ELECIROIUX reeds verkrijgbaar VOO,# jr%rm DAROL FARGUHAR'S NACHTWANDELING 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 September 1931 Derde Blad No. 21918 WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. GEMENGD NIEUWS. Van heden af f 4.50 KERK- EN SCH00LNIEUWS FEUILLETON. 1. Twee kaboutertjes, Tim en Tuimeltje gingen op een goeien middag samen visschen. Ze hadden echter niet één vischje kunnen vangen en wilden juist naar huis gaan. toen Tim plotseling de meeste moeite had om zijn hengel vast te houden, die heftig heen en weer ging. „Ik geloof dat er iets in de nabijheid is", mompelde hij Nauwelijks had hij dit gezegd of er kwam een groote kikvorsch lachend met zijn kop te voorschijn. 2. Het was geen gewone kikker, dat zag Tim wel en van angst sloeg hij op de vlucht. Tuimeltje echter keek het dier eeps vriendelijk aan en alsof de kikker dat begreep, sprong hij uit het water en kwam bij Tuimeltje zitten. „Ik ben kikker Karei", zei de kikvorsch en ik vind jou wel een aardig ventje. Als je wilt zal ik jou ons kikkerland eens laten zien. Hoe heet jij kaboutertje?" NA HET VLIEGONGELUK BIJ BERGAMBACHT. De sergeant-waarnemer overleden. De 31-jarige sergeant-waarnemer J. Öaalderop uit Soesterberg, die de vorige week bij het ongeval nabij Bergambacht werd gewond, is gisteren aan de gevolgen van de opgeloopen wonden overleden. Hij laat een vrouw en een kind achter. o POGING TOT DOODSLAG. Zijn vrouw met een klewang geslagen. Sedert drie maanden is de zeeman T., wonende te Amsterdam, geboren te Para maribo, gehuwd. Hij heeft de overtuiging dat in zijn afwezigheid zijn vrouw hem bedriegt. Dit heeft in dit kortstondige huwelijk reeds eenige malen aanleiding gegeven tot minder aangename verhou dingen in hun woning op den Oudenzijds Voorburgwal. Ook gistermiddag was er weer oneenig- heid. Toen de vrouw in de keuken was, werd T. plotseling zoo boos. dat hij een ouden verroesten klewang, die gewoonlijk wordt gebruikt voor het kloven van hout, greep, en de vrouw daarmede een slag op het hoofd toebracht, waardoor zij hevig bloedde. Zij werd door den G.G. een G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd en daar opgenomen. De zeeman heeft zich zelf aangemeld bij de politie Warmoesstraat. Hij is in ar rest gesteld en zal aan de justitie worden overgeleverd. De toestand van de vrouw was gisteravond tamelijk gunstig. RELLETJES TE AMSTERDAM. Een bijl naar een agent geworpen. De communisten te Amsterdam hebben op Koninginnedag niet stil gezeten. Tegen zes uur trok een troep van circa 70 man door de stad onder het aanheffen van de bekende oproerige leuzen. Achter hen aan kwam een detachement agenten, onder aanvoering van een inspecteur, om een oogje in het zeil te houden. Het was er den communisten klaarblijkelijk om te doen te midden van -het drukke gewoel een aanval van de politie uit te lokken. Deze gaf hun echter geen kans. Zij maanden tot doorloopen en werkte de be- toogers met zachten drang over het Rem- brandtsplein in de richting van de An- nutelstraat. Dit was den belhamels niet naar den zin en bij de Amstelstraat wei gerden zij verder te gaan. Een burger waarschuwde den bevelvoerenden inspec teur, dat een man. die vlak achter hem liep, tegen een ander gezegd had: „als hij gaat chargeeren steek ik hem een mes tusschen de ribben", waarop een recher cheur den man, die zich hevig verzette, arresteerde. Het bleek inderdaad, dat hij met een geopend mes in de mouw van zijn jas liep. Bij de arrestatie begonnen de betoogers een dreigende houding adn te nemen. De politie gelastte hen door te loopen en toen dit niet hielp, werd een charge met den gummistok en de sabel uitgevoerd. Het werd een oogenblik een gevecht, waarbij één der communisten plotseling een scherp geslepen bijl naar de politie gooide De V.ijl ging rakelings over het hoofd van een agent, maar trof gelukkig niemand. De dader is ontkomen, doch de politie is hem op het spoor. Van de communisten werden drie per sonen gewond. Zij hebben zich in het Isr. Ziekenhuis laten verbinden. VROUW VERMOORD. Misdrijf na maanden ontdekt. Twee maanden geleden heeft vrouw J. V moeder van een drietal kinderen, haar woning te Susteren (Limburg) verlaten en is tot heden nog niet teruggekeerd. In verband met allerlei geruchten heeft de echtgenoot zich Zaterdag naar Leuth (België) begeven ten einde een onder zoek in- te stellen naar de identiteit van een daar uit de Maas opgehaald vrouwen- lijk. dat in een zak was genaaid. Naar verluidt wijst een door de Belgische poli tie genomen foto erop, dat het lijk vrij wel zeker dat van de verdwenen vrouw J. is. De Belgische politie heeft een uitge breid onderzoek ingesteld en reeds een persoon, als verdacht van medeplichtig heid aangehouden. Msb. VIER KINDEREN IN DOODSGEVAAR. Aan het strand te Scheveningen. Gistermiddag omstreeks drie uur wer den vier kinderen, die zich op een van de in zee uitstekende strandhoofden tegen over het paviljoen van „De Witte" te Scheveningen bevonden waar het blij kens de waarschuwingsborden altijd ge vaarlijk is te vertoeven door een vloed golf gegrepen en in zee gesleurd. Hun moeder (de kinderen waren uit één ge zin) sprong onmiddellijk de kinderen na en mocht, geholpen door eenige omstan ders het genoegen smaken, de jeugdige drenkelingen allen bijtijds op het droge te brengen. Door tusschenkomst van den G.G.D. werden moeder en kinderen in het politie bureau aan den Gevers Deynootweg op? verhaal gebracht en vandaar naar hun woning aan de Dirk Hoogenraadstraat vervoerd. ZANDELEVATOR GEZONKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is naar uit Lage Zwaluwe wort gemeld op de Nieuwe Merwede een zandelevator van de Amsterdamsche Ballastmaatschappij metende 500 ton welke naast een zand zuiger gemeerd lag en geladen met rivier zand, vermoedelijk doordat hij te zwaar was gevuld gezonken en in de diepte verdwenen. De opvarenden konden zich op de zandzuiger in veiligheid stellen. Door van der Taks Bergingsbedrijf zal het gezonken vaartuig dat nog al diep zit worden gelicht. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. De 75-jarige mej. M. B. S. uit de Rivier- straat te Rotterdam is gisterenavond bij het oversteken van de Mathenesserlaan door een auto overreden. Zij kreeg zeer ernstige verwondingen aan den buik en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. Haar echtgenoot, die in haar gezel schap was, kwam eveneens te vallen en kreeg lichte wonden, die in genoemd zie kenhuis zijn verbonden. o MET REVOLVER EN MASKER IN DEN KELDER. De Msb. meldt: Zaterdagavond meende een der keuken meisjes van hotel „Germania" te Venlo, gestommel in den kelder te vernemen. Zij waarschuwde den kok, die aanvankelijk het keukenmeisje om haar angst uit lachte. Op aandringen van het meisje is hij ten slotte, met een servet gewapend en de koksmuts op het hoofd, in den kelder afgedaald, waar hij plotseling werkelijk voor een indringer kwam te staan. Zon der zich van. zijn stuk te laten brengen, greep-de kok den ongevraagden kelderbe zoeker zoodanig vast, dat het dezen on mogelijk was weer uit zijn sterke handen los te komen. De kok riep intusschen het ander per soneel om assistentie, waarna men den inbreker gezamenlijk aan de inmiddels telefonisch gewaarschuwde politie overle verde. De man werd naar het politiebu reau overgebracht, alwaar bij fouilleering een geladen revolver met vijf scherpe j patronen in een zijner schoenen gevon- den v/erd. In een zijner zakken vond nien een zwart zijden doek, waarin kijkgaten i ware geknipt. De indringer bleek te zijn de 19-jarige Duitscher B. G. Roth, wonende te Bochum Hij werd in verzekerde bewaring gesteld. Het dienstmeisje van Germania ver klaarde gedurende den middag meerma len een tweetal personen te hebben zien voorbij komen en bij confrontatie bleek, dat de aangehoudene een der beide per sonen was. De politie ging er toen op uit om te trachten 90k nog dien tweeden persoon aan te houden, wat na eenigen tijd zoeken mocht gelukken. Deze bekende met den aangehouden Duitscher te hebben rondgeloopen, zonder echter te weten, wie de aan gehoudene was. Op hem, den Neder lander W. Th. S. wonende te Kempen, Duitschland, werd geen bezwarend mate riaal gevonden. o BRANDEN. Te Loonsche dijk onder Loon op Zand (N Br.) zijn bij afwezigheid der bewoners de woning en bakkerij van H. van Achter berg afgebrand. De inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. In de Pastoriestraat te Woensel (Eind hoven) is het bovengedeelte van de woning van C. van Kemenade vermoedelijk door hooibroei uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. o DOODELIJKE VAL. De landbouwer K. O. te Musselkanaal is van een voer koren gevallen en aan de bekomen verwondingen overleden. „Vertel eens, waarom loopt die Jansen toch aldoor zoo voor zijn huis heen en weer?" „Ach, die arme kerel is zoo bezorgd over zijn vrouw." „Wat heeft ze dan^" „De auto". (Passing Show) BUITENLANDSCH GEMENGD. OPSTAND IN DE GEVANGENIS. Politieke gedetineerden hebben te Madrid daarbij bijgestaan door een groote men- schenmenigte die zich buiten de gevange nis bevond, getracht uit te breken doch door het spoedige ingrijpen van een deta chement Politie kon de opstand in de kiem worden gesmoord. VLIEGTUIGONGELUK. Bij een vliegdemonstratie te Metz is een militair vliegtuig omlaag gestort. Toen de machine op circa 1000 meter hoogte was, braken de vleugels van den romp at en stortte de machine omlaag. De beide inzit tenden van het vliegtuig kwamen om het leven. o TRAMBOTSING. Te Feodosia (Rusland) zijn twee tram wagens met elkaar in botsing gekomen. Hierbij werden twee personen gedood en dertien min of meer ernstig gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. MOORDEN. Uit Quiet Dells in Virginia (V. St.) wordt gemeld, dat daar een man gearresteerd is, die verscheidene moorden op vrouwen op zijn geweten blijkt te hebben. Bij een onderzoek op zijn boerderij werden de lijken van een aantal slachtoffers gevon den. Hij had de gewoonte huwelijksadver tenties te plaatsen, met het doel aan de vrouwen hun bezittingen afhandig te maken. Op één avond had hij niet minder dan 5 vrouwen vermoord. Op het riddergoed Posen bij Bucha (Oostenrijk) is het achtjarig dochtertje van een arbeider door een onbekende in een boseh gelokt en vermoord. Het lijk werd later onder een bos stroo verborgen gevonden. AUTOBUSONGELUKKEN. Dichtbij het dorp Caldas in de omgeving van Lugo (Spanje) is een gbheel bezette autobus door tot nu toe onbekende oor zaak van een stelle helling omlaag gestort. Elf inzittenden werden gedood, vijf zwaar en vijftien licht gewond. In de buurt van Melun (Frankrijk i heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij 3 personen om het leven kwamen, terwijl 3 anderen levensgevaarlijk werden gewond. Bij een wegkruising zijn 2 auto's in volle vaart op elkaar gebotst. De beide wagens werden geheel vernield. De inzit tenden werden door den hevigen schok eenige meters ver weg geslingerd Drie personen waren op slag dood, drie anderen moesten zwaar gewond naar een zieken huis worden overgebracht. o GROOTE GLASFABRIEK AFGEBRAND. Bij Tokod, in de buurt van Gran (Hon garije), is Zondag de grootste Hongaarsche glasfabriek gedeeltelijk door brand ver nield. Eerst na eenige uren kon de brand worden gelocaliseerd. De schade bedraagt meer dan 600 millioen pengö. o ROOFOVERVALLEN. Tusschen Kolomea en Stanlslau (Polen) hebben vijf personen een aanslag op een postwagen gepleegd. Een polltie-agent, die den wagen begeleidde, werd doodelijk ge troffen, evenals de koetsier, die evenwel toch nog in staat was de zweep over de paarden te leggen, zoodat de wagen kon ontkomen. De daders zijn onbekend ge bleven. Bij Lemberg hebben onbekenden eenige telegraafpalen over den spoorweg gelegd om den trein te doen ontsporen; bij Dro- holycz zijn eveneens een aantal telegraaf palen doorgezaagd. Nabij Winograd is een agent, die op wacht stond, doodgeschoten. RECLAME. 'in Huurkoop Dei maand JÉw LEIDEN STATIONSWEG No. 17 TELEF. 1872 2748 GEVECHT MET EEN BEER. In de buurt der gemeente Rogatica in Kroatië is de landbouwer Sahin Csavcevic het slachtoffer van een onverwachte ont moeting met een beer geworden, welke uit het bosch op den op zijn akker werkenden landbouwer toekwam. De beer viel den landbouwer aan en na een wanhopigen strijd bleef Csavcevic op het terrein van den strijd liggen. Hierop keerde de beer weer naar het bosch terug. Van den sche del van Csavcevic was de geheele huid af gescheurd en ook aan borst en armen had hij ernstige verwondingen, zoodat er weinig hoop bestaat, dat hij in leven zal blijven. O NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar IJlst, J. C. M. Jansen, te Zevenhuizen (Gr.) Bedankt: Voor Molenaarsgraaf (toez.), A. H. J. G. v. Voorthuizen, te Lage Vuur- sche. Voor Waarder c.s., A. M. den Oudsten, te Elburg. Voor Ierseke, U. Elgersma, te Haamstede. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Andel, P. Bakker, cand. te Ellewoutsdijk. Bedankt: Voor Sneek, P. Deddens, te Rijswijk (Z.-H.). Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 37) Maar er bestond geen enkele reden om mij op te wachten. Ik liet u weten, dat ik vanavond na het diner tot uwe be schikking zou zijn, en, vervolgde zij, aan stalten makend om om te keeren, ik ben na het diner voor u verder te spreken. Ik hoop, dat u zich nog eens beden ken zal. Als u begrijpt in welke positie u verkeert, als u nog een greintje gezond verstand bezit, dan is u hier niet meer na het diner, zeide Farquhar haastig op ge- dempten toon. Wees nu toch zoo verstan dig weg te gaan. Weg te gaan? Uit het hotel? Neen, uit het stadje. Wees nu zoo verstandig het dadelijk te doen. Het moet gebeuren. Uit Zauberberg? Ja. Maar dat vind ik hoogst ongepast! Verontwaardiging en verbazing streden om den voorrang in de stem van het meisje. Ja. wat is ze toch gewiekst, dacht hij. droevig overtuigd. Zij is heel wat uit- geslapener geworden sinds zij bij Macken zie en Moss haar slag heeft geslagen. Hoogst ongepast zij scheen de bedoe ling te hebben hem te verlaten na deze woorden Neen. het is niet hoogst ongepast. Het is hooge ernst, de toestand is kritiek. Luister nu aandachtig naar wat ik u zeg gen ga, riep Farquhar opgewonden uit. U behoeft u tegenover mij niet groot te houden Maar ik ben ook niet bij de zaak betrokken hoewel ik de justitie een spaak in het wiel steek door u dit alles mede te deelen. Ik ben er volstrekt niet trotsch op. laat ik u eerlijk bekennen, dat ik mezelf er om veracht. Ik wil u enkel waarschuwen dat u moet zorgen, dat u weg komt. Men is u op het spoor, het is misgeloopen met uw plannen. Ronduit gezegd, begrijp ik niet waar u het over heeft. Op het spoor, zegt u, maar wie is me dan op het spoor? Een der gasten in ons hotel. Mis schien herinnert u zich, dat Ik van mid dag in dat kleine restaurant bij de ijsbaan zat te lunchen, toen u met mevrouw Po wer binnenkwam. Welnu? Heeft u toen niet den heer opge merkt, die in mijn gezelschap was? Ik geloof wel, dat er iemand bij u zat, antwoordde Sheila levendig en die per getroffen dan zij zelve wist door de zenuwachtigheid van haar voormaligen patroon. Onbewust deed het haar toch ge noegen. dat hij bij haar was en onbewust was zij in hooge mate verheugd, dat hij zoo levendig in haar belang stelde, dat dit uit den toon van zijn stem sprak, dat hij van zijn gewone wijze van doen was afge weken ten einde haar te dwingen hem aan te hooren. Heel diep in haar gemoed verblijdde haar dat. Maar nog steeds niet begrijpende wat hij bedoelde, hield zij zich aan de overweging, dat zij enkel maar nieuwsgierig was naar wat zij ver der te hooren zou krijgen. Zij besloot met op achteloozen toon te zeggen: maar lk heb niet zoo bijzonder op een van uw beiden gelet. Niemand heeft ooit bijzondere aan dacht voor dfen heer. Maar daarom is hij juist zoo gevaarlijk. Voor u. Inderdaad in het bijzonder voor u.... Ik mis het recht u alles mede te deelen. vervolgde Farqu har door zijn geweten gekweld, maar een andere inspraak volgend, welke hem dwong zich over alle gewetensbezwaren heen te zetten, maar laat ik u waarschu wen, juffrouw Curtis, dat hij alles van u afweet. Die heer. die met u lunchte? Heeft hij mij dan weieens ontmoet? Dat weet ik niet. Maar u zal hem onvermijdelijk ontmoeten. Daarvoor is hij hier gekomen. Ik herhaal, dat hij alles van u afweet! Beweerde hij dat? Zei hij Ernstig viel Farquhar haar in de rede: Wat hij zeide, juffrouw Curtis, was het volgende: Hij is naar Zauberberg ge gaan in verband met juweelendiefstallen, welke onlangs hebben plaats gehad, eerst in Londen en daarna te Parijs. Na een oogenblik zwijgens vervolgde hij: Hij ls detective van beroep. Men heeft hem naar hier gezonden om in ons hotel een oog in het zeil te houden. Hij heeft me zelf mede gedeeld, dat hij iemand op het oog had en dat het nu nog maar een kwestie van tijd was, alvorens hij den dief op heet-erdaad zou betrappen. Een tijd lang bleven zij zwijgend tegen over elkaar staan. Ten slotte was Sheila de eerste die sprak Zij had aanvankelijk zich voorgenomen om hem op ijskouden toon te antwoorden. Want die waarschu wing was op den keper beschouwd niets meer dan een reeks van beleedigingen. Hij had gesproken van een dief. Maar hoe dorst hij dat wagen? Toorn deed haar ontgloeien maar tegelijkertijd doortrilde haar een onbeschrijflijk gevoel van gren- zenlooze vreugde Zij vond het duizend maal te verkiezen, dat hij zoo tot haar sprak dan op de kille onverschillige wijze van gisteravond: Is u al lang hier? Deze waarschuwing deze onverwachte belang stelling van hem in haar persoon bracht hem nader tot haar Zij vond dat een heerlijk gevoel en de wensch kwam in haar op. dat hij haar nimmer meer zou verlaten. Zij waren te lang reeds van elkaar gescheiden geweest. Gedurende al die maanden had zij het gemis van zijn aanwezigheid gevoeld. Het was haar alsof er een nieuw leven voor haar aanbrak, nu zij hem zag en hoorde en zij koesterde geen anderen wensch dan dat hij steeds bij haar zou blijven. Maar zij was zich zelve dien wensch nog niet bewust, hij rustte nog op den bodem van haar ziel. Wel bewust was zij zich, dat zij hem op ijskouden toon wilde antwoorden. Maar onmiddellijk zag zij daarvan af, omdat zij meende meer effect te zullen bereiken, wanneer zij deed alsof zij een alledaagsch gesprek voerden. Een detective in het hotel. Wel hoe vreeselijk interessant! riep zij uit met een glimlach. Zeker een nieuw avontuur van Sherlock Holmes, dat we de volgende week te hooren zullen krijgen? Maar eigenlijk begrijp ik niet, waarom u dit aan mij verklapt. Intusschen Zij deed een schrede voorwaarts, Farqu har stond achter haar en drong haastig en fluisterend bij haar aan: U vertrekt niet waar? U ziet het nu toch ook wel in, dat u niet anders kan. U gaat weg. Zeker, antwoordde Sheila nog steeds op een toon alsof zij eenvoudig een praatje maakte de kapper sluit zeer laat en hij heeft met me afgesproken, dat hij op me wachten zou. Maar, lieve hemel, meisje, begrijpt je dan niet O. u wil weten, of ik het hotel ga ver laten? Maar ik zie niet goed in, kapitein, wat het u aangaat, of waarom u zoo graag op de hoogte is van mijn plannen? In ieder geval zal u van avond bij het diner kunnen constateeren of ik er nog of niet meer ben. Zonder hem goeden dag te zeggen stapte zij verder door de blanke sneeuw. Farqu har staarde haar roerloos na. Verbijsterd keek hij voor zich, terwijl hij prevelde: Ik heb gedaan wat ik kon. Ik wasch nu mijn handen in onschuld Die handen, smal en fijngebouwd. gelijk die van zijn moeder Darola Zabelle, ver kreukelden intusschen zijn groene pet. die hij onbewust van het hoofd had genomen, zonder te gevoelen, hoe snijdend de wind om zijn klam voorhoofd blies. Ik heb al het mogelijke gedaan, bromde hij nog eens. Zal zij nu zoo verstandig zijn er tusschen uit te knijpen? Dien avond verscheen Sheila aan het diner in de groote zaal. Ondanks al zijn moeite om haar van haar ongeluk te red den, verscheen zij, knapper dan ooit, voor hem mooier dan eenige andere vrouw. Dezen avond droeg zij haar groene costuum niet, maar was zij in het zwart gekleed. Zwart en zwart is twee, had Peg Wof- fington gezegd, toen zij haar dit zwarte costuum leende. Zwart kan evenveel van zwart als van wit verschillen. Er is echt zwart en onecht zwart. Maar ik zeg je, dat dit echt zwart is. Jij, Sheila, met je blanke velletje zal er snoezig in uitzien Snoezig zag zij er ook inderdaad uit, zooals zij vroolijk zat te praten met me vrouw Power, terwijl zij met een glim lachje keek naar de jongelui, die haar kwamen aanspreken en voortdurend in haar buurt waren. Het scheen wel. alsof de menschen hun oogen niet van haar konden afwenden Intusschen zat Winkley ook in de zaal, evenals madame Cottreli met haar parels. Maar dat Sheila Curtis present was, was voor Farqugar een raadsel. Wat een zottin! prevelde hij wanhopig, wat een ontzettend zottinnetje! (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9