•„KONINGINNEDAG ^Cesüut: "Üo&i AGENDA. m Maandag 31 Augustus Schuttersveld, 2 uur n.m. i Lintreien l Kinderwedstrijden l Caroussel-rijden Spring-concours S 2 MUZIEKKORPSEN BURG. STAND VAN LEIDEN VIRGINIA BUITENLAND. HEDEN: Tentoonstelling RK Avondteekenschool Steenschuur 15 2—6 uur nam. Zondag. Jeruël,: le Groenesteeg 16. Bijeenkom sten te lOuur en half zeven. Leger des Heils (Hooigracht 30): Samen komsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Tentoonstelling R.K. Avondteekenschool Steenschuur 15. 124 uur nam. Dinsdag. Jeruël. le Groenesteeg 16. Bijeenkomst te 8 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg)Bij bellezing te 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Experimenten Eric Hanussen. 8 uur. Woensdag. K a t w ij k-a a n-Z e e (Geref. Gem Zee- steeg) Spr. ds. A van Dijk van Nieuw- Beyerland. 8 uur nam. Voor- Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd stellingen te 8 uur „De brand in de opera". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famllie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Varletê-voorstellingen Dagelijks te 8u. „Walzerparadies" en „In het oude Land der Azteken". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Tnanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstelllngen. Dagelijks te 8 u. „City-llghts" en „De blauwe express". 's Woensdags en 's Zaterdags famlllema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 4—5 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. RECLAME. VEREENIGING li OPENING LOKETTEN 1 UUK. TOEGANGSPRIJS 25 CENT p. p. K 2646 HET BESTUUR gespannen aandacht weet te houden. Het prachtig duidelijke apparaat in 't Casino- Theater maakt eveneens het volgen van deze film tot een genot. Tijdens het voorprogramma kan vooral om het comédietje ,*Komt U ook in 't Zie kenhuis?" hartelijk gelachen worden. Een mooi programmal De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 3D Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171. telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bockel, Kors, Seret en Simons. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tel. 390. De Oegstgeestsche apotheek, de Kem- penaerstraat 4, tel. 274 is dag en nacht geopend DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater. Het verwondert ons allerminst, dat de directie van het Trianon -Theater zich genoodzaakt heeft gezien „City Lights" voor de derde week te pro- longeeren. „Noblesse oblige" en we raden iedereen, die Charlin Chaplin in deze creatie nog niet bewonderde aan, zulks alsnog te doen. Wie dit verzuimt, doet zich zelf tekort Byrd's Zuidpool-film heeft plaats gemaakt voor een Russisch film werk van de eerste grootte „De blauwe expresse", zoodat het hooge peil. waarop het programma staat, onaangetast is ge bleven. Een avond in het Trianon-Theater beteekent in de komende week weer eenige genotvolle uren. Luxor-Theatcr. „lm Walzerparadies" is een Duitsch sprekende en zingende ope rette-film, die zich afspeelt in Weenen, het oord der vreugde Met deze mededee- ling is de rolprent naar genre en kwaliteit eigenlijk reeds voldoende gekenschetst, maar zij heeft nog een speciale attractie, doordat Charlotte Susa er de hoofdrol in vervult. Deze Duitsche filmster heeft zich in den loop van enkele jaren een wereld reputatie verworven door haar niet te overtreffen spel in detective-films der Ufa en haar naam alleen is reeds voldoende om volle zalen te trekken. Ditmaal is haar rol van een geheel andere soort, maar Charlotte Susa slaat er zich ook nu prach tig door heen. Haar fraaie spel. haar vita liteit, haar mimiek beheerschen het gan- sche gebeuren en alleen José Wedorn, als Schani, de plotseling rijk geworden kolen- drager. weet haar op sommige momenten naar de kroon te steken. Niettemin zijn ook de andere rollen uitstekend bezet. Een uitgelezen schare van komieken is hier biieen: zij- zingen en musiceeren voor treffelijk en debiteeren een stroom van geestigheden, die het publiek tot jolijt en uitgelatenheid brengt. Men kent verder het recept, pittige, prettige wijsjes, flirt, mooie costumes en goede regie! Men kan er zich eenige uren kostelijk bij amu seeren..! In het voorprogramma een wetenschap pelijke film, getiteld: ..In het oude land der Azteken", welke belangwekkende op namen brengt van volkeren en natuur, maar die wat te lang is om ten einde toe te blijven boeien. Casino-theater. „De Brand in de Opera" had reeds als stomme film een goede reputatie, nu zij geheel opnieuw ge regisseerd is door Carl Fröhllch en daarbij sprekend en zingend werd, heeft zij nog in belangrijke mate gewonnen. De Holland - sche lilmspeler Ronald Varno spreekt op innemende wijze een prachtig duidelijke inleiding en introduceert de auteurs gees tig bij het publiek. Het opera-leven wordt in de film op een interessante wijze voor gesteld en de wijze, waarop het verhaal uitgewerkt werd, is waarlijk boeiend. Men geniet van de muziek van Tannhauser (de beroemde Hendrik Appels vervult deze rol) en van Hoffmann's Erzahlungen", het geen den muzlkalen toehoorders een ware vreugde bereidt. De intiemste geheimen van het gebeuren rond en tijdens een opera-uitvoering worden er in onthuld, terwijl daartusschen het drama zich ont wikkelt. dat. zijn climax in den opwinden den brand vindt, waarna tenslotte toch alles gelukkig goed terecht komt. Voortreffelijk is de muziek van het Berliner Stadtische Opera-orkest onder leiding van Bruno Seldler Winkler, zeer goed ook het spel van de hoofdacteurs- Gustav Fröhlich en de Zweedsche actrice Alexa Engström, die onder leiding van een fantasierijk regisseur het publiek in Onze vroegere stadgenoot, de heer W. H. van der Nat, is benoemd als leer kracht aan het „Instituut Hommes", te Hoogezand. De heer P. W, Verbeek alhier, is be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Hillegom. Naar wij vernemen zal dr. L. J van Hoik in verband met zijn benoeming tot hoogleeraar hier ter stede op Zondag 20 September des voormiddags zijn afscheid prediken als predikant bij de Remon- strantsche gemeente te Utrecht. De reserve-kapiteins K. A. M. Edel- koort en dr. L. Leopold zoomede de re serve tweede luitenant N. M. Japikse. allen van het 4de regiment infanterie zijn met ingang van 1 October a.s. overgeplaatst bij het regiment grenadiers, terwijl de reserve-eerste-luitenant J. Prinse van het 4e R. I. wordt overgeplaatst bij het regi ment Jagers. GEBOREN: Suzanna Sophia Hendrika. d. van H. Stikkelorum en M. S. H. Brakel Johan nes Wilhelmus Antonius, z. van F. A. van Hees en W. H. A. Schmidt Lene Chris tina. d. van N. van Roijen en M. W. Zirk- zee Adriaan. z. van H. J. Sierat en L. M. A. van Luijk Jacques, z. van Th. Ph. van der Waal en C. A. M. Bruin Evert, z. van G. Vlasveld en A. C. Raamsveld. ONDERTROUWT). J. G. B van Heek jm. 25 j. en M. C. Lotsy jd. 25 j. OVERLEDEN L. de Bruin wedn. 68 j. L. van der Meevan Gemert vr. 72 j. C. Stikkelo rum dr. 18 j. E. A. Brabander—Hoger - vorst wede. 62 j. A. Mosseveld m. 5J j. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 30 AUGUSTUS. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. halfelf, dr. A MankesZernicke van Rotterdam. Eglise Wallonne: dix heures et demie du matin, M. A. Legras, pasteur a Bois-le-Duc Evang. Luth. Gem Voorm. halfelf, ds. Makkink. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. halfelf. mej. ds. S. Gooszen van Rotterdam. Rem. Geref. Gem Voorm halfelf, ds. Boer. Vrije Kath. Gem (St. Bonifacluskapel, Vreewfjkstr. 19)Voorm. halfelf, Gez. Mis. Geref. Kerk (Stille Rijn 1 a)Voorm. 10 uur en nam. halfzes, de heer van Hoven van Genderen. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf (Voorb. H.A.i en nam. halfacht. ds. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk Julianastr.)Voorm. 10 uur, ds. Johs. Stehouwer: nam 7 uur, ds. J. G. L. Brouwer. Hulpgebouw (Gouwsluis)Nam. 7 uur, ds J. de Bruin Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur de heer C, E. Klink. Ned. Herv. Kerk (Oudsh.weg)Voorm. halfelf dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Bax van Put- tershoek. Geref. Kerk (Hooftstr.)Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. H. W. H. v. Andel. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. P. Zwier. Gerei. Kerk (de Ruyterstr.)Voorm. 10 uur, ds. N. Streefkerk van Wormer; nam. 5 uur, ds. J. H. A. Bosch. Geref. Kerk (de Ruyterstr.): Voorm. 10 uur. ds. J. H. A. Bosch; nam. 6 uur. ds. N. Streefkerk. HAZERSVVOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. den Hartogh. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur (Bed. H.D.), ds. Mulder. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. K. G. van Smeden van Haarlem- Noord. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. Jon gens. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, leesdieast; nam. halfacht, ds. van der Weert. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Her- manides van Valkenburg; nam. 5 uur, de heer I. C. Baas van Hillegom. Geref. Kerk: Voorm. halftien (Bed.H.A.) en nam. 4 uur (Bed. H.A. en Dankz.), dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Bijleveld van Haarlem (bevestiging van ds. A. Ponstein); nam. 5 uur, intrede van ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdienst. Ned. Prot. Bond: Voorm 10 1/4 uur, dr. Boersema van Lelden. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk' Voorm. 10 uur. ds. Brink. Evangelisatie: Voorm. 10 uur, ds. de Bruijn van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Warnlnk. van Ter Aar. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrie, ds. E. Jongens van Leimuiden. Geref. Kerk: Voorm. halfelf, leesdienst; nam. halfacht. ds. J. H. Bosch van Alphen. NOORD WIJK-B1NNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 u., ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Koers. Geref. Kerk in H. V.: Nam. 3 1/4 uur, dr. Geelkerken van Amsterdam. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds van Noort. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. de Lange van Woerden. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 7 uur, leesdienst. RIJNSBURG. Geref, Kerk (Rapenburg)Voorm. half tien, ds. de Waard; nam. 6 uur. ds. Kuiper van Kampen. Geref. Kerk (Concordia): Voorm. half tien, ds. Kuiper: nam. 6 uur, ds. de Waard TER-AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf. lees dienst; nam. 3 uur, ds. van Beusekom van Aarlanderveen. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, leesdienst. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ingwersen van Katwijk-aan-Zee. Geref. Gem. (Ambachtshuis)Nam. 5 uur. leesdienst. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer De Ru, cand. te Scheveningen ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, af scheid van ds. W. H. Walvaart. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfacht, dr. Ubbink. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. van Woerden. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Zwaan. Rem. Geref. Gem Voorm. kwart over tien. mej. ds Gunther RECLAME. 2564 ,^d! CHIEF WHIP ARDATH Ook met kurk en qoudL LONDON NED HERV. KERK. DF ALGEMEENF TOESTAND. De ontwapeningsconferentie - De besprekingen met de sovjets. Het begint ai! Van bepaalde zijde wordt sterke aandrang, gedeeltelijk langs diplo- matieken weg uitgeoefend, om in plaats j van Henderson een anderen president van i de ontwapeningsconferentie aan te wijzen. Sedert verscheidene dagen doet het ge rucht de ronde van een uitstel van de con ferentie. Het valt niet te loochenen, dat de gedachte van een kort uitstel van de con ferentie van 2 a 3 maanden, bij de inter nationale gedachtenwisseling den laatsten tijd naar voren is gekomen. Naar verluidt zou voor de kringen der Fransche linkerzijde een verschuiving tot na de Fransche verkiezingen in Mei niet onwelkom zijn. Ook van Engelsche zijde wordt er in den laatsten tijd herhaaldelijk op gewezen, dat de in Januari en Februari verwachte bin- nenlandsche politieke omstandigheden het houden van de conferentie in Februari zouden bemoeilijken. In gezaghebbende kringen te Genève acht men die argumenten echter niet vol doende. Men vreest klaarbijkelijk, dat, al was het maar een kort uitstel, de laatste rest van vertrouwen in den wensch naar ontwapening van de Regeeringen, die met groote wapeningen zitten, bij de volken zou vernietigen. En o.i. is deze vrees volkomen gerecht vaardigd. Uitstel zou ongetwijfeld het toch reeds zinkend vertrouwen doen verdwij nen. Henderson zelf, gevraagd, Het zich aldus uit: „Ik ben tot voorzitter gekozen wegens mijn persoonlijke capaciteiten. Ik zal geen enkelen stap doen. Ik weet niet of iemand anders stappen zal doen. Ik zal vrij zijn om mij naar de ontwapeningsconferentie te begeven, wanneer de algemeene ver kiezingen in dit land geëindigd zijn." Beroepen' Te Hoogeveen (toez.i. W. Rijnsburger, te Polsbroek-Vlist: te Kes- teren, P. Kuylman, te Doornspijk Bedankt: Voor Veenendaal (vac.-M. Jongebreur). W Rijnsburger, te Polsbroek - VI 1st. LEERAREN AAN NEDERLANDSCHE GYMNASIA. Gisteravond vergaderde het genootschap dezer leeraren te Utrecht onder leiding van dr. C. de Jong. uit Leiden, die een openingsrede hield. De verslagen werden goedgekeurd. Na vaststelling van de begrooting voor het jaar 19311932, kwam aan de orde de verkiezing van twee bestuursleden we gens periodieke altreding van de heeren Engelkes en Luyt. Na gehouden stemming bleken gekozen de heeren dr. A. Sizoo te Hilversum en dr. M. de Vries te Amster dam. Op voorstel van het bestuur werd zonder hoofdelijke stemming besloten dr. L. Alma te Amsterdam wederom voor een jaar te benoemen voor de leerstoel te Amsterdam. Hierna is het rapport van de Commissie inzake de opleiding tot het leeraarsambt besproken. Besloten werd adhaesie aan dit rapport te betuigen. De vergadering werd vervolgens geschorst tot heden. KOLONEL BOUWE VLAS. Op 1 September wordt kolonel Bouwe Vlas. commandant van het Leger des Heils in Nederland, zestig jaar. Het is dan tevens veertig jaar geleden dat hij voor het eerst de uniform van het Leger droeg. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Heden komt te Genève bijeen het jaar- I lijksch Europeesche minderhedencongres. 35 groepen, uit 14 staten, zullen daaraan deelnemen Zooals bekend, zijn de Poolsch-Russische en Fransch-Russische besprekingen over een non-agressieverdrag opgeschort Naar verluidt, heeft sovjet-Rusland Po len de volgende voorwaarden gesteld: le. het verdrag wordt alleen met Polen gesloten, dus met uitsluiting van welke andere mogendheid ook; 2e. de Sovjet-regeering garandeert geen grenzen; 3e. de Sovjet-regeering behoudt zich het recht voor stappen inzake Bessarabië te doen: 4o. de Sovjet-regeering erkent geenerlei aanspraken van Polen ten aanzien van Dantzig; 5e. de Sovjet-regeering eischt. dat inge val van een oorlog tusschen de Sovjet-unie en een der bondgenooten van Polen. Polen een strikte neutraliteit zal bewaren. Dit is echter niet, wat Polen begeert, die ook zijn bondgenooten en met name Roe menië in de kwestie wil betrekken! De Russische volkscommissaris Litwinof, die thans te Berlijn vertoeft, heelt in een interview het Russische standpunt nader verdedigd. Tenslotte wees hij er op. dat het non-agressiepact de toetssteen zal zijn vcor den goeden wil van verschillende ka pitalistische staten, ten einde te toonen, dat zij werkelijk de vreedzame, economi sche betrekkingen met de Sovjet-unie wen- schen te handhaven. Op een vraag inzake het Russisch Fransche verdrag verklaarde Litwinof nog dat de onderhandelingen met Frankrijk geen oogenblik op moeilijkheden zijn ger stuit. De Poolsche minister Zalenski is te Parijs! DUITSCHLAND. De bezuinigingsactie De oogst in Rijnland vernield. Naar verluidt heeft de rijksminister van .financiën den landen richtlijnen inzake de noodverordening van den rijkspresident ter veiligstelling der begrootingen van landen en gemeenten doen toekomen. De richtlijnen beperken zich tot aanbeve lingen van die maatregelen, die door de landen en gemeenten zelve moeten worden genomen. Zij gaan daarvan uit. dat de begrootingen van landen en gemeenten onvoorwaardelijk in evenwicht gebracht moeten worden. Dit evenwicht kan in hoofdzaak alleen bereikt worden door be zuinigingen op de uitgaven. Er moet der halve onmiddellijk worden begonnen met een bezuinigingsactie van zoo groot moge- lijken omvang. De verordeningen van de landsregeeringen, die worden uitgevaar- digd op grond van de noodverordening van den rijkspresident, zijn niet onder worpen aan de voorschriften van de grondwetten der landen. In de verorde ningen mag worden afgeweken van het bestaande landsrecht, met inbegrip van het grondwettelijke landsrecht, terwijl ook bestaand landsrecht kan worden opge heven. Betrelfende de gemeenten hebben dc landsregeeringen thans de mogelijkheid om door overdracht van eigen bevoegd heden de gemeentebestuurderen te mach tigen tot zelfstandige bezuinigingsmaat regelen en tot het uit den weg ruimen van omstandigheden, die bezuinigingen in den weg staan. Verwezen wordt naar het program van den Duitschen Stedendag als geschikte leidraad bij de bezuinigingen. De Stedendag is overigens gisteren op- nieuw bijeengeweest en heeft besproken de mogelijkheid de werkloozen in den a.s. i winter in plaats van uitkeeringen in geld. j uitkeeringen in natura te garandeeren en j op zijn minst voor hen de prijzen van j dagelijksche verbruiksartikelen te ver- lagen. De Duitsche Stedendag zal bizon- deren aandacht schenken aan dc verdere j oplossing van deze kwestie en overeen- komstige voorstellen doen aan de bevoegde instanties. De kamer voor den landbouw in de Rijnprovincie deelt mede, dat in de hooger gelegen gedeelten van de Rijnprovincie de hevige regens van den laatsten tijd een katastrofe voor den oogst veroorzaakt hebben. Van het graan is nog geen 10 pCt. in de schuren en het te velde staande graan is zwart en schiet door. De gerst ligt gemaaid op het veld en verrot. De nog niet gemaaide haver ligt tegen den grond geslagen en het onkruid schiet weelderig op. In vele streken is de oogst voor 60 pCt. vernield. Op talrijke kleinere en middelmatige "oerderijen ontbreekt het noodige zaai- zaai- en broodkoren, daar datgene, wat op het veld staat, niet meer bruikbaar is. Ook in de aardappelen begint tenge volge van het natte weer het kwaad reeds grooteren omvang aan te nemen. Men vreest, dat talrijke boerderijen ten gronde zullen gaan. indien geen hulp wordt geboden. De kamer verlangt daarom, dat de rijks-, land- en gemeentebelastingen voor- loopig niet betaald behoeven te worden en voor het uitstel dier belasting ook geen rente in rekening zal worden gebracht. BELGIE. 7-urige werkdag in de mijnen. De ministerraad heeft besloten, dat voor de Belgische mijnen de 7-urige werkdag ingevoerd zal worden. SCANDINAVIË. Bijeenkomst in Noorwegen Uit Oslo wordt gemeld, dat op 6 Sep tember a.s. te Hamar een zeer belang rijke conferentie van de drie Skandinaaf- sche minister-presidenten gehouden zal worden. Voor de eerste maal sedert de ontbinding van de Unie tusschen Zweden en Noorwegen zal bij deze gelegenheid een Zweedsch minister-president in het open baar in Noorwegen spreken. De confe rentie is vooral belangrijk met het oog op het conflict om Oost-Groenland tusschen Noorwegen en Denemarken. 2-1 i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2