ZIJNDATEVËN LAGE PRIJZEN AGENDA. BURG. Sim VAN LEIDEN BUITENLAND. SPORT. VISSCHERIJ-PERICHTEN. ALLES UITSLUITEND PRIMA KWALITEITEN HAARLEMMERSTR. 245 NIEUWE RIJN 58 HEDEN: Katwijk a. d. Rijn (Ned.-Herv Kerk): Orgelconcert Hennie Schouten. 8.15 uur namiddags. Zaterdag. Schouwburg: Goochelavond prof. Van- dredi, 81/4 uur nam. Zondag. Schouwburg: Goochelavond prof. Van- dredl, 8 1/4 uur nam. Stadszaal: Openingsavond „Nut en Ver maak'", 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Wie werde ich reich und glücklich" en „De opiumsmokkelaars van Montana". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famllie-matlnée. „Luxor-theater", Stationsweg Bioscoop- en Variëté-voorstellingen Dagelijks te 8u. ..Komm' zu mir zum Rendez-vous" en „In doodsgevaar". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen Dagelijks te 8 u. „Onteerd" en „Wie is Moreno?" 's Woensdags en 's Zaterdags familienia- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nun. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Sept. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. DANK- EN BEDESTOND CHR. ONDERWIJS. Rede van ds. Buffinga. Gisteravond werd in de Hooglandsche Kerk. welke geheel met belangstellenden was bezet, een dank- en bedestond voor het Christelijk onderwijs gehouden. Na het zingen van Ps. 89: 1 en gebed, heette de voorzitter van het Locaal- comité van de Unie, de heer J. B. Meij- nen, alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder ds. N. Buffinga van Rot- dam, die, in de plaats van dr. K. Dijk van Den Haag, die wegens ontsteltenis ver hinderd was als spreker op dezen avond zou optreden. Een woord van welkom richtte spr. ook tot de leerlingen van twee Chr. scholen, die dezen avond verschillende liederen ten gehoore zouden brengen, hen daarbij op wijzende, hoe het christelijk lied een kostelijke schat is, waar menigeen in doodsgevaar troost uit put. Ds. N. Buffinga, Geref. predikant hier na het woord verkrijgend, bepaalde zijn gehoor bij Nehemia 13: 24a, „en hunne kinderen spraken half Asdodietisch, en zij konden geen Joodsch spreken". Spr. wees erop, hoe wij leven in een wereld van bijna algeheele Godsverza- I king, een wereld, die ons doet denken aan de woorden van Nietsche „God is dood, leve de mensch". De hel geeft de wereld hare bevelen, maar de Heere geeft ant woord in zijn gericht. Het is de tijd van vernietiging op velerlei gebied. Een tijd als in Nehemia's dagen, waar de afval van de kinderen Israels groot was. In die dagen verstonden de kinderen des ver- bonds. de verbondstaal. het Joodsch. niet meer. maar spraken Asdodietisch. En Ne hemia, die bezield was met Gods geest, wilde zich tot hen wenden, maar zij ver stonden hem niet. De kinderen in die dagen moesten weer worden opgevraagd voor hun Heer. En ook in onze dagen, aldus spr., zullen wij standvastig moeten beleiden, willen onze kinderen verbondskinderen blijven. Daar om moeten wij het Chr. onderwijs steu nen en wel op drieërlei wijze: door onze godzalige wandel, gebed en gaven. Zoowel het een als het ander is noodig om den band, die gelegd is tusschen de school en het huisgezin te bestendigen. Om dezen band. om dit bezit, is gebeden en gestreden, men heeft haar willen las teren en beschimpen maar nu is aan dc Chr. school een eereplaats ingeruimd; aan ons de taak haar instand te houden. Besloten werd met het zingen van Ps. 105: 5 en 6. Rest ons nog te vermelden, dat bij het begin van den dienst, leerlingen van de Plantsoen-school onder leiding van den heer J. Baan en aan het einde leerlingen van de school Lusthoflaan onder leiding van den heer G. Pothuis, eenlge liederen op zeer voortreffelijke wijze ten gehoore brachten. Op de ontwerp-Waterstaatsbegroo- ting is een bedrag van f350.000 uitge trokken voor de nieuwe sluis te Gouda, welke met rijkssteun wordt gebouwd en waarvan de uitvoering door Rijnland is overgedragen aan de Provincie. Hedenmorgen te ongeveer halftwaalf is nabij „De Vink" een koetsier der firma v. Vliet alhier door een misstap van den bok gevallen. Hij heeft vermoedelijk een hersenschudding opgeloopen en werd door den E. H. D. weggebracht. Gisterenavond is de 4-jarige I. P.. wonende in de Prinsenstraat, met zijn bovenlip op een steen gevallen, waardoor de lip scheurde. Hij werd ter verpleging naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De brandweer heeft gistermiddag in het filiaal van de Amsterdamsche Anthra- cietmaatschappij in het Noordeinde 34 een schoorsteenbrandje gebluscht. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie heeft de 34-jarige N. de N. bij het verrichten van werkzaamheden aan de beschoeiing van de Oude Vest zich met een disselbijl in den voet geslagen, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel vrij ernstig werd gewond De E. H. D. vervoerde hem naar bet Academisch Ziekenhuis. Hedenmorgen omstreeks 11 mir had op de Blauwpoortsbrug een aanrijding plaats Een paard en wagen, bestuurd door een landbouwer, reed, doordat het paard schichtig werd, in de voorruit van een tramwagen der H. T. M. De ruit werd verbrijzeld; het paard bekwam geen letsel. Gistermiddag had de knecht van den fruithandelaar B. het ongeluk met zijn bakfiets beladen met druiventrossen in het water van de Aalmarkt te rijden. De knecht kwam er goed af, maar de drui ven gingen grootendeels verloren. Blijkens mededeellng in de adver tentiekolommen van dit Blad, opent de heer J Smit. voorheen gedurende meer dan 10 jaar chef bij de firma Kohschulte. morgenmiddag in het perceel Mare 67 een zaak in ledikanten, beddegoed, vloerklee- den, overgordijnen, loopers, enz. waarvan een ruime sorteering vogrradig is. De beide 's avonds helder verlichte étalages geven daarvan slechts een klein gedeelte te zien. De heer Smit past hetzelfde systeem toe als ln zijn vorigen werkkring: bij hem gekochte overgordijnen en vloerzeilen worden gratis gemaakt respectievelijk ge legd. In ons Blad van gisteren staat ver meld onder de rubriek Handelsregister, Kamer van Koophandel een bericht als zou het filiaal aan de Haven no. 14 alhier van de Mij. tot voortzetting van Vare kamps motordiensten op 29 December 1930 zijn opgeheven. Men vestigt er onze aandacht op. dat dit op een mis verstand berust .daai in de eerste plaats op de Haven no. 14 nimmer een filiaal van Varekamp gevestigd is geweest doch wel een agenschap van de reederij van der Schuyt. terwijl deze firma de diensten van Varekamp's Motordiensten op 29 December 1930 heeft overgenomen. GEBOREN: Lambertus Hendrikus Maria. Z. van J. H J. Bik en A. A. Rijkenberg Cornelia, Z. van L. Zirkzee en A. Henzen. ONDERTROUWD. P. de Roode jm. 22 j. en A. Lipschits jd. 18 j. C. van Diemen jm 26 j. en C. C. H. Langezaal jd. 21 j. P. J. B. Oost- Veen jm, 27 j. en J. Timmer jd. 20 j. OVERLEDEN C. van Klooten, Dr. 18 j. I. Spieren burgZeilstra Vr. 56 j. D. Siljee, ongeh. m. 51 j. V. Leemans wedn, 64 j. B. Schenk., wedn. 77 j. H A. Loos Zn. 15 j. VOETBAL. L. P. S. V. I—L. V. V. Hedenavond te 6 uur speelt de L.P.S.V. I een vriendschappelijken wedstrijd op eigen terrein tegen L. V. V. ATHLETIEK. DE 40 K.M. AFSTANDSMARSCH. BOKSEN. VAN KLAVEREN BOKST IN DEN HAAG. De Europeesche kampioen Beb van Klaveren bokst 5 October a.s. in Den Haag tegen den officleelen lichtgewicht kampioen van Schotland Jimmy Hunter, terwijl hij 21 October in Engeland zal boksen tegen Harry Corbeth, waar dan tevens Huib Huizenaar en Arie van Vliet van de partij zullen zijn. IJMUIDEN, 18 Sept. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.20—0.80. Tongen f.1 801.25. Griet per kist van 50 K.G. f55—18. Zetschol f38 Kleine schol f. 28— 3.40. Bot f. 12—8.50. Schar f. 10—4 60. Vlee- ten per stuk f4.251.70. Pieterman en Poontjes per kist f.7. Groote schelvisch f.40. Middel schelvisch f.3129.50. Klein- middel schelv. f. 17.5013.50. Kleine schel visch f.93.70. Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f. 65.5055. Gullen per kist van 50 K.G. f.18—1.90. Wijting f. 2.90—2. Makreel f.13—2.85 Heilbot per K.G. f. 1.50. Kool- visch per stuk f0.50 Aangevoerd 1100 manden en 720 kisten versche haring. Prijzen f7.502 per kist en van f. 2.10—1.95 p. mand. Aangekomen 8 stoomtrawlers: IJM 108, met f.1722: IJM 26. met f.3058; IJM 150, met f 1580; IJM 104, met f.856: IJM 8. met f 1228; IJM 16 met f 1617; IJM 39, met f 2194; IJM 97. met f. 1355: 3 Engel- sche drifters: GIJ 262. met f.1884: LT 1081 met f. 824; LT 65. met f. 1113; 1 Deensche kotter: FH 542, met f. 1679; IJM 490, met f. 8392; KW 8 met 487 en KW 3, met 477 kantjes pekelharing voor Katwijk. e De opstelling van den stoet. In de gisteren door; ons vernielde route voor de 40-K.M.-marsch is in overleg met den commissaris van' politie alhier een kleine wijziging gebracht. Op den heenweg is deze n.l. niet' Langebrug. Steenschuur, I Breestraat, doch Langebrug. Steenschuur, Rapenburg O.Z Overigens blijft de route ongewijzigd, dus terugkomende des avonds te omstreeks j halfacht aan de grens, Haagweg, Noord- einde, Breestraat, Steenschuur. Lange brug. Vanaf den Haagweg zal de Harmonie de Post de troep met muziek afhalen, zoo als wij gisteren al gemeld hebben. De op stelling van den stoet is de navolgende: 1. L.P.S.V., 2. Bloemendaalsche Pol.- sportver.. 3 Wassenaarsche Pol.-sportver., 4. Haagsche Pol.-sportver., dan volgen de ufeidsche vereenigingen 5. N. R. M., 6. 6e Reg. V.A.. 7. L. Chr. J.M.V.. 8 Donar. 9. T. O. P., 10. Brunhilde, 11. Rood-wit, 12. de Bataven. 13. Jajin. 14. D.O.S., 15. T.O.N.A., 16. L. Kr. Sp. V., 17. Sportver. Oegstgeest, 18. O. G. enA. V.. 19. Haagsche B.W., 20. N. J V. den Haag. Door „de Antilope", onderafdeeling van i Rood-Wit is een zilveren medaille beschik- i baar gesteld voor de vereeniging, welke met het grootste aantal leden binnen den vastgestelden tijd binnenkomt. De heer j Verhulst, accountant, alhier schonk een verzilverde plaquette voor den jongsten 'l deelnemer die op tijd terug is. Naar wij vernemen zal de Burgemeester morgenmiddag te halftwee het sein tot vertrek geven, terwijl de Commissaris van politie na afloop de diverse medailles zal uitreiken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De hulp aan Oostenrijk De kosten der Ontwapeningsconferentie Amerika en de Europeesche moeilijkheden Mussolini niet naar Berlijn? De vertrouwelijke onderhandelingen van de fin. commissie van den Volkenbond in zake het Oostenrijksche verzoek of finan- cieele hulp zijn gisteravond beëindigd. De Oostenrijksche bondskanselier Bu- resch keerde heden naar Weenen terug. Verklaard wordt dat het resultaat der beraadslagingen, die eenige dagen hebben geduurd in hoofdzaak neerkomt op een door de fin. Commissie uitgewerkt bezuini gingsprogram, dat voorziet in een beper king van de Oostenrijksche begrooting met 200 tot 300 millioen schellingen op een bedrag van ruim 2 milliard schellingen. Het program beveelt in het bijzonder aan 1. Verlaging der salarissen der staats ambtenaren met 10°. o. 2. Scherpe controle op de financieele gestie van landen en ge meenten. 3 Opgeven van de tot dusverre volgehouden financieele ondersteuning van post en spoorwegen. 4. Vaststellen der Oostenrijksche begrooting op 1900 Schil ling. 5. Herziening van de tot dusverre gevolgde arbeidscontractpolitiek. Als con troleur voor de Oostenrijksche Nationale' Bank werd genoemd de vroegere directeur van de financieele en economische afdee- ling van het Volkenbondssecretariaat. Sir Arthur Salter. Het doel van dit program is de Oosten rijksche credietwaardigheid te herstellen. De doorvoering van dit programma is de eerste voorwaarde waaraan voldaan moet worden, wil Oostenrijk in aanmerking ko men voor leeningsonderhandelingen. Buresch schijnt aannemen te hebben toegezegd tegen begin volgende week. Als dan zal de Financieele Commissie onver wijld rapport uitbrengen aan den Volken bondsraad nopes de definitieve regeling in deze kwestie. Het aannemen van dit rapport door den Raad zal geschieden met de onder de hui dige omstandigheden zoo groot mogelijke garantie en is voorwaarde voor de door Oostenrijk gewenschte uitgifte van 250 millioen aan schatkistbiljetten. De raming der kosten van de in Febr. a.s. aanvangende ontwapeningsconferentie ls thans in studie bij de begrootingscom- missie van de Volkenbondsvergadering in den vorm van een rapport van den secre taris-generaal. Volgens dit rapport worden de kosten voor de geheele ontwapenings conferentie voorloopig op 4 millioen goud- franken geschat, waaronder alleen reeds 2 millioen voor drukwerk, 1.2 millioen voor extra personeel. 140.000 goudfranken voor de auto- en besteldienst. 360.000 franken voor papier en technische benoodigdheden, 50.000 goudfranken voor representatiekos ten van het presidium, 50.000 goudfranken voor reis- en verblijfkosten, zoomede 86.000 franken voor onvoorzienen uitgaven. Deze begrooting van den secretaris-ge neraal is gebaseerd op een duur der con ferentie van 6 maanden. Algemeen is men echter van meening. dat 4 millioen goud franken niet toereikend zullen zijn. De I. B. B. maakt bekend, dat de z.g. „Stillhalte"-overeenkomst tusschen de Duitsche banken en bankgroepen van elt landen, die een uitstel van zes maanden van alle vorderingen op Duitschland voor ziet, thans door alle partijen onderteekend is. waarvan de centrale banken der in aanmerking komende landen op de hoogte gebracht zijn. De overeenkomst is dus in werking getreden. De „New York Times" meldt in een bericht uit Washington, dat men in con greskringen en in de omgeving van Hoover ondanks alle dementi's er van overtuigd ls. dat na afloop van het éénjarig mo ratorium, geen herstel der schuldbetalin gen in den ouden vorm zal geschieden, aangezien dan zeker reeds onderhande lingen tot principieele wijziging van het geheele oorlogsschuldenvraagst.uk aange vangen zullen zijn. Versche'dene teekenen wijzen er op, dat Hoover tot tegemoetkomingen bereid zal zijn, al wijst hij ook directe hulp af. De discussie over de schuldenkwestie zullen direct- na het bijeenkomen van het congres beginnen en naar men verwacht, wel zes weken duren. Algemeen verwacht men, dat 't Hoover- plan door het congres geratificeerd zal worden. In Wallstreet verklaart men, dat de vol gende stap inzake de schuldenkwestie van Duitschland of van Frankrijk zal moeten uitgaan, aangezien de Amerikaansche bankiers in deze aangelegenheid niet zelf kunnen optreden, zonder een slechten in druk op de publieke opinie te makên. Van welingelichte zijde verluidt, dat invloedrijke personen uit de internationale geldwereld en leden van de financieele commissie evenwel van meening zijn, dat een verdere behandeling der urgente Europeesche financieele vraagstukken zonder de onmiddellijke en officieele me dewerking der Vereenigde Staten uitge sloten ls, en dat onverwijld stappen moe ten worden gedaan om de medewerking der Amerikaansche regeenng te verkrijgen In deze groep, waartoe in het bijzonder vele neutrale en Angelsaksische leden be- hooren, wordt het denkbeeld overwogen, om in het rapport dat thans aan de per manente financieele commissie zal worden voorgelegd over de financieele saneering van Hongarije en Oostenrijk, den Volken bondsraad voor te stellen zoodanigen in vloed op de regeeringen uit te oefenen, dat de Vereenigde Staten bij de verdere be handeling der financieele kwesties zullen worden betrokken. Op den voorgrond staat hierbij de gedachte aan een verlenging van het plan-Hoover voor eenige jaren, aangezien men dit onontbeerlijk acht om de crisis te kunnen overwinnen. Toen destijds het bericht kwam, dat Mussolini zelf het bezoek der Duitsche ministers aan Rome zou beantwoorden door naar Berlijn te gaan, twijfelden wij reeds of de Duce dit wel zou wagen. Nu verluidt reeds dat het hem niet mogelijk zal zijn binnenkort dit plan door te voeren Daarvoor in de plaats echter zal minister Grandi in het begin van October in Ber lijn aankomen en tegelijkertijd in naam van Mussolini het Duitsche ministerbezoek beantwoorden. DUITSCHLAND. De beweging naar rechts. De steun in natura aan de werkloozen. De gewezen staatssecetaris Schmidt, die deel uitmaakt van de fractie van de Duit sche Volkspartij in den Rijksdag, heeft in een rede den wensch uitgesproken, dat de Volkspartij zich geheel los van de regee ring Bruening zou maken om deze te dwingen zich te bevrijden van de sociaal democraten en toenadering tot de rech terzijde te zoeken. Dr. Dingeldey zal wel dra een nieuw onderhoud met Hitier hebben. Een groep banken heeft zich bereid ver klaard de stad Berlijn een overgangscre- diet van 20 millioen Mark te verleenen om haar in staat te stellen de moeilijkheden van de maand September te overwinnen. De rijksminister van de levensmiddelen- voorziening, Schiele, heeft» volgens den ..Berliner Lokalanzeiger", met de verte genwoordigers van den centralen bond van bakkersvereenigingen „Germania" en van de broodfabrikanten het vraagstuk van de leveringen in natura aan de werk loozen en van de prijsverlaging van levens middelen voor de steunactie besproken. De vertegenwoordigers van het bakkers bedrijf hebben zich in principe bereid ver klaard. het brood voor de werkloozen goed- kooper te leveren. Om de prijsverlaging nog te doen toe nemen. hebben de vertegenwoordigers van het bakkersbedrijf voorgesteld, den bak kers meel voor verlaagden prijs te leve ren en den kolenprijs te verminderen. Zij eischten verder, dat de levering in natura zich tot de meest noodzakelijke levensmiddelen zou beperken. Met de hoofdorganisatie van 't vleesch- houwersbedrijf, den Duitschen vleesch- houwersbond, zullen eveneens dergelijke besprekingen worden gevoerd. ENGELAND. Debat over de vloot ijl het Lagerhuis - - Verkiezingsgeruchten - De Indische conferentie. De Eerste Lord van de Admiraliteit Sir Austen Chamberlin bevestigde in het La gerhuis zijn laatste mededeeling betref fende de vloot, volgens welke de protesten der manschappen grondig zullen worden onderzocht, doch gevallen van inbreuk op de discipline streng zullen worden gestraft. Sir Austen voegde hieraan toe, dat hij bij de aanvaarding van zijn functie reeds de aanwijzingen had aangetroffen inzake de soldij- en salarisverlagingen. Mac Donald zeide terzake, dat de admi raliteit reeds de vorige regeering er van had in kennis gesteld dat de manschappen der marine loyaal bekortingen op hun soldij zouden accepteeren, mits overeen komstige salariskortingen ook bij alle andere ambtenaren en beambten in rijks- en gemeentedienst zouden worden doorge voerd, zoomede kortingen op de werkloo- zenuitkeeringen. De debatten werden ingeleid door Hall, den Labour-afgevaardigde. die vroeger civiel lord der admiraliteit is geweest. Spr. begon met te zeggen, dat hij vernomen had dat de manschappen aan boord lijdejijk verzet hadden gepleegd. De zaken staan nu als volgt: ten eerste, de beweging is op de geheele Atlantische vloot algemeen ge weest; ten tweede: de plaatsvervangende vlootcommandant heeft energiek, snel en verstandig gehandeld en ten derde: de eenige oorzaak voor de houding van de matrozen ligt in de besluiten van de re geering om veranderingen aan te brengen in de soldijen van alle rangen. Vervolgens wees Hall op de moeilijkhe den, waarin vele manschappen door de soldij verlaging zijn gekomen. Ieder ver standig menseh moet toegeven, dat de staat zekere definitieve verplichtingen ten opzichte van de menschen niet heeft na gekomen. Hall verzocht den eersten lord der admiraliteit de aangelegenheid te on derzoeken en verzocht af te zien van be straffing der manschappen. De labour-afgevaardigde Kenworthy verklaarde, dat men de bedoelingen van de oppositie niet verkeerd moet begrijpen, wanneer zij de klachten der manschappen in het Lagerhuis ter sprake brengt. Zij wil in geen geval de insubordinatie goedpra ten of schoonwasschen. Maar in dergelijke gevallen is de oorzaak ook vaak te zoeken ln gebrek aan begrijpen van den kant der officieren, die de bevelen gegeven hebben. Spr. heeft volle sympathie voor de offi cieren van de vloot, die tijdens de criti- sche dagen een moeilijken tijd hebben doorgemaakt. ,Sir Austen Chamberlain dankte in naam van de regeering den afgevaardigde Hall voor de woorden van waardeering. die deze heeft uitgesproken voor den vloot commandant. Ook de admiraliteit heeft hem haar volle erkentelijkheid uitgespro ken. Het is niet rechtvaardig, wanneer men allen manschappen deelneming aan den onrust verwijt. Een groot deel van de hemanningen en het geheele onderoffi cierscorps is loyaal gebleven. Het is na tuurlijk niet aangenaam, dat men de manschappen heeft moeten verzoeken of fers te brengen, maar in het kader van de landspolitiek moet het geheele land, met het oog op den noodtoestand, zijn bij dragen in de bezuinigingen geven. Wan neer bij enkele categorieën harde maatre gelen zijn gevallen, dan zal men dit on derzoeken en zoo mogelijk verhelpen. Naar meening van spr. weten de menschen op de vloot zeer wel, hoe de toestand des lands is. Afgevaardigde Hall heeft ver zocht om voor dat wat in het verleden ge beurd is. geen bestraffing door te voeren. Het verleden blijve verleden, en hij zal in de toekomst niet achteruit kijken. De labour-afgevaardigde Alexander, die in de vorige regeering eerste lord der ad miraliteit is geweest, meende, dat de door Sir Austen Chamberlain gedane geste in het geheele lahd gewaardeerd zou worden en instemming zou vinden. Het feit, dat men in staat is zonder ernstige spijt terug te blikken op de gebeurtenissen van de afgeloopen week, is te danken aan den geest van loyauteit van de vloot en in de plaats ook aan de groote diensten, die in deze crisis bewezen zijn door den plaats- vervangenden vlootcommandant. Hall trok vervolgens zijn motie in, waar mede de debatten over de gebeurtenissen op de Atlantische vloot beëindigd waren. Men meent te weten, dat de bond van politiepersoneel zich in verbinding heeft gesteld met het ministerie van binnen- landsche zaken in verband met salaris- vermindering der politie-ambtenaren. Bij voortduring blijven er geruchten loopen over spoedige verkiezingen. Men zal o.i. goed doen vooreerst daaraan weinig beteekenis te hechten. De taak der „natio- RECLAME. Wollen Dekens 398 2 pers. Wollen fantasie Deken, extra zwaar 890 Gestikte Deken, effen 475 Groote Wollen Deken 160-210 795 Gemolt. Damesdirectoires 83 Damesonderjurken 98 Flanel Damesnachthemden effen met gebl. kraag. 190 Gestreept Flanel 3935 Damesnachthemden 158 Gemolt. Heerenpantalons 98 Heerenborstrokken met dubbele borst en rug 135 Heerenpullovers 118 Wollen Damesvesten 298 tURTCNS nale regeering" is immers nog slechts be* gonnen! Waar echter zeker staat, dat deze verkiezingen uiterlijk begin volgend jaar zullen worden gehouden, is het logisch, dat de partijen haar maatregelen reeds nemen voor zoover dit mogelijk is. En proefballonnetjes oplaten over een even tueel samengaan. B.v. van de „Daily Tele graph", die liberalen en conservatieven reeds aan de stembus zou willen doen. samengaan, 't Is echter allemaal, nog vaag Zelfs wordt de mogelijkheid geopperd van algemeene verkiezingen onder de leus van een „nationale regeering" onder Mc Donald! Bij de voortzetting van de gedachtenwisse- ling over de regeling (Jer verkiezingen voor beide Indische Huizen heeft Gandhi gis teren in de grondwetscommissie voorge steld, dat een sub-commissie zou worden benoemd, die concrete voorstellen zou doen, want met beschouwingen en het uiteenzetten van ieders wenschen en ver langens ging te veel tijd verloren. Lord Sankey, de voorzitter zèide, dat hij het denkbeeld aan de regeering zou over brengen. Lord Peel betoogde, dat een wijze van verkiezing moest vastgesteld worden, die een nauwe samenwerking tusschen beide Huizen onderling maar tevens met de Centrale Federale regeering waar borgde. Vele Amerikaansche handelshuizen vragen momenteel inlichtingen hij de Amerikaan sche kamer van koophandel te Londen over de mogelijkheid van de eventueele oprichting van filialen in Engeland, ten einde de verhooging van invoerrechten in het Britsche rijk zooveel mogelijk te ont gaan. De mogelijkheid, dat eenige deelen van Groot-Britannië zich door tolmuren zal gaan omgeven wordt met groote on gerustheid onder de oogen gezien, daar ongeveer de helft van de Amerikaansche uitvoer naar het Britsche rijk gaat. OOSTENRIJK. Het bondspresidentschap. Vorst Starhemberg in vrijheid. Als ernstige candidaten voor het bonds presidentschap worden genoemd Miklas en Renner. Ook Seipel wordt als mogelijke canidaat der Heimwehren naar voren ge-, schoven. Het onderzoek, dat ingesteld is tegen de leiders van de Opper-Oostenrijksche Heim wehren, vooral tegen vorst Starhemberg en generaal Puchmayr is gestaakt, daar uit het in beslag genomen materiaal geen bewijsmateriaal samengesteld kon worden voor hoogverraad of poging tot verwek ken van oproer. In verband hiermede zijn beide bovengenoemde leiders dan ook op vrije voeten gesteld. RUSLAND. Weer een sabotage-proces. Voor het opperste gerechtshof te Moskou is Woensdag een proces begon nen tegen 33 employe's van een staats bedrijf, die beschuldigd worden van con- tra-revolutionnaire actie en van sabotage. De schade, door den staat hierdoor ge leden wordt op eenige millioenen roebel geschat. ZUID-AMERIKA. Vonnissen in Chili. Zes leiders van den jongsten opstand Chili zijn door den krijgsraad te San- iago ter dood veroordeeld. Twee anderen werden tot levenslange en zes werden tot 15 a 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld; S—X

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2