AGENDA. V1SSCHEB1J-BEBICHTEN. 9 Slechts één oogenblik, PIRIN de wereld TELEGRAMMEN. HEDEN: Prediker: Theemiddag 2—5 en 7—IO'/j uur nam. Donderdag. In den vergulden Turk: Buitengew. alg. verg. v. aandeelhouders N. V. Eelectr. en Gasmij. v.h. de Vries en Stevens. 8 u. n.m. Prediker: Theemiddag 2—5 en 7—10 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Talu, de halfbloed" en „Met vuur ge speeld". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinee. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Die Brautigams Witwe" en „Een Kus uit Wraak". 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 u. „Rango" en „Rapsodie der Liefde": 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Sept. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. GEVESTIGD: W. H. A. VarossieauAffourtit. Meer- burgerstr. 8. L. P. J. W. Berbee, 3-Octo- berstr. 51. M. M. van Berkel, dienstbode Haarl.str. 111. M. Betz, id., Cronesteyn- kade 2. G J. Blikman, koopman, Oude- Vest 97. G. Blok. schilder, Potgieterl. 16a. M. Blomberg, verpleegster, Rijnsb. weg 10. M. Chr. F. Boelen. Noordeinde 50. J. G. de Boer, Rijnsb.weg 10. V. N. H. Bonga, Witte-Singel 85. E. E. Bouw man en fam., Heerengr. 74. M. C. Brox- terman, dienstbode, v. Oldenb.str. 35. L. W. Chr. de Bruijn. cand. ambtenaar, Merelstr. 38. J. J. Castelijn en fam chauffeur, Haarlemmerweg 45. A C. Dam, onderwijzer. Kooilaan 25a. C. C. J. van Dieren, Maresingel 37. A. Dor- maar, Fagelstr 1. C. A. van Dijk, J. de Wittstr. 46. A. F. J. Esendam, Rijnsb. weg 21. A. Faber, Witte Rozenstr. 64. E. Freitag, dienstbode, Haarl.str. 48a. H. M. Gertner, huishoudster. Leuvenstr. 45. P. K. Grossman, slager, Haarl.str. 268. H. G. Hartgers, leerl. verplegster, Rijnsb.weg 10 G. Horst, Hooigr. 39. P. Horst, dienstbode, Zoeterw.-Singel 21. B. R. Hoven, huishoudster. Rapenburg 131 S. Johannsen, kellner, Leeuwerikstr. 23. G. M. A. Kipcke. dienstbode. Witte Ro zenstraat 31a. A. R. CraandijkKluit en fam., Aalmarkt 18. A. H. Kohier, kok kin. Stationsweg 55. K. M. König. N.- Rijn 17. R. Koning en fam.. controleur P.T.T.. Hoogewoerd 92. W. C. M. Pieter- seVan der Krogt. Heerenstr. 29. E. E. F. A. A. Kuhn. dienstbode. Hoogewoerd 101. R. Kuipers, verpleegster, Lage Morschweg 47. J. S. ter Laak. agent v. politie, Rijndijkstr. 25. Ch. R. A. Ph. Legein, Noordeinde 25. G. Lerner, dienst bode. Rapenburg 61 M. Luca en fam., musicus, Steenschuur 6. J. J. van der Neut, letterzetter, v. Speijkstr. 50. H. v. Nieuwenhuizen. dienstbode, Haarl.str 213. J. O. Ott. Merelstr. 38. E. Ouweleen, Rapenburg 131. J. Chr. Pouwer, ver pleegster. Rijnsb.weg 10. B. F Raaker, onderwijzer. Roodborststr 48. G. J. Re gels en fam.. logementhouder. Langegr. 190. H H. Richter, dienstbode. Breestr. 15a. C. van Ronkel. Zoeterw.-Singel 41. j. M. S. Saraber—Rosier en fam., J. de Wittstr. 23. A. D. de Ruiter, arbeider, Boisotkade 2b. K. de Ruijter. Haagweg 47. A. Scheuer. Fruinstr. 5. A. Schoen maker en fam.. Morschweg 24. O. Schone, Heerengr. 4. L. B. Schwarts, Rijnsb.weg 127 AL. van Slooten, leer- raar, Haiserstr 16. J. J. van Seventer. reclamechef. Heerengr. 72a. P. Swets en fam., arts, Cobetstr. 73. G. C. Tettero dienstbode. Casstr. 12. D. E Traanberg, huishoudster, Rapenburg 65. J. E. Ver hoeven, Noordeinde 50. W. Watertor, ass techn. voorl., Merelstr. 3 P. Wei man. Merelstr. 39. A. Zeegerman, ass. openb. leeszaal, Kaiserstr. 40. IJMUIDEN, 16 September 1931. VISCHPRIJZEN Tarbot per KG. f. 1.25—0.90: Griet per kist van 50 K.G. f. 55—25; Tongen per K.G f. 2.40—1.80: Groote Schol per kist van 50 K G. f. 53—38: Middelschol per kist van 50 K.G. f.4336, Zetschol per kist van 50 K.G. f.46—38; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.31—7.50; Bot per kist van 50 K.G. f. 10.50; Schar per kist van 50 K.G. f.4.20—3.70; Roggen per 20 stuks f.48; Vleeten per stuk f. 2.50; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 12 8.50; Groote Schelvisch per kist van 50 KG. f.65—60: Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 5645; Kleinmiddel Schel visch per kist van 50 K.G. f.2618.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G f. 135.10; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 10078; Gullen per kist van 50 K.G. f.234.20; Lengen per stuk f. 1 10 0 80; Heilbot per K.G. f. 1.35: Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.60—2.60; Koolvisch per stuk f.0.900.57; Makreel per kist van 50 K.G. f. 7.503.60. Aangevoerd 524 kisten versche haring. Prijzen f. 7.505.50 per kist. Aangekomen de Stoomtrawlers: de Duit- sche ON. 121 met f.4400: R.O. S met f 2377; IJM. 7 met f.4004; IJM. 99 met f.2446: IJM. 143 met f.2854; IJM. 58 met f.3000; IJM. 176 met f.2099; IJM. 82 met f.2790; IJM. 131 met f.1515: IJM. 238 met f.1312 IJM. 167 met f.3208; IJM. 23 met f.1800; IJM. 244 met f.1500; IJM. 117 met f.2030; IJM. 57 met f.2589; IJM. 52 f.1747 cn de logger: KW 105 met 590 kantjes pekelharing voor Katwijk. Praairapport Hr. Ms. „Vulcanus". 14 September. Op 54 gr. 3' Nbr. en 1 gr. 25' Ol. SCH. 110, 12 last; SCH. 161, 22 last' KW. 130, 5 last; SCH. 110, 10 mijl N.W. van Cleaverbank niets gevangen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Uit de Volkenbondsstad. Te Genève zetten de diverse commissies van den Bolkenbond haar werkzaamheden voort. De juridische commissie behandelde het bestaande systeem van verkiezing van leden van den Volkenbondsraad. Verscheidene Staten hadden er op gewe zen, dat het huidige verkiezingssysteem een groot aantal Staten uitsloot van de mogelijkheid, om een zetel in den Volken bondsraad te bezetten. Regeeringen als die van Hongarije. Oos tenrijk en Portugal hadden nooit eenige kans om in den Volkenbondsraad verte genwoordigd te worden. Met 27 tegen 8 stemmen besloot de juri dische commissie, een voorstel aan de Assemblee te doen tot instelling van een commissie, die een wijziging van het be staande verkiezingsstelsel moet uitwerken. De door de politieke commissie inge stelde redactiecommissie, waartoe Briand en Curtius behooren, heeft een besluit voor de plenaire vergadering uitgewerkt, waarin de verdere werkzaamheden van de Europa- commissie worden vastgesteld. Dit besluit, d^t eerst in de politieke commissie en vervolgens in de plenaire vergadering zal worden behandeld, bevat de volgende drie punten: De plenaire vergadering bevestigt het jaarrapport over de werkzaamheid van de Euïopa-commissie. Aan de Europa-com missie wordt verzocht haar werkzaam heden op de tot dusverre gevolgde wijze voort te zetten, zonder vastgestelden ter mijn. Problemen van internationalen aard zullen in de toekomst niet in de Europa commissie, maar uitsluitend in het kader van den Volkenbond ter behandeling komen. Briand heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Curtius. Daarover wordt alleen medegedeeld, dat de problemen zijn be sproken, die de beide landen interes seeren. Verder is gesproken over de details van het Berlijnsche bezdek van de Fran sche ministers en de op het oogenblik in het kader van den Volkenbond behandeld wordende kwesties. Briand zal heden definitief naar Parijs terugreizen. Het vertrek van Curtius naar Berlijn is voorloopig vastgesteld op begin volgende week, aoch zal mede bepaald worden door het verdere verloop van de raadsverhandelingen. Gisteren was het de laatste dag, waarop de 60 ter Ontwapeningsconferentie uitga- noodigde mogendheden verzocht werden haar antwoord inzake haar bewapeningen toe te zenden. Slechts 19 staten hebben aan dit verzoek voldaan. De Oostenrijksche Bondskanselier, dr. Buresch, heeft de zitting der financieele Volkenbondscommissie bijgewoond. Deze commissie houdt zich bezig met den fman- cieelen toestand van Oostenrijk m verband met het door de Oostenrijksche regeermg bij den Volkenbond ingediende verzoek om een leening. De Bondskanselier hield een betoog, waarin hij zijn persoonlijke inzich ten uiteenzette over de inrichting der Staatsbegrooting voor het volgende jaar. De commissie nam deze verklaring voor kennisgeving aan. Daarop volgde een ge heime bespreking. Den Bondskanselier werd een door de Financieele commissie uitgewerkte vragen lijst voorgelegd, welke een reeks aanbeve- lingen bevat voor de verdere uitgavenver- mindering op de Oostenrijksche Staatsuit gaven. Buresch zal heden deze vragenlijst beantwoorden. DU1TSCHLAND. Het rijk en de landen De regeering van Brunswijk De Margerie vertokken. In de Rijkskanselarij zijn de onderhan- j delingen begonnen over het financieel j vergelijk tusschen het Rijk en de Bonds- P - T\4-vxrorf-pcrpnWOOT- vergelijK uisscnen net xyjn. on «v. ------ j staten. Brüning en Dietrich vertegenwoor- digden het Rijk. Voor de staten waren de minister-pre sidenten Held (Beieren)Schieck (Saksen) Bolz (Wurtemberg), Adelung (Hessen) en Meier (Baden) aanwezig. Pruisen was ver tegenwoordigd door een staatssecretaris. In den Landdag van Brunswijk werd de door de nationaal-socialisten v°?rpdrage" regeeringsraad Klagges met 20 tegen stemmen tot tweeden minister gekozen, nadat tevoren met dezelfde stemmenver houding een voorstel om het aantal mi nisters van 1 op 2 te brengen, was aan- genomen. De welkomstwoorden van den voorzitter bij de opening van den Landdag gingen in het rumoer van de tribune verloren. Kreten als „Weg met den fascistischen Landdag" weerklonken, terwijl briefjes met dergelijken inhoud in de zaal werden ge worpen. Na 9 jaar als gezant te Berlijn te heb ben gezeteld, is gisteren de Fransche ge zant de Margerie door president Hinden burg in afscheidsaudiëntie ontvangen. FRANKRIJK. Vakvereenigingscongrcs. Te Parijs is het vakvereenigingscongres (het 27e) geopend. Er zijn meer dan 12000 gedelegeerden. ENGELAND. Begrootingsdebat in het Lagerhuis. Steun voor McDonald. Gandhi ter Conferentie. Ontevredenheid op de vloot. Gisteren werden de debatten over de begrooting in het Lagerhuis geopend met een rede van den vroegeren minister van Handel. Graham en belangrijke toespraken van Winston Churchill en Sir John Simon. Zoowel Graham als Churchill bespraken den teruggang der wereldproductenprijzen en den Britschen handelsbalans in het licht van de mogelijke verslechting van de werelddepressie door een verdere sterili satie van goudreserves. Graham zeide dat, tenzij de producten- prijzen over de geheele wereld -zouden kunnen worden verhoogd, men moet ver wachten, dat er in den winter in de lei dende industrieele landen van Europa en Amerika niet minder dan 30 millioen men- schen afhankelijk zullen zijn van open baren bijstand en dat de omstandigheden in Duitschland en andere deelen van Europa en zelfs in de Vereenigde Staten zich zoodanig zullen kunnen ontwikkelen dat de handhaving van het huidige mo netaire systeem onmogelijk zal zijn. Churchill heeft het denkbeeld geop perd, om een internationale conferentie bijeen te roepen om de kwestie van het goud te behandelen. Hij hoopt, dat op de eene of andere wijze daardoor de kwestie der herstelbetalingen en der schulden uit de wereld zou worden geholpen. Simon, vroeger liberaal minister, zeide, dat alles er op wijst, dat de toestand ern stig zal worden, tenzij het Parlement ur gente maatregelen neemt, om de handels balans te herstellen. Ik geloof vast. dat wij in de huidige buitengewone omstandig heden verplicht zijn om het stelsel van den vrijen invoer op te geven. Spr. zeide nog: Ik betwijfel of een embargo op luxe artikelen voldoende zal zijn om de han delsbalans in evenwicht te brengen. De belastingvoorstellen van de nieuwe Engelsche begrooting werden daarop zon der hoofdelijke stemming aangenomen, waarna de debatten werden verdaagd. Snowden verklaarde in de redevoering, waarmede hij de debatten besloot, dat hij niet is afgeweken van zijn persoonlijk standpunt in de tarievenkwestie. Betref fende het bijeenroepen van een wereldcon ferentie over den gouden standaard, wees Snowden er op dat deze aangelegenheid overwogen zou worden door een commissie van den Volkenbond. De Engelsche re geering is echter gaarne bereid deel te nemen aan een goudconferentie indien er kans bestaat dat een dergelijke conferen tie bijeenkomt. MacDonald heeft een brief ontvangen van de afdeeling Ledburg der Nationale Unie van Spoorwegarbeiders, waarin hem de aanneming medegedeeld wordt met al- gemeene stemmen van een motie, die vol komen vertrouwen uitspreekt in MacDo nald. Thomas en Snowden. Het aantal werkloozen is weer met ruim 38.000 gestegen tot over de 2.800.000! Voordat hij naar de commissie vo9r de federale structuur ging. heeft Gandhi den minister voor Indië, Sir Samuel Hoare, opgebeld. Gandhi en Hoare hadden elkaar reeds ontmoet maar daar 't toen Gandhi's dag van stilzwijgen was was dit hun eerste gelegenheid om met elkaar te spreken. In een rede op de Indische conferentie, heeft Gandhi gezegd, dat hij ter confe rentie gekomen was in een geest van ab solute samenwerking; hij zou al het mo gelijke doen om punten van overeenstem ming te vinden en wenscht geenszins de autoriteiten te bemoeilijken. Het deed hem genoegen de regeering te kunnen verzekeren, dat hij geen enkel be letsel in den weg zal leggen en dat, als hij op welk oogenblik ook constateert, dat hij de conferentie van geen enkel nut kan zijn. hij niet zou aarzelen zich terug te trekken Indië verlangt een eerbaar en gelijk deelgenootschap, niet meer. doch ook niet minder. Pandit Malavyin die eveneens het -woord voerde onderschreef voor de eerste maal Gandhi's opmerkingen. Sir Samuel Hoare en Lord Reading spra ken hun vreugde uit over de uiteenzetting der standpunten, zelfs wanneer men het hiermede niet eens was. doch meenden dat het raadzaam zou zijn hierop niet onmiddellijk te antwoorden, maar te be ginnen met het uitwerken van de details van de All-India-federatie binnen het Britsche Rijk. hetgeen de taak der con ferentie is. De rest van den dag werd besteed aan voornamelijk technische besprekingen over de kwestie van directe of indirecte ver kiezingen voor de wetgevende macht. De admiraliteit heeft gisteren bekend gemaakt, dat op de geheele oorlogsvloot onder de bemanning, vooral onder de lagere rangen, een geest van gemor en ontevredenheid is uitgebroken na de me- dedeeling van de vermindering der gages volgens het bezuinigingsplan van de re geering. Op verscheidene schepen heeft de bemanning op ordelijke wijze den kapitein meegedeeld, dat deze vermindering een noodtoestand voor vele schepelingen en hun gezinnen zou veroorzaken. De admi raliteit. hiervan in kennis gesteld, heeft besloten alle schepen naar Portsmouth en Devonoort terug te roepen, om de klachten van het personeel door de Admirality Board te doen onderzoeken. Tot zoolang zullen de oude gages gehandhaafd blijven ITALIË. Voor de werkloozen. De ministeraad heeft besloten 150 mil lioen lire te bestemmen voor de werk loozen. OOSTENRIJK. Miklas weer candidaat voor het president schap. - Na den Putsch. Bondspresident Miklas had zich be denktijd voorbehouden, toen hem het besluit van de christen-socialistische partij werd meegedeeld om hem opnieuw candi daat te stellen voor het presidentschap. Thans heeft hij meegedeeld, dat hij de candidatuur aanvaardt, waarop de partij deze dadelijk bij het verkiezingsbureau heeft aangemeld. Dr. Pfriemer is met zijn vrouw, een zoon en verscheidene emigre's in Marburg aan gekomen en werd door de Zuid-Slavische autoriteiten verzocht door te reizen naar Laibach. Hij heeft vermoedelijk bij Rad- kersburg de grens overschreden. Misschien zal hij verder reizen naar Italië. Waar het een politiek misdrijf geldt, is toch van uitlevering geen sprake. Wel wordt hij zorgvuldig bewaakt. Hij was ge heel terneer geslagen. Aan verslaggevers zolde hij, dat men hem kon vragen wat men wilde als men maar niet over de Putsch sprak, aangezien hij dat niet kon verdragen. Hij antwoordde slechts: „Laat mij met rust, ik kan slechts zeggen, dat RECLAME. 3733 om U Ie kunnen zeggen, dat tegen verkoudheid, rheumatiek en alle soorten pijn Aspirin-Tabletlen het bekendste en be proefde middel is. Let op den oranjeband. Prijs 75 ets. alles wat is gebeurd, is veroorzaakt door verraad." Tal van personen zijn nog gearresteerd. Vorst Starhemberg heeft voor den tijd, dat hij zijn leiderschap niet zal kunnen uitoefenen tot plaatsvervanger den districteleider van de Opper-Oostenrijk- sche Heimwehr, graaf Karl Revertera, benoemd. Deze laatste heeft den titel „voorloopige landsleider" aangenomen, en een manifest verspreid, waarin o.a. ge zegd wordt: „De huidige moeilijkheden zullen ons niet verhinderen ons werk voort te zetten en de doeleinden van onze bewe ging te verwerkelijken." Volgens berichten uit Graz zijn te Ju- denburg 700 arbeiders der Bondsspoorwe- gen in staking gegaan. Zij eischen de ont heffing van zijn functie van den leider der werkplaateen, die tot de Heimwehr behoort. TURKIJE NAAR DEN VOLKENBOND? STAMBOEL, 16 Sept. (Belg. Tel. Ag.). In het officieuse orgaan „Milliet" wordt een telegram uit Geneve gepubliceerd, waarin de mogelijke toetreding van Turkije tot den Volkenbond wordt aangekondigd. DE VLOOTBEPERKING. LONDEN, 16 Sept. (Ned. Tel. Ag.) De Parijsche correspondent van de Times meldt, dat de Fransche regeering nu be reid zou zijn haar aanspraken op de ver vanging van verouderde schepen tot 1936 op te geven. Dit is het vraagstuk, waarop de in Maart gevoerde onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië, hebben schipbreuk ge leden. o DE VERLENGING VAN HET MORATORIUM. LONDEN, 16 Sept. (Ned. Tel. Ag.) Naar uit Washington wordt gemeld, heb ben de Amerikaansche bankiers als voor waarde voor hun hulpactie gesteld, dat het Hoover-moratorium wordt verlengd en dat de Federal Reserve Bank haar po litiek wijzigt. Verder verlangen zij wijzi ging van het alcoholverbod en vergunning tot den verkoop van alcoholhoudende dranken tot een sterkte van drie procent. Hoover wenscht echter niet, dat er druk op hem wordt uitgeoefend, zoodat men geen zekerheid heeft, dat hij zal toe stemmen. FINANT1EELE BESPREKINGEN. NEW YORK, 16 Sept. (V. D.) Mon- tagne Norman de gouverneur van de Bank van Engeland heeft zijn terugkeer naar Engeland die aanvankelijk was be paald op Maandag j.l. uitgesteld en naar men als vaststaand aanneemt een ont moeting te hebben met den gouverneur van de New Yorksche Federale Reserve Bank, Harrison. De bespreking zal waarschijnlijk te Montreal worden gehouden en tot onder werp hebben den internationalen, finan- cieelen toestand en in het bijzonder de uitwerking daarvan op Engeland en Ame rika. ENGELSCHE BEZUINIGING. LONDEN. 16 Sept. (Ned. Tel. Ag.) De Britsch-Indische regeering heeft heden als eerste van de aangekondigde bezuini gingsmaatregelen, de verlaging van soldij der in Indië staande Engelsche troepen op den grondslag van 1925 ter kennis ge bracht. De verlaging zal den len October voor alle Britsche soldaten ongeacht hun standplaats, van kracht worden. Het Indische leger wordt door den maatregel niet getroffen. LONDEN, 16 Sept. (Ned. Tel. Ag.) De Postmaster, General, Ormsby Gere, heeft gisteren ln het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche Radio Omroep (B. B. C.) heeft besloten, als bijdrage tot leniging van den nationalen nood, tijdelijk van de ontvangsten van de radio-vergunningen af te zien ten gunste van de schatkist. De ontvangsten van de B. B. C. bedroe gen het vorig jaar 1.224.355 pond. waar van 1.043.623 pd. uit licencies vloeiden. DE EUROPEESCHE COMMISSIE. GENEVE, 16 Sept. (V.D.) De politieke commissie beëindigde heden de discussies over de werkzaamheden der Europeesche studiecommissie met een met algemeene stemmen aangenomen resolutie, waarin de werkzaamheden der Commissie tot nog toe werden goedgekeurd en de Europee sche Commissie wordt gemachtigd haar werkzaamheden voort te zetten, met dien verstande, dat geen nieuwe subcommissies zullen worden ingesteld, doch dat de be staande organen van >ten Volkenbond ge bruikt zullen worden, terwijl kwesties, die niet direct tot de competitie der Europee sche Commissie behooren, aan den Vol kenbond moeten worden overgelauten. Op voorstel van Briand werd de Zwitsersche Bondsraad Motta benoemd tot rapporteur in de Volkenbondsassemblee. VLIEGONGEVALLEN. STRAATSBURG, 16 Sept. (Belg. Tel. Ag.) Op duizend meter hoogte zijn hier twee militaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst en omlaaggestort. De belde piloten kwa men om het leven. DE DUITSCHE OCEAANVLIEGERS. NEW YORK, 16 Sept. (Reuter). De hoop is nagenoeg opgegeven dat de bemanning van het Trans-Atlantische Junkersvlieg- tuig, dat te Lissabon voor New York was opgestegen, nog in leven is. GETEISTERD HONDURAS. TEGUCIGALPA (Honduras), 15 Sept. (Reuter). Naar gemeld wordt heeft hier de vorige week een hevige orkaan gewoed, tengevolge waarvan verscheidene schepen, waaronder de kustwacht-vaartuigen „Co- Ion" en „Pasajero" zijn gezonken. Hierbij zijn meer dan honderd personen, waaronder 30 Engelsche negers, om het leven gekomen. BELIZE. 16 Sept. (Ned. Tel. Ag.) Giste ren werd uit de puinhoopen van de door de wervelstorm verwoeste gebouwen nog 150 lijken te voorschijn gebracht. Thans zijn in het totaal reeds 850 lijken geborgen. NA DE PUTSCH IN OOSTENRIJK. WEENEN, 16 Sept. (Wolff). De „Arbei- terzeitung" meldt, dat de twee bij de Heimwehr-Putsch te Kapfenberg om het leven gekomen arbeiders met partij-eer naar het crematorium in Weenen zullen worden overgebracht. AARDBEVING OP NIEUW ZEELAND. QUEENSTOWN, 16 Sept. (Reuter). Op Nieuw Zeeland Is wederom een hevige aardschok waargenomen, welke ook te Dunedin werd gevoeld. Men vermoedt, dat het epicentrum op 380 mijl van Wellington ligt. De schade is niet belangrijk. GENERAAL BALBO ALS LUCHTHELD. ROME, 16 Sept. (V. D.) Gisteren raakte boven Rome een vliegtuig op een hoogte van ongeveer 2000 M. in een hevlgen storm. Een groote menigte menschen zag hoe het toestel door den storm werd ge grepen en plotseling met den neus omlaag naar beneden dook. Het toestel vlei ongeveer 1000 M. toen de piloot blijkbaar kans zag de machine weer op te vangen en in normale positie te brengen. Behouden daalde het toestel op het vliegveld. Tot groote verwondering bleek de piloot niemand anders te zijn dan de minister van luchtvaart, generaal Balto. 100.000 MARK VERDUISTERD. DILLENBURG. 16 Sept. (V.D.). Bij onderzoek is gebleken dat het eenige dagen geleden ontdekte tekort op het hoofd districtskantoor te Dillenburg in totaal 100.000 Mark bedraagt. Drie ambtenaren zijn bij de verduistering betrokken. DE MINDERHEDENKWESTIE. GENEVE, 16 Sept. (V.D.) In de politieke commissie van de Volkenbonds-assemblée heeft de Duitsche Rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken Dr. Curtius hedenmor gen een uitvoerige rede gehouden over het minderhedenprobleem. Het minderheden probleem is geen nationaal, maar een internationaal probleem. Het Is de taak van den Volkenbond om over de minder heden te waken. Onderdrukking der min derheden is niet in het waarachtig belang der meerderheden. Curtius oefende ver volgens critiek op de wijze, waarop in de Raadszitting te Madrid de bezwaarschrif ten der minderheden waren behandeld. Hij constateerde, dat het aantal bij den Vol kenbond ingekomen klachten gestegen was van 57 in het voorafgaande jaar tot 204 in het afgeloopen jaar. Hiervan heeft het Volkenbondssecretariaat 73 klachten ontvankelijk verklaard. Het in dienen dezer bezwaarschriften is een on- omstootelijk recht der minderheden. In de laatste jaren heeft de commissie voor de minderheden 66 maal vergaderd. Zij is in staat gebleken, in het algemeen practi- sehen en waardevollen arbeid te verrich ten. Vervolgens somde Curtius een aantal maatregelen op. die getroffen zouden kunnen worden om de huidige procedure van behandeling der ingediende bezwaar schriften van minderheden te verbeteren. GENEVE, 16 Sept. (V.D.) De rede van dr. Curtius over het minderhedenvraag stuk werd gevolgd door een uitvoerige dis cussie, waarbij de Roemeensche minister van buiteniandsche zaken tegen elke uit breiding en verbetering der huidige min- derhedenprocedure protesteerde en zich beriep op het verleden jaar door Tsjecho- Slowakije, Jougo-SIavië, Roemenië. Grie kenland en Bulgarije ingenomen stand punt. Aan de discussie namen verder deel de Hongaarsche vertegenwoordiger graaf Ap- ponyi. de vertegenwoordigers der Cana- deesche regeering, der Fransche regee ring. Lord Robert Cecil, en de vertegen woordiger der Spaansche regeering De politieke commissie benoemde tot rappor teur voor de minderhedenkwestie, den Finschen minister v. buitenl. zaken Irlo Koskinin Besloten werd de Assemblée slechts op de hoogte te stellen van het verloop der onderhandelingen in de poli tieke commissie. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2