UIT DE RIJNSTREEK. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. De heer Van der Voet vraagt of men dan alleen op het rapport moet afgaan. De Voorzitter zegt dat het rapport hem geloofwaardiger voorkomt, dan gezegdes van mede-arbeiders van adressant en zulks temeer nog daar de meting is nagegaan en Borst is aangezegd destijds, dat hij zich kon vervoegen bij B. en W. indien hij be zwaren tegen de meting had. Nimmer hebben B. en W. zulk een bezwaarschrift ontvangen. De heer Witteman vraagt enkele inlich tingen hieromtrent, welke door den voor zitter worden gegeven. De heer Van der Voet verlangde op een desbetreffende vraag van den voorzitter geen hoofdelijke stemming, doch zou zich zelf overtuigen of de gezegdes van de mede-arbeiders van adressant juist of wel onjuist zijn. Overeenkomstig het voorstel van B. en IV wordt besloten. Hierop werd de begrooting voor het dienstjaar 1932 den raad aangeboden met i» ontvangsten en uitgaven voor den ge- tonen dienst f. 121.329 en voor den kapi- paldienst f. 7,178.01. De heeren Van der Voet, Van Reisen en Spierenburg worden na een vijftal stem mingen benoemd tot leden van de begroo- tingscommissie, met den heer Van der Voet als voorzitter. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. tot het doen van een voorstel aan C-ed Staten, tot verhooging van het pre sentiegeld der raadsleden. De voorzitter zegt dat door de uitbreiding van den Raad met 4 leden, B. en W. voorstellen het be drag ad f260, hetwelk per jaar wordt uit getrokken aan presentiegeld vöor leden van den Raad, te verhoogen tot f. 400. Het presentiegeld blijft dan gelijk en komt op Hetzelfde neer als f.260 per jaar voor 7 leden van den Raad. Het bedrag, hetwelk dit iaar dus meer benoodigd zal zijn be draagt ongeveer f.40. De heer Van der Voet zegt liever te vachten met het verhoogen van dezen post tot de behandeling der begrooting en het bedrag van f.260 voor dit jaar te handhaven. Het gaat hier slechts om een luttel bedrag, doch spreker persoonlijk wil «ezien de tijdsomstandigheden liever wachten tot aan de begrooting van 1932. Wethouder Van der Laan zegt dat het presentiegeld van f.2,60 gebaseerd was op 7 leden en nu de raad thans uit 11 leden bestaat is het vrij logisch dat dit bedrag in verhouding hooger moet worden ge- staid De heer Van der Voet zegt, dat het hier niet gaat om het bedrag, doch om rede nen daarbuiten gelegen. In dezen crisis tijd moet men voorzichtig zijn en het maakt voor de leden van den Raad voor zulk een korten tijd niemendal uit of het eventueel verhoogde bedrag presentiegeld thans of met 1 Janarl a.s. ingaat. Het wekt voor het buitenstaanders een ver keerden indruk om nu reeds 't verhoogde bedrag voor te stellen. Dc voorzitter zegt dat dit voorstel zui- :er 'n voorstel van administratieven aard is en een gevolg van de uitbreiding van den Raad van 7 op 11 leden. Voor Voor hout is het presentiegeld van den Raad toch reeds laag en om nu reeds niet het verhoogde bedrag in te voeren vindt spre ker onlogisch en beteekent verlaging van hei presentiegeld. Het betreft slechts een beiirag van hoogstens f.40 voor dit jaar. lVat er in 1932 dan zal worden voorgesteld kunnen wij bespreken bij de behandeling der begrooting. De heer Van Reisen deelt dezelfde mee ning als het lid Van der Voet. Spreker ver klaart zich tegen elke verhooging of on- noodige uitgaven ook al zijn de bedragen nog zoo gering. Men ziet het bij de re geering ook reeds. Men heeft voorgesteld om de salarissen te verlagen en als iemand met een dergelijk voorstel komt om dit te doen is spreker er voor. Deze uitgaaf al is hij klein, vindt spreker niet noodig. Wethouder Van der Laan is het geheel niet met de heeren Van der Voet en Van Reisen eens. Met de opmaking van de be- grooting voor 1931 kon men geen reke ning houden met de uitbreiding, dus is het logisch dat thans reeds het voorstel wordt gedaan om het bedrag van het pre sentiegeld naar evenredigheid te verhoo gen, dus in verhouding van 7 tot 11 leden en wel vanaf 1 September, omdat het dan een verlaging van het presentiegeld te weeg brengt en dit niet bedoeld wordt waarschijnlijk. Spreker noemt dit geen bezuiniging. Het is een oud gebruik dat het presentiegeld hier wordt vastgelegdin ten vast bedrag en nu door de uitbreiding Ito den Raad met 4 leden niet van deze Itradie af te wijken. Spreker vindt het presentiegeld niet te hoog. De heer Nijssen deelt het gevoelen van de heeren Van der Voet en van Reisen. De heer Witteman zegt, dat het presen tiegeld niet te hoog is en dat de leden van den Raad. wanneer overdag wordt ver- gaderd er nadeel van ondervinden, ten minste vooral die leden die in loondienst zijn van een patroon en wier weekloon verminderd wordt met een dag verzuim. Spreker zegt dat wanneer men het alge meen belang en in het bijzonder het ge meentebelang behartigt men toch geen schade behoeft te lijden. Hij verklaart zich voor het voorstel van B. en W. De heer Spierenburg zegt van meening te zijn dat de leden', die door hun finan- tieele positie het niet noodig hebben hun presentiegeld kunnen terugstorten ten behoeve der gemeente, terwijl de leden die door een vergadering eventueel loon zouden moeten derven het presentiegeld kunnen genieten. De Voorzitter zegt dat het raadslidmaat schap vroeger een eerebaantje was. doch dat de tijden zijn veranderd. Wanneer eventueel overdag zal moeten worden ver gaderd mag een lid van den Raad, die hierdoor loon zou moeten derven, met worden benadeeld, omdat anders de arbei- clers uitgesloten zouden zijn om zich te doen vertegenwoordigen in den Raad. Na. eenige discussies waaraan deelnamen de heeren van der Voet, van Reisen, Weth. van der Laan en de Voorzitter, bracht de Voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming. Het voorstel werd verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de wethouders van der Laan en van der Hulst en het lid Witte man. De overige leden stemden tegen. Na toelichting door den Voorzitter werd het uitbreidingsplan der gemeente zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming ongewijzigd vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer Nijssen de aandacht voor een kuil in den Jacoba van Beierenweg nabij het perceel van de Wed. Warmerdam. De Voorzitter zegde onderzoek toe en sloot de vergadering. WARMOND. Bran cl wezen. In verband met zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad heeft do heer C. Breedijk ontslag aangevraagd als brand meester dezer gemeente. Telefonie. Vanaf heden bestaat ten huize van den heer M Versluys melksüjter, Dorpsstraat alhier, op alle dagen na sluitingsuur der telefonie dus ook des nachts, gelegenheid te telefoneeren met andere gemeenten. Speelplaats R.-K. School. Thans is een begin gemaakt met de verbetering der speelplaats van de R.K. School. Reeds eenige maanden terug waren dcor de gemeente hiervoor de benoodigde gelden beschikbaar gesteld. Bij regenachtig weer geleek deze speelplaats een .modder poel, zoodat verbetering dringend noodig WASSENAAR. Jeugdige oplichter. De politie heeft op den Zijdeweg den minderjarige J. R. uit Rijnsburg aange houden, die er gewoonte van maakte toe te zien of de families uitgingen en als dit het geval was, zich aan de keuken ging vervoegen met de mededeeling, dat mevrouw bloemen had besteld. Hij vroeg en kreeg dan betaling, terwijl bij thuis komst van de famile bleek, dat men van niets wist. De jongen is op het bureau ernstig onder handen genomen en later door zijn vader afgehaald. Autobotsing. Op den Rijksweg bij de Weijermanstraat heeft een botsing plaats gehad tusschen een auto van K. uit Zegwaart en een van B. uit Rijswijk. De bestuurder van de laatste had niet bemerkt, dat K. van richting wilde veranderen, met het ge volg, da tde auto van K. in de flank werd aangereden. Beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten worden wegge sleept. 1400 eieren, in de auto van K. ge borgen, gingen bij de botsing verloren. ZEVENHOVEN. Wethoudersbenoeming aangenomen. De beide herbenoemde wethouders de heeren A. P. van der Weyden en J. Brunt hebben hun functie aanvaard. AARLANDERVEEN. Weer een kaasdag. Woensdag a.s. zal alhier, evenals het vorige, jaar. wederom een kaasdag worden gehouden in de zaal van het hotel „Het iude Rechthuis". Medewerking heeft hier voor o.a. toegezegd den Rijkszuivelconsu- lent Ir. Huisman, die tevens een lezing zal htmtfen. Ook nu zal hiervoor wel groote belangstelling bestaan. ALPHEN. VERSLAG GRONDBEDRIJF 1930. Financieele resultaten niet tegengevallen. Uit het aan den raad onzer gemeente aangeboden verslag omtrent den toestand en de expl. van het grondbedrijf dezer ge meente ontleenen wij het volgende. In den loop van het dienstjaar werd besloten tot verlenging van de Jongkindt Coninckstraat over te gaan en tot doortrekking van de Conradstraat langs den spoorweg Leiden— Woerden tot aan de Visserstraat en tot verstraten van de Rozenstraat. Voor reke ning van het bedrijf werden trottoirs aan gelegd voor die perceelen bouwgrond, waarop in den loop van het jaar de be bouwing werd voltooid. Bij besluit van den raad d.d. 24 Nov. 1930 werd een crcdiel groot f. 43.100 verleend voor den aanleg van straten op het weiland in den loop van het verslagjaar aangekocht van den heer J. W. Clant en gelegen aan' de Hofzichtstraat. Onteigening had niet plaats. Ruiling evenmin. Het speelterrein „Bloem hof' werd geheel voltooid. Bij besluit van den raad van 24 Nov. 1930 werden vast gesteld de prijzen van den bouwgrond, ge legen ten noorden van de Jongkindt Coninckstraat en werd de prijs van den bouwgrond, gelegen aan de Jongkindt Koninckstraat met f. 0.75 per M2. verhoogd. Overdracht van grond uit het bedrijf had in het jaarverslag niet plaats. De opbrengst van de huur der volkstuinen was dit jaar minder wegens toenemende bebouwing. Op dezelfde wijze als vorige jaren werd door het bedrijf reclame gevoerd. Het verlies over 1930 is f.862 35 hooger dan over 1929, evenwel uitsluitend tengevolge van het feit dat voor afschrijving op enkele posten is bestemd een bedrag van f. 1700 to* f. 650 het jaar daarvoor. De aankoop van het weiland van den heer Clant voor de som van f.40.059.17 inbegre pen de kosten van aankoop, heeft een belangrijk renteverlies veroorzaakt, plm. f. 1000 waartegen slechts geboekt kon wor den een klein bedrag van f.275 aan land- huur. Dit in aanmerking nemende, aldus de commissie van bijstand voor het grond bedrijf zijn de financieele resultaten niet tegen gevallen. De rekening der baten en lasten en der kapitaals inkomsten en uit gaven van en voor wat betreft dat deel van het bedrijf waarvoor de middelen door het Rijk zijn verstrekt sluit over 1930. A. Baten en lasten met een bedrag van f. 1588 23. Geraamd bij de begrooting f. 19S9S6. Nadeelig saldo f. 666.37 geraamd op f. 1000. B. Kapitaals inkomsten en uit gaven f.14921 65 geraamd bij de begrooting op f. 15.000. Nadeeling saldo f. 60S7.41. Totaal nadeelig saldo rekening van baten en lasten en kapitaalsinkomsten en uit gaven f 6753 78. De balans van het bedrijf met rijksgelden sluit met een bedrag van f. 34.126.26; 31 Dec. 1929 f. 28.284.22. Idem Verlies en Winstrekening f. 1580.5731 Dec 19:^ f. 2274.11. Uit het statische over zicht van dc jaren 1916 1930 blijkt clat d-^ gewone dienst wat betreft bedrijf A metrijksgelden aan ontvangsten en uit gaven sluit op een totaal bedrag van f. 36.614.02Vs en het totaal saldo verlies uit de gemeentekas over al deze jaren betaald in totaal bedraagt f.8197 041/2. Id. Buitengewone dienst. Ontvangen van 1916 I 1930 f. 178 213.21 uitgaven f. 184.300.62 i/2 nadeelig saldo op 31 Dec. 1930 alzoo f. 6087.41. Rekening B I en II der baten en lasten en der kapitaals inkomsten en uitgaven van het bedrijf wat betreft dat deel waar voor de middelen door de gemeente zijn verstrekt. De rekening der baten en lasten sluit op een bedrag van f. 18,853.08, ge raamd bij de begrooting f. 16 534.45, saldo te kort f.9263 97 geraamd op f.7000. Id. Kapitaalsinkomsten en uitgaven f. 135.975.35 geraamd op f. 72.917.84 nadeelig saldo over te brengen naar den nieuwen dienst f. 54.699.01. Totaal nadeelig saldo van reke ning baten en lasten en kapitaalsinkomsten en uitgaven f. 63.962.98. De balans van A. B te samen sluit op een bedrag van f.409.031.20 op 31 Dec. 1929 f. 361.058.50. Saldo verlies volgens de verlies- en winst rekening van B. en B. te samen f. 9930.34 j:er 31 Dec. 1929 f 9067.99. Betaald werd aan grond en polderlasten f. 1158.80, in trest f. 15 320.06, onkosten, administratie, onderhoud etc f. 2262,45 afschrijvingen f. 1700, terwijl werd ontvangen aan huren en pachten f. 10.493.73. Terugontvangen pensioensbijdragen f. 17.24. Blijkens net statische overzicht van A. en B. te zamen sluit de gewone dienst aan ontvangsten en uitgaven over de jaren 1916—1930 op een totaal bedrag van f. 300 802.89. Saldo verlies in totaal uit de gemeentekas be taald gedurende al deze jaren f. 98.919.74. Idem Buitengewone dienst Ontvangsten f. 1 190.380.50. Uitgaven f. 1.251.166.92. Na deelig saldo in totaal op 31 Dec. 1930 f. 60.786.42. Op 1 Jan. 1930 bedroeg de schuld aan de gemeente f. 272.850.— afgelost werd Dij gewone aflossing f. 12 750, op 1 Jan. 1931 bedroeg deze sichuld aldus f. 260.100. Op 1 Jan. 1930 was het bedrijfskapitaal verstrekt door het rijk pSr resto groot f. 27.797.69, afgelost werd door betaling van een annuiteit f.87 82, bij buitengewone aflossing f.41179 op 1 Jan. 1931 bedroeg deze schuld aldus f. 27.298.08. De groot© van de eigendommen in administratie bij het grondbedrijf bedroeg op 31 Dec. 1930 53 82 91 H.A. Aangekocht of in het grond bedrijf ingebrachte eigendommen sinds 1916—1930 in totaal 71.00 58 H.A, voor een totaal bedrag van f. 536 420.48. Verkochte en om andere reden uit het bedrijf ge nomen eigendommen gedurende het tijd vak 1916—1930 11.20.03 HrA, voor den prijs van totaal f. 523.722.11. Aantal nieuw te bouwen woningen waarvoor door B. en W. vergunning is verleend van 1918—1930 1095 door particulieren voor eigen rekening 946, terwijl hiervan werden gebouwd voor reke ning van diverse woningbouwverenigingen 149 en gebouwd op bouwgrond behoord hebbend tot het grondbedrijf 387. Uit het overzicht betreffende den loop der bevolking blijkt voorts dat het aan tal zielen der gemeente op 1 Januari 1926 bedroeg 16239. I Januari 1930 17 2591 Jan. 1931. 17.652, zoodat de toename over het afgeloopen jaar 1930 bedraagt 393 per sonen. Uitslag aanbesteding. De uitslag van de gistermorgen 11 uur ten overstaan van den architect W. B. Kroon in hotel „Centraal/'' gehouden aan besteding van den bouw van een blok van vier woonhuizen op een terrein gelegen in een zijstraat van de Houtstraat alhier is als volgt. Perc. I. Metselwerk: J. P. v. Wijk f.4560, Snel en Henry f. 4495, H. Oudenes f. 4475, Hoogendoorn en de Grauw f.4088, D. Donker f. 3975. Perc. II. Timmerwerk en Smidswerk: J. Borst Leiden f.4100, Vierbergen Aalsmeer f.4025, J. P. v. Wijk f.4000, W. Houtman f3999, Westmaas en de' Keizer f3755, K. de Jong f.3318, S. Mulder Bodegraven f 3295. Perc. III. Zijnde perc. I en II in massa: R. A. Keizer f.9990, J. Sekeris Waddinx- veen f. 9100, Van der Geest f. 9090, Strijk Rijpwetering f. 8999 S. J. v. Vliet Aarlan- derveen f. 8993, Gebrs. Vrisekoop f. 8795, J. P. v. Wijk f. 8560, Westmaas en de Kei zer f. 8250, Smit en Wentink f. 7827. Perc. IV. Schilderwerk: Van Keeken en Bauer f.920, Gebrs. Verhoeff f. 780. J. M. 'Wijsman f.676, G. Hoogeveen Bodegraven f. 650, P. Pouw Nieuwerbrug f. 540. Pec. V. Lood en Zinkwerken etc.: Th. Oosterom f.727, J. J. Bonte f.715, J. Ver hoeff f. 695. Perc. VI. Massa: W. A. Borst Leiden f. 11993, M. Oppelaar Koudekerk f. 10650, Westmaas en de Keizer f. 9665, S. Mulder Bodegraven f. 9349, Smit en Wenting f9322, D. Donker f. 9237, Hoogendoorn én de Grauw f. 9078. Waar geen woonplaats vermeld, wonen aannemers te Alphen a. d. Rijn. Uitvoering der Mondharmonicaclub. De nog jeugdige mondharmonicaclub der Speeltuinvereniging „Bloemhof" gaf haar eerste concert in de muziektent in de Stationsstraat. De belangstelling voor dit concert was buitengewoon groot, groo- ter dan wij soms bij andere uitvoeringen gewend zijn. De verschillende nummers werden door het twintigtal leden onder leiding van den directeur, den heer J. v. d. Hoorn, uitste kend vertolkt. Het applaus na elk num mer bewees wel, dat ook deze muziek in den smaak valt. Wij gelooven dan ook, dat na dit eerste optreden in het openbaar het aantal wer kende leden zich flink zal uitbreiden, zoodat wij van deze muziek eveneens het volgende jaar zullen kunnen genieten. HENGELAARSVER. „ONS GENOEGEN". Feestelijke viering 10-jarig bestaan. Door de leden met hun dames werd gisteravond op de bovenzaal van het hotel „Centraat" op feestelijke wijze het 10 jarig bestaan herdacht van de Henge laarsver. *„Ons Genoegen". Onder de tal rijke aanwezigen merkten wij o.a. op de besturen van den Leidschen Hongelaars- bond, de vereenigingen „Hengelsport' en „Door Vriendschap vereenigd' beiden te Leiden. Ter gelegenheid van deze herden king was de "zaal geheel versierd met ver schillende vischtuigen. Weldra heerschte onder de aanwezigen een opgewekte stem ming. De avond werd geopend door den heer A. C. Hoek, die alle aanwezigen har telijk welkom heette en wel in het bijzonder de besturen der verschillende zusterver- eenigingen en het bestuur van de Leidsche Hengelaarsbond. Tevens bracht de heer Hoek den leden woorden van dank en bracht hun lof voor de wijze waarop zij de feestcommissie in staat hadden gesteld het 2e lustrum op feestelijke wijze te her denken Namens eenige dames werd aan het bestuur een prachtige-vlag-aangeboden, waarin geborduurd de naam „Óns Ge- j noegen'De afgevaardigde der verschil lende besturen verkregen hierop de ge legenheid het bestuur 6der jubileerende ver- eeniging hun gelukwenschen over te bren gen en te eompimenteeren. Speciaal werd door de verschillende sprekers naar voren gebracht de goede verstandhouding tus schen „Ons Genoegenen de Leidsche sportvrienden, met cien wensch dat deze verstandhouding steeds bestendig zal moge blijven. Tevens werd een bloemstuk aan geboden en een tweetal medaille's waar van een beschikbaar werd gesteld voor een a.s. Zondag tusschen „Ons Genoegen'* eh de Leidsche vereenigingen te houden wedstrijd De voorzitter van den Leidschen hengelaarsbond stelde „Ons Genoegen' to. verschillende andere vereenigingen tot voorbeeld en wees er op hoe het energieke bestuur zich steeds voortreffelijk heeft weten te handhaven en in tegenstelling mei tal van andere vereenigingen beslag heeft weten te leggen op een groot en uitgestrekt vischwater. Spr. eindigde met „Leve de Hengelsport". De voorzitter van „Ons Genoegen" de heer P. J, v. Zwieten beantwoordde de verrcb lhnde spr. kers en bracht hun dank voor' de gelukwenschen de belangstelling, zoomede de dames voor de <r!loor hun aangeboden vlag. Hiermede was 't officieele gedeelte van den avond geëindigd, Het verdere" gedee'tc van het programma werd op voortreffelijke wijze verzorgd door het muziekgezelschap Trio van der Mild. Ook het trio van der Woerd-Beurze zorgde met ge~stige humor voor een aangename afwisseling. Als slot van dezen alleszins geslaagden avond volg de nog een bal, dat de aanwezigen nog langen tijd aangenaam bijeen hield. Intrede ds. H. W. H. van Andel. Dezer dagen heeft ds. H. W. H. van Andel, komende van Oudshoorn, in de Ger. Kerk te Rotterdam Zuid, zijn intrede gedaan. Hij had tot tekst gekozen 1 Joh. 5 4b en sprak van het geloof als het ge heim van het slagen, wijzend op: lo. wat het geloof overwint; 2o. waarom het ge loof overwint en 3o. hoe het geloof over wint. In een persoonlijke toespraak stelde spr. in het licht, dat de beslissing voor hem een zeer moeilijke was geweest, doch dat hij overtuigd was de juiste keuze te hebben gedaan. Hij richtte zich tot de ambtsdragers, commissie van beheer, gemeente en ca techisanten, en de vertegenwoordigers der kerken in de classis. Namens kerkeraad en gemeente sprak ds. H. Popma den nieu wen leeraar toe, hem Ps. 132 6 latende toezingen, en namens de classis ds. G. R. Kuyper van Kralingen. De Putscheplein- kerk was geheel gevuld. Onder de aanwe zigen bevonden zich een 15-tal leden van de kerk van Oudshoorn. Gevonden voorwerpen: 4 portemon- naie's met inhoud, 1 varken (big pl.m. 3 weken) 1 Alpine Muts en hoofdstel (paar dentuig.) Inlichtingen politiebureau Ju- lianast-raat. NIEUWVEEN. Loop der bevolking. Gev.: Sybren Shenstra v. Huizen Jan Vis van Aalsmeer Hendrika Jacoba Hagemeijer van Amsterdam Arend Zand van Amsterdam Sjoert Mars van Velsen Adriana Kroon van Alphen a. d. Rijn Ermeisina Elf ried a Veerman van Bloemendaal Petrus Anthonius de Haan van Uithoorn Anna Cornelia Voorn van Uithoorn. Vertrokken: Bertha v. Gulik naar Ouder-Amstel Johanna Pijper naar Ter Aar Chrlstiaan Peters naar Aalsmeer Fenne Marijje Vossepoel naar Amster dam Adriana Catharina St-ruve" naar Wijk aan Zee Cornelis Bawert en gezin naar Ter Aar Catharina Maria v. Gu lik naar Uithoorn. ZWAMMERDAM. Burgerlijke stand. Geboren: Hendricus, z. van Jan der Laan en Catharina Lydia van der Wolff Jan, z. van Jan Slotboom en Jannigje van de Glessen. Overleden: Jan Slotboom 20 uren (over leden te Leiden) Wilhelmina van 'tRiet 53 j., echtgenoote van Hendrik Gijse Niesing. Ondertrouwd: Theodorus Arie Kalsho- ven jm. 25 j. en Lijntje Schakel jd. 23 j. Kostelooze inenting. Op een nader te bepalen dag zal alhier gelegenheid worden geboden tot koste looze vaccinatie door de gemeente- geneesheeren F. Schreuder Jr., A. W. van Beek en J. Batelaan. Zij die van deze gelegenheid gebruik willen maken moeten zich daarvoor opge ven ter gemeente-secretarie vóór Vrijdag 25 September a.s. des voormiddags tus schen 10 en 12 of des namiddags tus schen 24 uur. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Katwijk-Zee, 16 Sept. 1931. DE ZONDAGSRUST. Geachte Redactie! In verschillende bladen lees ik, dat de Ger. Kerkeraad geprotesteerd heelt tegen het besluit van den Gemeenteraad, om de strandtentjes van 16 uur op Zondag open te laten. Enkele vragen dringen zich bij mij naar voren. lo. Heeft het nog nooit de aandacht van den Ger. Kerkeraad getrokken, dat sinds jaren, méér financieel krachtige bedrij ven, waarvoor de Gemeenteraad een ver ordening voor Zondagssluiting kan uit schrijven, hun bedrijf ongestoort voortzet ten op Zondag? 2o. Acht de Ger. Kerkeraad het niet in strijd met het ,;Recht" wanneer de Ge meenteraad de tentjes weigerden, wat zij anderen, o.m, het „badbedrijf" toestaat? 3o. Is het niet een beetje „gezocht" om alleen te protesteeren tegen opening der tentjes, wat ten slotte maar een zeer klein feit is vergeleken bij de oorzaken, waaruit dit is voortgekomen? 4o. Wekt men hiermede niet den on- juisten indruk alsof met de opening dei- tentjes het kwaad, wat betreft de Zon dagsrust, pas een aanvang nam en mat I i I de sluiting der tentjes, de kwestie van de Zondagswet zoo ongeveer in orde is? 5o. Moet bij een principieel optreden aangaande de Zondagsrust dit niet blijken op alle terrein des levens? Ook op het terrein- der visschers, al is dat voor het oog der menschen „aan den wal" ver borgen. Het is echter in geen hoek ge schied en de gevolgen zijn voor ieder in gewijde duidelijk te constateeren. 6o. Vanwaar dan de uitspraak der Ger. Kerk op 't voor Katwijk allergewichtigste vraagstuk „De Zondagsvisscherij?" De Christelijke Besturenbond vroeg aan den Ger. Kerkeraad hoe deze stond tegen over de Zondagsvisscherij, en het ant woord luidde: Daar deze zaak met onze Gemeenteleden wordt besproken, achten wij ons ontslagen u nadere verklaring te geven van ons standpunt in deze. w. g. Van Tongeren. Deze zeer groote kwestie bleef binnen kamers. wat wil zeggen, ging de „doof pot in". Over deze ondergeschikte kwestie meent i de Ger. Kerkeraad luide te moeten protes- I teeren. Dan was het antwoord betreffende de Zondagsvisscherij, van de Ned. Herv. Kerk meer positief, wanneer zij zegt: Volgens ons gevoelen spreekt Gods Woord in deze duidelijk en moeten de werkzaamheden ter uitoefening van de visscherij op den dag des Heeren ongeoor loofd worden geacht. w. g. Ds. Rutgers. Ds. Voorsteegh. Inzender heeft eerbied voor elk streven om de Zondagsrust te bevorderen, doch bet moet geschieden op alle terrein van het leven, zonder aanzien van groenen cf personen en niet in hoofdzaak om kerke lijke of politieke winst- Met dank voor de plaatsing, Abonné D. V. BEELEN Czn. RECLAME. GEEN CADEAUX.ETCj 100% WAARDE VOORUWüELD" 20 Zambos Sigaretten 25 cents. 1144 JOHAN BRAAKENSIEK GAAT RUSTEN. De bekende teekenaar Johan Braaksen- slek, die gedurende een halve eeuw we kelijks twee politieke platen in „De Groene Amsterdammer" teekende, zal met 1 November a.s. met pensioen van zijn welverdiende rust gaan genieten. „Tel." WEEKBLADEN. „Het Leven" brengt diverse opnamen van de communistische gruweldaad in Hongarije: het catastrophale spoorweg ongeluk bij Boedapest. In een serie inte ressante serie opnamen wordt het produc tieproces van gramofoonplaten getoond. Marie Braun vertelt van de wijze, waarop zij haar kampioenschappen won. Ten slotte vele momenten uit een repetitie in de Folies Bergère te Parijs. Een alleraardigste foto in de Wereld kroniek" brengt H. K. H. Prinses Juliana in beeld tijdens haar incognito bezoek aan de Parijsche tentoonstelling. Tevens het een en ander over het 700-jarige feest in Harderwijk. Wij zien voorts Gandhi tijdens zijn aankomst in Londen. Interessant zijn de tempelruïnes en het natuurschoon in Midden-Afrika, alsmede van de droogge legde Zuiderzee. Mr. A. C. Josephus Jitta schrijft over „Regeering, Crisis en Troonrede" in De Groene Amsterdammer. Prof. Dr. D. Cohen beschouwt het „Wezen en Willen" van Israël. M. Kann wijdt aandacht aan de „Twaalfde Volkenbondsvergadering", C. A. Klaasse houdt zich in de financieele rubriek bezig met „Ons huishoudboek." „be Haagsche Post" begint met eên reeks bijdragen van een vooraanstaande internationale figuur onder den titel: „Voor en achter de schermen" door Diplo maticus. Voorts wbrdt het wegen-mil- lioenenplan voor 25 jaar besproken, als mede het Jubileerende Groningsche orkest. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Zooals te verwachten was en waartoe nu ook het weer bijdroeg, n.l. mooi droog zo merweer, bracht men nu minder vee aan de markt. De schrik zat er in, van de laat ste dagen. Vooral de vette koeien had men nu meer thuisgehouden. 1888 stuks waren hier ter Leidsche markt aange voerd en zooals we van de boeren ver namen en trouwens ook viel op te mer ken, werd er wel iess beter verkocht, zij het nog tegen verre van bevredigende prijzen. Men kon ze nu tenminste ver- koopen. Te Leeuwarden werden gisteren 311 vette koeien aangevoerd en aldaar was de handel nog zeer langzaam, evenals te Zwolle. De Kalf- en melkvee-aanvoeren waren tevens niet groot en dat kon over de ge- heele linie een verdere prijsdaling tegen gaan. De handel kon kalm prijshoudend genoemd worden. De magere Koeien voor de mesting kon men tot geschikte prijzen koopen en men durfde gister voor f. 200— f. 220.weer een dergelijk beestje voor de mesting te bestemmen. De verhouding is nu reeds zoodanig dat het is te wagen. Graskalveren ging over 't algemeen weer traag en de prijzen waren geenszins beter Zoo ook niet de vette, terwijl de nuchtere kalveren goed prijshoudend werden ver kocht. Graskalveren f. 40—75. vette 25— 35 ct. per pond levend en de nuchtere f 10—16 per stuk Op de Wolvee-afdeelingen viel een zeer flauwe stemming waar te nemen bij de ex porteurs. De prijzen waren dan ook we) f 2 per stuk lager als de vorige week Jonge varkens en biggen stugge handel met iets flauwere prijzen Vette varkens en Zouters werden gister te Leeuwarden vlugger en iets duurder verkocht. 19—22 ct. ia pond. VAN DER S. 3—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7