AGENDA. VISSCHERIJ-BERSDHTEN. FAILLISSEMENTEN. SCHEEPSVERBINDINGEN BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Nutszaal: Séance-avond heer en mevr. Roos, 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „De brand in de opera". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Walzerparadies" en „In het oude Land der Azteken". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëte-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „City-lights" en „De blauwe express". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags'Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Aug. tot en met Zondag 6 Sept. a.s. waarge nomen door apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, Telef. 523. DE HERDENKING VAN HET BELEG EN ONTZET VAN STEENWIJK. De tweede dag. De tweede dag van de feesten te Steen- wijk werd ingezet met een muzikale re veille door de stad. Te 10 uur had een groote zanguitvoering plaats op het markt plein. Hiervoor was een speciaal koor ge vormd. dat benevens eenige kleine liederen ten gehoore bracht een Cantate, woorden van den heer A. Smit. muziek van Ed. Ponten. De heer mr. A. W. Kamp decla meerde. terwijl het koor en orkest onder leiding stond van den heer Ponten. Voor dezen dag was de clou de groote historische optocht, die gearrangeerd was door den heer Ch. A. Moen. De stoet stelde voor. den aftocht van graaf Rennenbergs leger, benevens den omgang van het ont- zettingsleger onder den Engelschen veld overste John Norritz, in dienst der Staten, en het stedelijk garnizoen onder aanvoe ring van den Staat-schen hopman Johan van den Kornput. De optocht bestond uit 4 groepen en bestond uit ruim 300 perso nen en 60 paarden. De costuums waren buitengewoon interessant en het geheel was een luisterrijk schouwspel, dat den velen honderden toeschouwers een waar genot geboden heeft. De politie had uit stekende ordemaatregelen genomen, zoo dat alles vlot kon verloopen. Drie muziek korpsen gingen in den stoet mede. waar van twee in historische costuums. Van 5.30 tot 7 uur is er concert op de markt, waarna hedenavond een herhaling plaats vindt van den optocht bij fakkel licht. Steenwijks beleg en ontzet was een feit van nationale bëteekenis. waardoor de on afhankelijkheid der Noordelijke Provinciën werd behouden. Op waardige wijze heeft Steenwijk dit belangrijke feit herdacht in groote saam- hoorigheid. Het waren dagen van opge wekte feeststemming, die niet spoedig ver geten zullen worden. O. M. F. HAFFMANS. Het Eerste Kamerlid O. M. F Haffmans te Helden is gistermorgen van de H. Sacra menten der stervenden voorzien N. R. Crt. WEEKKAARTEN NED. SPOORWEGEN. De directie der Ned. Spoorwegen heeft bepaald, dat voortaan weekkaarten niet meer geldig zullen ztin in treinen, die na 8 uur op een station aankomen. Afbreken van de reis oo de tusschenstations is ook niet geoorloofd. o IEPZIEKTE. Ongeveer 15 jaar geleden werd te Hee renveen De Thialfweg aangelegd en deze werd aan beide zijden met iepen beplant. De jonge boomen groeiden flink en vorm den vooral een laan die flink bewandeld wordt. Thans blijkt, dat 50 boomen al zoo erg door de iepziekte zijn aangetast, dat zij moeten worden gerooid. De andere 150 dragen ook al het kenmerk van de ziekte. NR.Crt. GEMEENTE-AMBTENAREN. Heden wordt te Groningen de jaarver gadering gehouden van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren. Gisteravond werden de afgevaardigden aldaar in de Harmonie feestelijk ontvangen. VERSPREIDE BERICHTEN. H. M. de Koningin heeft gistermor gen te Apeldoorn geïnspecteerd een ge deelte van de vrijwillige militaire motor brigade van de vijf Noordelijke provincies Friesland, Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland. Aanwezig waren 200 automobielen en 100 motoren. H. M. verklaarde dat het Haar een genoegen was geweest de motorbri gade te inspecteeren en toonde Haar volle tevredenheid. De eerstvolgende audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zal op Maandag 14 September e.k. plaats hebben. Naar het Hbld. verneemt zal de chef van de centrale recherche te Amsterdam, de commissaris voor den justitieelen dienst E. J Pateer, op 16 October a.s. met pen sioen het Amsterdamsche politiekorps gaan verlaten. Dit heengaan houdt verband met den gezondheidstoestand van den heer Pateer, waardoor hij reeds eenige maanden gele den genoodzaakt was met ziekenverlof te gaan. Eergisterenmiddag heeft de heer drs. T. C. van Mierlo, directeur van de Zee vaartschool te Den Helder, die benoemd is tot directeur van de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam, afscheid van de Heldersche school genomen. De heer Van Mierlo is gedurende 25 jaren aan de school verbonden geweest, bijna deze ge- heele periode als directeur. Gedurende dezen tijd heeft de heer Van Mierlo veel voor het zeevaartkundig onderwijs, spe ciaal ook voor de machinisten-opleiding, gedaan. TTjans gaat hij zich geheel aan deze opleiding wijden. UIT NED. OOST-INDIE. DE ACTIE TEGEN DE SALARIS KORTING. BANDOENG, 2 Sept. (Aneta) Het comi té van actie tegen de salariskorting be sloot den heer Kusters. voorzitter van den Post-bond, naar Nederland te zenden. De heer Kusters vertrekt denkelijk 12 Sep tember. o DE POLITIEZAAK TE BATAVIA. BATAVIA, 2 Sept. (Aneta) De hoofdpo- litieopziener Rhemrev werd in preventieve hechtenis gesteld in verband met de be kende politiezaak. HET ONGELUK TE TJILILITAN. BATAVIA. 2 Sept. (Aneta) Een van de personen die zwaar gewond werden bij de landing op Tjililitan van een vliegtuig der K.N.I.L.M., dat proefvluchten zou doen bij maanlicht, is overleden, zoodat dit on geluk in totaal twee dooden heeft geëischt. De overige slachtoffers zijn buiten gevaar. Een commissie zal de oorzaak van het ongeluk vaststellen. De vermoedelijke oorzaak is, dat een inlandsch huis, waar juist een slametan werd gegeven, sterk was verlicht. De piloot Schott heeft blijk baar deze verlichting aangezien voor lan- dingslichten en is daarom uit zijn route geraakt. NA HET OVERLIJDEN VAN Mgr. NOLENS BATAVIA, 2 Sept, (Aneta). Hedenmor gen werd in de Kathedraal aan 't Water- looplein een plechtige Requiem Mis op gedragen voor wijlen Mgr. Nolens. De plechtigheid werd bijgewoond door verscheidene autoriteiten. VEROORDEELD WEGENS DIEFSTAL. BATAVIA, 2 Sept. (Aneta). De Raad van Justitie te Batavia veroordeelde den magazijnmeester van de firma Hoppen- stedt, J. M. Ridder, wegens voortgezette diefstal van 4000 pakken lucifers ter waarde van f50.000, tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf, onder aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis. DE LEIDER DER P. N. I. BANDOENG, 2 Sept. (Aneta). De ge wezen leiders van de Partai Nasional In donesia. ir. Soekarno en Gatot, ontvingen ter gelegenheid van den Koninginnedag drie maanden remissie van straf. De straf tijden der beide andere leiders, Maskoen en Soepfiadinata, zijn reeds geëxpireerd. IJMUIDEN, 4 Sept. 1931. VISCHPR1JZEN Tarbot per K.G. f. 5.80—1.50; Griet per kist van 50 K.G. f. 6625; Tongen per K.G. f.32.35; Zetschol per kist van 50 K.G f.5035; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.314.90; Schar per kist van 60 K.G. f.19—6; Vleeten per stuk f. 4.25— 1.35; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f.85.50; Groote Schelvisch. per kist van 50 K.G. f.4340; Middel Schel visch per kist van 50 K.G. f 4136; Klein- middel Schelvisch p. kist van 50 K.G. f. 18.5012.50; Kleine Schelvisch p. kist van 50 K.G. f.92.30, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 11672; Gullen per kist van 50 K.G. f.231 80; Lengen per stuk f 1.40—0.60; Heilbot per K.G. f. 1.45; Wij ting per kist van 50 K.G. f 4.802.40; Makreel per kist van 50 K.G. f. 176.10. Aangekomen 16 stoomtrawlers: IJM 271 met f.2183; IJM. 48 met f.3519; IJM. 60 met f.2183; IJM. 26 met f.2000; IJM. 112 met f.2800; IJM. 45 met f.1959; IJM. 176 met f.1606; IJM. 21 met f 798; IJM. 139 met f.1493; IJM. 54 met f.2374: IJM. 193 met f 1906; IJM. 19 met f.3046; IJM. 18 met f.2000. IJM. 17 met'f 1030 IJM. 70 met f.1424 Ro 9 met f.4600, en de KW. 173 met 476 kantjes pekelharing overge laden in motor voor Katwijk. Statistiek over Augustus. Uitgesproken: Noord-Holland (exclusief Amsterdam) 30, Amsterdam 27, Zuid-Holland (exclu sief den Haag en Rotterdam) 24. den Haag 23. Roterdam 9. Utrecht 6, Gelderland 15, Noord Brabant 33. Limburg 11, Zeeland 5, Friesland 6, Groningen 5, Overijssel 4, Drente 8. Totaal over Augustus 206 faillissementen Totaal vanaf 1 Januari 2243 faillisse menten. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2036 fail lissementen. Ü3 navolgende passagiersschepen zijn Vrijdag 4 Sept. in radiotelegrafische ver binding met de daarnaast vermelde kust- stations en via die stations rechtstreeks te bereiken. (Medegedeeld door de N.T.M. Radio Holland N.vj. Alcyone, Scheven. Radio Alpherat, Junccao Radio Alwaki, Las Palmas Radio Chr. Huygens, Scheven. Radio Cottica, Rugby Radio Crijnssen, id. - Flandria, Scheven. Radio Gelria, idem Indra- poera, idem Insulinde, idem Joh. v. Oldebarneveld, idem M v. St. Aldeg., idem Nieuw Amsterdam, idem Patria, idem P. C. Hooft, idem Pr. der Nederlanden, idem Poelau Laut, Gibral tar Radio, GYVV. Poelau Roebiah, Medan Radio Sibajak, Scheven. Radio Sta tendam, idem Stuyvesant, Rugby Radio Venezuela, Scheven. Radio Zeelandia, idem. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio, bedragen de totale kosten 44 ct. per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Rondom de tol-unie. Er zou overeen stemming bereikt zijn. Amerika tegen uitstel der ontwapeningsconferentie. De tusschen de ministers van Duitsch- land, Oostenrijk en Frankrijk te Geneve gevoerde besprekingen over de tol-unie hebben tot een voorioopig resultaat geleid. In de heden te houden vergadering van de Europa-commissie zullen Curtius en Schober verklaringen dienaangaande af leggen en het schijnt dat Frangois Poncet met den inhoud daarvan genoegen geno men heeft. In deze verklaringen zal, naar thans be kend wordt, tot uitdruKking worden ge bracht, dat sedert het sluiten van net Duitscn-Oostenrijkscn tol-ume-protocol 'n lundamenteele omvorming is ontstaan in den totalen Europeeschen toestand, wes halve de beide regeeringen besloten heb ben om met net oog op de door de Europa-commissie nagestreefde doeleinden betreffende het algemeen ln overeenstem ming brengen van Europeesche tarieven en uitbreiding van de Europeesche marKt het plan van een Duitsch-Oostenrijk- sche tol-unie op de tweede plaats te laten komen. Op geenerlei wijze zal algezien worden van de gedachte van een Duitsch- Oostenrijksche tol-unie in de toekomst. Dit laatste is geruimen tijd de barricade geweest, waarop Frankrijk haar goedkeu ring liet afstuiten en het is nog de vraag of de „aanvankelijke" toestemming hier omtrent tenslotte wel een „definitieve" worden zal Op welke wijze men het Tol-Unie-plan in den Raad van den Volkenbond zal be handelen, is nog niet vastgesteld. Die behandeling kan Zaterdagmiddag inder daad plaats vinden, zooals wij gisteren al verondersteld hadden. De griffier van het Permanent Hof te Den Haag heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat het advies van het Hof inzake de Tol-Unie morgen per vliegtuig naar Geneve zal worden gezonden. Morgenavond laat kan dit dan te Genève zijn, zoodat het in de raadszitting van Zaterdag in behandeling kan komen. De zitting van het Internationale Hof te 's-Gravenhage wordt Zaterdagmorgen te 10 uur gehouden. De Coördonatiecommissie der Europee sche commissie heeft haar werkzaamhe den met de goedkeuring van een rapport beëindigd. Dit eindrapport zal worden voorgelegd aan de zitting der Europee sche commissie, welke heden begint. Het rapport behandelt in een samenvattend overzicht de rapporten der verschillende commissies en onderstreept de dringende noodzakelijkheid voor Europa om het ver trouwen te herstellen. Eerst nadat de tegenwoordige crisis overwonnen is, zou Europa tot een werkelijk economische vernieuwing kunnen komen. Het zou. al dus het rapport, ongetwijfeld buitenge woon moeilijk zijn onder de huidige om standigheden van die landen een verzwak king van hun beschermingsmaatregelen te verlangen, die het meest van de algemeene crisis te lijden hebbem> Van de zijde der Fransche delegatie te Genève worden de geruchten, als zou de Fransche regeering tijdens de huidige Vol kenbondszitting een voorstel willen indie nen. om de a.s. Ontwapeningsconferentie uit te stellen, met den meesten nadruk als onjuist geschetst. Niettemin verklaart de Fransche regeering 'dat zij het bijeen komen der Conferentie in Februari met de verkiezingen in Duitschland. Frankrijk, en de Vereenigde Staten in zicht en voorts in verband met een eventueel opwerpen der herstelkwestie in het volgend 'aar, alsmede den ingewikkelden politieker, toe stand, niet voor waarschijnlijk houdt Dus toch een poging tot uitstel Volgens berichten uit Amerika zal men zich daar verzetten tegen een ieder uitstel. In welingelichte kringen aldaar wordt er de nadruk op gelegd, dat de regeering der V S. nog geen definitief plan heeft uitgewerkt, en zich er voorioopig toe be perkt den toestand der afzonderlijke Euro peesche landen nauwkeurig te bestudee- ren. Washington zal vermoedelijk eerst op het laatste oogenblik met een helder om lijnde stellingneming te voorschijn komen. Op het oogenblik schijnt echter vast te staan, dat president HooVer de ontwape ningsconferentie tot uitgangspunt wil ma ken. zoowel van de schuldenregeling als van de organisatie van de algemeene veiligheid. Men heeft den indruk, dat Hoo ver zich verzet tegen het in het Fransche memorandum verwerkte voorstel betref fende de veiligheidsgaranties in geval van een aanval. De president is van meening, dat dit voorstel neerkomt op 'n verbonds- voorstel. dat volkomen onvereenigbaar is met de Amerikaansche opvattingen. Ook wijst Amerika een samenkoppeling van ontwapening en Volkenbond af. hetgeen moet worden opgevat als antwoord op de voorstellen van Paul Boncour. In ieder geval is het zeker, dat Amerika de ontwa peningskwestie op een wijze te berde wil brengen, die ver verwijderd is van het Fransche standpunt De Fransche regeering heeft gisteravond door middel van Poncet den Duitschen ministei van Buitenlandsche Zaken mede gedeeld, dat het bezoek van minister-pre sident Laval en van den minister voor Buiieniar.dsche Zaken Briand aan Berlijn 00 23 en 27 September a.s. zal plaats vinden. DUITSCHLAND. Rede van minister Dietrich over den noodtoes:and. In een vergadering van de Duitsche Staatspartij heeft de rijksminister van financiën Dietrich gisteren een redevoe ring gehouden over „Wegen uit den Duit schen noodtoestand." Hij verklaarde oa. dat de Londensche conferentie erkend had dat de moeilijkheden van Duitschland van buiten af waren gekomen. Men heeft thans gepoogd Duitschland voor eenigen tijd rust te verschaffen. Maar ook over zes maanden zal Duitschland niet in staat zijn de milliarden op te brengen. Harts tochtelijk verdedigde de minister het in grijpen van de regeering ten gunste van de Danatbank en de Dresdener Bank. door wier ineenstorting twee millioen menschen zouden zijn getroffen. Te Bazel is verklaard, dat de geallieer den van Duitschland alleen betalingen kunnen verwachten, wanneer dit land met het uitvoeren van goederen zou kunnen betalen. Spr. gelooft, dat het herstelvraag- stuk zich voor Duitschland gunstig zal ont wikkelen. De deflatie, die in de geheeie wereld heerscht. kan zoo niet voortduren. Het is mogelijk de Duitsche circulatie van betalingsmiddelen te vergrooten zonder inflatie te veroorzaken. o FRANKRIJK. Arthur Fontaine overleden. In den ouderdom van 71 jaren is gister morgen te Parijs Arthur Fontaine over leden. Fontaine vertegenwoordigde de Fransche regeering bij het Internationaal Arbeidsbureau en was voorzitter van den Raad van Beheer van dit Bureau. Bij de Duitsch-Fransche Saar-onderhandelingen heeft Fontaine, als vakman in het mijn wezen, eveneens een leidende rol gespeeld. Hij was lid van de commissie-Mayrisch en werkte steeds in het belang eener Duitsch- Fransche toenadering. Hij was een man van groot kunnen, wiens advies steeds gaarne ingewonnen werd. ENGELAND. Bezuinigingsvoorstellen van het Kabinet gereed Mac Donald en zijn kiesdistrict. De kabinetsbesprekingen betreffende de bezuinigingsvoorstellen zijn thans geëin digd. Het Parlement zal 8 September a.s. bijeenkomen. Gistermiddag is het antwoord bekend gemaakt van Mac Donald aan het afdee- lingsbestuur der Arbeiderspartij te Seaham die een resolutie heeft aangenomen, waarin hem verzocht werd zijn zetel voor dat district ter beschikking te stellen. In zijn schrijven aan den voorzitter zegt Mac- Donald; Ik betreur ten zeerste, dat uw bestuur, zonder iets van de feiten te kennen, een resolutie heeft aangenomen, zooals u hebt medegedeeld. Hoe groot het misverstand ook mag zijn en hoevele oppervlakkige toeschouwers ook van meening mogen zijn, dat mijn collega's en ik afgestapt zijn van onze beginselen, toch is onze positie be paald door het besluit den levensstandaard de uitkeeringen aan werkeloozen enz., zoo hoog mogelijk te houden. Wij nemen de maatregelen, welke nood zakelijk zijn en die zoo onpartijdig zullen zijn als een menschelijke geest kan doen en indien wij gedwongen worden de werke loozen te vragen omstandigheden te aan vaarden. welke afwijken van die in 1929, dan is dit, omdat wij hen wenschen te be schermen tegen dingen, welke anders harde werkelijkheid zullen worden. Ik stel mijn mandaat in uw handen, maar elke stap die ik zou doen, naar aan leiding van eenige resolutie, zou eerst ge nomen worden, nadat ik den plicht, welke ik thans op mij heb genomen heb gedaan en niet eerder. Hoe groot ook het misver stand tusschen mijn volgelingen en mij zelf moge zijn, ik hoop dat gij allen zult willen gelooven, dat het mij zeer veel leed doet de krachtige samenwerking, die tot nu tusschen ons heeft bestaan, te hebben moeten verbreken. ITALIË. Uitspraak in 't proces-Moulin. Moulin, Albasini en Maffi zijn veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Roggi en Fossati zijn wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Mouhn zal na zijn straf te hebben uit geboet, uit Italië worden verbannen. Te Rome beschouwt men de overeen stemming tusschen het Vaticaan en de Italiaansche regeering als een belangrijke toegemoetkoming van de geestelijkheid, daar door de bepalingen in de overeen komst voor een deel aan het tegenwoor dige karakter der actie wordt toegegeven. In de overeenkomst wordt o.m. bepaald, dat de Katholieke Actie direct met de Diocesen zal samenhangen en van de bis schoppen afhankelijk zal zijn. De laatsten zullen de geestelijke en wereldlijke leiders uit de vereeniging benoemen. Slechts kunnen tot leiders worden gekozen, die niet tot een klooster behooren en waar mede de Italiaansche regeering zijn in stemming kan betuigen. Zij mogen geen politieke actie voeren. De Katholieke Actie mag slechts gevoerd worden onder Italiaansche vlag. De actie mag in haar program geen beroepsopleiding opnemen, daar' zij uitsluitend de godsdienstige en geestelijke opvoeding ten doel heeft. De jeugdorganisaties mogen insignes dragen, doch hierop moet uitdrukkelijk vermeld staan, dat zij van een religieuze vereeniging afkomstig zijn. o ZUID-SLA VIE. Het einde der dictatuur. Instelling van parlement en senaat. Een bericht uit Belgrado meldt dat gis teren een nieuwe regeering gevormd is. In de des avonds gehouden kabinets-zitting, onder voorzitterschap, van den koning, is de nieuwe grondwet voorgelezen. Deze stelt een parlement en een senaat in. Voor den senaat wordt vastgesteld, dat de koning de helft der leden benoemt en dat de andere helft door het volk> wordt gekozen. Alle burgers boven 40 jaar hebben het passieve kiesrecht. Voor het p&rlement dat door middel van een gelijk en direct kiesrecht wordt gekozen, hebben alle bur gers, die de dertig gepasseerd zijn, het passieve kiesrecht. Alle burgers hebben vanaf hun 21ste jaar het actieve kiesrecht. De groote trekken van de nieuwe grond wet zijn de volgende: Joego-Slavié is een koninkrijk onder de dynastie Karageorge- wltsj. De officieele talen zijn Kroatisch, Servisch en Sloveensch. De grondwet geeft alle burgerrechten, gelijk deze in de Wes telijke democratische landen vastgesteld zijn. Het land zal. gelijk dit tot dusverre leeds het geval was, in negen banaten worden ingedeeld. Deze banaten genieten een zoo groot mogelijke autonomie. Abso lute vrijheid van drukpers en onaantast baarheid van woning en brieven is vast gelegd. Alle tot dusverre uitgevaardigde wetten blijven vooreerst van kracht, totdat het wetgevende parlement bijeengekomen zal zijn en tot nieuwe wetten besluit. Met deZc proclamatie heeft de koning zijn woord van 6 Januari 1929 bij de in voering van den uitzonderingstoestand, stand gedaan. VEREENIGDE STATEN. Belangrijke bezuiniging op de uitgaven voor leger en vloot? De Voorzitter van een der belangrijkste commissies uit het Huis, de heer Wood, heeft eenige mededeelingen gedaan om trent den financieelen toestand van de V. S. en de maatregelen, die worden over wogen om aan het dreigend tekort te ont komen. Volgens den heer Wood overweegt president Hoover belangrijke bezuinigingen in te voeren op de uitgaven voor leger en vloot om den discalen toestand in orde te brengen zonder belastingverhoogingen. „Wij zijn niet in oorlog en wij worden op geen enkele wijze door een oorlog bedreigd" zeide de heer Wood na een conferentie met Hoover. „Er is geen noodzaak voor een groote vloot en er is geen noodzaak voor een groot leger. Wij kunnen de uitgaven voor deze diensten evengoed vermindeven als voor den Farm Board en op deze v/yze den langer weg Inslaan om de begrooting in evenwicht te brengen". Hoewel Dinsdag nog officieus verluidde dat het denkbeeld van een belastingver- hooging nog niet is opgeheven, schijnt de heer Wood een dergelijke stap onnoodig te vinden. De ernst van den toestand blijkt uit een verklaring van het Dep. van Financiën, welke aantoont, dat het tekort over de eerste 2 maanden van het loopende fiscale jaar, dat op 30 Juni 1932 zal eindigen, 396.365.000 dollars bedraagt. Indien dat tekort op dezelfde wijze ge durende de rest van het jaar blijft ge handhaafd, dan beteekent dit, dat het deficit aan het einde van het fiscale jaar meer dan 2 milliard dollars zal bedragen. o CHILI. De muiterij op de vloot. De Chileensche regeering heeft het ulti matum der matrozen van de Chileensche vloot, tot welks onderteekening de man schappen de officieren hadden gedwon gen. afgewezen. De regeering eisch onmid dellijke onderwerping van de muiters en dreigt, zoo hieraan niet onvoorwaardelijk gevolg gegeven wordt, met een luchtbom bardement. VLOOTBEPERKING. LONDEN, 3 Sept. (N. T. A.). De Brit- sche regeering heeft een Fransche en een Italiaansche nota, inzake de beperking der vloten van beide landen ontvangen, die door de admiraliteit zal worden bestu deerd. o NIEUW BRITSCH VERKEERSMINISTER. NEW-YORK, 3 Sept. (N.T.A.). De cor respondent van de „News Chronicle" te New-York meldt de benoeming van het liberale parlementslid Pybus tot verkeers minister in het nieuwe nationale kabinet. Hij moet gisteren met de „Mauretania" New-York verlaten hebben en naar Enge land zijn gegaan. HEROPENING DER BEURZEN IN DUITSCHLAND. BERLIJN. 3 Sept. (V.D.). Na 'een sluitingstijd van 54 dagen worden heden de Duitsche beurzen weer geopend. Voorzoover bekend, was de stemming hedenmorgen in beurskringen gereser veerd. Er zijn hedenmorgen slechts weinig opdrachten bij de banken gegeven. Men schijnt in de eerste plaats de koersen te willen afwachten. WAAR IS DE NAUTILUS? OSLO. 3 Sept. (N. T. A.). Het Noorsche kolenvaa \iig Ingertre heeft medegedeeld, dat het 1 September om 21.50 uur sig nalen heeft opgevangen, welke niet ont cijferd Toonden worden en vermoedelijk van de Nautilus afkomstig waren. De openbare meening in Noorwegen is ongerust over het lot van den onderzeeër, doch de bekende Noorsche geleerde Han sen, professor in de Oceanografie en des kundige op radio-gebied voor onderzee booten heeft verklaard, dat er geen bizon- dere reden is, zich over het lot van de Nautilus ongerust te maken. Zes Noorsche radiostations, waaronder die van Spitsbergen en Beereneiland heb ben opdracht gekregen met de Nautilus verbinding te zoeken. o RUSSISCHE MASSA-KEUKENS. MOSKOU, 3 Sept. (V.D.). De Russi sche levensmiddelen-verzorgingstrust deelt mede, dat volgens een ontworpen plan in het-jaar 1932/'33 ongeveer vijf en twintig millioen menschen door de Russische Staatskeuken gevoed zullen worden. De verzorging van de arbeiders en hun huis gezinnen zal met alle middelen doorge voerd worden. o ONTSLAG VAN SPOORWEGARBEIDERS. KATTOWITZ, 3 Sept. (V.D.). Naar de Poolsche bladen melden, zullen binnenkort bij de Poolsche Spoorwegen ongeveer twee duizend arbeiders ontslagen worden. o DE TROEBELEN IN SPANJE. PARIJS, 3 Sept. (V.D.). Volgens tele grammen uit Madrid werd in verband met de ongeregeldheden, die zich Woensdag in de gevangenis van Barcelona hebben voor gedaan, de directeur uit zijn functie ont heven. De communistische Arbeidersvereniging te Barcelona heeft Woensdagavond laat de algemeene staking voor Donderdag uit geroepen om te protesteeren tegen de maatregelen der autoriteiten. De staking in Saragossa duurt nog voort. o DE KONINGIN-MOEDER VAN ROEMENIË ERNSTIG ZIEK. WEENEN, 3 Sept. (V.D.). Volgens berichten uit Boedapest is de Koningin- Moeder Marie van Roemenië ernstig ziek en moet zij een operatie ondergaan. Zij is reeds ziek sinds kort na het huwelijk van prinses Ileana. 2—1 j

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2