Een nieuw Kinderverhaal. 72ste Jaarsrane MAANDAG 31 AUGUSTUS 1931 No. 21917 Oil nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BINNENLAND. ONZE YACANTIE-FOTO'S. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTg Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -|- portokosten. DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. Een opgewekte stemming. Het is ontegenzeggelijk een feit, dat sinds de oprichting van de vereeniging Koninginnedag" de 31ste Augustus inten siever en door meerderen wordt gevierd an voordien. Weliswaar is het eigenlijke eestprogramma nog van zeer bescheiden mvang, doch het streven der vereeniging is ook merkbaar in de vlagversiering in de binnenstad en het aantal burgers en bur geressen. dat zich de borst tooit met oranje. Het is of men op een aansporing gewacht heeft om van zijn gezindheid jegens ons Vorstenhuis te doen blijken. Ook de tramwagens der N.Z.H. en H.T.M. prijkten in de gebruikelijke vlaggentooi. De verjaardag van H.M. de Koningin werd reeds Zaterdagmiddag en -avond in verschillende stadswijken gevierd o.a. in het Zijlsingelkwartier en op de Rijn- en Schiekade. In het Zijlsingelkwartier. Op verschillende punten in dit drukke kwartier waren Zaterdagmiddag onder lei ding van de buurtvereeniging „Eensge zindheid" voor de kinderen spelen geor ganiseerd. Een gezamehlijke wandeling door de straten ging hieraan vooraf. Van zelfsprekend werd met opgewektheid ge kampt door de jeugdige deelneemsters en deelnemers, terwijl 's avonds het muziek gezelschap van het 6de regiment Veld artillerie een concert gaf en tot besluit een rondgang maakte. Aan de Rijn- en Schiekade. Reeds Vrijdag was hier de versierings commissie druk in de weer om de straat een feestelijk aanzien te geven. Zaterdagmiddag om twee uur begonnen de feesten met kinderspelen. De voorzitter der Vereeniging, de heer Kuijntjes, opende met een kort woord den dag en het was een lust te zien hoe de kinderen kampten om een prijsje. De Commissie had gezorgd dat er voor elk der kinderen een prijsje was, zoodat elk met een blijde lach om 5 uur huiswaarts keerde. Om halfacht was het aantreden voor den optocht. Er werd een wandeling met muziek gemaakt langs de Rijn- en Schie kade en daarna werd met de schitterend verlichte stoomboot „Concordia" nog enkele malen langs de huizen gevaren, alles opgeluisterd door opgewekte muziek van het corps „de Post". Te elf uur was het feest afgeloopen en ieder was blij en voldaan over 't genotene. Een woord van dank aan de politie voor hasr keurige regeling mag hier niet ont breken. Vanmorgen begonnen de feestelijkheden in de stad met het traditioneelc kinderfeest in de Stadszaal. Hieraan is sedert het vorige jaar in zooverre uitbreiding ge geven, dat het wordt voorafgegaan door een défilé voor den burgemeester. Te circa halfnegen verzamelden de kin deren zich op een zestal plaatsen in de stad om vervolgens met vlaggen en sjer pen getooid, door de stad te marcheeren en tenslotte op de Boommarkt bijeen te komen. Hier werd de lange stoet in voorbeeldige orde op&isteld en trokken de kinderen onder leif pa; van den heer S. J. Koop- mans larigtiehet Kort Rapenburg naar de woning van den burgemeester. Deze had zich met zijn echtgenoote en kinderen voor het huis opgesMd en beantwoordde vrien delijk wuivend de kinderen, die hem met hun vlaggen toezwaaiden en uit volle borst de liedjes meezongen, welke de diverse muziekcorpsen bliezen. Precies on tijd klokke 10 uur arriveerden de fuim 1500 kinderen aan de Stadszaal, waar zij In de groote zaal en in den foyer werden ondergebracht, welke beide eenvoudig doch smaakvol met vlaggen en groen waren versierd. De voorzitter, de heer W. Koops Azn. heette allen hartelijk welkom en be groette in het bijzonder de wethouders Tepe en Goslinga, inspecteur Baak, pas toor Vijverberg, voorzitter der R.-K. Schoolvereeniging. den heer Boot, voor zitter der plaatselijke schoolcommissie en de dames en heeren geleidsters en gelei ders, wien spr. dank bracht voor hun bereidwilligheid en medewerking. Na terloops te hebben gewezen op de beteekenis van dezen dag, stelde de heer Koops voor om uit naam van alle kinde ren H.M. de Koningin telegrafisch geluk te wenschen waarmede de schooljeugd met een overdoovend hoera instemde. De muziek zette vervolgens het Wilhelmus in, dat door allen staande werd meegezongen. In den foyer werden de kinderen toege sproken door den heer J. A. Zuidhoff. Daarna werd in beide zalen een afwisse lend programma vertoond, bestaande uit zang. gymnastiek en poppenspel, terwijl de kinderen rijkelijk werden onthaald op allerlei lekkernijen, welke gretig hun weg vonden. Omstreeks 1 uur was het feest af geloopen. Men behoefde de glundere ge zichtjes maar te zien om te weten, dat het jonge volkje zich opperbest had ver- i maakt. Tegen half elf begaven zich velen naar het Schuttersveld, waar de parade werd gehouden. Hieraan werd deelgeno men door het 4de regiment infanterie en het Gde regiment veldartillerie, beide op grootste sterkte en met medewerking van het muziekcorps van 6 R.V.A. Majoor Haitsma Muilier van dat regiment fun geerde als paradecommandant, terwijl de troepen werden geïnspecteerd door den garnizoenscommandant, luitenant-kolonel G. Le Poole. Burgemeester van de Sande Bakhuyzen woonde de parade, welke om elf uur was afgeloopen, bij. Behalve door het college van B. en W. namens den gemeenteraad werden nog telegrafische gclukwenschen verzonden door het bestuur van de Ver. I „Koninginnedag" en door de Leidsche Chr. Oranjevereeniging. De tekst dier te legrammen luidde als volgt: Vereeniging Koninginnedag te Leiden biedt Uwe Majesteit eerbiedig, naast j krachtigen heilwensch de verzekering harer onverzwakte trouw en aanhanke- i lijkheid. Niettegenstaande den nood van i velen viert Leiden heden opgewekt feest in de hoop, dat deze nood onder Uw wijs bestuur mag worden verzacht of gelenigd. w.g. LABRIJN. voorzitter GEYTENBEEK, secretaris. De Leidsche Chr. Oranjevereeniging met het gansche volk zoo verblijd om den zegen van dezen dag, biedt onderdanigst Uwe Majesteit en Haar Huls de hartelijkste ge- lukwenschen aan, smeekt dat de God on zer vaderen die moge vervullen en belooft onwankelbare trouw aan het historisch verband tusschen Oranje en Nederland. (w.g.) ds. H. THOMAS, Voorzitter L. BOEKKOOI. Secretaris. Vanmiddag worden op het Schutters veld de kinder- en ruiterfeesten gehouden, terwijl er vanavond op de Korenbeurs, de Lammermarkt en in het Plantsoen wordt geconcerteerd. Op laatstgenoemde plaats vindt tevens het door de Ver. „Koningin nedag" georganiseerde avondfeest plaats. Parkconcert. Het programma van het Concert in het Plantsoen te geven door het Leidsch Har moniegezelschap „de Post", dir. de heef M. Bolderdijk (Eerelid), dat om half negen aanvangt luidt als volgt: 1. Volksliederen. 2. Huldigingsmarsch, C. L. Boer. 3. Lc Dimanche aux Champs (Ouverture) L E. Rers. 4. Flots du Da nube (Grande Valse de Concert) J Ivano- vici. 5. Wagneriana (Potpourri brillante des Motifs des Opera's de R. Wagner) par. Jos. Kessels. 6. The Gladiators Farewell, H. L. Blankenburg. Pauze. 7. Grenadiers marsch, Dunkier. 8. Se- mailles et Moisson (Fantasie) H. Kling. 9. Heinzelmannchens Wachtparade, C. Noach 10. Dolorès Valse, Emil Waldteufel. 11. Pot pourri Populaire No. 10. G. Renaud. 12. Marsch Final. Ook in „Zomerzorg" is een Oranjeieest gearrangeerd. Wij komen op een en an der morgen uitvoerig terug. PROGRAMMA PARKCONCERT. Het programma van het concert op Donderdag 3 September a.s. 's avonds 8 u. precies in het Plantsoen (Musis Sacrum) te geven door het Leidsch Politie Muziek- gezlschap, dir. de heer M. Bolderdijk, luidt als volgt: 1. Loudspeaker, marsch, S. P. van Leeuwen. 2. Clodio, ouverture, L. H. S. Jongers. 3. La Vierge de Domremy, fantaisie, J. M. Bonjean. 4. Belphegor, marsch, E. Brepsant. 5. La Fète Triomphale, fantaisie, G. Joh. van Dam. Pauze. 6. Diane de France, ouvert., L. Blémant. 7. Am Frülingsmorgen, wals. F. V. D. Bossche. 8. Le Trouvèrs, potpourri sur l'opéra, M. J. H. Kessels. 9. Leidsche Politie Jubileummarsch, M. Bolderdijk. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende de uitvoering niet te loopen en dit programma uit te knippen. Bij goed weer zullen voor de luisteraars stoelen beschikbaar worden gesteld ad 10 cent per stoel. SCHIPPER AAN HOOFD EN SCHOUDER GETROFFEN. Zaterdagmorgen te kwart over elf werd de 48-jarige schipper Joh W„ liggende met zijn schuit aan den Overrijn, tijdens het lossen getroffen door een 300 K.G. zware last. doordat de lier brak. Hij kreeg dientengevolge een bloedende wond aan het hoofd, alsmede een schouderontwrich ting. Na door den E.H.D. verbonden te zijn, moest hij naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd worden. o AANRIJDINGEN. Op den Stationsweg vond gisterenmor gen te 8 uur 'n aanrijding plaats tusschen twee motorrijders, waardoor een der mo torrijwielen én een ijscowagen beschadigd werden. Een duorijdster viel tegen den grond en bekwam een buil aan het achter hoofd. Gistermiddag te half vier reden op den Haagweg twee wielrijders tegen elkaar op; een van hen kwam terecht tegen de 21-ja- rige mej. J. R., die in de sloot viel, doch door omstanders uit 't water gehaald werd, waarna men haar per auto naar huls ver voerde. De aangeredene had geen letsel bekomen. Gisteravond te 10 uur is door de on voorzichtigheid van een automobilist op de hoek van de Haarlemmerstraat-Prin- sessekade L. C. W. H. aangereden, dio schaafwonden aan handen en knieën be kwam. m Hedenmorgen te kwart over zes vond 'n aanrijding plaats tusschen 'n met een paard bespannen wagen bestuurd door A. Z„ komende uit de Narmstraat en een tramwagen der H.T.M., rijdende in de rich ting Haarlemmerstraat. Het paard werd aan de achterzijde gewond, terwijl Z. en de naast hem zittende v. B. van de bok spongen. Daarbij werd de laatste vrij ern stig verwond, zoodat hij naar het Acad. Ziekenhuis moest worden overgebracht. Nu de vacanties ten einde zijn, zullen wij morgen aanvangen met een nieuw geïllustreerd Kinderver haal. Dit is getiteld: Wat Kikker Karei en Tuimelt je beleefden. Wij houden ons overtuigd, dat dit verhaal een gunstig onthaal zal vinden bij de jeugd. DE DIRECTIE. DE WINTERDIENST DER NED. SPOORWEGEN. Met den a.s. Winterdienst der Nederl. Spoorwegen, welke Zondag 4 October a.s. aanvangt, komt er weinig verandering in den treinenloop. Op de lijn Leiden WoerdenUtrecht zullen de locaaltreinen naar Bodegraven blijven loopen evenals de nieuw ingelegde treinen naar en van Utrecht. Op de lijn AmsterdamLeiden Den HaagRotterdam komt ook weinig verandering; alleen vervallen een paar buitenlandsche treinen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijvingen: Firma Selico Stationsweg 2, Leiden. Papierhandel en techn. teekenmaterialen. Vennooten: L. L. Servaas, Leiden en L. J. Liezenberg, Leiden. Incasso-Bank N. V. (bijkantoor) Brec- straat 19, Leiden. Hoofdzetel: Heeren gracht 531537, Amsterdam. Fa. P. J. van der Linden, Julianastraat 79 en 83 Alphen a. d. Rijn, drukkerij en boekhandel Bovengenoemde handelszaak is omgezgt in een vennootschap onder firma onder den naam- Firma P. J. van der Linden Vennooten: J Konis, Alphen a.d. Rijn en H. Melisie, Alphen a.d. Rijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutel, „Wilka"-sleutel. zakmes, bankbiljet a f. 25.zak inhoudende vischnet enz,, tabakszak, portemonnaie met inhoud, rijwielbelastingplaatje, rij- wielbelastingplaatje in etui, handschoe nen, sleutel van een melkbus, vilten hoed, regenjas, montuur van een bril, eano, zilveren ringetje, badpak, autoband, gummi regenmantel, zwarte kralen, hals band, leesboek getiteld „Om het geld", motorbril, padvindersfluit, gouden broche met paars steentje, deksel van een auto koffer, kindertaschje met inhoud, gym nastiekschoen, blauwe meisjesmuts. paar dendeken, pakje inhoudende hartOdoek enz.; ledige actentasch, pakje inhoudende soortbroek, boekje van de N.V. Wernincks Kalkfabrieken, rijwielpomp, rozenkrans in etui, autonummerplaat H. 47340, koffer inhoudende lijfgoederen, reismandje in houdende damesondergoederen, 3 pakken margarineboter. motorbroek, gebrand zilveren dames-armbandhorloge, wit da mesbontje. fietstasch, wollen damestasch- je met inhoud, wollen muts, pak inhou dende tabakspijpen, gummi rijtuigband, hondenzweep, bril met hoornen montuur, paarlen halsketting, benzinedop van een auto, notitieboekje, zwarte dameshoed, rol bouwkundige teekeningen, jaarboekje der Rijksuniversiteit, stoffen damesman tel. Angora kat, pakje inhoudende boek en paar handschoenen, cahier van C. Wen- sinck. zilveren portretbroche, groene re genmantel. actentasch van H. J. F. Herold zak inhoudende noten, nagelgarnituur, 2 bankbiljetten a f 10. Gevonden in de Electrische tram (stads- lijn). Parapluie, kinder jasje, handschoen, zilveren damesvulpotloot. Gevonden in een autobus van Stads verkeer Parapluie, borstel, kinderschortje, oog klep, blauwe dameshoed. Gevonden in het postkantoor. Bruin lederen heeren-portemonnaie met inhoud Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten Polttie-bureele alhier eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. Met ingang van heden is door de firma van Dorp, alhier, aan den heer A. Horrée, die gedurende 52 jaar aan de zaak verbonden is geweest, pensioen ver leend. Aan de meesterknechts Flaman en de Vroede der N V. Textielfabrieken v.h. Gebrs. van Wijk en Co., is niet, zooals in ons blad van Zaterdag 1.1. vermeld, de bronzen medaille der Oranje-Nassau-orde verleend, doch deze medaille in zilver. Zaterdagmiddag bracht een tiental leden van de plaatselijke afdeeling der C. J. M. V. een bezoek aan onze zetterij en drukkerij. Met groote belangstelling wer den door de jeugdige bezoekers de ver schillende onderdeelen van het bedrijf in oogenschouw genomen. De Zaterdag alhier gehouden vlagge tjesverkoop ten bate van het Chr. Militair Tehuis aan den Morschweg heeft f. 183. opgebracht. Ter gelegenheid van den Katholie kendag, welke Zondag 6 September a s. te Utrecht gehouden zal worden, zal de Ned. Spoorwegen 32 extratreinen uit alle dee- len des lands naar Utrecht laten loopen, voor vervoer der R.K. vakvereenigingen en R.K. afgevaardigden. Ook van Leiden zullen extra treinen naar Utrecht loopen. 's Avonds zullen be halve van Utrecht C.S. ook van Utrecht V. 14 extra treinen vertrekken, daar 's avonds op Utrecht Centraalstation geen plaats ruimte meer is om alles op tijd te laten vertrekken. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 24 Augustus32 volw. pers. Dinsdag 25 Augustus 33 Woensdag 26 Augustus 31 Donderdag 27 Augustus 33 Vrijdag 28 Augustus 32 Zaterdag 29 Augustus 28 Voor de jaarlijksche feestgave van haring en wittebrood op 3 October a.s. hebben zich 2200 personen laten inschrij ven. d.i. 300 minder dan het vorige jaar. BINNENLAND. Officieele overdracht van het instructie vaartuig „Prinses Juliana" (Binnenland, lste Blad). De opening van het vliegveld Twente. (Binnenland, lste Blad). Een vliegongeluk in Indië; één inlander gedood; twee ernstig gewond. (Uit Ned. Oost-Indië, lste Blad). BUITENLAND. Het Volkcnbondswerk te Genève. (Bui tenland, lste Blad). Mc Donald's kiesdistrict laat hem in den steek. (Buitenland, lste Blad). Een politieke moord in Polen (Buitenl., lste Blad). Loonsverlagingen in Hongarije. (Buiten land, lste Blad). INSTRUCTIEVAARTUIG PRINSES JULIANA. Zaterdag van den bouwer overgenomen. Het nieuwe opleidingsvaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart, is Zaterdagmiddag tijdens den officieelen proeftocht van Den Helder over de Zuiderzee naar Amsterdam, door den directeur van dit fonds, den heer G. de Jong, overgenomen van den bouwer, den heer J. Koster Hzn. te Groningen On geveer ter hoogte van Hoorn werd de groenwitte vlag van de werf „Giaeon" ge streken en even later wapperde van den bazaansmast de oranjeblauwe wimpel van het Onderwijsfonds. Aan deze handeling, die het officieele begin beteekent van een nieuw tijdperk voor het onderwijs aan de toekomstige binnenschippers, waren eenige toespraken voorafgegaan Van de uitge- noodigden noemen wij schout bij nacht C. J. E. Brutel de la Rivière, commandant der marine te Willemsoord met zijn adjudant luit. ter zee le kl. Moolenburgh, den hoofd inspecteur voor de scheepvaart C. Fock. de inspecteurs in het 2de en 4de district. Van der Boom en Mellema, den heer M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van het Nijver heidsonderwijs, den heer J. Koster, direc teur van de werf „Gideon', den heer ir. en mej. ir. Brons namens de directie van Brons' Motorenfabriek te Appingedam en J. Goedkoop, directeur van de Kromhout- motorenfabriek te Amsterdam, burgemees ter Diessen van Den Helder, den heer Scholten, onderhavenmeester van Amster dam, bestuursleden en leeraren van het Onderwijsfonds. DE POSTVLUCHTEN. Het 23ste retourvliegtuig de P.H.-A.G.R. is gistermorgen te 8.20 uur uit Praag ver trokken en is om 12.30 uur te Schiphol geland. TWEE JUBILEA Dezer dagen zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr. H. W. Methorst benoemd werd tot directeur van het Centraal Bu reau voor de Statistiek en dr. J. R. B. de Roos tot secretaris der Centrale Commis sie voor de Statistiek. Op verlangen van beiden zal de herdenking hiervan zonder eenige feestelijkheid plaats hebben. AAN DEN DUITSCHEN RIJN. Ingezonden door J. J. HOOGENDOORN te Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1