72ste Jaargang DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 No. 21926 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën alt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts, per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Lelden per 3 maanden t. 2.35, per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. SCHITTERENDE ONTVANGST DER ORIËNTALISTEN IN DE LAKENHAL. Het Gemeentebestuur recipieert. Een der hoogste evenementen van het Oriëntalistencongres was gisteravond tegen negen uur de ontvangst van het gemeen tebestuur ln de Lakenhal. Reeds lang voor het officieele begin, stonden honderden nieuwsgierigen langs de Oude Singel, ln afwachting van de vele bezoekers. Spoe dig reed een lange en voor onze stad haast ongekende file auto's aan. Ter ontvangst waren aanwezig de burge meester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, de wethouders J. Splinter en mr. A. J. Komijn, alsmede de gemeentesecretaris mr. dr. C. E. van Strijen, aan wie de gasten werden voorgesteld. Diepen indruk maakte op de buiten landers. zoowel als op de stadgenooten, de prachtige versiering der voornaam def tige zalen, waarin de stijlvoile arrange menten van bloemen en planten, gedeel telijk door indirect licht beschenen, een effect van zeer aparte bekoring schonken. De hall was behangen met guirlandes van klimop, waartusschen talrijke gele en groene lampjes schitterden, terwijl elders de in oud-gouden tinten gehouden lampe- kappen een rustig geheel sorteerden. Zoo was er meer, dat de aandacht trok. Wij herinneren bijv. aan de enorme bruine vaas met grootsche zonnebloemen op de trappen en aan de langs de wanden af hangende prachtige tapijten. Met oprechte bewondering zijn wij door de diverse zalen gegaan en mochten vooral ook van de zijde der buitenlanders woorden van er kentelijkheid vernemen over de artistieke aankleeding. waartusschen de schilderijen oude meubelen en andere kostbare voor werpen, die de trots van onze Lakenhal uitmaken, telkens weer door de vreemde lingen geprezen werden. Een woord van grooten dank is hier beker op zijn plaats aan mevrouw Coert De Jong, die zich hoofdzakelijk met de versierhsu en de regeling belast had. Men proefde uit alles, dat hier een artistieke geest de leiding had gevoerd. Een groot voordeel bleek, dat de enorme massa aanwezigen zich gemakkelijk door de zalen, waarin diverse buffetten waren aangericht, kon bewegen, zoodat overal voldoende ruimte beschikbaar bleef. Eeni- ge strijkjes zorgden voor een uitstekende muzikale afwisseling. Velen begaven zich tevens naar de interessante tentoonstel ling van Oostersche boekwerken, die na tuurlijk in de eerste plaats bij de talrijke deskundigen veel aandacht trok. Onder de aanwezigen waren de gast- heeren der buitenlandsche bezoekers en hun dames, de meeste leden van het con gres, voorts o.a. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, rechter bij het Permanente Hof van Internationale Justitie, prof. dr. J. Ph. Vogel en tal van andere leden van den Academischen Senaat, mr. P. E. Briët, curator van de Leidsche Universiteit, de heer A. Coert, directeur van de Lakenhal, diverse leden van den gemeenteraad e.a. Een gemoedelijk bierbuffet, waar tevens gelegenheid bestond tot rooken, was aan gericht op de binnenplaats bij den ouden ingang; de schitterende voorgevel werd met schijnwerpers verlicht. Tegen halftwaalf was de receptie, die een zeer geanimeerd verloop had en waar bij vele banden geknoopt werden, ten einde. Onze gemeente heeft ongetwijfeld ook door dezen mooien avond haar roem tot ver in het buitenland uitgedragen! RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijne bijkantoren werd, in den loop der maand Augustus op spaarbankbankjes ingeled f. 122.406 81 en terugbetaald f. 94.563.57. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f27.843.24. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 95. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f. 1700 en afge schreven f. 900. Derhalve meer in- dan afgeschreven f. 800. SNOVOK HURCKONJE. PRés XnD CONq-INT D^iEMT- LtirtN SE.PT. 1931. mRfJacolnovi Prof. dr. C. Snouck Hurgrohje, de voorzitter en nestor van het Oriëntalistencongres. rr\ D /ftcoë-i^n Prof. dr. J. L. Palache, die op het Oriëntalistencongres de Amsterdamsche Gemeentelijke Universiteit vertegenwoordigt. DE DAGELIJKSCHE ADMINISTRATIEVE LEIDING VAN HET ORIENTALISTEN- CONGRES. De foyer der Stadsgehoorzaal wordt af en toe verlevendigd door andere evene menten dan concerteerende artisten of koffiedrinkende muziekliefhebbersIn deze dagen gelijkt zij wel op een drukbe volkte volière, waarin tallooze vogels van diverse pluimage men vergeve ons de uitdrukking rondfladderen, eerst nog een weinig onwennig, doch spoedig vol komen op hun gemak. Rustig verdwijnen zij dan weer, voorzien van alle noodige informaties, waarbuiten een van ver ge komen Oriëntalistencongreslid niet kan, wil hij zich tenminste in een vreemd land, in een vreemde stad eenigszlns georiën teerd gevoelen. Een wonder heeft zich aan den buiten lander in een minimum tijds voltrokken; hij is zich hier plotseling geheel thuis gaan voelen. Weliswaar werd hij voorzien van een angstwekkende berg congres- paperassen, kaarten, uitnoodigingen, pro gramma's en inlichtingen, maar dat alles verstrekte men hem zóó systematisch en overzichtelijk dat het niet de minste moeite kost, er uit wijs te worden. En de mensch, die uit werelddeelen kwam, waar van de Hollanders slechts het bestaan op de kaart kennen, voelt zich in het oude, historische Leiden al heel gauw, alsof hij er jaren gewoond heeft. Dat wonder ls hem gebracht door mej. A. Schippers, sinds eenige jaren de onover- treffelijke organisatrice van verschillende congressen, die in de laatste jaren, in ons congresrijke landje als het zand der zee zijn. Mej. Schippers is hier en daar, neen overal. Zij wordt gesteund door hare trouwe helpsters, mej. Pont uit Hilversum en onze stadgenoote mej. van Walré, die het klappen van de zweep ook verstaan en het congressysteem, dank zij de samen werking met mej. Schippers bij vorige gelegenheden, mede door en door kennen. Voorts is er een schare vlotte, actieve en gemakkelijk vreemde talen sprekende jongedames: efficient, vriendelijk en be hulpzaam, prettige voorbeelden van de moderne jonge vrouw. Een legertje in het klein, onder aanvoering van generalissimus mej. Schippers. Met haar hebben we een vluchtig praatje gemaakt, waarvoor zij tusschen de tallooze bedrijven, die een congresdag biedt, toch tijd wist te vinden, al werden we in de conversatie meermalen geïnterrumpeerd door vragers, die tenslotte bij de „al wetende" moesten terechtkomen, maar gelukkig nimmer teleurgesteld verder be hoefden te trekken. Helaas moest het praatje weer te spoedig verbroken worden, omdat haar hulp elders onontbeerlijk bleek De foyer zag er zoo geheel anders uit, dan wanneer wij er 's winters tusschen Beethoven en Tschaikowsky ons kleintje koffie slurpen. Zij had iets kantoorachtigs gekregen, maar dan ondanks de vele zakelijke opschriften, waardoor men zich in een passagebureau voor vreemdelingen waande dan toch wel het aanzien van een vriendelijk en heel vroolijk kantoor. Want naast en op de tafels, de kasten met de tallooze vakjes waarin de even talrijke aanteekeningen en papieren betreffende aangekomen, nog niet aangekomen, juist aangekomen of heelemaal niet aankomen de congressisten dat alles weet de ad ministratie heel precies' stonden prach tige bunches dahlia's der firma J. P. Ballego. weelderige bouquetten unieke Magenta's, White Giant, Glory, Lugdunum Batavorum of Valencia Smith, die de be zoekers tot spontane bewondering ver voeren. Aan het einde der zaal het prac- tische wisselkantoortje der Incassobank, waar nu vreemde munten gehanteerd worden en koersen berekend, waarvan men het bestaan hier in gewone tijden nauwelijks kent. Zoo was het dan eindelijk gelukt mej. Schippers even mee te troonen naar een apart tafeltje, waar het iets rustiger leek en we vroegen als inleiding: „Is U dat congressen-organiseeren zoo maar komen aanwaaien?" En zij vertelde ons, dat zij het eerst door den heer Heldring, voorzitter van de K. v. K. te Amsterdam, nu twee jaar ge leden voor het organiseeren van een con gres was aangezocht en we begrepen heel goed, dat de bescheidenheid haar verbood te zeggen, dat zij reeds toen een zekere vermaardheid had verworven wat betreft practische zin, uitstekend vreemde talen beheerschen, organisatie-talent en wat verder voor een vlug afdoen van zaken vereischt wordt. Na het Congres voor Handelsonderwijs, volgden talrijke andere als dat voor Aviatiek, het Anatomische Congres, het Congres Medicine Pharmacie Militaire en het P.E.N. Congres. En steeds ging het beter, steeds werd het systeem meer geperfectioneerd, zoodat mej. Schip pers met vreugde verklaren kon, dat het Oriëntalistencongres het best van allen van stapel loopt; maarliet zij er on middellijk op volgen, dit vooral mede dank zij de voortreffelijke en uiterst zorgvul dige voorbereiding van de heeren Kramers en Krieger, aan wie wij dan ook zeker niet de hun alleszins toekomende loftui ting willen onthouden. De geheimen van het systeem van mej. Schippers willen wij maar liever niet ver klappen; het patent hiervan, al is het niet bij de wet goedgekeurd, behoort haar toe en wij willen ons niet schuldig maken aan het schenden van beroepsgeheimen. Rou tine, ervaring, naast uitmuntende eigen schappen van hoofd en geest, dat alles heeft mej. Schippers tot een benijdens waardige leidster van de administratieve zijde van vele congressen gemaakt. Er zit hieraan zoo onnoemlijk veel vast, waar van de leek op dit gebied geen flauwe notie heeft, maar als wij zien hoe alles haarfijn klopt, hoe ieder deelnemer zijn eigen vakje heeft, met een eigen num mer, gerangschikt naar uur en datum van aankomst, een nummer dat corres pondeert met al hetgeen hij voor het congres noodig heeft, als wij zien hoe er een aparte afdeeling is voor de huisves ting. voor de financiën, voor de postzegels, ja voor wat niet al, dan zijn we ervan overtuigd, dat de organisatie tot in de puntjes perfect is. Mej. Schippers staat een ieder te woord in het Fransch, Duitsch, Engelsch en Italiaansch met een rapheid van tong, die verbijsterend is en regeert op charmante wijze over het groepje jongedames, die ieder een aparte taak moeten vervullen. Trouwefns. we hebben het ook uit den mond van de deelnemers gehoord, hoezeer zij deze wijze van or ganiseeren op prijs stellen en dat de roem van deze leidster reeds tot over de lands grenzen gaat, blijkt wel uit het feit, dat zij reeds aangezocht werd voor een con gres in Dalmatië gedurende het volgend jaar. „Het is eigenlijk allemaal zoo eenvoudig en als vanzelf gekomen", aldus mej. Schip pers. Je leert hier dit, daar dat en het gaat steeds beter. Die kasten met de vak jes behooren thuis in het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam, waar zij het eerst gebruikt werden; zij zijn speciaal voor de hall gemaakt en reizen nu met mij mee naar alle steden, waar een congres onder mijn leiding gehouden wordt. Maar be halve, dat er voor gezorgd moet worden, dat de administratie op rolletjes loopt en een ieder krijgt, wat hij noodig heeft, zijn er nog zoo veel kleinigheden waar je als gewoon sterveling niet aan denkt en die toch steeds onverwacht komen opduiken. Zoo had een der deelneemsters aan het Luchtvaartcongres te Scheveningen een baby meegebracht en onmiddellijk moes ten we ons toen met Tesselschade in ver binding stellen voor een kinderjuffrouw. Mej Pont heeft onlangs de Sovjetdelegatie op het Sociaal Economisch Congres te Amsterdam waarvan mej. Schippers ook de leiding had even op haar plaats gezet; de Russen liepen voortdurend met grootsche plannen rond en kwamen daar door telkens op het allerlaatste moment pas aanzetten met aanvragen voor dit of voor dat. En mej. Pont merkte toen lichte lijk sarcastisch op: ,,Ja, U met uw mooie plannen, stuurt onze plannen eigenlijk leelijk in de war". Zoo babbelden wij nog wat voort, genoeg om de overtuiging te krijgen, dat mej. Schippers de spil is waarom alles draait; dit maakten wij niet uit haar woorden als zoodanig op, want hetgeen zij ons vertelde ging in alle bescheidenheid, maar de oogen van anderen waren voortdurend op haar gevestigd en de oogen van de leidster moesten af en toe wel noodzakelijk naar andere richtingen spieden om te zien of er geen hiaten waren of ongelukken gebeurden. Totdat, als klap op de vuurpijl, iemand aankwam, die verklaarde, dat zij nu onmogelijk meer gemist kon worden en dat ons praatje uit moest zijn Dat bewees ons, dat mej. Schippers, zelfs voor een kwartiertje, bij de Oriënta listen onontbeerlijk is. Binnenkort gaat zij naar Dalmatië. mis schien zelfs naar Spanje. Al weer iemand, die onze naam in den vreemde hoog zal houden! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Warnaar's Bloembollenkweekerij en Handel. Sassen- heim, Hoofdstraat 135. Wijziging handels naam thans: Warnaar en Co. N.V. YWvVia.cofc-td*, znr - cotiqajNT.uORïÈNi;' Prof. S. G. Mercati, uit Rome, vermaard geleerde en gedelegeerde der Italiaansche regeering op het Oriëntalistencongres. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Excursie naar Hazerswoude. Welwillend daartoe uitgenoodigd, maak te de afd. Leiden en Omstreken der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde gisteren een excursie naar de ruim tien Hectaren groot zijnde boomkweekerijen van de firma K. Wezelenburg en Zoon te Hazerswoude. Ook de zuster-afdeelingen Noordwijk en Wassenaar hadden voor een aantal afgevaardigden gezorgd. Liet het weer zich in den morgen voor zulk een excursie minder gunstig aanzien, tegen den middag klaarde het gelukkig op, zoodat te ruim één uur, de door de firma Wezelenburg gezonden groote toer- auto, benevens eenige particuliere auto's, door mooi, frisch najaarsweer begunstigd langs de mooie Rijnstreek, den wel is waar verbeterden, doch toch nog veel te smallen Gemeene weg, door het landelijk gelegen dorp Hazerswoude, ons in een dei- grootste cultuurcentra van Nederland voerde, namelijk in het hartje van boom- en rozenkweekerijen. Te twee uur ongeveer werden de talrijke deelnemers door den heer Wezelenburg en diens zoon hartelijk ontvangen en al dadelijk werd de groep in tweeën ge splitst om ieder afzonderlijk onder des kundige toelichting deze uitgebreide, schitterende cultures in oogenschouw te nemen. Het was als het ware een voorproefje van de in het volgende jaar hier ter stede te houden Von Sieboldherdenkingsten- toonstelling, want wij kunnen hier gerust neerschrijven dat de culture's, zoowel in Boskoop als in Hazerswoude voor twee derden bestaat uit de door Von Siebold uit Japan ingevoerde gewassen en wij ver trouwen ten volle, dat deze gewassen ons het volgend voorjaar in al hun glorie en schoonheid te aanschouwen zullen worden gegeven. Buitengewoon groot zijn de cultures der ^apansche Azalea's; ongelooflijk groot de hoeveelheid Japansche Kers, van de aller oudste soorten tot de nieuwste snufjes; voornamelijk is het aantal Hydrangea's, Azalea mollis, gele, witte, blauwe en roode Glycène's, terwijl het aantal rho dodendrons mede zeer uitgebreid is. Ook de cultuur der Japansche coni feren was buitengewoon; we zagen exem plaren van veertig vijftig jaren oud, niet hooger dan een halve meter, 'een zelfs van hoogstens 25 c.M., doch met een mid- delijn van meer dan 2 Meter. Doch het neusje van de zalm werd eerst getoond, nadat de firma een verversching had aangeboden. In de kweekerij n.l. werd de cultuur gedreven van de meer fijnere Japansche importen, van de buitengewoon mooie blad- en bloemheesters, waaraan dit land zoo rijk is. Grillig zijn de vormen der Japansche dennen, plantjes van 3 tot 8 jaar, niet hooger dan 5a 6 c.M., bewon derenswaardig de diverse Daphne. Mag nolia's, Viburnum, Andromeda soorten enz., enz. Hier zagen we het vele werk, dat verricht moet worden om de duizenden en duizenden stekken, zaailingen, afleggers, oculatie's enz. zoover te brengen totdat de plant kan worden afgeleverd. De deelnemers aan deze excursie had den 3'/* uur door deze uitgestrekte tuinen gewandeld, toen de voorzitter der afd. Leiden, de heer J. G. Ballego. de firma Wezelenburg dank bracht voor haar gast vrijheid. Het deed spr. genoegen, dat de afdeeling in staat was gesteld deze groote kweekerij en met zooveel verscheidenheid van cultures te mogen bezichtigen. De heer Wezelenburg stelde het ten zeerste op prijs dat de afd. Leiden hem met een bezoek heeft willen vereeren en riep allen, hetzij in gezelschap, hetzij per soonlijk een tot weerziens toe. Daarna werden de excursisten weder per toerauto huistoe gebracht, rijker aan kennis en met vele aangename herinne ringen. CHR. GEREF. ZONDAGSSCHOOL „HET MOSTERDZAADJE". Herdenking van het 12 Vi-jarig bestaan. In het kerkgebouw der Chr. Geref. Gem. werd gisterenavond ter gelegenheid van het 12 Vï-jarig bestaan der Zondagsschool „Het Mosterdzaadje" een herdenkings avond gehouden. Na opening, met zingen van Ps. 68 10 en schriftlezing van Ps. 103, hield de voor zitter. de heer D. Kruit een kort openings woord, waarin hij erop wees, dat deze avond stond in het teeken van gedenken, maar ook van danken. Hij releveerde dat op 2 Maart 1919, de Zondagsschool met aanvankelijk 21 kinderen werd opgericht BINNENLAND. De plechtige onthulling van het Lorcntz- monument te Arnhem door Prinses Juliana (Binnenland, 2e Blad). Geruchten over verhooging van het tarief van invoerrechten. (Binnenland, 2e Blad). De Nijmeegsche gemeenteraad heeft de voorstellen van den minister inzake de Waalbrug aangenomen. (Binnenl. 2e Blad) Het R.K. Middenstandscongres te Vcnlo. (Binnenland, 2e Blad). De Volksraad heeft aangenomen het geamendeerde voorstel inzake de verlof regeling en het wetsontwerp tot instelling eener vermogensbelasting. (Uit Ned. Oost- Indië, 2e Blad). Algemeene vergadering der Hollandschc Maatschappij voor Landbouw. (Land- en, Tuinbouw, 3e Blad). De onbewaakte overweg; ongelukken bij Beverwijk en Doetinchem; 2 dooden en 2 gewonden. (Gemengd, le Blad). H. K. H. Prinses Juliana is hedenmorgen naar Parijs vertrokken (Laatste Berichten, lste Blad). BUITENLAND. Het voorstel van Grandi tot stopzetting der bewapening schijnt in Amerika een gunstige ontvangst te hebben. (Buitenl., le Blad). Bij het Engelsche Lagerhuis is inge diend het wetsontwerp voor nationale bezuiniging. (Buitenl., le Blad). Miklas favoriet voor het presidentschap in Oostenrijk. (Buitenl. le Blad). en hoe zij na dien tijd het aantal steeds zag groeien. Na 't zingen van Ps. 103 9 kreeg den heer W. F. Laman. theol. student te Apel doorn gelegenheid tot het houden zijner rede: De eeuw van het kind, het Kind aller eeuwen. Vooraf echter complimen teerde hij bestuur en assistenten met het 12 '/i-jarig bestaan der Zondagsschool, daarop wijzende, dat het mosterdzaadje wel geen groote boom is geworden, maar dan toch vergeleken dient te worden bij een heester, die langzaam aan, organisch uitgroeide. Vervolgens wees spr. op het feit, dat de feesttenen niet zoo hoog mogen opklinken, want dat daartoe de tijd zich niet leent. Op elk terrein des levens heerschen ruines, inzonderheid op het terrein der jeugd. Er heerschen op dit terrein zooveel vraagstuk ken, dat de kopstukken van onze samen leving er geen raad meer op weten. Spr. ontvouwde zijn onderwerp in drie gedachten, ten eerste: bij een principe waaruit men is gaan leven bij de opvoe ding van het kind; vervolgens het resul taat van die methode en ten slotte, wat het geloof nu te zeggen heeft. Het laatste kwart van de vorige eeuw, toekende spr. als aanvang van de eeuw van het kind. Juist in dien tijd, toen het bestaan der ziel realiteit werd. Verschillende personen zijn gaan arbei den aan de ziel van het kind, meestal waren dat menschen, die alleen den mensch tot begin- en uitgangspunt stel den; die niet putten uit Gods eeuwig blij vend getuigenis. Niet het geloof, maar de mensch zou zeggen hoe het kind moest worden opgevoed. De evolutie-leer: Uit zich zelf door zich zelf, was de moeder des levens. En deze mensch, die zoo sprak, ging leiding geven aan het kind. Hoe zou men dit doen? Verschillende voorbeelden toonde spr. aan, zooals daar zijn, die zeggen terug naar de natuur; bouw scholen en dan kunnen de gevange nissen weg. Tegenover het liberalisme staat het socialisme, dat zich kant tegen kapitalisme en oorlog. Het socialisme, dat zoo vroeg mogelijk de jeugd tot zich wil trekken, 't Is alleen jammer, dat 't socialisme den band voor vereeniging van buiten oplegt, terwijl het toch van binnen uit moet gaan. Er wordt beloofd, dat het komt, maar wie en wat er komt blijft onopgelost. Vervolgens stelde spr. de vraag of de mentaliteit van het kind beter geworden is. En helaas is dan waar te nemen, dat er de laatste 15 jaar een ontzaglijke kente ring is gekomen. Niet de ouders en opvoe ders. maar het kind zal de wetten lezen! Men tast en zoekt in dezen ontredderden tijd naar den man. die liet verlossend woord zal laten hooren, maar men tast zonder geloof. 't Geloof dat zoekt niet het kind als mensch. maar die het kind stelt in de schaduw van het Kind aller eeuwen. 't Ongeloof moet mislukken, omdat men den mensch als middelpunt heeft gesteld- het geloof daarentegen denkt theologisch, daar staat God in 't midden, 't Geloof be gint met onzen diepen val en heeft geen verandering, maar verlossing en verzoe ning noodig. Na op duidelijke wijze aangetoond te hebben, dat het geloof weer actief moet worden, besloot spr. zijn met aandacht be luisterde rede met. een kort vermanend woord tot de vele Zondagsschoolkinderen waaronder spr. zoovele jaren heeft mogen werken. Besloten werd met het zingen van Ps. 90 9.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1