De Koninginnefeesten te Katwijk Zee prachtig geslaagd. WIELERWEDSTRIJDEN SPELEN EN OPTOCHT EEN GROOT SUCCES! HEDENAVOND HET VUURWERK! KUNST EN LETTEREN. O Foto's VOOYS. Katwijk a. Zee. Tijdens de Oranjefeesten te Katwijk aan Zee werd een prachtige optocht ge houden, waarvan door talloozen genoten is. Deze komische wagen trok groote belangstelling. De inzet van de feestelijkheden ter her denking van den verjaardag van H. M. de Koningin was het concert van den toren trans van de Nieuwe Kerk door de Kat- wijksche Harmonie U. N. I., dir. de heer P. C. Langmuur. Om 7 uur in den morgen klonk het oude Wilhelmus, daarna werd gespeeld Ps. 68, „Boven de starren", Ps. 150, „Wilt heden nu treden" en tot slot „Dankt nu allen God." Al was dit concert zeer vroeg, toch was er veel belangstel ling. Om kwart over 7 in den morgen be reidde de Mondharmonicaclub „Concor dia", directeur de heer D. v. Wouw, de patientjes in' het Zeehospitium een aar dige verrassing door in het paviljoen en hoofdgebouw een mooi concert te geven. De patiëntjes genoten hiervan en de di rectrice mevr. dr. van Dorp, dankte den heer v. Wouw en de jongens van „Con cordia" hartelijk voor deze aardige ver rassing. Met de muziek voorop trokken de leer lingen der scholen, die om en nabij de Voorstraat en Duinoord gelegen waren tegen half negen naar den boulevard. Wel dra waren hier een 2800 kinderen bijeen. Het was een mooi gezicht de honderden kinderen opgesteld te zien, school bij school. Met enorme animo werden daarna spelen gedaan; er waren 1400 prijzen be schikbaar gesteld. Ook de heerlijke trac- taties voor de schoolkinderen werden hier uitgereikt. Het was een groote drukte op den Boulevard, want ook de meeste ouders waren aanwezig. Alles had een schitte rend verloop! Ouders en kinderen waren ten zeerste voldaan. De voorzitter van de Cranje-Vereeniging, de heer Volbeda. heeft waarlijk voldoening van zijn werk om de tot dusver gehouden traditioneele optocht te vervangen door de spelen der kinderen op het strand. U. N. I. luisterde deze kinderfeesten met muziek op. Om 11 uur had het ringrijden plaats met versierde fietsen voor meisjes. Hier aan namen 21 meisjes deel. De uitslag was: 1. Aaltje Spaanderman, 2. Teuni de Jong,, 3. Jacoba Verdoes, 4.Johanna Korn- dörffer, 5. Jacoba Wouda, 6. Zoetje Var- kevisser, 7. Neeltje van Duin. Aan deze wedstrijden deed ook mee een 4-jarig jongetje op een kleine driewieler, n.l. Gillis de Vreugd, hij kreeg een eereprijs. De ochtendfeesten waren nu geëindigd. De muziek, die bij het ringrijden in de versierde muziektent speelde ging naar huis. Op den Boulevard bleef het zwart van de menschen. Tal van kramen en wagens stonden aan weerszijden van den straatweg. Al was het geen heldere lucht en dreigde er nu en dan een buitje, het viel des morgens met het weer nogal me^. Tegen half 2 concentreerde de drukte zich weer in het dorp. Er was reeds ge zegd, dat de optocht in den middag veel goeds zou schenken, hetgeen bewaarheid werd. De optocht bestond uit drie afdee- lingeiv afd. Historie, afd.Reclame, en afd. Gecostumeerd Humoristisch, enz. De eerste afdeeling bestond ten eerste uit een groep van 7 dames en 9 heeren, die voorstelden: „Vorsten en vorstinnen uit het Huis van Oranje-Nassau; tijd perk: Willem de Rijk tot Stadhouder; Willem V; W. Vooys, Ouderwetsche fiets; de heeren P. Verhorst, C. den Duik e.a. stelden de groep voor „Oud Katwijk." Prachtig - was hier de Oude Kerk weer gegeven, aan deze wagen was verbonden een andere wagen, waarop gezeten waren 8 Katwijksche paren, in Katwijksch costuum. De afd. Reclame bestond uit: Wagen van een twaalftal winkeliers met het motto: „Naar de stad heeft niemand meer te reizen"; Drukkerij W. Wouda met motto „Ook te Katwijk wordt goed en goed koop drukwerk vervaardigd." Op den wagen stond een drukpers, die in actie was, drukwerken werden onder het pu bliek verspreid. De heer Nic. van Beelen had een reclamewagen, voorstellende een piano, en daarachter een paar meisjes met violoncel en gitaar, met motto: „Het koopen van een orgel of piano geeft vol doening." De heer P. A. Struyck kwam met een versierde motorfiets en de heer P. Plug met een wagen, waarop de stof feering werd aanschouwd. Bij de derde afdeeling waren vogels van diverse plui mage. Een kermistroep; de hottentotten; rococotroepje; circusgroep; de dames Schaap hadden een versierde sjees. Er was 'n aardige groep, Sneeuwwitje met de dwergen. Prachtig was de Japansche theetuin, kwistig met rozen en andere bloemen was de wagen versierd. Ook mooi was de groep „De bloemengodin Flora met haar maagden", voorgesteld door mej. T. den Dikken e.a. Tevens trok groote aandacht de „Hollandsche thee tuin" door mej. Rijsdam e.a. G. de Best kwam met een versierde fiets. Ook de groep negers trok veel bekijks. De heer L. v. d. Oever en een vijftal anderen had- Ook de wagen, voorstellende „De negerhut van Oom Tom", viel zeer in den smaak van de vele Katwijkers, die het voorbijtrekken van den optocht met oprechte bewondering'gadesloegen. den dit samengesteld. De Hottentotten en vooral deze groep, trokken de nieuws gierige aandacht, vooral van de jeugd. Verder kwamen er nog een versierde auto en een tweetal jockeys. Katwijk is schitterend met dezen op tocht voor den dag gekomen. De uitspraak van de jury, bestaande uit de heeren W. v. d. Laan, voorzitter van de 3 October Vereeniging te Leiden, mr. dr. Knibbe, secretaris van de K. van K. te Leiden en G. Molkenboer, voorzitter Kleinbedrijf van de K. v. K. te Leiden, luidde in de eer ste afdeeling: 1ste prijs aan de groep „Oud Katwijk" en 2de prijs aan de groep: „Vorsten en vorstinnen uit het Huis van Oranje-Nassau. In de 2e afdeeling: 1ste prijs aan de groep: Wagen van Katwijksche winke liers; 2de prijs aan den heer Nic. van Beelen, orgel en pianohandel. In de derde afd. vielen 6 prijzen: 1ste prijs aan de dames, J. P. Taal, A. Franse e.a. voor de groep „De Japansche thee tuin"; 2de prijs aan mej. T. den Dikken e.a. voor de groep „De bloemengodin Flora,enz."; 3de prijs aan mej. Rijsdam: Hollandsche theetuin; 4de prijs aan mej. B. Schuitemaker e.a. Groep: „Sneeuw witje"; 5de prijs aan het zestal negers; 6e prijs aan Rococotioepje. Het was al ver over tweeën toen ein delijk de optocht zich inbeweging stelde. Vooraf ging een detachement politie te paard onder leiding van den inspecteur van politie, den heer J. v. d. Wijngaart. Vanaf het terrein van de firma Haas noot ging het eerst door het Zuiderkwar tier en verder naar het Noordelijk ge deelte van het dorp. De stoet werd weer op het terrein van de firma Haasnoot ontbonden. Om 5 uur had de sportdemonstratie plaats door de Gymnastiekvereeniging „Hercules" bij de muziektent, onder lei ding van den heer P. J. van Dam uit Den Haag. Er werd gewerkt aan brug, door heeren I; paard, adspiranten jongens; paard, heeren I; brug, adspiranten. Een talrijk publiek woonde deze voorstel ling bij. Bijzonder succes had de roeiwedstrijd in tobbetjes in de Buiten watering. Dit was een glansnummer, bij dikke drommen werd dit schouwspel aan de oevers aan schouwd. Menig tobbetje liep vol water en de jongen spartelde in het natte sop. De uitslag voor de kleinen was: 1. Arie Nijgh; 2. Abr. Schoonenberg; 3. Nic. van Duyvenvoorde; 4. Jacob v. Rhijn; 5. Ja cob Maan. Die voor de grooteren was: 1. Labree; 2. Lamboud; 3. Krijgsman; 4. v. d. Maade; 5. A. van Zuilen; 6. Goedhart. Hiermede waren de middagfeesten ten j einde. Betrekkelijk liep het met het weer j mee, nu en dan viel er een regenbuitje. De feestelijke stemming bij de kinder spelen en tijdens den optocht werden verhoogd door een verplaatsbare radio- gramofoon installatie. Om 7 uur had de prijsuitreiking van den optocht in „Casa Cara" plaats. De voorzitter, de heer J. Volbeda. deelde de verschillende prijzen uit. Maartje Parle- vliet kreeg nog een eervolle vermelding voor de mooiste fiets. Des avonds om 8 uur had een herhaling van den middag optocht plaats met verlichting. Ook nu waren er veel menschen op de been. Om half 11 zou het vuurwerk afgestoken wor den. Het zag zwart ;yan de menschen op den Boulevard; onide^ muziektent was het een gehos van Selang. Allen waren in afwachting voor het vuurwerk. Daar ging om kwart over 10 de klink dat het vuur werk niet zou worflen afgestoken. Door den hevigen wind, die des avonds was komen opsteken, waren enkele palen om gewaaid en het slotstuk beschadigd. Alles zal hersteld worden. Er is besloten, dat heden, Donderdagavond, om 10 uur het vuurwerk zal worden afgestoken. Bit was voor velen een teleurstelling, vooral voor degenen, die van buiten ge komen waren. De muziek bleef voortspelen tot half elf, het concert werd besloten met twee coupletten van het Wilhelmus. Deze feest dag is glansrijk besloten. Een eerepluim komt toe aan het muziekgezelschap U. N. I. Van des morgens 7 uur tot des avonds half 11 is het in de weer geweest. De Oranjevereeniging heeft succes van haar werk gehad De organisatie van dit Oranjefeest beoistte in de goede handen van den voorzitter, den heer J. Volbeda, gesteund in zijn werk door de overige bestuursleden. Hedenavond dus het vuurwerk en dan behoort de Oranjeviering van 1931 weer tot het verleden! gleed was slechts reden tot meerdere vreugde! Ter afwisseling der verschillende num mers werd een estafette over 5 x 25 meter verzwommen tusschen L.Z.C., de Zijl en Poelmeer. De strijd ging hierbij uitsluitend tusschen de twee Leidsche ploegen, die na drie banen precies gelijk waren. Daarna nam De Zijl een fllnken voorsprong om tenslotte welverdiend te winnen. De win naars waren de jongens: Van Weizen, Kapaan en D. Kraayenbrink en de meisjes: Kapaan en A. van der Mark. Ziehier de volledige uitslagen: 25 M. vrije slag meisjes tot en met 13 j.: 1. W. Christiaanse, 20.4 s.; 2. A. Passier, 23 s.; 3. N. Kanbier, 23.4. Idem, jongens: 1. F. Tegelaar, 19 s.; 2. J. Koene, 21.4. 40 M. vrije slag, meisjes van 14 tot en met 16 jaar: 1. A. Platteel, 32.8; 2. A. Ver hoef, 38.4; 3. G. de With, 38.6. Idem, jongens: 1. J. Meyeraan, 27.2; 2. en 3: J. de Nie en P. Lut, beiden in 28.4. Doelwerpen, heeren: 1. E. Munting, 11 p.; 2. Lepelaar, 10 p.; 3. en 4. S. Ouwerkerk en J. Westen, beiden 6 p. Idem, adspiranten jongens: 1. en 2. J. Meyeraan en P. Lut, beiden 10 p.; 3. H. Overdevest. 6 p. 5 x 25 M. vrije slag estafette (3 jongens en 2 meisjes): 1. De Zijl, 1 m. 37.6 s.; 2. L.Z.C., 1 m. 40.é s.; 3. Poelmeer, 1 m. 48.4 s. Hindernisbaan, jongens: 1. C. Chris tiaanse, 40.4 s.; 2. J. Meyeraan, 41 s.; 3. J. de Nie, 44 s. Idem, meisjes: 1. A. Passier. 49 s.; 2 B. van Halderen, 49 6 s.; 3. G. de With, 52.4 s. Hoogspringen, jongens: 1. H. Overdevest; 2. J. Meyeraan. Idem, meisjes: 1. A. Platteel; 2. E. van Kooy. Na afloop der wedstrijden vond een waterpolo-wedstrijd plaats tusschen L. Z. C. II en de Zijl I. dat met zes spelers ver scheen en daarom versterkt was met den L Z.C.'er de Reede. De gasten hadden al spoedig met 20 de leiding door goede doelpunten van De Reede. Rust kwam met 2—1, nadat H. Walenkamp had tegen- gescoord. In de tweede helft was de thuisclub productiever en door twee doel- i punten van Meyn boekte zij een 32 overwinning. WATERPOLO. PROMOTIEWEDSTRIJD 3e KLASSE. ZWEMMEN. ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN L.Z.C. Goed geslaagde wedstrijden. Het is jammer dat de Leidsche Zwem- club in verband met de vacanties ieder jaar weer genoodzaakt is haar adspiran- tenwedstrijden te houden in de maand September! De deelname wordt er ongun stig door beïnvloed en meer dan dat lijdt er de publieke belangstelling nog onder. Gisteravond was het weer niet al te fraai en het resultaat was dat de meeste ouders en verdere familie-leden der jeugdige deelnemers die anders zoo dikwijls voor een enthousiaste stemming zorg dragen schitterden door afwezigheid. Er zou voor dit alles een oplossing te vinden zijn door de wedstrijden te houden op een Zaterdag middag, maar voorloopig gooit blijkbaar het bezwaar, dat de zweminrichting daar door de vrij belangrijke inkomsten van den druksten middag der geheele week missen moet, nog te veel gewicht in de schaal De wedstrijden van gisteren zijn overi gens uitstekend geslaagd. Er waren nog vrij veel inschrijvingen en de jury zorgde voor een zeer snelle afwerking, waardoor de om kwart over zes aangevangen wed strijden reeds om kwart voor acht beëin digd waren. Bij het schamele licht der roemruchte L.Z.C.-petroleumlamp zijn daarna de prijzen uitgereikt. Wij zullen de verschillende nummers van dezen avond natuurlijk niet aan een be spreking onderwerpen, maar willen toch even wijzen op het hinderniszwemmen, dat tot een daverend lachsucces is geworden doordat het vlot waarop een tweetal hekken v/as aangebracht met twee kilo groene zeep rijkelijk was ingesmeerd. LooDen hierover was volkomen onmogelijk en kruipend op handen en voeten poog den de deelnemers thans de overzijde te bereiken. Dat menigeen daarbij van den rechten weg afweek en reeds lang tevoren langzaam maar zeker terzijde in het water S.Z.C. I (Schiedam)—A.Z.C. I (Alphen) 3—3. Voor de tweede maal speelde A.Z.C. voor de promotie, thans te Gouda tegen S.Z.C. I (Schiedam). Beide ploegen zijn compleet wanneer scheidsrechter den Boer, die zeer correct leidde, om even over half acht laat beginnen. Bij het uitzwemmen heeft S.Z.C. het eerst den bal en zij weet reeds te scoren in de eerste seconde 1—0. Niet ontmoedigd speelt A.Z.C. verder en na een mooi toegespeelden bal van Thim scoort C. v. Leeuwen den gelijkmaker 1—1. Kcrt hierna weet S.Z.C. andermaal de leiding te nemen 2—1, met welken stand tevens de rust aanbreekt. Na de rust is het A.Z.C. dat het eerst via Raaphorst het net weet te vinden 22.' Een der Alphen-spclers moet dan het water ver laten. De hierdoor veroorzaakte strafworp weet S.Z.C. in een doelpunt om te zetten 3—2. Er is dan nog slechts kort te spelen. A.Z.C komt geweldig opzetten en zij krijgt daarbij een strafworp. Deze weet C. v. Leeuwen in een doelpunt om te zetten waardoor het spel gelijk staat 3—3. Er wordt dan hard om de leiding gestreden. Hbewel A.Z.C. nog even voor het einde een pracht kans krijgt om de overwinning in de wacht te sleepen, heeft Thim pech daar ziin schot niet zuiver genoeg ge plaatst bleek. Hot einde breekt dan aan met een gelijke punten verdeeling van 3-3. RECLAME. A.S. ZONDAG NATIONALE op het A.S.C.-terrein te Oegstgeest Aanvang 2 uur. Kaarten verkrijgbaar bij H. ZIRKZEE, Sigarenhandel, N. Rijn 63; G. SCHOONWATER, Sigarenmagazijn, Haarlemmerstraat 195 Café ,,HET CENTRÜM", N. Beestenmarkt 13; G. J. DE GRAAFF, Oude Vest 181. 2856 S.L.F.—6e REG. VELDART. Hedenavond speelt S. L. F. een vriend- schappelijken wedstrijd tegen het elftal van het 6e Reg. Veldartillerie op haar ter rein aan den Kanaalweg. Aanvang 6.30 uur. Scheidsrechter is de heer P. Graaf- mans. o DE ENGELSCHE WEDSTRIJDEN. De uitslagen van gisteren zijn: Eerste klasse. BirminghamNewcastle United 41 Derby CountyManchester City 21 LiverpoolBolton Wanderers22 PortsmouthEverton 03 SunderlandWest Bromwich 2—1 Tweede klasse. Manchester UnitedSouthampton 23 Bristol CityNotts County 32 BEKERWEDSTRIJDEN SPORTMAN. Gisteravond won K.N.G. I van K.N.G. II met 71. Rust 50. De wedstrijd K.N.G. IA.D.O. (gewon nen door A.D.O.) zal worden overgespeeld. Het programma luidt: Hedenavond A.T.O.K.N.G. II. 7 uur. Vrijdagavond L.D.—A.D.O. 6.45. Zaterdag K.N.G. II—A.D.O. 4.30. De stand is nu: gsp. gw. vrl. gel. pt. Leidsch Dagblad 4 3 0 1 7 K. N. G. I4 3 0 1 7 A. D. 02 2 0 0 4 A. T. 02 1 1 0 2 K. N. G. II 3 12 0 2 Sportman I 5 1 4 0 2 Sportman II 4 0 4 0 0 WIE! RENNEN. WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM AFGELAST. De wedstrijden op de Stadionbaan te Amsterdam zijn gisteren mislukt. Na een wedstrijd voor nieuwelingen en na een eere-ronde van Willy Falck Hansen moe^t worden gestopt. Op Donderdag, 10 Sep tember wordt hetzelfde programma ge geven. I RIJNSBURGSCHE BOYS—R.C.L. 4—2. Ter gelegenheid van de Oranjefeesten te Rijnsburg speelde gistermiddag Rijns- burgsche Boys een wedstrijd tegen R.C.L., Leiden. Na ongeveer twintig minuten spelen neemt R.CL. door haar midvoor de lei ding, 01. Even later scoort dezelfde spe- Ier, 0—2. j De Boys komen nu geweldig opzetten en I na eenigen tijd maakt v. d. Berg uit een i voorzet van links het eerste tegenpunt. I Rust komt met 21 voor R.C.L. Na de rust hetzelfde spel, met aanvan kelijk R.C.L. in de meerderheid. Enkele malen ontkomt het R. B.-doel ternauwer nood aan een doorboring. Dan, bij een aanval maakt Schoneveld gelijk en tien minuten vóór het einde schiet van Duijn onhoudbaar in, 3—2. Even later doelpunt van Duijn wederom uit een voorzet van A. v. d. Vijver. Het einde komt met 42 voor Rijnsburgsche Boys. Scheidsrechter Hildebrand leidde voor treffelijk. o SCHIETEN. WEDSTRIJDEN TE KATWIJK. Door de Leidsche Schietvereeniging „Willem Teil" en de Onder-Officieren Schietvereeniging „Gen. Snijders" zal op Zaterdag 19 September a.s. op de schiet banen te Katwijk een vriendschappelijke wedstrijd met scherp worden geschoten, afstand 150 Meter schijf Loosduinen, 1 serie liggende en 1 serie knielende houding. Aanvang 15.00 uur, ieder uitko mende vereeniging met 2 vijftallen. Prijzen a. Hoogste Korps; b. 2 Hoogste Korpsschutters (waaronder een prijs aan geboden do:r sergeant G. Schouten). SWIFT. Gisteravond hield Swift een oefenwed strijd op het A.S.C.-terrein te Oegstgeest. De animo was nu niet zeer groot te noe men. Er werd door de A.- en B.-klassers een wedstrijd over 20 ronden gereden. J. Riethoven verloor onderweg z'n band, zoo dat deze een achterstand kreeg van bijna een ronde. J. Verschoor kwam te vallen en nam in z'n val ook D. Ramp mede. A. v. Egmond, die er den geheelen wedstrijd hard aan getrokken had, werd welver diend le, terwijl T. Hoogendijk 2e werd in het alg. klassement, doch eerste in z'n klasse; 3e werd C. Paats, en J. Riethoven sloot de rij met een klein verschil. De juniores reden een handicap-wed strijd. De animo scheen niet bijster groot bij de jeugdige renners. J. Riethoven Azn. werd hier le. Daarna trad de regen als spelbreekster op en werden de verdere wedstrijden afgelast. TIJDSCHRIFTEN. „Nova". ATHLETIEK. DEMONSTRATIE TE SASSENHEIM. A.s. Zaterdag wordt door de 4 plaatse lijke sportvereenigingen te Sassenheim een sportfeest georganiseerd. Op het pro gramma staan o a. estafetteloop, 100 en 400 Meter hardloopen, hoog- en versprin gen, benevens een voetbal- .en korfbalwed strijd. Indien het weer meewerkt, belooft het een mooie middag te worden, die zeker van groote propagandistische waarde zal zijn. VOETBAL. LEIDSCHE BOYS. Zondag spelen L. Boys I, II en III eenige vriendschappelijke wedstrijden respectie velijk tegen Delftsche Boys I, II en III. De wedstrijden worden gespeeld op L. Boys-terrein. Aanvang 11 uur voorm. „Nova" opent met een ontroerend ver haal van Joh. Wesselink, „Goselles". de geschiedenis van een schuchter Fransch dorpsonderwijzertje, dat als gevolg van een door hem geplaatste huwelijksadver- I tentie te gronde gaat. Vroolijker eindigt het eveneens somber ingezette „Idéé fixe" van Aiex Dodek. Siegfried van Praag droeg een goede i korte schets bij: „Glrls", verhalend van leven en dood van een revue-meisje. Van de vertalingen noemen we „Een heele karwei" van P. G. Wodehouse, „De i groote Trom" door Valentin Katajef en „Prulletje" door H. Brennert. Aardige illustraties fleuren als gewoon lijk het geheel op. Op de kunstdrukpagina's vinden wij onder meer foto's van Janet Gaynor, Edwina Booth, Lilian Bond. Dorothy Jor dan. Maurice Chevalier, Willy Fritsch e.a. Een mooi nummer! NIEUWE UITGAVEN. - .dracht van A. J. ten Hope's Handel Maatschappij N.V. te Rotterdam, heeft mevrouw Jeanne Reyneke van Stuwe een l boekje geschreven, getiteld „Een kippen- praatje", dat op aanvrage gratis wordt beschikbaar gesteld. Op onderhoudende wijze verhaalt de schrijfster van haar persoonlijke herinne ringen en deelt tal van wetenswaardige bijzonderheden mede omtrent de verschil lende hoenderrassen, de ziekten, het voed sel. de verzorging, het broeden en fokken en tenslotte vele eier- en kipgerechten. Het geheel is een aardig werkje, dat iedere pluimveeliefhebber gaarne in zijn bezit zal willen hebben. 4-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 12