HET PETITIONNEMENT DER NED. DAGBLADPERS. 72sle Jaargang DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1931 No. 21932 OFFICIEEL! KENNISGEVING STADSNIEUWS. De nieuwe Burgemeester van Ewijk. HEDEN TE GENEVE OVERHANDIGD. M1 Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. L. Berk om vergunning tot het uitbrei den van de ondergrondsche bewaarplaats voor benzine in en op den Middelweg (Kaasmarkt) vóór het perceel Middelweg No. 35, Sectie L. No. 1964; b. Joh. T. Schut, om vergunning tot het oprichten van een drukkerij in het perceel Nieuwe Rijn No. 78, Sectie I. No. 1638; c. P. C. Vos, om vergunning tot het oprichten van een metaaldraaierij in het perceel Volmolen gracht No. 15, Sectie B. No. 963; d. Phs. Mooten, om vergunning tot het oprichten van een smederij in het perceel Oude Vest No. 137, Sectie H. No. 2927; e. W. van Dijk, om vergunning tot het oprichten van een timmerwerkplaats in het perceel Morsch- weg No. 140, Sectie P. No. 876; I. J. G. van der Steen, om vergunning tot het oprich ten van een inrichting voor het bewerken van vleesch in het perceel Haarlemmer straat No. 186. Sectie H. No. 920; g. H. C. Bouter en A. G. Hartevelt om vergunning tot het oprichten van een timmermans werkplaats in het perceel Gerrit Dou- straat No. 2a, Sectie M. No. 4123, is ver daagd. 3872 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 September 1931. W. A. VAN LITHt In den ouderdom van 85 jaar is In het Diaconessenhuis te Utrecht overleden de heer Willem Anthony van Litli, in leven timmerman en aannemer hier ter stede en gedurende lange jaren in onze stad een bekende persoonlijkheid. De heer van Lith was een der oprichters van de 3-October- Vereeniging en maakte deel uit van het eerste bestuur. De eenige nog in leven zijnde leden van dat bestuur zijn onze stadgenoot, de heer F. H. A. Driessen en de heer mr. P. J. van Wijngaarden, des tijds praeses collegii, thans notaris te Rot terdam. De heer van Lith had slechte twee jaar zitting in het bestuur; wel bleef hij tot zijn dood toe lid der vereeniging. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft a.s. Zaterdag te 12 uur op „Rhijnhof" plaats. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. J. Meerburg, Tulpenstraat 5, Leiden. Behangerij en stoffeerderij, annex handel in tapijten, behangselpapier,, gordijn stoffen, enz. E. J. Meerburg, Leiden (Huwelijksche voorwaarden). Wijziging. Rijwielenfabriek C. M. L. en Eerste Leidsche Vernikkel, Verchroom- en Email leerinrichting v.h. C. Meijers, Heerenstr. 51 Leiden. Wijziging handelsnaam thans: Rijwiel- fabriek C. M. L. IJDO's ADRESBOEK VERSCHENEN. De zeventiende uitgave. IJdo's adresboek voor Leiden verschenen Eindelijk! Een gevoel van blijdschap maakte zich van ons meester, toen we het vanmorgen op onze redactietafel vonden liggen. Hoe vaak hadden we al gefoeterd op het oude adresboek, dat je bijna altijd in den steek liet, wanneer je het noodig had. Want je wist, dat mijnheer X onge veer een jaar geleden uit de A. B. C.- straat vertrokken was, maar waarheen? IJdo's adresboek bleef het antv/oord schul dig. De 17de uitgave geeft op deze vraag en nog vele andere volledig uitsluitsel. Het is, om zoo te zeggen tot op vandaag bij. O.a. zijn er in opgenomen de nieuwe huisnummering van den Hooge Rijndijk en den Zoeterwoudsche Singel, een van de redenen, waarom de uitgave eenigszins vertraagd is. Ook vinden wij de nieuwe samenstelling van den Gemeenteraad en der gemeentelijke commissies vermeld. Zeer belangrijk is verder, dat Oegst- geest bijna in zijn geheel is opgenomen. Beide gemeenten zijn zoo langzamerhand zóó aaneengegroeid, dat een Leidsch adresboek zonder de Oegstgeesteche adressen onvolledig ware. Ook in ander opzicht werd de inhoud wederom uitge reid. zonder dat dit nochtans ging ten koste van de overzichtelijkheid. Integen deel: IJdo's adresboek 1931—1932 geeft op zóóveel vragen antwoord, dat wij ieder een in zijn eigen belang aanraden zich een exemplaar aan te schaffen. Ook typografisch mag deze uitgave ge zien worden. INBREKER GEARRESTEERD. De politie alhier heeft den 23-jarigen J. L. gearresteerd, die in den nacht van Maandag op Dinsdag heeft ingebroken in het filiaal van de firma de Gruyter aan d, Haarlemmerstraat. Hij wendde aldaar vruchtelooze pogingen aan om de brand kast te forceeren en verduisterde ten slotte een hoeveelheid thee. L., die een volledige bekentenis heeft afgelegd, zal naar Den Haag worden overgebracht. Mr. W. Sprenger. Zooals wij gisteren meldden is benoemd tot burgemeester der gemeente Ewijk (Gld.) onze stadgenoot mr. W. Sprenger, tot nu toe werkzaam aan de secretarie te Noordwij k. Dat H. K. H. Prinses Juliana Haar studententijd te Leiden nog niet is ver geten, moge blijken uit het feit, dat zij vandaag met de leden en novieten der V. V. S. L. een boottocht met de „Pauline" over de Kager- en Braassemermeren maakte. Prof. dr. J. J. L. Duyvendak alhier zal op den van 2830 December te Amsterdam te geven twaalfden kolonialen vacantie- cursus voor geografen een rede houden over „De Chineezen in Ned.-Indie." Prof. dr. E. Carp alhier is benoemd tot bestuurslid van de R.K. Charitatieve Vereeniging voor geestelijke volksgezond heid. De heer D. M. van Dijk is te Utrecht geslaagd voor het tweede deel van het Analystenexamen. Tot directeur van de R.K. Handels avondschool te Wassenaar is benoemd de heer J. J. M. Bruschke, leeraar in Ned. Taal en de Wiskundevakken aan de Avondteekenscohol van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Leiden, te Leiden. Den oud-leerlingen van „Meester Kiel" wordt de aandacht gevestigd op één der'etalages van de fa. Bonte, kunst handel. Breestraat, waarin heden en mor gen ten toon wordt gesteld het aange boden schilderij „Jezus zegent de kinderen" De examens natuur- en scheikunde, cosmografie, delfstof-, aard-, plant- en dierkunde M. O. zullen hier ter stede wor den afgenomen op 30 Nov. en 1 en 2 December a.s. Een vijftal schutters van de Leidsche Burgerwacht, J. H. v. Staveren Jr., F. v. d. Velden, W. Alphenaar, L. de Wit, en O. F. Kooreman, behaalde op de Gewes telijke Schietwedstrijden voor Burger wachten in Zuid-Holland te Waalsdorp een lsten korpsprijs in klasse B., terwijl ver schillende schutters nog in aanmerking kwamen voor personeele prijzen. Gistermiddag is de 45-jarige mej. G. J. K., wonende in de 3-Octoberstraat op de Doezastraat aangereden door een 14- jarigen wielrijder tengevolge waarvan zij verschillende verwondingen aan het been bekwam en door den E. H. D. naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Het Harmonie-gezelschap „Door Vriendschap Vereenigd" zal Zondag a.s. deelnemen aan het te Oostzaan te houden concours. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden op 16 September 1931 119 werkzoekenden in geschreven, terwijl dit aantal op den zelf den datum van 1930 64? bedroeg. Hedennamiddag half vier is het Peti tionnement der Nederl. Dagbladpers te Genève aangeboden aan den voorzitter van de Volkenbondsvergadering Titulescu. De voorzitter der N. D. P. de heer J. W. Henny, directeur-hoofdredacteur van ons Blad, hield daarbij de volgende rede: Mijnheer de President, Volkomen beseffen wij dat Uwe gewich tige positie van president der Assemblee het U moeilijk maakt U een oogenblik aan de aan Uw hooge ambt verbonden werk zaamheden te onttrekken. Ten hoogste stellen wij het dan ook op prijs, dat U ons de gelegenheid hebt willen geven, tot U te komen, om U het resultaat aan te bieden van het petitionnement door de Vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers" in Nederland gehouden en waarvan onze minister van buitenlandsche zaken, Zijne Excellentie Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, reeds mededeeling deed in zijn rede in de assemblée. De moeilijke voorbereidende werkzaam heden van den Volkenbond, die reeds 11 jaar duren, hebben nog steeds het hoofd doel van den Volkenbond, neergelegd in art. 8 van het pact. niet tot verwezenlij king kunnen brengen en zoowel de voor zitter van de ontwapeningsconferentie als tal van gezaghebbende mannen, de ver schillende naties vertegenwoordigende, hebben bij herhaling betoogd, dat om van voorbereiding tot daden te komen aan drang uit de volkeren zelf, uit de publieke opinie, noodig was. Deze zoo bij herhaling uitgesproken wensch heeft de vereeniging „De Neder landsche Dagbladpers" op het idéé ge bracht het Nederlandsche Volk de gele genheid te geven zich uit te spreken. In ons land, waar in Den Haag in het Vredespaleis het Volkenbondshof zetelt, en dat gerust het land van den vrede ge noemd kan worden, hebben dezen zomer alle dagbladen, ongeacht hun politieke richting, hoe fel deze bladen overigens dikwerf ook tegenover elkaar staan, een drachtig de volgende clausule ,den lezers boven den 18-jarigen leeftijd ter teekening aanbevolen: „Ik verzoek Uwe conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden". Als men bedenkt dat geheel vrijwillig, zonder eenige politieke pressie, 2.438.908 van de ongeveer 4 millioen Nederlanders boven den leeftijd van 18 jaar, in enkele weken tijds het in de dagbladen afge drukte petitionnement hebben ondertee kend en ingezonden, dan mag hier zeker wel van een succes gesproken worden. En dan blijkt hier toch zeker uit de sterke wil van het Nederlandsche volk om den arbeid van den Volkenbond te doen slagen, ook op het gebied, waar dit welsla gen het meest vereischt wordt. Hoewel dit petitionnement gericht is aan de ontwapeningsconferentie, stelden wij het op prijs dit reeds nu aan Uwe Excel lentie ter hand te mogen stellen, waar toch deze zitting der Assemblée nog meer dan vorige in het teeken van ontwapening staat, en wij verzoeken Uwe Excellentie het resultaat van het petitionnement, waarvan de origineele formulieren aan het secretariaat zijn toegezonden, doch dat wij samengevat hebben in deze oorkonde, wel te willen ter hand stellen aan de ontwapeningsconferentie. Wij vertrouwen met deze daad van de Nederlandsche Dagbladpers iets te hebben mogen bijdragen aan de daad van ont wapening en wij hopen dat in vele lan den ons voorbeeld gevolgd moge worden, waardoor ongetwijfeld het door ons zoo lang en innig verlangde streven dier con ferentie werkelijkheid moge wor den, tot heil der menschheid. De delegatie van de Nederlandsche Dag bladpers, bestaande uit de heeren J. W. Henny, voorzitter van de Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers", Robert Pee- reboom, voorzitter der Petitionnemente commissie en Mr. W. G. J. Veenhoven, secretaris der Vereeniging „De Nederland sche Dagbladpers, werd gistermiddag door Minister Beelaerts van Blokland ont vangen. Waardeering der actie. Op het te Genève gehouden Congres van de Internationale Unie van Volkenbonds- vereenigingen heeft Professor Cassin een der Fransche gedelegeerden bij den Vol kenbond. gewezen op het succes van het Nederlandsche petitionnement. Professor Cassin hield zijn rede aan een diner, waar bij 300 afgevaardigden van alle landen aanwezig waren. „In het algemeen kon", zoo zeide hij, „opgemerkt worden, dat de belangstelling in Volkenbondskringen voor het Nederlandsche petitionnement zeer groot is en, dat men bewondering koestert voor de samenwerking, waardoor het tot stand gekomen is. DE AANGEBODEN OORKONDE. TOU&rinonnemenT 3 w JfcpoüBtf DeaaRmemeQTJgr^f W J RTCCDflTIORflu g Jtj ©?uj^n. néevfandalo a Ca Sbnfereooe da desarmemeni qtii se?a tenae. a <9eneve au mob de fiveiei? i©32, nrr rr m cDOpqanioé^ pap la PpessO quotidienne néepiandaLOa.'oo ijoPie, instammenL voire, (Zonféeence aa nom ójzs f fjumanifé/ .de prendre, fee mesupes nécessaires qut f'^oonduiEont au desarmement des nation^ m décfapafton 2435 ©osj^eerémdabl m-Jl de-osas de 13 ana éfappqptenarit a lou3 les la jf'paplo pofifiqcies du pays .est j ppesentee, au nom. de ceu,xcJ aa feprcfetèa* 1 IssrafetEia i de fa taste dK?&fl®B9pae (e. i &M0K de (a EJmïTï -■^-•oternÓFe-isPL d er>l_ De vertaling luidt: PETITIONNEMENT. VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapeningsconferentie in Febr. 1932 te Genève. Georganiseerd door de Nederland sche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der mensche- BINNENLAND. In den ouderdom van 69 jaar is te Leiden overleden ir. W. Massink, oud- directeur der Gem. II. B. S. aldaar (Laatste Berichten, 1ste Blad). Het petitionnement voor internationale ontwapening is heden te Genève door den voorzitter der Nederlandsche Dagbladpers aangeboden. (Ie Blad.) De Pers over de millioenen-nota (3e Blad.) De jaarvergadering der Chr. Werk- gevers-Vereeniging. (Binnenland, le Blad.) Een circulaire aan de gemeentebesturen over de winkelsluitingswet. (Binnenland, le Blad.) De Centrale Bond van Ned. P. T. T.-per- soneel heeft besloten zich niet bij het N. V. V. aan te sluiten. (Binnenland, le Blad.) Ernstig auto-ongeluk te Overschie; twee zwaar gewonden. (Gemengd, 2e Blad.) De afstandsmarsch der L.P.S.V.; thans 320 deelnemers; een onderhoud met den secretaris. (Sport, 3e Blad.) Onze deskundige medewerker schrijft over de groote Dahlia-tentoonstelling te 's-Gravenhage. (2e Blad.) BUITENLAND. De onrust op de Engelsche vloot. De legeering zegt wijziging toe. (Buitenl. en Tel., le Blad.) Borah krijgt officieelen steun der Ame- rikaansche regeering inzake vlootbouw- vacantie. (Tel., le Blad.) Gandhi spreekt tot de Labour-fractie van het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl., le Blad.) DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE ONDERHANDELING EN. Interpellatie in de Eerste Kamer. De Nederlandsche delegatie te Genève heeft aan de pers medegedeeld, dat de ministers Beelaerts van Blokland en Hy- mans hun gemeenschappelijke aanwezig heid te Genève ook dit jaar weer, zooals gewoonlijk gebruikt hebben voor het hou den van een gedachtenwisseling over de Nederlandseh-Belgische vraagstukken, doch dat voor de Nederlandsche delegatie op het oogenblik geen aanleiding bestaat verdere mededeelingen hieromtrent te doen. In een gisteren gehouden korte zitting der Eerste Kamer heeft de heer De Savor- nin Lohman (c.h.) verlof gekregen op een nader te bepalen dag de regeering te in- terpelleeren over den stand der Neder landseh-Belgische onderhandelingen. DE MAATSCHAPPIJ TOT UITVOERING VAN ZUIDERZEEWERKEN. lijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Deze verklaring, onderteekend door 2 438.908 Nederlanders boven de 18 jaar, behoorend tot alle politieke richtingen des lands, wordt namens hen aan den Voor zitter van de Assemblée 1931 van den Volkenbond aangeboden door het bestuur van de Nederlandsche Dagbladpers. J. W. HENNY, Voorzitter W. G. J. VEENHOVEN, Secr. September 1931. En de opschorting van de Zuiderzee- inpolderingswerken. Wij lezen in het Vad.: Nu de regeering in verband met de zeer ongunstige tijdsomstandigheden, in de millioenennota opschorting van de Zui- derzee-inpolderingswerken heeft aange kondigd, rijst al spoedig de vraag: welken invloed heeft zulks op de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken? Zullen er menschen moeten worden ontslagen en komen die straks opnieuw ten laste van de gemeenschap? Wij hebben ons ter zake gewend tot den directeur-generaal der Zuiderzeewerken, die ons als zijn meening te kennen gaf, dat er voor massa-ontslag bij de M U. Z. vooralsnog niet behoeft te worden ge vreesd. Er bestaat een gewoon aannemers contract tusschen het rijk en de M. U. Z., dat op het oogenblik omvat: den afsluit dijk en den Wieringermeerpolder. Verdere inpolderingswerken zijn nog niet aan de M. U. Z. toegewezen, doch aan de uitvoe ring van beide genoemde werken heeft de M. U. Z. tot eind 1932 nog ruimschoots werk, zoodat vooralsnog niet tot inkrim ping van het bedrijf op groote schaal be hoef te worden overgegaan. Bij voortdurende malaise en een hand having van het huidige regeringsstand punt voor 1933 en volgende jaren, wordt de toestand voor de M. U. Z. echter kri tiek Blijft ook na 1932 de uiterste sober heid noodzakelijk, dan zullen geen nieuwe inpolderingswerken aan de M. U. Z wor den opgedragen, waardoor het contract tusschen regeering en M. U. Z. automa tisch expireert, waarmede tevens de M U. Z. haar bestaansrecht zou hebben ingeboet. Voor het oogenblik behoeft er dus nog niets te worden gevreesd, hoewel de toe komst ook hier verre van rooskleurig is.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1