De financieele moeilijkheden UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. LAND-EN TUINBOUW. FINANCIËN. KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN. O GEEN GEVAAR VOOR INFLATIE Minister de Geer over de bezuinigingsmaatregelen DUIVENSPORT. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN (Wassenaar). Wedvlucht met oude en jonge duiven ■vanuit Mons (België). Afstand 190,620 KM De vogels werden om 11.30 uur in vrijheid gesteld. De eerste kwam aan te 3 uur 9 min. 20 sec.; de laatste prijswinner te 3 uur 36 min. 24 sec. De uitslag is: 1 en 2 K. I. Waasdorp- 3 J P. Brederode; 4. J. H. Gioeneveld; 5. C. Versteeg Jr. o EEN NIEUWE VEREENIGLNG. Alhier is opgericht een postduivenver eniging genaamd „De Vriendenclub". Het doel der vereeniging is om het post- duivenwezen te behartigen en de onder linge vriendschap bij de postduivenliefheb- bers te bevorderen. Het secretariaat is gevestigd bij Chr. v. d Pluijm, Lage Rijndijk 96. AALSMEER. Knaapje overreden. Het 9-jarig zoontje van de familie P. B„ aan den Legmeerdijk, geraakte gister middag aan den Stommeerweg alhier onder een auto. Het knaapje werd over reden. Dadelijk snelden de omwonenden toe om zich over het van pijn kermende kind te ontfermen. Per auto werd het knaapje naar dr. B. gebracht, die de eerste hulp verleende. Naar wij vernamen had het kind beide beenen gebroken en verder nog verwon dingen aan gezicht en handen gekregen. Ter verdere verpleging is het knaapje naar een ziekenhuis te Amsterdam ver voerd. o HAARLEMMERMEER. Te water geraakt. Mej. S. die pas fietsen had geleerd, raakte gisteren op den Hoofdweg alhier bij het passceren van een tweetal auto's rlê madht over 't stuur kwijt, waardoor ze in den grasberm reed, onderstboven sloeg en met haar rijwiel in de Hoofdvaart terecht kwam. Het ontbrak gelukkig niet aan hulpvaardige handen om de juffrouw uit haar benarde positie te bevrijden Na bij een der bewoners van droge kleeren te zijn voorzien, werd zij per auto naar hare woning gebracht. o KATWITK AAN ZEE. Mishandeling. Mej. de B. v. L. uit de Zuidstraat is des avonds door twee onbekend gebleven personen op zoodanige wijze op de Voor straat op straat gegooid, dat zij niet meer in staats was haar weg te vervolgen. Door twee agenten van politie is zij binnenge bracht bij mevr. W. in de Voorstraat. Dr. E. verleende de eerste hulp. Door haar zoon is zij toen naar huis teruggebracht. De politie stelt een nader onderzoek in. Baldadigheid. A. S. uit de Batavenstraat deed bij de politie aangifte van het feit, dat een aan tal jongens o.a. een zekere J. de H. en twee jongens B„ allen uit de Varkevisser- straat, een steiger van een in aanbouw zijnd huis in de Waal Malefijtstraat in Ju-and hebben gestoken. Eenige steiger- planken zijn verbrand. o LISSE. Lezing van ds. Horrëus de Haas. Gisteren heeft ds. Horrëus de Haas uit Zwolle voor de Ned. Protestantenbond ge sproken over ..De religie in de moderne wereld." Spr. vroeg; Hoe staat het met de religie bij uzelf? Dat is een vraag geworden, het geen vroeger géén vraag was. In de middeleeuwen was dc religie iets vanzelfsprekends. Massaal gesproken dan. In ons land was dit toen de R.-K. kerk. Er was vanzelfsprekend een Roomsche orde. Er was een Chr. geloof in die dagen. Dat geloof is uitgedrukt in de Apost. Geloofsbelijdenis. Op deze belijdenis heeft de R.-K. kerk haai* belijdenis verder uit gebouwd. Dat ging echter voorbij. Het bleef er niet bij. Spr besprak vervolgens de Refor matie der 16e eeuw. Er was wel verzet tegen de Roomsche leer, hoewel veel van de oude Roomsche leer bleef gehandhaafd De Bijbel is de grondslag van het protes- tantsche orthodoxisme. Leer der uitverkie zing werd hierop uitvoerig besproken. Het werd vanzelfsprekend dat men na 1800 Calvinist was. In dien tijd zag 't er met de plaats der religie anders uit dan nu. De religie is thans een vraag geworden. Het is nu niet meer vanzelf dat een kind uit Prot. of Kath. ouders hetzelfde denkt. In de 17e eeuw kwam er reeds eenige kentering in de gedachtenwereld van en kelen, wat spr. nader aantoonde. Men vormde zich een andere opvatting van religie. In de 19e eeuw is de religie een vraag geworden, hetgeen bij Spinoza e.a. uit de 17e eeuw nog niet het geval was. Men ging alles meer nader bezien. De De evolutieleer der 19e eeuw en het Dar winisme werden besproken. Wat Calvijn en Luther en Aquino niet konden weten, dat kan men in de 19e eeuw wel weten. Het geloof is ook gegroeid, ontwikkeld. Spr. gaat de ontwikkeling na van geloof van Christendom. Aan de oude geloofs voorstelling werd de vastheid ontnomen. Hierop besprak spr. het Marxisme. De religie was begrijpelijk toen men de natuur niet bevatten kon en de wereld niet beheerschte. Zoodra men de natuur begrijpen kan. valt de religie weg, aldus Marx. Het is begrijpelijk dat men haar in deze wereld, niet meer zoo maar zonder meer aanvaarden kan. Na de pauze werd de positieve gedachte ontwikkeld en uitgewerkt. De moderne natuurwetenschap denkt thans heel an ders dan vóór 50 iaar. Er zijn nieuwe vragen. Men heeft thans het mysterie in de natuurwetenschap. De vraag wat gij van uw leven gemaakt hebt bepaald uw waarde. Dat alleen zal beteekenis hebben. Met enkele beelden verduidelijkte spreker het gezegde. Spr. eindigde met de ge dachten van mevr. RolandHolst na te gaan en een harer dichtverzen voor te dragen. Tot Directeur van het Post- en Tele graafkantoor alhier is benoemd de heer Haan uit Zandvoort o OEGSTGEEST. Wedstrijd OegGtgeester Burgerwacht. Dcor fraai weer begunstigd had te Kat wijk op baan vijf de jaarlijksche, onder linge schietwedstrijd der Oegstg. B. VV. plaats. Dc wedstrijd stond open voor die leden der B AV, die minstens 1 maal aan de oefeningen in dit zomer-seizoen hadden deelgenomen. Naar male meerdere of mindere geoefend heid waren de deelnemers aan den wed strijd in drie klassen ingedeeld. Deze regeling bevredigde beter. Ér werd geschoten op de schijf der B W.-telling 1—10 (hoogst aantal te be halen punten dus 150). Hei resultaat was als volgt: Afd. A. 1. H. W. Collee, 14.3 punten (w.o. 6 rezen), 2. A. J. Bakker, 142 p., (w.o. 7 rozen), 3. dr Timmermans, 140 p., (w.o. 7 rezen) 4 C. Kok (Leiden) 138 p. 5. G. van Druten 133 p., 6. C. J. v. d. Aar, 131 p. Afd. B 1. J. M. Pos 139 p. (w.o. 7 rozen 1, 2 ,J G Juffermans 136 p., (w.o. 6 rozen), 3 J. Werkhoven 134 p., (w.o. 6 rozen), 4 P. de Wit, 131 p 5. A. v. Breda, 125 p. Afd C. 1. J. N Nou wens 129 p. (w.o. 4 rozenj 2 L. v. Nieuwkoop 125 p., 3. G. A. Koelman, 124 p 4 J. J. Vos. 118 p„ 5. J. W. Kraan, 112 p., 6. G. Hogervorst 111 p.. 7. J. A. M. van Schalk, 105 p., 8. J. van der Mey Hz. 92 p., 9 M C. W. van Gent, 90 p., 10 A. Koot, 53 p., 11. 1. van deT Velde, 52 p. Een gedeelte van den wedstrijd werd bijgewoond door burgemeester A, J. van Gerrevink De uitreiking der behaalde prijzen zal plaats hebben op een nader te bepalen datum in 't Witte Huis. o VOORSCHOTEN. Een moei legaat. Aan de kerkvoogdij der Ned Herv. Ge meente alhier en te Veur is door wijlen den heer Roelants een som vermaakt van f. 5000 vrij van rechten. Paard op hol. Gistermiddag sloeg een paard, bespannen voor een wagen van den landbouwer de W. op hol. Het gespan ging met woeste vaart over de Voorstraat den Veurschen weg op. Een lantaarnpaal werd omgebogen. Ten slotte kon het paard tot staan ^bracht werden door een bestuurder van een vracht auto van de firma S. uit Lisss. Als een wonder deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Ten bate van de Ned. Ver. „Het Rooöe Kruis" wordt morgen in deze ge meente een inzameling gehouden. RI7NZATERWGUDE. Niet toegelaten. Ged. Staten hebben bij hun besluit öd. 21/22 Sept. j.l. de heer de Bruijn die bij besluit van den Raad dezer gemeente dd. 1 Sept. toegelaten werd tot lid van den Raad. niet als zoodanig toegelaten. Tot wal. Burgemeester is benoemd de heer S. J. Visser wethouder. TER-AAR. Aangereden. Langs het Jaagpad werd een motor rijder door een achteropkomende auto uermate aangereden dat zijD motorfiets grondig werd vernield. De bestuurder van de motorfiets bekwam slechts eenige schrammen aan een zijner handen, terwijl de andere partij er geheel zonder letsel af kwam. Een dochtertje van den heer R. kwam, doordat zij haar stuur kwijt raakte, zoo danig te vallen dat zij een arm brak. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. RECLAME. IDRAlSftlA-vAMVALKEriBURG'S-" jg.A mLêvertrami- v-LEEUWARDEN- 3024 NOS JUNGUNT ROSAE. Algemeene vergadering te Utrecht. De vereeniging „Nos Jungunt Rosas" hield gisteren te Utrecht haar algemeene vergadering onder leiding van jlir. P. P. de Beaufort. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 24 is achteruitgegaan. De geldelijke positie ging eveneens achteruit en wel met ruim f. 100. Dat verschil be treft echter in hoofdzaak het nadeelig saldo van de tentoonstelling in Den Haag van Juli 1930, dat f. 800.73 bedroeg Het overzicht van „Bezit" en „Schuld" geeft aan een saldo-bezit op 30 April 1931 van f. 4286 48'/2. De periodiek aftredende bestuursleden E. J. Ludding, C. J Posthuma en F. J. Abbing werden allen herkozen. Vervolgens werden de, aan dc inzenders op de tentoonstelling dit jaar in Zeist ge houden, toegekende prijzen en bekronin gen uitgereikt, waarbij de voorzitter eenige hartelijke woorden van dank sprak voor de moeite, die allen zich getroost hadden tot het slagen der expositie. De secretaris bracht voorts onder de aandacht van de vergadering, dat verschil lende radiovereenigingen slechts zendtijd wilden afstaan voor het houden van lezin gen, indien N J. R. daarvoor betaalde. Daar de vereeniging echter een cultureel doel nastreeft bij het houden van die lezingen, had het bestuur besloten in geen geval op zulke eischen van de omroepver- eenigingen in te gaan hoe laag het ge vraagde bedrag ook zou zijn. De vergade ring besloot zich nogmaals met de betreffende radio-instanties in verbinding te stellen, om te trachten deze alsnog tot de inzichten van N. J. R. te brengen. Na discussie van de grondslagen voor toekenning van bekroningen op tentoon stellingen. ging men over tot de bespreking van de plannen voor 1932. De voorzitter verklaarde hoe oorspronkelijk het 40-jarig bestaan gevierd zou worden met een groote tentoonstelling in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht in Juni 1932. De afdee- ling Utrecht van de Kon. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde houdt echter juist in Mei daarvoor een groote tentoonstelling, zoodat het bestuur zich afgevraagd heeft of de voorgestelde tentoonstelling tcch zou doorgaan. Daar het echter vertrouwen stelt in zijn leden, heeft het. besloten de expositie toch te doen doorgaan, en wel in het 2de en 3de jaarbeursgebouw. In overleg met de vergadering, welke het doorzettingsvermogen van het bestuur prees, werden de data voorloopig vastge steld op 15, 16 en 17 Juli a.s. Een voorstel om in plaats van drie, slechts twee dagen te exposeeren, werd verworpen. By de rondvraag stelde de heer Budde voor, dat het bestuur eenige notitie zou nemen van den 75sten verjaardag van den aanlegger van het Utrechtsche rosarium, den heer J. J. Denier van der Gon. on 21 October a.s. Bij acclamatie werd dit voor stel aangenomen. DE VAL VAN KET FOND. Vergadering van belanghebbenden te Amsterdam. In het gebouw „Industria" te Amster dam was gistermiddag een vergadering belegd van belanghebbenden bij den ex port naar Engeland en andere landen, waar gewoonlijk 'in ponden-valuta wordt gefactureerd. Het doel der vergadering was zoo mogelijk te komen tot een eens gezind standpunt ten aanzien van het al dan niet uitleveren op loopende contrac ten tegen betaling in ponden tegen den koers van den dag, alsmede ten aanzien van de afwikkeling van uitstaande vor deringen in ponden. De belangstelling voor deze bijeenkomst, die geleid werd door mr. Jaap van Gelderen, bleek zoo groot te zijn. dat tientallen geen plaats meer in de vergaderzaal konden krijgen. In dit verband moest naar een ruimere gelegenheid worden omgezien, welke ge vonden werd in het beursgebouw, waar de veilingzaal ter beschikking werd gesteld, die spoedig geheel gevuld was. Onder de daar aanwezigen merkten wij op den heer F. K. J. Heringa, chef van de afd. handel en nijverheid van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Ter vergadering is het vraagstuk uit voerig van verschillende kanten belicht, waarbij in het bijzonder naar voren werd gebracht de opvatting dat men bij het af sluiten van contracten in ponden sterling bedoeld heeft ponden goud en derhalve geen genoegen genomen behoeft te wor den met betaling in andere ponden. De vergadering vereenigde zich tenslotte met de conclusie, om bij de uitvoering van loopende contracten, waar mogelijk, van bovengeschetst standpunt te doen blijken en betaling op dezen voet te vorderen. Ter verdere uitwerking van het ter ver gadering naar voren gekomene en om te geraken tot een meer blijvend contact tusschen de vele bij de kwestie betrokken organisaties, werd voorshands uit de ver gadering een commissie aangewezen, be staande uit de heeren mr. Jaap van Gel deren, advocaat te Amsterdam. A. Rom Colthoff, secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en mr. B, J. M. van Spaendonck. secretaris van de Alg R.-K. Werkgeversvereniging, De eerste taak van de commissie zal zijn te geraken tot de samenstelling van een comité op breeder basis, waarin zoo veel mogelijk de groote organisaties van belanghebbenden vertegenwoordigd zullen zijn. DIS CONTO VERHOOGING NEDERL. BANK. Van 2 tot 3 pCt. voor wissels. Het wisseldisconto van de Nederland sche Bank werd gisteren verhoogd van 2 pCt. tot 3 pCt. Voorts werden verhoogd het promessen- disconto van 2'/t pCt. op 3Vi pCt., het dis conto op de beleening van effecten van 2l/s pCt. op 4 pCt.. het disconto op de beleening van goederen van 2'/j pCt. op 4 pCt., het disconto op voorschotten in rekening-courant van 2V* pCt. op 4 pCt. DE WONDER-DANCING. Zaterdagavond 3 October geeft het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel, directeur Cor v. d. Lugt Melsert in den Schouwburg een feestvoorstelling van „De Wonder- Dancing". een blijspel met muziek, zang, dans en cabaretnummers. Het is reeds 45 maal met groot succes, resp. in Rotterdam, Den Haag en Amster dam vertoond. Het is een nieuw soort werk, dat tooneel. zang, dans, cabaret en Jazzmuziek in zich vereenigt, waar het contact tusschen zaal en tooneel tot stand is gekomen en waar het publiek zich als het ware opgenomen voelt in de sfeer van het nachtleven, dat de spelers suggereeren. HET SPOORWEGONGELUK TE BLERICK De baanwachteres, die heeft nagelaten de spoorwegboomen bij Blerik te sluiten, ten gevolge waarvan een autobus door een trein gegrepen werd, is gisteren door het Gerechtshof te Den Bosch conform den eisch veroordeeld tot een maand gevange- nisstraf. Het Nederlandsche Correspondentie- bureau voor Dagbladen meldt: Wij hebben ons tot den minister van Financiën gewend met de vraag, of naar zijn meening op dit oogenblik hier te lande gevaar voor inflatie van het ruil middel bestaat. De minister antwoordde volstrekt ont kennend. De gulden zeide hij staat zeer stevig. En volkomen ongemotiveerd is het wantrouwen, dat zich thans onder een deel van het publiek schijnt te openbaren. Dit wantrouwen heeft o.a. geleid tot een daling van de 6 pCts leening van 1922 beneden den parikoers, hoewel van deze leening bekend is, dat zij op 1 Maart a.s. tegen 100%. zal worden afgelost. Slechts angst voor den gulden kan hierbij in he- spel zijn. Gelukkig bestaat voor al deze zenuwachtigheid verklaardde Zijne Ex cellentie niet de minste reden. En de regeering zal er krachtig voor waken, dat die reden er ook niet komt, al behoeft zij hierbij natuurlijk de medewerking van anderen. Bezuinigingsmaatregelen blijven, gehandhaafd. Denkt Uwe Exc. bij dit laatste aan de voorgenomen maatregelen van besparing en van versterking der middelen op de Rijksbegrooting voor het a.s. jaar? Niet uitsluitend, maar zeker ook daar aan. Die medewerking is trouwens te ver wachten uit alle partijen. Wanneer men waarneemt wat in het buitenland ge schiedt, dan mag men vertrouwen, dat ook hier velen de kracht zullen vinden over partij muren heen te zien en zelfs een tijdelijk partij voordeel te offeren aan het duurzaam nationaal belang. Moet hieruit worden opgemaakt, dat de voorgenomen maatregelen zullen worden gehandhaafd? Ongetwijfeld. Er wordt hier en daar aandrang geoefend, de besparingsmaatre gelen ten deele te vervangen door een verdere versterking der middelen. Ook de Regeering neemt aan, dat deze laat ste noodig zal kunnen blijven en houdt zich daarop voorbereid. Maar dan in de eerste plaats tot dekking van de crisisuit gaven. Deze worden thans voor een zeer groot deel gefinancierd uit leeninggeld, wat in den nieuw geschapen toestand niet zonder bedenking is. Van de bespa ringsmaatregelen zal dan ook geen enkele kunnen worden gemist. Onder deze laatste, merkten wij op, schijnen wel het meest bestrijding te vin den de onderwijsherziening en de salaris- korting. Inderdaad, antwoordde de minister. Geen van beiden zijn natuurlijk aange naam, maar te betreuren is, dat misver stand ze nog pijnlijker doet treffen dan noodig is. Omtrent het onderwijs heeft men in 1924 bezuinigingsmaatregelen ge nomen, waarvan in de bezuinigingswet- zelve werd vastgelegd dat ze na eenige jaren weer zouden vervallen. Men meende blijkbaar, dat de opgaande lijn dan weer ongebroken zou kunnen worden gevolgd. Men heeft zich daarin vergist. Het is thans erger dan in 1924. En nu wordt één dier maatregelen van 1924 en dan wel in verzachten vorm hersteld. Dit kan toch bezwaarlijk een reden vormen tot overmatig beklag. Nog erger ging Zijn Excellentie voort zijn de misvattingen ten aanzien van de salariskorting. De voorstelling wordt gewekt, alsof dit een extra inkomstenbelasting zou zijn, op gelegd aan een deel de bevolking. In die lijn zou men tot de conclusie moeten ko men. dat ook een salarisverhooging, zoc- als wij die gekend hebben in 1920 en la ter, een belasting privilege zou zijn voor een deel der bevolking, en ook tot deze conclusie, dat op dit oogenblik tal van landen tegelijkertijd tot een allereenzij- digste belastingpolitiek gekomen zouden zijn. De figuur, zeide de minister, is na tuurlijk een geheel andere. De inkomsten van tal van burgers zijn teruggegaan. Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen is sinds de laatste vaststelling van de wed- deregeling in 1928 met minstens 8 pet. gedaald, nadat tusschen 1920 en 1928 net indexcijfer sterker gedaald was dan de wedden per saldo waren teruggeloopen, ook inbegrepen het verhaal der pensioen premie. Onder die omstandigheden heeft de Regeering het redelijk geacht, dat in het complex van besparingen ook de wedderegeling een bescheiden aandeel kreeg. Men kan dit goed- of afkeuren, maar met belastingheffing heeft dit niets te maken. De Staat handelt hier als werkgever, niet als belastingheffer. De salariskorting wordt dus niet ver vangen, vroegen wij door een crisishef fing van de eerste f9000 van alle inko mens, zooals ergens is voorgesteld? Dit zou zoo onbillijk mogelijk zijn ant woordde Zijne Excellentie. Tal van men- schen, wier inkomen tengevolge van de tijdsomstandigheden reeds is achteruitge gaan, zouden door die heffing worden ge troffen. Niet alleen zelfstandig-werkenden, maar ook menschen in dienst van ande ren. Denk U eens om één der vele staaltjes te noemen een verlofganger uit Int^e. die hier te lande bericht ont vangt. uat hij niet behoeft terug te komen en nu voortaan van een gedecimeerd in komen moet leven, en wien men vertelt, dat hij in een Crisisheffing wordt aange slagen vanwege de billijkheid, om hem niet te „bevoorrechten" boven anderen, die hun oude inkomsten onder verlaagd index cijfer ongetemperd genieten. En waarom ging de Minister voort die grens van f. 9000? Vooreerst gaan de Rijkssalarissen daarboven uit. Ook de ambtenaren van f. 16.000 zullen onder de korting vallen. En juist de hoogste sala rissen zal, wegens de degressiebepaling, het hoogste percentage worden gekort. Maar bovendien, al verlegde men de grens tot f. 16.000, dan ware het toch immers de omgekeerde wereld, een inkomstenbelas ting te gaan heffen met vrijstelling van de hoogste „toenemingen", n.l. die boven f 16.000. Dit is nog in geen land ter wereld ver toond. Neen. zeide de Minister, indien men de weddekorting door een directe belas ting wilde vervangen, zouden er eenvoudig opcenten op de bestaande inkomsten belasting moeten worden geheven, en wel tot een getal van tien. Intusschen zou zulk een maatregel op dit oogenblik zeer on rechtvaardig en bedenkelijk zijn. Er zijn in dezen tijd vele personen, die 50 en meer percent van hun inkomen betalen, omciJ.t zij aangeslagen zijn naar hun inkomen van een vorig jaar, hetwelk zij in het jaar van betaling niet meer genieten. Ook in 1932 zal dit het geval zijn. Verzwaring van de inkomstenbelasting is thans dan ook uitgesloten. Zijn er ook niet vele personen, wier in komsten nog niet zijn achteruit gegaan? vroegen wij. Die zijn er zeker, antwoordde Zijne Excellentie, al meen ik, dat hun aantal eerlang aanzienlijk zal afnemen, zooals de toestand zich in de wereld steeds meer ontwikkelt. Zal aan daling ook van vele vaste in komens niet zijn te ontkomen? Dit kan gaan op verschillende manieren. Het kan openlijk geschieden. Maar het kan ook ge- camouffleerd gaan, b.v. door inflatie of bescherming. In het laatste geval kan het loon dan in schijn od peil gehouden wor den, terwijl het feitelijk door een scherpe stijging van de prijzen der levensmiddelen achteruitgaat. In Engeland is men nu zóó ver, dat de salarisvermindering èn de inflatie naast elkander werken, terwijl bovendien velen als derde daaraan nog willen toevoegen een zwaar-beschermend tarief van invoerrechten. Het gevaar van „een beetje inflatie". De Minister herinnerde er aan, dat in een vorige moeilijke periode door sommi gen hier te lande is gezegd beter dan een openlijke loonsverlaging is „een beetje in flatie", welke immers geruimen tijd. n.l. zoolang de loonen nog niet aan de ver minderde waarde van het, geld zijn aan gepast, als een loonsverlaging werkt, maar als eene die minder duidelijk naar voren treedt en daardoor een minder onbehage lijke stemming wekt. Men zou daarvoor misschien nog iets kunnen gevoelen, zeide de Minister, mdien men de mate van in flatie in de hand had. Maar zóó is het niet.- „Een beetje inflatie" is net als een beetje vergif in de apotheek, maar veeleer als een beetje déraillement van een sneltrein op een spoordijk. Niemand heeft de gevolgen in de hand. Daarom verbaast de Minister zich, dat men in sommige landen over inflatie thans zoo gemakkelijk spreekt. Zijne Excellentie schrijft dit toe aan de steeds wanhopiger stemming, waarin sommigen geraken en waarin ieder radicaal middel, hoe funest ook, uitkomst schijnt te bieden. Ter wille van een kortstondig vertier in de bedrijven willen sommigen thans onafzienbaar on- heid over zich inroepen. Wij zullen daar niet aan meedoen. Indien de industrie slechts geholpen kan worden door verla ging der productiekosten, dan bedenke men, dat inflatie deze verlaging slechts brengt tijdelijk, kunstmatig, en ten koste van onmetelijke rampen De rechte weg is ook hier de beste. De Minister onderschrijft/ nog wat hij in 1923 opmerkte: „Inflatie is loonsverlaging met een blinddoek. Een degelijk soulaas bij tegenspoed kart nuttig zijn, maar niet wanneer het den tegenspoed zelf vertiendubbeld". Misvatting omtrent salariskorting. Mag nog even worden teruggekomen, vragen wij, op de misvattingen, die gere zen zijn omtrent de salariskorting? Uwe Excellentie noemde er ééne. Er is nog een andere, niet minder ern stige misvatting, zeide de minister, die ook noodeloos leed veroorzaakt. Het is deze, dat de salarissen tot „sluitpost" van de begrooting worden gemaakt. Daarvan is geen sprake. Nu over de geheele linie moest worden nagegaan, op welke wijze op de uitgaven bespaard kon worden, is de Regeering tot het besluit gekomen, dat, gezien de loop van het indexcijfer en de teruggang van veler inkomen, ook een matige korting op de wedden hierbij be hoorde in aanmerking te komen. Nadat deze korting tot een laag percentage en onder de noodige verzachtingen was aan gebracht, bleef nog een groot tekort be staan. Ter dekking hiervan zijn belasting voorstellen ingediend en zal feitelijk zelfs leeninggeld worden opgenomen. Daar heeft men de sluitpost. De weddekorting vormt evenmin een sluitpost als b.v. de verlaging der defensiebegrooting of de reductie der invaliditeitsbijdrage. Uwe Excellentie acht het dus niet waarschijnlijk, dat op de voorgenomen salariskorting wordt teruggekomen?, vroe gen wij. Dit schijnt uitgesloten, antwoordde de minister. Natuurlijk is een besluit als dit niet genomen dan na zeer ernstig eraad. Er thans op terug te komen zou nog erger zijn dan het niet genomen te hebben. Afgezien van al het andere be denke men eens welken indruk dit in Indië-zou maken, waar dke bekende bewe ging nieuw voedsel zou krijgen en welke hinderpalen door zulk een antecedent in den weg zouden worden gelegd aan maat regelen van soortgelijken aard. die in de naaste toekomst elders noodig zullen blijken. De Minister houdt zich overtuigd, dat ook de betrokkenen spoedig zullen inzien, dat het mede in hun belang is dat de re geering tijdig tot dezen maatregel is overgegaan. Ware langer gewacht en wa ren dientengevolge ook andere besparin gen die steeds belangen kwetsen minder gemakkelijk aannemelijk te ma ken en door te voeren, dan zou binnen kort het te brengen offer grooter zijn ge weest. Het is niet onmogelijk dat daarvan in andere openbare lichamen eerlang de ervaring wordt opgedaan. De Minister eindigde met het vertrou wen uit te spreken, dat de nuchtere zin en het saamhoorigheidsgevoel van ons volk belangrijke factoren zullen zijn om ons door de moeilijkheden van dezen tijd heen te helpen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7