GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. NA Mgr. NOLENS' OVERLIJDEN. Wat dc bladen zeggen. Voor de microfoon van den KR.O. heeft mr. C. Goseling, voorzitter van den R.-K. Partijraad gisteravond een herdenkings rede gehouden in verband met het over lijden van mgr. Nolens. Wij laten hier nog eenige pers-stemmen volgen: Het Centrum i oud-minister Aalberse): „Wat is eigenlijk het levensgeheim van dezen buitengewonen man geweest? Ik geloof dit: schuchter in alles, was hij schuchter boven alles in het heilige Daar om viel het niet op, maar de grondtoon van zijn wezen werd gegeven door zijn priester-zijn Hij las zijn Mis altijd in het kleine huiskapelletje, en hij had daar liefst niemand bij Maar de enkelen, wien dit voorrecht ten deel viel. kwamen er vandaan diep gesticht Zoo was het ook op zijn ziekbed Alle vertoon wenschte hij gemeden Reeds op Dinsdag 4 Augustus ontving hij de laatste H.H. Sacramenten, maar er mocht niets van gepubliceerd worden. Telkens wanneer ik bij hem kwam. zeide hij: „Ik ben ge heel geresigneerd", en dan weer. ,,'t is goed wat er met me gebeurt, maak daarover geen zorg." Zoo is hij gestorven, in vrome eenzaam heid. zooals hij geleefd heeft God hebbe zijn ziel en beloone hem voor al wat hij deed voor zijn land en zijn volk. Nederland. Katholiek Nederland inzon derheid, heeft een groot verlies geleden. Zijn voorbeeld blljve ons. en zijn voor bede." „De Standaard": „Dat hij een der meest bedreven parlementariérs was. die onze Staten-Generaal kennen, is reeds op zich zelf een reden om zijn verlies te betreu ren. Een 35-jarig lidmaatschap der Kamer daarbij een lid voor wien het woord „ab sentie" niet geschreven was: die door zijn opleiding en studie het terrein van Rechts en Staatswetenschap geheel beheerschte. Ten slotte vol van belangstelling voor den Kamer-arbeid. Dit alles te zaam maakte hem tot „primus inter pares". Maar niet daarin alleen lag de beteeke- nis van Nolens. Hij was ook de onbetwist bare leider van de sterkste groep in de Kamer van de 30 man tellende Roomsch- Katholieke fractie. En dat. gepaard aan zijn groote begaafdheden, maakte hem tot verreweg den invloedrijksten parlementa riër uit de laatste 25 jaren. Een invloed, die vooral uitkwam na de invoering der Evenredige vertegenwoordiging in ons land met de daarmee gepaard gaande geleide lijke verzwakking van den band tusschen de groepen der voormalige coalitie. De toestand toch was toen zoo, dat geen enkel Kabinet in Nederland meer denk baar was, dat het zonder den steun van Nolens kon redden. Hij hield den sleutel van elke positie. Dat Nolens van dien invloed in het be lang van het Roomsch-KathoLieke volks deel gebruik maakte, ligt voor de hand, maar er moet aan worden toegevoegd: nimmer een ongepast gebruik, nimmer ipet veronachtzaming van de algemeene landsbelangen. Integendeel mag van hem getuigd, dat hij een voortreffelijk vader lander was, met een open oog voor de realiteit der verhoudingen ten onzent." De „Nederlandier" prof Slotemaker de Bruïnel„De geestelijke visie ging Nolens nog boven zijn sociale visie; de geestelijke inslag in de regeering van het land èn in de onderlinge ontmoeting der samenwer- kenden ging bij hem vóór. Tenslotte was hem de algemeene geestelijke mentaliteit in ons volk en in groepen van ons volk toch gewichtiger dan de vraag, of een be paalde practische maatregel al dan niet getroffen werd. Het is deze binnenzijde, die ik soms meende te ontdekken, waardoor ik zon der dat tusschen ons ooit iets van intimi teit is gegroeid niet enkel eerbied voor Nolens had maar sympathie voor hem koesterde. 'k Wil dit graag zeggen, nu zijn dood baar onder ons staat. Vergis ik mij; geldt alleen de buitenkant van Nolens? 'k Geloof het niet, maar het het zij zoo. Ik heb dan toch een bloem en niets anders dan een bloem gelegd op zijn graf. 'k Deed het gaarne. En met weemoed". „Het Volk": „Het hoofdmoment van zijn levenswerk was meer van conserveerenden dan van scheppenden aard. Ook in deze taakvervulling lag echter iets groots. Want hij heeft dezen arbeid immer verricht met een onkreukbare trouw, met terzijde stelling van eigen begeerten. Indien No- lens gewild had, zou groote schittering zeker zijn deel zijn geworden. Hij gaf ech ter de voorkeur aan een blijvende vervul ling van het leiderschap zijner fractie, overeenkomstig de richtlijnen, die zij hier voor getrokken had. Aan dit onbaatzuchtig staatsmanschap brengt in deze ure ook de tegenstander gaarne een eerbiedig saluut." m Het Centrum meldt nog Als eerste op de lijst komt voor het ver vullen van de door het overlijden van mgr. W. H. Nolens ontstane vacture in de Tweede Kamer in aanmerking de heer P. J. Rutten te Wansum, oud-lid der Tweede Kamer. Een opvolger voor den kwaliteitszetel van mgr. Nolens is er niet, daar bij de candidaatstelling in 1929 de heer Regout, die daarvoor was bestemd, op reis was en toen zijn bereidverklaring niet heeft in gezonden en daarom van de candidaten- lijst kieskring Limburg moest worden afgevoerd. o HET STANDBEELD VAN F. DOMELA NIEUWENHUIS. Dc plechtige onthulling tc Amsterdam. Op het Nassauplein te Amsterdam tus schen de twee nieuwe monumentale brug gen is hedenmiddag onder zeer groote be langstelling een bronzen monument ont huld voor den pionier der socialistische be weging wijlen F. Domela Nleuwenhuis. Het geeft den groote strijder in de arbeiders beweging weer ten voeten uit, als stond hij tc betoogen voor een vergadering Op het voetstuk van lava-basalt is aan de voorzijde een relief figuur van Prome theus en aan de achterzijde een bronzen plaat aangebracht, met een inscriptie, be vattende de geboorte en overlijdens-datum met die van de onthulling. Voor deze plechtigheid was een groot deel van het Nassauplein afgezet. Hoe meer het oogenblik van de onthulling na derde, hoe grooter het aantal toeschou wers werd, achter het politiecordon. Tegen drie uur kwam een groote stoet, vccrzlen van vlaggen en doeken, bij het monument aan. In dezen stoet, die zich had opgesteld bij het IJsclubterrein, liepen mee de ledent van het monument-fonds, een groot aantal politieke vereenigingen en vakorganisaties. De plechtigheid werd geopend met het spelen van de „Internationale". Door den Voorzitter van het monument-comité den heer Prien, werd in het kort de wor dingsgeschiedenis van het standbeeld uiteengezet. In Maart 1928 werd ten con- gresse van de Ned. Syndicalistische Fede ratie van Overheidspersoneel het besluit genomen een comité samen te stellen, met het doel te komen tot het oprichten van een monument voor wijlen Ferd. Domela Nieuwenhuis. Aan den eersten oproep heb ben alle organisaties staande op het liber taire standpunt hun medewerking ver leend. Het kapitaal, noodig voor den bouw van dit schoone monument, hetgeen wij op het punt zijn, voor U te onthullen, moest, zeide spr„ door de arbeiders zelf bijeenge bracht worden, niet om het persoonlijke van Domela Nieuwenhuis te verheerlijken, maar om zijn ideaal van het sociaal anar chisme, welk ideaal wij ons eigen gemaakt hebben, eens tot werkelijkheid te doen worden. De toeleg is volkomen gelukt, sterke staaltjes van toewijding aan het beginsel van onzen grooten pionier zijn ons gedu rende de werkzaamheden getoond, de ar beiders hebben in dezen weder eens ge toond dat, waar zij hunne schouders onder een bepaald werk zetten, zij dit ook tot het einde voltooien. De medewerking, welke ons comité ondervonden heeft, was buiten elke verwachting en heeft nog maals nadrukkelijk vastgelegd hoe hoog F. Domela Nieuwenhuis bij vriend en vijand stond aangeschreven. De directies van de verschillende Gemeentelijke bedrijven, die wij noodig hadden in de voorkomende werkzaamheden tot plaatsing van het mo nument, zijn ons in deze zeer tegemoet ge komen. Spr. dankte hierna allen voor hun me dewerking, in het bijzonder den wethouder voor de Publieke Werken dr. E. J. Abrahams, de heer Berlage. Mendes da Costa en Roland Holst, die de commissie vormden, welke de kunstwaarde van het monument heeft beoordeeld en tenslotte den beeldhouwer, den heer Johan Polet. Onder het spelen van het Largo van Handel, werd door mevrouw de wed. B. Domela Nieuwenhuis het doek, dat de fi guur van Nieuwenhuis nog onttrok aan den blik der aanwezigen, weggenomen. Nadat het applaus was bedaard, was het de heer G. Rijnders, van „De Vrije Socia list", die in het kort schetste wat Domela Nieuwenhuis geweest is voor de arbeiders beweging. Hij gewaagde daarbij van den moed, de durf, de offervaardigheid en de solidariteit van dezen grooten man. Hij wekte op de voetsporen van Domela Nieu wenhuis te volgen. Hij hoopte dat nog eenmaal de tijd zal komen, dat het beeld er zal staan als een vrijheids- en over winningsbeeld te midden van een jui chende. gelukkige, welvarende mensch- heid. Na deze toegejuichte rede werden ver schillende liederen ten gehoore gebracht. Vervolgens voerden een 12-tal afgevaar digden van verschillende vereenigingen het woord Tenslotte werd een défilé gehouden langs 't nieuwe monument en werd dooi den stoet afgemarcheerd, zooals hij was gekomen in de richting van de De Witten- kade, onder de tonen van de Marseillaise, de Socialistenmarsch en de Internationale. De dag zou worden besloten met een herdenkingsavond in het Concertgebouw. o ORGANISATIE VAN DEN REGEERINGSPERSDIENST. Instelling eencr ministerieele commissie van advies. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft ingesteld een commissie, bestemd om de Regeering van advies te dienen ter zake van de organisatie van een Regee- ringspersdienst. Tot leden van deze commissie zijn be noemd de heeren prof. mr. J. P. A. Fran cois, administrateur aan het Departement van Buitenlandsche Zaken, voorzitter; D. J. von Balluseck te Amsterdam; Dr M. van Blankenstein te Scheveningen: Mr J. J. van Bolhuis te 's-Gravenhage; H. Kuipers, vice-president van de Vereeniging van Dagbladdirecteuren „De Nederlandsche Dagbladpers" voorzitter van de Katholieke Vereenigmg van Dagbladdirecteuren „De Katholieke Nederlandsche Dagbladpers" te Rotterdam; A. J. Lievegoed te 's-Graven hage; J. G Pater, chef van den persdienst van het Hoofdbestuur der Posterijen, Tele grafie en Telefonie tevens secretaris dei- commissie; mr. L. J Plemp van Duiveland. chef van het Bureau Pers aan het Ministe rie van Buitenlandsche Zaken; Th. J. M. Schaepman lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal: P. Visser, chef van de afdeeling Kunsten en Weteschappen aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. o HET INTERNATIONALE BLAUWE KRUIS. Ter gelegenheid van het gouden jubi leum der Nationale Christen Geheelont houders Vereeniging werd te Utrecht ook de algemeene vergadering van het Inter nationale Blauwe Kruis gehouden. Behalve de Nederlandsche bestuursleden. Prof. Slo temaker de Bruine, dp. D. van Krevelen en de heer J. Henri Ledeboer, waren aan wezig vertegenwoordigers van Zwitserland. België, rFankrijk, Denemarken, Noorwegen Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Duitschland, Italië en Ronga Thonga (Portugeesch Zuid- Afrika). De vergadering stond onder lei ding van ds. Ch. Dan. Junod van Neucha- tel, later onder die van prof. Slotemaker de Bruine. Ds. Junod hield een rede. waarin hij de overleden H.B leden, de heeren Daulte, Ludwig en Ant Rochat herdacht en allerlei betreffende den bond mee deelde. De geestverwante Blauwe Kruisver- eenigingen tellen samen ruim 120.000 leden. De verschillende vertegenwoordigers gaven verslag van den strijd in hun eigen land. Als voorzitter van het Internationale Blauwe Kruis werd herkozen ds. Junod Verder werden gekozen luitenant-kolonel F. de Benoit van Bern als secretaris-pen ningmeester, en prof. Lemaitre van Genève Daarna kwam het onderwerp ter sprake De intellectueelen en de geheelonthou dingsbeweging. Pastor Bode van Hannover hield daarover een referaat in de Duitsche en ds. Gallienne van Parijs in de Fransche taal. UIT NED. OOST-INDIE. GENEESKRACHTIG BADWATER. BUITENZORG, 27 Aug. (Aneta). De regeering ontving een telegram van den resident van Tapanoell waarin wordt medegedeeld dat twee Bataks, die ongeveer drie maanden geleden bij een auto-ongeluk werden gewond waarna zij werden opge nomen in het hospitaal te Baligé, daaruit ontslagen doch zich nog steeds stijf ge voelend, baadden bij hun terugkeer in de kampong in een bergbeekje hetwelk nabij Baligé in het Tobameer valt, na welk bad zij verklaarden wonderbaarlijk genezen te zijn Het bericht verspreidde zich ongeveer een maand geleden door de Bataklanden. Volgens een legende baadde de eerste radja van Singamanga zich toen hij per olifant op reis was naar Samosir op die plaats waar zich in het bergbeekje een vlakke heilige steen bevond en jaren ge leden plachtten bezoekers aan den radja van Singamanga zich van tevoren op die plaats te baden. Na de verspreiding van het bericht om trent de wonderbaarlijke genezing stroom den duizenden Bataks toe die daar even eens baden en gelooven aan de wonder kracht. Vele zieken zoeken er genezing, sommigen worden er in stervenden toe stand heen gedragen. Honderden personen baden zich tegelijk terwijl alle motorboo ten op het Tobameer en honderden vracht auto's de Bataks naar de bergbeek bren gen teneinde daar een bad te kunnen nemen. Nacht en dag wordt er constant doorgebaad. Thans worden de baden gere geld afgewisseld, n.l. telkens een kwartier voor de mannen en een kwartier voor de vrouwen. De politie en het bestuur houden toezicht. Ongeveer tienduizend Bataks kampeeren in de omgeving van de bad plaats in hutjes. Ter bestrijding van de groote kosten voor de baden is een retri butie vastgesteld en wel eene van tien cents. Tot op heden is alles rustig. Volgens loopende geruchten zijn reeds eenige zwaar-zieke personen geheel genezen. ONZE NIEUWE GEZANT IN CHINA. BATAVIA, 28 Augustus (Aneta) De nieuwbenoemde Nederlandsche gezant in China mr. W. J. R. Thorbecke is heden morgen op verzoek van H. M. de Koningin door den gouverneur-generaal van Neder landse!) Indië beëedigd. AUTO BOTST TEGEN TRAM. Een chauffeur gedood. Gisteravond tegen 9 uur heeft zich op den Rijswijkscheweg bij de Laakhaven te Den Haag een ernstig-auto-ongeval voor gedaan. Een personenauto, waarin 2 chauffeurs waren gezeten reed tegen een daar'rij dende tram. De 21-jarige-chauffeur Cor van Dam, wonende Bergweg 351 te Rotterdam werd hierbij zeer ernstig getroffen. Zijn borst kas werd ingedrukt en hij kreeg inwen dige bloedingen. De Geneeskundige Dienst bracht hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij echter na eenigen tijd den geest gaf. De andere chauffeur N. v. Willigen, uit de Wolstraat te Rotterdam, die eveneens naar 't ziekenhuis werd getransporteerd, was er minder ernstig aan toe. Deze be kwam een linkerdijbreuk en een hoofd wond, doch zijn toestand is niet ongunstig. Voorts kreeg een tramconducteur eenige snijwondjes aan zijn handen. Naar wij vernemen, waren beide chauf feurs met de auto op weg naar Scheve ningen, vanwaar zij hun vrouwen en kin deren, die daar vertoefden, zouden terug halen. Tenslotte vernamen wij, dat volgens ge noemden tramconducteur de oorzaak van de aanrijding gezocht moet worden in het springen van een band van de auto. o WEER EEN AUTOPEDVERBOD. Te Nijmegen, doch alleen voor trottoirs. Dezer dagen is gemeld, dat een bejaarde dame te Nijmegen het slachtoffer is ge worden van een aanrijding door een autoped. In verband hiermede heeft de waarnemende commissaris van politie een verbod uitgevaardigd van het rijden met autopeds op de trottoirs. Voor den rijweg geldt dit verbod niet, maar de commissaris waarschuwt tegen de gevaren, die aan het rijden met een autoped op den rijweg ver bonden zijn. Hbld. MET DEN VOET TUSSCHEN EEN DORSCHMACHINE. Te Bruinisse kwam een 67-jarige man met een voet tusschen een dorschmachine te vallen. De voet moest boven den enkel worden afgezet. o GECOMPLICEERDE AANRIJDING TE VENLO. Gisteravond had aan den Kaldenker- kerweg te Venlo een ernstig auto-ongeluk plaats. De 35-jarige mej. H„ wonende aan de Vierpaardjes te Venlo kwam per fiets van uit de Heutzstraat den Kaldenkerkerweg oprijden, juist op het moment, dat een Fordvrachtauto beladen met fruit en be stuurd door J. S. uit 's-Gravendeel. vanuit de richting Kaldenkerken naderde. Mej. H. heeft blijkbaar de macht over haar fiets verloren en reed tegen het voorgedeelte van de auto aan. Zij kwam te vallen, waarbij zij een gapende hoofdwonde opliep en ernstige inwendige kneuzingen kreeg. O.a waren een paar ribben gebroken en in een der longen gedrongen. De chauffeur, die de aanrijding nog pro beerde te voorkomen, wierp het stuur ge heel naar links om, met het gevolg, dat hij tegen den fietsenden slagersjongen H. aanreed, die eveneens kwam te vallen en zijn linkerschouder ontwrichtte. De zwaargewonde mej. H. is naar het R.-K. Ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is hopeloos. Msb. DE VERMISTE KANTOORBEDIENDE. De sinds Woensdag vermiste kantoor bediende J. F. uit de Disselstraat te Rot terdam is weer teruggekeerd. Hij heeft op de fiets Brabant en Limburg door kruist en is na twee dagen en twee nach ten afwezigheid weer in de ouderlijke wo ning teruggekeerd. De vader heeft onmid dellijk de politie opgebeld en heeft mee gedeeld, dat de knaap terecht was. terwijl hij bovendien ai het geld nog bij zich had, dat natuurlijk direct aan de eigenaren weer ter hand is .gesteld. Van een overval of iets dergelijks 'is niets gebleken. Gids (het oude kasteel toonend): „En dit, dames en heere is liet portret van Gravin de Vrekke tot Grijpe, die een ontijdige dood stierf tengevolge van haar groote gierig heid. Dames en heere, denk U es om de gids!" o BUITENLANDSCH GEMENGD. DOODELIJK ONGEVAL BIJ GOLFSPEL. Ronald Davis, de eigenaar van een be kende uitgeverij te Parijs is op tragische wijze om het leven gekomen. Op het golf terrein naderde hij een speler, die hem niet hoorde aankomen en hem onver wachts met een golfstick tegen den slaap trof. Davis viel bewusteloos neer en is, zonder tot bewustzijn tc zijn gekomen, in het ziekenhuis overleden. o EEN ZEILSCHIP VERGAAN. Aan de Westkust van Italië is gisteren een zeilschip met 6 man equipage gezon ken. Alleen de schipper kon door een Ita liaanse!) stoomschip gered worden, nadat hij 24 uur lang in stormachtig weer om zijn leven gevochten had. De andere vijf zijn verdronken. o ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN IN DEN KAUKASUS. Uit Nasjitsjewan in den Kaukasus wordt gemeld, dat overstroomingen daar groote schade hebben aangericht. Meer dan 40 personen zijn verdronken en er is veel vee omgekomen. Ruim 450 huizen werden ge heel vernield en 120 ernstig beschadigd. Ook eenige regeerihgsgebouwen zijn ver nield. Te Ordobat stortte een ziekenhuis in, waarin zich 30 zieken bevonden, die allen verdronken. Een deel van het garnizoen te Tiflis is naar het overstroomde gebied gezonden om hulp te verleenen. De schade wordt op 8 millioen roebel geschat. Nasjitsewan is onlangs geteisterd door een hevige aardbeving. AARDBEVING. Door een ontzettende aardbeving is, naar gemeld wordt, de stad Sharigh in het Quetta-district Noord-Indië) volkomen van den aardbodem verdwenen. De uitloo- pers van de aardbeving waren tot in Ka- ratsji waarneembaar. o VERKEERSONGELUKKEN MET DOODELIJKEN AFLOOP. In de buurt van Dresden hadden eenige ernstige ongevallen plaats. Gistermorgen reed een wever uit Ohorn met zijn motor tegen een postauto, waarmede eenige schoolkinderen werden vervoerd. Hij kwam onder het achterwiel terecht en overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis aan de bekomen wonden. Te Markershof is een slagersknecht met zijn motorfiets in botsing gekomen met een anderen motorrijder. Eenige uren later is hij aan de bekomen wonden overleden. Bij een botsing tusschen twee motorrij ders te Roehrsdorf is een bouwonderne mer zoodanig gewond, dat Hij later aan de gevolgen is overleden. o OVERVAL DOOR BOEREN. Nabij de Tsjechische grens zijn Poolsche grensbeambten door een groot aantal boeren uit de bergen overvallen. De beambten beraadslaagden juist over een plan om een einde te maken aan het smokkelen en stroopen der boeren. Plotseling vielen de boeren met hooi vorken, messen enz. bewapend het lokaal der grenswacht binnen en sloegen drie grenswachten bewusteloos. Een vierde be ambte. die wilde vluchten werd achter haald en neergeschoten. De politie heeft thans dc zaak in onderzoek en arresteer de 15 boeren. SLACHTOFFERS VAN GIFTIGE PADDENSTOELEN. Te Chateau Thierry in Frankrijk had een 37-jarige vrouw zelf pad denstoelen geplukt en bereid voor haar gezin, dat tamelijk uitgebreid was. Reeds eenige uren na den maaltijd stierven de vrouw, haar 12-jarig dochtertje en naar veertienjarige zoon onder vreeselijke pijnen Een jonger knaapie stierf eenige uren later, terwijl de overige kinderen ernstig ziek zijn, maar naar men hoopt in leven gfehouden kunnen worden. ALPHEN. Volksconcert. Dinsdagavond a.s. geeft de Christelijke muziekver. „Arti et Religioni" oen concert in de muziektent aan de Stationsstraat, des avonds te 8.15 uur. o BODEGRAVEN. MOORDAANSLAG ONDER NIEUWERBRUG. Twee gewonden. Gistermiddag werd het politiebureau alhier telefonisch gewaarschuwd dat onder Nieuwerbrug een moordaanslag had plaats gehad. Terstond trokken enkele politiemannen met den chef-veldwachter op onderzoek uit. Het bleek dat het echt paar V. in zijn woning een woordenwisse ling had gehad met een buurman. Het ging over praatjes die over dezen man zouden zijn uitgestrooid. Het gesprek ont aarde in een ruzie, die nog al hoog liep, tenslotte zóó hoog dat de buurman naar zijn eigen huis ging en in hevige woede een buks met hagel laadde en daarmee terugkeerde naar de woning van V. Het echtpaar, dat met een anderen buurman nog stond na te praten sloeg op de vlucht voor het dreigende wapen, doch zulks verhinderde niet dat zij beiden getroffen werden door een schot en gewond neer vielen. De derde man struikelde en viel juist voor het lossen van het schot, waardoor hij gelukkig buiten schot bleef. Weliswaar is de toestand van de aangeschotenen niet levensgevaarlijk, eenvoudig omdat een schot hagel minder gevaarlijk is dan een kogel, maar toch meende de politie gerechtigd te zijn tegen den dader proces-verbaal op te maken wegens moordaanslag, al werd hij voorloopig op vrije voeten gelaten. Het geweer werd in beslag genomen, evenals enkele voorwer pen, die sporen van het schot vertoonden. Het geval gaf natuurlijk in Nieuwer brug een geweldige opschudding. BOSKOOP. Reeds nachtvorst. Gisternacht heeft het alhier sterk ge vroren, hetgeen gezien den tijd van het jaar, zeer zeker groote schade zal hebben aangericht op de te veld staande ge wassen. Blocmendiefstal. Ten nadeele van eën bloemkweeker te dezer plaatse is midden op den dag. uit een schuur achter zijn woning, een partij Clematis-Durandi-bloemen gestolen. o HAZERSWOUDE. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt op Dins dag 1 September a.s„ des voorm. te lO'/j u. in vergadering bijeen, ter behandeling van de volgende punten: 1. Beëediging van ds nieuw toegelaten raadsleden. 2. Benoeming van twee wethouders. 3. Ingekomen stukken. 4. Behandeling en vaststelling ambtena renreglement. 5. Vaststelling verordening inzake ge leidingen of kabels voor gas, electriciteit, enz., enz. 6. Wijziging begrooting dienst 1931. AUTO GEKANTELD. Twee koeien verdronken. Gisteravond kwam een groote vee auto van Jac. v. V. te Nieuwerkerk aan- a'en-IJssel geladen met zes koeien uit de richting Benthuizen. In het Westeinde alhier moest van V. uitwijken voor een personenauto, doch geraakte daarbij in het zachte gedeelte langs den weg, waar door de auto omkantelde en in de vaart terecht kwam. Met groote moeite slaagde men erin, vier koeien te redden, doch twee dieren verdronken. Het personeel kwam met den schrik vrij. De auto werd later met een kraanwagen op den wal gehaald. In de Tuinstraat en in den Roemer bij den Achterweg in deze gemeente zijn lantaarns aangebracht, waardoor in een groote behoefte is voorzien. Door verbreeding van den Hoogeveen- sche-weg door de Provincie zijn verschil lende werkloozen uit deze gemeente bij de uitvoering hiervan te werk gesteld, welke daarmede ten zeerste gebaat zijn. KOUDEKERK. Het fanfarekorps „Kunst na Arbeid" heeft een serenade aan het gouden bruids- paa W. Schellingerhout gebracht. o LEIDERDORP. Ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin is op Maandag 31 Augustus het postkantoor alhier vanaf des namiddags 1 uur gesloten, ook voor stortingen; spoedzaken uitgezon derd. De laatste bestelling zal mede niet worden uitgevoerd. o LEIMUIDEN. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente vergadert Dinsdag 1 Sept. a.s., des n.m. te halfvijf (n.t.). Agenda: 1. Beëediging leden van den Raad. 2. Benoeming wethouders. 3. Vaststelling notulen. 4. Ingekomen stuk ken. 5. Vaststelling gemeenterekening, dienst 1930. o NIEUWKOOP. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt op Dins dag 1 September 1931, des voorm. te 10 uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Beëeidiging en installatie van de leden van den raad. 2—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6