Zomerprijzen. Telefoon No. 6 KERK- EN SCHOOLNfEUWS BUITENLAND. RECHTZAKEN. BEURSBifEBZiCHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 762. Hedenmiddag 3 uur: 765. TELEGRAFISCH WEERBERICHT v. h. Kon. Ned. Meteorol. Instituut. De Bildt Hoogste stand: 766.6 te Maastricht. Laagste stand: 739.8 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 30 Sept.: Aanvankelijk zwakke, later toenemende wind uit Westelijke richtingen. Zwaarbe wolkt, wellicht met morgennevel. Aanvan kelijk weinig of geen regen. Iets zachter. Buitenïandsch Weerbericht. (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt). De hooge druk, waarvan de kern giste ren over de Britsche eilanden lag, heeft zich Oostwaarts verplaatst, in beteekenis verder afnemend, terwijl de depressies in het Oosten en Noord-Oosten aftrokken. Daarvoor is het over het geheele vasteland en over Scandinavië het drukverval en daarmee de windkracht verminderd. De in diepte toegenomen depressie by IJsland, geeft aan de Westkust van Schotland en Ierland alweer matigen of krachtigen wind uit Zuid tot Zuid-West. Een gebied in hoogen druk, dat sinds enkele dagen over den Oceaan ligt. Het marimum ligt nu over onze streken. Een régime van Zuidelijken tot Westelijken wind en iets hooger temperatuur is waar schijnlijk, met kans op regen. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: ll*/2 gr. C. (53 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 12*/* gr. C. (55 gr. F.) 3 uur nam.: 13 gr. C. (56 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK aZ. Voor Woensdag. Voorm. te 5 u. 24 min.; nam. te 5 u. 39 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk". 's Middags 12 uur: 15 gr. C. Zweminrichting „De Zijl." 'sMiddags 12 uur: 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag 7.14 nam. tot 6.28 voorm. RECLAME. Past op de kleintjes! 4565 Bestel uw brandstof bij WIJNTJES. PREDIKBEURT. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Woensdagnam. 7 uur, ds. Barth van Borsele. NED HERV KERK. Beroepen: Te 's-Grevelduin-Capelle. D. J. van der Graaf te Ede. Aangenomen: Naar Hurwenen (Gld.), J. W. Boogaard te BurghZ.voor Heinen- oord (Z.-H.) W. Okken te Tienhoven; voor Hoogeveen. W. Rijnsburger te Polsbroek en Vlist; voor Slijk-Ewijk W. G. G. Beere- kamp te Nunspeet. GEREF. KERK. Beroepen: Te Zuidwolde (Gr.). J. R. Hommes te Breezand. Aangenomen: Naar Opende. J. G. Adema, cand. te Leeuwarden: naar Zalt- Bommel, C. Bouwman, cand. te Kampen. VRIJE GEREF. GEM. Bedankt: Voor Scheveningen. D. Rustige te Leerdam. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Te Groningen, F. W. Ley te Arem. DE ORGANISATIE VAN HET LAGER ONDERWIJS. Op voorstel van de afd. Utrecht van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland is door het Hoofdbestuur dier vereeniging een commissie ingesteld, die zal nagaan of het mogelijk is (een plan te ontwerpen voor een andere organisatie van het Lager Onderwijs in Nederland. Deze commissie bestaat uit afgevaardigden van de grootere afdeelingen en is door den algemeenen voorzitter, den heer A. J. van Goethcm geïnstalleerd. Tot voorzitter werd aangewezen de heer S. C. Vissers te Utrecht, tot secretaris de heer P. Tazelaar te Bilthoven. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Fransche ministers te Berlijn Dene- marken en de jouden standaard Compromis inzake de bcwapeninjsvacantie Te Berlijn is de gemengde Fransch- Duitsche commissie voor elkaar. Het be zoek der Fransche ministers heeft dan tenminste eén tastbaar resultaat opge leverd. De pers in beide landen is zeer welwillend gestemd. De Liberté maakt, 'zelfs melding van het feit, dat eenige naionaal-socialisten, die het graf van een neergeschoten kameraad bezochten toen Briand op hetzelfde kerkhof een bezoek aan het graf van Stresemann bracht, Briand bij diens nadering op hoffelijke wijze hadden gegroet. Uit dit feit put het blad de hoop. dat de revanchegeest toch niet zoó diep in het Duitsche volk is ge worteld, dat men de hoop op een duur- zamen vrede moet opgeven. Toch zijn sommige bladen niet optimis tisch voor zoover het de practlsche re sultaten van het bezoek betreft. De „Soir" verklaart, dat men de beteekenis van de te Berlijn genomen besluiten niet te hoog moet aanslaan, aangezien hun waarde slechts ligt in de wijze, waarop zij zich verder zullen ontwikkelen. De speciale verslaggever van de „Intran- sigeant" verklaart uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Duitsch- Fransehe commissie zich ook ten spoedig ste zal bezig houden met de kwestie van internationale finantieele steunverleening aan Duitschlad. alsmede met het herstel- vraagstuk. Dit bericht wordt door de ,,Paris-Soir" bevestigd. Kort voor middernacht heeft de Deen- sehe regeering officieel medegedeeld, dat het kabinet, na van de vroege ochtenduren tot bijna middernacht onafgebroken te hebben onderhandeld met de leiders der verschillende politieke partijen en met het bestuur der Nationale Bank, met instem ming van alle partijleiders eenstemmig heeft besloten, om heden een wetsontwerp bij het Parlement in te dienen om de Na tionale Bank te machtigen den gouden standaard tot het einde van de maand November op te heffen. Aangezien alle partijleiders met het voorstel accoord gingen, verwacht men dat het parlement met algemeene stem men zijn goedkeuring er aan zal hechten. Over een eventueele discontoverhooging schijnt nog geen beslissing te zijn geno men. e In de vertrouwelijke zitting van de be knopte redactie-commissie der Ontwape ningscommissie is overeenstemming be reikt inzake het Italiaansche voorstel tot het invoeren van een bewapeningsvacan- tie op een algemeene, niet-bindende for mule. waarin de Assemblée slechts den wensch uitspreekt, dat de mogendheden hun bewapeningen niet zullen verhoogen. Op Fransch verzoek is echter de uitdruk king „huidige bewapening" niet in de for mule opgenomen. Het oorspronkelijke voorstel van Italië, dat o.a. gesteund werd door Engeland. Amerika en Duitschland, om terstond over te gaan tot het invoeren van een stilstand in de bewapening, heeft men moeten opgeven. In de thans aangenomen resolutie, die heden de Assemblée ter goedkeuring zal worden voorgelegd, wordt o.a. gezegd: „De Volkenbonds-Assemblée, overtuigd dat een hervatting van den wedstrijd 111 bewapening onvermijdelijk tot een inter nationale en sociale catastrophe moet leiden, doet een plechtig beroep op allen, die de beginselen van vrede en gerechtig heid in toepassing willen brengen. Thans moet alle inspanning gericht worden op het scheppen van een publieke opinie, die sterk genoeg is om de Ontwapeningscon ferentie te beïnvloeden tot het bereiken van positieve resultaten, die in het bijzon der moeten bestaan uit het etappe-gewijs verminderen der bewapeningen. D Volkenbonds-Assemblée gelooft, dat een door alle staten aanvaardde verplich ting, om hun bewapening niet verder te verhoogen, wezenlijk kan bijdragen tot het scheppen van een atmosfeer van ver trouwen. een einde kan maken aan den huidigen bewapeningswedstrijd om een gunstige omstandigheid zal beteekenen voor de werkzaamheden der Ontwape ningsconferentie. Om deze redenen verzoekt de Volken bonds-Assemblée de tot de Ontwapenings conferentie uitgenoodigde regeeringen, deze conferentie voor te bereiden door een stilstand in hun bewapening. De uit genoodigde regeeringen moeten hun vas ten wil om den vrede te organiseeren en op de conferentie tot practische resulta ten te komen hierdoor bewijzen, dat zij zich thans zullen onthouden van alle maatregelen, die tot een verhooging van hun bewapening kan leiden. De Volkenbondsraad wordt derhalve uitgenoodigd, de regeeringen te verzoeken voor 1 November a.s te willen verklaren, of zij bereid zijn, met ingang van dien da tum voor den tijd van een jaar een derge- lijken stilstand van hun bewapening te aanvaarden." Het Fransche standpunt blijkt nog ten overvloede uit het volgende: Ter gelegenheid van de -onthulling van een monument voor de gesneuvelden te Varenne en Argennes heeft de Fransche minister van oorlog een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat het de plicht voor een volk is voor zijn veiligheid te zorgen en hiervoor aanzienlijke offers te brengen. Eenzijdige ontwapening is niet. mogelijk. Algemeene ontwapening stuit cp den onwil der volkeren die voor hun veiligheid bezorgd zijn. Indien dan al de uitgaven voor de be wapening bezuinigd moet worden, dan willen de volkeren, toch hun veiligheid niet in gevaar gebracht zien. Een land nu, dat vele buren, grootc overzeesche bezittingen heeft, moet een naar verhouding groot leger, vloot en luchtmacht hebben. Zulk een land kan alleen zelf bepalen, hoe groot deze bewapening moet zijn. Dit kan niet schematisch worden vast gelegd. Commentaar overbodig. DUITSCHLAND. Rede van Bruiiing - De Nazi's tegen de regeering - Staking van betaling. Ir, een vergadering van het Verbond van Spaarbanken heeft de rijkskanselier een rede gehouden, in welke hij o.a. het volgende zeide: De wereldcrisis heeft een omvang aan genomen, die de openbare meening in breede kringen heeft verrast en onrust heeft gewekt. Wanneer een standaardva luta der wereld aan het wankelen gaat, zijn de gevolgen niet te overzien. Zij grij pen onmiddellijk of middellijk in lang zaam of snel tempo op ernstige wijze in het economisch leven in. De regeeringen staan voor belangrijke beslissingen welke misschien de economi sche ontwikkeling voor vele jaren kunnen bepalen. Hier moet een vaste lijn worden gevolgd en moeten voorbarige besluiten worden vermeden. De valuta moet in Duitschland onverzwakt gehandhaafd blij ven. Geen volk, dat als het Duitsche, het vreeselijke van een dergelijke inflatie heeft moeten ondergaan, zal het opnieuw kunnen verdragen, wanneer in tijden van groote onzekerheid en angst opnieuw het vertrouwen in de waarde van het ge spaarde vermogen zou worden geschokt. De regeering zal daarom in samenwer king met de Rijksbank alles doen om de valuta op haar tegenwoordig peil te hand haven. Zeker mogen vele kringen van een da ling van de waarde der valuta nieuwe impulzen voor het economische leven ver wachten. Zij mogen in hun opvatting ver sterkt worden door de gevolgen van de daling van het Engelsche pond. doch daarbij moet onmiddellijk worden opge merkt, dat dergelijke gevolgen van voor- bijgaanden aard zullen zijn. Doch in Duitschland staan de zaken geheel anders dan in het Britsche rijk. Een arm land moet'verstandig zijn. Wanneer men er in slaagt, hetzelfde te bereiken zonder daling van de valuta, dan zal de toestand beter zijn. De zin tot sparen zal worden versterkt. Aan een positieve bevordering van de vorming van kapitaal door de belasting- politiek zijn helaas onder onze huidige om standigheden nauwe grenzen getrokken. Uit de ingeleide regeeringsmaatregelen blijkt evenwel, dat met de belangen van de vorming van het kapitaal rekening ge houden wordt. Wanneer van tijd tot tijd geruchten opduiken, dat spaargelden zul len worden in beslag genomen, dan zijn deze geruchten totaal ongegrond. Nadat de rijkskanselier gewezen had op de bankcrisis en de noodzakelijkheid van toezicht op de banken, vervolgde hij De Rijksregeering is er zich van bewust, dat juist op het gevoelige gebied van het credietwezen overijlde maatregelen ver warring kunnen stichten en schade kun nen aanrichten. De grondslagen der spaar kassen hebben zich over het algemeen als gezond doen kennen. Het onderzoek met betrekking tot verdere stappen zal betref fen de vraag, of de spaarkassen zelfstan diger en met meer liquiditeit gemaakt kunnen worden dan tot dusver. De rijkskanselier besprak daarna uit voerig de functie der spaarbanken. Hij wees er hierbij op dat het noodzakelijk is den zoo zeer gestegen rentevoet bij alle financieele instellingen te verlagen. Te rugkeer tot het peil van voor de crisis is een eerste stap. De autoriteiten zullen de samenwerking der banken en spaarkassen ondersteunen. Verzekerd wordt, dat bij den aanvang der werkzaamheden van den Rijksdag door de nationaal-socialistische fractie een motie van wantrouwen tegen het ka- binet-Brüning. en een speciale motie van wantrouwen tegen den minister van Bui- tenlandsche Zaken. dr. Curtius, zullen worden ingediend. De Berlijnsche Beurs blijft voorloopig gesloten. De Isolierband Fabrik P.F. Weyl te Wuppert.hal-Elberfeld heeft haar betalin gen gestaakt, evenals de Badische Lokal- eisenbanen A.G. te Karlsruhe (aandeelen kapitaal 900.000 mark). Dr. Ernst, tot nu toe rninisterialdirector bij liet Pruisische ministerie voor handel en nijverheid, is benoemd tot Rijkscom missaris voor het bankbedrijf. ENGELAND. Woensdag beslissing over dc verkiezingen De Ronde-Tafcl-Conferentic. Het kabinet heeft gedurende 2 1/4 uur vergaderd. Men bewaart de strengste ge heimhouding over wat er gebeurd is. in afwachting van het bezoek dat Mac Donald heden aan den Koning zal brengen. Daar om is geen mededeeling gepubliceerd over den kabinetsraad. Men meent echter te weten, dat de te nemen beslissing over de algemeene ver kiezingen het voornaamste punt van be spreking heeft uitgemaakt Er is geen be sluit genomen, want het zou onmogelijk zijn geweest een overeenkomst te berei ken vóór den afloop der bijeenkomst. De kwestie werd uitgesteld tot een vol gende vergadering, die heden zal plaats hebben. Op een vraag van Henderson in het Lagerhuis, aangaande het einde van de tegenwoordige zitting, heeft Mae Donald Henderson verzocht zijn vraag Woensdag te herhalen. De regeering hoopt dan in staat te zijn te antwoorden. Indien er onverwijld verkiezingen wor den uitgeschreven, zal Mac Donald zich niet leenen voor de plannen, van welke partij ook Zijn vrienden verklaren na drukkelijk. dat Mac Donald geen verkie zingscampagne zou willen isiden. die ge grond zou zijn op een ander programma dan dat voorziet in de onmiddellijke na tionale behoeften. Het is duidelijk, dat daaronder geen volledig en definitief ver kiezingsprogramma ten gunste van een algemeen tarief valt te verstaan, zoodat bij een verkiezing onder die leus Mac Donald zich verplicht zou gevoelen, zich terzijde te houden. In Mac Donalds om geving geeft men te kennen, dat het niet onmogelijk is dat Mac Donald een beroep op de partijen zal doen tot het vormen van een groote algemeene coalitie, die haar pogingen zou samentrekken op de onmiddellijke behoeften en zou verzoeken haar volmachten te geven om in die be hoeften te voorzien op de wijze, die naar de omstandigheden het wenschelijkste is. De liberalen blijven zich krachtig ver zetten tegen verkiezingen. In het Lagerhuis werden verschillende vragen gesteld inzake de gevolgen van de koersdaling van het Pond Sterling. De kanselier van de schatkist, Philip Snowden verklaarde, dat maatregelen waren geno men om alles, wat op inflatie zou kunnen lijken, te voorkomen. In elk geval moest worden voorkomen, dat vreemdelingen speculaties zouden kunnen ondernemen door het koopen van Ponden tegen den huidigen koers. Bij de voortgezette bespreking van het bezuinigingsontwerp heeft het Lagerhuis met 296 tegen 243 stemmen het amende ment der Arbeiderspartij verworpen, om uit het voorstel de bepaling weg te laten, die de werkeloosheidsuitkeering met 10% vermindert. In de eerste zitting van de Minderheden- commissie der Ronde-Tafel-conferentie verklaarde Mac Donald, dat de kwestie der minderheden door de verschillende Indische groepen zelf onderling geregeld diende te worden. Hij was te allen tijde bereid, zijn medewerking te verleenen bij het tot stand komen van een overeen komst, doch inzake deze kwestie diende de verantwoordelijkheid bij de Indische leiders zelf te berusten. In den loop van de op deze rede volgende discussie ver klaarde Aga Khan, dat Gandhi een be spreking zou hebben met de Mohamme danen. waarvan Khan de beste verwach tingen koesterde voor de verhouding tus- schen Hindoes en Mohammedanen Donder dag a.s. zal de commissie opnieuw bijeen komen. Bij zijn bezoek aan Lancashire verklaar de Gandhi, dat hij zijn politiek om de Britsch-Indische dorpelingen in staat te stellen hun eigen kleederen te weven, niet zou opgeven, maar dat hij wel hoopte dat Engeland, als men tot overeenstemming kwam, voor den invoer van de ontbrekende goederen de voorkeur zou krijgen boven Japan. Later ontving hij journalisten, aan wie hij zeide, zeer getroffen te zijn door de armoede die hij had gezien, en dat het hem speet dat hij daarin een aandeel had. Een troost voor hem is echter het besef dat zulks niet bedoeld was en slechts een gevolg van het vervullen van zijn plicht jegens het grootste leger van werkloozen, aat er ter wereld bestaat, n.l. de honger lijdende millioenen van Indië, vergeleken bij wier armoede en ellende, de armoede van Lancashire in het niet zinkt. CHINA. Het conflict met Japan. Opnieuw heeft de Volkenbondsraad zich gisteren met het Japansch-Chineesche conflict bezig gehouden, zonder dat de urenlange discussies eenig resultaat heb ben opgeleverd. De Chineesche vertegen woordiger stelde verschillende eischen. die de Japansche regeeringsvertegenwoordiger echter afwees. Hij bepleitte het instellen van een uitsluitend uit Chineezen en Ja panners bestaande commissie om de kwes tie der ontruiming van het door Japan bezette gebied te behandelen. De Engel sche vertegenwoordiger Lord Robert Cecil sloot zich bij dit voorstel aan en was van meening. dat de Volkenbond slechts tot het nemen van maatregelen zou moeten overgaan, indien deze commissie niet tot een oplossing zou kunnen komen Aange zien over de verschillende voorstellen geen .overeenstemming verkregen kon worden, werden de onderhandelingen afgebroken. In d? slotzitting van heden zal aan de Assemblée rapport uitgebracht worden van de door den Volkenbondsraad op grond van artikel 11 van het Volkenbondspact genomen maatregelen tot bijlegging van het conflict. De toestand op het „oorlogsterrein" is feitelijk onveranderd. Naar uit Charbin wordt gemeld, heeft aldaar een groep Chineezen getracht te demonstreeren voor het Japansche consu laat-generaal. De demonstranten voerden plakkaten mede met anti-Japansche op schriften. De Chineesche politie verspreid de de manifestanten. De bewaking voor het consulaat werd verscherpt. Te Sjanghai hebben 50.000 Chineezen ge demonstreerd. Onder hen bevonden zich vertegenwoordigers der vakvereenigingen. van de Kamers van Koophandel, de poli tieke vereenigingen der Komintang en de studenten Zij eischten, dat China zich zal verzetten tegen de Japansche eischen. ook indien dit tot een oorlog zou leiden. Wang. de minister van Buitenlandsche Zaken, op wien een aanslag is gepleegd, loopt geen direct levensgevaar. Hij werd onmiddellijk - naar zijn woning overge bracht. welke op last van Tsjiang Kai-sjek door een sterke troepenwacht wordt be waakt, tegen alle mogelijke indringers De plegers van den aanslag kwamen uit Sjanghai. Een tweede groep van 2000 betoogers is onderweg; maar hun trein zal worden aangehouden en doorzocht. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Japan sche minister van Buitenlandsche Zaken den Chineeschen ambassadeur een nota heeft doen toekomen, waarin wordt gepro testeerd tegen Chineesche uitspattingen tegen het Japansche bezettingsleger in Mantsjoerije. De Japansche minister van Buitenland sche Zaken heeft een onderzoek geëischt en heeft bij herhaling met strenge tegen maatregelen gedreigd. De FRANSCHE MINISTERS HUISWAARTS j BERLIJN. 29 September. (V.D.). De Fransche minister-president Laval en de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Briand, zijn na een verblijf van twee dagen in de Duitsche hoofdstad, hedenochtend weer uit Berly'n vertrokken. De beide ministers vertrokken om half acht van hotel „Adlon". Op Unter den Lin den en in de naar het station Friedrich- strasse leidende straten, hadden zich vele honderden personen verzameld, die de ver trekkende Fransche min. beleefd groet ten Hier en daar werd „Leve den Vrede" geroepen. Vóór het station Friedrichstrasse stond een groote menigte. De politie had weer omvangrijke afzettingsmaatregelen genomen. In den salon van het station Friedrich strasse onderhielden de Rijkskanselier dr. Bruening en de Rijksminister van Buiten landsche Zaken dr. Curtius, die hun gas ten van het hotel hadden gehaald, zich nog geruimen tijd met de Fransche mi nisters. Voor het nemen van afscheid waren verder nog verschenen de staats secretaris Von Bülow, de Duitsche ambas sadeur te Parijs. Von Hoesch, vele beamb ten van de Rijkskanselarij en van het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken en ver der de Fransche ambassadeur te Berlijn. Francois Poncet. met het personeel der ambassade. Het onderhoud tusschen de ministers werd ook op het perron nog eenige minu ten voortgezet. De Fransche ministers lieten zich door de persfotografen en filmoperateurs bereidwillig vereeuwigen. Nadat Laval en Briand in den trein had den plaats genomen, onderhielden zij zich nog met hun Duitsche collega's door het. coupéraam tot de trein te tien voor acht uur vertrok. MILITAIRE TREIN OPGEBLAZEN. HELSINGORS, 29 Sept. (VD.) Geduren de de manoeuvres is een militaire tran- sportterein ten Zuid-Westen van Lenin grad opgeblazen. Het aantal dooden is niet bekend doch moet zeer groot zijn. INBREKER GESTRAFT. De Subst.-officier bij de Rechtbank ta Arnhem, mr Lasonder. eischte tegen ze keren P drie jaar gevangenisstraf wegens een serie diefstallen, gepleegd te Arnhem, Velp. Ede en Bennekom Uitspraak over acht dagen. Men zie voor Nagekomen Berichten, pag. 2 van het Vierde Blad. AMSTERDAM, 29 Sept. Lustelooze markt Industrieelen ver deeld. Koninhlijke gediuki. Suikers prijshoudend. Tabakken en Rubbers stil. Scheepvaarten Hauw. Youngleening en Ned. obligaties gedrukt. Amerikanen flauw. De discontoverhooging had op de devie zenmarkt niet veel invloed. Men is hier over niet verbaasd, daar men gelooft, dat de maatregel is genomen, om een prijs stijging te voorkomen. Ook de invloed op de effectenbeurs was niet van veel be teekenis. De stemming was lusteloos, eerder iets aan den gedrukten kant. Koninklijke liepen een procent of vijf terug, waar schijnlijk onder invloed van de zwakkere tendenz in Londen. Om dezelfde redenen waren Unie Levers gedrukt. Philips waren goed prijshoudend. Aku's liepen een kleinigheid terug. Overige soorten geheel verwaarloosd. Rub bers stil en eerder iets lager. Tabakken vrijwel onveranderd. H.V.A.'s konden zich lichtelijk verbeteren. Scheepvaarten ver keerden lichtelijk in reactie. De obligatie - markt bleef gedrukt. Young-leening zeer flauw. Amerik. fondsen golden lager. WISSELKOERSEN. Engeland 9.60; Duitschland 58.60; Frank rijk 9 84 Belgie 34.85: Zwitserland 48.90; Oostenrijk 34.65; Denemarken, Zweden en Noorwegen niet genoteerd: New York 2 49 5/8. Prolongatie: 4'/2°/o. LEIDEN, 28 Sspt; Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling Ver. „Leiden en Omstreken". Andijvie 0.80— *1.80. Kroten f. 1—2. Komkommers f.1—6, Bloemkool I f. 10—17, di. II f.1—8, Witte Kool f.2—4. Roode Kool f.3—5, Savoye Kcol f.3—6. Groene Kool f. 1.40—4, Meloe- 6—21 Pieterselie f.0.50—1, Kropsalade f 1—3.20. Selderie f.0.70— 1 50, Bleekselderie f. 8—16 Wortelen f. 1—7, per 100 stuks. Kroten f. 2—4, Kroten, gek. f.5—8, Snij- boonei. f. 20—52, Stokboonen f. 10—44, Prcnkboonen f. 10—18 Stamboonen f. 15—33, Postelein f.57, Spinazie f.1015. Tom. A f. 3.50 id. B f.3.30. id. C f. 2.50, id. CC f. 1.50, Spruiten I f.'711, id. II f.1—6, per 100 K.G. Melkveiling, 26 Sept. Aanvoer S4590 Liter Hoogste prijs f. 7.80. laagste pr. f. 6.30. LEIDEN Varkensmarkt, 20, Sept Aan gevoerd totaal 409, zwaar 377, licht 32. Prijs per K G levend gewicht zwaar 0.4-1 0 42 licht 0 40—0.3S. Handel matig. ALPHEN a. d. RIJN, 28 Sept. Spinazie f 7—9 Heerenboonen f.22—30, Snijboonen f.40—47 per 100 K.G. Preij f.2, Peen f.7— 9 50 Kroten f.2—2.70, Andijvie f. 1—2.20, per'100 bos. Kropsla I f. 1—2, Bloemkool I ƒ.14—18, id. II f4—9, Savoyekool f.7. Roodekool f.5, Wittekool f.6, Meloenen f 10-22 Rabarber f. 1.10 per 100 stuks. BODEGRAVEN. Kaasmarkt 29 Sept. 391 wagens. 15724 stuks, 141516 K.G. Ie soort met R.M. 37—41, 2e soort idem 32—35, zware tot 44. Handel flauw. 100 kippen f.2 25—3.20 per stuk. BOSKOOP, Coöp. Vereeniging „De Bos- kcopsche Veiling" .23 Sept. Rozen per bos: Hadley 39—60 ct., Columbia 22—37 ct., Claudius Pernet 38—52 ct., Mac Keiler 18— 27 ct, Briarcliff 14—17 ct., Rosalandia SO BS ct.'. Butterfly 19—30 ct.. Golden Ophelia 16—25 ct., Florex 40—55 ct., Potin 16 ct., Germania 19 ct., August Noach 17—20 ct., Kilham 31—45 ct., Ophelia 13 ct., Poly- antharozen 6072 ct., Jules Bouché 25 ct., Wlh. Kordes 57—66 c., Phoebe 35—40 ct. Else Poulsen 60—SO ct., E. G. Heli 13 ct„ Gemengde rozen 10—15 ct. Diversen per bos: Pbysalis Franchetti 26—30 ct.. Anjers 9-1-4 ct., Clematis Pr. Hendrik 240—270 ct., ia. mr. Patijn 120 ct, id. President 90 ct. Durandi 16 ct, Chrysanten, groot- bloemig 170—200 ct, Gerbera 69—75 ct, Asparagus 24—30 ct. HAZÉRSWOUDE, 2S Sept. 6131 Kipeieren f. 5.60—6.75 eendeieren f.520—5.50 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN. 28 Sept. Uien per 100 K.G. f. 2.30—2.80, Peen per 100 bos ƒ.4 90—6 40 Bloemkool I per 100 f. 11.10 15.20 Gele kool per 100 f. 4.30—420, Peen per 100 K.G. f. 6.50—9 Aanvoer: 3500 K.G. uien 2800 bos peen, 26000 bloemkool, 2000 K G. peen. ROTTERDAM, 29 Sept. Veemarkt. Aange voerd 257 paarden, 944 magere runderen, 490 nuchtere kalveren. 18 overloopers, 28 veulens 935 vette runderen, 740 graskalve ren, 64 biggen, 4 ezels, 229 vette kalveren, 3S? schapen of lammeren, 18 bokken of geiten. Prijzen per V? K.G. Koeien 40—41, 64—66, 35—36, kalveren 60—65. 50—55, 40—45 prijzen per stuk. Melkkoeien 200 210. Stieren 110—450, Graskalveren 30—75, Paarden 200—310, Slachtpaarden 001—220, Hitten 75150 Veulens 5090, Fok nuch tere kalveren 13—20, Slacht nuchtere kal veren 6—11 Kalfkoeien 200—300, Pinken 90—140. Vaarzey 160—190, Biggen 13, Biggen per week 41—SI Overzicht: Koeien en ossen slepend, lagere prijs dan gisteren, stieren slechte handel, lagere prijzen. Vette kalveren, traag, onveranderde prijzen. Prima kalf 21cent boven noteering. Melk- en kalf koeien trage handel, lagere prijzen. Jong veei onbeduidend. Prijzen niet te hand haven. Schapen en lammeren flinke aan voer. Nuchtere kalveren flauw, lagere prij zen. Parrden stroeve handel, lagere prijzen. Biggen handel en prijzen als vorige week. ROTTERDAM. 2S Sept. Binnenlandsche granen. Gerst Chevalier f. 5.256, Haver f.4.756 Erwten, kleine groene, f. 7.50— 1.750 Schokkers f.1416.50, Overigens f.9 13. Bruine boonen f. 8.5012, Duivériboo- ncn f 9—10. Karwijzaad f. 18.50-20 inclu sief, Blauw maanzaad f. 18.50—20.75 inclu sief. Alles per 100 K.G. netto. ZOETERWOUDE Eierenveiling 2S Sept. Aangevoerd 2620 stuks. Prijzen per 100 stuks. Kip°ierer> f. 56.69 cetideieren f. 5.40 5.60 Boter 5876 Kaas 30—36 per pond Pluimvee: Kippen 0.65-0 S0. Hanen 0.15—1, Duiven 0,17, Konijnen 0.55—2.40, per stuk. 8I

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3