72ste Jaargang 7 LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 Augustus 1931 Tweede Blad No. 21916 BINNENLAND. het bijzonder geldt dit voor de leden van het Dagelijksch Bestuur. Zij verdienen dubbelen dank. En nu zich wendende tot dr. Wibaut zeide de burgemeester: Onder die allen staat gij nummer een. Gij hebt het langst deel uitgemaakt van het col lege en op dat dagelijksch bestuur hebt ge dikwijls een stempel gedrukt. Het is de derde maal, dat we afscheid nemen van u als wethouder; vermoedelijk zal het de laatste maal zijn. Daarom ligt daarin iets droefgeestigs". Hartelijk en nog eens hartelijk dankte de burgemeester voor al het goede dat de heer Wibaut heeft gedaan voor de ge meente en op zoo verschillend gebied, want in schier alle takken van dienst heeft hij gewerkt. Aan dezen algemeenen dank voegde spr. nog een persoonlijk woord toe. Hij dankte den scheidenden wethouder voor de hartelijke samenwer king gedurende tien jaren. Ook mevrouw Wibaut deed de burge meester deelen in de hulde haar echtge noot gebracht. Als tastbaar bewijs van de waardeering die in raadskringen wordt gevonden, bood hij dr. Wibaut aan de groote gouden medaille van de stad Am sterdam. Deze ging vergezeld van een oorkonde, waarop staat; „Burgemeester en Wethouders hebben besloten aan dr. F. M. Wibaut de gouden eere-medaille aan te bieden wegens groote verdiensten in het bijzonder als wethouder". Door dr. Wibaut werd met een kort woord geantwoord waarbij hij dankte voor de vriendschap en medewerking, die hij van den burgemeester heeft mogen ondervinden ondanks het verschil van meeningsstandpunt. De vervulling van het ambt van wethouder was hem lief. Hij neemt echter niet met droefheid afscheid, maar met grooten weemoed. Men moet welberaden een werk aanpakken, maar ook welberaden het weten te beëindigen. Spr. hoopt, dat ook in het vervolg zijn verder werk voor een groot deel be- heerscht zal zijn door de liefde voor Am sterdam Voor de gouden medaille de grootste onderscheiding waarover de ge meente beschikt, dankte spr. ontroerd. Mede namens zijn echtgenoote zeide hij het op zeer hoogen prijs te stellen om op deze wijze te mogen afscheid nemen. IN VERBAND MET DE HERDENKING VAN GRONINGEN'S ONTZET hadden gis teren aldaar Hippische feesten plaats. De voorkeuring van het concours enkel inge spannen tuigpaarden op de Groote Markt te Groningen. „Olympus", eigenaar de heer H Bolt. DE BELGISCHE SCHOONHEIDSKONINGIN, die gekozen werd tot „Miss Universe" arriveerde gisteren te Den Haag. Na een rit door de residentie werd door „Miss Universe" (midden links) met haar gezelschap de thee gebruikt op het terras van het Ku'jiaus te Scheveningen. Dr. J. TH. DE VISSER. DE NIEUWBENOEMDE MINISTER VAN STAAT. Dr. De Visser. Gelijk elders onder de officieele onder scheidingen wordt vermeld is oud-minis ter dr. J. Th. de Visser bij Koninklijk Be sluit benoemd tot Minister van Staat. Johannes Theodoor de Visser werd 9 Februari 1857 te Utrecht geboren en be zocht aldaar het instituut van Rheden, studeerde drie maanden Latijn en kwam j toen direct in de 2de klasse van het gym nasium. Op 17-jarigen leeftijd werd de jubilaris student in de theologie aan de universiteit te Utrecht onder Beets, Doe- des, v. Oosterzee en Valeton. Dr. de Visser was met zijn theologische studiën te vroeg klaar om in verband met de bestaande bepalingen tot het predik ambt In de Ned. Herv. Kerk te worden toegelaten. Daarom ging hij op 22-jarigen leeftijd nog een jaar rechten studeeren, waarvoor hij in 1878 doctoraal examen deed. 27 Mei 1880 promoveerde de jonge geleerde summa cum laude tot doctor in de theologie op een proefschrift, getiteld: „De daemonologie van het Oude Testa ment". Dr. de Visser, die al zijn examens steeds cum laude deed. was de eerste, die in 1880 onder de nieuwe wet summa cum laude promoveerde. 8 Sept. 1880 werd dr. de Visser candl- daat voor het prov. kerkbestuur van Gel derland, waarna hij uit onderscheiden be roepen, dat naar Leusden aannam. Nadat zijn voorganger, dr. N. H. v. Rhijn, hem 's morgens had bevestigd, aanvaardde de jonge doctor aan den avond van 5 Dec. 1880 het predikambt met een predicatie over Gal. 6: 14. Uit verschillende beroe pen werd in 1884 dat naar Almelo aange nomen, waar dr. de Visser intrede preekte over 2 Cor. 4: 5. 22 April 1888 vertrok de jubilaris naar Rotterdam, als opvolger van wijlen prof. dr. W. Geesink, den lateren hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, die met de Doleantie was meegegaan. Met een predi catie over Matth. 13: 3b werd het werk in de groote stad opgenomen. Hier had dr. de Visser o.m. 1500 catechisanten en 32 uren catechetisch onderwijs per week. Om eenige verlichting van arbeid te krijgen, werd in 1892 een beroep naar Amsterdam aangenomen, waar dr. de Visser 4 Mei 1892 zijn intrede preekte in de Nieuwe Kerk met een predicatie over Joh. 12: 36b. Hier kwam hij in contact met de heeren Bronsveld, van Leeuwen en Mulder, die een nieuwe politieke partij oprichtten en aanvankelijk zijn medewerking hadden. Spoedig ontstond echter een conflict over het Christelijk onderwijs en vanaf dat oogenblik heeft dat onderwijs een plaats in zijn leven ingenomen. Van de Landel. Ver. voor Chr. Volksonderwijs is hij nog eere-voorzitter. 4 Dr. de Visser reorganiseerde den Chr. Hist. Kiezersbond en werd in 1897 Kamer lid, eerst voor Rotterdam I, daarna voor Amsterdam, later ook voor Leiden en Katwijk aan Zee. In 1918 volgde hij Lohman op als voor zitter der Chr. Hist. Unie. In 1918 trad hij in het kabinet Ruys de Beerenbrouck als minister van Binnenl. Zaken (en Onderwijs). Zeyen jaar diende hij als zoodanig de Kroon en op het gebied der onderwijs- wetgeving bracht hy groote dingen tot stand. In 1925 trad hij af en nam direct weer als Kamerlid zitting. Hij was leider der Chr. Historische fractie en legde in 1929 zijn functie neer. Dr. de Visser is o.m. voorzitter van den Centralen Bond van Chr. Phil. Inrichtin gen, idem van de Marthastichting te Alphen, van de stichting Valkenheide te Maarsbergen en van de Radio-Omroep Controle Commissie. Van de hand van dr. de Visser versche nen ook vele werken op theologisch ge bied. Wij noemen zijn Hebreeuwsche Archeologie, Onze Plichten, Mahomed- Christus en zijn standaardwerk in drie deelen van de laatste jaren: Kerk en Staat. Zoowel in het tijdschrift Stemmen des Tijds als in het weekblad Thimotheus verschenen bijdragen van zijn hand. Dr. de Visser was ook enkele jaren lid van de hoofdredactie van het dagblad De Neder lander. Zijn verdiensten vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw; groot-officier van het Legioen van Eer en thans tot minister van Staat. DE POSTVLUCHTEN. Wegens regen ls het uitgaande postvlieg tuig gisteren te Jodphur gebleven. Het retourvliegtuig arriveerde te Athene. NIEUWE FRANKEERZEGELS. Over eenige weken zullen op de post kantoren verkrijgbaar worden gesteld frankeerzegels van 36 cent en van 70 cent. AMSTERDAM'S HULDE AAN Dr. WIBAUT De heer De Vlugt biedt hem de groote gouden medaille der stad aan. WERKVERSCHAFFING. Maandag a.s. vertekken 3500 werklieden uit Rotterdam, Schiedam en Den Haag naar Steenwijk, Groningen en Groenloo, die aldaar door de Rijkswerkverschaffing j te werk gesteld zullen worden. De Ned. Spoorwegen zullen verschil lende extra treinen laten loopen en de gewone treinen in de richting Groningen met drie rijtuigen versterken. Dr. Wibaut. In de ambtswoning van den burgemees ter van Amsterdam, den heer W. de Vlugt, was gistermiddag de Raad dezer gemeente genoodigd om afscheid te nemen van hen, die niet wederkeeren in den nieuw geko zen raad Zeer velen hadden aan de uit- noodiging gevolg gegeven. De burgemeester herinnerde er aan, dat het gewoonte is, in de eerste zitting van een nieuwgekozen raad hen, die niet teruggekeerd zijn te danken. Evenwel werd besloten ditmaal hiervan af te wij ken. Hij sloot zich gaarne aan bij de woorden door den heer Ter Haar in de laatste zitting gesproken en dankte hen, die vele jaren deel hebben uitgemaakt van den Raad. voor hetgeen zij voor de gemeente hebben gedaan. Vervolgens wees spr. er op, dat het raadslidmaatschap geen sinecure is, in F. M. L. BARON VAN GEEN, particulier secretaris van H. M. de Koningin, aan boord van de Marnix van St. Aldegonde. AAN HET STRAND TE EGMOND zijn gisteren door de Alg. Ned. Zweefvereenlging zweefdemonstraties gegeven, ter gelegenheid van de vestiging van het vliegkamp. Voor de zweefvluchten bestond veel belangstelling.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5