ontvangst door de regeering Scherts In Schets. 728le Jaargang DINSDAG 8 SEPTEMBER 1931 No. 21924 DE OPENING VAN HET 18de ORIENTAL! STENCONGRES. EEN GESLAAGDE INZET Het voornaamste Nieuws van heden. STADSNJEUWS. LEIDSCH lÜ DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts, per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bi] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;! Voor Lelden per 3 maanden f.2.35, per week f.0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per wëek 0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Sen foto van het 18de Internationale Oriëntalistencongres, dat gistermiddag in de groote Stadszaal werd geopend Op de voorste rij zirfemgn van links naar rechts de heeren C. C. Krieger, F. G. H. Gerlings, prof dr J Ph Vogel prof dr A j Wenkinck, mr:'A* vfm de Sande Bakhuyzen, prof. dr. J. Huizinga, Z.Bxc. minister J. Terpstra, prof dr. C. Snóuck Hurgronj'ei dr, J-, H, Kramers, prof, dr. J. J, L, Buyvenrlak en prof. dr, S, Ph, van Ronkel, bonte reeks van onderwerpen, die in het programma van Uw congres neergeschre ven staan, komt onwillekeurig de vraag bij mij op: „wat is eigenlijk een oriëntalist; waar ligt de omgrenzing van het oriënta- lisme; hoe groot is wel het veld van wetenschap, dat de studie van „het Oos ten" in al haar geledingen omvat?" Tegelijkertijd evenwel is het diezelfde veelheid van onderwerpen, die de gerust stellende gedachte doet rijzen, dat, nood zakelijk ook voor U specialiseering de eer ste voorwaarde moet zijn. Veelomvattend blijft niettemin op een Congres als dit ook dan nog de behande ling van elk onderdeel en dit veel te meer, omdat in de nieuwere tijden een samen komst als de Uwe niet alleen de ideëele motieven heeft te dienen van de weten schap in strikten zin, maar ook die van het practisch samenleven van Oost en West. Ik behoef niet nader in herinnering te brengen, hoe van oudsher de wetenschap pelijke materie die Uwe aandacht heeft, hier warme en daadwerkelijke belangstel ling heeft gevonden. Ongetwijfeld zult U van dit Congres de overtuiging mede- nemen, dat die belangstelling onver flauwd is. Ook daarom stelt de Nederlandsche Regeering het op hoogen prijs, U dezen avond hier als hare gasten te mogen ont vangen; naar zij hoopt in een gezellig, ongedwongen samenzijn. Als ontspanning, naast de vermoeiende bezigheden van de vóór U liggende week, moge het overigens U gegeven zijn te ge nieten van hetgeen Nederland U kan aan bieden: de kalme schoonheid van zijn landschap, de intieme rust van zijne pit toreske stadjes. Met den ernstigen wensch, dat Uw con gres in alle opzichten aan het doel moge beantwoorden, maar tevens, dat Uw kort stondig verblijf in ons land een van de aangenaamste herinneringen voor U moge blijven, heet ik andermaal U hier welkom. Na de rede van den minister sprak prof. Ferrand namens de buitenlandsche gede legeerden enkele woorden van dank voor de hartelijke ontvangst. Er waren buffetten aangericht, terwijl een strijkje voor muzikale afwisseling zorg droeg. Vandaag vingen de sectievergaderingen aan, terwijl de dames-leden een excursie naar Den Haag maakten, waar o.m. hët Mauritshuis en het Vredespaleis werden bezichtigd. Tegen 4 uur kwamen de dames Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen - EERSTE BLAD. Foto H. JONKER, Leiden. Het verheugt mij zeer U allen hier te zien en U op dezen avond namens de Nederlandsche Regeering welkom te mogen heeteij. Wanneer ik mij rekenschap geef van do- o De weerprofeten uit de Bildt zijn er gisteren met hun voorspellingen weer eens naast geweest, wat overigens aller minst een unicum mag heeten. De thee, welke na afloop van de ope ningsplechtigheid door het Oostersch Genootschap in den Hortus zou worden aangeboden, werd op advies van de Bildt met het oog op den te verwachten regen val thans in de groote Stadszaal gegeven. Die maatregel bleek achteraf overbodig te zijn geweest, want de zon straalde den geheelen middag hoog aan den hemel. Onder de officieele personen bij de openingszitting merkten wij o.m. op den burgemeester, mr. van de Sande Bakhuy zen, de wethouders Splinter, Goslinga en Romijn, den gemeente-secretaris mr. dr. van Strijen, den curator der Universiteit mr. P. J. Briët en den secretaris van curatoren, mr. P. J. Idenburg, den rector- magnificus, prof. dr. J. Ph. Vogel, den garnizoens-commandant, overste Le Poole en verder vele hoogleeraren, lectoren en privaat-docenten. Behalve den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, waren nog aanwezig de heer P. Visser, chef van de afdeeling kunsten en weten schappen en de heer C. J. E. van Beeck Calkoen, chef van de afdeeling hooger onderwijs. De redevoeringen werden voor een microfoon uitgesproken en versterkt, zoo dat ieder woord tot in de verste hoeken van de zaal duidelijk verstaanbaar was. Na de rede van den voorzitter, prof. dr. C. Snouck Hurgronje, werd de zaal ont ruimd teneinde het personeel gelegenheid te geven alles in gereedheid te brengen voor de thee. In dien tusschentijd flaneer den de congressisten met hun dames door de gangen en in den foyer, waar de dames van den inlichtingendienst onder leiding van mej. A. C. Schippers in alle talen met vragen werden overstelpt. De zaak mar cheerde voortreffelijk, al leek het op een babylonische spraakverwarring. Na een kwartier werd de groote zaal weer opengesteld en ving de thee aan. Er heerschte een zeer geanimeerde stemming, zoodat het Oostersch Genootschap alle eer met zijn vriendelijke attentie inlegde. Gisteravond had in de Ridderzaal te 's-Gravenhage de ontvangst door de regeering plaats. Om 9 uur vulde een groote schare auto riteiten en congressisten de zaal, welke door de fraaie verlichting bijzonder mooi uitkwam en de bewondering der buiten landsche oriëntalisten algemeen afdwong. Namens de Nederlandsche Regeering traden als gastheeren op de Minister van Koloniën, de heer S. de Graaf en de Minister van Onderwijs, mr. J. Terpstra. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adju dant, luitenant ter zee le klasse Termij- telen, was aanwezig, terwijl verder nog opgemerkt werden de Minister van Defen sie, dr. Deckers, de vice-president van den Raad van State, graaf van Lynden van Sandenburg, jhr. mr. van Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid- Holland, de burgemeesters van 's-Graven- hage, van Leiden en van Katwijk, jhr. mr. Feith, secretaris-generaal van het departe ment van onderwijs, de heeren van Beeck Calkoen en Visser, chefs van de afdee- linger Hooger Onderwijs en Kunsten en Wetenschappen en de heer Lobatto, hoofd commies bij dit Departement. Ook een groot aantal leden van het corps diplomatique was aanwezig. Nadat verschillende der voornaamste buitenlandsche gasten aan den Prins en aan de Ministers waren voorgesteld, nam M-'-'ster de Graaff het woord: in 't kasteel „Oud-Wassenaar" aan, waar heen zich ook de leden van het congres inmiddels hadden begeven en waar we derom een thee werd aangeboden. Een 35-tal regeeringsgedelegeerden be gaf zich naar het Paleis het Loo, waar H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hen drik de gasten in buitengewone receptie ontvingen. Hiertoe waren de navolgende geleerden uitgenoodigd Prof. dr. E. Littmann, prof. dr. P. Kahle, prof. dr. V. Christian, prof. J. Capart, prof. G. van Langenhove, Yates Wang, prof. dr. A. Christensen, Z.Exc. dr. Hafiz Afifi Pacha, C. J. Gadd, prof. rev. D. S. Margoliouth, prof. dr. B. Gemser, J. L. M. Clauson, dr. V. S. Sukthankar, dr. L. A. Mayer, prof. A. Gonzales Palencia, prof. William F. Albright, A. W. Hummel, Z Exc. H. Holma, prof. Sylvain Lévi, prof. G. Fer rand, prof. E. Lévi Provencal, Z.Exc. Kurd Ali, prof. dr. Kallay, Z.Exc. Hafiz Wahba, prof. C. A. Nallino, Z.Exc. P. E. Pavolini, prof. Toshio Nakai, prof. P. Schmidt, prof. S. Konow, prof. dr. A. J. Wensinck, prof. T. Kowalski, monseigneur E. Tisserant, prof. A. Moberg, prof. J. J. Hess en prof. dr. Ruzicka. In de Lakenhal. Zooals wij gisteren reeds met een enkel woord hebben gemeld, is in het Stedelijk Museum de Lakenhal een tentoonstelling ingericht van Oostersche handschriften, voorwerpen en documenten betreffende de geschiedenis van de Oostersche studiën aan de Rijksuniversiteit alhier. Gelijk bekend werd deze alleszins bezienswaar dige en in menig opzicht unieke expositie grootendeels verzorgd door de conserva trice van het Academisch Historisch Museum, mej. O. C. D. Siegenbeek van Heukelom. i De Universiteitsbibliotheek, het Museum, 1 het Prentenkabinet en de firma E. J. Brill j stelden het daarvoor benoodigde materiaal j ter beschikking. Het eerste zaaltje geeft in chronologische volorde langs de wanden een overzicht van de hoogleeraren, die sinds de stichting der Hoogeschool zich min of meer bewogen hebben op het ge bied der Oostersche wetenschappen. Deze geschilderde portretten zijn meerendeels afkomstig uit de Senaatskamer. Verder vinden we hier eqn groot aantal Arabische, Ethiopische, Syrische en Hebreeuwsche handschriften, een Hebreeuwsch geschrift, dat reeds dateert van 1521, een Arabisch gfeschrift van 1617, enz. enz. De aangrenzende zaal wordt vrijwel ge heel gevuld door een inzending Van het Prentenkabinet en een interessante col lectie boek- en plaatwerken van de firma B. J. Brill, terwijl in het derde zaaltje o.a. Het Indonesische deel is ondergebracht, we zien hier fraai bewerkte Bataksche gebedsboeken, beschreven lontar-bladen, prachtig gecalligrapheerde en gekleurde <phineesche en Arabische geschrif ten, gedeelten van den Koran be- levens een interessante verzameling hand- chriften van beroemde oriëntalisten uit vroeger tijden: Schultens, Rau, Tiele, enz. J)ok troffen we er handschriften aan, jVelke waren gericht tot Willem V, Chr. «Huygens en Hugo Grotius. In het kader van het geheel mag geen congressist verzuimen dezer dagen de ten toonstelling in de Lakenhal te bezoeken. Z. Exc. minister de Graaff. 49 leden aangesproken tot betaling ieder van f4372. Eenige jaren geleden bestond hier ter stede de Coöperatieve Vereeniging „Coöpe ratieve Middenstands- Spaar- en Voor schotbank „Boaz". De leden waren vrijwel alle kleine middenstanders uit Christelijke kringen. Opgericht den 22sten October 1926, bleek reeds na een tweetal jaren, dat deze bank het-niet lang zou kunnen bol werken. De wijze van beheer en eveneens de wijze, waarop credieten werden ver strekt brachten deze bank in het begin van 1929 in déconfiture, waarom in April van dat jaar tot ontbinding werd beslo ten. Tot liquidateuren werden benoemd mr. R. H. Nierstrasz, te Amsterdam en mr. Kunkler te 's-Gravenhage. Deze zijn thans tot de slotsbm gekomen, dat het voorloo- pig tekort f. 142.823 bedraagt, welk bedrag door 49 leden der bank moet worden ge dekt, bijna allen woonachtig te Leiden of in de naaste omgeving. Ieder hunner zal voor zijn aandeel in dit tekort dus hebben te betalen f. 2914. Daarmede zijn zij er echter nog niet, want liquidateuren heb ben het noodig geacht ingevolge de bepa lingen der statuten dit bedrag te verhoo- gen met 50 pCt. oftewel f1457, zoodat ieder der 49 leden te betalen zal hebben f4372. Het heeft langen tijd geduurd voordat liquidateuren er toe zijn overgegaan deze 49 overgebleven leden in rechten tot beta ling aan te spreken. Thans hebben zij daarmede een begin gemaakt. Tegen Dins dag 15 dezer zijn, om te beginnen, ver schillende leden voor de Haagsche Recht bank gedagvaard tot betaling van f.4372 en zoo noodig tot betaling van een nog hooger bedrag, indien dit tot dekking van het tekort later mocht noodig blijken. Dit laatste zal vrij zeker het geval zijn, aan gezien onder de overblijvende 49 leden zich verschillende bevinden, op wie, ook al zou den zij tot betaling worden veroordeeld, niets of weinig valt te verhalen, zoodat dan de andere leden, indien op hen dan nog wel iets te verhalen valt, in verhou ding tot hun aantal ieder boven deze f. 4372 nog een belangrijk bedrag zullen hebben te betalen. —o KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP". Als inzet voor het a.s. winterseizoen gaf gisterenavond de Leidsche dames-kapclub, onderafdeeling der Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap" in een der Oranje zalen van Café-Restaurant „de Harmonie" een kapdemonstratie voor leden en genoo- digden. De heer Wenderich uit den Haag gaf twee zeer fraaie watergolf-kapsels te be wonderen. De voorzitter, de heer H. J. Cornelisse was de tolk der aanwezigen, toen hij den heer Wenderich dankte voor diens kunst zin in deze en hem een tot weerziens toe riep. De L. D. K.L. is op den goeden weg! De ontvangst door de Nederlandsche regeering van de leden van het 18de orien- talisten-congres. (Stadsnieuws, le Blad.). De zilveren Jaarbeurs 1931. (3e blad). Minister Reymer over het nieuwe Rijks wegenplan. (3e blad.). Ir. Driessen benoemd als opvolger van wijlen ir. Maas Geesteranus tot chef van Weg en Werken bij de Nederl. Spoorwegen. (Binnenland, le blad.). BUITENLAND. De kwestie der Tol-unie door den Vol kenbondsraad definitief afgehandeld. (Buitenland, le blad.). BINNENLAND. MET DE HANDEN IN 'T HAAR ZITTEN. DE BOAZ-BANK. Plannen der Duitsche Rijksregeering voor hulp aan werkloozen in den komen den winter. (Buitenland, le blad.). De actie tegen het Fransche bezoek aan Berlijn. (Buitenland, le blad.). Een mooi gebaar der Engelsche konink lijke familie en een boodschap van Mac Donald aan het volk. (Buitenland, le bl.).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1