HARTEVELT'S JENEVER i DRIE BRABANTSCHE DAGEN AGENDA. TELEGRAMMEN. INGEZONDEN. TER PROPAGANDA VAN INDUSTRIE EN HANDEL HEDEN: Vrijz. Chr. Federatiefuis, Gerecht 10: Teekententoonstelling. Wijkgebouw Ge- loof-Hoop-Liefde 7.3010. Zaterdag. Vrijz. Chr. Federatiehuis. Gerecht 10: Teekententoonstelling, Wijkgebouw Ge- loof-Hoop-Liefde, 3l/s5; 79.30. Valkenburg: Paardenmarkt. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Talu, de halfbloed" en „Met vuur ge speeld". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater". Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorsteliingen. Dagelijks te 8 u. „Die Brautigams Witwe" en „Een Kus uit Wraak". 's Woensdags en 's Zaterdags matinee te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorsteliingen. Dagelijks te 8 u. „Rango" en „Rapsodie der Liefde". 's Woensdags en 's Zaterdags tamiliema- tinèe. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nm Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco- holisten. 710 uur nam. Den Haag: (Dierentuin): 32ste beurs van de Dameskroniek. 15 en 7Va—11 uur n mi. rissen, zoowel van ambtenaren als par ticulieren. De Rijksregeering is van haar kant, reeds doende om de pensioenen in de toe komst te verlagen. Men is op het departe ment van finantiën bezig een verordening uit te werken, die aansluit bij het ontwerp van 2 Dec. 1930, dat onafgedaan bleef. Het voorstel is om de pensioenen welke hooger zijn dan 12.000 M. te verlagen, als de pensioengerechtigden niet langer dan vijf jaar hun maximum salaris hebben ge noten. De pensioenen boven de 12.000 M. zullen met 10 a 50 procent gekort worden. Deze regeling zal ook voor hooge militairen gelden. Gisteravond is te Karlsruhe overleden de 'staatspresident van Baden. dr. Sosef Witteman. De overledene, die lid was van dc Centrum-partij, is 65 jaar geworden. Schout bij nacht Gladisch, de chef van het marinebureau, van het Rijksweer- ministerie, is naar officieel wordt gemeld benoemd tot opperbevelhebber van de Duitsche vloot. ENGELAND. Conferentie van mijneigenaars. De aangekondigde conferentie van Europeesche mijneigenaars, waartoe de centrale raad voor den Engelschen mijn bouw hen heeft uitgenoodigd. zal op 30 September te Londen worden geopend. In Literflesschen f. 3.40 In l/s Literflesschen f. 1.75 Exclusie! glas. ALOM VERKRIJGBAAR! De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Sept. a s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, Telefoon 807. me stap zou zijn voor het succes van de ontwapeningsconferentie. Hij hoopte, dat de Italiaansche delegatie in de derde com missie een voorstel hieromtrent zal"indie nen en de derde commissie dan zal over wegen of eenig practisch resultaat in die richting.te bereiken is. Tot zoover de Britsche vertegenwoor diger! Aan het einde der ochtendzitting heeft de Duitsche delegatie een ontwerpresolu tie ingediend, waarbij wordt voorgesteld alle aangelegenheden welke de minder heden betreffen te verwijzen naar de zesde (politieke) commissie. Het Duitsche voorstel heeft ten doel op deze wijze in die commissie een principieel debat uit te lokken over de Mmderhedenkwestie. In de middagzitting werd het woord gevoerd door den Perzischen gedelegeerde Khan Ala inzake de wenschelijkheid van .de invoering van den zilveren standaard, zoomede de stichting van een credietbank I voor den landbouw welke eveneens ten dienste zou zijn van de Oriënt, welk gebied j eveneens zwaar getroffen wordt door de landbouwcrisis. De gedelegeerde van Nieuw-Zeeland, Sir Thomas Wilford. wekte den Volkenbond od direct een krachtige bezuinigingspoli- tiek in te voeren door verlaging der con tributies van de leden-staten verminde ring der uitgaven en aldus in dezen tijd i van ernstige crisis een goed voorbeeld te geven. De Grieksche minister van Buitenland- sche Zaken. Michalokonulos. legde er den nadruk op dat de Volkenbond twee ge vaarlijke vijanden heeft, ae vergeetachtig- i held en het ongeduld. Vergeetachtigheid, I aangezien de menschen maar al te ge- j makkelijk vergeten welke arbeid de Vol kenbond tot nu toe reeds heeft ge presteerd en ongeduld, aangezien zij niet kunnen wachten tot de Vol kenbond een reeks buitengewoon moeililk on te lossen kwesties verwezenlijkt. De minister constateerde met bevrediging dat door bemiddeling van den Volkenbond reeds talrijke geschillen op den Balkan zijn oogelost Na kort debat werd de zitting vervol gens verdaagd. t Heden komt Briand aan het woord en HONGARIJE. Minister Walko uit Geneve terug. De minister van buitenlandsche zaken, dr. Walko is gisteren uit Geneve te Boeda pest teruggekeerd. Tot Salzburg heeft hij samengereisd met dr. Schober, met wien hij een langdurige bespreking had. Men had de terugkeer van dr. Walko nog niet verwacht, daar men geloofde, dat hij zou deelnemen aan de zitting van de finan- cieele commissie, die zal beslissen over het zenden van deskundigen van den Volken bond naar Hongarije ter bestudeering van den economischen toestand aldaar. Ver wacht wordt dat de Volkenbond zal be sluiten de kwestie van hulpverleening aan Hongarije in de vergadering van Januari te behandelen en dan definitief een be slissing te nemen. POLEN. Wijziging van het ministerie? Volgens tot nu toe nog niet bevestigde berichten zal binnenkort het ministerie Pryster gewijzigd worden. De huidige minister van handel, Zarzycki, zal af treden. De plaatsvervangende voorzitter van den centralen bond van Poolsche industrieelen de Sejm-af ge vaardigde Holinski, is voor deze portefeuille aangezocht, doch heeft bedankt. De naam van den plaatsvervangenden minister van Binnenlandsche Zaken, over ste Stamyrowski, wordt genoemd in ver band met den post van Wojewode in Pom- merellen. Zijn post zou worden overge nomen door den vroegeren commandant van de militaire strafgevangenis te Brest, overste Kostek-Biernacki. De ministerraad heeft besloten tot ver hooging der inkomsten- en tantième belasting. Deze verhooging moet dienen ter bestrijding van de kosten der werke loosheid. morgen dr. Curtius. 'Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DU1TSCHLAND. Berlijn in geldnood De rijksregeering overweegt verlaging der pensioenen. De rijkskanselier heeft gisteravond dr. Sahm, opperburgemeester van Berlyn, en ar. Mulert, president van den Duilschen Stedendag. in audiëntie ontvangen. Mede waren aanwezig dr. Braun. de Pruisische minister-president, en dr. Hopkei Aschoff. de Pruisische minister van finan ciën Er is over de conferentie naar buiten nog niet uitgelekt, maar het staat vast dat het bezoek aan den rijkskanselier verband houdt met den zwakken fir-ncieelen toe stand van de stad Berlijn, dat een leege kas heeft en niet weet waar crediet te krijgen. Slechts met de grootste moeite heeft men op 1 September aan het ge- meentepersoneel een gedeelte der loonen kunnen uitkeeren en voor de volgende maand is er niets. Volgens het „Hbld." verluidt zelfs dat de stad niet in staat zou zijn de op 1 Oc tober vervallende rente van de Amen- kaansche leening. alsmede van de 5 kasbiljetten van 1928 en van de 8% idem van 1929/30 uit te betalen. Wel heeft het gemeentebestuur dit tegengesproken maar men weet zoo lang zamerhand de tallooze tegenspraken op haar juiste waarde te schatten. Gehoopt wordt nu dat het rijk een crediet zal ver- leenen. Het moeilijkste van de geheele kwestie is echter dat veel meer steden in hetzelfde parket zijn geraakt als Berlijn. En wat men den een geeft kan men den ander niet weigeren. Als er tenminste geld is in de Rijkskas! Maar ook dit is aan twijfel onderhevig Tot de eischen, welke de soc.-dem. rijksdagfractie met het oog op de bezui niging heeft geformuleerd, behoort ook verlaging der hooge pensioenen cn sala NOG EENS: DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Geachte Redactie. Nóg eens: Want reeds ontelbare keeren is er over deze kwestie geschreven echter nog steeds zonder succes. Moeten er dan beslist eerst slachtoffers vallen, vóór er van de zijde der Staats-Spoorwegen wordt ingegrepen? Zijn dan menschenlevens zóó weinig waard? Iedereen zal 't er mee eens zijn, dat er iets gedaan moet worden, dat er 'n op lossing van dit brandend vraagstuk moet komen. Bijna dagelijks bevatten de dag bladen berichten van ernstige vaak doo- delijke ongelukken, veroorzaakt door den onbewaakten overweg. Veelal ook door de schuld der slachtoffers zelf zeggen som migen. Maar is 't dan niet goed denkbaar, dat bestuurders van automobielen enz. de snelheid der treinen onderschatten, waar soms reeds met snelheden van over de 100 K.M. wordt gereden? 't Mag dan dik wijls aan roekeloosheid worden geweten, de kern van 't kwaad blijft: de onbe waakte overweg. Laat de techniek nu eens toonen, dat, waar ze bij 't zoeken naar mensch- dcodende middelen (we denken maar aan de moderne oorlogsmaterialen!) zoover is gevorderd, ze ook wat kan presteeren op 't gebied van dood-voorkomende installa ties. Men hoeft bovendien nog niet eens technicus te zijn, om den Staats-Spoor wegen 'n eenvoudige en tevens goedkoop- uitvoerbare oplossing aan de hand te doen. 'n oplossing, die, naar ik meen, al meermalen is gegeven en wel die van 't electrische bel- of licht-signaal. Dergelijke installaties zullen hun doel zekerlijk be reiken en dat ze feilloos kunnen werken, daar ben ik ten volle van overtuigd.' Hoogachtend, Uw dw. dn. J. H. PLOOIJ. Secretaris Varkevisserstr. 16. Katwijk aan Zee. Door de Nederlandsche Spoorwegen zijn reeds meermalen proeven genomen met bel- en lichtsignalen. Deze hebben, tot dusver echter niet de noodige zekerheid gegeven! Red. L. D. RONDOM DEN VOLKENBOND. GENEVE, 11 Sept, (V.D.). Heden heeft de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, die zijn land ook in deze Volkenbondsvergadering vertegenwoordigt, de verwachte groote redevoering gehouden Bij het begin van zijn rede verklaarde Briand. dat hij als vertegenwoordiger van Frankrijk evenals in vorige jaren ditmaal een geloofsbekentenis tegenover den Vol kenbond wilde afleggen. Het heeft er een tijd lang naar uitgezien, dat hij aan de Volkenbondsvergadering van dit jaar niet zou kunnen deelnemen en hij verklaarde, dat het hem zeer verheugt, dat zijn ge zondheidstoestand hem toelaat, ook aan deze vergadering deel te nemen. Er heerscht thans niet bepaald een geest van optimisme. Men spreekt zeer veel van teruggang van den Volkenbond, van de teleurstellingen, die eenige volken, die in den Volkenbond vertegenwoordigd zijn, door het tekort komen van deze inter nationale organisatie, hebben ondervon den. De moreele positie van den Volken bond staat echter vast en is verzekerd. Doch daar elke directe mogelijkheid van aanvallen op den Volkenbond ontbreekt, trachtten al die kringen, welker plannen door den Volkenbond verstoord werden, langs indirecten weg moeilijkheden en on verdraagzaamheid te scheppen. In den tegenwoordigen tijd is men natuurlijk toe gankelijk voor alle influisteringen. Wanneer men de toestand opmerkzaam bestudeert, dan kan men zeggen, dat juist voor de werkzaamheid van den Volken bond nieuwe hoop en nieuwe ontwikke lingsmogelijkheden bestaan. GENEVE. 11 Septèmbber (V. D.>. In het vervolg van zijn rede kwam Briand tot de kwestie der Europeesche Unie. De gebeur tenissen van den laatsten tijd hebben de voorstanders van de Europeesche Unie volkomen in het gelijk gesteld. Briand wees verder op de bezoeken der staats lieden te Parijs Rome en Londen en bet op bezoek van de Fransche staatslieden dat nog aan Berlijn zal worden gebracht. Deze bezoeken zijn uiteindelijk toe te schrijven aan den Volkenbond die den grondslag en den gee^t daarvan heeft ge schapen Het is van ê^oot; belang dat hec universeele karakter van den Volken bond bewaard blijft. Jiet zou onjuist zijn wanneer eenigen afzonderlijk zouden gaan werken. Briand wees daarna op de verklaringen van Lord Robert Cecil en verklaarde aat men zelfs de moreele .beginselen niet ver onachtzamen mag Het is een feit, dat zoodra de naties het niet met elkaar eens zijn de gevolgen daarvan op de economi sche werkzaamheid merkbaar zijn. "Alle vraagstukken der wereld zijn mo menteel van invloed op den Volkenbond. Het vorig jaar in een toestand van al- gemeene onrust hebben de staatslieden elkaar gevonden en in een groot manifest opnieuw hun vredeswil en den wil tot, samenwerking bekend gemaakt. Dat ma nifest heeft een gunstigen invloed gehdd op den economischen toestand. Twee groote volken: Duitschland en Frankrijk hebben sinds 5 jaar getracht elkaar :e vinden. Zij zochten zich nieuwere waar borgen voor den vrede te verschaffen cn tot toenadering te komen. Hij, Briand zelf, is een der bouwmees ter dezer toenadering en hij wenscht zien- zelf daarmede geluk. Want deze periode van zijn werkzaamheid in het openbare leven is het meest eervolle tijdperk van i zijn leven, doch deze samenwerking >s j slechts mogelijk dank zij en met behulp 1 van den Volkenbond. Ongetwijfeld stemt deze arbeid der toe- j nadering op crltiek en op sterken tegen stand. De staatslieden zijn het onder werp van heftige critiek en aanvallen. Hij zelf heeft deze aanvallen moeten ver duren en zij hebben tot zijn ziekte geleid, j De Fransche staatslieden zullen in de j eerstvolgende dagen naar Berlijn gaan om daar den grondslag voor een duur- j zame samenwerking met het Duitsche volk te leggen, niet met woorden, doch met werkelijke daden. Briand verklaarde gelukkig te zijn aan dezen arbeid te kun- nen deelnemen. PARIJS, 11 Sept. (V.D.). Slechts een deel van de Fransche ochtendbladen be spreekt de gisteren door Lord Robert Cecil gehouden rede in de Volkenbondsverga dering De „Oeuvre" zegt, dat de verklaringen van Lord Robert Cecil duidelijk aan het adres van Frankrijk gericht waren. De „Republique" zegt, dat Frankrijk gevaar loopt in Genève geïsoleerd te wor den, wanneer het vasthoudt aan de ver klaringen. die door den minister van oorlog Maginot in het memorandum der bewapening van Frankrijk aan den Vol kenbond zijn neergelegd. Men moet be denken, dat Lord Robert Cecil niet alleen in naam van zijn regeering, doch ook in naam van het Britsche wereldrijk heeft gesproken. De „Populaire" meent, dat Briand in zijn antwoord een zware taak zal hebben, daar hij zich éenerzijds aan het Fransche memorandum moet houden en aan den anderen kant moet begrijpen, dat verwer ping van de voorstellen van Grandi, die door Lord Cecil gesteund worden, kan leiden tot de isoleering van Frankrijk. Het is thans de laatste gelegenheid voor een Franschen minister den vredeswil van Frankrijk te bewijzen, daar men anders op Frankrijk de verantwoordelijkheid zal laden voor het mislukken der Ontwape ningsconferentie. „Zoo denken wij Nederland te dienen met Brabant en Brabant met Nederland" „BESCHUT, BESCHERMT, BEWAERT UW LAND!" EINDHOVEN: Donderdagavond. Drie Brabantsche industriedagen! Ruim 60 vertegenwoordigers van meer dan 100 Nederlandscne dagbladen en tijdschrif ten en van vele belangrijke buitenland organen zijn naar Noord-Brabant geto gen, om er getuigenis te komen afleggen van hetgeen thans in Kempenland op industnëel en commercieel gebied ge wrocht wordt. Een grootsche internatio nale betooging dus, om een krachtige nijverheid, die echter ook te kampen heeft met de weeen dezer tijden, tot steun te zijn. Van dezen noodzakelijken steun gewaagde de heer Ch. Stulemeyer, voor zitter van het algemeen comité, in zijn openingsspeech, het startsein als het ware, tot deze 3-daagschc, vreedzame veldtocht. De heer Stulemeyer vertelde in een enthousiast en schier lyrisch betoog van het Noord-Brabantsche wonder: een bijna Amerikaansche industrie Ameri- kaansch in opzet gegroeid uit den heidegrond, op den dorren zandbodem. Het vriendelijke, lachende Zuiden, vraagt thans de aandacht voor de mar kante trekken van zijn uiterlijk, zijn machtig en groot oprijzende fabrieken, zijn handel, zijn nijverheid. Door deze drie-daagsche excursie denkt men Nederland te dienen met Brabant en Brabant met Nederland; onder het motto „Beschut, beschermt, bewaert uw land", en onder het parool- „Koopt Nederlandsch fabrikaat". Na de rede van den heer Stulemeyer, die werd aangehoord door ruim 150 personen, onder wie vele autoriteiten en dr Philips, sprak de heer Vincent Cleerdin, Griffier van de Provinciale Staten van Noord- Brabant. De heer Cleerdin hield een stylistisch en historisch voortreffelijke rede over: De grootsche geschiedenis van het aloude Kempenland. Een toekomstbeeld vormde de inleiding tot deze krachtige, hoogst belangrijke schets van de geschiedenis van een volk: „Diep onder den bodem ligt de eerste geschiedenis van Noord-Brabant versteend in krijtbanken en kolenlagen. Honderden meters beneden de Peel wacht het ver koolde oerwoud der voorhistorische tijden op ontginning. Noord-Brabant's brandkast voor de toekomst.' Brabant's kinderjaren waren jaren van strijd en arbeid, maar in de 15de eeuw, onder de Bourgondiërs, kwam het gewest tot grooten bloei. Kerken werden gebouwd, wegen aangelegd, Jeroen Bosch en Pieter Breughel luisterden het openbare leven op, met hun arbeid. Bij de vereeniging der zeven provinciën tot één rijk, werd Brabant de kern. Handel en nijverheid ontwikkelden zich voor spoedig Terwijl de nieuwe Nederlandsche Staat onder leiding van Willem de Zwijger en zijn opvolgers werd gebouwd, begon de af braak van het tegenwoordige Noord-Bra bant. De Vrede van Munster maakte van Noord-Brabant een wingewest de ontwik keling der nijverheid stond anderhalve eeuw lang stil. Anderhalve eeuw lang leed Noord-Brabant onder de gevolgen van den 80-jarigen oorlog. In 1798 kreeg Noord- Brabant zijn vrijheid voorgoed terug. In de 19de eeuw beleefde het land zijn groote renaissance. De Zuid-Willemsvaart ont stond; keizer Napoleon had Noord-Brabant al nieuwe heirbanen geschonken, maar daarna werd het wegennet uitgebreid tot een totale lengte van 900 K.M. Het cultu- reele leven nam een groote vlucht. De Bos sche Kathedraal werd gerestaureerd. N. Brabant leverde groote mannen op! Het heden toons ons een verjongd volk. Een verjongd gewest, dat groote daden vol bracht, in blijmoedig Godsvertrouwen en met de taaie doorzettingskracht van een ras. dat leed en druk overwon, zonder ge weld. Dr. A. F. Philips hield nadat de Phi- lipstilm van Joris Ivens (muziek van Lou Lichtveld) vertoond was. 'n korte, kern achtige rede over de wording van het Philipsconcern. een overzicht dat met luid applaus beantwoord werd. Daarna restte ons nog een korte spanne tijds tusschen 23 en 24 uur! om vóór het vertrek van den nachttrein nog eenige copie mee naar Holland te geven. Deze eerste avond was een indrukwek kende manifestatie van Noord-Brabantsch initiatief en organisatievermogen. In onze volgende overzichten zullen wij onze lezers verslag uitbrengen van de be zoeken aan de belangrijkste Noord-Bra bantsche industrieën. Monumenten stuk voor stuk van den Kempenschen. mach tigen volkswil; de steden Eindhoven, Den Bosch, Helmond, Tilburg, Breda, de Lang straat; centra van een pro^cncie, die noch vergeten, noch veronachtzaamd is; Eind hoven de kroon spannende, Amerikaansch gegroeid en toch psychisch typisch Bra- bantsch gebleven; van het lachende, schoone, arbeidzame Zuiden, maar ook van de ernst van zijn strijd om het bestaan. L. A. BE BESLISSING INZAKE DE TOL-UNIE. LONDEN. 11 Sept. (V.D.) JDe correspon dent van de „Morning Post* te Washing ton meldt, dat de beslissing van het Haag- sche Hof inzake de Tol-unie den tegen standers van de deelneming van Amerika aan het Permanente Hof van Internatio nale Justitie, een machtig wapen in de handen heeft gegeven. De verklaring van den republikeinschen senator Wat-son, dat de uitspraak van.het Hof op politiek ge baseerd is, is het beste bewijs ervoor, dat de uitspraak van het Hof van invloed zal zijn op de Amerikaansche binnenlandsche politiek. REDE VAN Dr. FRICK. BREMEN. 11 Sept. (Wolff.) In een druk bezochte vergadering der nationaal socia listische partij hield gisteravond de vroe gere Thueringsche minister Dr. Frick een rede. waarin hij heftige aanvallen deed op het tegenwoordige systeem, dat volgens hem niet alleen politiek en econo misch, maar ook moreel bankroet is. Dr Frick deelde mede, dat de natio naal socialisten op 13 October weder in den Rijksdag zullen verschijnen, met het doel, de regeering Brüning tot aftreden te dwingen Het is zoo zeide hij, een publiek geheim, dat de Rijksdag, terstond na zijn bijeenkomen, weder zal worden verdaagd. Het zal echter de vraag zijn, of de re geering den komenden winter het zal uithouden De nationaal socialisten eischen in ieder geval de ontbinding van den Rijks dag, die reeds lang niet meer in overeen stemming is met den volkswil. De natio nale oppositie heeft den uitslag der ver kiezingen niet te vreezen. Integendeel, zij zal uit de verkiezingsstrijd krachtig te voorschijn treden. GESTRAND BIJ EEN ONBEWOOND EILAND. OTTAWA 11 Sept. (Reuter) Het stoom schip „Beothic, dat door de Canadeesche regeering is belast met de voedselvoorzie ning van de Pool-posten, heeft medege deeld te Frobisherbay op Baffinsland vier Schotten te hebben opgenomen, die daar sedert eenige maanden na het ver gaan van hun motorboot in een storm van de wereld waren afgezonderd. GROOTE BRAND. STOCKHOLM, 11 Sept. (Wolff). Een groote brand is gisternamiddag uitgebro ken in de gemeente Bettvik bij Falin. Tot nu toe zijn 9 boerenhofsteden met alle bij gebouwen in vlammen opgegaan. Het vee kon worden gered, maar groote oogstvoor- raden zijn vernietigd. Ruim 50 personen zijn dakloos geworden. In den laten avond woedde het vuur nog voort. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. PARIJS. 11 .Sept. (N.T.A.) In een pa pierfabriek te Aubervilliers is gisteren een carbidlamp uiteengesprongen waardoor twee arbeiders werden gedood en zes wer den gewond. NA SNOWDEN'S MILLIOENENREDE. LONDEN, 11 Sept. (N.T.A.) Het aantal Labour-afgevaardigden die zich gisteren aan de zijde der regeering schaarden, is van 12 tot 13 gestegen. Heden zal Snowden een radio-rede hou den, waarin hij zijn voorstellen tot het in evenwicht brengen der begrooting nader zal toelichten. LONDEN, 11 Sept. (Reuter). De och tendbladen beoordeelen Snowden's finan- cieele voorstellen zeer verschillend, maar algemeen is men van gevoelen, dat de woede, welke zij bij de Arbeiderspartij hebben opgewekt, een oppositie tot het. uiterste zal tengevolge hebben. De „Daily Herald" spreekt met bitter heid over de ongelijke verdeeling der las ten en merkt schamper op, dat Snowden, inplaats van zijn levenswerk voort te zet ten, zich heeft laten afleiden onder den druk van Torries. Liberalen en Bankiers. De Conservatieve en Liberale bladen daarentegen achten de lasten gelijkelijk verdeeld, voorzoover dit mogelijk is. De „Morningpost" merkt b.v. op, dat hoewel de lasten welke worden opgelegd, zeer zwaar zijn. zij gelijkelijk door rijken en armen worden gedragen. De „Daily Telegraph" zegt, dat de druk het zwaarst zal worden gevoeld bij de di recte belastingen. De „Daily Mail" zegt. dat het zeer on aangenaam is, maar wij moeten den last dragen. De „Daily Express" zegt. dat Snowden, onder de tegenwoordige fiscale wetten, geen andere uitweg openstond. De „Times" zegt. dat Snowden met dra conische gestrengheid zijn taak in alle oprechtheid opvat, zonder aanzien des persoons. De City-correspondenten vragen, wat Snowden bedoelde met zijn toespeling op een conversie, en of hij daarmede alleen de oorlogsleeningen op het oog heeft, of de geheele staatsschuld De fiscale omkeering van den vroegeren liberaal Runciman en van Henderson, ge paard met aanduiding, dat Snowden de gewone bronnen van inkomsten als uitge put beschouwt, geven den Conservatieven hoop. dat het heffen van invoerrechten nog slechts een kwestie van tijd is. Vol gens berichten uit New-York is Snowdens begrooting daar gunstig ontvangen. Voor al is men daar voldaan dat de industrie ongemoeid zal worden gelaten. EEN TEKORT BIJ DE POST IN AMERIKA. WASHINGTON. 10 Sept. (V.D.) De post master-general berekent het tekort bij de posterijen voor het loopende financieele jaar op ongeveer 150 millioen dollar. De inleggelden van kleine spaarders bij de Amerikaansche post zijn naar schat ting vergeleken met het vorige jaar ver dubbeld Het totaal daarvan is ongeveer 400 millioen dollar. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2