EEN GLORIEDAG VOOR DE WANDELSPORT Uitstekend geslaagde afstandsmarsch der L.P.S.V. Aan 289 deelnemers het herinneringskruis uitgereikt. Foto's Bleuzé. commando door Zwart's scheepsroeper, de lichamen strekten zichen op het tee- ken van den burgemeester zette de stoet zich in beweging! Drie honderd en twaalf wandelaars waren den la"ngen-afstands kamp begonnen Op marsch! Een mooi stand van elkaar liepen. De wijzer van den kilometer-teller schommelde tusschen de 7V2 en de 8Door de lommerrijke lanen van Wassenaar heeft men 't wat kalmer aangedaan om weer wat op adem te komen. Langs de renbaan ging het naar den Benoordenhoutschenweg te Den Haag en daar is het tempo nog even stevig op gevoerd, met het resultaat dat men tien minuten vroeger binnen was dan men be rekend had. Het laatste deel van dit par- coers week daarbij in zooverre af van dat gene, hetwelk door ons was vermeld, dat niet werd doorgeloopen tot den Dierentuin, doch onmiddellijk links-af werd geslagen bij het gebouw Petrolea. Pauze. Om vijf minuten over vijf arriveerde het hoofdpeleton bij het Room- huis, waar de controle nu volop werk kreeg en waar eenige honderden belang stellende Hagenaars op de komst der wan delaars stonden te wachten. In de schaduw van het geboomte vond men een frissche rustplaats en met gejuich werden telkens de kellners begroet, die heele kisten limo nade aansleepten en met ontstellende hoe veelheden glazen te balanceeren liepen! De stemming was uitstekend, er werd ge danst en gezongen en er werden hoera's uitgebracht op de leiders, maar tóch: men was blij te kunnen rusten. Velen hadden onmiddellijk de schoenen uitgetrokken, anderen zaten stil ineengedoken op een stoel, dood-op van de groote krachtsin spanning. „Een mooie weg," zeiden ze al len, een uitstekends organisatie op zich zelf en 'n schitterende en genoeglijke tocht, maar dat tempo In trouwe: men kome ons niet meer aan met het praatje, dat zoo'n wandeltocht over veertig kilo meter zoo wsinig beteekent, dat iedereen dat bij wijze van spreken doen kan. Wie zoo praat heeft nooit een dergelijke pres tatie volbracht, heeft nooit 40 K.M. geloo- pen in ruim 6 uren tijd! Heel den langen tocht hebben wij van zeer nabij gevolgd, wij hebben een praatje gemaakt met tien tallen deelnemers, jong en oud, en wij zijn werkelijk onder den indruk gekomen van de Zaterdag geleverde verrichtingen. Die stille verbeten strijd tegen het moordende tempo heeft een ontzaggelijke krachtsin spanning geëischt, een enorme wilskracht en alleen hij of zij, die behoorlijk voor bereid is, kan in staat zijn daaraan zonder nadeelige gevolgen te voldoen! Negen uit vallers waren er, voordat de hoofdgroep aan het Roomhuis arriveerde en bij de controle bleek, dat dit totaal reeds aan merkelijk was toegenomen en tot 22 was gestegen. De kleine Jan Zwart keek wat moe, moest door zijn vader worden opge jaagd toen hij in het gras was gaan zitten, maar dartelde dra weer als een jong veu len. In een rustig hoekje zal Broeksema, de zestigjarige, ,,'tls best gegaan." zei hij monter, „en bepaald moe ben ik niet." Ik liep eerst achteraan bij een groep Hage naars, geloof ik, maar die lui liepen zoo raar. Toen ben ik maar naar voren gegaan en tusschen de Leidsche Politie-Sportver- eeniging giQg het best al was die pas mij eigenlijk wel een beetje te lang." Wij spraken leden van D.O.S., Donar, Jahn, Rood-Wit en zij waren allen van de beste verwachtingen vervuld. Om vijf minuten over halfzes stonden wij bij het hek, wach tend op het resultaat der controle, toen geheel onverwacht nog een wandelaar zich kwam melden. Het was het N. J. V.- lid Van Kempen, uit Amersfoort. „Door den dienst 'ik ben onderofficier) kon ik niet eerder van huis," zoo vertelde hij ons. „Ik ben om vijf minuten over twee onder controle te Leiden gestart en had eigenlijk nog gedacht de groep vóór het Roomhuis in te halen!" Zijn pcging is in dat opzicht niet geslaagd, maar wij hebben toch in stille bewondering gestaard naar den man, die niet de minste vermoeidheid toonde en toch zoo juist 26 K.M. had afgelegd in presies 3'/2 uur. En dan: geheel alleen! Het was waarlijk buitengewoon. Vijf minuten heeft hij gerust en intijds wat gedronken; daarna sloot hij zich aan bij den stoet, die om tien minuten over halfzes startte voor de laatste veertien kilometer. Tweede bedrijf. De film draaide nu iets langzamer dan voor de pauze. De finish begon dichterbij te komen en men had den tijd. Al drukker werd het op den weg, kl meer Leidenaars fietsten de deel nemers tegemoet. De zon was verdwenen, maar het bleef schitterend weer om te loopen. Menigeen had bezwaren te over winnen; er waren vele vermoeide en stuk- geloopen voeten er werd hier en daar ge kreupeld en gehinkt en bij voorkeur zoch ten velen een zandpaadje, waar de pijn lijke voeten wat minder tegenstand had den, maar met de zege in zicht dacht toch verzicht van den stoet, genomen op den vrijwel niemand meer aan opgeven. „Vrij wel", zeggen wij, want nabij den Deijl gaf een vrouwelijk D.O.S.-lid op, terwijl later voor de ruine van het Stadhuis, een mannelijk deelnemer stranddein het gezicht van de haven! Even voorbij de Vink stond de harmonie „De Post" en nau welijks hadden de deelnemers zich weer gegroepeerd of een pittige marsch bracht den wandelaars nieuwe bezieling. Vuisten zijn er geknepen, er is op de tanden ge beten, maar strakker toch gingen de lijven, omhoog de koppen, en langs een zee van menschen werd het laatste deel afgelegd. Die tocht door de stad was een triomf, ge lijk een 3-Octoberdag op zijn drukst. Dui zenden verdrongen zich langs den weg, liepen voor de muziek uit of sloten zich achter den stoet aan en er was één aan houdend gejuich, dat zich voortplantte van het Noordeinde (waar Bengaalsch vuur werd ontstoken) tot het politie- oureau. Even voor het einde nog een incident: in het gedrang geraakte een vlaggestok, van het N. J. V. uit Den Haag, tusschen de spaken van het rijwiel, dat bereden werd door den verzorger dier groep. De jonge man raakte den koers kwijt en duikelde met fiets en vlag in het water der Steen- schuur! Hij was spoedig weer op den wal en is per auto naar huis gebracht. De marsch was inmiddels ten einde en onder het daverend applaus der toeschou wers gingen de wandelaars het politie bureau binnen, zingend, hotsend, schreeu wend Het was de reactie op een sterke krachtsinspanning, waarin de wil had ge zegevierd Naspel. Voor de dorstigen stonden hier glazen water voor het grijpen en helaas zijn velen zoo onverstandig ge weest, daarvan te veel te nemen. Er waren er die vier of vijf glazen leegdronken, met het gevolg dat verschillende deelnemers kort daarop in het volle en dus zeer v/arme kleedlokaal onwel zijn geworden. Het was tenslotte gelukkig niet van groote beteekenis, maar de L. P. S.V. zal toch verstandig doen er een volgenden keer de deelnemers nog nadrukkelijker dan thans voor te waarschuwen vooral niet teveel water te drinken direct na afloop. Nadat de controle-banden waren inge leverd, bleek dat 289 personen den tocht hadden volbracht. Onder hen waren o.m. Broeksema en Jan Zwart Jr., verder de jeugdige Colenbrander en Johan Gunning, wier namen nog al eens in ons blad zijn genoemd in verband met den Vierdaagsche te Nijmegen. Zij allen waren in de beste conditie. ,,'kZou het best nog willen over doen" schepte de jonge Zwart op, maar hij was toch heel blij, dat hij den marsch vol bracht had. „Of hij niet trotsch was op zijn mooie medailles?" werd hem gevraagd. „Jawel, mijnheer," was het eerlijke ant woord„Maar ik wil toch nog liever in de krant dan dat ik een medaille krijg!" In de hal van het gebouw heeft de voorzitter der L. P. S. V. gewezen op den goeden geest, welke er heel den middag heeft geheerscht, en dank gebracht aan allen, die tot het welslagen hebben mede gewerkt. Spreker deelde nog mede, dat de prijs voor den jongsten deelnemer gewon nen was door Jan Zwart Jr. en die voor den oudsten door den gepensionneerd agent W. Broeksema. De extra-prijs voor de vereeniging met het grootste aantal deelnemers moest bij loting worden toege kend .aangezien Jahn (dat 2 uitvallers had) <ën N. R. M. (één uitvaller) met 23 tijdig binnengekomen loopers gelijk ston den. Jahn was de gelukkige. De commissaris van politie, de heer Meyer, heeft in een korte toespraak het L. P. S. V.-bestuur hulde gebracht voor haar initiatief en allen bedankt, die op dezen dag het welslagen hebben bevor derd. Hij vertrouwde dat de L. P. S. V. een volgenden keer opnieuw op hen zal mogen rekenen. Spreker heeft de prestaties ge prezen der verschillende deelnemers, in het bijzonder van de dames en zich spe ciaal ook gericht tot den oudsten en den jongsten deelnemer, welke laatste boven dien nog een herinneringskruis ontving van de vereeniging Sportman. „Het tempo," zoo eindigde hij, „is overigens op dezen dag iets te hoog geweest. Ik ver trouw, dat het L. P. S. V.-bestuur daar leering uit heelt getrokken!" Zoo was omstreeks 9 uur in den avond de 40 K.M.-afstandsmarsch der L.P.S.V. ten einde. De organiseerde vereeniging kan er met voldoening op terugzien. Zij zal daarenboven als wij de opvattingen goed gepeild hebben reeds binnen niet al te langen tijd beginnen met het treffen van de noodige voorbereidingen voor den Tweedaagsche in het volgend seizoen timenweg even voorbij Katwijk. Twee deelnemers (nummer 166 en 167) verzoeken ons namens een groot aantal wandelaars hun hartelijken dank te be-< tuigen aan al degenen, die zich gedurenda de warmte herhaaldelijk verdienstelijk maakten door verschaffing van drinkwa ter, enz. Een abonné zond ons verder een schrij ven, waarin hij den marsch veel te gefor ceerd noemt. Hij wenscht het L.P.S.V.-be- stuur in overweging te geven het marsch- tempo te laten varieeren tusschen de 5 en 6 K.M. per uur voor afstanden van 4060 K.M. met een groote rust van een halfuur en af en toe een kleine rust van 5 k 10 minuten. Tenslotte acht hij het parcours ten deele verkeerd. De bitumenweg Katwijk-Wasse-» naar is voqt een dergelijken tocht te smal. WIELRENNEN. DE 100 K.M.-RIT VAN SWIFT. Door D. Ramp gewonnen. Deze rit, die tevens zou beslissen wie ot zich dit jaar kampioen lange afstand zou mogen noemen, bracht 12 renners aan den start. Om 8.15 geeft de -heer Velthuizen het sein tot vertrek en gevolgd door eenige auto's en motorfietsen, gaat het in een matig gangetje op Alphen aan. Even voor deze plaats trekt J. Riethoven er alleen tusschen uit en hij' was aan Gouwsluis ruim 5 a 600 M. uitgeloopen. Deze poging, met nog 10 renners achter zich en 90 K.M. voor de boeg, werd hem noodlottig. Op de brug bij Gouwsluis schijnt hij, doordat hij moest uitwijken voor een auto met de brugleuning in aanraking geko men te zijn, waardoor hij een vervaarlijke smak deed en bewusteloos bleef liggen. Per auto Is hij naar het Acad. Ziekenhuis gebracht, waar een ernstige schouderfrac tuur geconstateerd werd. Na verbonden te zijn kon hij om ongeveer 1 uur weer huis waarts gebracht worden. Zijn rijwiel was totaal vernield. De andere deelnemers zetten inmiddels de rit voort en op ongeveer 20 K.M. van de finish trokken J. Verschoor en D. Ramp er tusschen uit om in een flink gangetje dezen zwaren rit te beëindigen. D. Ramp werd 1 in den tijd van* 3 uur 4 min. 17 sec. en werd zoodoende kampioen 1931 lange afstand, waarvoor hem het kampioenslint ten deel viel, benevens een zilveren medaille. Voor de 3de maal werd hij houder van den Van Ravensbergbeker, zoodat. wanneer deze ook den volgenden keer door hem gewonnen wordt, hij deze definitief in zijn bezit krijgt. J. Verschoor werd een goede 2de met miniem verschil, 3. J. v. Wezel, 4. A. de Ruiter, 5. E. den Blanken, eerste B-klasser, die daarmede in deze categorie den eersten prijs won, 6. A. v. Egmond, 7. Th. Hoogendijk, 2e prijs B.-klasser. 9 Zondag a.s. neemt Swift deel aan de imitatierit over 60 K.M. van „Hollandia" Den Haag. De volgende renners komen daarvoor uit: J Verschoor, D. Ramp, A. v. Egmond, J. v. Wezel, A. de Ruyter en E. den Blanken. GOLF. OM HET HANDICAP-KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Gisteren behaalde de 's Hertogenbossche Golfclub „De Dommel" te Arnhem het handicap-kampioenschap van Nederland, doordat zij de Roosendaalsche Golfclub versloeg met 63. De gedetailleerde uitslag luidt: Foursomes: mevr. en de heer Croocke- wit, resp. handicap 15 en 16, verliezen van W. van Lanschot (handicap 14) en J. van Lanschot (handicap 18) met one down. Mej. de Groot (handicap 15) en de heer Frowain (handicap 17) winnen met 4 up van O. van Zillicq Bergman en jhr. Ver- heyen (handicap 23). De heer André de la Porte (handicap 21) en de heer E. Engelberts (handicap 22) verliezen van den heer L. Sassen (handicap 16) en P. Tilman (handicap 24). De 4 singlepartijen zijn gewonnen door „De Dommel", 2 door Arnhem, zoodat „De Dommel" met een 6-3-overwinning den wedstrijd won en daarmede ongeslagen kampioen werd van Nederland. Tezamen 70 jaar! De oudste deelnemer aan den wandeltocht, de heer W. Broek sema (60 jaar) en naast hem de jongste: Jan Zwart Jr. 10 jaar). Beiden vol brachten den marsch zonder groote moeilijkheden. Als een film in twee bedrijven, met een proloog en een na-spel, heeft de 40 KM. afstandsmarsch der Leidsche Politie-Sport- vereeniging zich Zaterdagmiddag voor onze oogen ontrold en wij stellen met voldoe ning vast dat zelden het aanschouwen van een sportieve gebeurtenis ons meer voldoening heeft geschonken dan het van nabij volgen van dezen zwaren, doch mooien wandeltocht over 40 K.M.! De in houd der film was misschien wat lang en eentonig, doch de regie was voortreffelijk en het spel bewonderenswaardig. Daarbij zorgde de natuur voor de schoonst denk bare decors, die telkens weer de beelden ten scherpste deden uitkomen en naar actie en lijn en kleur een soms betoove rend schouwspel schiepen Proloog. Uit den neveligen ochtend groeide een glanzende dag. Een koele Noordooster speelde zacht met de nu al bruin wordende bladerentooi van boomen en bosschage, waarop een late zomerzon de mooiste tinten legde! Beter perspectief voor den afstandsmarsch der L. P. S. V. was niet denkbaar. Reeds vóór éénen waren verschillende deelnemers present in de Zonneveldstraat bij het politie-bureau, waar in het ruime gymnastiek-lokaal de kleedgelegenheid was, waar verder de controle-nummers werden uitgereikt en waar om halftwee zou worden gestart. En geleidelijk groeide daar de schare van wandelars, zoowel als van belangstellen den, die buiten %e startplaats werden ge houden, doch achter de afzetting alle een goede plaats vonden om het levendige ge doe van elkaar begroetende sportmenschen (uit Leiden en van elders), van zwaaiende vaandels en vlaggen, van kleurige sport- costumes en drukdoende officials nauw lettend gade te slaan. Vlot ging het met het afhalen der controle-banden: geen gezoek, geen gedrang, en wié wij vroegen, steeds klonk het antwoord: „Het gaat prachtig"? Twaalf nummers waren niet afgehaald toen de stoet zich formeerde voor het bureau. Vanaf het dak der politie- vesting richtte zich de lens van onzen foto graaf tóén nam burgemeester van de Sande Bakhuyzen een oogenblik het woord barnes en heeren", zeide hij ongeveer, „ik wil u allen bij uw vertrek een pleizierige wandeling wenschen, maar alvorens zulks te doen, wil ik hier gaarne verklaren hoe zeer ik het initiatief der Leidsche Politie- Sportvereeniging tot het organiseeren van dezen marsch op prijs stel. Deze wandel tocht is iets nieuws voor onze stad en het verheugt mij buitengewoon dat de Leid sche politie in dezen het voorbeeld heeft kunnen geven. Ik wensch haar met haar streven veel succes en hoop voor u allen op een frissche en behouden terugkomst". Applaus, een hoornfanfare, een Eerste bedrijf. 't Ging snel, zóó snel, dat het publiek zich met stomme verba zing afvroeg hoe lang men dat zou kunnen volhouden. Langs Steenschuur, Rapenburg enz. was in een oogwenk de grens der gemeente bereikt, waar vlaggen en vaandels uit den stoet moesten en aan de helpers werden overgegeven. Het ge beurde zonder eenig manuaal en onze op zet om de „plechtigheid" op een plaatje vast te leggen moest daarom noodwendig schipbreuk lijden. Door Oegstgeest, waar burgemeester Gerrevink blijk van zijn be langstelling gaf, zette de stoet koers naar Rijnsburg en vervolgens naar Katwijk- Binnen om daar den weg naar Wassenaar te nemen. Op het viaduct der Leidsche Duinwater-maatschappij vonden wij dank zij de welwillende medewerking van opzichter Colpa een schitterende uit kijkpost vlak boven den bitumenweg. Ruim half drie! „Nog een halfuur", dachten wij, maar reeds kwam er in de verte onge wone bedrijvigheid op den weg. Auto's passeerden met controleurs, fotografen, journalistenfietsers bij tientallen, be laden dikwijls met jassen, thermos-fles- - schen en etenswaren.daarna de deel nemers aan den tocht. Een magnifiek schouwspel: die hel gekleurde kleedij, die gansche bonte stoet, scherp afstekend tegen het frissche groen van boomen en duinen en landen. Voorop in sportcostuum de Leidsche Politie; Zwart, het horloge in de hand ter controle van tijd en van tempo, en naast hem z'n zoontje van nog geèn elf jaar, keurig in den pas; daar achter de politie-mannen uit Bloemendaal, Utrecht, Wassenaar en Den Haag; het scherpe blauw-rood der uit 24 leden be staande Rotogravure-groep, het grijs der Veld-Artillerie, de groengesterde kwieke Donar-athletenRood-Wit verscheen in vlotte matrozen-pakjes: wit met roode bies, een wijd uitloopende broek en pas send mutsje, en heel achteraan in de hier al betrekkelijk vrij ver uit elkaar liggende stoet trok nog de aandacht het khaki van het Ned. Jongeren Verbond, afdeeling Den Haag. In deze omgeving vonden we Broeksema, den veteraan, die zich in zijn eentje bij een hem onbekende groep had aangesloten en er naast liep als ware hij de commandant! Héél hoog was hier het tempo en reeds waren er enkelen, bij wie de eerste bui van overmoed al lang voorbij was. Toch werd er veel en opgewekt ge zongen en droeg een klepperende jongeling tot het op peil houden der prettige stem ming bij. De stoet was misschien al een tiental minuten voorbij toen wij langs een omweg vanuit onze hooge positie op den beganen grond waren teruggekeerd. Op d&t moment passeerde ons nummer laatst! „Hoe gaat het?" vroegen wij. „Best", was het ant woord, „loopen kan ik wel. maar dat tempo is voor mij niet bij te houden". In het Roomhuis vonden we hem later terug, op zoek naar een auto, die hem naar Lei den wilde brengen.... Roemloos einde van een waarschijnlijk onvoldoende voor bereide onderneming. Wie zóó snel de vlag moet strijken, moet toch wel heel slecht op de hoogte van eigen prestaties zijn geweest! Inmiddels had zich vlak bij het voor noemde viaduct een incident voorgedaan, dat even een pijnlijke stemming teweeg bracht. Op den smallen weg, waar de Kat- wijksche politie zoo goed mogelijk het ver keer poogde te regelen, wilde een achteroo rijdende auto passeeren. Hij reed daarbij het Donar-lid Hoexum op de hielen en achterover vallende sloeg deze met de lin kerhand door de voorruit, waardoor hij een diepe en ernstig bloedende wonde aan den pols bekwam. Een noodverband werd aangelegd en in de auto van den heer Woestenburg, uit Oegstgeest, werd Hoexum vervolgens naar dr. Baart, aan den Langen Kerkdam te Wassenaar, gebracht. Deze constateerde, dat de pezen geraakt waren en dertien hechtsels waren noodig om ere wond te dichten. Bovendien werd de arm gesnalkt. De onfortuinliike wandelaar heeft daarbij heel wat pijn geleden, maar allengs werd het beter en per auto heeft Mi dan ook nog het verdere gedeelte van den tocht kvmnen volgen. Wassenaar was reeds in zicht toen wij den stoet weer hadden bereikt. Passeeren was moeilijk en een eindweegs hebben wij daarom tusschen de groenen gereden, die hier voor het meerendeel op eenigen af- Pauze, De leden van Donar zijn in de beste stemming op het terras van het Roomhuis bijeen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14