HET JEUGDFEEST DER A.J.C. 72ite Jaargang MAANDAG 14 SEPTEMBER 1931 No. 21929 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. TWEE OPGEWEKTE DAGEN! Het voornaamste Nieuws van heden. KUNST EN LETTEREN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postretfht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:i Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per weet 1.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. AANWIJZING VAN DAGEN VOOR DE ALGEMEENE MARKTEN EN DE BOTER MARKT, IN VERBAND MET DE A.S. 3-OCTOBER FEESTVIERING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, in verband met de a.s. 3-October- feestviering, de algemeene dag- en avond- markten van 3 October a.s., in plaats van op dien dag, op Vrijdag 2 October tevoren zullen worden gehouden en de Botermarkt van 3 October a.s., in plaats van op ge noemden dag op Donderdag 1 October tevoren zal worden gehouden en voorts dat het aanvangsuur van de algemeene dagmarkt op 2 October a.s. is bepaald op 11 uur v.m. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 September 1931. 3651 TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER C. STAFLEU. Groote deelnemende belangstelling. Op do begraafplaats „Rhijnhof" werd hedenmorgen ter aarde besteld het stof felijk overschot van wijlen den heer C. Stafleu. Door leden van den Intern. Orde der Goede Tempelieren, die tevens als slippendragers hadden gefungeerd, werd de baar grafwaarts gedragen. Aan de ge opende groeve werd allereerst het woord gevoed door ds. de Bondt, Geref. predi kant alhier, die wees op de vergankelijk heid van het menschelijke leven. Ds. Hermanides, Ned. Herv. predikant te Val kenburg, bracht den dank over van het Consultatie-bureau voor Alcoholisten aan den overledene voor het vele door deze tijdens zijn leven gedaan voor de wederop- heffing der alcoholisten niet alleen, doch ook voor zijn zorgen bij de voorkoming van hun terugvallen tot drankmisbruik, in welk verband de overledene in nauw con tact stond tot de Reclasseering hier ter stede. Namens de Leidsche loge „Vooruit" der I. O. G. T. voerde de heer van der Leek het woord. Zoo ooit een goed Tempelier bestaan heeft, dan was het wijlen de heer Stafleu. Zijn geheele streven was het werk van zijn loge, de loge Leiden, en daarom kan - aldus spr. - zijn nagedachtenis niet beter geëerd worden, dan door voort te gaan op den door hem ingeslagen weg. Een familielid dankte ten slotte voor de belangstelling, die vooral uit kringen der drankbestrijding zeer groot was. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Bloembollen- kweekerij en Export-Maatschappij Gebr. Bergman, Teylingerlaan 69, Sassenheim. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam thans: N.V. Gebr. Berg man. o Foto Bleuzé. De ongeveer 90 A.J.C.'ers hebben in onze stad en in Katwijk, ondanks het minder goede weer, eenige vroolijke en geestdrif tige dagen gehad. Weliswaar ging Zater dagavond hun entréée met een incident met de politie gepaard, waardoor zij niet met wapperende vaandels en slaande trom konden binnentrekken, doch het misverstand bleek spoedig opgehelderd, zoodat zij later op den avond tijdens den fakkeloptocht hun schade konden inhalen! Op het sportterrein aan den Hooge Rijndijk vond de begroetingsbijeenkorast plaat-s, die een feestelijk karakter droeg. Daar waren de afd. uit Leiden, Rotterdam Dordt, Leerdam, Krimpen a. d. Lek en Krimpen a. d. IJsel, Vlaardingen, Brielle, Nieuw Helvoet, Schiedam, Delft, Gouda, Boskoop, Alphen en Den Haag en zij cir kelden met hun vliegende vaandels over h,et terrein, hetgeen een mooi gezicht op leverde! Nog schooner en fantastischer aanblik was het, toen alle afdeelingen ge schaard stonden op- en rond de hooge stellage en de deelnemers beschenen wer den door het rossige fakkellicht, dat in een breeden kring de reeds gevallen nachtelijke duisternis verhelderde. De fanfares klonken, waarna de heer Henk van Dijk woorden van hartelijk welkom sprak namens het Gewestelijk Bestuur Z.H. der A.J.C. „Gij zijt gewend, aldus spr., feesten te vieren, waarbij de afdeelingen elkaar ontmoeten, bijv. het Pinksterfeest bij de Paaschheuvel, om elkaar de gevoelens van kameraadschap en gemeenschapszin te bevestigen. Wij willen naar buiten toonen, wat wij zijn, n.l. het opgroeiend deel van de arbeiders beweging en wij willen onze speciale wenschen voor de jeugd kenbaar maken, n.l. wettelijke vacantie voor jeugdige ar beiders, verbetering van het onderwijs en van de vakopleiding. Spreker herinnerde voorts aan de splitsing in B-groep der A.J.C.welke hier vereenigd waren en zich doelbewust klaarmaken voor de gemeen schappelijke taak der arbeidersklasse en de afdeeling „Roode Valken", die tezamen weder een vooruitgang konden boeken. Hij betuigde tenslotte zijn dank aan hen, die weder met groote gastvrijheid hun woningen voor de deelnemers be schikbaar stelden, ondanks den druk der tijden. Mr. D. A. van Eek sprak hierop eenige geestdriftige woorden en wekte allen op te blijven strijden voor hun idealen, evenals de tweede voorzitter van den Leidschen Bestuurdersbond. Al deze toespraken werden met een spontaan „Heil, heil" beantwoord, waarna nog eenige indrukwekkende spreekkoren werden uitgevoerd door de afd. Den Haag, waarbij helaas de regen inviel. Na afloop dezer samenkomst formeer de men een fakkeloptocht, die groote belangstelling trok. Plus minus 1000 A.J.C.'ers trokken langs de Leidsche grachten, onder het zingen van jeugd- liederen en het uitvoeren van muziek, ter wijl verschillende leuzen, in verband staand met jeugdprogramma, werden meegevoerd. De oudere Leidsche partij genoot en hadden langs enkele punten, waar de stoet voorbij trok, een aardige atttentie, n.l. een schitterende bengaalsch vuur-ver- lichting opgesteld. Verder trok de stoet naar „Den Burcht" waar de slotbijeen komst werd gehouden. Nadat allen een plaatsje hadden bemachtigd, opende ook hier de heer v. Dijk, voorzitter van het gewest Zuid-Holland, de bijeenkomst, met een herinnering aan het vorige Jeugd feest te Leiden. De groei, aldus spr., is niet alleen in ledental, maar ook in ge halte, orde en tucht merkbaar. Na declamatie was het woord aan den heer Toornstra, lid van het hoofdbestuur der A.J.C. uit Amsterdam. Oudere en jonge kameraden, hier in Leiden's oude veste! De A.J.C. is er in ge slaagd ondanks alle pessimisme van enkele ouderen, de jongeren aan zijn arbeid te binden, daar zij strijden voor hetzelfde ideaal en met dezelfde bezie ling. Wij hebben, roept spr. uit, gedemon streerd voor onze jeugdeischen. ze mee gedragen in onze stoeten. Nog altijd is het, volgens sprslecht gesteld met den toestand op onderwijsgebied voor ons jongeren. Te vroeg worden de jongeren het productie-proces ingestuurd. Wij hebben ook in onze wenschen gezegd, niet alleen beter onderwijs, maar ook op het gebied der arbeidswetgeving is het nog niet in orde. Een aaneensluitende vacantie van minstens 14 dagen is voor de jeugdige arbeiders niet verwezenlijkt. Naast deze wensch, staat ook die eener geleidelijke opvoeding tot arbeider. Wij moeten schouder aan schouder staan om het levenspeil en het levensgeluk der jonge arbeiders te verheffen. Na een driewerf „Heil'" en de „Inter nationale" voerde een aantal leden van de afd. Rotterdam het spreekkoor „Aan de Aarde" op van Brüno Schonlanck, het geen op deze oude veste prachtig tot zijn recht kwam. Na een sluitingswoord van den heer v. Dijk trok men naar de respectievelijke pleegouders, waar een goede nacht werd doorgebracht. De tweede dag van het A.J.C. jeugd feest werd gistermiddag in deduinen te Katwijk aan Zee doorgebracht. Tegen kwart voor 12 kwamen de eerste groepen over de betonnenbrug daar bin nen en trok men de duinen in. Na een pick-nic en het uitvoeren van verschei dene volksdansen en trompetgeschal, sprak de heer v. d. Vlerk uit Rotterdam, lid van het geweestelijk bestuur, een openingswoord. Het muziekgzelschap van het gewestelijk bestuur speelde daarna eenige liederen, die door de aanwezigen, die in een gesloten kring op den duin- grond zaten, meegezongen werden. Hierop sprak, in de plaats van mej. mr. E. Ribbius-Peletier, die verhinderd was, mr. D. A. van Eek een rede uit over „De weg naar het socialisme". Hij herinnerde aan de orde bij dit jeugdfeest, aan de blijmoedige opgewektheid, waarna hij een vergelijking maakte tusschen de jeugd van nu en van een dertiental jaren ge leden. Dan moest hij constateeren, dat men vooruit gegaan is ten goede. Spr. •noemde voorts de werkloosheid een gee- sel van het kapitalisfne, langdurige werk loosheid voert tot verwildering. In een tijd als deze. waar zooveel ellende gele den wordt, bestaat er een hartstochtelijk verlangen naar een betere maatschappij, waarin kameraadschappelijke gelijkheid zal bestaan. Er is een verlangen om een leven te leiden, dat menschwaardig is. Nu hangt de productie af van het toeval. Ze wordt overgelaten aan de vraag, of er genoeg winst te maken valt. Hij wijdde voorts uit over de trust- en kartelvorming, met de voordeelen daarvan voor het kapitaal en de nadeelen voor de arbeiders. Deze maatschappij moet plaats maken voor een andere. Indien de wilder massa aanwezig is dan zal het socialisme komen. Niet alleen door theoretische voor lichting, maar door ons zeiven in die rich ting op te voeren, dit is de gids op den weg naar het socialisme. De kameraad schap, de samenwerking moeten we ons gansche leven behouden: de opvoeding moet beginnen in ons gezin. Wij moeten onze naaste liefhebben, ons opofferingen getroosten voor anderen; het leed van anderen moet ons leed zijn. Spr. bracht lof aan de A.J.C. die dat alles in practijk brengt. Dit is opvoeding naar den weg naar het socialisme. Met een opwekkend woord besloot spr. de met groote stilte aangehoorde rede. De heer v. d. Vlerk bedankte den heer van Eek voor zijn rede, waarna nog eenige voordrachten en een tooneelstukje werden opgevoerd door leden van de afd. Schie dam, die zeer in den smaak vielen. De heer van Dijk sprak ten slotte nog een woord van warme hulde tot de afdee- ling Leiden, voor de schoone ontvangst. Nadat nog een lied met muziekbegeleiding gezongen was, verlieten allen ordelijk het terrein. Er volgde nog een wandeling naar Kat wijk Rijn. In 4 extra trams reed men te gen half vijf terug naar Leiden. Te snel waren deze dagen voor de A.J.C.'ers voorbij! De aankomst van de deelnemers aan het Gewestelijk Jeugdfeest der A. J, stoet wordt op het Stationsplein opgesteld. De jt' HET 18de ORIENTALISTENCONGRES. Wij vernemen nog nader, dat bij de sluitingszitting van het XVIIIde Interna tionale Oriëntallstencongres op Zaterdag j.l. de voorzitter prof dr. C. Snouck Hur- gronje in zijn slotrede in het bijzonder heeft melding gemaakt van de hulp en medewerking ondervonden van mej O. Siesenbeek van Heukelom bij de organi satie van de tentoonstelling in de Laken hal, en van den heer en mevrouw Coert, door wier goede zorgen de Lakenhal bij de receptie van Woensdagavond in een indrukwekkende reeks van ontvangstzalen werd veranderd. Tevens heeft de voorzit ter zijn erkentelijkheid uitgesproken aan de directies van spoor- en tramwegen, mitsgaders aan het bestuur van de Leid sche Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, welke de ontvangst der vreemde gasten aan het station op effectieve wijze heeft helpen regelen. VEREEN. TOT BEVORDERING VAN DE OPLEIDING TOT INSTRUMENTMAKER. De examens 1931. Geslaagd zijn voor het diploma: Leerling-glasblazer: P. M. Sloot, Am sterdam; P. I. Jongbloed, Amsterdam; P. J. J. C. Zaalberg, Leiden; T. Zunderman, Leiden; K. M. van Puffelen, Vlissingen. Gezel-glasblazer: G. J. Sitters, Amster dam; W. Jezeer, Beverwijk. Meester-Glasblazer: R. H. Chappell, Toronto (Canada). Leerling-instrumentmaker: H. J. Berg- ström, Amsterdam; S. Groothuis, Amster dam; B. F. Beyerbach, Amsterdam; A. F. Wickel, Amsterdam; S. Sanders, Coevor- den: B. M. de Groot. Leiden; H. Oussoren, Broek bij Dokkum; H. Vriesman, Amster dam. C. M. A. Insje, Leiden; J. A. Wentzel, Amsterdam; I. Sanderse, Wassenaar; E. Schouten, Amersfoort. C. Bulte, Amsterdam; T. Koopman, Hijken gem. Beilen; L. G. Verschragen, Leiden; A. van Noort, Geervliet. Gezel-instrumentmaker; A. Luteyn, W. Tuinman, Amsterdam, F. Tjalkens, Arnhem. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE. Demonstraties in het Rijn- en Schiekanaal. Zaterdagmiddag heeft de Leidsche Red dingsbrigade in het Rijn- en Schiekanaal nabij de Wilhelminabrug haar j aarlij k- sche reddingsdemonstraties gehouden. Ondanks de zeer ongunstige omstan digheden de watertemperatuur bedroeg nauwelijks 15 graden, terwijl de regen buien gedurig neerplasten en ondanks de concurrentie van den Singelloop van „Rood-Wit" was de belangstelling vrij bevredigend. Ook wethouder Romijn gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn be langstelling. Achtereenvolgens werd in een vlot tempo gedemonstreerd het gebruik van het reddingsmateriaal, het vervoer van een drenkeling, de bevrijdingsgrepen, het opduiken van een gezonken drenkeling, het opwekken der levensgeesten, het ge bruik van huiselijk reddingsmateriaal (tafel, stoel, leege bussen e. d.) en het zich te water ontkleeden. Een aardige pantomime, een ongeluk kige vischpartij. besloot dezen ondanks alles geslaagden middag. Al liepen dan ook de demonstranten te bibberen van de kou, zij mogen er zich van overtuigd hou den, dat hun leed niet tevergeefs is ge leden, maar dat hun offer, gebracht op het altaar van de propaganda voor de zwemsport door velen onder de toeschou wers dankbaar is aanvaard. FEESTAVOND „DE SPORTMAN". Zaterdagavond vond in „Concordia" de uitreiking plaats van de prijzen behaald op de door de voetbalvereeniging ,,De Sportman" uitgeschreven Bekerwedstrij den, waaraan een feestelijk karakter werd gegeven. Even na half negen opende de voorzitter den feestavond, wenschte ieder een een prettigen avond toe, waarop direct een aanvang werd gemaakt met de afwer king van het programma. Muziek, tooneel en zang wisselden elkaar af en ook de heer J. P. Crama oogstte met zijn kinder koortje groot succes. Hierna volgde de prijsuitreiking en werden achtereenvol gens de aanvoerders van K.N.G. I, Ado, LD. en K.N.G. II op het podium ontboden en werd hun met een toepasselijk woord de behaalde prijs ter hand gesteld. Aan dè Voetbalverenigingen van A.T.O. en Waals werd een herinnerings-medaille aangebo den. Bij monde van den aanvoerder van L. D. werd namens de deelnemende ver- eenigingen aan het bestuur van Sportman een herinneringsmedaille aangeboden. Na de pauze volgde wederom muziek en tooneel. waarna het bal aanving. Jammer, dat een paar vreemde indringers de rust kwamen verstoren, zoodat aan de feest stemming spoedig een einde kwam. Het bestuur van Sportman treft dan hier ook geen schuld, want er is voor het incident prettig feestgevierd. De heer Th. H. Boode, die Dinsdag 22 vdezer zijn 80sten verjaardag viert, woont niet Oude Vest 119, zooals Zater dag gemeld, doch Vliet 51. BINNENLAND. Prinses Juliana is gisteren op Het Loo teruggekeerd. (Binnenland, 3e Blad). Minister De Geer over de aanstaande rijksbegrooting. (Laatste Berichten, le Blad). Ingediend is een anti-dumpings-ontwerp en een ontwerp tot herziening der Lager Onderwijs-wet. (3e Blad). De financieele plannen der regeering; drie cent belasting per liter benzine? (Binnenland, 3e Blad). Ernstige autobotsing bij Den Haag; twee zwaar- en drie lichtgewonden. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Mislukte opstand der Heimwehr in Oos tenrijk; eenige dooden en gewonden; de leider der opstandelingen gevlucht, (le BI.) Rede van dr. Curtius in de Volkenbonds vergadering. (Buitenl. le Blad). De Amerikaansche senator Borah heeft het plan geopperd van een bewapenings- vacantie voor vijf jaar. (Buitenl. le Blad). De Duitsche minister Schiele over de landbouw-politiek van het rijk. (Buiten land, le Blad). Gandhi is te Londen aangekomen. (Bui tenland, le Blad). De D-trein BoedapestOstende, ten gevolge van een aanslag, in een ravijn gestort; er zijn meer dan twintig dooden. (3e Blad en Tel., le Blad). DE BRABANTSCHE INDUSTRIEDAGEN. HET SLOT DER EXCURSIE. Eindhoven. Zondag. Het programma van Zaterdag bracht ons van 's Hertogenbosch naar de Lang straat en van de Langstraat naar Tilburg en Breda. Er is weer veel van deze excursie op de laatste der 3 industriedagen te vertellen. Vandaag beperken wij ons echter tot een beknopt overzicht om morgen en Woens dag nog eens uitvoerig terug te komen op die dingen, die werkelijk belangwekkend waren. Wij zullen dan gelegenheid heb ben iets te vertellen van enkele Brabant- sche industrieën en kunnep dan tegelij kertijd terugkomen op de gehouden redevoeringen. Allereerst werden Zaterdag de Waal- wijksche industrieën bezichtigd. Het ge meentebestuur ontving de excursisten. De auto's brachten ons vervolgens naar Tilburg, waar, nadat men eenige fabrie ken had bekeken, mr. M. P. L. Steen- berghe, voorzitter van de Alg. R.K. Werk geversver. een rede hield over Brabant- sche Industrie en Handel en de omstan digheden, w.o. deze verkeeren. Omstreeks 5 uur kwam het gezelschap in Breda aan, waar het een bijzonder hartelijke ontvangst werd bereid door de meisjesleden van het Eucharistisch Kruis- tochtwerk. Men reed langs het sierlijke kasteeltje Bouvigne, door de stad, waar de burgerij de vlaggen had uitgestoken. De N.V. Hollandsche Kunstzijde In dustrie trad als gastvrouwe op. De heer F. B. J. Frencken, dir. van het Eucharistisch Kruistochtwerk hield een rede in een der versierde zalen van het gebouw der Kunstzijde-industrie over „Het sociale werk in de provincie Noord- Brabant". In Concordia vond het slot- feestijn plaats, waar het gezelschap ver gast werd op de Fritz Hirsch operette: „Walzer aus Wien". Er heerschte een feestelijke en opge wekte stemming. 's Middags had minister Deckers, Bra bander van geboorte en Brabander in hart en nieren, een enthousiast af scheidswoord gesproken, dat den Bene den-Moerdijker uit het hart gegrepen was. Hij wist den juisten toon te treffen en uitte zijn onwrikbaar vertrouwen in de Brabantsche Industrieën, welke steeds meer de kern van de Nederlandsche Industrie wordt. De dag van gisteren werd aan diverse ontspanningen gewijd. TIJDSCHRIFTEN. Zonneschijn. Weer een prachtig nummer van „Zonne schijn". Nannie van Wehl schrijft in de rubriek „Van groote mannen en vrouwen uit onzen tijd", over Albert Schweitzer; C. Kuip r-deJongh brengt een verhaal „Het staartje van het muisje". Toby van Graaf land schrijft over „ben angstige nacht'. Nog tal van andere spannende geschiede nissen, afgewisseld door een vloed van platen en teekeningen maken dit nummer weer uiterst aantrekkelijk.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1