STEDENWEDSTRIJD LEIDEN-GOUDA SPORT. ZONDAG A.S. ZWEMMEN. MEJ. BRAUN EUROPEESCH KAMPIOENE. OP DE 100 METER RUGSLAG. Een gemakkelijke overwinning voor onze landgenoote. (Van een specialen verslaggever.) Mej. Marie Braun. Eindelijk een titel van Europeesch kam pioen in Nederlandsche handen. Mej. Braun is er in geslaagd zonder al te groo- ten strijd den titel van Europeesch kam pioene te behalen op de 100 Meter rugslag. Onmiddellijk na den start verzekerde de Hollandsche zwemster zich van een kleinen voorsprong, die op de 50 Meter ongeveer 1/4 lengte bedroeg voor mej. Korthof en Mile Humblot. die gelijk lagen. De andere deelneemsters, Miss Cooper en Miss Harding, de beide Engelschen en Mile Blondeau lagen daar even achter. Op de tweede 50 Meter vergrootte mej. Braun geleidelijk haar voorsprong, terwijl Miss Cooper en Miss Harding op de tweede en derde plaats kwamen. Hierin kwam geen verandering meer en in den tijd van 1 min. 22/5 sec. was mej. Braun Europeesch kampioene met 3/4 lengte voor Miss Cooper. Onnoodlg te zeggen, dat het enthousias me bij de Nederlandsche zwemsters en toeschouwers groot was. De winnares werd gezoend van alle kanten, de Hollandsche driekleur ging aan de middelste mast om hoog, het „Wien Neerland's Bloed" weer klonk. De uitslag luidt: 1. Mej. Braun, Nederland, 1 min. 22 4/5 'ec„ Eur. kampioene. 2. Miss Cooper. Engeland, 1 min. 23 3/5 sec.; 3 Miss Harding, Engeland, 1 min. 241 /5 sec. 4. Mej. Korthof, Nederland, 1 min. 27 4/5 sec. 5. Mile Humblot, Frankrijk, 1 min. 28 3/5 sec. 6. Mile Blondeau. Frankrijk, 1 min. 30 s. Het was gisteren uitstekend weer en er was dan ook vrij veel publiek opgekomen om de zwemsters en zwemmers aan te moedigen, vooral natuurlijk de Fransche deelnemers Bij de 1500 Meter vrije slag voor heeren hadden zij reden tot juichen, want Jean Ta rif had geen moeite om ln zijn serie één te worden. Hij zwom uitste kend en behaalde met grooten voorsprong de overwinning. Een zwaren strijd zal hij moeten voeren in de finale tegen Peren tin, de snelle Italiaan, die in een niet al te hevigen strijd eerste werd in de 2e serie. Daar de vierde man ver achter bleef, en de drie eersten verzekerd waren van een plaats in de finale, werd er niet te stevig getrokken. De uitslagen luiden: 1ste serie 1500 Meter vrije slag: 1. Taris, Frankrijk. 21 min. 11 2/5 sec 2. Costolli. Italië. 21 min. 21 3/5 sec. 3. Tillikainen, Finland 22 min. 40 3/5 s. 4. Bode, Duitschland, 22 min. 46 2/5 sec. 2e serie: 1. Perentin, Italië, 21 min. 13 4/5 sec. 2. Roig, Frankrijk, 22 min. 38 sec. 3. Halasy, Hongarije, 23 min. 12 sec. 4. Neitzel, Duitschland, 23 min. 26 sec. De series 100 Meter rugslag voor heeren gaven meer te genieten. Een felle kamp ontspon zich tusschen den Duitscher Lehnig en den Zweed Lun- dahl in de 1ste serie. Op 50 Meter was Lehnig even voor, terwijl Lundahl en Faye (Frankrijk) en eenige anderen bijna te zamen het keerpunt namen. In de tweede helft liep Lundahl zijn kleinen achter stand ln en klopte tenslotte den Duitscher met zeer gering verschil. Faye had lntus- schen de derde plaats aan den Hongaar Nagy moeten afstaan. In de 2e serie nam Deutsch (Duitsch land) onmiddellijk de leiding om deze tot het einde toe te behouden. Noual (Frank rijk), die gerulmen tijd tweede had ge legen moest door slecht keeren die plaats afstaan en eindigde nog als vierde. De uitslagen luiden: lste serie: 1. Lehnig (Duitschland) 1 min. 16 sec. 2. Lundhal (Zweden) 1 min. 161/5 sec. 3. Nagy (Hongarije) 1 min. 16 4/5 4. Faye (Frankrijk) 1 min. 17 2/5 sec.; 5. Omero (Italië) 1 min. 20 sec. 6. Rodiger (Oostenrijk), 7. Suglrst (Zwit serland.) 2e serie: 1. Deutsch (Duitschland) 1 min 14 1/5 sec. 2. Bitsky (Hongarije) 1 min. 16 sec. 3. Köller (Oostenrijk) 1 min. 17 1/5 sec. 4. Noual (Frankrijk) 1 min. 18 sec. 5. Larlizcek (Polen I 1 min 19 4/5 sec. De groote strijd van gisteren was de waterpolokamp tusschen Hongarije en Duitschland. Hongarije had tot nu too geen wedstrijd verloren, terwijl Duitsch land een wedstrijd had gelijk gespeeld Hadden de Hongaren zich in vorige wed strijden steeds met groote cijfers de meerderen getoond van hun tegenstan ders, ditmaal speelden zij zeer zenuw achtig, terwijl hun plaatsen en schieten niet zuiver was. Bovendien dekten zij de Duitsche spelers zeer slecht af. Duitsch land had dit nadeel, dat zij minder snel waren dan hun tegenstanders, doch het groote voordeel bij hen was dat zij beter schoten. Tenslotte zij nog vermeld dat Rade- machcr in het doel magnifiek keepte. Over het spelverloop het volgende: De Duitschers waren het eerst aan bod en Benecke scoorde het eerste punt. Daar na werden een Hongaar en een Duitscher het water uitgezonden, even later v.°est een tweede Duitscher er uit. Zes Hon garen speelden tegen vijf Duitschers. Tot aan de rust gebeurde er niets meer. Even na rust maakten de Hongaren ge lijk. Er volgde een periode van groot over wicht der Hongaren, maar door slecht schieten gingen talrijke kansen teloor. Plotseling maakte Schutzel voor Duitsch land een tweede doelpunt. De Hongaren gingen daarna opnieuw ten aanval en even voor het einde toen de druk op het doei van Rademacher te groot werd maakten de Hongaren gelijk 22. In den polowedstrijd tusschen Tsjecho- Slowakije en Frankrijk scoorden de Fran- schen in de laatste seconde nog een punt, 1 op dat moment stond het 21 voor de Tsjechen. Doch 't fluitje van den scheids rechter was juist gegaan, zoodat onder ge- I loei der Fransche toeschouwers het punt niet werd toegekend. w van Belgie—Zweden 4—2 (ruststand 1—2) II, (L. van der Steur), Holland (F. P. Bos), Hollandia, (C. van Staveren), Duke (J. C. van der Velde), De Leede III (W. Z. v. d. Meij), Saenden (S. de Wit). 12-voets-jollen: Tulla (st. S. de Wit), Bonzo (P. J. J. Huybers), Ree (F. A. F. Galle), Daphnia (P. H. R. Borgerhoff Mulder), Rana (Jhr. E. of M. de Jonge), Geisha (M. G. Brand). Vischarend (James H. Volkmann), Pinguin (J. Bussemaker), Windekind II (J. Maas), Bern (B. Maas), Anny (Mej. D. Alberts). Bruinvlsch (W. J. J. van Troostenburg de Bruyn), Pinguin n (P. Bussemaker), Gollywog (W. Everts), Dobbertje (L. van der Kwast), Sans Atout (W. R. Ferwerda Jr.), Vagebond (Th. van Helvert). Kabouter (Met. M. Molenaar of J. Armbrust), Henny (G. de Vries Lentsch Jzn). Hans (Bakker). GEEN WEDSTRIJD OM HET SCHELDE-JUWEEL. Men meldt uit Antwerpen aan de „Tel.": Ook in de zeilwereld doet de algemeene malaise zich voelen. Wel zullen de tradi- tioneele zeilwedstrijden van Antwerpen plaats vinden, maar het hoofdnummer d. i. het nummer der internationale 6 M. klasse met als inzet het „Scheldejuweel" is geschrapt moeten worden. Het voor dezen wedstrijd bepaalde minimum aantal deel nemers (6) kon niet bereikt worden. De Société Royale Nautique Anversoise, die dit jaar met de organisatie belast is, ontving de inschrijvingen van de Fransche „Petite Aile IV" (mevr. Heriot) en der Belgische schepen „St. Michel" (Brussel) en „Ubu" (Antwerpen), maar van Nederlandsche zijde kwam bericht, dat geen enkele zes- meter opgetuigd was. De algemeene be langstelling gaat nu naar de categorie der Scheldejollen. waarvoor 21 inschrijvingen een record werden ontvangen. Ln to taal boekte men 55 inschrijvingen, waar onder een drietal van Nederlandsche zei lers o. m. M. Doeksen met de Noordster (handicap klasse) en M. Sanders met de Dolfijn. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Wedstrijdprogramma. Landenwedstrijd, Antwerpen: België Nederland (Zaterdag en Zondag). Ie klasse: V.V.V.Rood en Wit (Zondag), V.R.A.—V.V.V. (Maandag). Overgangski.: H.T.C.CQuick (Zondag) 2e klasse B: Leiden: (De Kempenaer- straat, aanvang 10 uur)L.C.C.V.O.C. II (Zondag). Overzicht. WATERPOLO. PROMOTIE 3e KLASSE. Voor deze competitie, waaraan ook Alphen deelneemt, won D.W.R. (Haarlem) gisteren met 112 van A.M.V.J. (A'dam.) In Antwerpen wordt vandaag en mor gen de landenwedstrijd BelgiëNederland gespeeld, liever gezegd een wedstrijd tus schen in België wonende Engelschen en een Nederlandsch elftal. Het is al jaren geleden, dat er in een „Belgisch" elftal ook Belgen speelden. Cricket is bij onze Zuiderburen nog vrijwel onbekend. De in Belgie wonende Engelschen kunnen ech ter een sterke ploeg op de been brengen en al is een Nederlandsche overwinning vrij zeker, de Hollanders zullen toch moe ten oppassen, ook al omdat niet de sterk ste Nederlandsche combinatie naar Ant werpen gaat. Deze interland-wedstrijd wordt overigens elk jaar opnieuw van minder belang en wij zullen er ook niet lang bij stilstaan. Zaterdag, Zondag en Maandag maken wij competitierestjes af en tweemaal zal V.V.V. in het veld zijn. Zondag tegen R. en W. als deze wedstrijd in verband met den kamp in Antwerpen althans niet naar 6 September wordt verschoven en Maandag tegen V.R.A. De plaatselijke ont moeting kan Grootmeyer c.s. nog moeite genoeg geven, maar het zou ons toch ver wonderen als V.V.V. niet twee overwin ningen rijker werd. In de Overgangsklasse moet H. T. C. C. van Quick winnen en L. C. Cvan V.O.C. II? Dat zou ons meevallen, maar ook de overwinning tegen Excelsior was een meevaller. Vermelden wij. dat de wedstrijd 's morgens te 10 uur begint en omstreeks 4 uur geëindigd zal zijn, in verband met den voetbalwedstrijd Leiden- Gouda op het terrein aan de De Kempe- naerstraat. De uitslagen der polowedstrijden luiden: j Belgie—Zweden 42 (ruststand 12) Tsjecho-SlowakijeFrankrijk 21 (0-0) j DuitschlandHongarije 22 (1—0.) i POGING OM OVER HET KANAAL TE ZWEMMEN MISLUKT. De Duitsch-Hongaar Fritz Fischer, die gisteren een poging ondernam om het Kanaal over te zwemmen heeft door den I zwaren golfslag moeten opgeven, nadat hij 5 uur en drie kwartier in het water was geweest. Hij keerde aan boord van de begeleidende boot naar Calais terug. ZEILEN. WEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE. Morgen en Maandag worden op de Zui derzee en het Buiten-IJ de jaarlijksche wedstrijden van de Koninklijke gehouden. In de 6-M. klasse nemen deel: Ubu (Mur doch), Edith (Garbrecht) en Lou (Proehl) U-klasse: Wala (Vermaat), Coppelstock (Kalis) en Föhn (Molenaar). Wij laten hier verder de inschrijvingen volgen van die klassen, waarin menschen uit Leiden en omgeving uitkomen: Regenbogen: Piedewiet (st. W. R. van Haga), Westelnder (I. Sluizer), De Steur WIELRENNEN. De Wereldkampioenschappen. MOESKOPS IN DE KWARTFINALE VOOR DE BEROEPSRIJDERS. (Van een specialen verslaggever.) Onder vrij groote belangstelling begon nen gisteren de wedstrijden voor profs sprint, welke morgen worden voortgezet. De uitslagen luiden: lste rit: 1. Scherens (België); 2 Richll (Zwitserland); 3. Oszmella (Duitschland.) 2e rit: 1. Falck Hansen (Den.); 2. Mar- tinettl (Italië); 3 Nyggaard (Denemar ken.) 3e rit: 1. Michard (Frankrijk); 2. Pianl j (Italië), Guldager (Denemarken.) 4e rit: 1. Faucheux (Frankrijk); 2. En gel (Duitschland); 3. Brask Andersen (Denemarken.) 5e rit: I. Moeskops; 2. Kaufmann (Zwit serland); 3. Ehmer (Duitschland.) 6e rit: 1. Gerardin (Frankrijk); 2. Stef- fes (Duitschland); 3.,;Jensen (Denemar ken.) Ie herkansingsrit; 1. Engel; 2. Nyggaard; 3. Brask Andersen. 2e herkansingsrit: 1. Oszmella; 2. Jen sen: 3. Martinetti. 3e herkansingsrit: 1. Ehmer; 2. Piani; 3. Richli gevallen. 4e herkansingsrit: I. Kaufmann; 2. Stoffes. In de kwart finales die morgen worden verreden hebben zich dus geplaatst: Mi chard. Moeskops, Fauc'ncux. Scherens. I Falck Hansen, Gerardin, Kaufmann en Engel. SWIFT. De rit naar Amersfoort gaat definitief door. Zooals men weet gaat deze rit over 140 K.M. en zal het van de prestaties der renners afhangen, of „Swift" zal deel nemen aan de clubkampioenschappen van Nederland. De inschrijving daarvoor sluit 5 September, zoodat de Amersfoortsche rit voor dit doel niet nog eens gereden kan worden. De bevriende Utrechtsche club neemt de taak op zich om als wegwijzer te fungeeren. De start is om 7 uur vanaf het clublokaal zoodat het èn voor renners en supporters vroeg dag is. De heeren H. Riethoven en A. van Ravensberg stelden weer hun wagens ter beschikking, zoodat verscheidene niet- renners den rit kunnen meemaken. ATHLETIEK. DE ESTAFETTE „DWARS DOOR LEIDEN" Voor de Estafette „Dwars door Leiden", die Zaterdag 5 Sept. a.s. weer zal worden „verloopen" heeft de directie van het Leidsch Dagblad wederom 10 zilveren en 10 bronzen draagmedailles beschikbaar gesteld voor de loopers der eerste twee aankomende ploegen. Zooals bekend is U.V.S. thans houder van de Leidsch Dagblad Estafettestok! Aangifte tot deelneming tot en met 1 Sept. bii den heer Ph. v. d. Lof, Oude Singel 62. RECORD-POGING MEJ. SCHUURMAN. Bij de morgen op Te Werve te houden record-wedstrijden zal mej. Schuurman een poging doen het Nederlandsch record 200 M. hardloopen te verbeteren. Teneinde haar van flinken tegenstand te verzeke ren zijn door de K. N. A. U. uitgenoodigd onze stadgenoote. mej. B. Kuster (Nieuw Brunhilde) en de Haagsche dames Groos en Leeksma. VOETBAL. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN O.D.I. Gisteravond speelde O.D.I. I tegen Fides Pacta I, welke wedstrijd met 15 door Fides Pacta I gewonnen werd. De rust ging in met 0—2. RECLAME. (K.N.V.B.-ELFTALLEN). 2568 A.S.C.-TERREIN - Aanvang half 5 Toegang: 75, 50 en 35 ct. Jongens 25 et. Voorverkoop: DEVILé, N. Rijn- SPORTMAN-BEKERWEDSTRIJDEN. Gisteravond Is gespeeld: Sportman I L. Dagblad 05. Het programma voor morgen luidt: 10 uur v.m.: WaalsA. T. O.; 11.30 u. v.m.: Sportman IIK. N. G. I; 1 uur nam.: WaalsA. D. O.; 2.30 u. nam.: Sportman I K. N. G. II. Maandag 6.45: A. T. O.A. D. O. Sportman Jr. speelt morgenochtend om 11 uur tegen Roodenburg Jr. op het Roo- denburg-terrein. Na 14 dagen spelen is de stand van het beker-tournooi als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt. A. D. 03 3 6 Leidsch Dagblad .3 2 1 5 K. N. G. I4 2 1 1 5 Waals 2 1—12 A. T. 02 1 1 2 K. N. G. II 2 1 1 2 N. R M3 1 2 2 Sportman I 4 1 3 2 Sportman II3 3 0 i o- KORFBAL. SERIEWEDSTRIJDEN „HET ZUIDEN". Op de seriewedstrijden van Het Zuiden zullen Deetos, Het Zuiden en Vitesse een halve competitie spelen. Deetos en Het Zuiden met hun volledige twaalftallen, Vitesse met een (niet sterke) combinatie. In de 2e afdeeling spelen Deetos II, Het Zuiden II en H.S.V. een halve competitie. DAMMEN. CHRIST. LEIDSCHE DAMVEREENIGING. De stand voor de bordenregeling der C. L. D. luidt in de lste klasse: gesp. gew. gel. verl. pnt. Optendrees 9 4 3 2 11 J. Kleer 6 4 2 0 10 C. Gastelaars 5 3 117 Meinema 6 2 13 5 J. Molenaar 4 12 14 v. Zwieten Sr. 4 2 0 2 4 v. Zwieten Jr. 3 1 1 1 3 v. d. Bosch 6 114 3 de Jeu 4 10 3 2 v. d. Stel 2 0 111 S. v. d. Reek 0 0 0 0 0 Hier zal het clubkampioenschap ver moedelijk weer gaan tusschen Kleer en Gastelaars. Voor de laatste 3 plaatsen zijn nog genoeg gegadigden. In de 2de klasse luidt de stand: gesp. gew. gel. verl. pnt. Slerag 7 6 1 0 13 J. B. Wijngaard 8 6 0 2 12 Teunissen 7 5 2 0 12 J. H. Wijngaard 8 3 14 7 Kwaadgras 7 3 0 4 6 Teleng 8 2 2 4 6 Karstens 8 2 15 5 v. Egmond 2 2 0 0 4 Colpa 110 0 2 Dreef 8 0 17 1 v. d. Bosch 4 0 0 4 0 v. d. Mei 0 0 0 0 0 Sierag leidt nog steeds ongeslagen. Dezs speler zal wel over den drempel der lste klas komen. Verder is er met zekerheid nog niets te zeggen aangezien v. d. Mei en van Egmond nog niet veel gespeeld hebben en er met dezen wel degelijk reke ning gehouden moet worden. SCHIETEN. PROV. WEDSTRIJDEN TE ALPHEN. Om den zilveren „B.V.L."-Wisselbeker. De stand luidt: Korps 1. B W. 1. Alphen 230; 2. B.W. 1 Voorschoten 226; 3. B.W. Rotterdam, 225; 4. B.W. I, Leiden, 220; 5. B.W. I, Boskoop 219-40; 6. B.W. I, Rijswijk, 219-38. Vrije baan. 1. A. C. Mijs, Alphen 87; 2. G. Yperlaan, Voorschoten 86-28; 3. D. Noomen Jr., Rotterdam 85; 5. G. Bergshoef Alphen 84-27; 6. J. v. d. Lubbe, Voor schoten 84-26; 7. N. C. A. v. d. Linde, Alphen 82-28-28-26-25, W. B. Kroon. Al phen 82-28-28-26; 24; 9. L. de Wit, Leiden 82-28-25; 10. A. Bruynes. Alphen 82-27-25 Personeel. 1. G. Yperlaan, Voorschoten 113; 2. A. Mys, Alphen 112; 3. D. Noomen Jr., Rotterdam, 111; 4. G. Bergshoeff. Al phen 109; 5. J. v. d. Lubbe, Voorschoten 108-24; 6 J. Voskamp. Rijswijk 108-23: 7. F. C. v. d. Velden, Leiden 107-27-26; 8. T. Noomen, Rotterdam 107-26-26; 9. E. Grei- r.er, Boskoop, 107-26-26; 10. N. C. A. v. d. Linde, Alphen, 107-25. XXI. VOORTZETTING VAN IIET SPELEN. Gaf ik in mijn laatste artikel een com binatie, waarbij de speler vermoedelijk alle slagen in de kleur zou kunnen maken, en waarbij hij de gelegenheid te baat nam een extra rentrant in den Blinde tot stand te brengen, een dergelijke situatie kan zich ook voordoen wanneer de speler in elk geval een slag in die kleur moet af staan. Deze gevallen zijn moeilijker te herkennen, doch zal men goed doen steeds te overwegen of het niet mogelijk is er gebruik van te maken, en aan den Blinde een waardevolle rentrant te verschaffen. Nemen.wij aan, dat de Blinde o.a. heeft KI. Aas-5-3-2- Ruiten x-x-x- en geen rentrant in de andere kleuren, terwijl de eigen hand bezit KI. Heer-8-6-4 Ruiten Aas-Vrouw-Boer. Bij bestudeering van deze situatie blijkt het. dat de speler steeds een slag in Klaver zal fejeten missen, terwijl de Rui ten kleur allu dan 3 slagen zal opleveren, indien de lieer er vóór zit en tweemaal Ruiten uit den Blinde kan worden ge speeld. Om dit te bereiken zal men als solgt te werk moeten gaan. In eigen hand aan slag gekomen, speelt Hen Klaver Heer uit, waarop in den Blinde 4e 2 wordt bijgespeeld. Hierna speelt men de 6 en niet de 4 na, om die in den Blinde Het het Aas te nemen. Van daaruit speelt Hen nu Ruiten en snijdt met den Boer. Hebben beide tegenspelers bij het Klaver spelen tweemaal bekend, dan is er nu nog slechts een hoogere Klaver in handen der tegenpartij. Lukt het snijden en komt men dus met Ruiten Boer aan slag, dan speelt hij uit eigen hand Klaver 8 en niet de 4, waardoor men de tegenpartij de laatste Klaver laat maken. Zoodra men nu weer opnieuw in eigen hand aan slag komt. zal men in de gelegenheid zijn de zorgvuldig bewaarde Klaver 4 uit te spelen en in den Blinde met de 5 over te nemen, zoodat men, daar aan slag zijnde, de Ruiten opnieuw naar de Aas-Vrouw toe kan spelen. Had men er niet voor gezorgd de 4 aan te houden, dan zou men in eigen hand aan slag blijven en later eveneens nog een Ruiten slag moeten afstaan. Door goed opletten en het inzien van de mogelijk heid heeft men zich dus een extra slag be zorgd, die wellicht onmisbaar was voor het bereiken van het aangegane contract. Het spreekt vanzelf, dat men er steeds op bedacht moet zijn, van elke rentrant ln den Blinde in dergelijke gevallen ge bruik te maken. Men moet, in den Blinde de eerste maal aan slag zijnde, onmiddel lijk de Ruiten aantrekken. Speelt men eerst de Klaver kleur af. hetgeen zooveel spelers bij een Sans-Atout spel doen, dan verliest men de kans vanuit den Blinde tweemaal Ruiten te spelen. Bij het boven vermelde geval zal de Ruitenkleur alleen dan een mogelijkheid bieden tot het maken van drie slagen, indien tweemaal van uit den Blinde wordt uitgekomen, terwijl het er bij de Klaver kleur niet op aankomt, van welke hand uit deze kleur wordt ge speeld. In andere 'gevallen is het verschaffen van een rentrant aan den Blinde, niet zoo zeer noodig om van daaruit naar de eigen hand toe te spelen, doch meer om in den Blinde aan slag te komen om vrij ge speelde kaarten uit die hand. te kunnen maken Niets is onaangenamer dan in den Blinde eenige vrij gespeelde kaarten te hebben liggen, en te bemerken dat men, door gebrek aan rentrant. niet in staat is ze binnen te halen, vooral als men dan tot het inzicht komt, dat het niet hebben van een rentrant het gevolg is van een verkeerde speelwijze, dus aan eigen schuld is te wijten. Een geval, wat met tal van variaties in oneindige verscheidenheid voorkomt, is het volgende: Bij een Sans Atout spel wordt Schoppen uitgekomen en Blinde en eigen hand heb ben resp. Blinde Sch. Heer-x KI. Heer-Vrouw-Tien-9-8 V. komt schoppen uit Eigen hand Sch. Aas-Boer KI. Boer. terwol de Blinde niet over andere hooge kaarten beschikt. De groote fout, die bij een dergelijk spel herhaaldelijk wordt gemaakt is, dat de eigen hand, indien A een kleine schoppen speelt, de slag goedkoop, met den Boer, neemt, waardoor de Aas en de Heer belde sec zitten en dus aan den Blinde een vaste rentrant (de Heer) wordt ontnomen. De speler moet in een dergelijk geval de situatie overzien en de eerste slag in eigen hand met de Aas nemen, daarna Klaver Boer spelen en in den Blinde over nemen, om deze kleur na te spelen totdat de Aas eruit is. Alsdan heeft hij aan de Schoppen Heer een vaste rentrant, om zijn resteerende Klaveren te maken. Een ander geval, wat moeilijker te her kennen is, en hetgeen zelden of nooit goed behandeld wordt ls het volgende. Tegen een Sans Atout spel, wordt met Klaver uitgekomen en de speler beschikt over: Blinde Bóer -7-5-3 Eigen hand Aas- Heer- 10- 8 Het ls duidelijk dat V als langste kleur Klaver heeft en wel 4 of 5 kaarten al naar mate A op de eerste slag bekend heeft of niet. V zal dus in het bezit zijn van de Vrouw en die steeds moeten maken om dat hij niet meer in die kleur zal na spelen. Heeft de speler nu een rentrant noodig in den Blinde, dan kan hij zich die verschaffen door de eerste slag niet met de 10 of 8, doch met den Heer te nemen. Hij kan dan uit eigen hand tweemaal een kleine Klaver spelen en in de ronde dat V de Vrouw niet inlegt, de Boer uit den Blinde spelen, waardoor hij zich een ren trant verschaft heeft die hij op andere wijze niet zou hebben gekregen. Een geheel analoog geval is: Blinde KI. Vrouw- 6- 5- v komt uit met 4 A klaver 8 Eigen hand KI. Aas- Boer- 10 Ook nu moet de speler, indien hij een rentrant in den Blinde noodig heeft, de eerste slag met de Aas nemen. Meer dan twee slagen zijn er in die kleur toch niet voor hem te maken 'aangezien V nooit meer klaver zal aantrekken. Speelt hij nu de Boer na, dan kan hij, indien V de Heer niet speelt, deze met de Vrouw over nemen. Speelt V de Heer wel, dan zal de derde slag in den Blinde genomen worden. Bij de gevallen die ik tot nu toe behan delde, was steeds sprake van een Sans Atout spel. Bij troefspelen zal het maken van een rentrant in den Blinde veelvuldig kimnen geschieden, door in de eigen hand eventueel in te troeven met een onnoo- dig hooge kaart, en een kleine troefkaart over te houden die in den Blinde even tueel kan worden overgenomen. Stel dat bij een troefspel de eigen hand heeft Aas- Heer- Vrouw- 8- 7- 5- en de Bi'nde 6- 4- 2- terwijl een kleur wordt uitgekomen waar in de eigen hand renonce heeft. Onwille keurig wordt dan de eerste slag met de 5 ingetroefd. Denkt de speler echter even na, dan blijkt hem, dat hij de 7 moet ne men. Hij heeft n.l. 9 troeven en bij troef- slaan zal mogelijk elk der tegenspelers 2 troeven hebben. Is dit het geval, dan kan hij zoonoodig, indien hij de 5 bewaard heeft, bijeen derde maal troefspelen de 5 in den Blinde met de 6 overnemen, welke gelegenheid hem ontnomen zou zijn indien hij te vluchtig was geweest bij het irn troeven. Ik geloof dat ik hiermede het belang van het scheppen van een extra rentrant, voldoende hgb aangetoond en op de moge lijkheden daartoe heb gewezen. Aangezien ik het echter een punt van het hoogste belang acht, stel ik mij voor in mijn vol gend artikel nog eens eenige geheele spel- voorbeelder. te geven en mijne lezers te verzoeken deze eens aandachtig, met da. kaarten voor zich, te willen bestudeeren en na te gaan hoe mogelijk het beste re sultaat te bereiken is. Waar ik alle 4 spellen zal geven, lijken zij veel op spel- problemen en zijn uit den aard der zaak, om de mogelijkheden aan te toonen. ds kaarten zoo gunstig mogelijk verdeeld. Toch is het een vereischte voor elk speler steeds rekening te houden met een gun stige kaartverdeeling en althans, indien zonder extra risico mogelijk, een poging te doen het best mogelijke resultaat met een spel te bereiken. A. J. VERSTEEG 3—4

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 15