Bezuinigingsweek MANTEL-STOFFEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS NIEUWSTE LAND- EN TUINBOUW. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 13 SEPTEMBER. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: voorm. half tien, ds. Sijkman van Zoeterwoude; nam. 6 uur. ds. van Apeldoorn van Leiden. Geref. Gem.: voorm. half tien en nam. 2 en 6 uur. leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Goslinga van Utrecht. Geref. Kerk: Voorm. half tien (Voorb. H. A.) en nam. 6 uur, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. P. Glas van Boskoop. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 1/4 uur, ds. Nauta van Leiden; nam. 6 uur iBed. H. D.), ds Stehouwer van Alphen. Salvatori: voorm. half tien, ds. van Dij ken van Gouda. Evangelisatie: voorm. halftien, de heer Lyklema van Waddinxveen. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: voorm, halftien en nam. 6 uur. leesdienst. HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: nam. half drie, ds. Streeder van Leiderdorp. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur. ds. Touw. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned Herv. Kerk: voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bruyn. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meijering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam 6 uur. ds. Ingwersen. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Odé. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 7 uur. ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur (Bed. H. D.), ds. Streeder; nam. halfzeven, ds. Bosman van Maassluis. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Dijk. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. halfacht, ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: voorm. half elf, ds. van Rhenen van Woerden: nam. halfacht, leesdienst. Remonstr. Kerk: voorm. halfelf, ds. Eldering van Rotterdam. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Groene Kerkje): voorm. 10 uur (jeugddienst), ds. Henne- mann. Irene: voorm. 10 u., ds. Jansen Schoon hoven; nam. 5 uur, ds. Hennemann. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: voorm. halftien, de heer Hoekendijk van Heemstede. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. halfdrie, de heer Klein van Amsterdam. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hermanides. VEUR-LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. de Wit. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Boukema. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Fortgens Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuis)Nam. 5 u., leesdienst. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur, lees dienst; nam. halfzeven, ds. de Looze. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: voorm. 10 en nam. 6 u., ds. Grisnigt. Rem. Geref. Gem.' voorm. halfelf, mej. ds. W. S Wiarda Beekman van Den Haag. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: nam. 2 uur, ds. Eijk- man. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Jaarsveld en te Brandwijk A. H. J. Q. v. Voorthuizen, te Lage Vuur- sche. Aangenomen: Naar Hollandscheveld, H. H. Schipper, te Willemsoord. GEREF KERKEN. Beroepen: Te Voorthuizen, J. Bos, te Monnikendam. WIELRENNEN. DE REVANCHE VAN KOPENHAGEN. LEERAREN R. H. B. S. Bij Kon. besluit zijn wederom tijdelijk benoemd: tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Sappemeer S. J. van dei- Linde en dr. F. H. Cohen; tot leeraar aan de Rijkshoogere burgerschool te Oostburg G. Postma te Amsterdam. Zoowel Falck Hansen als Sawall geklopt. Voor een bijkans uitverkocht huis wer den gisteravond op de Stadionbaan revan chewedstrijden gehouden van de wereld kampioenschappen die te Kopenhagen zijn verreden. Voor de pauze werden matches a deux verreden tusschen den wereldkampioen Falk Hansen, den Franschman Michard, den Belg Scherens en den Nederlaftdschen kampioen Moeskops. De uitslagen hiervan luiden: le rit: 1. Scherens (Belgaë); 2. Falck Hansen (Denemarken) (wiellengte ver schil) tijd laatste 200 Meter 13 sec. 2e rit: 1. Michard (Frankrijk); 2. Moes kops (Holland) V» lengte achter. Tijd laat ste 200 Meter, 12 4/5 sec. 3e rit: 1. Michard; 2. Scherens, 1 lengte achter. Tijd laatste 200 Meter 12 4/5 sec. 4e rit: 1. Falck Hansen; 2. Moeskops, in het laatste rechte eind geslagen. Tijd laatste 200 M. 13 1/5 sec. 5e rit: 1. Scherens; 2. Moeskops. Tijd laatste 200 M. 13 2/5 sec. In deze rit nam Scherens den kop, lag bij het ingaan van de laatste bocht voor en won zeer gemakkelijk. 6e rit: 1. Falck Hansen: 2. Michard. In deze rit was Michard gedwongen den kop te nemen. Bij het ingaan van de laatste bocht spurtte Falck Hansen bij. Een felle strijd ontspon zich op het laatste rechte eind, waarbij het verschil niet zichtbaar was. De jury verklaarde den wereldkam pioen tot winnaar. Door den uitslag van deze laatste rit eindigden Michard. Sche rens en Falck Hansen met een gelijk aan tal punten, zoodat na den stayerswedstrijd over 100 K.M. nog de beslissing gereden moest worden. De nieuwelingenwedstrijd over 6 K.M. (drie klassementen) had het volgende re sultaat: 1. de Rijk; 2. de Beer; 3. v, Nassau Bij dezen wedstrijd deed zich een eigen aardig geval voor. De Beer werd verkeer delijk tot winnaar verklaard, maar nadat hij zijn eereronde gereden had, moest hij de ontvangen bloemen aan de Rijk af geven. Het nummer 15 K.M. voor amateurs had tot resultaat: 1. P. Engelmoer (21 3/5 sec.)2 van Nek; 3. v. Wijk; 4. B. v. Dijk. Het hoofdnummer van dezen avond werd gevormd door de 100 K.M. revanche wedstrijd voor stayers achter motoren in een rit. Hieraan wordt deelgenomen door de Franschen Lacquehaye en Paillard; den Belg, Linart, de Duitschers Möller en Sa wall en de Hollanders Blekemolen en Schlebaum. De kop wordt door Blekemolen genomen, terwijl Sawall de rij sluit. Na 42 ronden rijden de beide Hollanders aan den kop met den Duitscher Möller op de derde plaats. Na 50 ronden zakt Blekemolen iets af en heeft Linart den kop overgenomen De eerste 25 K.M. zijn inmiddels afgelegd in den tijd van 21 min. 13 sec. Er ontspint zich dan een pracht strijd tusschen den Franschman Paillard en den Duitscher Sawall die beslissend wordt voor den geheelen wedstrijd. De Franschman, die tot nu toe steeds de laatste plaats heeft bezet, komt prachtig opzetten, passeert allen en weet tenslotte Sawall zijn eerste lap te geven, terwijl Schlebaum en Möller spoedig hierna ook gepasseerd worden. De 50 K.M. zijn afge legd in den tijd van 40 min. 47 3/5 sec. Paillard leidt nog steeds met Lacquehaye op de tweede plaats en de anderen allen een ronde achter. Ronde na ronde verloopt zonder dat er iets bijzonders gebeurt, al leen de staartgroep verwisselt nog al eens van plaats. Men heeft inmiddels de 75 K.M. afgelegd in 1 uur 1 min. 2 sec. dc volgorde is nog steeds dezelfde, met dien verstande, dat Sawall thans de derde plaats inneemt met 1 ronde achter, even als de anderen. 31 ronden voor het einde gaat Lacquehaye het tempo versnellen. Hij passeert Sawall en gaat op den leider Paillard af. Blekemolen en Schlebaum volgen tactisch dit voorbeeld en Sawall zakt weer af tot de laatste plaats, doch 8 ronden voor het einde laat de wereldkam pioen zien wat hij kan. Met groote snel heid weet hij zich van de laatste plaats af te v/erken, passeert vier, vijf tegen standers en bezet weer de derde plaats met nog steeds 1 ronde achterstand op de leiders Paillard en Lacquehaye. De Franschman Paillard weet tenslotte in den tijd van 1.20.33 1/5 over de eindstreep te gaan. Uitlag: 1. Paillard (Frankrijk) 1 uur 20 min. 33 1/5 sec.; 2. Lacquehaye (Frank rijk) 150 Meter achterstand; 3. Sawall (Duitschland) 560 M.; 4. Linart (België) 570 M.: 5. Blekemolen (Nederland) 60 M.; 6. Möller (Duitschland) 900 M.; 7. Schle baum (Nederland) 1030 M. Tenslotte vond nog de finale plaats tus schen de sprinters Michard. Falck Hansen en Scherens. De laatste heeft de beste positie op de laatste plaats, terwijl Mi chard den kop heeft. In een felle spurt betwisten de di;ie rijders elkaar de over winning en met 1 wiellengte voorsprong neemt Michard revanche voor de wereld kampioenschappen te Kopenhagen. Uitslag: 1. Michard (Frankrijk) tijd laatste 200 M. 12 2/5 sec.; 2. Falck Hansen (Denemarken); 3. Scherens (België.) RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN. Zondag zullen op de Rijswijksche Wie lerbaan de laatste wedstrijden van dit seizoen plaats hebben. Achter den motor zullen starten J. Snoek (Kaëser). F. Leddy (Slesker), Lone (Ceur- remans Jr.), v. d. Wulp (Massicot), en de Graaf (Wiersma). Verder bevat het programma een 25 K.M. koppelrace en een sprintwedstrijd tusschen de vier beste Haagsche en Am- sterdamsche sprinters te rijden in matches a deux. ATHLETIEK. NIEUW-BRUNHILDE NAAR AMSTERDAM Nieuw Brunhilde zal Zondag deel nemen aan den nationalen vijf kamp. uitgeschre ven door den Amsterdamschen Korfbal- bond, op den Sintelbaan te Amsterdam. Dit is voor Nieuw-Brunhilde het slot van het athletiekseizoen De athletiekploeg gaat nu weer door met indoortraining. LAWN-TENNIS. WEDSTRIJDEN MET VOORGIFT TE NOORDWIJK. Tot besluit van het wedstrijdseizoen or ganiseerde de Noordwijksche Sportvereeni- ging wedstrijden op de beide week-ends 1920 en 262. September. In de dubbel spelen zal optil gespeeld worden, in het dames- en in het heerenenkelspel echter met voorgift. Het bestuur wil, evenals Lei- monias dat deed, in het begin van het seizoen, meer belangstelling wekken voor het spelen met voorgift, iets wat in ons land in veel te geringe mate beoefend wordt. „Vad." VOETBAL. OEFENWEDSTRIJDEN NEDERLANDSCH ELFTAL. Ons internationaal programma. De „Sportkr." meldt, dat het Ned. elftal op Woensdag 23 September een oefenwed strijd zal spelen tegen Manfield Town F.C. een Engelsche prof-club, uitkomende in de derde divisie Zuid van de League. De wedstrijd vindt plaats des avonds om 8 uur op het V. U. C.-veld, bij kunstlicht dus. 't Is voorts zeer waarschijnlijk, dat op 28 October Blackburn Rovers, de beroemde Engelsche prof-club uit de eerste divisie, de tegenpartij van het Ned. elftal zal zijn. Aan den Hongaarschen Voetbalbond is voorgesteld den wedstrijd Nederland Hongarije op 9 April 1933 te spelen. De uitnoodiging van den K. N.V. B. aan den Spaanschen V. B. voor een wedstrijd NederlandSpanje in het voorjaar 1932 is afgewezen. Wel hebben de Spanjaarden voorgesteld eerst een ontmoeting in Spanje te houden. Tevens heeft de K. N. V. B. een uitnoodiging gekregen van Por tugal om aldaar een landen wedstrijd te spelen. Gepoogd wordt thans een thuis wedstrijd tegen Zweden in 1932 te krijgen. LUGDUNUM—B.M.F. Zondag speelt Lugdunum op haar ter rein achter Pomona een wedstrijd tegen de bekende Haagsche tv/eede klasser B. M. T. Voor dezen wedstrijd is een fraaie beker beschikbaar gesteld. De wedstrijd vangt aan te 2 uur. Te 12 uur speelt op hetzelfde terrein Lugdunum (a) Juniores tegen het Junio ren-elftal van R.C.L., voor welken wed strijd aan den winnaar een medaille wordt uitgereikt. L. F. C—ALPHEN. Zondag zal op het L. F. C.-terrein, dat gedraineerd en keurig vlak gemaakt is, om twee uur een wedstrijd L. F. C.-Alphen gehouden worden. Alphen is volledig. De opstelling van L. F. C. is als volgt: Doel: H. Raaphorst; achter: H. Neute boom en P v. d. Plas; midden: A. Duffels, J. Segaar en J. v. d. Blom; voor: J. A. Siebert. H. v. d. Wijngaard, A. v. Leeuwen. L. J. Vliegendhard en F. v. Helden. HILLINEND. H. C. II. D. H. ,C. II uit Delft komt Zondag a.s. voor de tweede keer te Hillegom spelen tegen Hillinen I, dat in de nederlaagwed strijden tegen dit elftal verloor met 07. Hillinen is nu sterker en daarom is er spanning hoe thans deze revanchewed strijd zal afloopen. De door D. H. C. ge wonnen beker wordt officieel uitgereikt na afloop van den wedstrijd. L. P. S. V. In tegenwoordigheid van elftalcommissie en trainer, is de voetbalwedstrijd van gis terenavond op de aangenaamste wijze ver- loopen. N. R. M. won met 42 en kwam alzoo in het bezit van de fraaie medaille welke door L. P. S.V. ter beschikking was gesteld. De elftalcommissie en trainer, waren over het verlop van den wedstrijd hoogst tevreden, hoewel het opstellen en plaat sen door behoorlijke training kan verbe terd worden. De L. P. S. V. kan met dit elftal behoudens kleine wijzigingen met gerustheid de competitie ingaan. TRAMBOYS—DE POST. Gistermorgen speelde Tramboys tegen de Post. Laatstgenoemde won met 63,'rust 3—1. SPORTMAN-BEKER. Gisteravond werd gespeeld L.D-AT.O. 1—1. Rust 0—0. OEGSTGEESTER SPORTCLUB ACHILLES". Morgen speelt Achilles (Oegstgeest) een wedstrijd tegen een A. S. C.-comb. Aan vang half drie. Terrein Rijnzichtweg. Oegstgeest. Na afloop van dezen wedstrijd wordt gespeeld Achilles jun.L. R. C. jun. (Lisse). Aanvang 5 uur. WEDSTRIJD TE BOSKOOP. Zondagnamiddag te 2 uur. zal er op het voetbalterrein te Boskoop een wedstrijd gespeeld worden tusschen ..Boskoopsche Boys I" èn „Dilettant 1". AUTOMOBILISME. PERSONEELE- EN WEGENBELASTING. Naar de Koninklijke Nederlandsche Automobiel-Club ons mededeelt, mag met zekerheid verwacht worden, dat binnen kort op de wegenbelastingkaart zal worden vermeld, dat de betaling van wegenbelas ting tot het doen van aangifte binnen 14 dagen van die auto voor de Personeele Belasting: deze verplichting geldt natuur lijk alleen voor nieuw aangeschafte of overgenomen wagens. Dc vermelding is noodig gebleken, aangezien zich herhaal delijk moeilijkheden hebben voorgedaan tengevolge van onbekendheid met deze verplichting. (Van onzen N.-Yorkschen correspondent). New-York, 29 Augustus 1931. Het was een scherpe bocht in den weg, die mij geheel belette te zien wat er om den hoek kwam en omdat het een mijlen lange cementen rijksweg was, een zooge naamde „speedway", waar doorgaand ver keer voorgaat en maar weinig zijwegen op uitkomen, had ik er goed vaart achter gezet. En terwijl ik den bocht nam, zuiver de twee linkerwielen binnen de streep van mijn wegdeel houdend, zag ik iets kolos saals grijs vol glimmend nikkel en glas bijkans op me afstormen, maar de vol gende seconde met een zoef fff!! langs mij wegglijden, direct gevolgd door een tweede verschijning en hetzelfde geluid. Auto bussen! De monarchen van den weg, zonder zich eenige rechten aan te matigen dan hun vorstelijke verschijning en hun massale snelheid, die veel erger schijnt dan zij in werkelijkheid is. Lang voorbij is de tijd, dat een dozijn menschen in een kleine ruimte met nauwe en ongemakke lijke zetels werd samengepakt en door elkaar geschud. Motoren en koetswerk zijn het beste, dat er te vinden is en de grootste aantrekkelijkheid voor het publiek is wel, dat het reizen per bus zooveel goedkooper is dan per trein. Afstanden bestaan niet meer. Men kan per bus van New-York naar een voorstad, tien of twintig mijl verderop, gaan en men kan een kaartje nemen naar San Fran- sisco, drieduizend mijl van hier en een week rijden, men kan zelfs in sommige bussen slapen, ofschoon overnachten in een hotel nog altijd door de meerderheid, die niet zoo'n haast heeft, verkozen wordt. De groei van de motorbus in Amerika is een van die dingen, die spreekwoordelijk in het buitenland zijn als typisch Ameri- kaansch. zooals de groei der wolkenkrab bers, van het luchtverkeer, van het aantal bioscopen en wat niet meer. In 1920 waren er niet meer dan 10.000 autobussen in het land. die voornamelijk in de steden en dorpen zelf reden of op korten afstand er buiten. Vijf jaar later waren er 50.000 en tegenwoordig zijn er 100.000: een derde deel daarvan wordt gebruikt bij vervoer tusschen steden en juist deze manier van reizen heeft in de laatste paar jaren een ongehoorde vlucht genomen. Eigenaardig om hier tegenover te stellen zijn de vervoercijfers van de spoorwegen. In 1920 vervoerden zij 1.270.000.000 passa giers en in 't laatste jaar maar 710.000.000, terwijl in dienzelfden tijd het busvervoer steeg van 870.000.000 tot 1.866.000.000. On getwijfeld was een groot aantal hiervan terug te brengen op stadsvervoer en schoolkinderen, maar een kwart van het totaal reisde van de eene plaats naar de andere het passagiersvervoer, waar een kwarteeuw geleden de spoorwegen het monopolie van hadden. Wie mijner lezers nu mocht denken, dat deze heele veran dering enorme verliezen voor de spoor- en tramwegmaatschappijen zou beteekenen, vergist zich. Zeker, die zouden er beter aan toe zijn, wanneer de bussen heele- maal niet bestonden, maar beide soorten maatschappijen hebben direct ingezien, dat de autobus een concurrent was, die eenmaal op het tooneel verscheen er niet meer af zou gaan. En zij hebben zich zooveel mogelijk van hem meester ge maakt. ja zelfs op vele plaatsen hun niet zoo rendabele zijlijnen opgeheven en er zelf een buslijn voor in de plaats gebracht. Het zakelijke doorzicht en aanpassings vermogen der Amerikanen is groot genoeg om buiten een klein kringetje te kijken. In plaats van het vliegtuig als een concurrent te beschouwen en zooals elders gebruikelijk is te negeeren of zelfs tegen te werken de tijd, dat de Staatsspoor en de H.IJ.S.M. elkaar het leven zuur maakten door el- kaars treinen niet te laten aansluiten tot groot ongerief van de reizigers, is nog niet zoo heel lang geleden hebben de Ame- rikaansche spoorwegmaatschappijen hun treinen met het vliegtuig gecombineerd. En zoo ontstond de T.A.T.-dienst: 's nacht slapend in den trein uit New-York weg, den volgenden dag vliegen, een nacht trei nen en men is in San Fransisco. Dat trei nen, bussen, vliegtuigen en stoombooten aan een en dezelfde maatschappij toebe- hooren is tot gemak van 't publiek. Eigen lijk is de autobus een soort gemoderni seerde terugkeer naar den goeden ouden tijd, toen de diligence langs de landwegen reed. Het ijzeren paard over de spoor staven duwde de ouderwetsche karos de wereld uit met een verbluffende snelheid, met het gevolg dat kleine dorpen en steden plotseling verschrompelden door gebrek aan belangstelling en verdiensten. In plaats van op zijn gemak te reizen en meteen iets van het land te zien, werd het menschdom bezeten door de lust van zoo gauw mogelijk ergens anders te komen en men joeg overdag lezend, etend, kaar tend en 's nachts slapend van Oost naar West. De autobus bracht daar verandering in: de menschen ginger weer aandacht schenken aan de natuur en de omgeving, zelfs de dorpsherberg is teruggekomen! Hoewel er nominaal in de V. S. een auto bestaat voor elke familie van vijf personen, is het daarom niet waar, dat ieder er een heeft. De bus heeft een massa menschen in de gelegenheid gesteld meer van het land te zien dan zij ooit te voren uit de treinramen deden. In plaats van de rechte onbelangrijke spoorbaan te volgen,, langs groote emplacementen en leelijke buiten wijken de stad binnen te rijden, volgen de bussen de mooiste routes, rijden de stad binnen langs de groote avenues en bezienswaardigheden. Bovendien kan men nu per bus in streken komen, waar het vroeger haast ondoenlijk was, de bus gaat waar de eigen car heen kan, dat wil zeggen overal. De grootste vooruitgang bij de bussen heeft plaats gevonden in de wagens zelf. Mijn lezers kennen die salonwagens op banden van een mansdiktc, maar ik vraag me af of zij ook die kilometers en kilo nieters lange cementen heirwegen kennen, zonder een put of kuil, met geleidelijk hel lende bochten, die in vollen vaart genomen kunnen worden en die maken, dat men zonder bezwaar een briefje op zijn knie kan schrijven bij een vaart van 60, 70 K.M. per uur? Ook dat heeft meegewerkt tot het genoegen van reizen per autobus. Ter wijl men in den trein beperkt is tot liet zijraam of hoogstens bij luxetreinen lot het achterbalkon van de parlor car naar mijn gevoel een ietwat zeezieke ge waarwording, dat razende wegglijden \an de wereld achter je geeft de bus feitelijk het uitzicht naar alle kanten. En, zooals ik straks opmerkte, een belangrijke factor van de bus is de goedkoope prijs. Voor den zelfden prijs van een reis naar Chicago per Pullman, die gewoonlijk 's nachts gaat. dus met een bed en pen diner en ontbijt in de restauratiewagen kunnen ruim twee personen met bagage denzelfden tocht per autobus maken. RECLAME. Haarl.str. h. Donkerst. 2-4-6 Heeft U onze enorme collectie REEDS GEZIEN? Wij brengen het mooiste, dat U zich denken kunt voor ongelooflijk lage prijzen MANTELSTOFFEN 140 cM. moolo wollen kwaliteiten 1 O A 2.25, 1.45 ESP" Op vertoon dezer Advertentie geven wij 10", 0. tien procent korting op al Uwe inkoopen in onze Stoffen.Afdeeling. ondanks de enorme E 5 verlaagde prijzen. Natuurlijk duurt dit langer en is het niet zoo comfortabel. Want de trein heeft en houdt belangrijke voordeelen boven de bus: de bus is koud in den winter, in den trein kan men heen en weer wandelen, slapen en op zijn gemak eten, terwijl het zitten in de bus op den duur eenigszins krampachtig wordt. Vandaar dat het pu bliek meestal uit jonge menschen of van middelbaren leeftijd bestaat; voor jonge kinderen noch ouden van dagen is het een geschikt voertuig over langen afstand. En men dient te weten, dat een massa men schen den transcontinentalen tocht, d.w.z. van de Oost- naar de Westkust maken, waarbij ze zeker de helft aan treinonkos- ten besparen. New-York is het brandpunt van zooveel in het Amerlkaansche leven en zoo spreekt het vanzelf, dat alle moge lijke buslijnen hier hun begin- en eind punt hebben. Uit Boston, Chicago, Phila delphia en verderop komen de gevaarten van alle kanten de stad binnen, over de groote verkeerswegen naar hun station. De snelle opkomst van de autobus bracht nog een ander probleem met zich mede. waar vond men in de overdrukke en volle bin nenstad gelegenheid tot afrijden? Een enkele bus neemt al de plaats in van twee, drie gewone auto's, wat te beginnen met een stuk of zes, die passagiers moe ten in- en uitladen, wachten; bovendien moest er een plaatsbureau bij zijn en een wachtkamer voor het publiek. De eersten, die het groote voordeel van de autobus voor zichzelf inzagen waren de hotels. Wat is eenvoudiger dan dat de reizigers vlak voor de deur worden afgezet en vandaar dat hotels als het voormalige Waldorf Astoria dat inmiddels afgebroken werd en een eind noordelijker op Park Avenue als een modern monument Is herbouwd het Pennsylvania e.d. ruimte aanboden op zij- en binnenplaatsen. Ja, er is zelfs een hotel op de 8ste Avenue, waar het sous- terrain een reusachtig busstation is ge worden met cementen hellingen naar den beganen grond, waar de bussen als leu- zenmollen in- en uitschieten. Behalve de groote plaats, die zij op straat innemen, is een ander inconvenient voor mede-weggebruikers, dat zij lucht druk remmen hebben, iets wat öe onbe dachtzame achterrijder gauw genoeg on dervindt. Maar tot overmaat van zeker heid. hebben de meeste bussen een bordje achterop, waarop men lezen kan: Oppas sen! Luchtdrukremmen. Wat mij telkens opnieuw treft is de jeugdige leeftijd van de chauffeurs, zonder dat het bepaald kwajongens zijn. Maar de meesten schat ik niet ouder dan tusschen 20 en 25 jaar en de manier, waarop deze jongelieden hun Jaggernauths door het stadsverkeer wen den is iets. waarvoor ik in bewondering mijn hoed afneem. „De directie heeft de zen chauffeur aangesteld, omdat hij na deugdelijke proefneming gebleken is een voorzichtige en beleefde employee te zijn" staat er o.a. op een bordje boven zijn hoofd en geen directie zal het wagen een der gelijke verklaring zonder grond zwart op wit te zetten. Inderdaad zijn deze jonge kerels beleefd en behulpzaam in hun op treden. houden zij zich strikt bij hun bezigheden, praten dus ook niet onderweg en zijn met hun stuur ware duivelskun stenaars. Over het algemeen denkt het publiek, dat zij net als hun onhebbelijke collega's van vrachtauto's een ander van den weg duwen en zich in het algemeen als de baas gedragen. Voor zoover ik heb kunnen constateeren. in zoowel als buiten de bus, gaat de bus-chauffeur veel meer vrij uit dan ieder ander. Dat een Boston slaap-bus twee verdiepingen boven el kaar en een extra paar asser. een beetje meer plaats noodig heeft in een bocht dan een Fordje '21, is toch wel te begrijpen. MOND- EN KLAUWZEER. Sterke toename in Friesland. Er valt momenteel in Friesland onder het rundvee een buitengewone sterke toe name van het aldaar heerschend mond en klauwzeer waar te nemen. Dit kan blijken uit het feit, dat in de laatste waar- nemingsweek (30 Aug.—5 Sept) 389 nieuwe gevallen zijn geconstateerd, terwijl dal getal gedurende de voorafgegane week 236 was. Ëen toename dus in één week tijds met 60 V« procent. De ziekte heerscht voor namelijk in het Oosten en vooral in den Zuidoosthoek der provincie. „Vad." Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. 2—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10