72ste Jaarsrang DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1931 No. 21938 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week f. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. flit nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. TREKHONDENWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij Koninklijk besluit van 16 Mei 1931, Staatsblad No. 196, nieuwe voorschriften zijn vastgesteld ter uitvoering van de „Trekhondenwet" 1910 (Staatsblad No. 203). Ingevolge deze gewijzigde voorschriften is het voortaan verboden een hond als trekhond en een voertuig als hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door of vanwege den houder zijn onderworpen aan de laatste door burgemeester en wethouders uitge schreven keuring, en hond en kar daarbij zijn goedgekeurd. Belanghebbenden worden erop gewezen, dat ingevolge het nieuwe Koninklijke be sluit moeten worden afgekeurd honden met een geringere borstbreedte, gemeten tusschen de middenpunten der boegen, dan 14 c.M.; ontheffing van deze bepaling laat het nieuwe Koninklijk besluit niet toe. Tot 't tuig moeten behooren een borst riem van ten minste 4 c.M. breedte van zacht leder, reikende tot achter de voor- pooten en met. bij het trekken horizon taal gerichte, strengen verbonden aan een spoorstok, vastgemaakt recht achter de plaats, waar de hond loopt; een buikriem Van ten minste 4 c.M. breedte en een draagriem, welke voor een hond, vóór de kar gespannen, ten minste 6 c.M. breed moet zijn. De hondenkar moet voorzien zijn van een of meer doelmatige ligplanken voor de (n)hond (en) en van een steeds bruik- baren, zindelijken drinkbak en voorts zoo danig zijn ingericht, dat de hond tijdens den rit in ongedwongen houding kan loo- pen en tijdens het stilstaan van de kar in ongedwongen houding kan liggen, zit ten en staan. De kar moet voorzien zijn van een of meer steunsels, die voorkomen, dat zij den hond drukt, wanneer deze ligt. zit of staat. 'Het gewicht (zonder lading) en de bouw van de kar moeten zoodanig zijn, dat het trekken kenlijk geen bovenmatige inspan ning van den hond vereischt. Is de hond onder de kar gespannen, dan moet de as van de kar tusschen de pun ten, waarop de bodem van de kar rust, zóó hoog zijn, dat de hond. te rekenen naar de schouderhoogte, rechtop daar onder kan staan. Op de kar moeten zijn vermeld de naam van den houder en die van de gemeente, waarin hij woonplaats heeft, alsmede het nummer van de inschrijving, een en ander in geverfde zwarte letters en cijfers van 8 c.M. hoogte op een geverfd wit bord. het welk op de rechterzijde van de kar, zoo veel mogelijk naar voren, bevestigd en steeds zichtbaar moet zijn. Het is verder verboden, dat zich iemand tijdens den rit op de hondenkar bevindt. Op daartoe strekkend verzoek kan de burgemeester schriftelijke vergunning geven tot het zich bevinden op de kar tijdens den rit door één persoon. Deze vergunning, waarvan aanteekening geschiedt op het nummerbewijs, kan te allen tijde door den burgemeester worden ingetrokken. Behoudens intrekking is zij van kracht gedurende het tijdperk tus schen twee op elkaar volgende keuringen. De lading, en wanneer zich een persoon op de kar bevindt, deze inbegrepen, moet zich in evenwicht bevinden, en haar ge wicht mag niet zoo groot zijn dat het trekken kenlijk bovenmatige inspanning vereischt. De snelheid mag niet grooter zijn dan die van een paard in matigen draf. De eerstvolgende keuring zal aanvangen op Maandag 5 October a.s. Aan de reeds ingeschreven houders van trekhonden zal een persoonlijke kennis geving worden gezonden, vermeldende het tijdstip en de plaats, waarop zij ver plicht zijn ter keuring te verschijnen met de honden en de volledig uitgeruste karren. 7,ij. die vergunning wpnschen, dat zich tijdens den rit iemand op de hondenkar mag bevinden, behooren daarvan bij de verschijning ter keuring mededeeling te do-m. TTrtCrukkeliik wordt er on gewezen, clat ook met honden en karren moeten verschenen, die thans als houder zijn jn"occh'-evcn. Bij niet-verschijnen volgt doorhaling in het register. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leid?n, den 24 September 1931. 4385 DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL. VOORDRACHTEN OVER HET DAGBLAD WEZEN. De in opdracht van het Leidsch Uni versiteitsfonds door den heer A. J. Lieve- goed te houden wetenschappelijke voor drachten over het dagbladwezen zullen aanvangen met een openbare les op Vrij dag 9 October des nam. te half drie in het klein-auditorium der Universiteit. Feestelijke opening van een nieuw gebouw. Daartoe door de hulp van vele personen en instellingen in de gelegenheid gesteld, heeft de Vereeniging „De Leidsche Bui tenschool" op haar terrein in de duinen te Katwijk aan Zee naast de reeds be staande Buitenschool met internaat en open lighallen voor kinderen van den schoolplichtigen leeftijd, thans nog een nieuw gebouw kunnen stichten, bestemd voor interne verpleging van kinderen van 1 tot 6 jaar. Deze nieuwe inrichting, de eerste in ons land, die speciaal bestemd is voor de ver pleging van door tuberculose bedreigde kinderen tot 6 jaar, kwam in den loop van dit jaar gereed en kon in Juni gedeelte lijk worden ingericht. Aanstonds moest het toen reeds voorloopig in gebruik wor den genomen. v Op a.s. Zaterdag '26 September stelt het Bestuur der Vereeniging „De Leidsche Buitenschool" zich voor het nieuwe Kleu terhuis feestelijk te openen. LEIDSCH UNIVERSITEITSBLAD. HET FEEST DER CHRIST. ZANGVER. „HALLELUJAH". HULDIGING VAN HET BESTUUR. Het eerste nummer. Bij de firma S. C. van Doesburgh is het eerste nummer verschenen van het Leidsch Universiteitsblad, uitgegeven met medewerking van de faculteiten der hoogleeraren en studenten. Het blad wordt geredigeerd door de heeren J. R. van Blom, W. S. A. Colenbrander en J, C. van Leur. In 'het voorwoord schrijft de redactie o.m.: Zooals de plattegrond van Leiden de uitgebreidheid en veelheid der academi sche instellingen voor oogen voerde en in kaart tezamen bracht, zoo ook hoopt dit Blad een werk te verrichten in eenzelfde geest: het richt zich tot allen, die met het Leidsche universitaire leven in verbinding- staan en bedoelt de verschillende geledin gen der talrijke groepen samen te brengen in een vaster verband. Zoo zal dit tijdschriftartikelen publi- ceeren welke getuigen van de cultureel e en wetenschappelijke plaats, die de Leid sche Universiteit inneemt, waaronder bijdragen zullen gerekend worden, van belang voor de historie der Academie, publicaties over onderzoek en resultaten, bij de oefening der verschillende weten schappen verkregen., voorzoover deze. in breeder kring belangstelling zullen wek ken. Eveneens beschouwingen over den aard en de inrichting van het Hooger Onderwijs, hier te lande zoowel als elders. Aandacht zal gevraagd worden voor de belangrijke aanwinsten der Musea, voor tentoonstellingen, hier ter stede gehou den; successievelijk zullen bijdragen ge wijd worden aan de verschillende verza melingen die zich te Leiden in de talrijke j instellingen bevinden. De mededeelingen van het Bureau der Universiteit zullen in het Blad gepubli ceerd worden; in het bijzonder hoopt de Redactie mede te kunnen werken aan de voorbereiding der lezingen, door zoo mo gelijk een inleidende beschouwing om trent sprekers en onderwerp vooraf het licht te doen zien. Voorts het nieuws over Nederlandsche en buitenlandsohe Uni versiteiten en Hoogescholen, alsmede documentatie over studentenleven en -organisatie. Bespreking van studenten literatuur en van die welke Universiteit en academisch onderwijs betreft. Niet alleen zal de belangstelling voor de Universiteit gewekt worden, maar ook! voor de stad Leiden zelve zoo nauw/ met deze Universiteit verbonden door bijdragen over de historie van stad erf bevolking. Naast dit meer algemeene gedeelte zal het Blad opnemen de afzonderlijke mede deelingen der faculteiten; voorts zullen hier de docenten studie-aanwijzingen, oriëntatie over hun vak, over de betref fende literatuur, over de op hun colleges te behandelen onderwerpen, etc., kunnen geven; eventueel kunnen ook belangstel lenden uit andere faculteiten zich aldus van deze colleges op de hoogte stellen. Zoo mogelijk zal een geregelde bespreking van wetenschappelijke literatuur, voor zoover die mede voor studenten van belang is, hieraan verbonden worden. De' Studentenfaculteiten kunnen dit Blad mede als hun orgaan beschouwen, waarin zij hun leden mededeelingen kun nen doen en waarin eventueele wén- schen te berde gebracht kunnen wordfen. Hetzelfde voor de aanwinsten en deside rata voor de Leeskamers. De inhoud van dit eergte nummer bestaat uit: Voorwoord van de Redactie; Rede van den Rectof Magnificus; In schrijvingsbureau; Acad. Hist. Museum; Tentoonstelling Lakenhal; De Leidsche Senaatskamer, door dr. J. Ph. Vogel; Universiteitsopleiding in verband met de praetijk door dr. L. G. M. Baas Becking; Leiden als centrum van Oostersche We tenschap, door dr. A. J. Wensmck; Iets over de stlidie van het Volkenrecht, door jhr. mr. W. J. M. van Eysinga; Het karakter der Staatswetenschap, door mr. R. Kranenburg; Het aantal studenten, examens en promoties in de Faculteit der Wis- en Natuurkunde te Leiden door dr. C. J. van der Klaauw; Nagekomen mede deeling Faculteiten; Faculteitsmededee- lingen; Studie-inlichtingen en college aankondigingen; Kent de Leidsche stu dent zijn stad?; International Student Service. „Hallelujah" viert feest! Twintig jaren reeds bezit deze zangvereeniging een goe den naam in onze stad, een naam, die weliswaar in den loop van den tijd aan „ups and downs" onderhevig is geweest, doch die vooral sinds mej. Leening de leiding in handen nam, in algemeene waardeering sterk heeft gewonnen. Het spreekt vanzelf, dat de vereeniging, nu zij zoo goed vooruitgaat, behoefte gevoelde om haar 20-jarig bestaan op luisterrijke wijze te vieren! Het bestuur heeft dan ook op zijn bekende voortvarende wijze onder leiding van voorzitter v. d. Zeeuw alle krachten ingespannen, om eenige mooie feestavonden te organiseeren, waarvan wij gisteren de eerste in het gebouw van den Chr. Nat. Werkmansbond hebben bij gewoond. Er heerschte een opgewekte en dank bare stemming onder de talrijke aanwe zigen, w.o. afgevaardigden van de ver- eenigingen aangesloten bij den Ring Lei den, afdeelingen van den Chr. Nat. Werk mansbond en zusterverenigingen. Het podium was gevuld met een bloemen- schat, die een vroolijken en kleurigen ach tergrond vormde voor het recipieerende bestuur, dat op deze heuglijke avond in ruime mate uitingen van erkentelijkheid en waardeering in ontvangst heeft mogen nemen De bijeenkomst werd geopend met ge zang en daarna gebed van den voorzitter, waarna men den 103en Psalm aanhief „Looft den Heere, mijne ziel". Hierop sprak voorzitter v. d, Zeeuw, aan wien de leiding van zulk een avond uitstekend is toevertrouwd, woorden van hartelijk wel kom, allereerst tot het bestuur van den Chr. Nat. Werkmansbond, waarvan Hal leluja een onderaf deeling is, alsmede tot de besturen der onderafdeelingen en zus terverenigingen. Spr. memoreerde de diverse successen op de concoursen in de afgeloopen jaren en wees er op, hoe de vereeniging nimmer datgene had kunnen bereiken, waarop zij nu met dankbaarheid terugziet, indien niet mej. Leening de leiding op zich geno men had. Tenslotte smeekte spr. Gods zegen voor de vereeniging af. Nadat hij nog speciaal ds. Groot Enzerink als eere-voorzitter had welkom geheeten, alsmede den heer Kuivenhoven, "vaaioitte. *.v. di Chn. Ztfcb.- Worhmc-nchoinrf over wiens genezing men zich algemeen heeft verheugd, nam de eerste het woord en verklaarde, dat hij geen oogenblik ge twijfeld had het eere-voorzitterschap der vereeniging te aanvaarden. Het geestelijke komt uit in den zang, aldus spr., die ver volgens aan de hand van aanhalingen uit den Bijbel (de geschiedenis van Saul en David) aantoonde, welk een ontzag lijke beteekenis dit Boek aan muziek en zang hecht. Ook de Openbaring is een aaneenschakeling van zang. Spr. achtte het een voorrecht de vereeniging te mo gen gelukwenschen, en uitte de hoop dat God haar verder zou mogen zegenen en bekwamen. De heer Kuivenhoven sprak vervolgens allereerst als adviseur der vereeniging en bracht dank aan God, die hem had. toe gestaan op dezen avond toch aanwezig te zijn. Veel was niet goed in Halleluja, maar het was toch altijd „Looft den Heer". Hij vertrouwde, dat Halleluja steeds met haar nooden en behoeften naar God zou gaan, want Hij laat nooit tevergeefs vragen. Nog sprak hij als Bondsvoorzitter en als voorzitter van het Bouwfonds en hoopte dat de vereeniging, zoowel als het gebouw zouden groeien. Tenslotte wenschte hij Halleluja ook ln de toekomst een groote eenheid toe. Door den heer Goedhart, voorzitter van den Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangvereenigingen werd herinnerd aan Luther, die eveneens gesterkt is door den schoonen zang. Hij hoopte dat Halleluja steeds een sierlijk lid van den Ring zou blijven, De heer Rosmalen sprak namens het Ziekenfonds (waarvan een prachtige me- daillekast was Ingekomen), en de ver- eenigingen Zusterliefde, Bidt en Werkt. Uitgaansdag en overhandigde een cou vert met inhoud. Zijn rede deed hij ver gezeld gaan van een spontaan gezongen feestlied. Nog voerden het woord de heeren L. Zitman, namens de Zondagsschool „de Graankorrel", onder overhandiging van een standaard voor het vaandel, Ouwer- kerk, voorzitter der Chr. Zangver. Ex Animo, I. Zitman, namens de Chr. Reci- teerclub U.V.K., die een nieuwe medaille- ring aanbood, de heer Breedijk namens de zangver. „Zang zij onze leus", alsmede talrijke afgevaardigden Van vereenigingen uit de omliggende gemeenten. Zij allen brachten op hartelijke wijze hunne ge lukwenschen over. Voorzitter v. d. Zeeuw bracht allen daarvoor zijn oprechten dank, evenals de gevers van de mooie bloemstukken. Hij sprak de hoop uit, dat de vriendschap met de zusterverenigingen bestendigd zou mogen blijven. Ds. Groot Enzerink deed mededeeling, dat de collecte voor de Kooi- kapel de somma van 14 gulden had opge bracht. De avond werd vervolgens in ge noeglijk samenzijn, onder het genot van talrijke tractaties voortgezet, waarbij de heer Stens een ieder op zijn bekende pret tige wijze bezighield met zijn aardige liedjes op de guitaar, af en toe begeleid door mej. Leening, die evenals voorzitter v. d. Zeeuw van de diverse sprekers, op dezen geanimeerden avond vele woorden van waardeering mocht hooren. Be-halve talrijke telegrafische en schrif telijke gelukwenschen waren bloemen of geschenken binnengekomn van Ex Animo, Halleluja, Oegstgeest; Zang zij onze Leus, Voorschoten; Zang zij onze Leus, Leiden; Hulp in Nood, familie Leening, Zusterliefde en Bidt en Werk, Zieken fonds, Bootver. „Onze Uitgaansdag", Chr. Nat. Werkmansbond, Ring Leiden en Om streken etc. Vanavond wordt het feest, ditmaal voor de vereeniging zelve, voortgezet. Ook deze avond belooft weer veel! Wij van onze zijde spreken tenslotte eveneens onze wel gemeende hulde uit voor Halleluja, dat in den laatsten tijd meermalen bewezen heeft, op zanggebied den goeden weg te bewandelen. Moge het Excelsior met haar gaan: wii„ ziiji nieuwsgierig, naar. ham. prestaties in liet komende seizoen. Wan neer ijverig gestudeerd wordt, zullen deze zeker niet teleurstellen! TRAGISCH. Toen gistermiddag de chauffeur van een vrachtauto uit Den Haag terugkeerde bij zijn wagen welke hij een oogenblik onbeheerd op de Kaasmarkt had achter gelaten bemerkte hij tot .zijn ontzetting, dat een 10-jarige jongen F. L. de K., dien hij uit Den Haag had meegenomen, be wusteloos in de auto lag. Pogingen door den E. H. D. ingesteld om met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten weer op te wekken, moch ten niet baten. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is het ventje overleden. Plet lijk is naar Den Haag overgebracht. Te tragischer is dit voorval, waar gerui- men tijd geleden een broertje op denzelf den leeftijd en onder dezelfde omstandig heden is overleden. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. (3e Blad). De A. N. W. B. heeft bij de regeering aangedrongen op deskundig politietoezicht op den weg. (Binnenland, 2e Blad). Vervanging van Haarlemsche trams door autobussen. (Binnenland, 2e Blad). De verduistering aan het departement van financiën blijkt al meer dan driehon derd duizend gulden te bedragen. (Ge mengd, 2e Blad). Gasverstikking te Voorburg; twee Duit- sche dienstmeisjes om het leven gekomen (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Japan weigert totdusver in het conflict met China bemiddeling van den Volken bond. (Buitenl. en Tel., le Blad). Redevoeringen van Flandin en sir Sal- ten in de economische commissie te Ge- nève. (Buitenl.. le Blad). Kans op verwatering van het bewape- nings-vacantie-voorstel. (Buitenl., le Blad) Waarschuwing van den Pruisischen mi nister Severing. (Buitenl., le Blad). WONING BOUW VEREENIGING „DE TUINSTADWIJK". Het bestuur dezer vereeniging bericht in een circulaire aan de leden, dat de wonin gen van het 3e bouwplan bijna gereed zijn Het betreft hier 15 woningen, waarvan 7 voor groote gezinnen met 5 of meer kin deren, in de Koninginnelaan; 4 woningen aan de Kastanjekade en 6 beneden en 7 bovenwoningen in de Seringenstraat. Voor deze laatste zullen de door het bestuur voorloopig gestelde huurprijzen van f. 4 tot f. 5.50 bedragen, terwijl de woningen aan de Kastanjekade en in de 15jniirgfmitri mnr vam ff TïJIP haf ff zui len moeten opbrengen. Op Zaterdag 26 September a.s. tusschen 3 en 5 uur 's middags zal ieder in de ge legenheid worden gesteld de woningen te bezichtigen. Na afloop daarvan kan men zich op geven voor het huren van een woning. De toewijzing geschiedt in volgorde van toetreding als lid der vereeniging. Van de toewijzing ontvangt men schriftelijk kennis. UNÏVERSITEITSGIDS. Bij de firma S. C. van Doesburgh alhier is de gids der Leidsche Universiteit voor het academiejaar 19311932 verschenen, uitgegeven vanwege het Leidsch Universi teitsfonds. Het handige boekje bevat alle mogelijke gegevens betreffende de samen stelling van den senaat en van de facul teitsbesturen, een lijst van de hoogleera ren, lectoren en privaat-docenten, bijzon derheden omtrent de inschrijving, de col lege en examengelden, een overzicht van alle colleges en tal van andere voor den student wetenswaardige gegevens met be trekking tot de Alma Mater. Foto Bleuzé. De Chr. zangvereeniging „Halleluja" alhier, heeft gisteren de herdenking van haar 20-jarig bestaan ingezet met een receptie in het gebouw „Nathanaël". - Hierboven het recipieerende bestuur tusschen de bloemetjes. Achter de bestuurstafel o a de heeren Kuivenhoven, voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond, Zitman, secretaris Feestcommissie, ds Groot Enzerink eëre-voorz. „Halleluja", voorzitter v» d. Zeeuw, de heer Gijsman, secretaris van Halleluja" en de directrice mej. Tilly Leening

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1