NIEUWE CRISIS IN ENGELAND LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 769. Hedenmiddag 3 uur: 767. TELEGRAFISCH WEERBERICHT v. h. Kon. Ned. Meteorol. Instituut, De Bildt Hoogste stand 777.8 te Stlnoway. Laagste stand 758.5 te Berlijn. Verwachting tot clen avond van 22 Sept.: Matige tot zwakke, Noord-Westelijke tot Noord-Oostelijke wind. Gedeeltelijk be wolkt. Aanvankelijk nog kans op een enkel regenbuitje, later weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Buitenlandsch Weerbericht. (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt). Sinds Zaterdag is in het Westen de barometer nog gestegen, zoodat thans over Groot Brittannie en Ierland een ge bied is gelegen waar het overdag zonnig weer is, terwijl de nachten, vooral in het Noorden, zeer koud zijn. Het slechte weer- gebied over Skandinavië verdween, doch een barometerdaling veroorzaakt dan buiig weer. De drukverdeeling geeft echter geen aanleiding om in den loop der vol gende dagen een plotselinge verslechtering te verwachten hoewel bij den krachtigen aanvoer van de koude lucht uit het Noor den temperatuurstijging nog wel uit zal blijven. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorin.: lOVh gr. C. (51 gr. F.). Ï2 uur 'smidd.: IIV2 gr. C. (53 gr% F.). 3 uur nam.: 12 gr. C. (54 gr. F.). GOOG WATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Dinsdag. Voorm. te 1 u. 06 min.; nam. te 1 u.18 min. Plotseling nieuw dreigend financiëel gevaar Nood maatregelen voorgesteld Naar protectie en wijziging het kabinet van WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Hooge Rijndijk". 's Middags 12 uur: 151/2 gr. C. Zweminrichting „De Zijl." 's Middags 12 uur: 15 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag 7.33 n.m. tot 6.15 v.m. /iet gevoel heeft, dat Engeland hiermede practlsch de goudvaluta opgegeven heeft. In de meeste commissies werden de werk zaamheden hedenochtend op de gewone wijze voortgezet. In de tweede commissie voor de technische kwesties werden de besprekingen over de financieele vraag stukken aangevangen. De mecning in Frankrijk. PARIJS, 21 Sept. (V.D.). De Parijsche ochtendbladen publiceeren uitvoerige be richten omtrent den toestand in Engeland, voorloopig evenwel zonder uitvoerig com mentaar. De meeste bladen, o.a. het „Journal", weten te melden, dat sinds vierentwintig uur onderhandelingen met Frankrijk en Amerika plaats hebben. Men rekent er op, dat de noodige credieten en andere finan cieele maatregelen met den grootsten spoed zullen verzekerd kunnen worden. De „Oeuvre" betoogt, dat de tijdelijke opheffing van den gouden standaard dient tot redding van den financieelen toestand. Er is geen Franschman, die niet voelt, hoe sterk Frankrijk betrokken is bij den toe stand van het Britsche rijk. In de „Echo de Paris" betoogt Pertinax. 1 dat Frankrijk zeker zijn solidariteit zal toonen. Het blad zegt verder, dat het inter nationale economisch leven wederom een ernstigen aanval heeft te doorstaan. De indruk te New-York en Washington. NEW YORK, 21 Sept. (V. D.) De jongste ontwikkeling in de Engelsche financieele crisis, welker schaduwen reeds de vorige week door de daling van den koers aan de beurzen in de Vereenigcle Staten vooruit geworpen werden, dringt alle andere ge beurtenissen op den achtergrond. Hoewel de maatregelen van de Engelsche regee ring met betrekking tot den gouden stan daard zelfs de best ingelichte bankiers verrasten, blijft het optimisme naar bui ten bestaan. Het lijkt bijna alsof de Aine- rikaansche financieele wereld nog steeds niet de volle beteekenis van de Europee- sche crisis in het algemeen en van de cri sis te Londen in het bijzonder inziet. In Wallstreetkringen rekent men met een sooedige* stabilisatie van het Pond Ster ling. De Amerikaansche beurzen zullen waarschijnlijk geopend blijven. De crisis is hier niet van zoo grooten omvang, daar de Amerikaansche credieten op korten termijn aan Londen nauwelijks meer dan 50 millioen dollars bedragen. De laatste stabilisatie-leeningen waren op de dollar basis afgesloten. In Washington gelooft men, dat de economische toestand der wereld zich door de huidige crisis in een overgangs periode bevindt. Men gelooft, dat tengevolge van de cri sis het schuldenvraagstuk opnieuw aan de orde zal komen. In het bijzonder wordt erop gewezen, dat de Engelsch-Ameri- kaansche schuldenovereenkomst gesloten is op den grondslag der betalings-capa- citeit. De Federal Reserve Bank denkt op het oogenbllk niet aan verdere lee- ningsplannen, .terwijl de particuliere bankinstellingen afwachten. Geen Beurs in Kopenhagen. KOPENHAGEN. 21 Sent. (V.D.) Volgens een officieele mededeeling van het be stuur der Effectenbeurs te Kopenhagen Plotseling staat Engeland voor 'n nieuwe crisis. De aanval op het Engelsche pond en de koersdaling der Engelsche staats papieren noodzaakten Mac Donald zijn weekeinde te onderbreken en nog Zater dagavond naar Londen terug te keeren. Door den vertegenwoordiger van de Bank of England Clay, liet hij zich over den financieelen toestand inlichten. De be sprekingen met Clay duurde ongeveer 2 uren, waarna Mac Donald zich naar Che quers begaf. Zaterdagavond vond onder leiding van Mac Donald een kabinetszitting plaats, die gisteren werd voortgezet. Volgende verklaring is gisteren gepubli ceerd: Zijner Majesteits regeering heeft na overleg met de Bank van Engeland als haar meening uitgesproken, dat het nood zakelijk is om tijdelijk het tweede lid van artikel één van de Gouden Standaard Wet van 1925, bepalende dat de Bank desge- wenscht tegen een vastgestelden prijs goud moet verkoopen. buiten werking te stellen. Tot dit doel zal ^onmiddellijk een wetsont werp worden ingediend en het ligt in de bedoeling der regeering, het Parlement te verzoeken, dit wetsontwerp in alle instan ties en lezingen te willen behandelen. In middels wordt de Bank van Engeland ge machtigd om in overeenstemming met de besluiten van het Lagerhuis de noodige maatregelen te nemen. Omtrent de redenen, die tot dit besluit hebben geleid, wordt officieel het volgende medegedeeld: Sedert het midden van Juni zijn bedra gen van in totaal meer dan 200 millioen Pond Sterling van de Londensche markt teruggetrokken. Hierin werd gedeeltelijk voorzien met behulp van goud- en buiten- landsche valuta door de Bank van Enge land, gedeeltelijk door deposito's van de bank van Engeland in Parijs en New-York en gedeeltelijk door Fransche en Ameri kaansche credieten ten bedrage van 30 millioen Pond Sterling, welke credieten kort te voren door de regeering waren verkregen. In de laatste dagen is echter wederom in zoo groote mate geld aan de Londensche markt onttrokken, dat de re geering zich genoodzaakt heeft gezien, de bovengenoemde maatregelen te treffen. Deze besluiten zullen echter in geen ge val de verplichtingen aantasten, die de re geering of de Bank van Engeland tegen over het buitenland hebben De goud- /'ëserve van de Bank van Engeland be draagt. op het oogenblik echter 130 millioen Pond Sterling en gezien de verplichtingen, waaraan moet worden voldaan, is het niet raadzaam een verdere vermindering van deze reserve toe te staan. De gewone bankaffaires zullen niet on derbroken worden. De Banken zullen als gewoonlijk t~n behoeve van hun cliënten geopend zijn en er is geen enkele reden, waardoor de gewone transacties op eeui- gerlei wijze door deze maatregelen be ïnvloed zouden worden. De- effectenbeurs zal heden, Öen dag dat het parlement de noodige wetgevende maatregelen zal treffen, echter niet ge opend zijn, maar alle loopende zaken zul- I len als gewoonlijk kunnen worden afge wikkeld. Er is voor de regeering geen enkele reden j om aan te nemen, dat de huidige moeilijk heden zijn veroorzaakt door het in eenigs- zins groote mate buitenlands brengen van kapitaal door Britsche onderdanen. Onge twijfeld komt het onttrekken van kaoitaal aan de Londensche markt voor het over- groote deel op rekening van het buiten land. Met nadruk wenscht de regeering echter de waarschuwing van den kanselier van de Schatkist te herhalen, dat elke Britsche onderdaan, die voor zijn geld buitenlandsche waarden tracht te verkrij gen, medehelpt aan het vergrooten van de moeilijkheden voor zijn land. De banken hebben besloten, hun medewerking te ver- leenen bij het beperken van dergelijke aankoopen behalve voor hen, die kunnen aantoonen, terstond buitenlandsche waar den noodig te hebben voor het voldoen aan verplichtingen of voor het in-stand- houden van hun bedrijf. Voor zoover ver dere maatregelen noodig zijn, zal de regee ring deze nemen. Gezien de demoralisatie op de internationale geldmarkt heeft de regeering gemeend, onder de huidige om standigheden deze maatregelen te nemen. Zoodra de regeering er in geslaagd is, ae nationale begrooting in evenwicht te bren gen, zal blijken, dat de positie van Enge land volkomen gezond is. Deze positie moet gehandhaafd blijven. Slechts het onttrekken van geld heeft de huidige moei lijkheden veroorzaakt De officieele regee- ringsverklaring eindigt met het uitspreken van de verwachting, dat de huidige moei lijkheden slechte van tijdelijken aard zul len zijn. De Engelsche Bank besloot het bank- disconto te verhoogen van 4Va op 6 °/o. De Prins van Wales, die gisteren de lunch* met MacDonald gebruikte, heeft zijn reis naar Schotland uitgesteld. Naar vernomen wordt, zouden de Fede ral Reserve Banken en andere New-York- sche banken op het oogenblik overwegen, het Engelsche Pond Sterling te steunen door het toestaan van verdere credieten. Genoemde banken hebben contact gezocht met de Bank van Frankrijk. In Ameri kaansche regeeringskring'en acht men sta bilisatie van het Engelsche Pond door ver dere credietverstrekking zeer wel mogelijk. In politieke kringen acht men 't thans vrijwel zeker, dat nieuwe verkiezingen voorloopig van de baan zijn. Dit is een ge volg ,van de financieele besluiten, die de regeering heeft moeten nemen en waar door de partijen een duidelijk beeld krij gen van den toestand, zooals deze op het oogenblik is. Algemeen verwacht men, dat het kabinet zoo spoedig mogelijk zal over gaan tot invoering van een tarief, doch om dit mogelijk te maken, zullen ingrij pende veranderingen in het kabinet noo dig zijn en men verwacht dan ook. dat Sir Herbert Samuel en de andere liberale ministers aan dit besluit ten offer zullen vallen. MacDonald hoopt, dat een deel der liberalen de regeering zal steunen bij haar maatregelen tot invoering van een tarief, doch zelfs indien zulks niet het geval is, hoopt de regeering over de middelen te beschikken, om haar besïuit uit te voeren. Reeds geruimen tijd zijn pogingen in gang om leden van de parlementaire fractie der Arbeiderspartij te winheïr vöor een tarief politiek. De regeering zou voornemens zijn om, teneinde de begrooting in evenwicht te brengen en de handelsbalans te verbete ren, op fabrikaten een invoerrecht te hef fen tusschen de 20 en 33 1/3 percent. Voorts wordt uitvoering van Snowden's plan tot converteering der oorlogsleenin- gen overwogen. Men weet nog niet. of ook een douanetarief ter bescherming van landbouwproducten in de regeeringsmaat- regelen zal worden opgenomen. zullen tot nader order in verband met de financieele maatregelen der Engelsche re geering op de Effectenbeurs te Kopen hagen geen noteeringen van obligaties en aandeelen plaats hebben. De toestand in Oostenrijk. WEENEN. 21 Sept. (V.D.) De „Morgen" publiceert een onderhoud met den Minis ter van Financien dr. Redlich, waarin hij o.a. verklaarde dat Oostenrijk zeer waar schijnlijk den nadeeligen invloed van de financieele maatregelen te Londen zal on dervinden. Reeds zijn alle maatregelen ge nomen en hedenochtend zal de actie om den Oostenrijkschen gouden standaard te verdedigen geëindigd zijn. De Minister hoopte, dat de maatregelen voldoende zullen zijn om ernstig nadeel voor het economische leven van Oostenrijk te ver hinderen. De „Morgen" leidt deze verklaring van den Minister in met de mededeeling. dat dp Oostenrijksche minister van Financiën heden de tijdelijke opheffing van den vrijen handel in deviezen in Oostenrijk zal aankondigen. Daarnaast wordt ook een verbod van invoer van deviezen overwogen om te voorkomen dat de schuldenlast van Oostenrijk tegenover het buitenland nog' grooter wordt. De beurs te Weenen blijft heden in ver band met den Joodschen feestdag geslo ten. De „Morgen" verklaart, dat het niet uitgesloten is dat het beursbestuur zal be sluiten de effectenbeurs van Dinsdag af tot nader order te sluiten om de ontwik keling van de gebeurtenissen in Engeland af te wachten. Henderson over den toestand. LONDEN. 21 Sept. (V. D.). De leider der oppositie, de vroegere minister van buiten landsche zaken Arthur Henderson, heeft in verband met den ernstigen financieelen toestand eenige verklaringen afgelegd. Hij wees er op, dat de huidige moeilijkheden van het Engelsche volk vertrouwen en geen vertwijfeling, rust en geen paniek mogen eischen. De fundamenteele kracht van de Engelsche natie is niet geschokt. Wanneer de Engelschen rustig en vastbesloten blij ven, zullen de moeilijkheden spoedig overwonnen zijn. Engelsche persstemmen. LONDEN, 21 Sept. (V. D.). In de com mentaren op den nieuwen financieelen toestand van Engeiand betoogen de Lon densche bladen algemeen, dat voor het Engelsche volk geen reden tot paniek be staat. De door de regeering bevolen maat regelen dragen het karakter van voorzor gen. Van een inflatie is geen sprake. Het betreft in de eerste plaats strenge maat regelen ter controle. De „Times" merkt op, dat door de daling der prijzen de algemeene verplichtingen inzake de schulden veel moeilijker te dra gen zijn geworden. Wanneer Frankrijk en Amerika den toestand niet zóó bewerkt hadden, dat zij ongeveer driekwart ge deelte van den goudvoorraad der wereld konden inzamelen, dan zou Engeland zeker in staat zijn geweest den gouden stan daard te handhaven. Door de tijdelijke af gifte van goud zal de tot dusver op Enge land drukkende last, veroorzaakt door den toestand op de beurzen in Londen en an dere landen, verminderein. Het orgaan der oppositie, de „Daily Herald", acht de maatregelen der regee ring juist. In overeenstemming'met andere bladen doet het blad heftige verwijten aan Frankrijk en Amerika, in verband met de goudophooping. Het blad eischt. het bij eenroepen van een internationale confe rentie. De beurssluiting te Lbnden. LONDEN, 21 Sept. (V.D.) Voor de beurs had zich een groote menigte verzameld, waardoor het verkeer in de straten be moeilijkt wordt. De deuren van de beurs zijn gesloten, een gebeurtenis, die sinds menschenheugenis niét is voorgekomen. Commissionairs hebben zich in de Thorg- mortonstreet. en in Charterscourt verza meld waar anders de nabeurs plaats heeft en de niet-officieele handelaars bijeenko men. Het beursverkeer ligt totaal stil. Bui tenlandsche valuta wordt niet genoteerd Het lot van Engelsche papieren is niet bekend, daar ook hierin geen noteerinsen plaats vinden. De afrekeningen van Za terdag worden heden afgedaan. MOSLEY GEWOND. GLASGOW, 21 Sept. (Reuter,). Tijdens een openlucht-meeting werd sir Oswald Mosley door een steen aan het hoofd getroffen. De menigte dreef hem weer naar zijn auto. Een drietal leden van zijn lijfwacht wer den eveneens gekwetst. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ROEMENIE. BOEKAREST, 21 Sept. (V.D.) Op den spoorweg PloestiSlobozia heeft een ern stig spoorwegongeluk plaats gehad. Een transporttrein met 50 benzinetankwagens kwam in volle vaart met een leegen trein in botsing. De locomotief en de drie eerste tankwagens ontspoorden. In minder dan een minuut stond de wegstroomende ben zine in brand en vormden de beide treinen een vuurzee. Tot heden zijn 5 lijken ge borgen. CHINA EN JAPAN. NANKING, 21 Sept. (N'ed. Tel. Ag.). Gisteren heeft de Chineesche regeering eeg tweede nota gezonden aan Japan, waarin de onmiddellijke ontruiming van de in Mandsjoerije bezette gebieden en de her stelling van de Status Quo wordt geëischt. China behoudt zich het recht voor later meer besliste stappen te nemen. Ir. verband met de jongste gebeurtenissen in Mandsjoerije hééft de regeering ver klaard, dat a.s. Woensdag een dag van nationale rouw zal zijn. LONDEN, 21 Sept. (V.D.). Naar de Daily Telegraph' meldt verklaart de re geering te Nanking in de tweede nota aan Japan nog, dat Japan incidenten heeft veroorzaakt met het doel om de bevolking van de gebieden in Mandsjoerije te recht vaardigen. De Chineesche minister van Buitenland sche Zaken heeft officieel medegedeeld, dat hij het gebeurde in den Volkenbond en ter kennis van de onderteekenaars in hel Kellogg-pact zal brengen. LAVAL. MET NAAR DE V. ST. PARIJS 21. Sept. (V.D.) Naar gemeld werdt is de minister-president Laval niet voornemens een bezoek aan de Vereenigde Staten te brengen. De hieromtrent loopende geruchten worden van officieele zijde "als uit fle lucht gegrepen aangeduid. STADSNIEUWS. DE A.S. WINKELWEEK. Aan de deelnemers der Leidsche Win kelweek 1931 is een circulaire gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: De Winkelweek wordt officieel geopend op Woensdag 30 September a.s. om 2 uur in den Foyer der Stadsgehoorzaal. De groote reclame der vorige Winkel week, waarbij ruim 1000 waardevollfe ge schenken voor de koopers beschikbaar werden gesteld, zal ook dit jaar weer wor den gehouden en wel op dezelfde voor waarden. Iedere deelnemende winkelier stelt één. twee, doch niet meer dan drie geschenken beschikbaar welke zij in hunne etalages tentoonstellen. Gedurende de Winkelweek geven alle deelnemende firma's aan ieder, die een bedrag van f. 0 50 besteedt, voor eiken besteeden halven gulden' een genummer- den Winkelweek Bon. Op den laatsten dag der W.W. zullen door de heeren der Leidsche Pers wille keurige nummers voor de geschenken worden vastgesteld. Als tweede groote attractie zal er op Woensdag 30 September en Dinsdag 6 October door de Koninklijke Luchtvaart maatschappij een ware Zilvervlucht boven Leiden worden gehouden. Er zullen na melijk iedere maal 100.000 biljetten wor den uitgestrooid, waarvan er eenige dui zenden zijn bedrukt met waarden van 10 ct., 25 ct., 50 ct. f. 1.00 en f. 2.50 waarop staat vermeld, dat deze biljetten bij de deelnemende Firma's in betaling worden genomen bij aankoop van min stens f. 1.— f. 2.50, f. 5.-t-, f. 10.— en f. 25.— Bij eiken aankdop wordt natuurlijk slechts één bon in betaling genomen: bij f. 1. een van 10 ct., bij f. 2.50 een van 25 ct., bij f. 5.een van 50 ct., bij f. 10.een van f. 1.en bij f. 25.een van f. 2.50. Waar deze winkelweek wordt gehouden in samenwerking met de Ver. Nederl. Fa brikaat, worden de winkeliers verzocht zooveel mogelijk goederen van Ned. Fa brikaat te etaleeren. Zooals reeds ge meld. zullen op verschillende plaatsen in de stad eerepoorten worden opgericht, worden muziekuitvoeringen voorbereid en zullen ook vanwege de gemeente maat regelen worden getroffen voor een spe ciale lichtreclame. Ir. W. MASSINKt Heden werd het stoffelijk overschot van den oud-directeur der Gem. IT. B. S. ir. W. Massink, c.i. in allen eenvoud te Zutphen ter aarde besteld. De directeur der school en eenige leeraren zoomede de directeur der H.B.S. te Zutphen, dr. J. W. Lem waren mede op het kerkhof aanwezig. Op verlangen van den overledene werd er aan het graf niet gesproken en waren er ook geen bloemen. Een enkele krans van bladeren vanwege directeur, leeraren en oud-leeraren dekte de baar. De zoon van den overledene dr. H. W. M. Massink dankte voor de laatste eer zijn vader be wezen. Het gebouw der H. B.S., waar de vlag halfstok hing, was hedenmiddag ten tee- ken van rouw gesloten, terwijl tijdens de begrafenis de rouwklok luidde. BINNENLAND. HOFBERICHT. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zijn hedenochtend naar Het Loo vertrokken. De Koningin en de Prinses zijn voorne mens morgenochtend te 6.12 van Het Loo naar de legeroefeningen te vertrekken, om te 7.33 te Lichtenvoorde aan te komen. BOND VAN ADMINISTRATIEF PERSONEEL BIJ 's RIJKS BELASTINGEN. In de te Utrecht voortgezette vergade ring van dezen Bond werd een voorstel tot afscheiding van personeel in 's Rijks Dienst verworpen. Alleen de afdeeling Twenthe stemde voor. Langdurig werd gesproken over de samenwerking met andere organisaties en de propaganda door andere bonden onder het administratief personeel gevoerd. De handelingen van het bestuur werden goed gekeurd, zoodat de vergadering zich met de voorstellen, welke op deze samenwer king betrekking hadden, kon vereenigen. o DE FINANCIEELE CRISIS. DE BEURS TE AMSTERDAM HEDEN GESLOTEN. In verband met de financieel maatrege len, waartoe de Engelsche regeering gister avond heeft besloten, is hedenmorgen in het gebouw van de Nederlandsche Bank een vergadering bijeengekomen van de desbetreffende autoriteiten ter bespreking van de vraag, of en zoo ja, welke maat regelen genomen moeten worden op de Amsterdamsche beurs. Aanvankelijk kon men niet tot een con clusie komen. Er is toen een nieuwe verga dering gehouden, waarop besloten is de beurs heden te sluiten. Vooraf was reeds de handel op de z.g. vroegbeurs officieel verboden, zopdat hedenmorgen geen en kele noteering tot stand was gekomen. Hedenavond zal nader de vraag onder het oog worden gezien of men de Beurs ook morgen gesloten zal houden. In beurskringen loopen dè meeningen over de gevolgen van de financieele crisis in Engeland zeer uiteen. Het gevaar wordt in de eerste plaats niet gezien in de koer sen, dan wel in de gevolgen, welke zouden kunnen voortspruiten uit het opzeggen van de prolongaties, welke niet zouden kunnen worden overgesloten. Aan den anderen kant werd echter de mogelijkheid aanwezig geacht, dat, indien de Effectenbeurs te Amsterdam heden zou open blijven, de Amsterdamscht Beurs zou worden gebruikt als het ..guichet", waarin Europa zou trachten te liquideeren. De stemming in de Amsterdamsche beurs kringen was hedenmorgen onzeker, zonder dat. men van een bepaalde nerveuze stem ming kon spreken, De Haagsche Beurs was heden nog ge opend. De tijd van openstelling van deze Beurs viel echter vóór het oogenblik waarop tot sluiting der Amsterdamsche Beurs werd besloten. Zoolang echter de Amsterdamsche Beurs gesloten blijft zal X an nu af ook de Haagsche Beurs gesloten blijven. n TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gistermiddag passeerde te omstreeks drie uur een huurauto van den heer R. uit Grijpskerk den weg door Midwolde (Gr.). Het stuur van de auto geraakte plotseling defect tengevolge waarvan de auto tegen een boom reed. De wagen werd totaal ver nield. Een der inzittenden moest genees kundige hulp inroepen bij dt. Boersema te Leek. De beide andere inzittenden kwa men er goed af. BEROOVING. Op de kermis te Uithuizen (Gr.) is een kermisganges beroofd van een portemon- naie met inhoud en een dollarbiljet. Het dollarbiljet werd in het bezit gevonden van de arbeiders H. en S. uit Groningen, die aangehouden werden. De portemon- naie is later teruggevonden, terwijl een jongen uit Zandeweer het geld vond op den weg waarlangs de beide gearresteer den waren weggebracht. H. is indertijd ook in arrest geweest in verband met de inbraak in het postkantoor te Uithuizen welke nog niet werd opgehelderd. VERDRONKEN. De l'/s-jarige E. S. te Uithuizermeeder (Gr.) geraakte in een sloot en verdronk. NIEUWE BEZUINIGINGEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Nog dit jaar zullen weer .eenige kleine stations der Ned. Spoorwegen, die weinig vervoer opleveren, stopplaatsen worden. Dit is een belangrijke bezuiniging voor de j Ned. Spoorwegen, daar deze stopplaatsen j door één man bediend worden. I Het Koninklijk Paleis in het Noord einde te Den Haag zal van 22 dezer en het Huis ten Bosch van Vrijdag 25 dezer wederom voor de publieke bezichtiging zijn opgesteld. Te 's-Gravenhage is op 68-jarigen leeftijd overleden mr. dr. A. H. J. Heyn- sius, oud-secretaris der gemeente Rotter dam. Naar in militaire kringen verluidt zou kolonel M. Ridder van Rappard, comman dant van de 4de artillerie-brigade te Amersfoort bestemd zijn om Generaal- Majoor W. J. C. Schuurman op te volgen als Inspecteur der Artillerie. Naar wij vernemen Is de Haagsche advocaat en procureur mr. M. P. H. Wiercx voor den tijd van 6 maanden als zoodanig geschorst. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. LEIDEN, 19 Sept. Aangevoerd 3890 st. eieren. Prijzen: Kippeneieren f. 5.956.40. Kuikeneieren f. 4.65—5.25. Eendeneieren f.4—5 per 100 stuks. Handel matig. BOSKOOP. 19 Sept. Rozen per bos: But terfly 2742 ct. Golden Ophelia 1835 ct. Hadley 3544 ct. Columbia 2630 ct. Willi. Kordes 3439 ct. Phöebe 2630 ct. August Noach 23 ct. Rosalandia 2339 ct. Claudius Pernet 3145 ct. Ophelia 1214 ct. Mac Keiler 3040 ct. Keizerin Aug. Victoria 9 ct. Winnett 24 ct. Jules Bouché 35 ct. Potln 28 ct. Kilham 2030 ct. Else Poulsen 80 ct. Germania 25 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 2335 ct. Tros Chrysanten 7090 ct. Anjers 1214 ct. Dahlia's 15 ct. Gladiolen 7 ct. Gerbera 57 65 ct. Physalis Franchetti 2029 ct. AMSTERDAM, 21 Sept. Veemarkt. 330 votte koeien; le kw. 84—88, 70—82, 3e kw. 60—68, mindere soorten 50—58 per K.G. slachtgewicht, 120 melk- en kalfkoeien 220—340 per stuk, 3 vette kalveren, geen noteering, 54 nuchtere kalveren 8—13 per stuk, 65 schapen 20—23 per stuk, 900 var kens: vleeschvarkens van 90—110 K.G. 51—52. zware varkens 49—50, vette varkens 48—49, per K.G. slachtgewicht, 84 paar den 90—160 per stuk. Uit Denemarken 3 wagens geslachte runderen. ROELORARENDSVEEN, 21 September. SI. f. 0.402.40 per 100 krop. Meloenen 315 ct. per stuk. Tomaten f. 2.206 per 100 pond. Snijboonen f. 1.404.80. Idem stek f. 0.701.10. Idem dubbele stam f. 2.30 per 10 K.G. ROTTERDAM, 2 lSept. Veemarkt. Aan- gevoer. 1510 varkens, 328 vette runderen, 214 vette kalveren, 739 Schapen of Lam meren. Koeien 421/245, 35—37, 23—27Vs. Kalveren 60-65, 50—571/2, 42i/2-47y2, scha pen 23—21, 16—21 per stuk, Varkens 20^-2 —21, Zuiglammeren 19—24, overige lamme ren 19—25. Schapen slecht, prijzen lager. Varkens redelijk prijzen lager, Koeien slap, grijzen lager. Zouters willig,- dezelfde prijzem vet te kalvererp zeer traag. Prijzen van vorige week. konden met moeite gehandhaafd blijven.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3