HET BEZOEK DER FRANSCHE MINISTERS LAVAL EN BRIAND AAN BERLIJN. Een goede ontvangst. BINNENLAND. BURG. STAND VAN LEIDEN UIT DE RIJNSTREEK. De besprekingen begonnen. Naar een niet-politieke commissie. ERNSTIG VLIEGONGEVAL. Tijdens te Luzern gehouden vliegdemon- straties heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De eerste luitenant Gerbert uit Zurich vertoonde kort voor hij tot daling overging vlak boven het publiek nog eenige moeilijke toeren. Hij deed dit op zulk een geringe hoogte dat het vliegtuig eenige toeschouwers raakte. Drie personen werden op slag gedood, terwijl een twin tigtal personen werd gewond, waarvan vier zwaar. Onder de zwaargewonden bevindt zich ook de piloot. Deze is later aan zijn verwondingen be zweken. SCHOOL INGESTORT. Te Richmond in Indiana (V. St.) is tij dens een orkaan het dak van een school ingestort. Zestig kinderen werden gewond, doch slechts een ernstig. NOORSCH SCHIP IN BRAND GEVLOGEN. Het Noorsche motorschip „Larviksfjord" is in de Stockholmsche scheren in brand gevlogen ten gevolge van een ontploffing. Het geheele schip werd verwoest. De be manning. 33 koppen sterk, werd door een Finsch stoomschip gered. KANTONRECHTER TE ROTTERDAM. De rechtbank te Rotterdam heeft ter vervulling van de vacature van kanton rechter te Rotterdam de volgende alpha- betische lijst van aanbeveling opgemaakt; mr. G A. v. Haeften, kantonrechter-plaats- vervanger te Den Haag. mr. Tj. de Jong. rechter-plaatsvervanger te Groningen en mr. E. Polak, adv. en proc. te Den Haag. Mr. J. H. van der Meulen, kantonrechter- plaatsvervanger te Bergen op Zoom is met het lot afgevallen. o VERSPREIDE BERICHTEN. Gemeld wordt dat H. M. de Koningin aanwezig zal zijn bij de opening van de brug bij het Keizersveer. In 'n te Leeuwarden gehouden verga dering van burgemeesters en opperbrand- weermeesters in de provincie Friesland, is in beginsel besloten tot oprichting van een provincialen Frieschen Brandweer- bond, als afdeeling van de Kon. Ned. Brandweer-Vereeniging. in een definitieve richting en op een rustiger wijze, zoodat in elk geval een overzichtelijker toestand zal ontstaan. De banken hebben dan ook de beslissing genomen ten aanzien van de uitvoering van particuliere remises naar Nederland tegen den huldigen koers van 100 3/4 en het noteeren van slechts nominale prijzen, hetgeen eenig respijt geeft, zoodat bin nenkort met een schoone lei begonnen zal kunnen worden. UIT NED^OOST-INDIE. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN INDIË. VERKOOP VAN SPRINGSTOFFEN. Uit Bochum wordt gemeld, dat op ver zoek van de Justitie te Ibbenbueren in Westfalen de politie te Dusseldorf in een hotel aldaar Zaterdag heeft gearresteerd den 47-jarigen koopman Schad uit Ibben bueren, wegens overtreding van de wet op springstoffen. Schad wordt ervan ver- j dacht, groote hoeveelheden springstoffen te hebben verkocht aan radicale organisa ties; Een onderzoek van zijn boekhouding xv&m uit. dat deze niet in orde was. en later werden zelfs belangrijke vervalschin- gen ontdekt. Het onderzoek stuitte op groote moeilijkheden aangezien een deel der boeken vernietigd bleek te zijn. Schad zal worden overgebracht naar Munster. DE VISCHHANDEL. Groote verliezen door de daling van den Pondenkoers. De berichtgever te IJmuiden van het „Hbld." schrijft; De daling in de Pondenkoers heeft groote verliezen, veroorzaakt voor de vischhandelaren alhier, die naar Enge land exporteeren. Het eigenaardige in dit bedrijf is, dat de verkoopers zich niet door prijsbere kening in Nederlandsche munt tegen schade kunnen dekken, omdat de visch hoofdzakelijk in consignatie naar Bil lingsgate verzonden wordt en men dus moet afwachten hoeveel ze opbrengt. Teneinde voor verdere verliesbrengende transacties gevrijwaard te zijn nemen de handelaren een afwachtende houding aan en is sedert eenige dagen de vischexport naar Londen stopgezet. Voor de visscherij was dit feit nog niet van groote beteekenis, maar zonder twij fel zal het uitvallen van de Engelsche koopers wel in de besomde prijzen tot uitdrukking komen, wat heel jammer is, omdat langzamerhand weer eenig schot in het bedrijf kwam en verschillende op gelegde schepen in de vaart waren ge bracht. o LUCHTPOST VOOR SCANDINAVIË. Met ingang van 1 Oct. a.s. zullen de nachtpostvluchten tusschen Nederland en Scandinavië niet meer worden uitge voerd. De dagdienst AmsterdamMalmö wordt tot en met 31 Oct. a.s. onderhouden. Tot dien datum zullen alle daarvoor in aan merking komende brieven en briefkaarten voor Denemarken. Noorwegen, Zweden en Finland zonder heffing van luchtrecht per vliegtuig worden overgebracht. OPHEFFING DAMESCOUPÉ'S Ie KLASSE Met de winterdienstregeling zullen in de verschillende treinen, de damescoupe's lste klasse worden opgeheven, alleen in doorgaande treinen in het binnenlandsch verkeer zullen de damescoupé's gehand haafd blijven, doch bij plaatsgebrek wor den opgeheven. VERWARMING DER TREINEN. Vanf heden zullen, wegens de koude temperatuur alle treinen 's morgens tot 8 en 's avonds na 6 uur verwarmd worden. NIEUWE INSTALLATIE IN V.A.R.A.-STUDIO. Naar wij vernemen is eenigen tijd gele den door het V.A.R.A.-bestuur besloten tot het aanbrengen van een nieuwe techni sche installatie in haar studio, meer in het bijzonder bedoeld voor verbetering van de hoorspel-uitzendingen. Voor de ver vaardiging daarvan is o.a. onderhandeld met de N.S.F. te Hilversum. Het V.A.R.A.-bestuur heeft thans echter deze order, waarvan de kosten c.a. f40.000 bedragen, in het buitenland geplaatst en wel bij de Western Electric Co. te Londen. „Tel." o ARCHIVARISSEN. In de te 'sGravenhage gehouden alge- meene vergadering van de afd. Rijks ambtenaren der Vereeniging van archiva rissen in Nederland is het bestuur als volgt samengesteld jhr. mr. D. P. M. Graswinckel, voorzitter; mej. dr. E. H. Korvezee, mr. Heerma van Vosse; plaats vervangende bestuursleden R. D. Baart de la Faille, H. Brouwer. Als vertegenwoordi ger bij de Centrale van Hoogere Rijks ambtenaren werd aangewezen de heer R. D. Baart de la Faille. Tevens vergaderde de afd. gemeente ambtenaren der Vereen, v. archivarissen. In deze vergadering werd het bestuur samengesteld als volgt: mr. A. Le Cosquino de Bussy, voorzitter, mr. B. v. 't Hoff, be stuurslid, R. C. v. d. Meer v. Kuffeler, plaatsvervangend bestuurslid (vacature dr. Moll, die niet herkiesbaar was)- Een onderhoud met den president der Javasche Bank. BATAVIA, 26 Sept. (Aneta). Een verte genwoordiger van het Bat. Nieuwsblad heeft den president-directeur van de Ja vasche Bank, Mr. dr. C. G. van Buttlngha Wichers, geïnterviewd over den algemee- nen toestand. De heer Buttingha Wichers zette uiteen, dat de verschijnselen, die zich op het oogenblik voordoen, geen enkel verband houden met den intrensieken fiancieelen toestand van Ned.-Indië. Deze aldus de president van de Javasche Bank is ab soluut niet alarmeerend. De overbrenging van kapitaal, die eerst geschiedde naar Amsterdam, heeft nu een anderen weg genomen en dit heeft aanleiding gegeven tot vrees voor inflatie. Intusschen, verklaarde de heer van But tlngha Wichers, heeft echter nog gisteren de Nederlandsche Bank getelegrafeerd aan de Javasche Bank dat alle geruchten omtrent een goud-embargo absoluut on gegrond zijn. (Men zie elders in dit Blad, Red. L. D.). De gulden blijft op goudbasis. In deze crisis zijn de belangen van Ned.- Indië en Holland ten aanzien van den gulden nauw verbonden en wel in zulk een mate dat de mogelijkheid van een depre ciatie van den Ned.-Indischen gulden ten opzichte van den Hollandschen gulden be schouwd moet worden als te zijn uitge sloten. Waar een groote terugtrekking van gel den uit de Ned.-Indische banken plaats vond, ontstond het gevaar dat Ned.-Indië zou zijn verstoken van voldoende midde len en dat de positie van de Javasche Bank, welke thans nog sterk is, zonder noodzaak verzwakt zou worden op een onverantwoordelijke wijze. De heer van Buttingha Wichers zette uiteen, dat. naar verwacht mag worden de crisis in enkele dagen zich ontwikkelen zal BRAND IN EEN EMULSIE-INRICHTING. Zes Europeesche employe's gedood. BALIKPAPAN, 26 September (Aneta). He denmiddag ontstond brand In de electri- sche emulsie-inrichting van 't mijnwerk Louise, gelegen in het landschap Koetai, residentie Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo. Tijdens het blusschingswerk werden zes Europeesche employé's gedood. Gedood zijn: M. E. A. van Schaik, F. L. Stoops, beiden afkomstig uit Den Haag, P. C. Ringeling, J. W. Kolkman, beiden afkomstig uit Am sterdam, H. Kas. afkomstig uit Haarlem, G W. Dikkers, afkomstig uit Deventer. De slachtoffers zijn allen door de uit- stroomende kokende olie getroffen. De brandoorzaak is nog onbekend Heden, Zondag, zijn allen te Samarinda begraven. De brand is gebluscht. SAMENVOEGING VAN RESIDENTIES. SOERABAJA. 26 September. (Aneta). Het „Soer. Handelsblad" meldt, dat de samenvoeging van de residenties in Oost- Java in sneller tempo zal geschieden, dan aanvankelijk werd vermoed. Het is zoo goed als zeker, dat met 1 Nov. a.s. de resi dentie Pasoeroean zal worden gevoegd bij die van Malang, de residentie Ponorogo bij Madioen, de residentie Grissee bij Bod- jonogoro. De residentie West-Madoera bij die van Oost-Madoera. De residentie Pro- bolingo blijft intact. AARDSCHOKKEN. PADANG, 26 Sept. (Aneta). Gistermid dag te half één werden drie zware aard schokken gevoeld. GEBOREN: Anthonius z. v. P. Rijsbergen en A. Le pelaar. Nicolaas, z. v. N. Boom en M. v. Kampen. Maria Elisebeth, d. v. H. Ouwerkerk en W. M. Houps. Tonny, z. v. T. Bonte en H. J. Dobbe. ONDERTROUWD. C. v. d. Burg jm. 25 j. en M. R. Kiel jd. 22 j. T. Heijns jm 31 j.en G. S. Jas- perse wed. 25 J. W. Ravensbergen jm. 26 j. en J. de Wit jd. 26 j. J Boon jm. 28 j. en H. J. Velthuijzen jd. 29 j. A. C. H. v. d. Linden jm. 30 j. en H. A. M. v. d. Schaft jd. 26 j. T. Koet jm 25 j. en J. Faas jd 25 j. J. Koppe jm. 24 j. en A. Brandt jd. 20 j. OVERLEDEN G. van Woudenberg wedn. 76 j. M. B. van Helden gesch. vr. 45 j. ALPHEN. Aanrijding. Ir. de Van Mandersloostraat kwam gis terenmiddag de motorrijder de J. met den duorijder T. op den hoek der Aarkade in aanrijding met auto bestuurd door M. uit Hazerswoude. De J. kwam te vallen, waar door hij een gecompliceerde breuk aan het rechter onderbeen lekwam. De J. werd bij een omwonende binnengedragen, waar dr. v. YV hem de eerste heelkundige hulp verleende. Daarna werd hij ter verdere behandeling naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De duo-rijder had geen letsel bekomen. ERNSTIG MOTORONGEVAL. Twee gewonden. In den Hoorn had gisterenavond nog een tweede ernstig motorongeval plaats. Ter hoogte van het kantoor van de firma Oosthoek waar de weg eenigszins schuin afloopt, had de jeugdige motorrijder C. B. alhier het ongeval met zijn motor te slippen met het gevolg, dat hij den weg afreed naar de aldaar in de laagte langs dien weg staande huizen. Op dezelfde plaats liep juist de lieer VV. L. met zijn echtgenoote. Hij werd door den motor ge- giepen en een eind medegesleept. Hij kwam met den motorrijder te vallen. De laats'e bleef bloedend aan hoofd en handen bewusteloos liggen, terwijl W. L. zijn voet ernstig verwondde en een zijner teenen brak. Beiden «'arden bij omwonenden bin nengebracht. Dr. N. alsmede een juist passeerende dokter, verleenden de eerste hulp. Latei konden be den naar hun wonin gen worden vervoerd. Geslaagde herdenkingssamenkomst. Door de afd. van den Prot. Chr. Bond var. Spoor- en tramwegpersoneel werd al hier in „Concordia" een herdenkingssamen komst gehouden onder leiding van den voorzitter de heer W. v. d. Helm ter gelegenheid van het I2V2 jarig bestaan der afdeeling. Na opening en verslag van den secretaris waaruit bleek dat het leden aantal steeds vooruitgaande is werd de feestrede uitgesproken door den oprichter en oud-voorzitter der afd. de heer v. d. Kooi. Dnor den Bondsvoorzitter werd na mens de leden een keurig vaandel aan geboden. Tot de aanwezigen behoorden o.a. de leden afgevaardigden van den Chr. be sturenbond en afd Leiden en Woerden die de afd hun beste gelukwenschen over brachten. Het geheel werd afgewisseld door zang. voordrachten, muziek, tableaux, vivants en bioscoop. 25-jarig jubileum. Onzr plaatsgenoot, de heer J Zwaneveld hoopt 1 Oct a.s. zijn 25-jarig jubileum te vieren als briefbesteller bij de posterijen alhier. LEIMUIDEN. Alhier is aangehouden de in Juli j.l. uit het psychopathen asyl te Heilo ont vluchte P. H. G. A. Hij is naar het gesticht overgebracht. LAVAL. Het vertrek. De Fransche premier Laval, de Fran- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Briand en hun begeleiders zijn Zaterdag middag op den vastgestelden tijd, 16 uur 25, in den voor hen gereserveerden inter nationalen slaapwagen van den Noord Express naar Berlijn vertrokken. De politie had de toegangswegen tot het station te Parijs afgezet. Een groote me nigte werd op een behoorlijken afstand gehouden. Toen de ministers passeerden, weerklonken luide toejuichingen. Er wer den bloemen aangeboden. Spreekkoren herhaalden steeds weer: Vive Laval, vive Briand, vive la paix. Men kreeg sterk den indruk, dat de ovaties in het bijzonder bestemd waren voor Briand. Op het perron waren ter uitgeleide aan wezig talrijke vertegenwoordigers der re geering o.w. de minister van landbouw Tardieu en de minister van financiën Flandin, zoomede de Duitsche zaakgelas tigde, voorts .vele persvertegenwoordigers en photographen. De ministers werden begeleid door Meunier, den chef van het kabinet van den ministerpresident; Philippe Berthe- lot, den leider der politieke afdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken; Leger, den kabinetschef van Briand en prof. Hesnard. die sedert jaren Briand's tolk is geweest. Vele persvertegenwoordigers reisden met denzelfden trein. Verklaring van Laval. Voor zijn vertrek gaf Laval de volgende verklaring: De reis, die de minister van buiten landsche zaken, Briand, en ik naar Ber lijn ondernemen, moet niet als een ge woon gebaar van hoffelijkheid worden aangezien. Deze nieuwe ontmoeting met de Duitsche ministers moet het begin zijn van handelen. Indien we er in slagen, de relaties tus schen Duitschland en Frankrijk te ver beteren en indien een actieve politiek van samenwerking tusschen onze belde groote volken wordt ingeluid, zal ook, daarvan ben ik zeker, gemakkelijker het vertrou wen worden hersteld. Aan deze noodzakelijke taak moeten beide regeeringen hun krachten wijden. Het werk is moeilijk, het mag echter niet onmogelijk zijn. De besprekingen, welke wij te Parijs en Londen met elkaar reeds voerden, hebben trouwens die taak reeds verlicht. En al zijn er problemen, welke wij in de gegeven omstandigheden niet kunnen aanroeren, er zijn er ook, die in een geest van wederzijdsch begrijpen kunnen worden opgelost. Deze methode moeten wij voor alles toepassen, om de economische betrekkin gen tusschen onze beide landen te rege ren. Deze door belde regeeringen georga niseerde gecontroleerde samenwerking, waaraan de deskundige vertegenwoordi gers der voornaamste takken van het economisch bedrijf moeten deelnemen, moet tot gunstige en reëele resultaten leiden. Deze samenwerking zal echter ook een voorname psychologische factor zijn. Als wij de openbare meening in Duitschland en Frankrijk er toe brengen, van dit vol hardend streven naar economische sa menwerking nota te nemen, beteekent dit voor een toekomst, welke ik zeer nabij zou willen zien, de voorbereiding van een at mosfeer van rust en vertrouwen, zonder welke nu eenmaal de ernstige problemen waarvoor de wereld zich geplaatst ziet, niet opgelost kunnen worden. Wij hebben de zekerheid, dat wij met de reis, welke Briand en ik naar Berlijn in dezen geest ondernemen, handelen in overeenstemming met de diepste gevoe lens van pns land Verklaring van Brüning. De Duitsche rijkskanselier gaf volgende verklaring; Toen ik vóór eenige weken aan de uit- BRIAND. noodiging naar Parijs te komen gevolg gaf, was ik mij bewust, dat alleen, een vertrouwensvolle samenwerking, speciaal tusschen beide buurvolken, Duitschland en Frankrijk, de dreigende gevaren der ernstige crisis zou kunnen bezweren. In veel grootere mate is dit thans het geval. De wereldcrisis, die in alle landen het po litieke leven in zijn voegen doet schud den, eischt een snel en solidair optreden. Zoo kan deze zware tijd winst opleveren, wanneer hij 't uitzicht versterkt der nood zakelijkheid van gelijkgerechtigde samen werking. In Parijs hebben wij gelegenheid gehad in een openhartig gesprek van man tot man met de beide uitmuntende Fransche staatslieden, dje ons thans de eer zullen bewijzen, ons een bezoek te brengen, de grondslagen te bespreken voor een op rechte overeenstemming. Wij zullen in deze dagen deze direkte gedachtenwisse- ling voortzetten en, voortbouwend op het reeds bestaande, nieuwe wegen en prak tische vormen van samenwerking zoeken. Duitschland en Frankrijk hebben elkaar op vele terreinen, bijvoorbeeld van tech niek, kunst en wetenschap steeds aange vuld en toch hebben zij tot nog toe slechts zelden getracht den hun door toe stand, structuur en innerlijke verbinding voorgeschreven weg van volkomen over eenstemming te betreden Vele jaren zijn verloopen sedert een Fransch minister mei een offlcieele mis sie te Berlijn vertoefde. De tegenwoordige omstandigheden en het tegenwoordige kader zijn niet zoo schitterend als de toen malige tijd. Onze dagen staan in het lee- ken van harden arbeid en nuchtere over weging der realiteit.. Maar zij behoeven niet minder vruchtbaar te zijn. Wanneer de komende bespreking door weder zijdsch vertrouwen gedragen wordt, kan zij voor onze beide landen toekomstmo gelijkheden openen. In dezen zin begroe ten wij hartelijk onze Fransche gasten in Berlijn. Dc aankomst te Berlijn. Na in het grensstation Aken te zijn begroet namen de Duitsche regeering zijn de Fransche ministers gistermorgen om 8 uur 40 te Berlijn aangekomen, waar zij aan het station Friedrlchstrasse ver welkomd werden door den Rijkskanselier dr. Bruening en den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, dr. Curtius. De Fransche ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet en de Duitsche ambas sadeur te Parijs von Hoesch waren de Fransche ministers tot Charlottenburg tegemoetgereisd. De Fransche en Duitsche ministers De- gaven zich langs de krachtige politie- afzetting per auto naar hotel Adlon. Van het station Friedrlchstrasse, langs Georgenstrasse en Neustaedtische Kirch- strasse, zoomede Unter den Linden stonden de politieambtenaren zij aan zij. Van hotel Adlon hing de Fransche drie kleur uit tusschen de Duitsche Rijksvlag en de Duitsche handelsvlag. Van de tegenover hotel Adlon gelegen Fransche ambassadeur hing de Fransche vlag uit. Uit- de menschenmenigte klonken de roepen ..'Vive la Paix" en „Nie wieder Krieg". Het is nergens tot incidenten ge komen. Toen om kwart over negen de auto's met de ministers kwamen aanrijden, bracht het publiek luide toejuichingen. De wagens der ministers werden vooraf gegaan door eenige auto's met politie mannen. De Duitsche ministers begeleid den hun gasten tot den hall van het ho tel, waarna de heeren afscheid namen om naar hun eigen woningen terug te keeren. De menschenmenigte stroomde toen voor het hotel samen. Het publiek dat spoedig daarop nog slechts uit een paar honderd personen bestond, waaronder zeer vele met het insigne van de Rijksba nier. riep herhaaldelijk: leve de vrede, terwijl heilroepen op de Duitsch-Fransche toenadering werden uitgebracht. Minister-president Laval verscheen eenige malen voor een geopend venster, terwijl Briand zich achter een gesloten venster vertoonde. Tegen kwart voor tien verschenen de beide ministers eenige oogenblikken op het balcon. Laval wuifde de menigte met een zak doek toe. Briand wuifde de menigte met de hand toe en klapte zelfs in de handen. Ontvangsten. Om half elf ontving Laval de Fransche persvertegenwoordigers, de Fransche ko lonie en de leden van de Duitsch-Fran sche Vereeniging in de Fransche ambas sade. Vervolgens legde Laval een verklaring af voor de Duitsche pers. De Fransche premier zette hierbij het doel zijner reis uiteen, dat voor alles bestaat in de samen stelling van een Duitsch-Fransche com missie van onderzoek naar alle economi sche kwesties. Langs dezen weg, aldus Laval, zal men dan ook komen tot ver dere overeenstemming. Hierna hield Laval een korte toespraak tot de radioluisteraars, waarin hij dankte voor de hartelijke ontvangst te Berlijn. Bezoeken. Om half twaalf bracht Laval een be zoek aan den Rijkskanselier en Briand een bezoek aan dr. Curtius. Te voren hadden Briand en Francois Poncet een krans gelegd op het graf van Stresemann. Na een krans witte chrysanten met een blauw-wit-rood lint te hebben neer gelegd, schreed Briand alleen de treden van het grafmonument op en bleef eenige minuten diep geroerd staan. Lunch bij dr. Curtius. Om half twee werd het noenmaal ge bruikt bij den minister van Buitenland sche Zaken, dr. Curtius. Hieraan werd behalve door de Fransche gasten en am bassadeur Poncet. deelgenomen door Rijkskanselier dr. Bruening, staatssecre taris von Bulow, ambassadeur von Hoesch en andere Duitsche politici. Bespreking bij Bruening. De vastgestelde ministerbespreking vond om half vijf plaats bij den rijkskanselier. Zij duurde tot kwart voor zeven. Naar verluidt hadden de besprekingen betrekking op de Fransch-Duitsche eco nomische kwesties in het algemeen, voor zoover deze de beide landen rechtstreeks raken. De vier industrieën, die voorna melijk in het centrum der belangstelling stonden, waren de kolen-, ijzer-, electri- citeits- en chemische nijverheid. Over het algemeen bleven de onder handelingen binnen het kader van het Layton-rapport met betrekking tot de in ternationale samenwerking. Het resultaat van de gehouden confe rentie is, dat men het in beginsel eens is geworden over de vorming van een niet- politieke adviseerende Fransch-Duitsche commissie. Deze zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers der regeeringen en der nijverheid, zoowel werkgevers als werknemers. Zij zal zoeken naar metho des voor het verbeteren der economische betrekkingen tusschen de beide landen. De onderhandelingen, welke een zeer bevredigend verloop hebben, naar het officieel heet, worden hedenochtend voortgezet. Diner bij Bruening. De Rijkskanselier gaf 's avonds ter eere van de Fransche Ministers een diner, waaraan o.a. aanzaten minister Curtius, de leden van het Rijks-kabinet, de presi dent van den Rijksdag. Tijdens het diner spraken de Rijkskanselier en de Fransche minister-president een rede uit. Dr Brüning begroette de Fransche mi nisters namens dc Duitsche regeering en dankte hen voor het gevolg geven aan de uitnoodiging om naar do hoofdstad van het Duitsche Rijk te komen. Er werden hartelijke woorden tot La- val, den Franschen Minister-President gericht. Zich wendend tot Briand zei dr. Brüning, dat zijn naam steeds verbonden zou blijven aan Dr. Stresemann, dien hij ook in dit uur gedenkt. Brüning wees dan op de economische en financieele moei lijkheden die niemand geheel had kunnen voorzien en voor welker overwinning bui tengewone maatregelen geboden zijn en zeide o.a dat in dezen zorgvollen tijd de erkenning gemeen goed geworden is, dat Europa slecnts door doelbewuste en ver standige samenwerking van alle naties en door snelle hulp van de grootste ellende gered kan worden. De Fransche Minister-President, Laval, dankte mede namens Briand voor de vriendelijke ontvangst en verklaarde dat zij zich ten volle bewust zijn van de be doeling van hun aanwezigheid te Berlijn. Zij verheugden zich heden de rijkskanse lier en dr Curtius te kunnen begroeten. Hij zeide naar Berlijn gekomen te zijn met dezelfde bedoeling die dr. Brüning in zijn rede had uitgesproken. 2—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6