Quaker; DONDERDAG G1BBS-DAG O AGENDA. ok de tegenwoordige groote pakken BUITENLAND. FINANCIEN. BEDEN: In den vergulden Turk: Buitengew. alg. verg. v. aandeelhouders N. V. Eelectr. en Gasmlj. v.h. de Vries en Stevens. 8 u. n.m. Prediker: Theemiddag 2—5 en 7—10 uur nam. Vrijdag. K a t w ij k a. d. R ij n (Ned.-Herv. Kerk) Orgelconcert Hennie Schouten. 8.15 uur namiddags. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Sept. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8 Telefoon 552. RECLAME. Vergeet niet de annonce uit te knippen. 2042 DE WINKELSLUITINGSWET. De vergadering had in den morgen een huishoudelijk karakter. O.m. werd 't aftre dend bestuurslid, de heer Jurrlën Veld kamp uit Groningen, herkozen. In de be- stuurs-vacature. ontstaan door het be danken van den heer M. J. C. Besselaar Jr. te Rotterdam, werd gekozen de heer R. Kamstra uit Rotterdam. Nadat de heer F. J. G. Furda uit Gro ningen een bespreking had gehouden over de huidige werkloosheid, werd de lunch gebruikt Te halfdrie ving de groote middagverga dering aan. In het bijzonder heette de voorzitter, de heer F. L. van der Bom, wel kom den burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn. den voorzitter van de Rotterdamsche Kamer van Koop handel. den heer mr. W A. Engelbrecht, verder nog de heeren dr. Lovink. A. W. Tilanus en J. Bakker Prof. dr. Z. W. Sneller, hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam hield een inleiding over het moderne im perialisme. Hierna volgde een geanimeerde gedach- tenwisseling. De congresdag werd besloten met een gemeenschappelijk diner. Een circulaire aan de gemeentebesturen Naar de „Msb verneemt, heeft de Mi nister van Arbeid enz. tot de gemeente besturen in Nederland de volgende circu laire gericht. Ingevolge art. 6 der Winkelsluitingswet staat het aan de Gemeenteraden vrij on der goedkeuring der Kroon verordeningen vast te stellen, bepalende, dat op een werk dag per week gedurende een gedeelte van dien dag en wel voor of na 1 uur des na middags alle of bepaalde groepen van winkels binnen de gemeente voor het pu bliek gesloten moeten zijn. Naar mij ge- bleken is. zijn verordeningen als hierbe- doeld bij verschillende gemeentebesturen in overweging, doch verkeert men hier en daar in twijfel omtrent de draagwijdte van het artikel in kwestie. Bepaaldelijk geldt het de vraag in hoeverre bedoeld artikel aan andere belangen dan die der winkeliers, met name aan die van 't win kelpersoneel kan worden dienstbaar ge maakt. Ik moge in verband met het voren staande er de aandacht op vestigen, dat artikel 6 der Winkelsluitingswet in de al lereerste plaats het belang van de werk gevers in het winkelbedrijf op het oog 1 heeft. De bepaling heeft de strekking de i gelegenheid te scheppen om, waar zulks plaatselijk noodig mocht blijken, een spe- clalen maatregel te nemen in verband met de. bij het Werktijdenbesluit voor winkels aan de personeel-houdende winkeliers op gelegde verplichting om dat personeel een voor- of namiddag per week vrij te geven. Het ligt dan ook voor de hand dat ver ordeningen ex artikel 6 in den regel niet tot stand dienen te komen, indien blijkt, dat zulks tegen den wensch en het belang van de betrokken winkeliers ter plaatse is. Uit den aard der zaak sluit dit laatste niet uit. dat ook de organisaties van het winkelpersoneel in een eventueel overleg terzake kunnen worden betrokken en dat dusdoende ook de werknemers invloed op de te treffen regeling kunnen uitoefenen. Het zou mij echter in strijd met de bedoe ling van het hier besproken artikel toe schijnen, indien daaraan door de gemeen ten. een uitvoering werd gegeven, welke niet in de eerste plaats met het belang der winkeliers rekening hield. REEDERSVEREENIGING VOOR DE NEDERL. HARINGVISSCHERIJ. Op 25 dezer zal te 's Gravenhage de 16de algemeene jaarlijksche vergadering der Reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij worden gehouden. Op den beschrijvingsbrief komen o.m. de vol gende punten voor: voorstel van de afdee- ling Katwijk tot het benoemen van een commissie ter propageering van het ha- ringverbruik; voorstel van dezelfde afdee- ling om, in samenwerking met IJmuiden, middelen te beramen tot bestrijding van de pufvisscherij; voorstel van de afdeeling Vlaardingen tot beperking van de vroeg- haringvisscherij in 1932 en bespreking van een in de afdeeling Scheveningen gedaan voorstel, niet vóór 1 Juni ter haring visscherij uit te varen: voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging van de statu ten ten aanzien van het stemrecht Bij aanneming van dit voorstel zal ieder j lid individueel op een ledenvergadering het aantal stemmen kunnen uitbrengen, waarop hij, krachtens het aantal bij hem in exploitatie zijnde schepen, recht heeft, waardoor het stemmen door de afdeelin- gen door middel van de afgevaardigden komt te vervallen. N. R. Crt. BOND VAN P.T.T.-PERSONEEL. Geen aansluiting bij het N. V. V. Op het Congres van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.) te Utrecht werd een voorstel van de afdeeling Har- lingen e. a om zich in beginsel uit te spreken voor aansluiting bij het Neder landsch Verbond van Vakvereenigingen (N. V. V.) verworpen met 214 stemmen tegen. 27 voor en 1 blanco. Over de voorgenomen korting op de sa larissen der Rijksambtenaren werden door de afgevaardigden bittere verwijten aan het adres der Regeering gericht. Met algemeene stemmen werd de volgende richtlijn voorgesteld: „Het Congres van den C.B.P.T.T. keurt goed en onderstreept het door de Cen trale van Nederlandsch Overheidsperso neel (C. N. O P.) tegenover de Regeering aangenomen standpunt: verzoekt het bestuur van de C. N. O. P. de actie zoo mbgeljjk te zamen met alle Centralen van Overheidspersoneel in te luiden en schaart zich aan de zijde van het Rijkspersoneel, dat de actie zal voeren tegen deze ongemotiveerden aan slag op het toch reeds sobere levenspeil van den Rijksambtenaar. Hierna werd nog een aantal voorstellen der afdeeiingen behandeld. De voorzitter, H. M. Roos. sloot het Con gres met een krachtig woord om de orga nisatie nog meer tot den Bond voor het P. T. T.-personeel te doen worden. Mr. P. RINK GEHULDIGD. Door de Eerste Kamer. De leden en griffiers van de Eerste Kamer der Staten-Generaal hebben gis teravond het lid dier Kamer, mr. P. Rink, in het Kurhaus te Scheveningen een diner aangeboden, ter gelegenheid van de vie ring van zijn 80sten verjaardag op 13 Aug. J.l. Tijdens dezen maaltijd, waartoe het ini tiatief was genomen door de voorzitters van alle Kamerfracties en waaraan een groot aantal leden, benevens de griffiers deelnamen, werd de heer Rink in zeer waardeerende woorden toegesproken door den voorzitter der Kamer, den heer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, welke lede door den jubilaris werd beantwoord. CHRIST. WERGEVERS-VEREENIGING. Jaarvergadering te Rotterdam. Te Rotterdam heeft de Chr. Werkgevers- Vereeniging gisteren haar jaarvergadering gehouden onder leiding van den heer F. L. van der Bom, uit Amsterdam. In zijn openingsrede zeide deze dat het ledental toeneemt. Hij stelde daarna de vraag: hoe 1 de duizenden werkloozen in ons land, en de millioenen elders, tot productieven ar beid te brengen? Allereerst beginne men bij de jeugd. Op de scholen moet inderdaad gewerkt wor den. Er zijn uitzonderingen, maar wordt niet vrij algemeen als resultaat van het L, O opgemerkt, dat het vooral in de ste den zeer weinig vrucht draagt? De kinde ren krijgen een ..teveel" en wat straks van hen verlangd wordt, kennen zij niet. Verder memoreerde spr.. dat er geduren de de laatste jaren herhaaldelijk op ge wezen is. dat ons volksbestaan vooral uit breiding der inheemsche industrie vraagt. Is dit besef inderdaad levendig bij de Overheid? Wij vragen geen kunstmatige bescherming, maar fair play. De eerste ondermijnt de volkskracht en geen gezon de industrie kan opkomen, veel minder zich handhaven op de krukken van be schermende rechten, maar er zijn geval len, al zijn het uitzonderingen, dat onze Regeering moet kunnen ingrijpen tegen over dreigende vernietiging van hetgeen hier te lande is of wordt opgebouwd. Uitnemend werk wordt door de Vereeni- ging Nederlandsch Fabrikaat, verricht maar nog verre zijn wij er van af. dat de Nederlander allereerst vraagt, of hij niet in eigen land bij de eigen industrie terecht kan om zijn behoefte te dekken. Ook moe ten de meeste onzer industrieën exportee ren. teneinde ook op de binnenlandsche markt concurreerend te kunnen optreden. Wat de steunregeling voor werklooze arbeiders aangaat, zoo vervolgde spr.. in dezen overdrijve men niet. noch in de eene. noch in de andere richting. Het is niet alleen de roeping der Overheid hier hulp te bieden, maar door samenwerking van allen, moet in dezen nood worden voorzien. R. K. ALGEMEENE MIDDENSTANDSBEDRIJFSRAAD. De laatste algemeene vergadering van den RK. Algemeenen Middenstandsbe- drijfsraad heeft een uitvoerige bespreking gewijd aan het voorontwerp van wet tot instelling van Bedrijfsraden, zoomede aan het daarover door den Hoogen Raad van Arbeid uitgebrachte advies. Als resultaat der gevoerde discussies be sloot de vergadering eenparig, aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid haarvolle instemming te betuigen met de gedachte, welke aan het voorontwerp ten grondslag ligt, alsmede in groote Fijnen met de uitwerking, welke daar aan in het voorontwerp is gegeven. Intusschen uitte de vergadering den wensch. dat, bij de vaststelling van het definitieve ontwerp, door den Minister re kening zou worden gehouden met de na volgende punten: 1. De vergadering verklaarde zich vol komen accoord met het advies der Com missie uit den Hoogen Raad van Arbeid, om voor de opheffing van een bedrijfs- raad dezelfde voorziening te treffen, als in art. 8 met betrekking tot de instelling van een bedrijfsraad is geschied. Ook onderstreepte de vergadering het verzoek dlerzelfde Commissie uit den Hoo gen Raad van Arbeid, om de in art. 8 be doelde Commissie van Advies mede te doen adviseeren over de keuze der organisaties, welke in den bedrijfsraad zullen worden vertegenwoordigd. Bovendien achtte de vergadering het noodig, dat in de bij art. 8 bedoelde Com missie van Advies in ieder geval zullen zitting nemen vaste vertegenwoordigers der meest representatieve centrale ver- eenigingen van werkgevers en werknemers 2. De vergadering verklaarde zich even eens accoord met het advies der Com missie uit den Hoogen Raad van Arbeid, om het in art. 9 opgenomen voorschrift nopens het aantal jaarlijks te houden vergaderingen, soepeler te redigeeren. In ieder geval echter wenschte zij een minimum-aantal vergaderingen van 4 per jaar, zonder meer te zien vastgesteld en voorgeschreven. 3. De vergadering sprak zich voorts uit voor zoodanige wijziging van art. 3. dat uitgesloten wordt de mogelijkheid, om vereenigingen ad hoc van werkgevers en werknemers te doen deelnemen aan de benoeming van leden van een bedrijfs raad. 4. Ten slotte sprak de vergadering zich nog uit voor het aanbrengen in het voor ontwerp van enkele technische verbeterin gen. welke ook in het advies van den Hoo gen Raad van Arbeid zijn bepleit. GEEN PLAATSBEWIJZEN NAAR DE DUITSCHE GRENSSTATIONS MEER. Vanaf heden zullen door de Nederland sche Spoorwegen in het verkeer met Duitschland geen plaatsbewijzen meer naar de grensstations worden afgegeven, maar alleen plaatsbewijzen naar stations op Duitsch grondgebied gelegen, waar de trein stopt. Reizigers die met D- of Rhein- goldtreinen naar Duitschland reizen, kun nen nu voordeeliger een direct plaatsbe wijs naar het bestemmingsstation nemen, daar anders tweemaal de bijzondere toe slagen betaald moeten worden. RECLAME. 3813 dragen dit handelsmerk, de garantie voor zuiverheid en kwaliteit. Quaker havermout^ is alleen echt in de geel-blauw-roode origineele verpakking. Verzamel de bon» voor zwaar verzilverd tafelzilver zonder reclame erop, .welke zich in elk pak bevinden. VERSPREIDE BERICHTEN. De Rijksmiddelen hebben in Augustus f. 8.197.965 minder opgeleverd dan een jaar geleden. Sedert 1 Januari is het na- deelige verschil tot f. 40.110.300 aange groeid. Bij 8/12 der raming blijft laatst bedoelde opbrengst f. 13.872,000 ten achter. De aankomst van het mailschip „Indrapoera" v. d. Rotterdamsche Lloyd zal geschieden cp 17 Sept. te Marseille. Vertrek van de R'damsche Lloyd Rapide van Marseille op 17 Sept. te 16.40 uur. Stopt niet te Roozendaal. Aankomst te Rotterdam 18 Sept te 14.59 u., Den Haag te 15 30. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer mr. J. R. H. van Schaik, lid dier Kamer. Bij Kon. besluit is met ingang van j 16 September 1931 benoemd tot directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden C. Oud, thans onderdirecteur van dat bedrijf. DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit de Volkenbondsstad. Briand heeft gistermiddag Genève ver laten. De Fransche Volkenbondsdelegatie staat thans onder leiding van den minister van financien, Flandin. Het is niet waarschijn lijk, dat Briand binnen afzienbaren tijd naar Genève zal terugkeeren. Einde vol gende week zal hij met Laval naar Ber lijn vertrekken. De Japansche ambassadeur te Parijs, Josjisawa, die in den Volkenbondsraad rapporteur is in de kwestie-Opper-Silezië, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan dr. Curtius. In deze bijeenkomst heb ben, naar verluidt, de heeren uitvoerig de Opper-Silezische kwestie besproken. BELGIE. Belastingverhooging en bezuiniging. De ministerraad heeft de maatregelen besproken, welke genomen moeten worden om de begrooting weer in evenwicht te brengen. Op de uitgaven zal 1 milliard franken worden bezuinigd. Het is zoo goed als zeker, dat de belastingen zullen worden verhoogd, terwijl de posttarieven eveneens verhoogd zullen worden. Op de militaire uitgaven zal voor een bedrag van ongeveer 100 millioen franken worden bezuinigd. Volgens het „Vad." zal de regeering nog voor het einde van het jaar tot de emis sie overgaan van twee leeningen, ieder van een milliard francs. De eerste leening is bestemd om in het tekort der begrooting voor 1931 te voorzien; de tweede wordt noodig geacht voor de behoefte der Congo- kolonie. UIT NED. OOST-INDIE. RADIOTELEFONISCHE VERBINDING JAVA-SUMATRA. BATAVIA. 15 September (Aneta). Gisteren is de radio-telefonische ver binding tusschen Java en Sumatra offi cieel geopend. EEN DESSA GEHEEL AFGEBRAND. GAROET. 16 September (Aneta). In de dessa Bantar Peteuj in Zuid-Garoet nabij de ondernemingen Boenisari en Bangsa- singa heeft een hevige brand gewoed, welke werd veroorzaakt door een met vuur spelenden knaap. De dessa brandde in een half uur tijcis geheel af. Niets is ge red. De bewoners zijn in paniekstemming gevlucht, 53 huizen werden een prooi der vlammen. Door den administrateur van genoemde ondernemingen en het B. B. werd hulp verleend. Persoonlijke onge- lukke nkwamen niet voor. De schade be draagt eenige duizenden guldens DE JAARBEURS. Gireren bracht een gezelschap Ita lianen uit Milaan een collectief bezoek aan de Nederlandsche Jaarbeurs. De lei der van de groep was prof. Pollini; onder de excursisten bevond zich o.m. de kunst schilder Cisari, terwijl het gezelschap be geleid werd door den secretaris der Fas- cio in Amsterdam, den heer Gobbi. De gasten werden in de ochtenduren ontvan gen door den vice-president der Jaarbeurs jhr. A. H. op ten Noort, die de dames en heeren welkom heette en een uiteenzetting gaf van de wording en het wezen van het Nederlandsche Jaarbeursinstituut. Prof. Pollini beantwoordde de begroetingsrede. Vervolgens had een rondgang plaats over de beurs: verschillende stands werden be zocht en langen tijd verbleef het gezel schap bij de Italiaansche Sectie. Aan de lunch, waarbij tevens tegenwoordig was de leider der Italiaansche Sectie de heer Rossïni, heette de voorzitter van de Jaar beurs, de heer F. H. Fentener van Vlis- singen de gasten welkom, waarna nog het woord gevoerd werd door den heer Nota- tangeli. handelsattaché bij de Italiaansche Legatie in Den Haag en den leider der groep prof. Pollini. In de middaguren vertrok het gezel schap. uit ongeveer 35 nersonen bestaan de, naar Gouda en Rotterdam ter voort zetting van hun studiereis door Nederlaiid. EEN PRAUW OMGESLAGEN. BUITENZORG. 16 September (Aneta). De regeering ontving een telegram van den gouverneur van Sumatra's Westkust, waarin deze mededeelde, dat tijdens een bandjir nabij het fort Van der Cappel- lense een praauw waarin 6 personen wa ren gezeten is omgeslagen Van de 6 'drenkelingen werden er 4 gered, twee vrouwen zijn verdronken. UITGIFTE VAN SCHATKISTPROMESSEN EN SCHATKISTBILJETTEN. Op 23 September wordt, ten kantore van den agent van het ministerie van finan- ciën te Amsterdam, de bijbank van de Nederlandsche Bank te Rotterdam en het agentschap der Nederlandsche Bank te 's-Gravenhage, de inschrijving opengesteld op schatkistpromessen en 3 pCt. schatkist biljetten tot een totaal bedrag van ten hoogste f. 80 millioen. De schatkistpromessen, groot f. 10.000, f. 50.000 en f 100.000 onder dagteekening van 1 October 1931 uit te geven, hebben een looptijd van 3 of 6 maanden en zijn derhalve op 1 Januari 1932, respectievelijk 1 April 1932 betaalbaar. De schatkistbiljetten, ten bedrage van f.1000, f.5000 en f. 25.000, dragen 3 pCt. rente per jaar en worden uitgegeven onder dagteekening van 1 October 1931; zij heb ben een looptijd van 1 jaar en zullen op 1 October 1932 worden afgelost. De geboden prijs voor schatkistpromes sen moet per f. 10.000. die voor schatkist biljetten per f. 1000 in Nederlandsche munt kunnen betaald worden. De uitgifte der schatkistbiljetten kan krachtens de bepa lingen der wet niet beneden pari ge schieden. De storting van de verschuldigde som moet geschieden op 1 October. ENGELAND. Verdere bezuinigingen. De actie op dc vloot. Gandhi en Labour. De tuinbouw voor protectie. In het Lagerhuis stelde Snowden giste ren voor het tot dusver wettelijk vastge stelde bedrag van den rentedienst te ver lagen met ongeveer 30 millioen pond ster ling en een aanvang te maken bij een gunstige gelegenheid met de cónversie van de 5"/o oorlogsleening. Het voorstel ver meldt de mogelijkheid van het omzetten van deze 5% leening in een leening met lagere rente en de uitgifte van bijzondere preferentieele schatkistbiljetten, waarvan of het kapitaal, of de rente vrij zullen zijn van belasting op het inkomen. Deze bezuinigingsmaatregelen werden door Snowden uitvoerig toegelicht. Een onder de leuze „gelijke offers voor allen" inge diend voorstel tot verlaging van den ren tedienst met ongeveer 150 millioen pond sterling werd verworpen met 267 tegen 187 stemmen. Het voorstel van Snowden werd zonder i hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens is aangenomen het voorstel tot verhooging der benzinebelasting met 2 pence per gallon. In het Lagerhuis is een debat gevoerd over de gebeurtenissen op de Atlantische vloot. Chamberlain legde in antwoord op verschillende gestelde vragen een verkla ring af, waaruit bleek, dat de regeering de incidenten op zich zelf niet als zoo ernstig beschouwt en bereid is een onderzoek in I te stellen naar de wenschelijkheid van een herziening der ingevoerde verminde ring van de salarissen. Kapitein Hall, de afgevaardigde voor Portsmouth, wees er op. dat de kortingen voor het personeel tot 25 pCt. toe beloopen, terwijl hit salaris van den eersten lord der admiraliteit en van andere hooggeplaatste ambtenaren slechts met 10 pCt. gekort is. Denkt u er aan. aldus voegde hij den eersten lord der admiraliteit toe, dat deze lieden niet in staat zijn, hun eigen geval te verdedigen? Chamberlain's voorganger als eerste lord der admiraliteit. Alexander, verklaar de er met voldoening kennis van te heb ben genomen, dat een herziening van de vermindering der gages van de vloot over wogen wordt. In verband hiermede stelde hij den eersten minister de vraag, of het plan is, dit ook voor alle andere soorten van kortingen te doen. MacDonald verklaarde, dat het hem speet dat deze vraag gesteld is. Alexander weet zeer goed. dat tevoren duidelijk heeft .vast gestaan, dat de verdeeling van de 'kortingen overgelaten zal blijven aan de departementen en de verschillende bu reaux. De afgevaardigde Kenworthy ver weet de regeering, dat zij geen onderzoek naar den toestand op de vloot heeft inge steld, voordat de gages verminderd werden Chamberlain antwoordde hierop, dat de regeering, toen zij aan het bewind kwam, zich voor een toestand geplaatst vond, waarin spoedig gehandeld moest worden. Toen een afgevaardigde aandrong op nauwkeurige inlichtingen omtrent het ge beurde op de Atlantische vloot, weigerde de speaker deze aangelegenheid te be handelen. Daarna ontstond een zekere onrust en verschillende leden van de oppositie wil den vragen stellen, doch de speaker ging over tot de orde van den dag. Wat de geruchten omtrent het gebeurde op de vloot betreft, neemt men aan, dat deze zeer overdreven ztin. De toestand in de steden, waar vlootgarnizoenen liggen, wordt als normaal beschouwd. De com mandant van Portsmouth liet appèl hou den, wat geheel zonder incidenten ver liep. Het is vooral het feit, dat dergelijke voorvallen bij de Engelsche marine nog niet zijn voorgekomen, dat zulk een diepen indruk op het publiek heeft gemaakt. Overigens wordt verklaard, dat het perso neel zijn klachten op de bij de Engelsche vloot gebruikelijke humoristische wijze heeft kenbaar gemaakt en dat de tucht gehandhaafd is gebleven. Of dit laatste echter wel geheel juist is? De Evening News verneemt althans, dat na de vlaggenparade van Dinsdag de man schappen des morgens weigerden de an kers te lichten. Zij brachten drie hoera's uit op den koning om te bewijzen, dat hun dienstweigering geen gebrek aan loyaliteit jegens den koning was. Zij zetten zich toen rug aan rug op de ankerkettingen, zoodat de ankers niet gelicht konden worden. De cheers op den koning werden het eerst aangeheven door de bemanning van de „Rodney" en vervolgens door de man schappen van de andere vijftien schepen overgenomen. Door deze actie werd be reikt, dat de schepen geen zee kozen, Gisterochtend herhaalde zich hetzelfde en brachten de matrozen wederom na de vlaggenparade hun cheers op den koning uit. Nu hadden bovendien de stokers ge weigerd de ketels op stoom te brengen. De bemanning van den kruiser „Norfolk" zond een brief aan de admiraliteit, hoe wel de commandant een toespraak had gehouden om de gemoederen tot bedaring te brengen. Vooral de gehuwde manschap pen zijn ten zeerste ontstemd over de groote vermindering die hun toelage on dergaat. waarvan zij, gescheiden van hun gezin, in hun onderhoud moeten voorzien. Op de Engelsche oorlogsschepen in China heerscht eveneens ontevredenheid over de salarisverlaging op de vloot. Ech ter is hier niet gehandeld in strijd met de discipline. De communisten trachten natuurlijk munt uit het geval te slaan. Te Invergor- don werden exemplaren van de commu nistische „Red Flag" in beslag genomen. De matrozen hebben verklaard gehoor zaamheid te zullen blijven weigeren, wan neer de admiraliteit niet hun eischen in willigt. De beweging omvat thans bijna alle schepen van de Atlantische vloot, doch op enkele schepen is de ontevredenheid blijkbaar niet algemeen, althans een ge deelte der bemanning blijft daar zijn plicht doen. Het scherpste wordt de actie doorge voerd op het linieschip Rodney, waar de verbindingsbooten door zeesoldaten moesten worden bezet, De vergadering op den kruiser „York" werd zeer in het ge heim voorbereid. Een man ging van ruim naar ruim en fluisterde de manschappen toe naar de vergadering op het voorschip te komen. In den nacht op gisteren heb ben zich op verschillende andere schepen gelijke tafereelen afgespeeld. Het verzet gaat niet tegen iedere gage- verlaging, alleen tegen de nu Ingevoerde. De afdeeling Leeds van den Natlonalen Bond van Spoorwegarbeiders heeft een resolutie aangenomen, waarin gedreigd wordt met stopzetting van betaling der parlementaire contributie, indien aan Thomas geen recht geschiedt en waarin zij die verantwoordelijk zijn voor zijn ontslag uit den Bond, aan de kaak gesteld worden. Een tooneel, dat waarschijnlijk wel uniek zal zijn in de geschiedenis van het Engel sche parlement heeft zich gisteren afge speeld in een der voornaamste zalen van het Lagerhuis, waar Gandhi een toespraak zou houden tot de leden der arbeiders fractie. Daar handteekeningverzamelaars hem na het beëindigen van de onderhan delingen in de Ronde Tafel Conferentie lang hadden opgehouden, kon hij zijn avondgebed niet meer op tijd uitspreken, maar besloot direct naar het Lagerhuis te gaan. Daar aangekomen trokken Gandlri, Miss Slade en Mevr. Naidi hunne sandalen uit en vielen in zaal 14 op den grond voor het uitspreken der gebeden. In zijn toespraak tot de Labourfractie verklaarde Gandhi, dat er inzake de on afhankelijkheid van Indië geen compro misoplossing bestaat. Hij verlangt voor zijn volk dezelfde vrijheid, die het Engel sche volk geniet. Wij komen, zeide hij o.a„ de zaak der Indiërs bepleiten. 85 pCt. der bevolking van Indië leeft in dorpen en is door het tegenwoordige regime gedwongen gedu rende zes maanden per jaar werkloos te blijven, te midden van groote ontberingen, en indien de Indische dorpsbewoners het Britsche juk willen afschudden, is het. om dat zij niet uitgehongerd willen worden. Het congres van Engelsche tuinbouwers heeft de volgende resolutie aangenomen: .Het jaarlijksche congres van de Vereeni- ging van Handelaars in tuinbouwpro ducten doet een beroep op de nationale geering om zonder uitstel een tarief in te voeren voor alle buitenlandsche tuinbouw producten, als een onmisbare maatregel voor het welzijn van den handel van het land." Bij gebrek aan onmiddellijke tarieven en met het oog op den dreigenden toe stand vraagt de vergadering de nationale regeering een onmiddellijk invoerverbod voor alle soorten van buitenlandsche tuinbouwproducten, tenzij onder een stel sel van vergunningen, en dit tot de spe ciale tarieven in werking zijn getreden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2