72ste Jaargang MAANDAG 28 SEPTEMBER 1931 No. 21941 0FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DE GULDEN IS VEILIG. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week t. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -|- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat een kiezer, met in achtneming van het in de Kieswet be paalde. bevoegd is bij volmacht te stem men. indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar. waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeen te op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in die ge meente terugkomt, als regel telkens lan ger dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij vol macht te stemmen de vrouw, welke, ge huwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe be voegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden vóór 1 Januari en niet eerder dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoekschriften zijn van 15 Sep tember tot en met 31 December ter ge meente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoek schrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid ge bruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secretarie van de ge meente, op welker kiezerslijst hij moet voorkomen, aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen amb tenaar. De mededeeling kan geschieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der can- didaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voorna men, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aan gewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schrifte lijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burge meester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitge reikt. De gemachtigde moet in persoon ter secretarie van de gemeente mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door gemach tigde en door den burgemeester of door den door dezen aangewezen amb tenaar onderteekend. Indien de aanne ming niet reeds gelijktijdig met de aan wijzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproe ping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen; is bin nen dien termijn de volmacht niet aange nomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkie zing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aange wezen worden zij, die in de gemeente be voegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemach tigde heeft aangewezen vóór de vaststel ling van de kiezerslijst, en na de vaststel ling dier lijst mocht blijken, dat de gemach tigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aan wijzing als gemachtigde aapnemen, be houdens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooten behooren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. 3urgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1931. 4610 SERENADE AAN DEN HEER J. NOORDANUS Sr. Een spontane huldiging. Wie Zaterdagavond tegen 7 uur door de op dat uur en dien dag reeds drukke Haarlemmerstraat wandelde en zoo ver volgens naar den Lage Rijndijk, zal aan deze drukte reeds spoedig iets ongewoons gemerkt hebben. Er waren n.l. eenige muziekkorpsen, t. w. de Harmoniekapel „T. en D.", alsmede die uit Hillegom en Boskoop onderweg naar hun hooggewaar- deerden directeur, den heer J. Noordanus. Sr., wien men een serenade ging brengen ter gelegenheid van zijn 45-jarig jubileum als musicus. maakte, weet, dat men hier te doen heeft met een bekwaam en serieus muziek-pae- dagoog, die zijn bescheiden, maar daarom geenszins te onderschatten functie in. de Nederlandsche muziekwereld steeds met opgewektheid en liefde vervult. Talrijke muziekvereenigingen, ook bui ten onze stad, hebben aan hem haar groote successen en goeden naam te dan ken. Niet alleen kent de heer Noordanus de moeilijkheden van het „vak" tot in de puntjes, doch hij weet daarenboven de animo er prachtig in te houden, wat bij dilettantenkorpsen een eerste eisch is! De heer Noordanus genoot zijn muzi kale opleiding op de muziekschool in zijn geboorteplaats Rotterdam, waarbij hij te vens een speciale studie maakte in het clarinetspel. Op jeugdigen leeftijd kwam hij als clarinettist bij de stafmuziek van het 4e Reg. Inf. alhier, in dien tijd onder leiding van Gottfried Mann Tot aan zijn pensioeneering bleef hij aan dit orkest verbonden. Intusschen vond hij gelegen heid vele muziek-dilettanten in de gehei men der muziek in te wijden. Na zijn pen sioeneering was hij nog eenige jaren als clarinettist werkzaam bij het Concertge bouw-orkest onder leiding van Dr. Willem Mengelberg, welk engagement hij door den wereldoorlog moest opgeven. Vele muziekvereenigingen hebben zich aan zijn leiding toevertrouwd, met het resultaat dat talrijke eereteekenen hare vaandels sieren. Thans is de jubilaris dirigent van de hier welbekende harmoniekapél T. en D„ de Chr. Harmonievereeniging Concor dia te Boskoop, de Hillegomsche Harmo niekapel te Hillegom en het Leidsche strijkensemble „Per aspera ad astra", door wie hij niet alleen wordt geroemd om zijn goede energieke leiding, maar ook om z'n kameraadschappelijke omgang met de leden. Ook onder zijn leerlingen in piano, orgel en blaasinstrumenten is de heer Noordanus zeer geliefd. Dat de jubilaris bij velen uiterst gezien is: men heeft zulks tijdens de hem ge brachte serenade kunnen ervaren! De drukte voor de woning van den jubilaris was enorm, doch de politie zorgde voor een correcte regeling. Vroolijk klonken de muzieknummers door de straten, waarna de voorzitter van „T. en D.", de heer D. Cornet den jubi laris in een korte rede hartelijk voor zijn vele verdiensten huldigde en hem o.a. zijn dank betuigde voor hetgeen hij met zijn vereenigingen heeft weten te bereiken. De talrijke fanfares en hoera's zullen den heer Noordanus overtuigd hebben, dat men hem naar waarde weet te schat ten en hem nog lange jaren als dirigent en als paedagoog in actie hoopt te zien! De woning van den jubilaris was gevuld met fraaie bloemstukken en eadeaux, schriftelijke en telegrafische gelukwen- schen, hem door zijn vele vereerders toe gezonden. Er heerschte dan ook den gan- schen avond een gezellige en feestelijke stemming, evenals gisteren, den eigen lijken jubileumsdag. Ook wij bieden den heer Noordanus Sr. van deze plaats nog maals onze hartelijke gelukwenschen aan en zullen met belangstelling zijn toekom stige prestaties volgen! Moge de heer Noordanus, musicus van de goede, oude stempel, nog lang de scepter zwaaien over zijn diverse vereenigingen! J. Noordanus Sr. Wie, zooals wij, dezen dirigent tijdens de uitvoeringen zijner mu ziekvereenigingen aan 't werk heeft ge zien en in de pauzes wel eens een praatje met hem gemaakt heeft, waarbij dan, 't spreekt wel vanzelf de muziek het hoofdonderwerp van het gesprek uit- Foto's Bleuzé. De jeugdige bewoners van het Kleuterh-uis der Leidsche Buitenschool in actie. Opening van het Kleuterhuis der Leidsche Buitenschool. Onder groote belangstelling heeft Za terdagmiddag de officieele opening plaats gehad van het Kleuterhuis van de Leidsche Buitenschool aan de Duinoordstraat te Katwijk aan Zee, het eerste kleuterhuis hier te lande. Het Kleuterhuis is bestemd voor interne verpleging van kinderen van 1 tot 6 jaar. Deze nieuwe inrichting, die speciaal bestemd is voor de verpleging van door tuberculose bedreigde kinderen tot 6 jaar, kwam in den loop van dit jaar ge reed en kon in Juni gedeeltelijk worden ingericht. Aanstonds moest het toen reeds voorloopig in gebruik worden genomen. Door verschillende omstandigheden kon de officieele opening eerst Zaterdagmid dag geschieden. Bij deze opening waren o.m. aanwezig: dr. R. N. M. Eykel, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid; mr. dr. J. Schokking, burgemeester van Katwijk, mevr. Schok king, benevens de waarn. secr. Collette, de wethouders J. Dubbeldam en C. A. Veltkamp, de heeren T. S. Goslinga en mr. A. J. Romijn, wethouders van Leiden; prof. dr. E. Gorter, voorzitter en mr. F. D. L. Gunning, secretaris van de vereeniging „De Leidsche Buitenschool"', waarvan ook de meeste bestuursleden aanwezig waren; prof. dr. S. T. Bok, voorzitter van de ver eeniging voor praeventieve geneeskunde; prof. dr. H. W. Siemens; mej. J. A. Ta ven- raat. directrice van de kleuterschool, de I heer Vooren, secr. Van de vereen, tot be stijding der t.b.c. in de provincie Zuid- Holland; dr. Brouwer, leider van het con- sultatiebureau te Leiden; tal van doctoren uit Katwijk, Leiden en Zuid-Holland o.a. J. Hueting, dr. J. Eikelenboom, dr. D. Ouwehand, dr. A. In 't Veld, schoolarts in het district Katwijk, dr. Doelman, dr. Le Grand, dr. Hugenholtz, dr. Poortman, dr. H, D. Boer, dr. van Praag. dr. J. Streng, j dr. Hegmans, dr. Cohen, dr. Speelman, dr. 1 Stoel, mr. v. d. Eist, ds. v. d. Heyden uit Wassenaar, de heer B Buurman, de archi tect van het nieuwe Kleuterhuis, de aan nemers Zwanenburg en van der Bent, be nevens tal van belangstellenden. BELANGRIJKE VERKLARING VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. Haar goudpositie sterker dan ooit. De directie van de Nederlandsche Bank berichtte ons het volgende: Naar aanleiding van vragen, die tot ons gericht worden, berichten wij hierbij, dat er voor ons geen enkele aanleiding be staat te verzwijgen, dat onze buitenland- sche wisselportefeuille voor een deel be staat uit ponden sterling. Wij hebben op grond van besprekingen nog zeer onlangs met de Bank of England gehouden en gezien het bijzondere karak ter van ons pondenbezit als goud-wissel portefeuille van een circulatiebank alle reden om aan te nemen, dat voor ons in de toekomst geen verlies op dit bezit is te duchten. Verder brengt het ponden-gedeelte van onze buitenlandsche wisselportefeuille rente op, die in den tusschentijd een even tueel tijdelijk boekvyaardeverschil vanzelf amortiseert. Voor de Nederlandsche Bank als circu latiebank kan zich nooit een reden voor doen om zich op een ongelegen oogenblik van haar pondenbezit te ontdoen. Wij verklaren met de grootste stellig heid, dat ons bezit aan ponden sterling nimmer eenige belemmering kan zijn voor de Nederlandsche Bank om haar functies als circulatiebank en centrale bank in haar vollen omvang uit te oefenen. Tevens verklaren wij, dat wij den gou den standaard onvoorwaardelijk zullen handhaven. Inflatie van het ruilmiddel is niet aan wezig en niet te verwachten. De goudpositie van de Nederlandsche Bank is sterker dan ooit tevoren. Het geldwezen in Indië. Het Persbureau V. D. meldt: Naar aanleiding van de aanhoudende geruchten, dat Ned.-Indië den gouden standaard zou hebben verlaten, kunnen wij mededeelen, dat noen het Departe ment van Koloniën noch de bijbank van de Javasche Bank te Amsterdam eenige aanwijzing hebben, dat deze maatregel zelfs in overweging zou zijn genomen. Nadat allen zich in een der zalen ver zameld hadden, trad prof. dr. E. Gorter naar voren, die namens het bestuur woor den van welkom tot de aanwezigen sprak. Spr. gewaagt van de vreugde, welke er bij het bestuur heerscht, dat deze dag is aan gebroken en wijst er op, dat thans voor de jongste kinderen tot 6 jaar. die met t.b.c. bedreigd worden, een gelegenheid tot op neming geopend is. Er zijn op het oogen blik reeds 12 kinderen aanwezig. Het doet spr. genoegen, dat de heer Schokkig thans voor de derde keer zich bereid heeft ver klaard een nieuw gebouw van de Vereeni ging te openen en spr. verzoekt hem hier toe nu te willen overgaan. Redevoering van burgemeester Schokking. De heer Schokking, hierna het woord nemend, sprak ongeveer als volgt: Gaarne voldoe ik op het oogenblik aan het vriendelijk verzoek van het bestuur van de vereeniging „Herstellingsoord de Leidsche Buitenschool" om bij de opening van het kleuterhuis een enkel woord te spreken. Als hoofd der gemeente Katwijk, waar de Leidsche Buitenschool haar be langrijk werk verricht, verheug ik mij over die opening evenzoo als ik dit doe als lid van het bestuur. Niet het minst, omdat het mij in mijn laatste kwaliteit, zij het dan niet in gelijke mate als aan de leden van het dagelijksch bestuur bekend is, hoeveel zorg en moeite aan die opening is vooraf gegaan. De vraag is daarbij wel eens opgekomen, of het nieuw gebouwde kleu terhuis overeenkomstig zijn bestemming BINNENLAND. Dr. Colijn over de financieele crisis. (30 Blad). Verklaring van de Nederlandsche Bank over de positie van den gulden, (le Blad). Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. (3e Blad). Officieele opening van het Kleuterhuis der Leidsche Buitenschool te Katwijk- aan-Zee. (le Blad). Verliezen voor den vischhandel door de daling van den Pondenkoers. Binnenland, 2e Blad). Bij een brand op Borneo zijn zes Neder landers gedood. (Uit Ned. Oost-Indië, 2e Blad). Verrassingen in het Amsterdamsche torendrama. (Gemengd, 2e Blad). Doodelijk auto-ongeluk bij Deventer. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Het bezoek der Fransche ministers aan Berlijn. (2e Blad). Ook Scandinavië verlaat den gouden standaard. (Buitenl., le Blad). Aanslag op den Chineesehen minister van buitenl. zaken. (Tel. le Blad). Het werk in de Volkenbondsstad. (Bui tenland, le Blad). in gebruik zou kunnen worden genomen. Het heeft toch vrij langén tijd geduurd, alvorens omtrent de voltooiing van het gebouw zekerheid kon worden verkregen. Verschillende omstandigheden werkten daartoe samen. De gelden voor de exploi tatie, waarvoor in elk geval een basis moest zijn, werden niet zoo gemakkelijk verkre gen, als dit met het bouwkapitaal het ge val was geweest, een omstandigheid, waaraan de economische teruggang van den laatsten tijd, waarmee trouwens all^ stichtingen thans te worstelen hebben, niet geheel vreemd is geweest. Het waren intusschen niet alleen stoor nissen van financieelen aard, die op het in gebruik nemen van het gebouw rem mend inwerkten, maar ook een minder goede gezondheid van haar, die als hoofd van het Kleuterhuis zou optreden, had daarin een aandeel. Ik meen hiervan alleen openlijk mel ding te mogen maken, omdat niemand onrecht wordt aangedaan, wanneer zij, mej. Tavenraat, aanstonds met name wordt genoemd als degene, voor wie deze dag in bijzondere mate een feestdag is. Niet alleen, omdat zij thans de vervulling ziet van den door het Bestuur der Leid sche Buitenschool gekoesterden wensch waartoe door hare financieele opoffering grootelijks is bijgedragen. Maar ook en niet minder, omdat zij, gansch hersteld, nu met voile toewijding zich kan geven aan het werk harer liefde, de zorg vóór een aantal kleuters, die deze in bijzonderen zin behoeven. Vandaar, dat ik U allereerst met de opening van het Kleuterhuis har telijk gelukwensch. Dit wordt niet verzwakt door het feit, dat die opening wat later valt dan de eigenlijke ingebruikneming. Want gij hebt daardoor gelegenheid gehad U omtrent het in dit huis te verrichten werk te oriënteeren en de genoodigden straks rond te leiden in een gebouw, dat niet slechts gereed is om zijn eigenlijke bewoners, de kleuters te ontvangen, maar waar reeds bun aantrekkelijk geluid onder spel en Een buitenaanzicht van het nieuwe gebouw.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1