BEZOEKT ZONDAGMIDDAG 2 UUR LUGDUNUMtegenBODEGRAVEN „LEIDEN" I S.J.C.I. ONZE BRIDGE-RUBRIEK. RECLAME. COMPETITIE-WEDSTRIJD TERREIN ACHTER „POMONA" GEWONE PRIJZEN. 4003 Voorverkoop bij den heer B. DEVILÉ, ÏKieuwe Rijn No. 26. Afdeeling; IV, le klasse: N.A.C.—P.S.V.; BleijerheideDe Valk; L.O.N.G.A.—M.V.V.. NO.A.D.B.V.V EindhovenWillem II. Afdeeling; V, le klasse: FrisiaBe Quick F.V.C.Veendam; AlcidesLeeuwarden; G.V.A.V.FrieslandAchillesVelocitas. Van Overal. Morgen zal de jaarlijksche lange- afstands-race van den K.N.V.B. weer een aanvang nemen en behalve uit het Noor den (dat reeds een ronde voor is) zullen daarvoor alle bekende ploegen te twee uur aan den start verschijnen. Vóóraan de cracks, op wie natuurlijk de grootste belangstelling gericht is en voor welke het kampioenschap van Nederland als inzet geldt, daarna de tweede klassers en ten slotte de nieuwelingen, waartoe helaas ook nog altijd de clubs uit Leiden en omgeving moeten worden gerekend. Gedurende een maand of acht zal er in onze sportwereld ,weer sfeer hangen van opperste geladen heid! De voetbal rolt weer. alle andere sporten moeten er voetstoots voor wijken en bij vele honderden zullen de spelers de velden weer bevolken, toegejuicht en soms ook wel becritiseerd door de tienduizenden toeschouwers voor wie een voetballooze Zondag een nachtmerrie is Natuurlijk levert het voor morgen vast gestelde programma nog geen stof tot commentaar. Slechts enkele opmerkingen mogen gemaakt worden over de ploegen uit onze naaste omgeving. Allereerst dan: Alphen, dat naar Utrecht gaat om daar voor de derde klasse D der eerste afdeeling in het veld te verschijnen tegen Utrecht. De beide Alphensche clubs hebben ditmaal van afdeeling gewisseld en Binnenkamp, Van Kooyk, c.s. zullen in het aanstaande seizoen dus niet in de Sleutelstad komen. Niettemin zullen vele Leidenaars hun verrichtingen met belang stelling volgen, terwijl men in Alphen zelf bovendien hoopvolle verwachtingen heeft. Er is in den afgeloopen zomer onder leiding van den oud-Feyenoord-speler Pijl hard getraind en wanneer de inzet nu wat beter wil zijn dan een jaar terug, dan meent men dat er thans eindelijk eens een kansje zal zijn om een sport op den ladder omhoog te klimmen. Hetgeen wij van harte hopen! Maar niet minder geldt 'deze wensch voor de Leidsche clubs, die weer alle in één groep zijn geplaatst en bijgevolg een zwaar seizoen voor den boeg hebben. Opnieuw dreigt het gevaar dat een buitenstaander (Scheveningen?), ge lijk verleden jaar B.E.C.. met den palm der glorie zal gaan strijken, doch wij hopen vóór alles dat dit althans zal worden voorkomen. Leiden moet een tweede klasser hebben, wie dan ook, en U.V.S., A.S.C., L.F.C. of Lugdunum heeft daarvoor dit seizoen te zorgen. Of Scheveningen inderdaad, zooals wij fcoo juist terloops lieten doorschemeren, een goede kans zal maken, kan misschien morgen al eenigszins blijken in den wed strijd tegen A.S.C., dat vrijwel geen ver andering van beteekenis heeft ondergaan. Waarschijnlijk zal alleen van Breen mor gen verhinderd zijn. Westen neemt dan zijn plaats onder de lat in. RECLAME. R.K. SPORTWEEK 1931 ZONDAG 20 SEPTEMBER A.S. de Nationale Atletiekwedstrijden gevolgd door een voetbalwedstrijd 3821 NOORDWIJK. terrein A.S.C. aan de Kempenaerstraat Oegstgeest. - Aanvang halféén uur. Entrée f. 0.60 tribune. Overige rangen f.0.30 Jongens f. 0.15. Lugdunum heeft verleden jaar slecht geboerd. Het spel stemde meer dan eens tot tevredenheid, maar het was niet pro ductief en daarenboven onfortuinlijk. De depressie kan echter geen jaren duren. Een nieuwe speler in de voorhoede schijnt trouwens de schotvaardigheid der ploeg beduidend te hebben verhoogd. Lugdunum speelt morgen thuis tegen Bodegraven, dat daarmede haar intrede in de derde klasse doet. De roodhemden uit de Rijn streek spelen gewoonlijk een goede maar dikwijls wat heel forsche partij, waar tegen Lugdunum heel wat moeite zal heb ben. Aan den Haagweg krijgt L.F.C. op haar gerestaureerde terrein bezoek van G.S.V. Toen dezer dagen de withemden 'n oefen wedstrijd tegen Alphen speelden, vermoch ten zij een niet bepaald sterken indruk te maken, doch de competitie-sfeer kan soms wonderen doen. Wij gelooven dat het elftal, vergeleken met het vorige seizoen, zoo ongeveer op dezelfde sterkte gebleven is. U.V.S. trekt naar den Haag om daar R.V.C. te bekampen. De blauw-witten zul len dit seizoen steeds tegelijk met A.S.C. hun thuiswedstrijden spelen, maar 't lijkt ons waarschijnlijk dat van het officieele programma wel eenigermate zal moeten worden afgeweken, gezien de werkzaam heden welke er nog aan het nieuwe terrein aan den Kanaalweg worden verricht. Dit veld het zij hier terloops even opge merkt ligt een minuut of acht van het eindpunt der tram (Hooge Rijndijk)het is hoog en ruim, wordt thans bovendien geegaliseerd en kan den blauw-witten een schitterend home bieden, vooral als het tribuneplan kan worden doorgevoerd! Omtrent de kracht van Alphia en Hil- linen bereikten ons tot dusverre geen be richten. Zij ontmoeten elkaar morgen te Alphen op het terrein aan. de Nieuwe Sloot Voor de wedstrijden der lagere klassen (o.m. D.V.S.—V.CB.T. en D.V.V.-R C1.) zij voorloopig nog naar het programma ver wezen LEIDSCHE VOETBALBOND. Programma voor morgen. lste klasse: D.V.S. 2L.F.C. 2, 11 Va uur, P. Graafmans; LD.W.S. 1D.S.O. 1, 2 uur, J. Wassenburg; Roodenburg 1Alphen 3, 12 uur. H. Gordijn; U.V.S. 3Lugd. 2. 10 uur, P. de Boer. 2de klasse A: Lugdunum 3Leidsche B. 2, 11 u., J. Neuteboom; L.D.O. 1Alphia 3, 2 uur, A. v. d. Hoogt; L.M.C.U.V.S. 4, 2 uur. L. v. Vliet; T.O.N.A. 1—R.C.L. 2, 2 uur, W. J. Lancel. 2de klasse B. L.F.C. 3Alphia 4, 12 uur, J Teske; Roodenburg 2—D.V.S. 3, 2 uur, D. Nasveld; U.V.S. 5Alphen 4, 12 uur, P. J. Schniedewind. 3de klasse A: Lugdunum 4-Leidsche B. 3, 10 uur (bijterrein), W. de Vrind; D.S.O. 2- Alphen 5, 2 uur, J Betgen; R.C.L. 3Roo denburg 3, 2 uur, D. Groeneveld. 3de klasse B: Alphia 5Lugdunum 5, 12 uur, P. v. d. Valk; T.O.N-A. 2—Kagia, 12 uur, M. Markus; Leidsche B. 4L.F.C. 5, 11 uur. H. M. Hogervorst. 4de klasse: L.D.W.S. 3—L.F.C. 6, 12 uur, P. de Haan; LJF.C. 7Lugdunum 6, 10 u., A. J. Momberg; U.V.S. 6—L.D.O. 2, 2 uur, C. v. d. Tuin. Juniores A: AlphenLugdunum (a 12 uur, J. Houps; R.C.L.L.F.C., 12 uur. T. Gressie. Juniores B: D.V.S.Lugdunum (b), 10 uur, Th. v d. Meer: RoodenburgU.V.S., 10 uur, A. Spierenburg. Overzicht. Het voetbalseizoen is weer geopend. De bal kan weer rollen en honderden beoefe naren van het voetbalspel komen morgen weer voor het eerst binnen de lijnen, om zich los te trappen en zich wèer wat in te spelen voor het komend seizoen. In den L.V.B. zullen morgen niet minder dan 50 elftallen elkaar op het groene veld ont moeten. Veel verrassingen zullen daar mo gelijk te wachten staan, waardoor een, be spreking der uitslagen beter achterwege kan blijven totdat de elftallen hun presta ties hebben getoond. In de eerste ontvangt D.V.S. 2—L.F.C. 2 thuis. Beide eindigden vorig seizoen in de onderste helft der ranglijst. Wie van beide zal nu de sterkste blijken? D.S.O. I, de nieuwe Zegwaardsche lste klasser zal het tegen L.D.W.S. I, dat vorig seizoen No. 2 eindigde, niet gemakkelijk hebben. Met be langstelling zien wij dezen uitslag tege moet. Roodenburg I krijgt bezoek van Al phen 3. Vorig jaar elftallen van ongeveer dezelfde sterkte, en nu? Lugdunum 2 trekt naar U.V.S. 3, op het nieuwe terrein aan cien Kanaalweg, (waar alle U.V.S.-wed- strijden worden gespeeld). De tweede klasse A brengt L. Boys 2 uit bij Lugdunum 3. LD.O. 1 ontvangt Alphia 3. LvM.C., de vroegere bekende eerste klasser uit Lisse komt tegen U.V.S. 4 uit. T.O.N.A. 1 speelt thuis tegen R.C.L. 2. De tweede klasse B geeft L.F.C. 3 thuis tegen Alphia 4, Roodenburg 2 tegen D.V.S. 3 en U.V.S. 5 tegen Alphen 4. In de derde klasse A trekt Leidsche Boys 3 op bezoek bij Lugdunum 4, Kagla bij T.O.N.A. 2 en LJF.C. 5 bij Leidsche Boys 4. In de 4de klasse speelt L.D.W.S. 3 thuis tegen L.F.C. 6, L.F.C. 7 tegen Lugdunum 6 en U.V.S. tegen L.D.O. 2. Voor de juniores speelt Alphen thuis tegen Lugdunum (A\ R.C.L. tegen L.F.C., D.V.S. tegen Lugdunum (b) en Rooden burg tegen U.V.S. LUGDUNUMBODEGRAVEN. Het Lugdunum elftal dat morgen den eersten competitiewedstrijd tegen Bode graven" op het terrein achter „Pomona" is als volgt samengesteld. Doel: v. d. Berg; achter: B. Bekkering en Jag. Neuteboom: midden: P. de Graaf, J. Bekkering en W. Landesbergenvoor: P. Vermond, C. de Roo, A. v. d. Laan, G Mom en J Raemakers. SCHEVENINGENA. S. C. Voor den wedstrijd Scheveningen— A. S. C. is het rood-zwarte elftal samen gesteld (v. r. n. 1.): Westen, doól; Josson en Lef randt-, achter; Brouwer, De Jongh en Han, midden; De Ruiter, Van Goor, Janssen, Goethart en Van der Leeden voor. Het terrein van Scheveningen is ge legen aan den Buurtweg te Wassenaar en zou zijn te bereiken, naar men ons ver zocht mede te deelen, met den electrischen trein Den HaagScheveningen tot halte „Renbaan." o L. F. C.—G. S. V. In dezen, morgen op het terrein aan den Haagweg alhier te spelen, competitie wedstrijd, zal L. F. C. als volgt uitkomen: doel: H. Duffels; achter: J de Koning en P. v. d. Plas; midden: A. Duffels, J. Segaar en J. v. d. Blom: voor: Nachtegeller, H. Neuteboom, A. van Leeuwen, Vliegenthart en v. d. Wijngaard. Bij het doorgaan der thuiswedstrijden van L. F. C. zullen voortaan, met ingang van morgen, geelzwarte vlaggetjes ge plaatst worden op alle „Stadsverkeer"- autobussen. D. V. V.—R. C. L. In verband met het feit. dat het terrein van D.V.V. nog niet geheel in orde is, heeft de Haagsche vereeniging omzetting van bovengenoemden wedstrijd verzocht, zoodat deze wedstrijd op het R.C.L.-ter- rein wordt gespeeld. Tengevolge hiervan is de wedstrijd R.CJL. 3Roodenburg 3, van het L.V.B.-programma afgevoerd. TRAMBOYS—P.K. Gisteravond speelde het eerste elftal van de Tramboys tegen P.K. De rust ging in 11. Einde 33. KORFBAL. NEDERLANDSCHE KORFEALBOND. Programma voor morgen. West I Noord: D.T VHercules: D.V.D. D. D V.; Westerkw.—Olympia; K. Zaan dijk—Swift. West I Zuid: Vitesse—H. K. V.: Deetos —Fluks- O. Eibernest't Zuiden: Velox— D. K. C. Oost I A: Z. K. C.—Overschotje; Novio- magumRapiditas; O. O.—K. C. A.; Hellas—Be Quick. Oost I B- Naas—H. K. C.: Rigtersbleek— D. O S.; A. K. C.—O. Clubje; W. Blauw— Achilles. Noord I. W. W. M. D—Nic.; Voorwaarts —Leeuwarden, Wordt Kwiek—Sparta. West II A: Oto—BI. Wit; D. T. V. 2— Volh.: Excelsior—Bilth.; Baerne—K. V. D. West II B: Luot—EendrachtK. Zaand. 2 -R. Tekca: ZK.V-A.W.; W. kw. 2— Sportief. West II C: 't Zuiden 2—die Haghe; H. S. V.—Rozenburg: O.S.C.R.H.B.S. West II D: H. K. V. 2—Sellicha; A.L.O.— GymnasiastenSpangenRood-Wit. ter Gouw; Emma—O. Eibern. 2. West III O- Fluks 2—H. S. V. 2: Odi— (O. M.). Jverzicht. Het zal een vraag zijn of Vitesse zich in één week voldoende heeft weten te herstellen van de groote nederlaag van den vorigen Zondag, om nu met eenige kans op succes den wedstrijd tegen H. K. V. te gaan spelen. Dat Vitesse voornemens tot verbetering heeft weten we stellig maar het is nu de kwestie of zij die voornemens In daden zal weten om te zetten. Vitesse bezit van haar thuiswedstrijden tegen H. K. V. geen slecht- record. Ze heeft een enkele maat op eigen terrein van de Hagenaars ver loren doch vaak ook heeft Vitesse ver rassende overwinningen behaald. Vitesse heeft den moed nog niet op gegeven, laat zij daarvan morgen ge tuigenis afleggen. Fluks begint met een zwaren uitwedstrijd. Dat is misschien niet zoo ernstig als het wel lijkt, want Fluks zal optimistisch ge stemd zijn en in die stemming kan zij de grootste moeilijkheden overwinnen. Daar mede spreken wo niet de verwachting uit dat FLuks in Dordt een der punten zal veroveren, maar wél gelooven we dat de cijfers niet slecht zullen uitvallen. Het Zuiden zal wel winnen van Ons Eibernest en wellicht zet Velox de com petitie in met een gelijk spel tegen D. K. C. D. T. V. moet zich ook al herstellen. De kampioenen hebben daartoe nu de kans de wedstrijd tegen Hercules gaat hun krachten geenszins te boven. D. D. V. en Westerkwartier hebben nog geen van beiden gespeeld. D. D. V. heeft mooi werk op op seriewedstrijden verricht en zou dat kunnen bevestigen door D. V. D. te slaan. Westerkwartier weet meestal twee punten op Olympia te behalen. Dat is ook nu niet uitgesloten. Koog Zaandijk zal, gesterkt door het succes van de vorige week, nu ook Swift wel geslagen naar Amsterdam terugzenden. In Gelderland is de wedstrijd tusschen E. K. C. A. en Onder Ons van nieer dan gewone beteekenis. en evenzoo staat D.O.S. voor een lastige hindernis: den wedstrijd tegen Rigtersbleek. In Jubbega zal het tusschen W. K. en en Sparta stevig toegaan, maar de grootere routine der kampioensclub zal de overwin ning wel in Jubbega doen blijven., CRICKET. L. C. C. TER ZIELE. Hetgeen wij hadden verwacht is ten slotte gebeurd. Na een heel moeilijk sei zoen met tal van strubbelingen is in een dezer dagen gehouden vergadering be sloten de Leidsche Cricketclub te ont binden. Dit besluit moet Metsch, Heems kerk- en de andere kopstukken van de Leidsche heel wat hebben gekost. Jaren lang hebben zij gezwoegd en gesjouwd voor hun clubje, dat zich een plaats in de cricketwereld wist te veroveren. Metsch c.s. waren in den N.C.B. prettige en geziene tegenstanders. Er kwam echter te weinig nieuw bloed; vooral ook kwamen er te weinig jongeren, die cricket-„feeling" hadden en zoo moesten Metsch c.s. wel be zwijken in deze toch zoo moeilijke tijden. De Leidsche heeft het cricketspel in een ander milieu gebracht, daar waar het een tiental jaren gelederi. niet bekend was en niet beoefend werd. Alleen al daarvoor is de ontbinding van de L.C.C. te be treuren, maar daarenboven zullen wij het elftal van Metsch missen in den bond en vooral ook in Leiden. ROEIEN. DE HOLLAND-BEKER-WEDSTRIJDEN. De resultaten van gisteren. De gisteren op den Amstel bij Amster dam gehouden Holland-Beker-wedstrijden zijn voortgezet met de „Oude Achten". Aan boei 1 (Amsterdamsche zijde), ligt de gecombineerde studentenploeg, de z.g. „Minerva"-acht. Aan boei 2 Willem III. De gecombineerde Studentenploeg, be staande uit roeiers van Triton, Njord en Laga, trainen gedurende 14 dagen geza menlijk onder leiding van dr. Marres, dit als proefneming voor de a.s. Olympische Spelen. Het is een zeer fraaie race ge worden, waarbij Willem III steeds iets voor heeft gelegen. Op 500 M. voor de finish lag Willem III een halve lengte voor. Jens spurtte daarna geweldig, doch ook de .Minerva" hield goed vol en met ongeveer lengte a halve lengte ver schil eindigden de Amsterdammers als eerste in den uitstekenden tijd van 6 min. 26 4/5 sec. De Minerva" maakte een tijd van 6 min. 28 sec. Jonge Sciff A: Boei 1 De Hoop (Hem- mlngal. Boel 2 De Amstel (Boerma). De uitslag werd: 1. Hemminga, tijd 7 min. 55 3/5 sec.; 2. Boerma vele lengten achter. Het Spaarne (Steenhuysen) had een row over. Willem Hultzer-beker. - lste demifinale, boei 1. De Amstel; Boei 2 Het Spaarne. De Jonge Vier der Haarlemmers is een zeer lichte ploeg, terwijl de roeiers al zeer jong zijn. Niettemin bleek uit alles, dat de oefeningen zeer serieus zijn opgevat. Alhoewel het zich in den aanvang niet liet aanzien, won Het Spaarne toch vrij gemakkelijk met een paar lengten. 1. Het Spaarne, tijd 7 min. 22 3/4 sec.; 2. Amstel naar lengten. 2de demifinale: Boel 1. Deutscher Turn und Ruder Verein, Rotterdam; boei 2, Willem m. In de Willem III-ploeg zaten eenige roeiers, die reeds twee wed strijden achter den rug hadden, zoodat de Rotterdammers hier de meeste kans schenen te hebben. Doch weer is het een waarheid gebleken, dat stijl het wint van kracht. Zeker een klasse beter roeiden de Amsterdammers. De eindspurt leverde hen een verschil in aankomst op van een paar lengten. De tijd was 7 min. 20 sec, hetgeen eveneens uitermate goed is te noemen. 1. Willem III, tijd 7 min. 20 sec.1, 2. D. T. und R. V., Rotterdam, paar lengten. De laatste wedstrijd voor gisteren bracht Amsterdamsche vieren aan den start, Willem III en A. R. S. A. De jonge ploegjes maakten een vrij goeden indruk, vooral de Willem III-vier liet zien, dat er hard getraind was. Uitklag: 1. Willem III met Th. Schneider (boeg), P. Wilcke, J. Stuurman en Max Schroder, (slag), C. C. Hora SicCama (stuurman), tijd 7 min. 40 sec.; 2. A.R.^A. eenige lengten achter. WIELRENNEN. SWIFT. Morgen houdt Swift een 100 K.M.-race. Deze rit heeft een tweeledig doel n.l. gaat het om den Van Ravensberg-wissel- beker en tevens om het clubkampioen schap lange afstand. Er staat dus voor de renners wel het een en ander op het spel. In tegenstelling met vorige jaren, toen er in iedere klasse een kampioen kon komen, is er besloten dit jaar. om de zaak zuiverder te stellen, slechts één kampioen te erkennen. De samenkomst is 7.30 Start precies uur vanaf den H.-Rijndijk. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. Morgen zal op de banen van de Noord- wijksche Golfclub het Closed prof. cham pionship worden verspeeld. Zondag a.s. wordt de wedstrijd om de Dharmajiva-Cup gespeeld (18 holes me- dalplay h.c.) aangeboden door den ex- gezant Exc. Phra Sri Banje. SCHIETEN. PROV. SCHIETWEDSTRIJDEN TE ALPHEN. Om den B.V.L.-Beker. De uitslag dezer wedstrijden is: Korps I. B. W. I. Alphen 230 pnt. 2. B. W. I. Voorschoten 226; 3. B. W. Rotterdam 225; 4.. B. W. I. Leiden 220; 5. B. W. I. Boskoop 219—40; 6. B. W. I. Rijswijk 219 38. Hoogste korpsschutter A. C. Mijs Alphen 50. Vrije baan: 1. A. .C. Mijs, Alphen 87; 2. G. Yperlaan, Voorschoten 8628; 3. D. Noomen Jr., Rotterdam 8627; 4. J. Vos kamp, Rijswijk 85; 5. G. Bergshoeff, Al phen 8427; 6. J. v. d. Lubbe, Voorscho ten 8426; 7. N. C. A. v. d. Linde, Alphen 82—282826; 25; 8. W. B. Kroon, Al phen 82—28—28—26; 24; 9. L. de Wit, Leiden 822825; 10. A. Bruynes, Alphen 82—27—25. Personeel: 1. G. Yperlaan, Voorschoten 113; 2. A. C. Mijs. Alphen 112; 3. D. Noo men Jr., Rotterdam 111; 4. G. Bergshoeff, Alphen 109; 5. J. v. d. Lubbe, Voorschoten 10824; 6. J. Voskamp, Rijswijk 10823, 7. T. C. v. d. Velden, Leiden 107—27—26; 8 en 9 (loting) T Noomen, Rotterdam en E. Grelnes, Boskoop, beiden 1072626; 10. N. C. A. v. d. Linde, Alphen 10725. De prijsuitreiking zal plaats vinden op Zaterdag 26 Sept. a.s. n.m. 5 uur in de trouwzaal v. h. huis der gemeente te Alphen a. d. Rijn. XXIV. VOORTZETTING VAN HET SPELEN. Wanneer en hoe moet men snijden? Zooals bekend is, is het doel van snijden, het vangen van een ontbrekende kaart tus schen een hoogere en een lagere kaart die men wel in het bezit heeft. In sommige gevallen is het min of meer duidelijk, hetzij door biedingen of doubleeren van de tegenpartij, hetzij door afwerpen van be paalde kaarten, in welke hand de ont brekende kaart vermoedelijk zit en bestaat er dus een zeer gegronde reden voor al of niet snijden. Heeft men echter geen enkele aanwijzing kunnen verkrijgen dan stelt zich de vraag: Hoe nu te handelen? Laat ik in den beginne op den voorgrond Stellen dat de speler steeds moet aan nemen dat de ontbrekende kaarten zooveel mogelijk gelijk verdeeld zullen zitten tus schen de twee tegenspelers dus bij 2 ontbrekênde kaarten als 1 1 bij 3 a/s 2 1 bij 4 als 2 2 en5 alsi 3 2. Als tweede regel moet hij aan nemen (en de mathematische waarschijnlijk heid heeft hit daarbij als steun) dat bij een ongelijke verdeeling als 2 1 of 3 2, de waarschijnlijkheid grooter is dat een bepaalde kaart op de langste hand zit. De speler zal dus steeds moeten nagaan hoeveel kaarten van een bepaalde kleur in zijn hand en die van den Blinde zitten dus hoeveel of er voor de tegenpartij over blijven om daaruit zijn kansen bij het snijden te bepalen. Heeft hij dus in de twee handen samen 11 kaarten waaronder de Aas. Vrouw, dan zal hij de Aas moeten spelen in de veronderstelling dat de ont brekende kaarten gelijk verdeeld zullen fcitten. Is het totaal echter slechts 10 kaar ten dan moet hij aannemen dat deze resteerende 3 kaarten 2 1 verdeeld zullen zitten en dat het waarschijnlijk is dal bij de 2 kaarten ook de Heer voorkomt. Komen wij weer even op de mathematische waarschijnlijkheid terug, dan zal bij 10 kaarten het snijden op Aas, Vrouw, V, van de 4 maai 2 maal winnen, 1 maal ver liezen en 1 maal onverschillig zijn. Heeft den speler n.l. met den blinde samen 10 kaarten van een kleur en de ontbrekende kaarten zijn Heer 3 2 terwijl de voorhand bij het aantrekken van die kleur de 2 inwerpt, dan zullen de restee rende kaarten als volgt verdeeld kunnen zittei.: Voorhand Achterhand 3 Heer Heer 3 Heer 3 Heer 3 In het eerste geval zit de Heer sec bij de achterhand en zou dus bij snijden een slag verloren gaan. In het 2e en derde geval zou daartegen een slag gewonnen worden, terwijl in het vierde geval snijden of niet-snijdên, hetzelfde resultaat op levert; de heer wordt steeds gemaakt. Bij het bespelen van de voorhand zijn ook uit de bijgespeelde kaart nog eenige conclusies te trekken. Stel bijv. dat de ontbrekende kaarten zijn Heer, 10, en 3 en de voorhand legt de 10 in. Men kan dan aannemen dat de voorhand de 3 niet heeft (alleen exceptioneel goede spelers, die men niet eiken dag tegenkomt, zou den wellicht de situatie overzien en van 10 3 de 10 het eerst afwerpen om den speler een rad voor de oogen te draaien). De achterhand heeft dus de 3, hetzij sec., hetzij met de Heer, doch vrij zeker niet do Heer sec. Het spelen van de Aas kan dus nooit voordeel hebben. Heeft de ach terhand n.l. de 3 sec, dan lukt het snijden want de voorhand had dus Heer, 10; heeft de achterhand Heer, 3, dan kon de Heer nooit gevangen worden en heeft dus het snijden geen nadeel opgeleverd. In het algemeen zal dus bij het bezit van 10 kaarten en Aas, Vrouw, snijden beter zijn dan het spelen van de Aas. Heeft de speler echter slechts 9 kaarten dan zal snijden imperatief zijn. Niet snij den zou n.l. alleen voordeel kunnen hebben wanneer de Heer sec achter zit. De kans hierop is slechts zeer gering (ongeveer 1 op 7 tegen hem). Met 9 kaarten en In het bezit van Aas en Heer mag niet gesneden worden doch mceten Aas en Heer worden geslagen in de hoop dat de 4 resteerende kaarten 2 2 verdeeld zitten. Ik ken spelers die hiervan zoo overtuigd zijn dat zij dit „het axioma" noemen! Een uitzondering op dit niet- snijden is er indien: a. uit een declaratie of double van de tegenpartij zou blijken dat er een groote kans was dat de Vrouw derde of vierde bij een der tegenspelers zat of indien gebleken is in den loop van het spel dat de achterhand zeer veel kaarten heeft van een of twee der andere kleuren en het daardoor meer waarschijnlijk vvdrd4 dat de voorhand langer is in de in de betreffende kleur. Een ander probleem doet zich voor in het geval dat de speler in het bezit is van Aas. Vrouw, Tien van een kleur, n.l. of hii de eerste maal hiernaar toe spelende, de Vrouw of de 10 moet inleggen. Het spelen van de Vrouw kan een Boer op de voorhand vrij maken; het inleggen van de 10 wellicht een ongedekte Boer op de achterhand laten maken. Ook hier komt de waarschijnlijkheids rekening weer bij te pas. Indien' de speler 8 of minder kaarten heeft, zal de eerste keer met de 10 gesneden moeten worden; met 9 of 10 kaarten zal direct de Vrouw gespeeld moe ten worden. (Het spreekt van zelf dat indien in het eerste geval de voorhand de Boer mocht inzetten, met de Vrouw moet worden overgenomen). Hoi snijden op de Vrouw, indien men in het bezit is van Aas, Heer, Boer, zal alleen dan moeten worden gedaan indien het totaal aantal kaarten 8 of minder bedraagt. Aanbeveling verdient het, indien hiertegen geen bezwaren bestaan, het snij den pas in de 2e ronde te doen en eerst de Aas of de Heer te spelen. Er bestaat altijd een kans dat de Vrouw sec zit en die kans, hoe klein ook, kan gratis ge nomen worden. Summa summarum kom ik tot de vol gende conclusie. In 't bezit v. tot. aant. krt. Spele men Aas, Vrouw 11 Aas Aas Vrouw 10 of minder Vrouw Aas Heer, Boer 9 of meer Aas Aas, Heer, JBoer 8 of minder Boer Aas, Vrouw, 10 9 of 10 Vrouw Aas, Vrouw, 10 8 of minder Tien De lezer zal goed doen zich deze ge vallen eigen te maken. Als voorbeelden wil ik nog geven: Blinde Schoppen x x Blinde Schoppen x x Harten x x Ruiten Heer x x x x Klaveren Heer x x x Leider Schoppen Aas, Heer Harten Aas, Vrouw, Boer Ruiten Aas, Boer x x Kiaveren Aas, Boer x. x Het contract is Sans Atout en V. komt met schoppen uit. Leider zal het spel zoo moeten aan vatten dat hij de Ruitenkleür (9 kaarten) niet op de Vrouw Snijdt doen Aas en Heer slaat en hierbij zorgt dat hij zoo mogelijk nog een rentrant in den Blinde maakt. Harten zal hij tweemaal moeten snijden en klaveren éénmaal. Met 8 kaar ten in klaveren is het onwaarschijnlijk dat bij slaan van Aas en Heer de Vromv valt Lukt alles, dan is Groot Slem mogelijk. Als tweede voorbeeld geef ik Blinde Schoppen Aas, Heer, Boer Harten Boer, 8 Ruiten 6, 4, 2 Klaver 7, 5, 4, 3 Leider Schoppen Vrouw, Tien Harten Aas, Vrouw Ruiten Aas, Vrouw, Tien, 7, Z Klaver Aas, Vrouw, 10, 6 Contract Sans-Atout en Schoppen wordt uitgekomen.- De eerste slag wordt in den Blinde ge nomen en Ruiten 2 nagespeeld. Met kaarten in de twee handen wordt met de Vrouw en niet met de 10 gesneden. Hier na wordt de Aas nagespeeld en valt nu de Heer bij A. en de Boer bij V., dan heeft do Blinde 2 rentrants in Ruiten die gebruikt kunr.cn worden om van daaruit 2 maal klaveren te spelen waarbij (in het bezit van 8 klaverkaarten) de eerste maal de 10 wordt ingelegd. Lukt dit, dus heeft A. bijv. van Klaveren de Heer, Boer, 9, dan wordt de Blinde opnieuw met Ruiten aan slag gebracht en Klaveren 'nagespeeld. Is de Klaverkleur afgespeeld dan worden de twee resteerende Schoppen in den Blinde gemaakt en op de tweede de Harten Vrouw uit eigen hand geücarteerd zoodat ook dit spel een mogelijkheid tot het be halen van Groot Slem opent. A. J. VERSTEEG. 24

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14