AGENDA. VISSCHERIJ-BERIGHTEN. BINNENLAND. BUITENLAND. HEDEN: Jeruël. Ie Groenesteeg 16. Bijeenkomst te 8 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg): Bij bellezing te 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Experimenten Eric Hanussen. 8 uur. Woensdag. Katwijk-aan-Zee (Geref. Gem Zee- steeg): Spr. ds. A. van Dijk van Nieuw- Beyerland. 8 uur nam. Donderdag. Warmond: Harddraverij, 2 uur nm. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. ..De brand in de opera". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8u. „Walzerparadies" en „In het oude Land der Azteken". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „City-lights" en „De blauwe express". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tinée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 31 Aug. tot en met Zondag 6 Sept. a.s. waarge nomen door apotheek C. B Duyster, N. Rijn 18. Telef. 523. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 17.307.17 aan den Rijksontvanger afgedragen. Het aantal aangeslotenen be draagt thans 4413. Het is gewenscht, de pas uitgereikte aan slagen in de Inkomstenbelasting 1931/32 zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst Breestraat 81 te doen inschrijven. o Prof. dr. L. J. van Holk, benoemd hoogleeraar in de godgeleerdheid als op volger van wijlen prof. dr. H. T. de Graaf, zal dit ambt aanvaarden met een oratie op Vrijdag 30 October a.s. De heer I. van Weerlee alhier is ge slaagd voor het examen hoofdakte. De heer J. S. ter Laak uit-Oldenzaal is benoemd tot agent van politie hier ter stede. Heden werd in de Steenstraat No. 3 geopend het Heerenmodemagazijn „Nou veauté". En inderdaad zooals de naam der zaak aangeeft, men vindt er talrijke nouveauté's op heerenmodegebied. In beide étalages vindt men een groote collectie overhem den, dassen, sokken en vele aanverwante artikelen. Het interieur der zaak ziet er smaakvol uit, terwijl de verlichting zeer verzorgd is. De politie alhier heeft twee meisjes aangehouden, de 15-jarige E. A. C. W en de 16-jarige H. S., beiden alhier woon achtig, die ten nadeele van verschillende Leidsche juweliers zeven gouden ringen, een gouden broche en twee armbandhor loges hadden gestolen. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 28-jarige Jac. K. op den hoek van Breestraat en Papegracht tegen een Brockwav-bus opgeloopen, waardoor hij een hoofdwonde bekwam en naar 't Aca demisch Ziekenhuis werd overgebracht. Een dergelijk ongeval met precies de zelfde gevolgen overkwam te ruim 7 uur den 46-jarigen A. C. H. nabij de Vrou- wensteeg, die door eigen onoplettendheid door een vrachtauto werd aangereden. Ook hij werd naar het Ziekenhuis ver voerd. Gistermiddag circa 3 uur is de 24- jarige glazenmaker T. E. uit Den Haag door de eternieten dakbedekking van een in aanbouw zijnd huis aan den Hooge Rijndijk gevallen en van een hoogte van 7 meter op den grond terecht gekomen. Gelukkig viel hij op een hoop los zand, zoodat hij niet 't minste letsel bekwam. De E. H. D. kon althans geen lichamelijk let sel constateeren en bracht hem vervolgens per auto naar zijn woning. IJMUIDEN, 1 Sept. 1931. VISCHPR1JZEN. Tarbot per K.G. 1.21.65; Griet per kist van 50 K.G. f. 70—25; Tongen per K.G. f. 3 —2.50; Middelschol per kist van 50 K.G. f.4340; Zetschol per kist van 50 K.G. f.40—30; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.326.90; Schar per kist van 50 K.G. f.10; Roggen per 20 stuks f.48; Vleeten per stuk f. 3.83—1.50; Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G f.333; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f.3631; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 18.50—13.50; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 12—3.50; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.8464; Gullen per kist van 50 K.G. f.23—3.70; Lengen per stuk f. 1.200.72; Heilbot per K.G. f. 1.50 1.15; Wijting per kist van 50 K.G. f. 4.70 —3.70; Koolvisch per stuk f. 1.150.57; Makreel per kist van 50 K.G. f. 10.506.50. Versche haring f. 9.504.65 per kist. Aan gevoerd 540 kisten. Aangekomen 8 Stoomtrawlers, IJM. 482 met f.3876; IJM. 272 met f.3166; IJM. 120 met f.3902; IJM. 44 met f.2742. IJM. 101 met f.3248; IJM. 190 met f.3200. IJM. 35 met f.3000; IJM. 110 met f.2000. 4 kot ters: E. 34 met f.1935; E. 543 met f.694; O. 65 met f.876; IJM. 113 met f.754; en de loggers: K.W. 24 met f.1325; IJM. 283 met f. 6687 voor pekelharing. DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. GOED GESLAAGDE FEESTEN IN HEEL HET LAND. Te 's Gravenhage Het Koninginnefeest te 's Gravenhago Is gisteravond met 'n reeks van feestelijk heden in verschillende deelen der stad be sloten. In de Groote Kerk was door „Bijbel en Oranje" en „Bijbel, Oranje en Nederland" een feestelijke bijeenkomst belegd. De Haagsche kathedraal was tot in de uiterste hoeken gevuld; velen moesten worden teleurgesteld. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de burgemeester jhr. Bosch ridder van Rosenthal, de Minister van Staat dr. J. Th. de Visser, minister Terpstra, oud-minister J. J. C. van Dijk, de luitenants-generaai Insinger, gouverneur der residentie en We ber en tal van militaire en burgerlijke autoriteiten. Ds. P. Nomes, Geref. predikant te 's Gra venhage, hield de feestrede. Met den organist der kerk verleenden een koor en eenige solisten welwillende medewerking. Op verschillende punten der stad haa- den muziekuitvoeringen plaats, o.a. door de Kon. Militaire Kapel, onder leiding van den kapitein-directeur C. L. Walther Boer. Na afloop der verschillende feestelijk heden concentreerde de drukte zich in de binnenstad waar aan de verschillende re- geeringsgebouwen de gebruikelijke elec- trische versiering was aangebracht. Ook het Vredespaleis, dat door tal van schijnwerpers was verlicht en een impo- santen indruk maakte, trok veel bekijks. Het Lange Voorhout met zijn gebruike lijke versiering, waar het corps van het Leger des Heils concerteerde, trok even eens veel bezoekers. Tegen negen uur begon de groote trek naar het Malieveld, alwaar van gemeente wege een groot vuurwerk werd afgestoken De belangstelling was buitengewoon groot. Het orkest St. Gregorius de Groote speelde op het veld verschillende liederen. Onder de aanwezigen, welke op het ge reserveerde gedeelte werden opgemerkt, waren de burgemeester, de gemeente secretaris en wethouder Quant. Voorts mi nister Verschuur, oud-minister dr. de Visser en de voorzitter der Tweede Kamer, mr. van Schaik, de gouverneur der resi dentie, luit.-generaal Insinger, kolonel de Goeijen. commandant der grenadiers en jagers, leden van de Tweede Kamer en van den Gemeenteraad, verschillende militaire autoriteiten, enkele leden der hofhouding en leden van het corps diplomatique. Na afloop van het vuurwerk bleef het nog langen tijd zeer' druk in de binnen stad. Te Rotterdam. Het Rotterdamsche comité, hetwelk met de organisatie was- belast, had het tradi- tioneele programma samengesteld, waar van de hoofdschotel bestond uit 'n aubade door een 1500-tal zangers en zangeressen aan het gemeentebestuur gebracht. De heer H. van Mechelen bood den bur gemeester in de Burgerzaal namens het comité zijn gelukwenschen aan. Als altijd waren er orgelconcerten, zang uitvoeringen en sportwedstrijden, welkt groote belangstelling trokken. Vele straten waren versierd, terwijl de meeste groote gebouwen en de schepen in de havens vlagden. Des middags werd het traditioneele bloemencorso gehouden. Het officieele gedeelte van het feest werd besloten met twee vuurwerken op de beide Maasoevers: het onofficieele heeft tot laat in den nacht geduurd. Te Amsterdam. In de hoofdstad werden in den voor middag kinderfeesten gehouden. Van de Nieuwe Kerk Idonk koraalmuziek. Om tien uur werden eenige muzikale mar- schen door de stad gemaakt door fanfare korpsen, terwijl op eenige pleinen muziek uitvoeringen werden gegeven. Omstreeks twaalf uur begon de groote trek van het publiek naar het stadion, waar een luchtballon werd opgelaten en een zeer afwisselend programma werd op gevoerd voor de duizenden bezoekers. In de middaguren werden voorts in een aantal kerken concerten gegeven, terwijl ook weer op een groot aantal punten in de stad muziekuitvoeringen plaats hadden. Op den Amstel hadden de jaarlijkscha zwemdemonstraties plaats. De zieken wer den dezen dag niet vergeten. De Zieken huizen werden bezocht door eenige man dolineclubs waarbij ook bloemen en ver snaperingen werden aangeboden. Dt ouden van dagen werden vergast op een boottocht naar Zaandam. Gisteravond trok het publiek in massa naar den Zuidelijken Wandelweg, waar een vuurwerk werd afgstoken. Te Apeldoorn. Een stoet van 5000 schoolkinderen voor afgegaan door het bestuur der Oranje vereniging en muziek, bracht gistermor gen een aubade aan de Koninklijke fami lie, die op het bordes van het Paleis op Eet Loo verscheen. De kinderen zongen, onder leiding van van heer A. van de Werken en begeleid door het muziekcorps „Prins Hendrik", 'n paar liederen met het Wilhelmus als slot. Te Batavia. Aneta seint d d. 31 Aug. uit Batavia: De Koninginnedag is ondanks de druk kende malaisezorgen, opgewekt gevierd zonder een enkele wanklank. Er werd op vallend druk gevlagd. De groote parade van de gecombineerde garnizoenen Ba tavia en Meester-Cornelis en de landings divisies van het eskader werd geïnspec teerd door den gouverneur-generaal van Ned. Indië. jhr. mr. A. C. D. de Graeff en bijgewoond door den Nederlandschen ge zant in China, mr. W. J. R. Thorbecke. Het Openbaar Gehoor ten Paleize vond met het gebruikelijke ceremonieel plaats. De voorzitter van den Volksraad, de heer J. W. Meyer Ranneft wees op het groote voorrecht, dat H. M. de Koningin in deze moeilijke tijden voor Volk en Land behouden bleef. De gouverneur-generaal heeft in zijn antwoord opgemerkt: De zeer bijzondere beteekenis van de plechtige viering van den geboortedag van onze geliefde Vorstin heeft wellicht nooit zoo sterk voor mij ge sproken als dit jaar, nu in elk deel van het Rijk, in alle landen en onder alle groepen der bevolking de gevolgen eener finan- cieele en economische wereldcrisis zoo diep gevoeld worden, nu allerwege reikhalzend wordt uitgezien naar licht aan den helaas nog steeds duister blijvenden gezichtsein der, naar verlichting der zorgen en lasten. Onder zulke omstandigheden hebben wij meer dan ooit behoefte het oog te richten op Haar. die steeds het voorbeeld is geweest van kloekheid en vertrouwen, meer dan ooit behoefte ons te scharen rond onze Koningin. De gedachte, dat ik heden voor 't laatst als vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin hier mag staan, om de wenschen en hulde Harer onderdanen in deze gewesten in ontvangst te nemen, zou mij tot wee moed stemmen, indien ik daarnaast niet het voorrecht in uitzicht had, eerlang per soonlijk onze Vorstin in alle oprechtheid de verzekering te mogen geven, dat de diepe eerbied voor het Hoofd van den Staat en de warme vereering voor de per soon van Hare Majesteit in de breede lagen der ingezetenen van Ned.-Indië elk ver schil in politiek inzicht en politieke wen schen blijven overheerschen en dat de be langen van dit deel van Haar Rijk, welke Hare Majesteit zoo na aan het hart liggen veilig zijn: dat aan de toekomst dezer ge westen geen twijfel kan bestaan, omdat wijzelven daaraan niet twijfelen willen of kunnen, omdat door ons ongeschokt ver trouwen in de toekomst van Ned.-Indië aan de eerste voorwaarde is voldaan. NA HET VERSCHEIDEN VAN MGR. NOLENS. 't Stoffelijk overschot naar de H. VVillebrorduskerk overgebracht. Gisteravond is het stoffelijk overschot van wijlen mgr. Nolens van het sterfhuis aan de Prinsegracht te Den Haag overge bracht naar de parochiekerk van den H. Willebrordus aan de Assendelftstraat, al waar het met het daarbij gebruikelijk ceremonieel door pastoor L. Beyssens werd ingehaald. Vervolgens werd de kist op het geheel in stemmigen rouw gehulde presbyterium geplaatst en werden daarop zoowel de geestelijke als wereldlijke waardigheids teekenen van den overledene neergelegd. Te 7 uur, toen de kerk zich met belang stellenden gevuld had, namen de plechtige Metten een aanvang. Als agens trad op kanunnik-deken H. A. Th. van Dam met assistentie van pastoor W. Goll s.>. en hoofdaalmoezenier J. J. J. Noordman; als cantores fungeerden kape laan Groen en de theologant de eerw. heer Vosküler. Tot degenen, die de plechtigheid bij woonden, behoorden de Katholieke Ka merleden Aalberse, Bongaerts, van Hellen- berg Hubaer, Kamnschoër, Max van Poll, de geneesheer dr. Stenenga en de zusters van het gesticht van den H. Carolus Bor- romeus, binnen welks muren mgr. Nolens zoovele jaren verbleef. DE OUDE GULDENS. Termijn van inwisseling: verlengd. Bij informatie ten postkantore deelde men ons mede dat de termijn voor inwis seling van oude guldens op de postkan toren tot 31 December verlengd is. o DE BEPAKKING DER INFANTERIE. De Minister van Defensie heeft een com missie in het leven geroepen ten einde het. vraagstuk van de bepakking van de infan terie in bestudeering te nemen. Aange wezen om in deze commissie zitting te nemen zijn: generaal-majoor J. H. Har- denberg, inspecteur der infanterie als voor zitter en als leden: kolonel-intendant J. Boon. directeur van de centrale magazij nen voor militaire kleeding en uitrusting: kapitein van den generalen staf J. J. D. H. Verschoor: kapitein der infanterie G. Land, officier van Gezondheid le klasse J. Gobel en eerste luitenant der infanterie M. R. H. Calmeyer, werkzaam op het Dep. van Defensie. DE HOLLANDSCHE GRAVEN OP JAN MAYEN. In het Noorsche blad Aftenposten be toogt Birger Jacobsen dat de grafsteen, welken de Nederlandsche regeering in 1930 heeft doen plaatsen ter gedachtenis van Outgert Jacobsz en zijn zes kameraden, die in 1633/1634 op het eiland Jan Mayen overwinterden, aan de Walrusbaai niet op de juiste plaats is opgesteld. De Neder landsche graven bevinden zich aan de Hollanderbaai, zooals in 1882 dr. Fisher van de Oostenrijksche expeditie, die daar toen overwinterde, op grond van nauw keurige studie van het dagboek der Hol landers, ontdekt had, namelijk iets ten Zuiden van den Roodeberg, welke zoo vaak in het dagboek vermeld wordt en vanwaar men dagelijks uitkijk hield. Daar zijn trou wens de zeven grafheuvels nog duidelijk te herkennen. Wel is waar zijn er ter plaatse waar het Hollandsche gedenktee- ken opgericht is ook graven, doch deze zijn van veel jongeren datum, hier was het kerkhof een 30 jaar geleden, toen een 300-tal walvischvangers hier werkzaam waren. Hbld. o NEDERLANDSCHE HARINGSCHEPEN VERKOCHT NAAR POLEN. De te Vlaardingen ^gevestigde N.V. van Toor's stoomvisscherij Mij. en N.V. van Toor's Visscherij Mij. hebben haar geheele vloot, bestaande uit 3 stoomschepen en één stoomdrifter gemerkt VL. 83, VL. 200, VL. 211 en VL. 53 en 4 motorloggers gemerkt VL. 61, VL. 71, VL. 160 en VL. 166 aan een Poolsche visscherijmaatschappij de Mopol, gevestigd to Gdynia, verkocht. Van heden af zullen deze schepen onder Poolsche vlag varen. Zij behouden de zelfde nummers, doch het merk VL. veran dert in GDY. Alle schepen blijven van Vlaardingen uit de haringvisscherij uit oefenen. Te Vlaardingen wordt een bij kantoor van de Mopol gevestigd, onder directie van de heeren J. van Toor Czn. en H. van Toor Czn. N.R.Crt. NEDERLANDSCHE BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Te 's-Gravenhage vergaderde de afdee- ling Zuid-Holland van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren onder presidium van den heer H. Robin, hoofd commies ter secretarie van 's-Gravenhage. De rekening over 1930 werd onveranderd vastgesteld, nadat daaromtrent rapport was uitgebracht door den heer Diepen horst, afgevaardigde der order-afdeeling Gorinchem. Tot afgevaardigden naar de bondsvergadering te Groningen werden benoemd de heeren D. Fonckert, gemeente ontvanger te Oud-Beyerland en K. de Boer, secretaris der gemeente Hardinxveld, tot plaatsvervangers de heeren J. G. Diepen horst, burgemeester van Giessen-Nieuw- kerk c.a., en J. H. de Vries, commies ter secretarie van Leiden. Na eenige discussie vereenigde de ver gadering zich met het voorstel van het hoofdbestuur tot wijziging der statuten van den bond Over de begrooting werden enkele op merkingen gemaakt door den heer L. H. O. Kluit, Rotterdam, welke door den heer Tolk (Alphen aan den Rijn) werden beant woord. Aan het slot der vergadering sprak de voorzitter der afdeeling, de heer Fonckert, eenige woorden van dank voor de hem op 1 Augustus jl. gebrachte hulde. „Vad." PERSONEEL BIJ DE REGISTRATIE. Te 's Gravenhage is een vereeniging opgericht van administratief personeel bij de registratie en domeinen. Een voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren C. T. J. Egelie, voorzitter, Rot terdam; K. Withaar, secretaris, Amers foort; mej. W. C. M. de Wolf, penning- meesteresse. Purmerend, zal in overleg met het dagelijksch bestuur van de Cen trale de statuten, een programma van actie en een plan tot opleiding van bu reau-personeel ontwerpen, welke voor stellen tegen 1 November a.s. aan het oor deel van een algemeene ledenvergadering zullen worden onderworpen en waar een definitief dagelijksch bestuur zal worden gevormd. BEZOEK VAN 400 ENGELSCHE TOERISTEN AAN ONS LAND. Heden komen per extra stoomboot van Londen 400 Engelsche toeristen (leden van een Engelsche reisvereeniging) in Rotter dam om verschillende plaat-sen in ons land te bezoeken. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren is medegedeeld dat de heer Jan ter Laan zich niet meer beschikbaar stelt als wethouder voor de volkshuisves ting te Rotterdam. RECLAME. 4762 DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Genève. Curtius en Schober hebben te Genève gisteren opnieuw besprekingen gevoerd. Alle belangstelling is thans gericht op het vonnis van het Permanente Hof inzake de tolunie Volgens Havas is dit uitge vallen ten gunste van Duitschland en ten ongunste van Oostenryk. Er werd vastge steld. dat het plan weliswaar geen inbreuk maakt op de verdragen van Versailles en St Germain, doch wel op het protocol vah Genève van 1922. Dit echter onder het grootste voorbe houd. De Duitsche rijkskanselier liet zich aldus uit: „Wanneer de uitspraak in Den Haag voor ons gunstig uitvalt, dan moet de we reld erkennen, dat Duitschland 't probleem van de toltarieven een schrede naar een definitieve oplossing heeft vooruitgebracht. Nadat Duitschland zijn bereidheid ver klaard heeft, met andere landen over soortgelijke tolunies to onderhandelen, zullen wij afwachten, of de andere regee ringen een doeltreffende oplossing voor stellen." Het rapport van de Credietcommissie der Europeesche Commissie bevat een uit gebreid onderzoek naar de oorzaken van de economische wereldcrisis. Het legt er den nadruk cp, dat sinds Mei j.l. gebeur tenissen hebben plaats gehad, die bewezen hebben, dat de toestand van die staten, die op groote schaal credieten op korten tormijn hebben opgenomen, buitengewoon moeilijk is. Het bericht refereert met na druk aan het rapport van de commissie van deskundigen to Bazel, waarin 't her- stelvraagstuk als een der essentieele oor zaken van de economische wereldcrisis wordt genoemd en verwijst nadrukkelijk naar het voorstel der Fransche regeering de financieele commissie tot internationale financieele controle instantief om te vor men. De financieele commissie moet, al dus het rapport, op grond van de aan wijzingen van den Raad, bij het verstrek ken van internationale leeningen op lan gen termijn een beslissende rol spelen. De deskundigen stellen voor,#dat als te voren de bank van internationale betalingen als trustee zal optreden. Voorts wordt door het rapport een engere samenwerking aanbevolen tusschen de financieele orga nisatie van den Volkenbond, de bank van internationale betalingen en de circula tiebanken der afzonderlijke landen. De economische coördinatie-commissie van de Europeesche commissie heeft gis teren het voorstel van Litwinoff, dat de staten conventies zouden sluiten, waarbij zy zich verplichten» elkaar economisch niet aan te vallen, in behandeling geno men. De „Msbe meldt daarover: Litwinoff betoogde, dat. naar zijn mee ning, onder een economischen aanval zou moeten verstaan worden een discriminatie der staten op economisch gebied. Curtius en Grandi hebben de instem ming, die zij reeds in Mei aan het voorstel van Litwinoff gaven, herhaald, doch Fran cois Poncet heeft namens de Fransche regeering tegen een overijlde goedkeuring van Litwinoff's voorstel gewaarschuwd. De Fransche gedelegeerde verklaarde principieel geen bezwaren tegen 't sovjet- voorstel to hebben doch het is naar zijn meening niet zoo eenvoudig als Litwinoff het voorstelt, zoodat een nauwkeurig on derzoek in details noodzakelijk is. Dr. Colijn en de Zwitser Stucky sloten zich bij het dringend verzoek van Poncet tot een ernstige bestudeering van het Russische voorstel aan. Zij wezen op de moeilijkheid, om te beslissen, of bijv. het verleenen van de meestbeguhstigingsclau- sule of het toestaan van voorkeurrechten zooals thnas aan eenige OostEuropeesche landbouwstaten worden verleend, als discriminatie te beschouwen zou zijn. Litwinoff meende, dat zijn voorstel met het handhaven van de meestbegunsti- gingsclausule en met het verleenen van voorkeurrechten aan zeer enkele staten niet onvereenigbaar zou zijn. Litwinoff drong nogmaals aan op de noodzakelijk heid van snelle maatregelen, daar de economische crisis zich zoo snel ontwik kelt, dat een langdurige bestudeering geen doel meer heeft. Hij stemde er echter ten slotte in toe, dat zijn voorstel zooals Poncet en Colijn in overweging gaven, waarbij ook Curtius zich tenslotte aansloot, door een bijzon dere deskundigencommissie zal bestudeerd worden. De coördinatie-commissie zal heden be slissen, aan welke deskundigencommissie de studie zal worden toevertrouwd. Poncet en Colijn stolden voor het eco nomische Volkenbondscomité met de be studeering te belasten en een Russisch lid dan aan het economisch comité toe te voegen. Een nadeel is echter, dat het economisch Volkenbondscomité waar schijnlijk eerst eind October zal bijeen komen. Het minderheden-congres is besloten met het aannemen der gebruikelijke reso luties in het belang der minderheden. o - DUITSCHLAND. Nog een rede van Stegerwald. Op het congres der vakvereenigingen té Frankfurt heeft minister Stegerwald het woord gevoerd. Hij zeide o.a.: In den komenden tijd staat de arbei dersbeweging voor drie kwesties: le. Wat moet in het algemeen, en wat in Duitschland geschieden om eindelijk vrede in Europa te hebben? 2e. Hoe bren gen wij de organen van den democra- tischen staat door de huidige groote crisis heen? 3e. Hoe brengen wij de werk- loozen door den a.s. winter? Door den oorlog en de daarmede ge paard gaande verschijnselen zijn ons van 100 tot 150 milliard onttrokken. Thans zijn in het Duitsche bedrijfsleven 90 milliard R. M. aan credieten gestoken. Een wev'lijke wijziging van het sys teem der aruitrale uitspraken ligt op het oogenblik nog niet in het voornemen. Het staat thans zeer ongunstig met de wettelijke sociale verzekering. Stegerwald verklaarde, er op te kunnen rekenen, dat zij in 1931 zonder de werkloozenverzeke- ring van 1 tot 11/4 milliard R.M. minder zal opbrengen dan in 1929. Of de werk- loozen met de tot nu toe gestorte bijdra gen in de werkloozenverzekering en met de thans geldende crisisbelasting den volgenden winter zullen kunnen door komen. is nog, aldus Stegerwald, de vraag Wat de kwestie „hoe komen de werk- loozen den volgenden winter door", aan gaat zeide de minister er op te rekenen, dat tot 31 Maart a.s. door werkloozen verzekering, rijk en gemeente 2 milliard R.M, voor de werkloozen zal moeten worden opgebracht, In verband met de geringe betalingsmiddelen in het binnen land zullen in de komende weken alle middelen moeten worden aangewend, om de werkloosheid op den laagst denkbaren stand terug te brengen en de werkloozen in den komenden winter toereikend tc steunen. Rijkskanselier dr. Brüning zal heden de vertegenwoordigers der Soc. Dem. Rijks dagfractie voor een bespreking ontvangen. Daarbij zullen de voor den a.s. winter te nemen maatregelen en de door de Soc. Dem. geëischte wijziging der Noodverorde ning van Juni j.l. worden besproken. Voorts zal hij ook nog de ministers van Financiën der Noord- en Midden Duitsche landen behalve Pruisen ontvangen. o ENGELAND. De regeering beraadslaagt. - Mac Donald en Thomas. Gistermiddag is in de kamer van den premier in het Lagerhuis de aangekon digde kabinetsraad gehouden. Alle tien ministers waren aanwezig en de andere ministers, die niet tot het kabinet be- hooren, vergaderden in een aangrenzend vertrek om bij de hand te zijn als er in lichtingen noodig waren. De bijeenkomst duurde bijna 2 uur en is in den loop van den avond hervat. Heden hoopt men klaar te komen met het vaststellen der bezuinigingen. Het eigenlijke financieele plan zal langer besprekingen eischen. Deze zullen des noods de heele week worden voortgezet. Het Lagerhuis zal niet tegen 8 Septem ber worden bijeengeroepen, zooals aan vankelijk het plan was; men wil eerst de heele zaak ernstig voorbereiden, om het Huis in staat te stellen met volkomen kennis van zaken te oordeelen. Vermoe delijk zal de bijeenkomst eerst op 10 of zelfs 15 September plaats hebben. Onder de bezuinigingsmaatregelen, die thans definitief zijn goedgekeurd, bevindt zich de vermindering van de salarissen van de kabinetsministers, rechters, Lager huisleden, enz. Ofschoon de premier gedurende zijn te Lossiemouth doorgebracht weekend eenige rust heeft kunnen genieten, bleef hij toch allerminst gespeend voor staatszorgen. Zoo was hij geregeld in telephonische verbinding met Downingstreet, terwijl hij een gedeelte van den Zondag besteedde aan het opstellen van een antwoord aan de plaatselijke executieve van de Labour- partij in zijn kiesdistrict Seaham. De premier heeft tal van brieven ont vangen van personen uit alle klassen der maatschappij, waarin goedkeuring wordt uitgesproken over zijn handelwijze der laatste weken. In het bijzonder was hij zeer getroffen 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2