72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 September 1931 Tweede Blad No. 21927 BINNENLAND. DE HARDDRAVERIJVEREENIGING TE BEVERWIJK vierde gisteren haar 35-jarig b'éstaan ter gelegenheid waarvan draverijen op de Breestraat te Beverwijk werden gehouden. ALS DE ENGELSCHE HORSE GUARDS PARADEEREN, loopt heel Londen uit. De wacht, stram m het gelid, heeft de bewondering van heel de Engelsche hoofdstad. Als de wacht voor Buckingham- Palace gewisseld wordt heeft ieder even tijd om te kijken. Bij de opening van 't Engelsche Parlement waren de Horse Guards op 't appèl, om bij de aankomst der Lagerhuis-leden de eerewacht te vormen. DE NIEUWE TURKS CHE ZAAKGELASTIGDE de heer Nuri Bey, is dezer dagen in Den Haag aangekomen. OOK ZUID-AFRIKA heeft haar druivencultuur, welke vooral de laatste jaren veel aan beteekenis heeft ge wonnen. De landbouwers bij het verzamelen der wijndruiven. POSTVERZENDING PER TORPEDO. - Ir. Richard Pfèïï?5 heeft voor de postautoriteiten te Berlijn een nieuw mid del gedemonstreerd ter uiterst snelle verzending van poststukken, n.l. per torpedo. Deze torpedo wordt dooi electromotor en gedreven. HET ITALIAANSCHE OPLEIDINGSSCHIP AMERIGO VESPUCCI", dat onlangs een bezoek aan de Amsterdamsche haven bracht, ligt thans op de Theems, waar de Londenaars het kunnen komen bezichtigen. Als het schoonmaak aan boord is, zijn alle „hens aan dek". DE PRINSES TE PARIJS. Groote belangstelling bij de aankomst. H. K. H. Prinses Juliana arriveerde gis teravond om half acht te Parijs. Aan het station waren aanwezig de ge- zantschapsraad mr. dr. L. Carsten onze gezant 'jhr. Loudon vertoeft te Genève en de militaire attaché Labouchère. Minister Briand had zich doen vertegen woordigen door den heer Carré van den dienst van het Protocol en maarschalk Lyautey door commandant Jeyne. Voorts waren ter begroeting aanwezig een vertegenwoordiger van het Commissa riaat-generaal der. tentoonstelling, de te Parijs aanwezige leden van ons commissa riaat, terwijl tal van leden van de Neder- landsche Kolonie te Parijs zich discreet hadden opgesteld om de aankomst van de Prinses te zien. Met denzelfden trein waren uit Neder land meegekomen staatsminister Fock, oud-minister Koningsberger en prof. De Bussy, leden van het tentoonstellings comité en prof. v. Eerde van het Koloniaal Instituut. Bij het verlaten van het station werd de Prinses met gejuich ontvangen. De Prinses begaf zich onmiddellijk per auto naar Hotel Meurice in de rue De Ri- voli, waar zij gedurende het kort verblijf zal logeeren. H. K. H. zal heden het nieuwe paviljoen bezoeken. o- BIJ DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. Het programma der plechtigheden. Het programma voor de opening van de Zitting der Staten-Generaal, te 's-Gra- venhage, op Dinsdag 15 September luidt als volgt: Des namiddags te half één uur zullen de leden der Staten-Generaal in vereenig- de vergadering in de Ridderzaal op het Binnenhof te zamen komen, onder lei ding van den door H. M. de Koningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer. De Ministers hoofden van ministe- rieele departementen en de leden van den Raad van State zullen zich des na middags te één uur, mede in die zaal ver eenigen. Ten einde de zitting der Staten-Gene raal te openen, zal Mare Majesteit te één uur met den volgenden stoet van het Ko ninklijk Paleis afrijden: a. een Commando Cavalerie tot opening van den stoet; b. een Rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard; c. de Kamerheer-Ceremoniemeester, ge zeten in een rijtuig met twee paarden bespannen gaande één lakei naast elk portier; d. acht Kamerheeren, volgens rang van 'benoeming, gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier: e. de Grootofficieren, volgens rang van benoeming gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; f. de Grootmeesteres en de dienst doende Dame du Palais, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; g. de Opperceremoniemeester gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; h. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H .den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg en van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden, gezeten in een Staatsiekoets met acht paarden bespan nen, gaande één koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. De Chef van het Militaire Huis en de Gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijden respectievelijk ter rech ter- en ter linkerzijde van de Staatsie koets, een weinig achter het portier. De Officieren der Landmacht van het Militaire Huis, te paard, rijden achter de Staatsiekoets, twee aan twee, naar oudér- dom van rang, de oudsten voor; 1. een Commando Cavalerie tot sluiting van den stoet. De stoet zal rijden: door de Heulstraat door het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Bin nenhof. Te kwart vóór één uur zullen aan den ingang van de Ridderzaal aanwezig zijn de Officieren der Zeemacht van het Mili taire Huis. Bij aankomst van den stoet aan dc Ridderzaal zal H. M. de Koningin aan den ingang ontvangen worden door eene Commissie uit de vergadering, die, voor afgegaan door den Kamerheer-Ceremo niemeester, de acht Kamerheeren, de Grootofficieren en den Opperceremonie meester, Hare Majesteit geleidt naar de vergaderzaal. Zoodra de Koningin op den Troon is gezeten, de Prins rechts en Prinses Juliana links van Haar hebben plaats ge nomen, plaatsen de Grootmeesteres en de dienstdoende Dame du Palais zich ter zijde achter Hare Majesteit. De Grootofficieren en de Gouverneur der Koninklijke Residentie plaatsen zich achter den Koninklijken zetel. De le-Stalmeester, de Kamerheer- Ceremoniemeester en de acht Kamer heeren plaatsen zich rechts, de Officieren van het Militaire Huis links van den Troon. Nadat de zitting door Hare Majesteit is geopend, wordt Zij door de in artikel 5 genoemde Commissie, voorafgegaan door den Opperceremoniemeester, naar de wachtkamer geleid. De Koningin keert naar het Koninklijk Paleis terug met den stoet waarmede Zij is gekomen en in de bij artikel 3 ver- j melde orde, waarbij de volgende weg zal worden genomen: van het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, door het Lange Voorhout (Schelppad), door de Heulstraat, naar het Koninklijk Paleis. Minuutschoten uit het geschut zullen worden gelost gedurende den rit'naar de vergaderzaal en gedurende den terugrit. o STEUN AAN MOBILISATIE- SLACHTOFFERS. Geen uitvoering van de voorstellen der commissie ad hoe. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de wetsont werpen tot wettelijke regeling inzake het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan mobilisatie-slachtoffers en tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931 (uitkeeringen aan de zg. mobilisatieslacht offers). Naar de meening der regeering, die op het standpunt staat, dat de toekenning van financieele hulp afhankelijk dient te zijn van de persoonlijke omstandigheden van betrokkenen, kan op deze wijze niet alleen aan allen, die redelijkerwijs als z.g. mobilisatieslachtoffers kunnen worden aangemerkt, financieele hulp uit 's Lands kas worden geboden, maar bovenal zal die hulp afdoende kunnen zijn, nu de steun verlening beperkt zal blijven tot diegenen onder hen, die daaraan ook werkelijk be hoefte blijken te hebben. Uitvoering van de voorstellen der com missie ad hoe zou ruim 2l/2 millioen meer gekost hebben dan tot dusver aan de z.g. mobilisatieslachtoffers werd ten koste ge legd. Aan een verhooging van de uitgaven met dit bedrag kan thans stellig niet wor den gedacht. De Regeering ontkent in dit verband tevens in elk opzicht de wensche- lijkheid tot openbaarmaking van voorstel len, waarvan de onuitvoerbaarheid, al thans in de tegenwoordige tijdsomstandig heden, voor haar vaststaat. Uit dien hoofde mag zij op een gedachtenwisseling met de Kamer omtrent hetgeen in het rapport dier commissie is behandeld, ook geen prijs stellen, hoezeer zij overigens den arbeid der commissie ook waardeert. De meening, dat onbekendheid met de reeds vroeger getroffen maatregelen be zwaarlijk is aan te nemen als reden om na 1 Januari 1925 ingekomen verzoeken om toekenning eener uitkeering thans nog in overweging te gaan nemen, deelt de Regeering geheel. Bovendien vreest zij, dat zulks allicht zou leiden tot het kweeken van z.g. mobilisatieslachtoffers. Aan het verlangen, dat aan de Kamer mededeeling worde gedaan van de richt lijnen, welke in den gedachten algemeenen maatregel van bestuur zullen worden ge trokken, meent de Regeering bezwaarlijk te kunnen voldoen. Gedurende het jaar 1930 zijn aan 788 personen uitkeeringen gedaan krachtens de wet van 13 Mei 1927 tot een gezamenlijk bedrag van f206.300. Tengevolge van de ruimere omlijning in art. 1 van het wetsontwerp zullen vermoe delijk nog ruim 2000 nieuwe gegadigden vcor een uitkeering in aanmerking kunnen komen, mits hun financieele omstandig heden ook overigens aanleiding blijken te geven. Het verleenen van terugwerkende kracht aan de voorgestelde regeling ten minste tot 1 Januari 1931 komt de Regeering niet wel uitvoerbaar voor. o HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Verkoop van twee schepen. Naar de „Msb." verneemt, zijn de s.s. „Gaasterdijk" en „Grootendijk" der Hol landAmerika-Lijn verkocht aan de Ver. Nederlandsche Scheepvaart-Mij en te 's-Gravenhage. De „Gaasterdijk" werd gebouwd in 1922 en meet 8273 bruto ton en 5167 netto ton. De „Grootendijk" werd gebouwd in 1923 en meet 8365 bruto ton en 5168 netto ton. R.K. MIDDENSTANDSCONGRES. De laatste dag. In het gisteren voortgezette congres te Venlo is inzake het praeadvies over de pu- bliek-rechtelijke bedrijfsordening, uitge bracht door mr. F. Bach, werd door de vergadering de volgende resolutie aange nomen: Het negende congres in den Ned. R.K. Middenstandsbond, gehoord het gespro kene in verband met het praeadvies van mr. F. Bach over „Publiekrechtelijke Be drijfsordening", spreekt de urgentie uit van een wettelijke voorziening, die het mogelijk maakt aan een bedrijfsorgaan verordenende bevoegdheid te geven ten aanzien van de economische bedrijf spoli- tiek, en draagt het hoofdbestuur op al het noodige te doen, zoowel tot een breede propagandeering van den gewenschten maatregel onder den Ned. Middenstand en in andere kringen, als tot verder on derzoek der materie aan de hand van het uitgebrachte praeadvies en het daarover ten congresse gesprokene, ten einde een spoedige totstandkoming van een wette lijke voorziening op dit punt zoo krachtig mogelijk te bevorderen." Hierna werd het praeadvies van den heer J. G. van Neerven, accountant te Eindhoven en voorzitter van de R.K. Mid- denstandsvereeniging te Eindhoven, over „De beteekenis van de moderne bedrijfs leer voor de handeldrijvenden midden stand" in behandeling genomen. Na rondvraag werd het congres ge sloten. BOND VAN STUCADOORSPATROONS. De voortgezette vergadering te Groningen, In de te Groningen voortgezette verga dering van den Bond van Stucadoorspa- troons is het ontwerp-leerlingregeling, waardoor een goede opleiding wordt ge waarborgd, aangenomen. Het ontwerp-reglement eener perma nente bedrijfscommissie, die zich o.a. zal bezig houden met het bevorderen van col lectieve contracten met het vakonderwijs, arbeidsvoorwaarden, winstmarges enz., welk ontwerp voornamelijk is bedoeld als steun voor de georganiseerde patroons tegenover de ongeorganiseerden, werd na langdurige bespreking aangenomen met 156 tegen 91 stemmen. Naar aanleiding van een voorstel-Den Haag om de patroons het recht te geven bij een „wilde" staking, een uitsluiting te proclameeren, stelde het H.B. voor bij de behandeling van een nieuw L. C. C. (con tract) rekening te houden met de wen- schen der afdeelingen te dien opzichte, omdat het tijdens den duur van het loo- pende contract niet mogelijk is verande ringen in het L. C. C. aan te brengen. 's-Gravenhage kwam tevens met een voorstel om in de hoofdcommissie voor arbitrage en geschillen uitsluitend vaklui te nemen, werkzaam in het stucadoorsbe- drijf. Het H.B., dat van oordeel is, dat ingrijpen in de interne aangelegenheden van andere bonden niet mogelijk is, advi seerde hierop niet in te gaan, waarmee de vergadering accoord ging. De afdeeling Hengelo werd geroyeerd wegens het niet voldoen aan haar verplich tingen. De kwestie van gesalarieerd bestuurder werd aangehouden tot het volgende jaar. BEGRAFENIS C. SORGDRAGER. Te Haarlem is gistermiddag teraarde- besteld het stoffelijk overschot van den heer C. Sorgdrager, oud-directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Haarlem (vroeger onderwijzer te Noordwijkerhout.) Om de groeve hadden zich zeer veel leden van de vrijmetselaarsloge van Haarlem, Vicit vim virtis, en leden van den Vrij heidsbond geschaard. Gesproken is door den heer Ringelenstein, voorzitter van de loge, die herinnerde aan het vele werk, dat de ontslapene voor de loge heeft ver richt. De heer C. Heineken dankte voor hetgeen de overledene voor hem is ge weest tijdens zijn secretariaat. Mf\ C. Blankevoort, voorzitter van de afdeeling Haarlem van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond herinnerde aan hetgeen de overledene voor de afdeeling heeft ver richt gedurende diens bestuurslidmaat schap. Mevr. ScheltemaConradi dankte namens het hoofdbestuur van den Vrij heidsbond voor hetgeen de overledene heeft gedaan. Voorts sprak nog dr. G. de Vries. Een zoon heeft dank gezegd voor de blijken van deelneming.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5