De aanbieding van het Vredes-Petitionnement. Scherts In Schets. 72ste Jaargang VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1931 No. 21933 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Ir. W. MASSINK f EEN REDE VAN TITULESCU. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35. per week f. 0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VERKIEZING WERKLIEDENREGLEMENT Burgemeester en Wethouders van Leiden. Brengen ter kennis van belanghebben den dat de stemming en de eventueele herstemming ter verkiezing van twee leden en twee plaatsvervangende leden der Commissie van Onderzoek bedoeld in artikel 22 van het Reglement voor de Werklieden in dienst der Gemeente Lei den, zal plaats hebben in een der loka len van: de Stadstimmerwerf; het Openbaar Slachthuis: de Stedelijke Lichtfabrieken: de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest; den Gemeentelijken Reinigingsdienst; respectievelijk op Woensdag 30 Septem ber en Woensdag 7 October a.s. van des voormiddags 9—12 uren. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 September 1931. 3977 KOSTELOOZE INENTING EN HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat op Woensdag 23 September e.k. van des namiddags 2 tot 3 uur, in het Elisabeths- hof aan de Oude Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 18 September 1931. 3976 HERHALINGSOEFENINGEN 4de REGIMENT INFANTERIE Ontspanningsavonden. In de flink bezette cantinezaa! van de Morschpoortkazerne werd gisteravond door het versterkte strijkensemble „Euterpe" een uitvoering gegeven voor de militairen, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn. Het programma begon met een bijzon der aardig en origineel nummer, de „Flo- rentiner Marsch", die met het noodige vuur werd uitgevoerd. Hierna de bekende ouverture „Leichte Cavallerie" van Suppé en vervolgens een wals „Dorfskinder". Na nog een aardig nummer, .Kleine Inge" van Lindsay, werd ten gehoore gebracht een „Ballet Egyptien" van A. Luigini, een van de beste nummers van het toch al zeer goede programma. Niet alleen tech nisch beheerschten de musici, en vooral hun voortreffelijke leider, de heer Noor- danus, dit moeilijke stuk, maar ook de opvatting was opvallend goed. Na de pauze kwam, na een pittige marsch. de ouverture „Die Nürnbergcr Puppé" van Adam. Een terecht zeer ge liefd stuk, dat niet naliet flinken bijval te oogsten. Overweldigend was het applaus na een xylofoon-solo van den heer H. van Ros- sem die zijn instrument ongelooflijk han dig bespeelde. Zóó viel dit nummer in den smaak, dat het gebisseerd moest worden. Volgde nog een potpourri over „Der Vogelhandier" van Zeiler, die zeer vlot ge speeld werd, waarna de populaire marsch „Alte Kameraden" dezen avond, die op hoog peil stond, besloot. Zonder twijfel was le luitenant Steen- hauer de tolk van alle aanwezigen, toen hij namens de cantine-commissie het mu ziekgezelschap en inzonderheid den heer Noordanus hartelijk dank zegde voor al het moois, dat ze dezen avond ten beste hadden gegeven. De dames werden met prachtige bloe men vereerd. De delegatie der Vereeniging „De Neder- landsche Dagbladpers", bestaande uit de heeren Henny. Peereboom en Mr. Veen- hoven. heeft, zooals gemeld, gistermiddag den voorzitter van de Twaalde Volken bondsvergadering, Titulesco. het resultaat der ontwapeningspetitie aangeboden De aanbieding der petitie geschiedde in de kamer van den secretaris-generaal van den Volkenbond. Behalve de voorzitter, Titulescu. waren aanwezig de voorzitter der Derde Com missie van de Volkenbondsvergadering, die de ontwapeningskwesties behandelt Munch minister van Buitenlandsche Zaken van Denemarken, Aghnides (Griekenland) di recteur der Ontwapeningsafdeeling van het Volkenbondssecretariaat, Comert (Frankrijk), directeur der persafdeeling van het Volkenbondssecretariaat en vele Nederlanders, met minister Jhr. Beelaerts van Blokland aan het hoofd. Behalve minister Beelaerts waren n.l. aanwezig prof. Frangois. directeur der Volkenbondsafdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, alle. Neder - landsche leden van het Volkenbondssecre tariaat en alle vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers bij den Volkenbond. Minister Beelaerts van Blokland stelde de leden der Nederlandsche Dagbladpers delegatie aan den heer Titulescu voor. waarna de heer Henny met duidelijke stem zijn rede voorlas, en de fraaie oorkonde overhandigde. De voorzitter van de Volkenbondsver gadering. Titulescu. sprak hier op volgende redevoering uit: Met diepe ontroering ontvang lk als voorzitter van de Twaalde Volkenbonds vergadering uit Uw handen het schitte rendste en meest concrete getuigenis van den wil van een volk om een einde te maken aan den bewapeningswedloop, op dat men in vrede en eendracht volkomen kan werken aan de verwezenlijking van de menschenbestemming, die is to schep pen en te leven en niet om te verwoesten en te sterven. Uw daad eert hoog Uw Vaderland, Uw beroep en de geheele menschheid. Sinds langen tijd is de naam van Uw vaderland gelijkluidend aan vre deswil en vredesorganisatie. Reeds voor den wereldoorlog kwam in Nederland de eerste conferentie bijeen waar over ontwapening is gesproken. Nederland kreeg toen ook de eerste organisatie van gerechtigheid, n.l. het Hof van Arbitrage Na den wereldoor log heeft men natuurlijk aan Nederland gedacht voor de huisvesting van het eer ste permanente orgaan dat bestemd is om recht voor geweld in de plaats te stellen: het internationale gerechtshof. In Neder- laifd is in 1929 en 1930 de conferentie bijeen geweest voor de oplossing der meest verbitterende en ingewikkelde internatio nale strijdvragen clie tot dusverre hadden doen twijfelen of minlijke regeling wel mogelijk zou zijn. Ten slotte dankt de Volkenbond Neder land voor den herhaalden en züiveren. steun in iedere kwestie, die voor vooruit gang is in het belang van den vrede. In dit opzicht is de naam van minister Bee laerts van Blokland sinds langen tijd met gouden letters in het eere-boek van den Volkenbond ingeschreven voor zijn groot moedige en moedige initiatieven. De ont wapeningsconferentie zal haar arbeid niet kunnen beginnen zonder diepe erkente lijkheid te betuigen jegens jhr. Loudon, den Nederlandschen gezant te Parijs, die door zijn gezag, vertrouwen en beleid de voltooiing van de taak der voorbereidende ontwapeningscommissie mogelijk maakte, Waarom biedt Nederland een zoo gunstig terrein voor vredelievende gedachten en I actie? Omdat Uw roemrijke geschiedenis ge vuld is met lijden, waardoor gij afschuw hebt gekregen van den oorlog. Omdat Ne derland de haard is van vrijheid en demo cratie die een weldoende actie door de wereld verspreiden. Omdat dit Uw grootste verdienste en kracht van Uw ras is, hebt gij den vrede benut om den volkeren te toonen dat arbeid, energie en organisatie in staat zijn zedelijke en materieele rijk dommen te scheppen, waartegen de resul taten van een vorige militaire verovering van welken aard niet opwegen. Ik richt dus tot Uw vaderland en tot de verheven souvereine Koningin Wilhelmina de ver zekering van mijn dieper, eerbied en groote onbeperkte bewondering Maar Uw daad eert ook de pers. die Gij met zooveel ge zag vertegenwoordigt. Op het oogenblik, waarop sommigen tegen de .pers het on rechtvaardige verwijt richten, de gemoe deren op te hitsen en niet toe te staan dat eendracht in de zie) der volkeren neer daalt. terwijl de dagbladen toch slechts de woorden van staatslieden registreeren, die zij getrouw weergeven moeten, komt Gij in Uw naam en in naam van Uw col lega's van overal het doorslaandst dementi aan die onrechtvaardige critiek geven door te bewijzen dat de pers op de hoogte is van haar vooral thans zoo moeilijke taak. Gij hebt een ontwapeningspetitie georga niseerd en Gij zijt schitterend geslaagd. Gij hebt twee en een half millioen hand- teekeningen verzameld. Zij zijn hier levend en welsprekender dan alle redevoeringen die men houden kan. Maar daarvoor hebt Gij U ook een bevoorrechte positie boven die der staatslieden veroverd, ook wanneer wij staatslieden, zij het ook met de grootste overtuiging en uit de diepte van ons hart, verklaren dat de wereld den vrede wil. Dan toch vertolken wij slechts een gevoel, ter wijl Gij Nederlandsche journalisten voort aan voor vrede en pntwapening arbeidt krachtens een geschreven en in goeden vorm opgemaakte machtiging van uw volk. En daar niets wat menschelijk is, ons vreemd kan zijn hebt Gij door aldus Uw Vaderland te eeren ook de geheele wereld geëerd. Ik gevoel ten volle de ontróeren den ernst van de taak, die Uw stap mij oplegt. Ik ben slechts de bewaarder van deze bevestiging van het geloof en den wil van het Nederlandsche Volk. Ik moet haar aan den voorzitter van de Ontwapenings conferentie overhandigen, die dan van den eersten conferentiedag af aan zijn collega's zal kunnen verklaren, dat in Uw werk de ontwapening reeds is goedgekeurd door de volksstemming van een der edelste vol keren van Europa. Laat mij in naam van dc Twaalfde Volkenbondsvergadering en ook in mijn eigen naam U van ganscher harte dank zeggen voor de bemoediging die Gij ons in onze moeilijke taak hebt gebracht. Natuurlijk werd deze prachtige rede van Titulescu door allen en vooral door alle Nederlanders met ingenomenheid aan gehoord. Nadat een foto genomen was, hebben Titulescu, minister Beelaerts van Blokland en minister Munch de oorkonde onderteekend, waarna minister Beelaerts in welgekozen woorden dankte voor Titu- lescu's hulde aan Koningin en Nederland en voor de ontvangst van de Delegatie. NIET OP ZIJN MONDJE GEVALLEN. RIJKSMUSEUM VAN NATUURLIJKE HISTORIE. Vragen van het Tweede-Kamerlid Mevr. de Vries-Bruins. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer mevrouw De Vries-Bruins: 1. Is de minister bereid mee te deelen, welke plannen er bestaan voor den ver deren afbouw van 's Rijks museum van natuurlijke Historie te Leiden? 2. Is de minister, die zich, blijkens het laatste jaarverslag van deze inrichting, door een bezoek ter plaatse op de hoogte heeft gesteld van den toestand, niet van oordeel, dat voltooiing van den eenmaal begonnen bouw, met het oog op de zeer kostbare verzamelingen, die nu in kasten en kisten zijn weggeborgen, niet langer kan worden uitgesteld? 3. Indien, om welke reden dan ook, de verdere bouw van het museum en de op richting van de absoluut noodzakelijke tentoonstellingsruimte nog niet onmid dellijk zou kunnen plaats hebben, is Zijn Excellentie dan niet van oordeel, dat in ieder geval de bepalingen van de over eenkomst, gesloten in 1891, tusschen het Rijk en de gemeente Leiden, waarbij is vastgelegd, dat de gemeente Leiden aan den Staat der Nederlanden heeft overge dragen het plein, genaamd De Ruïne aan de Garenmarkt te Leiden, ten einde daar gebouwen te stichten ten behoeve van de rijks-universiteit( waarvoor het hier bedoelde museum bestemd zou worden), intact moeten blijven, ten einde zoo spoe dig mogelijk de plannen tot afbouw van deze beroemde inrichting tot stand te kunnen brengen? heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen geantwoord: 1 en 2. Ook de ondergetèekende is van oordeel, dat de voltooiing van het gebouw van het Rijksmuseum van natuurlijke historie te Leiden, mede met het oog op de daarin ondergebrachte kostbare verza melingen, wenschelijk is. Deze voltooiing kan evenwel niet on middellijk ter hand genomen worden, niet alleen wijl de toestand van 's lands finan ciën tot beperking van uitgaven noopt, maar ook, omdat andere voorzieningen, onder andere te Leiden, meer urgent ge acht moeten worden. 3. Voor zoover aan den ondergeteeken- de bekend, is aan de bepalingen der be doelde, in 1891 tusschen het Rijk en de gemeente Leiden gesloten, overeenkomst geen afbreuk gedaan, noch bestaat het voornemen om op dit terrein een andere permanente bebouwing tot stand te brengen. ALG. VERG. N.V. ELECTR. EN GASMIJ. v.h. DE VRIES EN STEVENS. In de gisteravond gehouden buitenge wone algemeene vergadering van Aandeel houders der N.V. Electriciteits- en Gasmij. v.h. De Vries en Stevens, werd besloten aan den heer C. Eeltjes op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als directeur, ingaande 1 Nov. a.s. In zijn plaats werd benoemd tot directeur de heer J. Jesse. Uitgekeerd zal worden een dividend van 6%. hetgeen bij nadere aankondiging be taalbaar gesteld zal worden. Degenen, die dit dividend in obligaties wenschen uitge keerd te krijgen, kunnen het in obligaties inwisselen. GOED AFGELOOPEN. Ir. W. Massink, oud-directeur van de Leidsche H. B. S., die gisteren in den ouderdom van 69 jaar overleed* I Gistermiddag waren kinderen op het 1 Kaasmarkt-terrein aan 't paardje-spelen. I Een der kinderen bond de leidsels, welke bevestigd waren aan de armen van de 8-jarige A. G. aan de achterzijde van een I vrachtauto. Plotseling zette de chauffeur de motor aan en reed weg zonder iets te bemerken van hetgeen zich achter hem afspeelde Het kind werd over een afstand van 15 Meter over de steenen gesleurd, voordat de chauffeur uit het angstge schreeuw der kinderen begreep dat er iets niet in den haak was en stopte. Won der boven wonder had het meisje slechts j lichte ontvellingen aan beide handen be komen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Heerenmodema gazijn „Nouveauté", Steenstraat 3, Leiden. Eigenaar: C. C. G. J. Hezemans. Haarlem. E. Bakker en Zoon (Beperkende Bepa lingen), Dorpsstraat 34, Noordwijkerhout, brandstoffenhandel. Vennooten: E. Bak ker Kzn., Noordw.hout en E. J. Bakker Ezn., Noordwijkerhout. Wijzigingen: Valutahuis, Mare 94, Lei den, sigaren-sigarettenwinkel. Uittredende eigenaresse: mevr. A. J. Schoonwater Laporte, Leiden, dd. 15 Sept. 1931. W. A. van Lith en Zoon, Groenhoven- straat 9. Leiden, assurantie, administratie en makelarij. Door het overlijden van den vennoot W. A. van Lith, is de vennoot schap onder firma ontbonden en wordt de zaak voortgezet door den overblijvenden vennoot: D. van Lith, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. Maatschappij tot vervaardiging van hoornproducten ..Arlith", Zijlweg 28. Lei derdorp. Uittredende directeur: W. J. Prins, Den Haag. RECTIFICATIE. Het aantal bij de Arbeidsbeurs inge schreven werkzoekenden bedraagt helaas niet 119, zooals gisteren gemeld, maar 111$, SPROOKJESREVUE „LUILEKKERLAND". De voorstellingen, die de 3 October-Ver- eeniging op den Woensdag vóór den groo- ten feestdag geeft, zijn steeds bij het jonge volkje in den smaak gevallen. Bij de ouderen is in de laatste jaren wel eens de vraag gesteld, of er nog iets gevonden zou kunnen worden, dat nóg mooier, nóg luisterrijker zou zijn. Het 3-October-be- stuur is in de afgeloopen maanden spe ciaal voor deze kindervoorstellingen eens op stap geweest ten einde hier en daar zijn licht op te steken, met het resultaat, dat het meent voor de kindervoorstellingen iets zeer bijzonders gevonden te hebben, n.l. een sprookjesrevue, „Luilekkerland" genaamd, te spelen door het Eerste Neder landsche Kinder-Revue-Gezelschap. De bestuursleden, die in het Theater Seinpost en in den Schouwburg te Haar lem een voorstelling van deze revue bij woonden, zijn daarvan enthouiast weer gekeerd. Zij zijn er zeker van, dat de honderden jongens en meisjes, die ieder jaar de Stadsgehoorzaal bezoeken, ook opgetogen zullen zijn over hetgeen zij te zien en te hooren zullen krijgen. De mu ziek van Marius Spree is zeer aardig, de décors, die in het stuk voorkomen, zijn buitengewoon fraai, terwijl er prachtige costuums in de revue te zien zijn. Onder het gezelschap bevinden zich zeer goede zangeressen en zangers. Er komt zelfs een zeer mooi ballet in „Luilekkerland" voor. Den inhoud zullen wij niet verklappen, men ga zelf zien! Evenals andere jaren worden er twee voorstellingen gegeven, een 's middags en de andere in den avond. De kinderen van de verschillende gestichten worden ook thans weer (voor de avondvoorstel ling) uitgenoodig& BINNENLAND. Rede van Titulescu bij de aanbieding van het Petitionnement der Nederl. Dagblad pers. (le Blad). De begrootingen van Waterstaat en De fensie. (Binnenland. 2e Blad). Actie van rijksambtenaren tegen de voorgestelde salarisverlaging. (Binnenland 2e Blad). Op 29 September zal op Schiphol een gedenkteeken voor de Nederlandsche Luchtvaart worden onthuld. (Binnenland, 2e Blad). Bijzonderheden omtrent de opleiding v. verkeersvliegers. (Binnenland. 2e Blad). Geen voorstel tot sluiting der beurzen. (Financiën, 4e Blad). Gasverstikking te Rotterdam; één der slachtoffers overleden. (Gemengd, 2e Bi.) BUITENLAND. De hulp aan Oostenrijk is te Genève vastgesteld. (Buitenl., le Blad). De onrust op de Engelsche vloot in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl., le Blad). In Oostenrijk is prins Starhemberg weer op vTije voeten. (Buitenl., le Blad). Voortdurende onrust in Spanje. (Bui tenland, le Blad). LEIDSCHE SPEELTUINVEREENIGING „ZUIDERKWARTIER". Gisteren was het vijf Jaar geleden dat bovengenoemde Speeltuinvereniging werd opgericht. Reeds vroeg In den morgen waaide van de glijbaan de vereenigingsvlag ten tee- ken dat dit een bijzondere dag voor de vereeniging was. Gaarne had het bestuur dezen dag receptie gehouden om de vele belangstellenden in het speeltuinwerk in de gelegenheid te stellen hun gelukwen- schen aan te bieden. De flnantiën be letten zulks echter. Geheel onopgemerkt is het toch ook weer niet voorbij gegaan. Een uit de leden gevormde feestcommis sie had het bestuur uitgenoodlgd om te gen half acht op het speelterrein te komen. Hieraan gehoor gevende, mocht het be stuur bij monde van den voorzitter der feestcommissie een schitterende kegel baan en twee korfballen in ontvangst nemen. De voorzitter der vereeniging bracht hierop aan de commissie hartelijk dank voor de sympathie, welke de leden door dit geschenk getoond hebben. Hierna bleven bestuur en commissie tot circa negen uur gezellig bijeen. Het vijfjarig bestaan zal a.s. Zaterdag door de ouders feestelijk herdacht wor den in de concertzaal „Concordia". De feestcommissie hoopt een groot ba tig saldo van dezen avond aan het bestuur over te dragen voor aankoop van speel materiaal. Reeds veel steun mocht zij ont vangen van Leiden's burgerij. Ten slotte heeft op Zaterdag 26 Sept. een tuinfeestje plaats voor de kinderen. Ruim 600 kinderen zullen hieraan deel nemen. Veel succes verwacht het bestuur van een uitgeschreven vliegerwedstrijd en gecostumeerden wedloop, waarvoor veel belangstelling bestaat. INTERNATIONALE OPLICHTER AAN HET WERK. f. 2000.ontvreemd. Eergisteren vervoegde zich aan het bij kantoor aan de Twentsche Bank aan de Breestraat een als heer gekleed persoon, die acht traveller-chèques ad 100 dollar ter verzilvering aanbood. Daar de heer met behulp van een paspoort kon aan- toonen, dat hij inderdaad Joseph Chester Gibson was, wiens naam op de cheques voorkwam, betaalde de kassier hem on middellijk circa f.2000 uit. Een nader onderzoek wees evenwel uit, dat de chèques ten nadeele van de Ame rican Express Company te Parijs waren ontvreemd. Naar alle waarschijnlijkheid hebben we hier te doen met een interna tionalen oplichter, die op denzelfden dag bij een bank te Haarlem 20 chèques ad 50 dollar verzilverde welke chèques van de zelfde diefstal afkomstig bleken te zijn. De identiteit van den oplichter, die er 'verschillende valsche paspoorten en niet minder dan zeven namen op nahoudt, is evenwel bekend.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1