ZATERDAG GEOPEND MAANDAG GESLOTEN! DE BIJENKORF DEN GEHEELENDAG DEN GEHEELENDAG INGEZONDEN. VRAGENRHRRIEK. FINANCIEEL OVERZICHT. KUNST EN LETTEREN. SCHEEPSTIJDINGEN. RECLAME. (KONINGINNEDAG) DEN HAAG 2632 (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE LEIDSCHE CHR. ORANJE-VEREEN. EN DE KONINGINNEDAG. Hooggeachte Redactie. Het bestuur van de L. Chr. O. V. stelt er prijs op, in het openbaar mede te deelen, waarom het ditmaal op 31 Augustus niet met een zelfstandige feestviering komt. De vereenlging „Koninginnedag" heeft op haar programma ook een avond-aan- trekkelljkheld geplaatst in den vorm van een verlichting van het Plantsoen met een daaraan verbonden gondelvaart, waarin ook de L. Chr. O. V. haar aandeel heeft. Daar dit programmapunt niet meer ge wijzigd kon worden en het te verwachten is. dat de groote trek zal zijn naar den Zoeterwoudsche-Singel op een tijdstip, dat anders voor vergadering diende, besloot het bestuur, om geen feestelijke samen komst te beleggen. Het dreigde een mis lukking te worden, die veel geld zou kos ten. hetwelk door onze kas moeilijk zou worden verdragen. Het is eigenlijk over bodig te zeggen, dat het bestuur hiertoe besloot met groot leedwezen. Maar het hoopt de schade wel in te halen en er voor zorg te dragen, dat deze bittere te leurstelling zich niet herhaalt, verzekerd als zij zijn dat het bestuur van „Konin ginnedag" tot onderling overleg bereid zal zijn. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Namens het bestuur der L. Chr. O. V. H. THOMAS, voorzitter. L. BOEKKOOI, secretaris. DE IJZER-BEDEVAART. Zeer geachte Redactie, Het zij mij vergund, nu ik, pas uit Diks- muide teruggekeerd, Uw bericht lees over de Vlaamsche Ijzer Bedevaart, om hier een enkele opmerking bij te maken. Om de Vlaamsche beweging goed te be grijpen, moet men deze feitelijk bezien als tezamengeweven uit een schering van het verzet tegen de wijze, hoe de Vlamingen in allerlei opzicht door de Walen als onderdrukte minderheid worden behan deld, met een inslag van het verzet tegen het moordende militairisme, dat de Vla mingen in de Jaren 19141918 zóó bloedig aan den lijve hebben geveeld. De Vlaamsche beweging streeft eener- zijds naar gelijkgerechtigdheid van Vla mingen en Walen, wat taal betreft in de allereerste plaats, en is anderzijds een spontane, pacifistische volksbeweging. Indien men bedenkt, dat er van de, om streeks vier millioen, gisteren circa 230.000 naar Diksmuide getogen zijn (het vorige jaar waren er 125.000) dus ruim 10 pro cent van dé volwassen Vlamingen, dan krijgt men een denkbeeld van den omvang dezer beweging. Den geheelen omstreeks zestig kilometer langen weg van Gent naar Diksmuide, dien wf] gisteren heen en terug per autobus aflegden, zag men telkens weer de Vlaamsche leeuwenvlag uitgesto ken, (de zwarte leeuw op gelen grond) en eerepoorten met de Vlaamsche kleuren, geel en zwart. In ieder dorpje, in ieder stadje, stonden 'de autobussen en de tot autobussen geïm proviseerde vrachtauto's soms bij tientallen klaar, alle gesierd met de zwart-gele Vlaamsche kleuren en de leeuwenvlag. Aan het station te Gent waren in den loop van den ochtend 20.000 billetten voor de tal rijke extra-treinen naar Diksmuide afge geven en zóó ging het geheel Vlaanderen door. Op onzen autotocht heengaande, zaten 's ochtends om acht uur al overal voor de huizen langs den weg de kinderen met leeuwenvlaggetjes ons toe te wuiven en terugkeerende zaten des avonds om acht Uur de kinderen er nog te wuiven. Mijn verwachtingen waren zeer hoog gespannen maar de stoutste verwachtingen zijn hier verre bij de werkelijkheid achter gebleven. En hoezeer het hier gaat om een spontane, pacifistische volksbeweging bleek bijv. uit een enkel opschrift dat mij, in het voorbijrijden opviel, aan een eenvou dige boerenwoning: Vloek aan den oorlog, leve de dienstweigeraars. Bij de zeer indrukwekkende „Dooden- hulde" met de plechtige inwijding van het standbeeld van Renaat de Rudder is schrijver dezes slechts als gast tegen woordig geweest. Het was buitengewoon imposant om van de tribune af de onaf zienbare menigte met de tallooze leeuwen banieren te overzien, die in doodsche stilte naar de redevoeringen luisterde, resp. met bezieling uit volle borst de Vlaamsche liederen medezong. Na afloop van de eigenlijke „Dooden- hulde" is schrijver dezes des namiddags om drie uur een der sprekers geweest op de constitueerende vergadering der Vlaam sche Nooit Meer Oorlogs-Federatie, in een reuzentent die minstens 45000 toehoor ders bevatte. Op het podium zaten hier o.a. drie Vlaamsche professoren, waar onder ook de leider van het Yzer Bede vaart Comité, prof. Frans Daels. Op het podium was opgesteld een Nooit Meer Oorlog vaandel, een geschenk van vier oud-officieren, die den oorlog hebben medegemaakt. Den geheelen dag is er geen wanklank gehoord, geen gendarme te zien geweest, de orde is geheel en al door de bedevaart gangers zelf gehandhaafd, op werkelijk voorbeeldige wijze, onder leiding en op aanwijzing van de leden van het gym- nastlekgezelschap, dat daar ieder jaar voor zorgt. Er is geen twijfel aan, dat de wan ordelijkheden het vorige Jaar zijn uitge lokt door opzettelijke provocatie, van chauvinistische zijde. In tegenstelling met onze Nederlandsche pacifistische beweging, die in menig op zicht versnipperd is en verstard in de letter van allerlei beginselverklaringen en pro gramma's, met de daaruit voortspruitende pietluttige haarkloverijen, heeft men in Vlaanderen te doen met een, uit het volks geweten met onweerstaanbare kracht, spontaan naar boven komende geestes- strooming, die volgens mijn zeer stellige overtuiging aan de menschheid den weg zal wijzen naar den wereldvrede. Z. KAMERLING. 24 Augustus 1931. HET CIRCUS GLEICH. Naar aanleiding van het ingezonden stukje in het Leldsch Dagblad van 26 Augustus 1931, van den heer Jean Hoppée, Presse-chef van het Circus Gleich, verzoek ik u beleefd onderstaande regelen wel te willen opnemen: Hetgeen bedoelde heer schrijft in ant woord op de klacht van vier ontevreden bezoekers, beschouw ik op zijn zachtst uit gedrukt, als een groote onjuistheid. Ik kan mij niet voorstellen, hoe deze dit op zulk een wijze durft voor te stellen; ik ging nl. op den eersten dag, dat 't circus Gleich in Leiden was, kaarten halen voor de voorstelling van Maandagavond, en mij bleek toen, dat er geen plaatsen meer verkrijgbaar waren van f. 0.6!) en f. 1.50, doch alleen plaatsen vanaf f. 2.20, terwijl toen Ik 's avonds het circus bezocht, een zeer groot gedeelte van deze plaatsen (f. 0.60 en f. 1.50) onbezet was! Ra. ra. wat is dat. U mijnheer Hoppée, kan dit zeker niet begrijpen, maar een zuigeling kan het vatten. Ik vind het tenminste heel vreemd, dat, wanneer al die goedkoope plaatsen uitverkocht waren, ze 's avonds niet bezet waren. Hoogachtend, Ook een ontevreden circusbezoeker. MACHTSMISBRUIK BIJ DE GEMEENTE? Mijnheer de Redacteur, De ondergeteekende, de Fa. J. 't Hart I D. Aanen, aannemers te Leiden, de I Wetstraat 29. verzoekt U beleefd eenige plaatsruimte als vervolg op het reeds meerdere malen ingezondene, betreffende het verleenen van bouwvergunningen in de Gemeente Leiden. Dato 17 Augustus 1931 ontvingen wij van het Gemeentebestuur een schrijven als antwoord op onze aanvraag voor het ver leenen van bouwvergunning voor 20 be neden- en bovenwoningen, 3 Juni j.l. inge zonden. In bedoeld schrijven wordt verwezen naar de oorspronkelijke eigenaresse van den grond (door ons gekocht bouwrijp te leveren) waarmede de Gemeente thans in onderhandeling zou zijn, voor den aanleg van straten, enz. Zeer duidelijk blijkt ons thans bij nader onderzoek, waarom de heer Splinter de aanvragers in de 1.1. gehouden raadsver gadering als de schuldigen aanwijst (Rondvraag), indien er van stagnatie sprake is. Ook is het ons langzamerhand duidelijk waarom hij het geraden achtte, zich niet verder uit te laten omtrent de ware oor zaak (hem allicht toen reeds bekend) want zeker was er een oorverdoovend ge lach losgebroken, een kind was de onge rijmdheid voor oogen.getreden. Daarna had men o.i. elkander aangezien met meewaren, verontwaardiging en be zorgdheid. Wat is dan wel 't geval? De Gemeente Leiden stelt als eisch voor den aanlef van pl.m. 4700 M2. straat en plantsoentje het bagatelle bedrag schrik niet geachte lezer te storten van f. 75.000.— Voeg hierbij den kostprijs van den grond of pl.m. 4700 M2. ad f.2.(ongeveer) 9.400. Totaal f. 84.400 Hiervoor komt voor den bouw van pijn. 90 woningen bouwrijpe grond beschikbaar, zonder dat voor exploitatie-winst iets be schikbaar is. Veel hieraan toe te voegen lijkt ons voor terzake kundigen niet noodig en voor het moment niet gewenscht, wel verzoeken wij belanghebbenden hun stem door middel van Uw blad te doen hooren. Ook zullen wij het zeer op prijs stellen een en ander langs denzelfden weg van het Gemeentebestuur te vernemen waar aan wij dit te danken hebben, bij voorbaat achten wij een behoorlijk geargumenteerd antwoord buitengesloten, de bedoelde bouwgrond ligt n.m.l. niet aan de Bree- straat. Om het Gemeentebestuur op het onge rijmde van hun gedragingen te wijzen, alsmede te dwingen een meer normaal standpunt in te nemen, zal het wel noodig zijn, meerbevoegde autoriteiten te raad plegen. Echter hoelang nog, enz. Mijnheer de Redacteur, wij danken U voor Uwe welwillendheid. Fa. J. HART en D. AANEN. Leiden, 29 Augustus 1931. J. v. d. H„ te L. Wij zouden u den raad willen geven de japen nogmaals in koud water te dompelen, daarna te laten uitdruipen en de nog natte japon aan den verkeerden kant droog te strijken. ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2 too (op 2 lijnen') REDACTIE v.'..,..rvrrr,T.-i-.—.-.i.frnr 1507 Een kritieke periode voor de Engelsche Staatsfinanciën en de valuta. Nieuwe credieten dringend noodig. - Aanhoudende depressie op de goederenmarkten. Streven naar uitbreiding der aanwendings- mogelijkheden van rubber tot redding dei- cultuur. Nieuwe rubberrestrictie- plannen. Krachtige positie der Java-Suikermaatschappijen. De belangrijkste gebeurtenis in de afge- loopen week, niet alleen op politiek, doch ook op financieel-economisch gebied, was de regeerlngswisseling in Engeland en de hiermede verband houdende verdere ont wikkeling van den financieelen toestand van Groot-Brittannië, Door de vorming van de Nationale Regeering in dit land, mogelijk gemaakt door het groote verant woordelijkheidsgevoel der Engelsche staatslieden, die het belang van het land boven de engere partijbelangen hebben gesteld, Is niet alleen de weg gebaand voor een ingrijpende saneering der Engelsche staatsfinanciën, doch is tegelijkertijd voor de geheele wereldhuishouding een dreigend gevaar naar men mag hopen, af gewend. In vorige overzichten hebben wij reeds uiteengezet, hoe precair de positie der En gelsche valuta voornamelijk als gevolg van de bankcrisis in Duitschland, was gewor den. De terugtrekking van op korten ter mijn in Londen uitgezette buitenlandsche, voornamelijk Fransche gelden (ten deele ter versterking der eigen positie van de geldgevers, ten deele ook uit wantrouwen tegenover den financieelen en valuta-toe toestand in Engeland) oefende een voort- durenden druk op het Pond Sterling uit. vooral omdat hiertegenover de Londen- sche banken niet in staat waren, ook harerzijds de aan het buitenland (Midden Europa en Zuid-Amerika) verstrekte cre dieten terug te trekken Tijdelijk kon steun aan het Pond wor den verleend door de afgifte van groote bedragen goud door de Bank van Enge land, en daarna door te putten uit het door Amerka en Frankrijk tezamen aan de Bank van Engeland verstrekte crediet van 50 millioen pond, doch uit den aard der zaak bracht dit geen definitieve op heldering van den toestand. Het werd hoe langer hoe duidelijker, dat slechts een terugkeer van het vertrouwen in het fl- nancieele beheer der Engelsche regeering redding zou kunnen brengen. Uit het sinds de regeeringswissellng in getreden herstel van den Pondenkoers is reeds gebleken, dat de drastische bezui nigingsmaatregelen der Nationale Regee ring den gewenschten indruk hebben ge maakt. Wanneer de regeering, zooals mag worden verwacht. in staat zal worden gesteld, het evenwicht in de begrooting te herstellen, dan zal zich dit in de eerste plaats in een definitieven terugkeer van de stabiliteit van den pondenkoers weer spiegelen Terecht heeft minister-presi dent MacDonald er in zijn radio-rede op i gewezen, dat dit niet alleen een Engelsch, j doch een wereldbelang ls, aangezien im- mers een groot deel van den wereldhandel i gebaseerd is op het pond sterling Een blijvende ontwrichting van den ponden- I koers zou voor de wereldhuishouding stel lig de meest noodlottige gevolgen hebben gehad Dit alles neemt echter niet weg. dat het Engelsche bankwezen in den eerstvolgen- den tijd nog een zware krachtproef zal hebben te doorstaan Aan het einde van deze maand vervallen groote bedragen - door de Engelsche banken, „accepting- houses' en particuliere bankfirma's geac- j cepteerde Duitsche wissels, voor welker betaling men natuurlijk op de acceptar,- ten zal terugvallen Het ls stellig niet in de laatste plaats met het oog op de be- narde positie, waarin de minder krachtige I instellingen en firma's zouden kunnen ge- j raken, is wanneer voor de betaling geen I uitstel zal worden verleend, of nieuwe cre dieten zullen worden verstrekt, dat zoo veel spoed is gezet achter de reorganisa tie der Engelsche staatsfinanciën Reeds zijn besprekingen gaande met Amerikaansche particuliere banken, die zich, na de regeeringswissellng. evenals de groote Fransche banken, bereid zouden hebben verklaard nieuwe omvangrijke credieten ter beschikking van Engeland te stellen, zoodat men mag hopen, dat de moeilijkheden te rechter tijd overwonnen zullen kunnen worden De onzekerheid, welke te dien aanzien echter nog bestaat, heeft tot gevolg gehad, dat de fondsen- markt niet zoo gunstig op het herstel van den pondenkoers heeft gereageerd, als an ders het geval zou zijn geweest Wel heb ben Engelsche staatsfondsen, die in zoo sterke mate onder de ongunstige ontwik keling hadden geleden, een koersherstel kunnen boeken De 4 Funding Loan, die van ca. 99 99 °A> tot ruim 91was inge zakt, heeft zich hersteld tot 93ook de 5 Warloan is weder iets in koers opge- loopen. Overigens blijft de toestand op algemeen economisch gebied nog steeds van overwe genden invloed op de fondsenmarkt, en hierin is nog steeds geenerlei wijziging ten goede gekomen Integendeel: de depressie op de goederenmarkten, die zulk een dui delijke weerspiegeling vormt van de stag natie in het zakenleven, heeft in de laatste maand scherpere vormen dan ooit te voren aangenomen. Voor verschillende artikelen werd een nieuw laagte-record bereikt, nadat in den loop van de laatste jaren reeds een daling was ingetreden, die de prijzen in vele gevallen tot beneden de productie-kosten had teruggebracht. Zooals uit het hieronder volgende staatje blijkt, zijn de meeste noteeringen thans aanzienlijk lager dan het gemiddelde ni veau van 1913. en een vergelijking met de hoogste, in 1929 bereikfe noteeringen geeft wel een duidelijk beeld van de ineenstor ting, die op de meeste goederenmarkten heeft plaats gevonden. Tarwe ets. per bush) Koper per ton) Tin per ton) Katoen ets. per lb) Suiker ets. per lb) Koffie ets. per lb) Rubber ets. per lb) Tot het troostelooze beeld, dat de goe derenmarkten bieden, hebben verschil lende factoren voor elk artikel op zichzelf het hunne bijgedragen. De groote, voor alle markten geldende en alles beheer- schende factor blijft natuurlijk het ont breken van evenwicht tusschen voortbren ging en verbruik, een kwaal, waarin slechts dan verbetering zal kunnen komen, wan neer door het uitvallen der zwakke pro ducenten een natuurlijke aanpassing van het aanbod aan de vraag zal gaan plaats vinden. De pogingen, om door middel van een kunstmatige beperking der productie tot een blijvende verbetering van den toe stand te geraken, hebben tot dusverre jammerlijk gefaald. Wel kon hier en daar (in de Braziliaansche koffie-cultuur, op de Amerikaansche katoen- en tarwemarkt, door het Stevensonplan op de rubber- markt) door aanwending van „noodmaat regelen" voorbijgaand een verbetering van de marktpositie in het leven worden ge roepen. In werkelijkheid werd hierdoor de feitelijke toestand der betreffende be drijfstak bemanteld en is de reactie er des te scherper door geworden. Wij verkeeren thans in afwachting van de resultaten, die de jongste restrictie- pogingen zullen hebben. Het is natuurlijk nog te vroeg, om thans reeds een oordeel te vellen over de uitkomsten van de Chadoourne-overeenkomst, al blijkt uit het verloop der suikerprijzen wel duidelijk, dat ook de verwachtingen te dien aanzien niet te hoog gespannen mogen zijn. Op de rub- bermarkt houdt de strijd tusschen voor- en tegenstanders van restrictie nog onver zwakt aan. Telkens opnieuw komen andere voorstellen in van aanhangers van een beperking, die overtuigd zijn, de juiste oplossing voor het moeilijke vraagstuk te hebben gevonden. Maar tegen elk plan zijn ook bezwaren aan te voeren, die door de tegenstanders van restrictie-maatregelen dan ook onmiddellijk in den breede worden uitgemeten. Zoo kan het jongste voorstel van de regeering van Ceylon, om met de andere productiegebieden nieuwe onderhandelin gen met betrekking tot het stabiliseeren van den rubberprijs op 6 tot 9 d. per lb. te openen, in het geheel geen genade vinden in die Amsterdamsche rubberkringen, die in principe tegen restrictie zijn. Het plan der Ceylonsche regeering berust op de heffing van een nieuwe belasting door de gouvernementen, die in den vorm van rubber betaalbaar zou zijn, een „heffing in natura" dus. Deze rubber zou moeten worden gebruikt voor allerlei doeleinden, mits niet voor concurreerenden verkoop op de wereldmarkten. Mocht men ze niet kunnen gebruiken, dan zou deze rubber vernietigd moeten worden. Het voornaamste bezwaar, dat hier tegen dit plan wordt aangevoerd ,is wel, dat de productie-kosten der ondernemingen er zeer aanzienlijk door zouden worden ver hoogd. Dit neemt echter niet weg, dat het desbetreffende plan o.i. een gezonderen kern heeft dan vele andere voorstellen, die in den loop der tijden zijn gedaan. Immers zou het in de bedoeling liggen, voor de uit de belasting in natura beschikbaar ko mende rubber nieuwe afzetmogelijkheden te vinden buiten de reeds bestaande om. Het is toch slechts door uitbreiding van den afzet, dat een blijvende wijziging ten goede op de rubbermarkt zou kunnen worden verkregen. Aan deze zijde van het vraagstuk wordt door rubberproducenten nog steeds te weinig aandacht gewijd. Men is blijkbaar van meening, dat het niet op den weg der rubberplanters, doch op die van de verder verwerkende industrie ligt nieuwe aanwendingsmogelijkheden voor rubber te zoeken, die ongetwijfeld nog aan wezig moeten zijn. Men denke slechts aan de mogelijkheid van een uitbreiding van het gebruik van crêpe-zooien, bij doel matige propaganda, het gebruik van rub ber voor wegbedekking. terwijl ook het gebruik van rubber in de papierindustrie nog slechts in een aanvangsstadium ver keert. De prijs van het product speelt bij deze mogelijkheid van nieuwe aanwendin gen natuurlijk een belangrijke rol en een krachtige prijsverhooging als gevolg van restrictie-maatregelen zou dan ook een averechtsehe uitwerking op het rubberver- bruik moeten hebben, terwijl de z.g. „po- tentiëele" productie-capaciteit een per manente bedreiging voor de markt zou blijven vormen. Het dezer dagen gepubliceerde plan van de voorstanders van regeerings-inmenging ingediend door het bestuur der „Vereeni- ging van Rubberproducenten tot regeling der productie in den vorm van een nota aan onzen .Minister van Koloniën" houdt zich uit den aard der zaak met den bo venbedoelden kant van het rubbervraag- stuk niet bezig. Het plan onderscheidt zich van de meeste tot dusverre gedane voor stellen echter gunstig door het feit, dat) geenerlei voorstellen worden gedaan ten aanzien van een regeling der prijzen. Uit gegaan wordt van het principe, dat de markt geheel vrij moet worden gelaten, en dat de wereldvoorraden, niet de handha ving van een of ander prijsniveau, de be slissende factor moet zijn in een systeem van rubber-controle. Het plan zelf komt hierop neer, dat de drie produceerende landen, Malakka, Cey lon en Ned. Indië elk een quotum als basis vastgesteld krijgen, dat twaalf maanden zal gelden en daarop, overeen komstig de capaciteit van elk der drie ge bieden, zal kunnen worden herzien. Als grondslag voor de eerste 12 maanden wordt de productie van 1929 aangenomen, waarbij voor Ned. Indië een extra toe slag van 11000 t. ten behoeve van de in- landsche rubber zou komen. Begonnen zou worden met een restrictie van 25°/n. Een systeem van verhandelbare productie-li centies voor de ondernemingsrubber en van uitvoerlicenties voor de bevolkings rubber zou de verdeeling onder de ver schillende producenten moeten regelen. Zoodra door deze productie-beperking de voorraden tot het gewenschte peil zouden zijn teruggebracht (d.w.z. wanneer zij ge lijk zouden staan met vier maanden we reldbehoefte) zal het wereldverbruik de basis moeten zijn voor het besluit, de be perking al of niet te verminderen. Het woord is thans aan de Indische regeering. Mocht deze inderdaad niet meer absoluut afwijzend staan tegenover regeeringsin- menglng in de rubbercultuur, dan zal het Gemidd, Maximum 1913 1929 68.5 147 1/2 97 9/16 661/4 201.15 119 3/4 12.83 21.65 3.12 2.32 11.24 18«/x 37 'It 13 7/16 Hoogste 1931 841/8 47 7/16 123 3/8 11.35 1.55 71/8 4 5/16 26 Aug. 1931 49 1/4 32.10 119 3/4 7.20 1.43 5 9/16 2 5/16 plan der „Verubo" ongetwijfeld beter dan eenig ander voorstel tot grondslag voor verdere besprekingen kunnen dienen. De stemming voor rubberaandeelen is door de publicatie van de nota, noch door een bericht uit Indië, volgens welke de re geering thans in principe tot wetgevende maatregelen tot beperking der rubberpro ductie geneigd zou zijn, beinvloed. De koersen zijn nog eerder iets Ingezakt. Ook in de overige afdeelingen is de stemming uiterst mat gebleven. Wat sui- keraandeelen betreft, waren pessimistische uit Indië afkomstige beschouwingen over de financieele positie der Java-sulkerin- dustrie, die zou dwingen tot overhaaste opruiming van de aanwezige voorraden tot eiken prijs van ongunstigen invloed op de tendenz. Intusschen mag er wel op worden gewezen dat de bedoelde beschou wingen den toestand wel door een zeer donker gekleurde bril gezien. In werkelijk heid is het juist de gunstige liquiditeit^ positie van de meeste onzer Indische sui- kerondememngen, die de hoop wettigt, dat deze de moeilijke tijden zonder al te ern stige kleerscheuren zullen kunnen door komen. Natuurlijk zijn er ook onder de Java-suiker producenten „zwakke broe ders", die, wanneer de crisis lang mocht aanhouden, het loodje zullen moeten leg gen. Het meerendeel onze Java-suiker- ondernemingen beschikt echter, blijkens de per eind 1930 afgesloten balansen, over aanzienlijke bedragen aan liquide mid delen, waarop zij vrij langen tijd zullen kunnen teren. De andere afdeelingen geven weinig aanleiding tot afzonderlijke bespreking Het onderstaande lijstje geeft een beeld van het koersverloop. Alg. Kunstzijde Unie 5455'/*53 3/4. Kuchenmeister Acoustiek 15 3/4ll'/s12 Philips 79—'77'/*. Unilever 145'/i144145. Boeton Mijnbouw 2522. Redjang Lebong 9872'/;. Kon. Petroleum 198'/:188190'/> Amsterdam Rubber 6966 3/4. Oost Java Rubber 9489. Handelsver. „Amsterd." 277 3/4267 269"i Ned. Ind. Suiker Unie 118108. Deli Batavia Mij. 170160 1/4. Deli Mij. 206—198. Senembah 241'/:226'/i. Dr. CHARLES M. VAN DEVENTER t 71 jaar oud is te Amsterdam overleden dr. Charles M. van Deventer, bekend ge leerde op scheikundig gebied hij was o.a. destijds privaat-docent aan de univer siteit te Utrecht en tevens litterator- classicus. Steuntbij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. KON. HOLL. LLOYD. ZEELANDIA, uitr„ 27 Aug. v. Las Palmas. JAVA-NEW YORK LIJN. S1MALOER, Java n. Nyork, 27 Aug. te Suez. MAATSCHAPPIJ „OCEAAN" MENTOR, Japan n. R'dam, 27 Aug. v. Port Said. HELENUS, Japan n. R'dam, 26 Aug. van Colombo. HOLLAND-AFRIKA LIJN. N1JKERK, 28 Aug. v. Antw. te R'dam. REGGESTROOM, uitr., 27 Aug. v. Bordeaux RANDFONTEIN, uitr., 27 Aug. te Beira. NIEUWKERK, 28 Aug. v. Kaapstad naar Mosseibaai. SPRINGFONTEIN, 26 Aug. v. Port Amelia naar lbo. MELiSKERK, 28 Aug. v. Antwerpen naar Las Palmas. HEEMSKERK, thuisr., 28 Aug. te Genua verwacht. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT, thuisr., 28 Aug. v.m. 6 uur te Genua. TdRAKAN, thuisr., 27 Aug. v. Marseille. KON. NED. STOOMB. MIJ. TIBERIUS, 27 Aug. v. W.-Indië te Amst. BERENICE, 27 Aug. v. Hamburg te Amst. DOROS, 28 Aug. van Amst. te R'dam. AJAX, 27 Aug. v. Triëst n. Fiume. ÖA4RN, 27 Aug. v. Callao n. Mollendo. CERES, 27 Aug. v. Volo n. Salonica. COLOMBIA, arr. 27 Aug. te Hamburg, EOS, 27 Aug. v. Ceuta n. Barcelona. HEBE, 27 Aug. v. Tangar n. Gibraltar. ILOS, arr. 27 Aug. to Oporto. ORANJE NASSAU, arr. 27 Aug. te New York. ORPHEUS, pass. 28 Aug. Holtenau, naar Kopenhagen. PLUTO, 27 Aug. v Kopenhagen n. Aarhuus. POSEIDON, 27 Aug. v. Napels it. Cabo de Gata. HERCULES en HERMES, arr. 28 Aug. te Hamburg. NICKERIE, arr. 27 Aug. te Paramaribo. SATURNUS, 27 Aug. van Alicante naar Tarragona. ROTT. LLOYD. INDRAPOERA, thuisr., 28 Aug. v. Singa pore. KEDOE, thuisr., pass. 27 Aug. Sagres. KON. PAKETVAART MIJ. BOTH, Amst. naar Batavia, pass. 27 Aug. Point de Galle. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. LIMBURG, arriv. 27 Aug. te Antwerpen. CITY OF LILLE, 26 Aug. v. Cebu n. R'dam. YASUKUNI MARU, Japan n R'dam, pass. 27 Aug. Gibraltar. CORNELIA B. arriv. 26 Aug. te Charleston; heeft gedeelte der deklast verloren. WEST VLAANDEREN, arriv. 27 Aug. te Hamburg. WILLEMSPLEIN, arriv., 26 Aug. v. R'dam ter reede van Buenos Aires. MEEUW, arriv. 26 Aug. te Shields. LEONORA, pass. 26 Aug. Dungeness, naar Algiers. WESTLAND, arriv. 26 Aug. te Leith. 8—4

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14