Mislukte Heimwehr-Putsch in Oostenrijk AGENDA. BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. VISSCHERIJ-PERICHTEN. TELEGRAMMEN. o De Bondsregeering is den toestand reeds meester Verschillende leiders, waaronder Starkemberg gearresteerd Dinsdag. Prediker: Theemiddag 3—5 en 710' uur nam. Woensdag. Prediker: Theemiddag 25 en 710 'it uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Talu, de halfbloed" en „Met vuur ge speeld". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Varietê-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Die Brautigams Witwe" en ..Een Kus uit Wraak". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Tnanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Rango" en „Rapsodie der Liefde". 's Woensdags en 's Zaterdags familienia- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. Den Haag: (Dierentuin): 32ste beurs van de Dameskroniek. 1—5 en 711 uur nrrn. De avond-, nacht- en Zondagsdienst, der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Sept. a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. DE ALGEMEENE TOESTAND. Mislukte omwentelings-poging in Oosten rijk. Dr. Pfriemer, de avonturier. Dr. Curtius' rede in de Volkcnbonds- vergadering. Een opstand in Oostenrijk! Het beritht kwam gisteren wel buitengewoon onver wacht en het blijkt ook voor de Oosten- rijksche bondsregeering een absolute ver rassing te zijn geweest! Het succes der „Heimwehr-Putsch" was echter miniem. In den nacht van Zaterdag op Zondag bezette de Heimwehr in Stiermarken, Boven-Oostenrijk en Salzburg, maar nog geen twaalf uur daarna zag de leider, dr. Pfriemer, zich genoodzaakt het commando neer te leggen en de vlucht te nemen. Een uitvoerige verklaring omtrent de re denen, welke tot deze opstandige poging geleid hebben, werd tot dusverre niet ge geven. Men heeft zich slechts bepaald tot de mededeeling dat een laatste poging zou worden gedaan om de macht over te nemen teneinde zelf te trachten verbe tering te brengen in den noodtoestand, zoowel van boeren als van arbeiders. In- tusschen blijkt dat de leiders der Heim wehr het zelf onderling niet eens zijn ge weest. de vroegere leider, vorst Starkem berg. schijnt aanvankelijk bereid te zijn geweest tot medewerking, getuige het feit dat hij den vorigen dag den brigade commandant te Linz gevraagd heeft aan den opstand deel te nemen. Laatstge noemde weigerde, maar het is merkwaar dig dat hij na afloop van het gesprek niet onmiddellijk de regeering van de ilannen der Heimwehr op de hoogte heeft (ebracht. Starkemberg, die nu gearres- eerd is, zou later overigens verklaard lebben dat hij niets tegen de bestaande irde wilde ondernemen en de leiders 3teidle en Raab hebben zich in denzelf- den geest uitgelaten. Raab heeft gisteren zelfs laten publi- seeren dat de Neder-Oostenrijksche Heim wehr de Putsch niet alleen sterk veroor deelde. maar er zelfs actief tegen zou optreden Zóó blijkt uit alles dat dr. Pfriemer, viens invloedsfeer zich niet verder ult- trekte dan tot Stiermarken. Boven- lostenrijk en Salzburg, zich op wel zeer mdoordachte wijze in een dolzinnig ivontuur heeft gestort, dat niet alleen neerdere slachtoffers heeft geëischt, naar bovendien ook het land kwaad zal loen. Juist thans, nu Oostenrijk een in- ernationale leening noodig heeft en de Volkenbond een onderzoek naar haar inancieelen en economischen toestand :al instellen, heeft het land éénheid en ust meer dan ooit van noode! En het is n dit verband maar gelukkig dat de re dering den opstand in zoo luttele uren ïeeft kunnen bedwingen Zaterdag heeft dr. Curtius in de Volken- 'ondsvergaderlng een groote rede gehou- len, die in velerlei opzicht aansloot bij de 'etoogen van Grandi en Lord Robert Cecil De positie van de huidige volkenbonds- ergadering, zoo betoogde hij, wordt in '.oofdzaak door twee feiten bepaald Ten erste door de vreeselijke economische risls, waarmede de meeste landen te ampen hebben, en ten tweede door de s. ontwapeningsconferentie Het moet ons duidelijk zijn, wat, on- anks de huidige omstandigheden, de vol- enbond kan bieden en waarop het bij nze huidige beslissingen zal aankomen. Dat het lot van de ontwapeningsconfe- entie door het lot van den volkenbond elf van beslissende beteekenis is. is in en loop der laatste jaren dikwijls genoeg :ezegd en van geen enkele zijde meer be treden. Niet minder sterk zal de houding van Ie volkeren ten opzichte van den volken- lond worden beïnvloed door de mate, /aarop de volkenbond in de bestrijding er crisis vermag mede te helpen, een cri- is, waaronder bijna de geheele wereld ijdt. Ik voor mij geloof, dat de volken, wier ogen op Genève zijn gericht, voor alles /illen weten, of de hier bijeengekomen taatslieden in staat zijn. een uitweg uit en nood te vinden, of minstens een uit- veg voor te bereiden, als ook of_ wij hun egronde hoop kunnen geven, dit inzake iet brandende vraagstuk der ontwapening astbare resultaten zullen worden bereikt. Dr. Curtius sprak hierna in bijzonder- eden over de gebeurtenissen van finan- ieelen en economischen aard van het af- eloopen jaar en hij wees op de goudop- •ooningen in zekere landen. Hli besprak verder het werk van de luropeesche commissie, waarvan het voor naamste resultaat is geweest het rapport der economische deskundigen. Dit rapport moet het uitgangspunt wor den van een nieuwe ontwikkeling. Spr. uitte de hoop en de verwachting, dat het plan om de economische moeilijk heden in Europa tot oplossing te brengen, algemeen zal worden aangenomen, opdat ook buiten Europa de invloed daarvan merkbaar zal zijn. Op zakelijke wijze bestreed spreker de ontwapeningstheorie van Briand en hij hield een pleidooi ten gunste der ontwa peningsconferentie. Curtius' rede heeft in Duitschland een goede pers al constateert men algemeen een gemis aan temperament van politiek leiderschap. Ook in Italië is men hoogst tevreden, terwijl de Fransche pers ont stemd is omdat Curtius de Fransche open bare meening op geen enkele wijze heeft ontzien. Men noemt deze rede een slechte inleiding voor het -Fransche bezoek aan Berlijn, waarvoor Zaterdag de officieele uitnoodiging is ontvangen. (Laval heeft de invitatie bereids aanvaard). Behalve dr. Curtius heeft in de Volken bondsvergadering ook Hymans nog ge sproken, waarna Mexico als lid van den bond is aangenomen. Aan het slot van de zitting heeft de voorzitter mee.gedeeld, dat het voorstel der Scandinaafsche staten, Nederland en Zwitserland nopens een bewapenings pauze op de agenda van de vergadering wordt geplaatst en naar de derde com missie wordt verwezen. In verband met laatstgenoem punt is van belang een telegram uit New-York, dat meldt dat Senator Borah in een ver klaring aan de pers. een beroep heeft ge daan op de Vereenigde Staten. Engeland, Frankrijk, Italië en Japan om een vloot- bouwvacantie van 5 jaren af te kondigen, ten einde zoodoende den wereldvrede te bevorderen en het zakenleven weer tot bloei te laten komen. Men brengt in herinnering, dat het ook Borah is geweest, die de ontwapenings- conferlentie van 1921 heeft voorgesteld. Dat voorstel werd vervolgens overgeno men door het Witte Huis en ontwikkelde zich tot de conferentie van Washington. Gisteren heeft op het weekendverblijf van president Hoover een bespreking met den staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Stimson plaats gehad, welke be trekking heeft op het door Borah geop perde voorstel. Stimson heeft Borahs voorstel uitvoerig en ernstig bestudeerd. Senator Brookhart, die tegenstander is van de herstelbetalingen kondigt reeds aan dat het congres alle nieuwe eischen voor vlootbouw zal verwerpen. De „Herald Tribune" is van meening dat Hoover en Stimson er alles op zullen zet ten om de ontwapeningsconferentie tot een goed einde te brengen. Algemeen neemt men aan, dat nog voor het offi cieele begin der Ontwapeningsconferentie een voorstel overeenkomstig het Borah- plan aan de mogendheden zal worden» voorgelegd. Amerika zal waarschijnlijk een andere mogendheid dit voorstel laten in dienen. DUITSCHLAND. Zal dr. Curtius heengaan? - Uiteenzetting van de Duitsche landbouwpolitiek. De Kolnische Zeitung meldt dat Din- geldey, voorzitter van de Duitsche Volks partij, dr. Curtius na diens terugkeer uit Genève zal opzoeken om hem, zooals zulks tegenover een lid der eigen fractie gedaan moet worden, op vriendschappe lijke wijze den raad te geven uit het fiasco van Genève de nog alleen moge lijke consequenties van aftreden te trek ken. In kringen van de fractie van de Volkspartij vermoedt men. dat dr. Curtius aan dezen vriendschappelijken wenk ge volg zal geven. In een te Berlijn gehouden conferentie der ministers van landbouw der tot het Duitsche rijk behoorende landen, heeft de rijksminister van landbouw, Schlele, een uiteenzetting gegeven van de beginselen, waarop zijn agrarische politiek zal zijn gegrond. Het zwaartepunt dezer politiek, aldus de minister, moet gelegd worden in de af weer tegen den buitenlandschen invoer, welke tegen uiterst lage prijzen de Duit sche markt overstroomt, dus in de douane- politiek. Voor zoover op het gebied der handelspolitiek onbeperkte bewegings vrijheid bestond, is deze beperkt waar de situatie, wat betreft landbouwproducten en vleesch, dit noodzakelijk maakt. Wat de artikelen betreft, die aan tarieven onderhevig zijn. zal in verband met de afgenomen koopkracht van het Duitsche volk elke invoer, die niet noodzakelijk is, onmogelijk gemaakt moeten worden. Een douanepolitiek alleen is echter niet voldoende, ging de minister voort. In de eerste plaats dient de rentevoet der land- bouwcredieten. die thans 9 a 15 pet. en soms nog meer bedraagt, verlaagt te worden. Voorts dient de organisatie van de btnnenlandsche markt ter hand te v/orden genomen. Bovendien zaT de afzet gefinancierd moeten worden. Al deze maatregelen schieten evenwel tekort, zeide minister Schiele. wanneer niet tevens er voor gezorgd wordt, dat zoowel in quantitatief als in qualitatief opzicht de productie in overeenstemming wordt gebracht met het verbruik. In dit verband waarschuwde de minister tegen verdere uitbreiding van den rogge bouw. De tarwebouw moet op de tegen woordige hoogte gehandhaafd blijven, de haverproductie moet echter beperkt wor den. Zij is nog 10 pet. hooger dan de Duitsche behoefte. Aan het vraagstuk der verlaging van de productiekosten moet nog "meer aandacht worden geschonken dan tot dusver. Voorts verklaarde de minister met na druk, dat maatregelen moeten worden getroffen voor het verzekeren van de voedselvoorziening der werkloozen in den aanstaanden winter. De uitkeeringen zijn verlaagd, doch door het beschikbaar stel len van goedkoope leveringen in natura moet de koopkracht der werkloozen op het huidige peil gehandhaafd blijven. Hiervoor komen in de eerste plaats in aanmerking brood of meel, aardappelen en brandstoffen, in de tweede plaats vleesch of vet en melk. Ten slotte drong de minister er op aan, dat de landen in dit opzicht onvoorwaardelijk met de rijks- regeering zouden samenwerken. De Germania, het leidende Berlijnsche orgaan van het Centrum, zal van 1 Octo ber af nog slechts éénmaal per dag ver schijnen. ENGELAND. Onthullingen van Thomas Henderson wilde verder gaan dan Snowden Gandhi te Londen aangekomen. Toen Macdonald dezer dagen zijn groote rede hield in het Lagerhuis heeft men hem van Labourzijde verweten dat hij bij zonderheden verklapte uit het vorige Labour-kabinet, De juiste beteekenis daarvan is de buitenwereld ongetwijfeld ontgaan, maar het is plotseling veel dui delijker geworden door een onthulling van minister Thomas, die zooals men aan het „Hbld." schrijft de socialistische oppositie beduisd heeft doen opkijken. Thomas „onthulde" nl. (waarop Mac Donald ook reeds gezinspeeld had) dat het Labourkabinet kort voor zijn aftreden had besloten tot verscheidene van de be zuinigingen, die ook in de begrooting van Snowden voorkomen en waartegen de oppositie zich nu verzet: verlaging der werkloosheidsuitkeering, van de salaris sen der onderwijzers, militairen, ambte naren en politiebeambten. Voorts had het tot bezuinigingen in den landbouw, de sanitaire diensten, de Empire Marketing Board en het Colonial Development Fund besloten. Thomas klapte verder uit de school dat de sub-commissie, waarvanHender son lid was, aan het kabinet een bezuini gingsvoorstel had voorgelegd ten bedrage van 78 millioen pd. Dat was acht millioen meer dan Snowden nu heeft voorgesteld. De „Daily Telegraph" verneemt dat de linkerzijde der Arbeidersfractie over deze mededeelingen dermate verbaasd is, dat zij een vergadering heeft aangevraagd om inlichtingen van de afgetreden Labour- ministers te vragen. Een door l\et bestuur der labourpartij, die te Seaham Harbour bijeen is, inge diende resolutie waarin het aftreden van Mac Donald geeischt wordt, werd met 50 tegen 39 stemmen door de vergadering van gedelegeerden aangenomen. Gandhi is Zaterdag te Londen aange komen. In het huis der kwakers werd een groote receptie ter eere van Gandhi ge- houden. Toen hij met een witten lenden doek gekleed, de zaal binnen kwam in gezelschap van zijn vrienden, waaronder zich ook de hem steeds begeleidende miss Slade, een dochter van een Engelsch ad miraal bevond, werd hij met luid applaus begroet. Daarop begon na een volkomen stilte van enkele minuten de~vergadering. De voorzitter maakte bekend, dat begroe tingstelegrammen ontvangen waren van Mac Donald en vele andere toonaange vende persoonlijkheden. Hij heette Gandhi op Engelsch grondgebied welkom en sprak de hoop uit, dat zijn reis met succes bekroond zal v/orden. Dit kan ech ter slechts dan geschieden, indien de staatslieden in het politieke leven de religie van de naastenliefde invoeren. Gandhi beantwoordde deze rede met een korte toespraak, waarin hij er op wees, dat de nationalistische beweging in Indië uitsluitend met vredelievende mid delen wordt gevoerd. Zijn taak is door zijn mandaat van het Indische congres aan zekere grenzen gebonden. Uit naam van dit congres strijdt hij voor de vrij heid van Indië, welke niet alleen voor Engeland, doch voor de geheele wereld van het grootste voordéfel zal zijn. De navolgende passagiersschepen zijn Dinsdag 15 September in radio-telegrafi sche verbinding met de daarnaast ver melde kuststations en vla die stations rechtstreeks te bereiken. (Medegedeeld door de N. T. M. „Radio-Holland N.V.). Alwaki, R. de Jan. Radia; Baloeran, Sche- veningen Radio; Chr. Huygens, id.; Costa Rica, id.; Dempo, id.; Flandria, icl.; In- drapoera, id.; Insulinde, id.; J. v. Olden- barnevelt, id.; M. v. St. Aldegonde, id.; Oldekerk. id.; P. C. Hoogt, id.; Poelau Bras, Colombo Radio; Poelau Tello, Alexandria radio; Statendam, Schevenin- gen Radio; Rotterdam, id.; Stuyvesant, Paramaribo Radio. Bij xerzending van een radio-telegram bedragen de totale kosten 44 cent per woord. IJMUIDÉN, 14 Sept. 1931. VÏSCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f. 1.501.25; Griet per kist van 50 K G. f. 6528; Tongen per K.G. f2.702.15; Middelschol per kist van- 50 K.G. f. 40; Zetschol per kist van 50 K.G. f.4336; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 357.50; Schar per kist van 50 K.G. f. 69; Vleetcn per stuk f. 3.503: Pie terman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 147; Groote Schelvlsch per kist van 50 K.G. f. 46—43; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 4136; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 1812; Kleine Schelvisch per kist van 50 K G. f. 93.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 128—65; Gullen per kist van 50 K.G. f. 183.70; Lengen per stuk f. 0.70; Heilbot per K.G. f 2.652.15; Wijting per kist van 50 K.G. f. 5.9033.80; Koolvisch per stuk f. 0.90—0.80; Makreel per kist van 50 K.G. f. 135.50. Aangevoerd 670 kisten versc'ne haring. Aangekomen 22 Stoomtrawlers: IJM. 268 met 25 last pekelharing; R.O. 15 met f.3200; IJM. 112 met f.39: IJM. 120 met f.41; IJM. 385 met f.32; IJM. 271 met f.53; IJM. 59 met f.35; IJM. 101 met f.19; IJM 44 met f.42: IJM. 10 met f.40; IJM. 48 met f 62; IJM. 335 met f.18; IJM. 87 met f. 17; IJM. 384 met f.41; IJM. 193 met f.14; IJM. 137 met f.34; IJM. 24 met f.37; IJM. 183 met f.25; IJM. 106 met f.21; IJM. 72 met f. 17; IJM. 177 met f. 13; IJM. 56 met f.20; IJM. 70 met f.13; en 2 kolles: S. 66 met f.1105; IJM. 113 met f.705; 2 loggers: K W. 65 met f.230; RO. 1 met f. 595. NIEUWE UITGAVEN. Het algemeen comité voor de organisa tie der Brabantsche Industriedagen heeft een boekje uitgegeven, „Noord-Brabant". De commissaris der Koningin, de heer A. B. G. M. van Rijckevorsel, minister Ver schuur. oud-minister Colijn en andere vooraanstaande persoonlijkheden leverden een korte bijdrage. Het boekje, dat op zeer onderhoudende wijze verhaalt van Bra bant's verleden, ligging industrie, verkeer en openbare leven, wordt in vier talen ge drukt over de geheele wereld verspreid. Men zal moeten toegeven, dat de Bra banders niets onbeproefd laten om de aandacht op hun industrieën te vestigen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Heimwehr-groepen in Oosten rijk een poging gedaan de regeering om ver te werpen en zelf de macht in handen te nemen. Omstreeks halftwee werden door de Heimwehr in Boven-Stiermarken tal van plaatsen bezet, zooals Droeck a. d. Mur, Kapfenberg, Feldweg, Judenburg en Schladming. Hetzelfde gebeurde in Kirchdorf en Grenz in Boven-Oostenrijk en in eenige plaatsen van het district Salzburg. Dr. Pfriemer, de leider der Heimwehr richtte een manifest tot de bevolking, waarin hij verklaarde, dat de onder hem staande Heimwehrgroepen bezit namen van de macht en waarin hij de gendar merie en de politie van hun eed ontsloeg. Alle ambtenaren en beambten werden van hun verplichtingen aan den Staat ontslagen. Tegelijkertijd werd een nieuwe grondwet gepubliceerd, waarin Dr. Pfrie mer tot Staatsbestuurder werd genoemd en het opperbevel over het bondsleger op zich nam. Bij deze grondwet werden de juryrechtbanken afgeschaft en werd het standenrecht geproclameerd. De bezetting der verschillende steden en dorpen geschiedde zonder noemens- waardigen tegenstand. De bondsregeering had intusschen direct haar maatregelen genomen en militairen en gendarmerie naar het centrum der omwenteling ge zonden. Het kwam aanvankelijk slechts tot eenige kleine botsingen en spoedig daarna volgde reeds een telegram dat de poging van dr. Pfriemer als mislukt kon worden beschouwd. Gistermiddag waren tal van door de Heimwehr bezette steden al weer door de bondstroepen hernomen. Aangezien verschillende stations door de opstandelingen in bezit waren genomen, geschiedde het troepentransport met vrachtauto's. Kleine troepen Heimwehr- leden, die uit Weenen naar Stiermarken wilden gaan. werden door de gendarmerie tegengehouden. Te Kapfenberg bij Weenen kwam het tot een gevecht toen de opstan delingen poogden het plaatselijk arbei dershuis te bestormen. Daarbij werden twéé arbeiders gedood, drie andere arbei ders en een Heimwehr-man werden zwaar gewond. Bij Weidling gaven 340 Heimwehrlieden zich zonder strijd door een militaire af- deening over. Zoowel in Innsbruck als in geheel Tirol heerschte volkomen rust. Ook in Salzburg is het alleen in St. Johann en in kleinere plaatsjes tot eenige drukte gekomen, maar nergens tot een eigenlijke opstandige be weging. In Opper-Oostenrljk is het in Kirchdorf tot een grootere actie gekomen. In Karnten en in Vorarlberg hebben de Heimwehren zich in het geheel niet aan gesloten bij den Putsch. Het krachtigste Is dus het optreden van de Heimwehren geweest in Opper-Steyermark, waar de deelnemers aan den Putch geschat kun nen worden op 10 tot 15000. man. Daar is het ook tot bloedige botsingen gekomen. Ook te Knittelfeld schijnt het tot bloe dige botsingen te zijn gekomen, waarbij één doode en verscheidene gewonden ge vallen zijn. De Christelijke „Wiener Zeitung" publi ceerde een oproep van de opstandelingen, waarbij deze verklaarde, dat zij het vader- landgetrouwe volk tot opperste meester zijner rechten hadden uitgeroepen en dat men thans zich gedwongen gevoelde tot daden over te gaan, teneinde aldus den ondergang af te weren. De Helmatschutz greep dus in den zin van zijn grondbegin selen naar den macht in den staat. Inmiddels was de Putsch gisteravond al vrijwel achter den rug. Een extra-editie van de sociaal-democratische „Arbeiter- zeitung publiceerde een oproep tot de leden van den republiceinschen Schutz- DE AANSLAG OP DEN TREIN BOEDAPEST-OOSTENDE. BOEDAPEST, 13 Sept. (Wolff.). Vol gens een officieele opgave bedraagt het aantal gedoode passagiers van den D-trein thans 24. BOEDAPEST, 14 Sept. (V.D.) De politie te Boedapest staat in voortdurende ver binding met de politie te Berlijn, en wel voornamelijk met den Berlijnschen Poli- zeirat om door wederzijdsche informatie uit te vinden, of er misschien eenig ver band bestaat tusschen den jpoorwegaan- slag bij Boedapest en die bij Jueterbog. Het staat vrijwel vast, dat de helsche machine, waardoor de ramp veroorzaakt is, van Duitschen oorsprong is. Uit de telefonische mededeelingen tusschen Berlijn en Boedapest zou gebleken zijn, dat er inderdaad veel aanknoopingspun- ten zijn voor de veronderstelling, dat de beide aanslagen op dezelfde wijze zijn verricht, misschien wel volgens een be paalde afspraak. De daders moeten ver trouwd zijn geweest met springstoffen. De beide batterijen, die door kortslui ting van den stroom de ontploffing van de ongeveer 2 K.G. ecrasit hebben ver oorzaakt, zijn producten van de Orion- gloeilampenfabrieken. Uit het verhoor van een vertegenwoordiger van de Orion- fabrieken bleek, dat de batterijen tus schen 30 Augustus en 5 September in den handel zijn gebracht. Men is er van over tuigd, dat de daders het land nog niet hebben kunnen verlaten, aangezien on middellijk na den aanslag alle grenssta tions zijn gewaarschuwd en een bijzondere bewaking hebben ingesteld. BOEDAPEST. 14 Sept. (V.D.) Naar ver luidt, zou men ln regeeringskringen over wegen. de pasvisa weer in te voeren, aan gezien thans te veel misdadigers op ge makkelijke wijze in het land kunnen ko men. De politie heeft tot nog toe vijftien communisten gearresteerd, waarvan de meesten echter hun alibi bewijzen konden bund in geheel Oostenrijk om zich gereed te houden voor alarm ten einde de repu bliek en de democratie te beschermen, maar hun optreden schijnt niet noodig geweest te zijn. Volgens een hedenmorgen ontvangen telegram heerscht thvans overal weer rust. De Oostenrijksche bondsregeering liet gisteren de volgende proclamatie bekend maken Medeburgers! In een uur van den drukkendsten nood in ons vaderland heeft een klein gedeelte van bondsbroeders, zonder eenig verant woordelijkheidsgevoel of geweten ons Oos- tenrijksch vaderland met misdadige licht zinnigheid in een toestand gebracht, die in het binnenland en in de buitenlandsche betrekkingen ondragelijke gevaren had kunnen doen ontstaan. Het is de plicht van het geheele volk, maar in de eerste plaats van de aangestelde leiders en de grondwettige regeering om dit gevaar met alle wettelijke middelen en met de nood zakelijke strengheid te keeren, teneinde niet alleen de gekwetste rechtsorde weer te herstellen, maar ook alle maatregelen te treffen, opdat de misdadige onderneming onderdrukt worde en een herhaling van dergelijke hoogverraderlijke avondturen voor de toekomst uitgesloten blijve. In dit noodlottig uur is het een troost, dat der bondsregeering beproefde en be trouwbare machtsmiddelen ter beschik king staan in het bondsleger en in de gen darmerie, die volkomen tegen alle situaties ziiii opgewassen. Ook de bondsspoorwegen, telegraaf en telefoon hebben hunnen plicht volkomen gedaan. Met tevredenheid wordt vastgesteld, dat dank zij de plichtsgetrouwheid van alle staatsorganen en den trouw aan den wet van de overweldigende meerderheid van onze medeburgers, die den misdadigen aanslag met verontwaardiging en afschuw van zich wijzen en zich om de wettelijke regeering hebben geschaard, de onderne ming is beperkt gebleven tot 'n deel van 't bondsgebied en ook daar zonder succes is gebleven. De bondsregeering zal plichtsge trouw de schuldigen zónder aanzien des persoons met alle strengheid van de wet ter verantwoording roepen. Dat de bondsregeering gelijk had met haar mededeeling dat de onderneming zonder succes was gebleven, werd ten over vloede bewezen door een mededeeling van den president van de Heimwehr, waarin dr. Pfriemer het volgende zeide: „Aan alle leiders van het Verbond. De slechte toestand van den Boeren stand in Oostenrijk en in andere kringen, ook die van de arbeiders, heeft mij aan leiding gegeven een laatste poging tot red ding te doen, om ons land voor verbrok keling en ondergang te bewaren. Ofschoon wij geheel Stiermarken met uitzondering van Graz bezet hebben, staak ik, om bloedvergieten te voorko men, de actie. Alle Heimwehr-afdeelingen moeten direct naar hun standplaats terugtrekken. Mijn laatste boodschap als leider van den Bond geldt alle kameraden, die zoo als ik, alles beproefd hebben, om de ge dachte van de Heimatschutz door te zetten. In het bijzonder dank ik alle kameraden in Stiermarken voor hun offer, dat zij aan de beweging brachten. Ik deel tegelijkertijd mee, dat ik mijn leiderschap in de handen leg van de Hei matschutz. De bondsleider Relter heeft eveneens zijn functies neergelegd." Het pleit was hiermede beslecht! Dr. Pfriemer zou, volgens berichten uit Oos tenrijk, naar Italië zijn gevlucht. Eenige. andere leiders der Heimwehr, waaronder vorst Starkemberg, zijn gearresteerd. KOPENHAGEN, 14 Sept. (V. D.) Uit Boedapest wordt gemeld, dat onmiddellijk na het spoorwegongeluk het hoofdstation te Boedapest werd opgebeld door een man uit Kopenhagen, die informeerde of op de Hongaarsche spoorwegen alles in orde was, aangezien hij zijn reisplan hiernaar wilde inrichten. Het dagblad „Politieken" heeft telefo nisch inlichtingen gevraagd aan de poli tie te Boedapest. Het gesprek vond plaats 12 minuten na middernacht, dus zeer kort na den spoorwegaanslag. De politie te Boedapest is er van overtuigd, dat heó gesprek in verband met den aanslag staat. De telefoondienst te Kopenhagen kan geen nadere bijzonderheden mededeelen. Men acht het echter zeer onwaarschijn lijk, dat te Kopenhagen gevestigde Hon garen iets met den aanslag uitstaande zouden hebben. DE FRANSCHE BEWAPENING. GENEVE, 13 Sept. (Ned. Tel. Ag.). Dc Fransche regeering heeft 'aan het Secre tariaat van den Volkenbond eenige in lichtingen gegeven over den huidigen toe stand der bewapening. Volgens deze opgave bedraagt de effec tieve legersterkte op het oogenblik 331.872 man, verdeeld over het moederland en de koloniën. De Marine bestaat uit 57.129 officieren en manschappen. De oorlogsvloot heeft naar schatting een toonemaat van 623.603 ton, waaronder niet begrepen zijn de schepen van het bouwprogramma 1931. De luchtmacht telt 40.508 manschappen en heeft de beschikking over 1210 vlieg tuigen. De oefenscholen hebben 637 machines. Het aantal reserve-vliegtuigen be draagt 310. Het aantal watervliegtuigen bedraagt 395 en 71 voor de militaire scholen. Bovendien beschikt de luchtmacht over 3 luchtschepen. De begrooting voor de nationale verdedi ging voor het jaar 1930—1931 bedraagt 8.655 millioen francs. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2