<D .ARNHEM Misdadige aanslag op een D-Trein, BURG. STAND VAN LEIDEN FAILLISSEMENTEN. Dames en kinderkleedinq BINNENLAND. KERK- EN SCH00LNIEUWS Meer dan twintig dooden en vele zwaar gewonden Een tweede aanslag nog juist voorkomen. Op den internationalen D-treln Boeda pestWeenenParijs—Ostende is in den nacht van Zaterdag op Zondag een dynamietaanslag gepleegd. Toen de trein, die te half twaalf Zater dagavond uit Boedapest was vertrokken, gekomen was aan de brug over de berg kloof bij Bia-Torbagy (ongeveer 30 K.M. van Boedapest), had een hevige ontplof fing plaats. De brug, die een lengte heeft van 60 M., stortte in. De locomotief en de zes volgende wagons vielen in de 24 me ter diepe kloof. Tot gisterochtend elf uur waren reeds negentien dooden geborgen. Het aantal gewonden bedroeg achttien. De toestand van de meeste gewonden waren ernstig. Direct na het bekend worden van den aanslag en de gevolgen daarvan, werd hulp naar de plaats des onheils gezon den en werd met het opruimingswerk een aanvang gemaakt. Tegelijkertijd werd het onderzoek naar de daders van den aan slag geopend. In de ochtenduren werden te Boedapest een electro-monteur en een arbeider ge arresteerd, die van den aanslag verdacht worden. Bij het onderzoeken van de parallel loo- pende rails, die over een afzonderlijke brug loopen, kwam men tot de ontdek king, dat ook op deze brug een bom was gelegd. De Orien-express uit Weenen, die korten tijd later moest passeeren, kon tijdig worden tegengehouden, zoodat een tweede ramp van grooten omvang kon worden voorkomen. m Nader wordt gemeld: De plaats waar de aanslag op den D-trein is gepleegd, de spoorbrug bij Bia Torbagy, biedt een vreeselijk beeld. De locomotief en een der omgevallen wagons zijn diep in den grond blijven steken. Het is een gelukkig toeval, dat de trein slechts matig was bezet. Bij het ongeluk is een der passagiers, graaf Palffy, uit den trein gevallen, zonder evenwel ernstige wonden op te loopen. Hij begaf zich direct naar het dichtstbijzijnde station, waar hij hulp inriep. Uit Boedapest werden dadelijk eenige hulptreinen gezonden. Behalve de red- dingsvereeniging uit Boedapest, zijn nog talrijke politie- en gendarmerie-af deelin gen op de plaats des onheils aangekomen. Hier werd een papier gevonden, waarop geschreven stond: „Wanneer de kapita listische staat geen brood geeft, verschaf fen wij het ons op andere wijze. Brand stof en benzine hebben wij genoeg." De beide gearresteerden hebben bij hun verhoor niet kunnen zeggen, hoe zij op de plaats van den aanslag gekomen zijn Te Boedapest vermoedt men dat de aanslag door communisten is gepleegd. Behalve de locomotief zijn twee slaap wagens, drie pullmanwagens en de ba gagewagen in de diepte gestort. Aange zien het baanvak dubbel spoor heeft, kan het verkeer gaande worden gehouden. Onder de dooden zijn de machinist en 3 andere spoorwegbeambten, voorts een beambten der posterijen en een Hongaar, die uit Amerika teruggekomen, eenigen tijd in Europa zou vertoeven. Volgens een latere mededeeling is de helsche machine voorzien geweest van een zaklantaarnbatterij van Tschechisch fabrikaat. Gistermiddag werd nader gemeld: Het aantal slachtoffers bedraagt op het oogenblik reeds 22. Vijf zwaar gewonden verkeeren nog in levensgevaar. Aangezien de opruimingswerkzaamhe den ernstig bemoeilijkt worden door het feit, dat de omlaaggestorte wagens in el kaar zijn geschoven, zal eerst in den loop van den Maandag kunnen worden vast gesteld of zich nog slachtoffers onder het puin bevinden. De bergingswerkzaamhe den zijn in vollen gang. Naar thans is komen vast te staan, zijn de drie laatste wagens van den D-trein slechts daardoor behouden gebleven dat hun koppeling afknapte. De politie volgt intusschen 27 sporen die mogelijk tot de arrestatie van de daders zouden kunnen leiden. De beide gistermorgen gear resteerde verdachten kunnen, naar ver luidt. slechts weinig met den aanslag uit staande hebben, aangezien een van hen reeds 78 jaar oud is. Het is niet uitgeslo ten dat de aanslag door buitenlanders is gepleegd. Hiervoor zouden verschillende aanwijzingen bestaan. De tekst van een in de buurt van het ongeval gevonden briefje, dat met twee steenen was ver zwaard. is als volgt: „Arbeiders, wij ontlasten u van de zorg en zullen met geweld van de kapitalisten eischen wat ook u toekomt. Iedere maand zult u van ons hooren. Onze mak kers zijn overal. De kapitalisten zullen ons niet ontgaan. Onze dynamiet en ben zine schiet niet te kort." De samenstelling van de springstof is nog niet bekend. Volgens de laatste nasporingen is ge bleken, dat de aard van de helsche ma chines, welke bij dezen aanslag zijn ge bruikt, dezelfde is als die van den aanslag bij Juteborg. De politie heeft geconstateerd, dat de laatste trein welke de plaats van de catastrophe passeerde, om 10 uur 53 voorbijgereden is, terwijl de ramp om 12 uur 10 plaats had. De daders hebben dus een uur en 17 minuten tijd gehad voor het voorbereiden van het ongeluk. Een ooggetuige deelde het volgende over de ramp mede: „Ik stapte te Boedapest in de eerste wagen van den sneltrein naar Weenen. Omdat er evenwel geen plaats was begaf ik mij naar den op één na den achtersten wagen, waar ik ging slapen. Slechts aan deze omstandigheid heb ik te danken dat ik niet ben verongelukt. Ongeveer tien minuten na het vertrek van den trein heeft het ongeluk plaats gehad. Ik werd door een buitengewoon kabaal en een oorverdoovend gekraak uit den slaap ge wekt. Op hetzelfde oogenblik gingen alle lichten uit.De pasagiers werden van hun plaatsen geslingerd. In het eerste oogen blik wist niemand wat precies gebeurde. Eerst toen hulpkreten waren vernomen en de talrijke gewonden vreeselijk steunden, werden wij geredden ons bewust dat een catastrophe had plaats gehad. Aangezien de duisternis volkomen was, kon in den beginne geenszins aan reddingswerkzaam heden worden gedacht. Een uur later kwam de brandweer ter plaatse. De man nen hadden evenwel vergeten fakkels mee te nemen. In allerijl werden brandstapels opgericht, bij welker schijn met het red dingswerk werd aangevangen. De wagens van den trein hingen voor het meeren- deel tusschen hemel en aarde boven den 24 Meter diepen afgrond, zoodat men nie mand kon bereiken. Eerst later, toen politie en militairen ter plaatse versche nen, konden de bergingswerkzaamheden met vereende krachten worden aange vangen. Zooals gebleken is zijn de hor loges van de leden van het treinperso neel blijven staan op het oogenblik dat de ramp plaats had. Kort na midder nacht". Een Wolff-bericht zegt: Volgens het voorloopig resultaat van het onderzoek van de deskundigen bij den treinramp zijn de lont en de ontplofte machine van een Duitsche fabriek. De ele menten zijn echter van Poolschen en van Engelschcn oorsprong. In verband hier mee acht men het duidelijk, dat de aan slag door een internationale groep com munisten, die in de laatste jaren ver schillende treinaanslagen hebben uitge voerd, is gepleegd. De misdadigers hebben den voor den D- trein rijdenden passagierstrein laten voor bijgaan en toen pas de koperdraden met de rails in verbinding gebracht. De autoriteiten treffen alle maatregelen om de daders van deze vreeselijke misdaad op te sporen. Gebleken is, dat een deel van den trein dat het volste was, de plaats waar de ontploffing plaats had, nog niet was ge passeerd. Het aantal slachtoffers zou anders nog veel grooter zijn geweest. Alle gewonden zijn naar het ziekenhuis te Boedapest getransporteerd. Tijdens de bergingswerkzaamheden werd een man in blauwen kiel door de gendarmen aangehouden, de man wilde langs de rails naar Boedapest loopen. Het bleek een boerenarbeider te zijn, doch daar hij zich verdacht gedroeg, Is hij aangehouden. Later werd pok een fabrieks arbeider gearresteerd. Het verkeer van de lijn Boedapest Weenen wordt langs de andere rails van het viaduct in stand gehouden. De spoorlijnbewaking is verscherpt. De politie van Szeged heeft een uit Boe dapest gekomen student, Buchholz aan gehouden. die het viaduct fotografeerde. Hij verklaarde de zonsopgang te willen fotografeeren. Voorloopig ls hij opgesloten. GEBOREN: Willem zn. v. M. Boehlee en J, Vijl- brief Catharina Huberta dr, v. M. C. Juffermans en A. Chr. M. de Laaf. ONDERTROUWD. G. H. As jm. 24 j. en J. C. Bouwman jd. 22 j. J. C. Mattaar jm. 28 j. en J. H. Marks jd. 25 j. J. C. Spruit jm. 26 J. en J. Meijering jd. 24 j. J. Rijsbergen wedr.. 41 j. en J. Haasbeek, gesch., 40 j. L. v. Leeuwen jm. 22 j. en C. J. Vissers jd. 18 j. C. v. d. Kraan jm. en J. C. v. Wij nen jd. H. P. Trap wedr 43 j. en L. Kret jd. 40 j. J. Laterveer jm. 32 j. en W. Baart jd. 24 j. RECLAME. OVERLEDEN C. Stavleu m. 51 j. A. P. Neuteboom- Cossee vr. 62 J. A. C. HendrikseVink vr. 31 j. In de week van 712 September zijn in Nederland 45 faillissementen uitgesproken 75 geen geld f Eerst kijken *9 hofweg 6 DEN HAAG ROTTERDAM Alléén Hofweg 6. Hoogstraat hoek Spui. 3430 ANTI-DUMPINGS-ONTWERP INGEDIEND. g WAT IS DUMPING? Bij de Tweede Kamer is ingediend een anti-dumpings-ontwerp, m. a. w. een wetsontwerp tot toekenning van de be voegdheid tot het tijdelijk treffen van afweermiddelen tegen kunstmatige con currentie uit het buitenland. Dit- ontwerp heeft ten doel de Regeering de gelegen heid te geven bulten het Parlement om in daartoe leidende gevallen tegen be paalde verschijnselen van dumping tijde lijk zekere afweermaatregelen te nemen. Het wetsontwerp geeft die mogelijkheid in tweeërlei vorm, namelijk in dien van een bijzonder invoerrecht en in dien eener invoerbeperking. Voor den maatregel is de vorm gekozen van een ministerieele beschikking, welke slechts genomen wordt na goedkeuring in den Raad van Ministers en na behande ling van de aangelegenheid door een com missie van onderzoek, bestaande uit 5 ge wone en 20 buitengewone leden, door de Kroon te benoemen, welke commissie be langhebbenden in het openbaar hoort. Een maatregel zal nimmer langer kunnen gelden dan voor een tijdvak van één jaar; een verdere voorziening zal slechts moge lijk zijn in den vorm van een hernieuwden maatregel, in een hernieuwd, volledig onderzoek. Als maximum wordt aangegeven het vijfvoud van het invoerrecht krachtens de Tariefwet. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Het is van voldoende bekendheid dat de meeningen omtrent hetgeen onder „dum ping" valt te verstaan, vrij sterk uiteen- loopen en dat zelfs over de verschillende definities van dumping allengs eene uit gebreide literatuur is ontstaan. Vastge steld kan worden, dat het woord dumping als aanduiding van een bepaald verschijn sel voor het oogenblik geen vaststaande waarde heeft en derhalve als grondslag voor een wettelijken maatregel onbruik baar is. Daarentegen had de regeering zich voor de beantwoording van de vraag, of een overheidsbegrijpen tegen dumping ge motiveerd zou zijn, te beraden, welk van de verschillende verschijnselen, die zich onder dien naam aandienen, voor bestrij ding in aanmerking kwam. Zij heeft ge meend, zich ten deze te kunnen bepalen tot wat door haar in het aangeboden wetsontwerp aangeduid wordt als „kunst matige concurrentie uit het buitenland", een begrip, dat in artikel 1 van het wets ontwerp nader wordt omschreven als „het beïnvloeden van den prijs op de Neder- landsche markt door maatregelen van kennelijk tijdelijken aard, waarbij de op zet aanwezig is om aan eenig Neder- landsch bedrijf een zoodanige schade toe te brengen, dat het in zijn voortbestaan ernstig wordt bedreigd." Tegen verschijnselen van dumping naar de boven gegeven omlijning moet het, naar de regeering meent, mogelijk zijn om zoo noodig tijdelijk maatregelen van afweer te nemen. Het wetsontwerp geeft die mogelijkheid in tweeërlei vorm, namelijk in dien van een bijzonder invoerrecht en in dien eener invoerbeperking. Welke dezer maatregelen voor het beoogde doel het meest dienstig zal zijn, zal in elk geval afzonderlijk van de omstandigheden afhangen. Beide maat regelen zullen met het oog op bestaande verdragen in den regel slechts een alge meen karakter kunnen hebben en dan derhalve gelijkelijk betrekking moeten hebben op den invoer uit landen, van waaruit niet en van waaruit wel gedumpt wordt. De eerstbedoelde maatregel heeft zijn eenvoud vóór; de tweede is in zijne uitwerking ingewikkelder, echter schijnt deze in omstandigheden, waarin een bij zonder invoerrecht niet gewenscht zou zijn, weder andere mogelijkheden te bie den in de praktische uitvoering. Het spreekt vanzelf, dat niet elk ver schijnsel van drukkende concurrentie en zelfs niet van kunstmatige concurrentie in den zin van het wetsontwerp tot het treffen van een der gedachte afweermaat regelen zal mogen leiden. Uit de bepalingen van het wetsontwerp, en de daarbij te verstrekken nadere toe lichting kan blijken, dat het de bedoeling is, in dit opzicht het middel met de groot ste omzichtigheid te hanteeren en dat er ruimschoots gelegenheid zal bestaan om alle belangen, welke bij een maatregel be trokken zijn, te voren terdege onder de oogen te zien. De bestaande verdragen verzetten zich niet tegen afweermaat regelen. De vraag moet worden gesteld, of geen bepalingen uit multilaterale of bilaterale verdragen, bij welke Nederland partij is, zich tegen het nemen van maatregelen als in het wetsontwerp voorzien, zouden ver zetten. Naar het oordeel der regeering kan deze vraag geheel in ontkennenden zin worden beantwoord, daar in het ontwerp nauwkeurig gewaakt is en bij de uitvoering gewaakt zal kunnen worden tegen het treden buiten de weliswaar nauwe, begren zing, welke de verschillende verdragen voor maatregelen als de onderhavige trek ken. De kwestie der dumping, welke nog steeds te Genève een onderwerp van studie uitmaakt, vormt overigens min of meer een materie op zich zelf. Uit de behandeling welke dit onderwerp aldaar tot heden is ten deel gevallen, mag de conclusie wor den getrokken, dat niet a priori tegen elke kunstmatige concurrentie, zelfs de gevaar lijkste en opzettelijkste maatregelen van zuiver defensieven aard zouden zijn uitge sloten. Ditzelfde geldt ook voor de handels overeenkomsten, welke tusschen Neder land en verschillende landen gesloten zyn. DE FINANCIEELE PLANNEN VAN DE REGEERING. Wat ons te wachten staat. „Ons Noorden" verneemt nader, dat de invoerrechten, welke op de benzine gehe ven zullen worden (de minister spreekt met opzet niet van een benzine-belastlng of -accijns), ongeveer 3 pet. per liter zul len bedragen en geheven worden bij het opslaan hier te lande. Er zal een over gangsperiode van eenige maanden worden toegestaan, maar langer niet. Met dezen maatregel en de verhooging van de invoerrechten, welke samen bijna 50 millioen per jaar zullen opbrengen, hoopt de minister zijn begrooting over 1932 sluitend te maken, plus eenige mil- licenen uit enkele reservepotjes. Deze invoerrechten op benzine zullen echter een tijdelijk karakter hebben en worden dan ook slechts voor den tijd van drie jaar voorgesteld. DE PROEF-VLIEGDIENST OP EELDE. Matige resultaten. Men meldt uit Eelde aan de „Maandag morgen": Nog enkele dagen, en de proefdienst, welke de K.L.M. dan gedurende een maand tusschen Eelde en Amsterdam, vice-versa. zal hebben onderhouden, zal een einde hebben genomen. Het zou voorbarig zijn, op de definitieve uitkomsten, en de gevolgen voor het ko mende jaar. vooruit te laten, vast staat echter wel. dat deze dienst niet geheel aan de verwachtingen heeft beantwoord. Het pleit niet voor de interesse van het Noorden, dat in de afgeloopen week het getal passagiers vanuit het centrum van het land grooter was dan dat, hetwelk van Eelde naar Amsterdam vertrok. Grooter tegenvaller ls echter, dat de aanbieding van goederen voor luchtverkeer door de noordelijke industrieelen, kweekers enz. geregeld slechts zeer gering is geweest. PRINSES JULIANA WEER IN ONS LAND Gistermiddag op Het Loo aangekomen. Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana om drie uur een bezoek afgelegd bij maar schalk Lyautey te Parijs. Na het diner dat in intiemen kring gebruikt werd, heeft zij een schouwburgvoorstelling bijgewoond. Gistermiddag keerde de Prinses te half twee op Het Loo terug. Het traject Am sterdamApeldoorn werd per auto afge legd. DE SPOORWEG-AANSLUITING TE AMSTERDAM. De werkzaamheden voor de verbetering van den verkeersweg 't Gool-Amsterdam bij den beruchten spoorwegovergang ln den Muiderstraat zijn thans zoover ge vorderd. dat de nieuwe spoorweg-viaduct over dezen straatweg Woensdag in gebruik kan worden genomen. De treinen zullen over het nieuwe weg gedeelte voorloopig langzaam rijden en daardoor zullen de reizigerstreinen vertra ging van 7 minuten bij aankomst te Am sterdam C. S. Dientengevolge zullen dus ging ondervinden. Men rekent op een ver traging van 7 min. bij aankomst te Am sterdam C.S. voor de treinen, komende van het Gooi, niet verzekerd zijn, indien te Amsterdam C.S. volgens de dienstrege ling niet ten minste een overgang van 15 minuten bestaat. Het zal wel eenige weken duren, alvo rens het nieuwe baangedeelte met de normale snelheid bereden zal kunnen worden. o BOND VAN SCHILDERSPATROONS. Op den derden dag van het Alkmaarsche Congres is weer uitvoerig gesproken over den toestand in het bedrijf. De heer De Groot vroeg voorhet hoofdbestuur mach tiging, zich in verbinding te stellen met ieder, die een idee meent te hebben om den toestand in het schildersbedrijf te ver beteren. Spr. hoopte, dat binnen een half jaar daarna de bond in buitengewone ver gadering zal kunnen worden bijeenge roepen ter behandeling van een en ander. Na eenige bespreking werd deze machti ging aan het hoofdbestuur verstrekt. Het hoofdbestuur stelde voor, den bond aan alle leden bij een eventueel ongeval de uitkeering voor één eenheid volgens het reglement van de patroonsongevallenver zekering te doen betalen, waarvoor de premie geacht wordt te zijn opgenomen in de bondscontributie, echter met die be perking, dat voor firma's, die slechts één bondscontributie betalen, de oudste fir mant voor de verzekering in aanmerking komt. Rotterdam stelde voor te lezen „een der firmanten", welk voorstel door het be stuur werd overgenomen. Aldus werd het voorstel aangenomen. Verworpen werd een voorstel van de af- deeling Loppersum om de bondscontributie van f. 7.50 te brengen op f. 5. Hilversum deed een voorstel om propa ganda te voeren voor het schildersbedrijf. Na uitvoerige bespreking door verschil lende afgevaardigden zegde het bestuur overweging toe van het idee van de afd. Rotterdam om contact te zoeken met notarissen en hypotheekbanken, opdat in koopcontracten worde vastgelegd de bepa ling dat de vaste goederen goed moeten worden onderhouden, ook wat het schil derwerk betreft. De heer Doodewaard, Amsterdam, deelde mede, telegrafisch bericht te hebben ont vangen, dat de Ned. Gezellenbond terug komt op zijn besluit tot terugtrekking uit de commissie voor regularisatie en werk verruiming. Almelo had gevraagd voor het volgend jaar de algemeene vergadering te mogen ontvangen. De voorzitter meende, dat men zoo weinig mogelijk uit het centrum zou moeten gaan. Het verzoek zou worden overwogen. I Goedgekeurd werd de begrooting 1932. Ontvangsten en uitgaven waren geraamd op f. 20.000. De begrooting voor het orgaan werd vastgesteld op een bedrag van f. 5700 in ontvangst en uitgaaf. Na rondvraag sloot de voorzitter het congres. Hbld. o LANDSTORMCORPS „ZUID-HOLLAND-WEST". In het Landstormhuis aan het Bezui- denhout te 'sGravenhage is Zaterdag een vergadering gehouden van den comman dant van het Landstormkorps „Zuid-Hol land West", met de plaatselijke leiders uit dit gewest. Het begin van deze samenkomst werd bijgewoond door den afgetreden voorzitter van de gewestelijke landstormcommissie Zuid-Holland West den heer J. M. Krijger Jr. en zijn familie. De res.-kapitein J. J. Eckebus, heeft den heer Krijger, op zeer waardeerende wijzen toegesproken en hem bedankt voor het geen hij gedurende bijna 12'/. jaar voor de Landstormbeweging van het begin af geweest is. Namens plaatselijke leiders, bood hij den heer Krijger het door den kunstschilder Goedhart uitgevoerde por tret zijner echtgenoote aan. VROEGE KOUDE. Een vergelijking met vorige jaren. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Algemeen klaagt men dit jaar over het koude weer in de eerste helft van Sep tember. Volgens de waarnemingscijfers te Rotterdam heeft sedert 1889 een derge lijke koude zich in dezen tijd hoogst zel den doen gevoelen; alleen ln 1925 deed dit verschijnsel zich in nog iets sterker mate voor. De laagste temperatuur, ditmaal in Sep tember waargenomen, was 7.6 gr. Celslus (46 Fahr.) op den llden; in 1925 viel ze ook op 11 September, met 6.3 gr. Celslus (43 Fahr.). Zulke lage temperaturen kunnen ge volg van verschillende oorzaken zijn, waardoor ook een buitengewone uitstra ling in verband met droge heldere lucht tijdens een periode van heel fraai weer valt te noemen. De thermometer loopt dan des daags door de zonnewarmte flink omhoog, en niemand zal zich over de och- tendkoude beklagen. Dit was in 1925 noch dit jaar het ge val; de maximum temperaturen waren in 1925, evenals ditmaal, ook laag, ongeveer 14 gr. Celsius (57 Fahr.). De oorzaak moet in beide jaren worden gezocht in hoogen luchtdruk in het Westen, van IJsland over den Oceaan en depressies in het N.O. en Oosten van Europa, waardoor een koude wind uit Noord en N.W. zich over Europa uitspreidt. De lucht is hierbij meest zwaar bedekt met buiïg weer, en de zonnewarmte krijgt te weinig gelegenheid zich te doen gevoelen. De koudeperiode duurde in 1925 van 3 tot 13 September; toen kwam IJsland onder invloed van een flinke depressie en legde de hooge drukking zich over het vasteland, zoodat Zuidelijker winden warme lucht konden aanvoeren. Het weer bleef toen zacht tot 24 September; dus het is. al doet men wijs zich van wat ko len te voorzien, nog geen tijd om aan betere dagen te wanhopen. DE POSTVLÜCHTEN. Het retourvliegtuig „De Raaf", gezag voerder Smirnoff, is gisteravond te 8 uur vlot op Schiphol geland. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is met ingang van 9 September benoemd tot burgemeester der gemeente Berkel (Z.H.) mr. A. A. M. Gründemann. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donderdag 17 September a.s. niet plaats hebben. o UIT NED. OOST-INDIE. TERUG UIT BOVEN-DIGOEL. BUITENZORG, 12 September (Aneta), Aan 18, in Boven-Digoel geïnterneerden, is vergunning verleend naar hun ge boorteplaats of vroegere woonplaats terug te keeren. RECLAME. Eefï poHs der LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ ls de beste geldbelegging. 7225 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Papendrecht, R. Bartlema te Zeist. Te Colijnsplaat, E. D. G. v. d. Horst, em. pred. te Bussum. Aangenomen: Naar Eelde (Dr.), R. N. Hefting, te Nieuweschans. CHR. GER. KERK. Aangenomen: Naar Kooten, G. J. Hoy- tema. te Franeker. Bedankt: Voor Zalk, voor Zaltbommel en voor Zuidwolde (Gr.), G. J. Hoytema, cand. te Franeker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aangenomen: Te Oldebroek, F. J. de Holl, te Loppersum (Gr.) GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Boornbergum, D. v, d. Wielen, cand. te Bergum. EXAMENS HOOFDACTE. De te Den Haag gehouden examens hoofdacte zijn geëindigd. 275 mannelijke en 128 vrouwelijke can- didaten meldden zich aan; vóór het schriftelijk gedeelte trokken zich terug 6 mannelijke candidaten; vóór of tijdens het mondeling examen 19 mannelijke en 2 vrouwelijke candidaten. Het volledig examen werd dus afgelegd door 250 man nelijke en 126 vrouwelijke candidaten. Van deze slaagden 114 mannelijke en 67 vrouwelijke candidaten; dat is 45.6 pet. van het getal mannelijke. 53.2 pet. van het getal vrouwelijke en 48.4 pet. van het to taal aantal candidaten. Stemt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandscke Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. 'I 2—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10