72sle Jaargang WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 No. 21925 Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. OFFICIEEL! KENNISGEVING STADSNIEUWS. EEN 50-JARIGE ECHTVEREENIGING TE SASSENHEIM KERK- EN SCHO0LNIEUWS Het voornaamste Nieuws van heden. BURG. STAND VAN LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD DAGBKAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ■uk PRIJS DER ADVERTENTIEN a 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zyn. voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlen uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 -}- portokosten. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. de firma Z. van der Mey, om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerij in het perceel Korte Mare No. 16. Sectie B. No. 2726; b. de firma J. J. Gijzenij en Co., om vergunning tot het oprichten van een bewaarplaats voor lompen, oud ijzer, glas enz. in de Waard, op het perceel Sectie N. Nis. 441 en 443; c. C. Meyers, om vergun ning tot het oprichten van een nikkel- en emailleerinrichting in het perceel Heeren straat No. 51, Sectie M. No. 3959; d. de N.V. Boekdrukkerij v/h. L. van Nifterik Hzn. om vergunning tot het oprichten van een drukkerij in l\et perceel Kaiserstraat No. 9 en Kolfmakersteeg Nis. 8, 10 en 10a, Sectie F No. 1277; e. de N.V. Textielfabrieken v/h. Gebrs. van Wijk en Co., om vergun ning tot het oprichten van een fabriek van wollen dekens en sajetten garens ge legen Levendaal/Hoogewoerd. Sectie D. No. 1614; f. de N.V. Textielfabrieken v/h,. Gebrs. van Wijk en Co., om vergunning tot het oprichten van een fabriek van sajetten garens, wollen dekens en trico tages in de perceelen Vestestraat Nis. 40 64, Sectie I, No. 1731; g. Gebrs. G. en A. Tijssen om vergunning tot het oprichten van een scheepsbouwerij en reparatiewerf in de Waard, op het perceel kad. bekend Sectie N. No. 357, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 September 1931. 3310 GOUDEN JUBILEUM. De heer A. Kiel Sr. 50 jaar Zondagsschool- onderwijzer. Morgen zal de heer A. Kiel Sr. alhier het zeldzame feit herdenken, dat hij 50 jaar werkzaam is als Zondagsschoolonder wijzer. VoorwaaT: een gedenkwaardige gebeurtenis! Hoevelen zijn niet door „Meester Kiel", zooals hij vertrouwelijk bij zijn talrijke leerlingen en oud-leerlin gen genoemd wordt, in de Bijbelsche ver halen onderwezen? Men draagt hem fi guurlijk gesproken op de handen. Goed en geliefd vriend van de jeugd als hij is, wist hij haar op een schoone wijze in de moei lijke jaren, den rechten weg naar het Hoogere te wijzen! De heer Kiel begon zijn loopbaan aan het Wijkgebouw Levendaal, waarna hij langen tijd werkzaam was aan de school Prediker 12 vers la, tenslotte aan de school Prediker 11 vers la, tot welker op richting hij mede het initiatief nam, nu 35 jaar geleden en waarvan hij tevens voorzitter is. De heer Kiel, die zich specialiseerde op het Zondagschoolonderwijs, staat bekend om zijn boeiende wijze van vertellen, de kinderen luisteren bijv. ook met de groot ste aandacht naar zijn pakkende 3 Oct.- geschiedenis, die hij ieder jaar weer met geest en groote vlotheid weet voor te dra gen. Tevens bezit de heer Kiel dichterlijke talenten: reeds sinds 35 jaar worden door hem de Kerstliederen voor de Zondags school gemaakt. Morgen tusschen 810 uur zal in Huize Feenstra, Rapenburg 13, gelegenheid be staan den heer Kiel geluk te wenschen waarvan ongetwijfeld velen gebruik zullen maken. Vrijdagavond te 6 uur volgt dan het feest voor de kinderen, waarbij te vens het 35-jarig bestaan der school fees telijk herdacht wordt. Wij wenschen den beminden leeraar geluk met 't zoo heuge lijk jubileum, dat hem zeker tot groote dankbaarheid zal stemmen. Een bekende persoonlijkheid op het Oriëntalisten-Congres. PROF. SYLVAIN LÉVI president der „Alliance Israelite". DE BOAZ-BANK. Een geruststellende mededeeling. Naar ons blijkt heeft ons gisteren ge publiceerde bericht betreffende bovenge noemde bank aanleiding gegeven tot ver keerde conclusies, waardoor het bericht een alarmeerend karakter krijgt. Weliswaar hebben de liquidateuren thans een aanvang gemaakt met de navordering van een voorloopigen hoofdelijken omslag ad f.4372.—, doch deze gerechtelijke actie, welke a.s. Dinsdag voor het Haagsche Gerechtshof dient, strekt zich niet uit tot 49 leden, daar de Ned. Middenstandsbank voor ruim 30 der bij haar aangesloten leden een accoord heeft bereikt, waarvoor algeheele kwijting is verleend. Met eenige andere leden der Boaz-bank is overeenstemming bereikt ten aanzien van de wijze van betaling, doch alleen zij, die weigerachtig bleven een schikking te treffen, zijn tot betaling van het bovenge noemde bedrag gedagvaard. Hun aantal bedraagt ongeveer acht. HET GEWESTELIJK JEUGDFEEST DER ARBEIDERS JEUGD-CENTRALE. Aan het verzoek der leiding van de A. J. C., tot de modern-georganiseerde in gezetenen van Leiden gericht, om de jongelui aanstaanden Zaterdag gastvrij heid te verleenen, is gul voldaan. Zoo zelfs, dat er enkele honderden plaatsen méér zijn dan gasten, die namelijk 900 in getal zijn. Omtrent het programma kan het vol gende gemeld worden. Na aankomst tegen 5 uur en het afleggen der bagage bij de pleegouders, verzamelen de A. J. C.'ers zich om 7 uur op de wijk-pleinen om tegen half acht op het Sportterrein Hooge Rijn dijk de begroetingsbijeenkomst te houden. Daar zullen o.a. de vertegenwoordigers van S. D. A. P. en Leidsche Bestuurdersbond het woord voeren. Om halfnegen wordt de fakkelstoet op gesteld. Langs een nog nader te melden route macheert deze naar, den Burcht. Op de slotbijeenkomst die aldaar volgt spreekt de 2e voorzitter der A. J. C., Klaas Toorn- stra, gemeenteraadslid van Amsterdam. Het aantal plaatsen is echter beperkt. Des Zondags gaat het geheele gezel schap naar de duinen onder Katwijk. Mej. mr. E. RibbuisPeletier lid van het Partijbestuur der S. D. A. P. zal daar een toespraak houden. Tegen vijf uur brengen de gasten nog een afscheidsbezoek aan de pleegouders om hun bagage te halen en om ongeveer acht uur neemt de extra-trein in de rich ting Rotterdam het grootste deel van de jongelui weer mee. Foto TURK. DE LEIDSCHE WINKELWEEK 1931. Vergadering van de winkeliers. In een der zalen van „Den Burcht" werd gisteravond een vergadering gehouden van Leidsche winkeliers ter bespreking van de plannen voor de winkelweek, welke van 30 Sept. tot 10 October in onze stad zal worden gehouden. Er bestond voor deze samenkomst flinke belangstelling. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van het Comité, door de drie plaatselijke middenstandsvereeni- gingen samengesteld, den heer J. Meyers, die in zijn openigswoord, na een hartelijk welkom, de plannen voor de aanstaande winkelweek uiteenzette. Ook deze winkelweek zal zijn zonder jury en zonder prijzen voor de deel nemende winkeliers. Ze zal staan in het teeken van het Nederlandsch Fabrikaat. Hiermede wil de Commissie het hare bij dragen tot bestrijding van de gevolgen die de economische crisis voor ons land heeft meegebracht. Het bestuur heeft zich in verbinding gesteld met de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", die zoo groot mogelijke medewerking heeft toegezegd. In de eerste plaats is zij aangezocht voor het aanbrengen van een aardige straatversie ring in den vorm van eerepoorten. Daar over zal binnenkort worden beslist. De Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat zal voorts een lichtzuil opstellen op de Bees tenmarkt, een bioscoopreclame verzorgen op de Haven over het water en een aantal concerten arrangeeren. Nog enkele andere attracties zijn in voorbereiding in samen werking met N. F. De grootste actie wil het bestuur vooral voeren in de week na 3 October, hoewel ook vóór dien datum getracht zal worden een zoo groot mogelijken verkoop te hebben. Het ligt in de bedoeling weer op dezelfde wijze als het vorig jaar het bons-stelsel toe te passen, waarbij spr. op een zoo royaal mogelijke houding aandrong. Voor eiken aankoop van f. 0 50 wordt een bon verstrekt, welke kans geeft op een ge schenk of geschenken (maximum 3), welke door eiken deelnemenden winkelier beschikbaar moeten worden gesteld en geëtaleerd. Behalve deze bons-reclame heeft het bestuur een bijzondere attractie uitge dacht. Spr. legde aan de vergadering het plan voor om tweemaal of misschien driemaal gedurende de winkelweek een vliegmachine boven de stad te laten vlie gen, welke biljetten uitwerpt. Op deze bijv. 60.000 biljetten komt aan den eenen kant te staan: „Bevoordeelt eigen stad en staat en koopt Nederlandsch Fabrikaat" en op ldOOO ervan aan de andere zijde: De waarde van dit biljet vertegenwoordigt een bedrag van f.1.of f. 0.50 of f. 0,25. Bij aankoop van f. 10.of f. 5.of f. 2.50 kan men dezen bon voor dit bedrag bij eiken deelnemenden winkelier inwisselen. Dit beteekent dus een korting van 10 pCt. Ongetwijfeld zal deze „guldensregen" over onze stad een attractie zijn en vele men- schen op straat lokken. De voorzitter bracht dit voorstel in be spreking, waarna het tenslotte met slechts enkele stemmen tegen, bij zitten en opstaan werd aangenomen. Bij de rondvraag bleek nog uit de door den voorzitter gegeven antwoorden, dat voor de consumptiezaken gedurende de winkelweek, ontheffing van de avondslui ting zal worden aangevraagd en dat op den avond vóór 3 October voor alle zaken ontheffing van het verplichte sluitingsuur zal worden gevraagd. De voorzitter verzocht gedurende de winkelweek de vlaggen uit te steken, be sprak nog eenige interne aangelegen heden en sloot, met zijn beste wenschen voor het slagen der winkelweek, de ver gadering. Het echtpaar Dirk van der Voet, geboren 25 October 1857, en Jantje Strikwerda, geboren 22 Aug. 1859, wonende Zuilhofstraat 3 te Sassenheim, viert heden zijn ou-jarige echtvereeniglng. Het zal dit krasse bruidspaar op dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken* DANSINSTITUUT S. P. WIELINGA. De heer S. P. Wielinga heeft het tijd perk gelegen tusschen het einde van den ouden en den aanvang van den nieuwen cursus benut om de toch reeds gezellige zaal te zijnen huize, Nieuwe Rijn 28, te doen veranderen. Niet alleen werd de zaal in een nieuwe, mat-mahonie kleur geschil derd, afgezet met een smal goud randje, dóch tevens werd een geheel nieuwe, door den heer Arnold Beyer uit Den Haag ont worpen en uitgevoerde verlichtingsinstal latie aangebracht. De sierlijk gevormde lampen zijn uitgevoerd in geprepareerd perkament papier en vormen vooral bij avond een schitterende combinatie met de beschildering en zacht groene muurbe- kleeding. Tengevolge van deze verbete ringen is de zaal zoo mogelijk nog intiemer geworden, hetgeen zonder eenigen twijfel de danslessen in een dergelijke zaal ten goede moet komen en de aantrekkelijkheid niet weinig verhoogen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: D.,Kaay en Zonen, Johan de Wittstraat 45, Leiden. Aannemersbe drijf. Wijziging zaakadres: Oegstgeest, Warmonderweg 88. Coop. Middenstands- Spaar- en Voor schotbank „Boaz" voor Leiden en Omstre ken in liquidatie, Turfmarkt 8, Leiden. Nieuwe liquidateuren: mr. R. H. Nier- strasz, Amsterdam; mr. H. F. J. P. Kun- keler, Voorburg. WINTERPROGRAMMA VAN „NUT EN VERMAAK". Nauwelijks zijn de vacantiemaanden achter den rug we missen den euvelen moed om te spreken van „zomer maanden of het bestuur van „Nut en Vermaak" zendt ons al weer haar pro gram van actie voor het tweede halfjaar van 1931. De openingsavond is vastgesteld op Zondag 20 dezer en zal worden verzorgd door het cabaret-gezelschap „Varia" uit IJmuiden. Na afloop speelt het Wiener Schrammel-orkest onder leiding van den heer Brons Strauss-walsen. De jaarlijksche kienavond met bal is bepaald op Zondag 18 October. Op Zondag 8 en Dinsdag 10 November wordt in den Schouwburg de klucht „De voetbalkoning" opgevoerd De Decembermaand brengt met recht voor oud en jong een verassing: een bal op Zondag 13 en een kinderfeest op Zaterdag 19 December. Het voorloopige programma voor begin 1932 vermeldt het gebruikelijke Nieuw jaarsbal op Zondag 3 Januari, Schouw burguitvoeringen oo Zondag 24 en Dins dag 26 Januari, het carnavalsfeest op Zaterdag 6 Februari en een operette- en bal-avond op Zondag 6 Maart. De leden van „Nut en Vermaak" behoe ven derhalve niet bevreesd te zijn, dat het bestuur hen dezen winter thuis zal laten zitten. De Nederlandsche afdeeling van de Technische Commissie, bedoeld in het ver drag betreffende intellectueel e toenade ring tusschen Nederland en België, heeft prof. dr. W. J. de Haas alhier aangewezen om vóór de a.s. Kerstvacantie lezingen te houden aan de universiteit te Brussel. Tot lid van het Nederlandsch Insti tuut van Accountants is o.m. benoemd de heer W. J. de Tombe, alhier. Naar wij vernemen is nog ter Jaar beurs aanwezig een stand van de N.V, Intern. Handel Mij. „Imenexo", alhier, gasfornuizen, gashaarden, electrische ka chels etc. Gistermiddag te kwart voor vijf is de 23-jarige mej. J. H. uit Rijnsburg met haar rijwiel op de Hooge woerd geslipt, waarbij zij haar linkerbeen brak. De E.H.D. ver voerde haar naar het Academisch Zie kenhuis. Na afloop van de te Den Haag ge houden eerste internationale conferentie voor preventieve kindergeneeskunde heb ben de deelnemers een bezoek aan onze stad gebracht, waar o.m. de universiteits- kinderkliniek .van prof. Gorter werd bezichtigd. In het Vrijz. Christelijk Federatiehuis, Gerecht 10, zal op Vrijdag 11 en Zaterdag 12 September een teekententoonstelling worden gehouden, uitgaande van het wijk gebouw „Geloof - Hoop - Liefde", Lange- straat 67—69. Zij is geopend Vrijdagavond van 7.3010 en Zaterdag van 2.30—5 en 79.30. Aldaar zal ook de inschrijving voor nieuwe leerlingen plaats hebben. Men zie de advertentie in ons Blad van gisteren. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Almkerk, F. J. Broeyer te O.- en N.-Wetering. Aangenomen: Naar Colmschate, mr. C. J. Bartels te Lathum en Bahr. Bedankt: Voor Zevenbergen, Th. M. Loran te Brielle; voor Bergschenhoek, J. Ronge, te Hoog-Blokland. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Rotterdam, J. H. Sillevis Smitt te Semarang. BINNENLAND. De plechtige onthulling van het Lorentz- monument te Arnhem (Binnenland, 2de Blad). Aan de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland is het praedi- caat „Koninklijke" verleend; huldiging van 24 deelnemers (Binnenland, 2de Blad). Een loonsverlaging van 5 pCt. in de metaalnijverheid? (Binnenland, 2de Blad). De nieuwe gouverneur-generaal van Nederlandsch Oost-Indië is op Indischen bodem aangekomen (Uit Ned. Oost-Indië, 2de Blad). Groote brand in een wagenmakerij te Landsmeer (Gemengd, 2de Blad). De huurders-staking te Rotterdam; 22 gezinnen uit hun woningen gezet; deuren waren dichtgespijkerd, trappen met zeep besmeerd (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Een rede van minister Beelaerts van Blokland in de Volkenbondsvergadering. (Buitenland, 1ste Blad). Het duel MacDonald-Henderson in het Engelsche Lagerhuis; een motie van ver trouwen met een meerderheid van 59 stemmen aangenomen. (3e Blad en Bui tenland en Tel. Ie Blad). Dr. Stegenvald over de plannen der regeering tot steun aan de werkloozen. (Buitenland, 1ste Blad). De „Nautilus" zwaar gehavend op Spits bergen aangekomen (Buitenl. Gemengd. 2de Blad). GEBOREN: Jannetje Johanna, D. van J. F. Dreef en M. Sommeling Joanna Francisca Sophia D. van J. J. Versteeg en A, A. M. van der Linden. ONDERTROUWD. W. A. Ginsel jm. 25 J. en C. R. H. van Rijn jd. 18 j. W. C. Lourens jm. 27 j. en A. M. van der Linden jd. 24 j. JUBILEUM-Ds. COUVÉE. Heden viert ds. H. J. Couvée, Ned. Herv. predikant te Amerongen, zijn 25-jarig ju bileum als predikant aldaar, Ds. Couvée. die op 9 Febr. 1867 te Leiden geboren is en aan de Leidsche Universiteit studeerde, stond achtereenvolgens te Kerkwerve, Kortgene en Amerongen. Hij verwierf o.m. bekendheid als secretaris van den Ned. Chr. Gemecnschapsbond, leider van de Gemeenschapsbode en mede redacteur van „Maranatha". Hij houdt Zondag a.s. zijn gedachtenis-, tevens af scheidsrede en gaat daarna wonen in Zeist. LEERAREN R. H. B. S. Bij Kon. besl. zijn wederom tijdelijk be noemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom J. A. M. J Ahsmann, G. Bouter en F. A. H. M. Kusters; is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Ter-Apel Th. Heeg, thans tijdelijk ais zoodanig werkzaam. OVERLEDEN. L. Noordervliet, M. 78 j. E. Statema, Z. 3 j. P. Arnoldus, M. 48 j. Y. GuiauxKoeze, Wede. 73 j. GEVESTIGD: M. M. van Arkel, dientbode, Watersteeg 4. Ch. Assemacher, strijkster, Janvos- sensteeg 2. P. J. Bakker, pottenbakker, Levendaal 160. H. K. W. Baller, slachter, Oude-Singel 18. I. A. Blaauw, Morsch- kade 14. H. Brandt en fam., fabr.arb., Leegewerfst. 5a. Djie Han Soean, Fagel- straat 29. H. W. Drewes, dienstbode, Hooigracht 84,NTh. A. P. Duivesteijn en fam.. broodbakker. Levendaal 157. C. v. Ees, dienstbode, Nachtegaallaan 5. L. van Es en fam., meesterknecht, Suma- trastraat 24a. E. Faust, dienstbode, Ma- redijk 151. C. van Heekeren, Middelweg la. N. Hollander, verpleegster, Rijnsb. weg 10. P. E. Hutte, Lijsterstr. 8. H. A. Idema en fam., hoogleeraar, Cronestein kade 2. J. van Iterson, schrijver, 2e Looierstraat 54. B. Joose, bloemist, L.- Mare 112. M. M. Jost, dienstbode, Zoe- terw.-Singel 108. S. Kariman, baboe, H. Rijndijk 171. G. L. T. Kastelein, ver pleegster, Rijnsb.weg 10. A. H. M. Klo ten. dienstbode, Heerengr. 35. J. Knol en fam., H.-Rijndijk 171. A. M. Komp, Wasstraat 3. - I. K. Komp, id. H. A. v. Windenv. d. Krogt, Nieuwe Rijn 49. A. Lamain, onderwijzer. Groenhovenstr. 14 W. van Liemde, Lage Morschweg 41. E. J. M. Meershoek, Langebrug 36. E. Menninghaus, dienstbode, Donkersteeg 19. A. de Mooij, id. Nieuwe Rijn 110. S. Mulder, id. Haarl.str 7. J. R. Offerman, schipper. L. de Colignystr. 12. M. V. Polak, leeraar Staatswetensch., Rapenburg 95. B. Pijnakker, kappersleerling, Bak- kerkorffstraat 9. H. Richter, kunstvor mer. H. de Grootstr. 23. A. M. de Ronde, onderwijzeres. 3-Octoberstr. 51a. G. J. Rooda, dienstbode, Rijnsb.weg 146. P. Jacobs-Rijnart, L. Morschweg 41. W. H. Hensing-Schoone. L. Mare 94. M. Schrö- ter. Noordeinde 52. N. van der Sluis, verpleegster. Witte-Singel 2. M. M. J. Soupart, H.-Rijndijk 43. W. C. Stammers leerl. verpleegster. Haarl.str. 281. M. v. der Toorn, verpleegster. Rijnsb.weg 10. M. Trentz, dienstbode. Hooigr. 58. J. J. H. van Loenenv. d. Tuin, Waardgr. 160. A. J. Varkevisser, Oegstgeesterl. 19. A. Verzijden, Hoogewoerd 51a. A. Voll- mann. dienstbode, Hoogl. Kerkgracht 24. H. G. van der Heijden—Voogd, Jan Lie- venstraat 13. A. Vrijman, fotograaf, Vreewijkstr. 11. P. A. van der Wal, Roodborststraat 25. J. H. Wassink, dienstbode, Leegewerfsteeg 7. F. W. J. Westendorp, ingenieur, Rijnsb.weg 177. W. Wiersma en fam., leeraar H. O., Fagel- straat 14, W. J. Wissema, Merelstr. 7.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1