CHIEF En öf ik blij ben op CHIEF WHIP overgegaan te zijn! Laddervrije Zijden Kousen 1.39. 1.05, 95, 82. 69. 59 ct. AGENDA. Nu kan ik zooveel genieten als ik wilivant ik heb de zekerheid dat het de beste sigaret voor mijn gezondheid is VIRGINIA ar dat h Ook met kurk en goud. iondon ruioX BINNENLAND. KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN. HEDEN: Jerufel: Dankstond. 8 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling 79'/i uur namiddag. Zomerlust: Feestavond Ver. van Oud- leerlingen M. S. G. 8 uur nam. Zondag. „Concordia": A'damsch Tooneel. „Twee Weezen". 8 uur nam. Jeruél. Samenkomsten te 10 uur voorm. en 6'/i uur nam. Leger des Hells (Hooigracht)Samen komsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Stadsevangelisatie Morschweg 59: Sa menkomst te 8 uur nam. Stadszaal (t oyer): Propaganda-avond Inst. v. Arb. Ontw. 8 1/4 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling 3—5 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Leiderdorp: (Café Ramaker). Spr. ir. Neeb over „Grasland bemesting", 8 uur nam. Volkshuis: Filmavond van den Rijn, 8 1/4 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor- Stellingen te 8 uur. „De vier Jantjes" en „De moordzaak Bennet Colby." Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg Bioscoop- en Variëtê-voorstelUngen. Dagelijks te 8 u. „Mensch erger je niet" en „De vondeling van Singapore." 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Als kostjuffrouwen speculeeren." 's Woensdags en 's zaterdags familienia- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Sept. a.s. waargènomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstr. 35 telcf 136 en A. J. Donk, Doezastr. 31, telef. 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordi van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waar genomen door de' d/octoren Bruining, Janssens, Poortman en Veldhuyzen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tel, 393. Do Oegstge°ster apotheek, de Kempenaer- straat 4 tel. 274, is dag en nacht geopend. 4606 RECLAME. 4501 regie is van Eisenstein is het zeer zeker knap werk. Polygoon Haarlem vertoont er J vanaf heden haar geluidsjournaal, hetgeen i een aanwinst mag heeten. RECLAME. Alle kleuren, alle maten Casino-theater. Na een sportfilmpje draait als eerste hoofdfilm „De moordzaak Bennett Colby". Genoemde heer wordt verdacht van moord op een advocaat. Daar alle getuigenverklaringen tegen hem zijn, wordt eenparig het schuldig uitge sproken. Een goede bekende van hem weet echter de justitie van zijn onschuld te overtuigen en na tal van situaties, waarin de spanning voortdurend toeneemt, wordt de ware dader ontmaskerd. Na de pauze wordt „De Vier Jantjes" vertoond, een amusante operette, waarin Polly Walker en Jack Oakle op geestige wijze de hoofdrollen spelen, terwijl beiden een goede stem hebben. In de balletten, die in kleuren opgenomen zijn, dansen bovendien de beroemde Amerlkaansche dansgirls, de Ziegfield Follies. Een groot aantal aardige liedjes, zooals b.v. „Halle lujah" en „Sometimes I'am happy" geeft den verschillenden zangeressen en zangers voldoende gelegenheid, hun capaciteiten te toonen en ze maken er dan ook ruim schoots en dankbaar gebruik van. Zooals bij de meeste revue's, wordt ook hier de draad van 't verhaal soms min of meer losgelaten, al doet dit er weinig toe. Vooral 't avondfeest, dat op een groot vlagge- schio gegeven wordt, is van een goede hoedanigheid. Ongetwijfeld een film, die wel publiek zal trekken. Trianon-theater. Marie Dressier en Polly Moran vervullen de hoofdrollen in de kluchtige film, „Als kostjuffrouwen spe culeeren" en wie dit tweetal wel eens aan het werk zag, weet dat dit een ganschen avond onbedaarlijk lachen beteekent. In deze rolprent zijn ze twee elkaar fel be- concurreerende kostjuffrouwen, die zich bh iedere ontmoeting poeslief gedragen, maar nog geen vijf minuten later hoog- loopende ruzie hebben. Maar niet zoodra zit de een toch in de verlegenheid of de ander komt te hulp en biedt haar de zuur verdiende spaarcentjes aan. Om dan te ervaren, dat haar „vriendin" allerminst failliet is gegaan, doch alleen haaï boeltie verkoopt, omdat ze tengevolge van specu laties schatrijk is geworden en „grooter" gaat wonen. Natuurlijk volgt de ander dit aanlok- keliike voorbeeld en even natuurlijk mis lukt het, zoodat aan het einde van de film het tweespan weer straatarm is en tenslotte voor gezamenlijke rekening een pension ?aan exnloiteeren. Anita ^age vervult een aardig bilrolletje. Voor de pauze draait een aantal korte films, waarvan de laatste „Romance sentimentale" ongetwijfeld bij velen zeer in den smaak zal vallen, doch ons slechts matig kon bekoren. Foto-technisch de Heden herdenkt generaal C. J. Snij ders, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht zijn 79sten verjaardag Ter gelegenheid van dit feit werd Zijne Excellentie door de Onder-officie- ren-schietvereeniging „Generaal Snijders" schriftelijk gelukgewenscht met mede ondertéekening van haar eere-voorzitter le luitenant P. H. Steenhauer. De heer J. L. L F Hartkamp, docto randus in de biologie alhier, komt als no. 2 voor op een voordracht van B. en W. van Den Haag ter benoeming van een tijdelijk leeraar in de plant- en dierkunde aan de H. B.-scholen met 5-jarigen cursus. Eerste-luitenant G. J. W. Gelderman, van het 6e regiment veldartillerie alhier, wordt van 1 October tot medio Februari d.a.v. gedetacheerd bij de Kon. mil. aca demie te Breda tot het volgen van een gymnastiekcursus. Zaterdag 3 October a.s. zal de los- arbeider der Ned. Spoorwegen Piet de Jong den dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij de Holl. IJz. Spoorweg-Mij. in dienst trad. Hoewel hij door bijzondere omstandig heden niet in vasten dienst bij de Maat schappij aangesteld kon worden ,is de Jong toch onafgebroken 25 jaar als ver vanger bij ziekte of verlof bij de H. IJ. S. M. later de Ned. Spoorwegen werkzaam geweest en iedereen weet op het station wie „Piet" is. Onze oud-stadgenoot, de heer P. Spaa Jr., die zich als voorzitter van de Haag- sche Chr. Oranjever. „Bijbel en Oranje" ook dit jaar weer beijverd heeft om in de Residentie het feest van Leiden's ontzet te vieren, verzoekt ons nog mede te dee- ien. dat de openbare herdenkingssamen komst, welke op 2 October in de Groote Kerk aldaar wordt gehouden, via Huizen draadloos zal worden uitgezonden De heer J. de Nijs, Noordeinde 26, heeft met ingang van heden zijn rijwiel zaak verplaatst naar Noordeinde 11, waarin tot dusverre een winkel was ge vestigd in lederwaren. Alvorens de nieuwe bewoner er zijn intrek nam, werd het pand volgens het plan van den architect- aannemer den heer J Wesselius, inwendig verbouwd. Achter den winkel heeft men een ruime werkplaats gebouwd, waar door geschoold personeel wordt gerepareerd. In den winkel heeft men een ruime sor teering eerste klas rijwielen, o.a. Gazelle en Eysink-rijwielen waarvan de heer de Nijs agent is. Voorts zijn er alle mogelijke rijwielonderdeelen, electrische lantaarns enz. in ruime sorteering verkrijgbaar. Wij wenschen den heer de Nijs in zijn nieuwe zaak veel succes toe Dinsdagavond van 79 uur is er nog gelegenheid in het Leidsche Volkshuis, Apothekersdijk 33 om zich op te geven voor verschillende lessen, o.a. Engelsch, Esperanto (ook voor 1315 jarigen), Ne- derlandsche taal, naai- en kniplessen. Ook bij den cursus voor opleiding jeugd- leid(st)er zijn nog enkele plaatsen open. (Zie groote en kleine advertentie). Stcrt. no. 186 bevat de statuten der N.V. Drukkerij P. J. Jansen, alhier. NIEUWE UITGAVEN. Bij de uitgeversfirma J. Storm te Amers foort zijn thans verschenen de beknopte handleidingen,,Hoe staat mijn Bridge- Drive het best?", „Wenken en R gels voor den beginnenden schaakspele;" en „Be knopte Leidraad voor den gevorderden schaakspeler". De boekjes hebben een bij zonder handig formaat en uit het feit, dat van de eerste in deze serie verschenen handleidingen thans reeds 7000 exemplaren zijn uitgegeven, valt af te leiden dat de reeks ten volle aan haar bedoeling be antwoordt. De affiche-teekenaar Cassandre heeft in opdracht van de Erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam een reclame-biljet ver vaardigd waarin het samengaan van de hygiëne en een modern ingerichte fabriek tot uiting komen. Het biljet draagt het kenmerk van zindelijkheid en zorgvuldige fabricage en zal door zijn frlssche kleuren wel tot het publiek spreken. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. BEZICHTIGING VAN HET ST. ANNA-PAVILJOEN. Hedenmiddag te kwart over twee heeft het Koninklijk Gezin het Palels op den Dam te Amsterdam verlaten tot het ma ken van een rijtoer en het brengen van een bezoek aan het St. Ar.napavlljoen aan het 's Gravezandepleln, welke Instel ling, staande onder hetzelfde bestuur als het Onze Lieve Vrouwegasthuis. voor eenige Jaren, uitsluitend voor kraamver- pleglng Is gebouwd. Langs verschillende wegen, o.a. Utrecht- sche-straat, OoStelnde, Ceintuurbaan, Weesperzijde en Andreas Bonn-straat werd het 's Gravezandepleln bereikt. Onze Vorstin, de Kroonprinses en de Prins-Gemaal werden aan den Ingang ontvangen door den voorzitter van het college van regenten, mr. Th. Wester- woudt, die aan Haar voorstelde <fe andere regenten, de heeren F. Th. Everard, j pastoor, L. Stolk, B. H. Vroom, en den opvolger van wijlen den heer J. Hendrix I L van Cranenburgh, alsmede den genees- i heer-directeur, dr. N. P. van Spanje, den verloskundige dr. Van Rompu, diens as sistente mej. dr. Sanders, de moeder overste zuster Emiliana en den rector G. D. van Emmerik. De dochtertjes van de heeren Wester- woudt en Vroom boden Koningin en Prln- ees bloemen aan. Nadat de Hooge Bezoekers ln de fraai j versierde hall hadden plaats genomen, sprak de heer Westerwoudt een woord van welkom, waaraan hij eenige opmerkingen omtrent het doel van de instelling vast- 1 knoopte Na het korte oponthoud in de hall, j maakte het Vorstelijk gezelschap onder deskundige geleide een rondgang door het gebouw. Het eerst werden de eerste twee benedenzaaltjes van de betalende patiënten bezichtigd en vervolgens de af- deeling, waar de patiënten liggen, die op kosten der gemeente worden verpleegd. De Hooge Bezoekers werden vervolgens naar de eerste verdieping geleid ook de geneesheer en de vrij zijnde zusters wa ren in het gebouw aanwezig waar ver schillende hoogst moderne en voortreffe lijk ingerichte verloskamers ln oogen- schouw werden genomen, terwijl ook in ae klassekamers enkele patiënten bezocht werden, met verschillende waarvan Hare Majesteit zich eenige oogenblikken vrien delijk onderhield. Een verdieping hooger bezichtigde de Koningin daarna de couveuses, waar en kele kinderen liggen. Deze hoogst moderne inrichting is door dr. van Spanje, na een studiereis naar Parijs, ontworpen. Op'de bovenste verdieping bezochten de Hooge Gasten tenslotte de afdeeling voor verpleegsters en werd een blik geworppen op net geheele gebouwencomplex van het O. L. Vrouwegasthuis, Mariapaviljoen enz. Op een der benedenverdiepingen werden ververschlngen aangeboden, waarmede dit bezoek, dat vooral op de patiënten grooten indruk gemaakt had, ten einde was. Met een omweg dooij de stad, keerden de rijtuigen vla Nieuwe Zijds Voorburg wal en Paleisstraat op den Dam terug. Er was langs den weg veel belang stelling. spruitende bedreiging van het voornaam ste exportgebied der Tilburgsche Wol- Industrie alsmede voor de groote verscher ping der concurrentie van buitenlandsche manufacturen op de Nederlandsche markt, die zal ontstaan, als Engeland voor de wollenstoffen-exporteerende landen goed deels zal zijn gesloten. Zij vragen daarom op korten termijn ingrijpende maatregelen om althans de Nederlandsche markt tegen deze abnor male concurrentie te beveiligen en werk loosheid op groote schaal te voorkomen". TENTOONSTELLING VAN FOKKER-VLIEGTUIGEN. Ter gelegenheid van de K. L. M. vloot- schouw te Schiphol op 29 September a.s. organiseert de Nedemndsche Vliegtuigen- fabriek een kleine tentoonstelling, waarin modellen worden uitgestald van alle Fok ker-vliegtuigen, die de K. L. M. sedert haar oprichting heeft gebruikt. Bovendien geeft de tentoonstelling een beknopt doch dui delijk overzicht van de samenstelling en fabricatie van vliegtuigen, hetgeen voor den leek zeer leerzaam is. De tent, waarin de tentoonstelling is ondergebracht, staat op het voor het publiek gereserveerde ge deelte van het terrein en ls voor iedereen gratis toegankelijk. Er ls steeds iemand aanwezig die de vragen der bezoekers kan beantwoorden. Voor hen, die op 29 Sep tember geen gelegenheid hebben, blijft de tent tot en met Zondag 4 October staan. Een complete geïllustreerde beschrijving van de fabricatie der vliegtuigen is gratis ln de tent verkrijgbaar. DE BIERHANDEL. DE TILBURGSCHE WOLINDUSTRIE. Bedreigd door de Engelsche crisis. De Vereeniglng van Tilburgsche Fabri kanten van Wollen Stoffen heeft aan Jhr. mr. Ruys de Beerenbroek, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en voorzitter van den ministerraad een tele gram gezonden van den volgenden inhoud: „Tilburgsche Wollenstoffenfabrikanten in vergadering bijeen, verontrust door de zich reeds thans duidelijk toonende ge volgen der door Engeland genomen maat regelen en de daardoor automatisch in de Engelsche industrie Ingetreden ingrijpende loonsverlaging, vragen de volle aandacht van de Regeering voor de daaruit voort Het hoofdbestuur van den „Nieuwe Ned. Bond van Koffiehuishouders en Slij ters" heeft zich tot de besturen van andere bonden in het koffiehuis- en restaurantbedrijf gewend met het verzoek tot bijwonen van een op 14 October in Krasnapolsky te Amsterdam te houden vergadering, teneinde middelen te bespre ken om te komen tot een oplossing van de misstanden in den bierhandel. Deze misstanden zouden volgens het uitnoodigend bestuur bestaan in: 1. het leveren van bieren per flesch en per fust door de diverse brouwerijen rechtstreeks aan de particulieren. 2. het bottelen van bieren per flesch door de brouwerijen en de prijszetting daarvan voor den handel en voor de par ticulieren, zonder eenlg organisatorisch overleg. 3. de concurrentie, welke agenten van de brouwerijen den bottelaars en den koffiehuizen aandoen, door voor te lage prijzen, de bieren per flesch te verkoopen aan particulieren, evenzoo de bieren per fust zonder eenige verhooging somtijds ook aan particulieren te leveren. 4. Ook komt het gewenscht voor onder de oogen te zien dat er zooveel mogelijk een gelijke berekening zal komen voor het bier per glas en een gelijke inhoudsmaat van het glas, wat zoo noodig in verschil lenden gemeenten verschillend kan zijn. UIT NED. OOST-INDIE. BEZUINIGING OP 'S LANDS UITGAVEN. BUITENZORG, 25 Sept. (Aneta). - De regeering heeft een „Tweede Begrootlngs- commlssie ingesteld, welke de regeering van voorlichting zal hebben te dienen: le. omtrent de beginselen, welke aan de be grootingen voor de naastvolgende jaren een grondslag gelegd dienen te worden; 2e. omtrent alle bezuinigingen ln de uitgaven van den Lande, welke mogelijk worden ge acht. Benoemd zijn tot lid-voorzitter de vice-president van den raad van Ned.- Indlë G. Erdbrink, de voorzitter van den Volksraad J. Meyer Ranneft, de directeur van het Dep. van Financiën C. v. d. Bus- sche, de president-directeur van de Ja- vasche bank mr. dr. v. Buttingha Wichers, ir. E. Wellenstein, voorzitter van de z.g. Kleine Welvaartcommissie, de Thesaurier- Generaal B. de Leeuw, onder bepaling dat laatstgenoemde tevens zal optreden als secretaris der commissie. 'T DRAMA OP DEN MAJELLAKERKTOREN Voortzetting der zaak op 17 October. De strafkamer van de rechtbank te Am sterdam zal 17 October de Strafzaak voort- zotter. tegen den leidekkerspatroon J. G, M., verdacht van moord op zijn compagnon Alkenhout. Deze moord zou gepleegd zijn op 29 Maart 1929 op den Majella-kerktoren. De behandeling van de zaak werd geschorst cp 25 Mei de rechtbank gelastte een onderzoek naar verd.'s geestvermogens. Volgens het nu ingediende rapport is verdachte toerekeningsvatbaar. Op Zaterdag 17 October zal de rechtbank de zaak voortzetten, requisitoir en pleidooi zullen dan gehouden worden. CREDIETBRIEF VERVALSCHT. Een internationaal oplichter voor de rechtbank. Een belangrijke oplichting, die een aan tal Hollandsche banken in totaal voor onge veer f. 110.0U0 lichter heeft gemaakt, werd gister voor de Amsterdamsche rechtbank berecht. In het begin van 1928 kochten de Roe- meensche advocaat M. M. Froimescu en zijn „compagnon" Lupescu bij de National City Bank of New York een credietbrief ten name van Ch. Louis Dupont de la Tour. Met dezen credietbrief gewapend toog het tweetal op weg, nadat het cijfer 3000 in 50.000 was veranderd. Aanvankelijk werd in Frankrijk en Zwit serland geopereerd. De oplichtingen slaag den naar wensch, de vervalsching was meesterlijk gedaan en Froimescu, die steeds met de aanbiedingen was belast, was óók voorzien van een carnet d'indication ten name van de la Tour. Tenslotte verscheen het edele tweetal ook in Nederland. Op 7 Maart 1928 lieten zij zich door de Rotterdamsche Bank te Am sterdam 8000 dollar uitbetalen en op den- zelfden dag bij de Rotterdamsche Bank te Den Haag 11.500 dollar. ln Parijs teruggekomen, liepen de zaken mis. Zij werden gearresteerd en Froimescu en zijn compagnon werden resp. veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf en acht maanden. Er daagde bij de behandeling van deze zaak voor de Parijsche rechtbank óók licht in het gebeurde in Nederland. De Neder landsche justitie vroeg de uitlevering van de beide vrienden, doch Lupescu moest wegens gebrek aan bewijs weer worden losgelaten daar hij zijn voor de Parijsche rechtbank afgelegde verklaringen weer in trok. Froimescu echter, die reeds in vele lenden vele malen werd veroordeeld, be kende volmondig. Gisteren had de Roemeensche advocaat Froimescu zich voor de Vierde Kamer der Rech'bink te verantwoorden. Hij verklaar de te hebben gehandeld onder invloed van Lupescu, deze nad ook verreweg het groot ste gedeelte van het geld gekregen. De verdediger mr. F. A. Deiters zeide, dat Froimescu de autoriteiten had gewaar schuwd dat Lupescu bezittingen had in den vorm van een circle privé in Rijssel. De speelbank werd in beslag genomen en voor de waarde van 800.010 francs werd de National City Bank schadeloos gesteld, deze bank had reeds de Hollandsche banken uitbetaald. Ook volgens inspecteur Kallenborn was eigenlijk Lupescu de hoofdpersoon geweest. De officier van justitie mr. Reiling achtte hier gebruik maken van een valsch ge schrift bewezen. Verd. is reeds vele malen veroordeeld in het buitenland, na 1925 stond h'j sterk onder invloed van Lupescu. In Parijs is hij reeds zwaar gestraft. Hier mede wilde spr. rekening houden. Spr. eischte ten slofte een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest (vanaf Mei j.L) De verdediger mr. Deiters pleitte cle mentie Uitspraak 9 October. 2I

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2