LEIDSCH DAGBLAD :hets. de STER VAN BETHLEHEM 728le Jaargang VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1931 No. 21915 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 72ste Jaargang Donderdag 27 Augustus 1931 No. 34 Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT:) Iden per 3 maanden f.2.35, per week 1.0.18 Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 per post f.2.35 4- portokosten. ,Zeg Mam", zei Lies, die voor de deur i staan ballen en nu binnen kwam, „er stonden daarnet weer een paar dames naar Vaders ster te kijken. O, wat een mooie hangplant! zeiden ze." „Nu, Vaders plant is ook prachtig. Ik heb in de stad nog geen enkele ster gezien, die zóó mooi was", prees Moeder. Lies' Vader was een echte plantenlief hebber, hij kweekte allerlei mooie plan; ten; in het voorjaar hadden ze het huis vol bloeiende bolgewassen, ja zelfs met Sinterklaas begon het al, wanneer de witte trosnarcissen. die alleen maar op pint en water stonden, al in bloei kwa men. Met Kerstmis volgden dan dr roode [tilpjes, dan kwamen de trompetnarcissen s de crocuhsen, en zoo ging het 't heele ja: door. Vader's nieuwste cultuur was i ster van Bethlehem, een hangplant bet stervormige helderw;".? bloemen, die tot de familie van de campanula's behoort. Het vorig jaar had de plant prachtig ge stoeid en na den bloei had vader van de plant verschillende stekjes gemaakt, die alle goed aangeslagen waren en forsche plantjes waren geworden. Ze waren na tuurlijk in de verste verte niet zoo mooi als de moederplant, maar beloofden bij goede verzorging ook zeer fraaie exem plaren te zullen worden. Er waren heel wat liefhebbers voor de jonge planten ge weest, en alle stekken waren uitgedeeld. Lies had er een van gekregen en één had ze bij Tante Lize gebracht, die ook veel van planten hield. Tante had goed voor 't jonge plantje gezorgd, en als Lies op bezoek kwam. keek ze altijd, of 't plantje er frisch uitzag. Maar met de zomervacan- tie ging Tante op reis en toen was 't ster retje weer bij Lies thuis te logeeren ge komen. En Lies had 't prettig gevonden er voor te zorgen, 't Stond naast haar eigen ster op haar kamertje voor het raam. En terwijl Tante uit was waren de eerste bloemetjes opengekomen. Lies telde ze lederen dag. Bij Tante's plantje waren de meeste open. Lies telde er In haar eigen potje nog maar twee. doch het zat vol knopjes. De vacantie was om en Lies ging weer naar school. Dat vond ze heelemaal niet vervelend de vacantie had wel zeven we ken geduurd en ze was nu wel erg nieuws gierig, hoe het in de tweede klas van de H. B. S. zou zijn. Ze was op de meisjes- burgerschool en ze had het er erg naar haar zin. Ze had aardige vriendinnetjes en prettige leeraressen. Vooral de klasse- leerares, bij wie de meisjes met al haar moeilijkheden en bezwaren mochten aan komen en die ook speciaal voor 't gezellig a'anzien van 't haar toegewezen lokaal zorgde, viel bijzonder bij de meisjes in den smaak. De eerste dagen na de vacantie had Lies nog niet veel huiswerk, vandaar dat ze nog eens fijn tegen den muur had staan oefenen om met drie ballen te ballen. Ze kon 't al wat goed. Met vier wou ze het ook nog leeren Moeder lachte haar wel een beetje uit, een meisje uit de 2e van de H.B.S., die nog buiten stond te ballen! Maar dat kon Lies niet schelen. Als 't werk af was, kon ze best wat met den bal spelen. Toen ze 's middags om zes uur aan tafel zaten, zei Vader; „Tante Lize ls ook weer terug. Ze vroeg, of je haar ster eens kwam brengen. Lies". „Dat kan je mooi morgenmiddag doen", berekende Moeder, „want dan is 't Zater dag." „Ik weet nog beter", zei Lies, „we zijn nu 's Zaterdags een uur vroeger vrij. Dan neem ik het plantje mee naar school en breng het na schooltijd even bij Tante. Ik ben er dan toch vlak bij." Vader en Moeder vonden dat ook een mooie oplossing en dus nam Lies den vol genden morgen het plantje mee naar school en zette dat na het binnenkomen op haar bank. Het had de bewondering al opgewekt van heel wat leerlingen en nu kwam de leerares er ook dadelijk op af. „O, heb jij dat voor de klas meege bracht?" vroeg deze. „Neen. juffrouw", sprak Lies blozend, „ik moet het na schooltijd bij m'n Tante brengen." ,,'k Was al blij" grapte de juffrouw, ,,'k vind het zulke aardige planten met die witte sterren. Zet 't plantje toch maar tot straks in de vensterbank, daar staat 't beter." De aardrijkskunde-leerares, die het vol gend lesuur kwam. lieo ook dadelijk op de ster van Bethlehem toe en vroeg: „Wie heeft die meegebracht?" „O, die is van Lies de Groot, maar niet voor de klas, juffrouw. Ze moet 't plantje naar haar Tante brengen" zei een van de meisjes die er vlak bij zat. Lies had 't land. Ze wou, dat ze 't plantje maar thuis gelaten had, om het 's middags weg te breng»- Onder het speelkwartier was er in het lokaal van Lies een reünie van onderwij zeressen En toen ze weer buiten kwamen, werd Lies door eenige der dames uitgevraagd, hoe men zoo'n ster van Bethlehem be handelen moest. Lies vertelde, wat ze er van wist en wat ze niet wist. beloofde ze aan haar vader te zullen vragen. ,.'k Moet toch ook eens zoo'n ster zien te krijgen," beweerde juffrouw Driehuis, de klasseleerares. ,,'k Vind ze zoo bijzondei mooi." Lies bedacht met spijt, dat Vader al z'n stekken al uit gedeeld had. 't Volgend jaar moest Vader er voor juffrouw Driehuis beslist ook een reserveeren. Maar dat duur de nog zoo lang! Onder de laatste les stelde Lies vast, dat 't plantje daar in de vensterbank stond, of er 't hoorde, 't Was jammer, maar het moest weg. Tante Lize zou veel te blij zijn, dat ze haar sterretje weer terug had. En tante was ook erg blij. Blij haar nichtje weer te zien en blij, dat het meisje zoo goed voor haar potje gezorgd had. Lies had, bij Tante een gezellig uurjte en ver telde thuisgekomen haar wederwaardig heden van dien morgen aan Vader en Moeder. „Jammer, dat U geen stek meer over hebt, Vader," voegde ze er ten slotte aan toe. „Ja, dat 's zeker jammer," meende Vader „maar geef jouw stek." „Neen, hoor. Dat doe ik niet. Ik ben er veel te blij mee en net nu hij zoo mooi gaat bloeien. Neen, dat doe ik vast niet." En Lies liep meteen weg even naar boven om te kijken, hoeveel bloempjes er nu uit waren. Zesprachtig! Morgen kwamen er vast nog meer bij. Ze gaf 't plantje nog wat water en ging naar beneden. Nadat ze 's middags haar werk had af gemaakt, ging ze met Moeder in de stad VACANTIE-PRET. Ingezonden door H. O. DE NIE, te Lelden, De leden van de onlangs door den mi nister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw benoemde commissie, welke onderzoek moet doen om mogelijke verbe teringen te brengen in den toestand van het visscherijbedrijf te IJmuiden, hebben een bezoek gebracht aan IJmuiden en de instellingen van het staatsvisschershaven- bedrijf, o.a. den vischafslag, bezichtigd. De commissie heeft besloten, te IJmuiden een openbare zitting te houden, waarin alle belanghebbenden grieven en klachten zullen kunnen naar voren brengen. Vad. een paar boodschappen doen. Vader wou liever den tuin nog wat opknappen voor den Zondag. Toen ze voorbij een bloemenwinkel kwa men zag Lies daar op eens verschillende exemplaren van de ster van Bethlehem in de etalage. Plotseling dacht ze aan de school en aan juffrouw Driehuls. Ook aan de twee kwartjes, die ze in haar portemon- naie had, en die haar eigendom waren. „Ik ga eens vragen, hoeveel zoo'n plantje kost," zei Lies. Ze liet Moeders arm los en stapte den winkel binnen. Daar hoorde ze dat het kleinste exem plaar f. 1.25 kostte. Lies schrok ervan, be dankte en verliet teleurgesteld het maga zijn. „Nu?" vroeg Moeder. „Veel te duur, f. 1.25. En ik heb maar 50 ets." „Dat scheelt nogal wat" vond Moeder. Voor dat Lies 's Maandagsmorgens naar school ging, moest ze nog even op haar kamertje wezen om haar driehoek te halen O, ja, ze had nog niet geteld, hoeveel bloementjes er aan de ster waren. Ze telde; veertien. Prachtig gewoon!En juf frouw Driehuis wou zoo dolgraag een ster van Bethlehem hebben Nu, zij, Lies was ook dol op een ster van Bethlehem. En deze had ze haast heelemaal zelf opge kweekt. Wat zou die 't volgend jaar mooi zijn!.... Kom, ze moest weg. Ze ging de kamer uit, maar op het portaal keerde ze terug. Zou ze de plant maar niet meene men voor juffrouw Driehuis?Ze had den pot al in haar hand, maar zette dien weer neer „Zoo mal zal je toch niet zijn," dacht ze bij zich zelf. .Doch Lies hield erg veel van juf frouw Driehuis, 't was niet, of ze haar met haar lieve stem hoorde zeggen: ,,'k Moei toch ook eens zoo'n ster van Bethlehem zien te krijgen. Ik vind ze zoo bijzonder mooi." Toen was Lies' besluit genomen. Ze nam meteen de plant mee naar beneden en zei tegen Moeder; ,,'k Geef m'n ster toch maar aan juf frouw Driehuis." „Daar zal de juffrouw blij mee zijn," meende Moeder, die haar dochtertje een veelzeggend tikje op de wang gaf, omdat zt wel begreep, wat dit besluit haar kind gekost had. Juffrouw Driehuis was ook blij, bijzon der blij met het mooie, frissche plantje, dat nog zco vol in knop zat. En de leerares was nog blijder, toen ze hoorde, dat Lies 't plantje zelf opgekweekt had. „Ik geef de ster natuurlijk een plaatsje in de klas." besloot zij en zette den pot op het oude plaatsje van 's Zaterdags te voren. Iedereen, Lies niet het minst, ge noot van de ster van Bethlehem. Ze bloei de prachtig en bleef den winter mooi over. Lies had geen spijt dat ze haar bezitting afgestaan had, ze leerde de leerares er stekken van te zetten. En het jaar daarop verhuisde alle sterren mee naar de 3e klas. Ze versierden nadien menig ander leslokaal, maar de afdeeling van Lies bleef „de sterrenafdeeling." 't Is te hopen, dat er uit de meisjes ook sterren groeien, sterren, die later de maat schappij eer aandoen. Daarnaar zien de ouders en leeraressen nu maar met belang stelling uit en we hopen, dat ze niet te leurgesteld zullen worden. J. H. BRINKGREVE— ENTROP, (Nadruk verboden), JEN STAAN. DENTEN. Het Bat. .et Departe- 3estuur aan ■an minstens ïgeboden op ■enevens het .ctement ge in het eerste olgende drie latst-genoten t blad ver- nogal animo jorwaardelijk regeling zou beteekenen. 3RAND. ïeta). In een •iek Ketanen verbrand. De AND. ta). Omtrent Tjihandir in worden ge- bedraagt. De d. In totaal 26 ten deele jl veel klein zijn dakloos zaam bij het >or den her aanwezig. ÏTSHOF. Benoemd is echtshof van G. Joakim, ,n Justitie te jresident van tavia. UIT NED. OOST-INDIE. DE DERDE KRUISER. BATAVIA, 27 Aug. (Aneta). De stemming in den Volksraad over het amendement, ingediend door den heer H. J. de Dreu (I.S.D.P.) inzake stopzetting van den bouw van den derden kruiser, resulteerde in een staking van stemmen. Morgen wordt wederom over dit amende ment gestemd. De begrooting der afdee ling Oorlog voor 1932 werd z.h.st. aange nomen. EST AND. jrgaderingen. lissie der >sie. elijk bekend, enbond weer ituurlijk ver is, die o.a. ernstorff, dr. dr. Mendels- d, dat Burg- ■tegenwoordi- awe minister vil thans in tnd niet ver- de Europee- ij langdurige jver den in- >estand defi- t, dat streng erst aan de •rdinatiecom- r>e Commissie worden gezonden en vervolgens in behan deling komen in de Europeesche Com missie en in den Volkenbondsraad. Naar verluidt legt het rapport den na druk op de noodzakelijkheid om het arbeidsveld van de permanente finan- cieele commissie van den Volkenbond ver der uit te breiden en deze commissie in de toekomst te maken tot voornaamste instantie voor internationale leenings- onderhandelingen. Het rapport vestigt er de aandacht op dat tot dusverre een per manent voeling houden en samenwerken tusschen de departementen van financiën BINNENLAND. Mgr. mr. dr. W. H. Nolens te 's-Gravenhagé op 70-jarigen leeftijd overleden. (3de Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). Domela Nieuwenhuis; bij de onthulling van het gedenkteeken te Amsterdam (2de Blad). Op 48-jarigen leeftijd is overleden de heer C. J. den Brave, oud-directeur der Algemeene Landsdrukkerij (Binnenland, lste Blad). De Europeesche zwemkampioenschappen; de dames Braun en Baumeister in de finale 400 M. vrije slag (Sport, 4de Blad). De Duitscher Sawall wereldkampioen der stayers (Sport, 4de Blad). BUITENLAND. De komende Volkenbondsvergaderingen (Buitenland, lste Blad). Rapport der credietcommissie van de Europeesche Commissie (Buitenland, lste Blad). De Pruisische Landdag zal bijeengeroepen moeten worden (Buitenl., lste Blad). In Portugal blijkt de rust toch nog niet geheel teruggekeerd (Buitenland en Tel., lste Blad). van de regeeringen en de permanente financieele commissie, buiten de bewer king van afzonderlijke problemen, nog niet heeft plaats gevonden en stelt der halve voor een nieuw permanent orgaan bij den Volkenbond te scheppen, dat de verbinding moet vormen tusschen de leeningzoekende staten en de financieele commissie van den Volkenbond. Overigens sluit het rapport zich in groote trekken aan bij de conclusies van de Bazelsche deskundigen en stelt vast, dat internationale leeningen op langen termijn het herstel van het algemeene i vertrouwen tot voorwaarde hebben en dat dit vertrouwen slechts kan worden be reikt door een direct optreden en samen werken der regeeringen. Een verwijzing naar de reparatiekwestie is naar verluidt in het rapport niet opge nomen. Ten slotte eischt het rapport voor de toekomst een voortdurende nauwe samenwerking tusschen de Bank voor In ternationale Betalingen, de financieele commissie van den Volkenbond en de financieele ministeries der afzonderlijke regeeringen. o DUITSCHLAND. De Pruisische Landdag zal bijeengeroepen moeten worden. Bezuiniging der landen. Hugenbcrg bij Bruening. De Pruisische Landdag zal nu moeten worden bijeengeroepen. Dit besluit is een gevolg van het feit, dat de Duitsche Land volk Partij, zich heeft aangesloten bij rechts. Het financieel program tot dekking van het tekort in Pruisen (geschat op 350 millioen) is bijkans gereed. Men is voorts er mede bezig de op grond van de nieuwe noodverordening van Hin denburg noodzakelijke verordeningen ge reed te maken, die het ook den gemeenten 'mogelijk zullen maken hun begrootingen zooveel doenlijk in orde te brengen. Ter dekking van het tekort van 23.6 mil lioen mark op de Beiersche staatsbegroo- ting heeft de Beiersche regeering een noodverordening uitgevaardigd, waarin be halve belangrijke bezuinigingen ook tal rijke nieuwe belastingen werden aange kondigd. De slachtaccijns wordt bijna verdubbeld doch deze verhooging wordt bijna uitslui tend door den handel gedragen. Hieruit verwacht men een opbrengst van 7.2 mil lioen. Uit de vermindering der sociale uitgaven verwacht men een besparing van 4 mil lioen. De overige 17.6 millioen mark moe ten door bezuiniging op de uitgaven wor den verkregen. Een bijzonder groot bedrag wordt bezuinigd op den woningbouw. De salarissen van vrijgezellen en gehuwden zonder kinderen in openbaren dienst zul len, wanneer zij meer dan 1500 mark per jaar bedragen, met 5 pCt. worden ver minderd. De bespreking tusschen Bruening en Hugenberg heeft plaats gevonden. Beiden hebben hun inzichten uiteengezet. Niettegenstaande er nog steeds allerlei geruchten in omldop zijn over een reor ganisatie van het kabinet, kan toch op de meest besliste wijze verklaard worden, dat het onderhoud geenszins in verband stond met dergelijke plannen. Het is slechts na tuurlijk. heet het. dat Bruening. met het oog op den komenden winter, welke zich als een zeer ernstige tijd voor Duitsch- land aankondigt, overleg heeft willen ple gen met den leider der rechtsche oppositie.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1