DONDERDAG GIBBS-DAG AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. STAATSLOTERIJ. VISSCHERIJ-BERICHTEN. HEDEN: In den vergulden Turk: Buitengewone vergadering v. aandeelhouders N.V. Elec- triclteit en Gas Mij. v.h. L. de Vries en Stevens 8 uur nam Katwijk Zee: Orgelbespeling Oude Kerk. 7.45 uur. Vrijdag. Tentoonstelling R.K. Avondteekenschool Steenschuur 15. 9—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der auotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telef. 406. RECLAME. Vergeet niet de annonce uit te knippen. 2042 GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING. De 31ste jaarvergadering. Onder auspiciën van ds. W. H. Gispen, van Scheveningen, werd gisteren in 't Gebouw voor K. en W. de 31ste jaarver gadering gehouden van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. De voorzitter memoreerde in zijn ope ningsrede het gouden Jubileum van de N. C. G. O. V., terwijl hij met leedwezen gewaagde van den meerderen tegenstand tegen Plaatselijke Keuze. Hij deelde na het uitspreken van zijn openingsrede o.m. mee, dat de Rijkssubsidie voor de vereeniging met f. 250 is verhoogd. Tot lid van het hoofdbestuur werd her kozen, de heer C. Buitendijk, van Amster dam. De jaarverslagen werden alle vast gesteld Uit het verslag van den secreta ris, Ds. J. van Herksen, van Hillegom, en den penningmeester-administrateur, den heer C. Buitendijk, van Amsterdam, bleek, dat het ledental op peil bleef. Het aantal afdeelingen vermeerderde met 3. De vergadering werd toegesproken door den heer P. v. d Meulen. voorzitter van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alco holhoudende dranken. In den middag werden verschillende huishoudelijke voorstellen behandeld. o NATIONALE CHRISTEN GEHEELONTHOUDERS-VEREENIGING. De herdenking van het 50-jarig bestaan De N.R.Crt. meldt: De herdenking van het 50-jarig bestaan van de Nationale Christen Geheelonthou- dersvereeniging is gisteren te Utrecht voortgezet. Des ochtends hebben de deelnemers aan deze herdenking met toer-auto's een tocht door de provincie gedaan en 's middags is een optocht met vaandels, vlaggen en banieren gehouden. In den stoet liepen 'n paar duizend geheelonthouders, leden der N.C.G.O.V., mee. met voorop haar voor zitter, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en vergezeld van twee muziekcorpsen. Ook was in den stoet een wagen met een sym bolische voorstelling van den strijd tegen den alcohol, terwijl mede op dien strijd toepasselijke opschriften werden meege dragen; gymnasten en de Blauwe Jeugd ontbraken evenmin in den optocht. Na afloop was er in Tivoli gezellig sa menzijn voor de deelnemers. 's Avonds was er in de Domkerk een herdenkingsbijeenkomst, die tevens be doeld was als wijdingssamenkomst voor liet vandaag te Utrecht te houden chris telijk congres tegen het alcoholisme. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, dr. W. G, Harrensleln, gereformeerd predikant te Amsterdam, de heer Junod te Neuchatel, van het Internationale Blauwe Kruis en ds. N. Juhl te Kopenhagen, voorzitter van het Deensche Blauwe Kruis, hebben daar rede voeringen gehouden Hei Ned Herv. Kerk koor „Jubilate Deo" verleende welwillende medewerking. o HET PRAAIEN VAN HARINGSCHEPEN. Met ingang van Dinsdag 1 September a.s. zal het praaien van haringschepen door onze politlekruisers in gewone om standigheden niet meer plaats hebben. Den schipper wordt verzocht bij nade ring onzer politlekruisers op een plank drie getallen onder elkaar te schrijven. Het bovenste getal moet aangeven het aantal kantjes van het laatste schot Het middelste getal moet aangeven dc totale vangst in kantjes. Het onderste getal moet aangeven het aantal dagen, hetwelk het schip in zee is. Dc plank moet op duide lijke wijze worden getoond. Heeft men andere mededeelingen te doen of om hulp te vragen, dan kan men altijd, zooals nu ook gebeurt, door het hljschen van vlag gen de aandacht van den politiekruisei trekken. Mgr. NOLENS. De toestand van mgr. Nolens was gister avond zeer ernstig. o UIT NED. OOST-INDIE. BUITENLANDSCHE VERLOVEN VAN LANDSDIENAREN. BATAVIA. 26 Aug. (Aneta). Ingediend is een ontwerp-ordonnantle inzake de be perking van de buitenlandsche verloven voor landsdienaren met een bezoldiging van beneden de f. 400 per maand. De regeering verzocht den Volksraad zijn be slissing terzake kenbaar te maken voor het einde der loopende zitting (11 September as t In verband hiermede zal het afdee- lingsonderzoek van deze ontwerp-ordon- nantie reeds 29 Augustus plaats vinden. o GROOTE BRAND. SOEMEDANG, 26 Augustus. In de kam pong Tjihandjir in het district Tomo wer den hedennacht 80 huizen in de asch gelegd. Een kind werd lichtgewond. DE ALGEMEENF TOESTAND. Labour in Engeland in oppositie. Zooals langzamerhand zekerheid was geworden, gaat in Engeland Labour offi cieel in oppositie, die speciaal gebaseerd schijnt te worden op het z.g. inmengen der bankiers in de politiek van het land, welk feit echter officieel nog niet vaststaat. MacDonald zal uit eigen partij slechts een handvol volgelingen behouden. Zijn verguizing en van Snowden c.s. is lntus- schen reeds begonnen, zij het dat de kop stukken en met name zijn vroegere labour- medeministers hem zooveel mogelijk spa ren. Hoe lang de nationale regeering zal aanblijven, is natuurlijk nog niet te zeg gen, doch algemeen rekent men er thans toch op, dat niet voor het volgend Jaar nieuwe verkiezingen zullen worden ge houden. o DUITSCHLAND. Brüning en Wirth aan het woord De Pruisische Landdag. Op een vergadering van het Centrum te Stuttgart gaf rijkskanselier Brüning te verstaan, dat een uitbreiding van zijn kabinet naar rechts of naar links in de tegenwoordige politieke omstandigheden niet mogelijk is. Hij .hechtte er waarde aan te regeeren met het parlement, daar hij er persoonlijk van overtuigd is, dat het Dultsche volk op den duur met een dicta tuur niet kan worden geregeerd en zonder een parlement kan ten slotte geen staat leven. Wat de buitenlandsche politiek aan gaat, is hij van plan te breken met de tra- ditioneele diplomatie. Hij is tot de over tuiging gekomen, dat het houden van be sprekingen tusschen de leidende staats lieden elastischer werkt. De aandacht trekt echter, dat Brüning heden een onderhoud zal hebben met Hugenberg, den leider der Duitsch-natio- nalen. Een verzoek van Hitier om ook te worden ontvangen schijnt de rijkskanse lier te hebben afgewezen. Minister Wirth wees te Stuttgart op de groote gevaren van den komenden winter en zeide, dat de regeering alles doet om moreel en materieel te helpen. Zij kan echter niet alles doen en naast den staat moeten de liefdadigheidsvereenigingen hel pen. In 23 weken zullen deze een oproep richten tot het Duitsche publiek om goe deren te verzamelen. Alles is voorbereid, opdat Duitschland den zwaren winter kan doorstaan. Een gewelddadige omwenteling staat niet te vreezen, want de regeering is sterk genoeg om een revolutie neer te slaan. Geen seconde mag geaarzeld worden om geweld met het hoogste geweld tegen te gaan. Wie de hand opheft, dien zal zij afgeslagen worden. De regeering zal zich niet laten verrassen. Het is nog hoogst onzeker of de Prui sische Landdag zal worden bijeengeroepen. Wel is waar hebben zoowel de nationaal- socialisten als de communisten de bijeen roeping verlangd, maar de bevoegde In stanties staan op het standpunt dat men hier met twee versohillende démarches te doen heeft, waarvan er geen een voldoende wordt ondersteund. o ENGELAND. Labour in oppositie tegen het nieuwe bewind - Gandhi toch naar Londen. Zooals gisteren werd medegedeeld, was het ministerie van oorlog nog onbezet. Daarvoor is nu aangewezen Markies Crewe, de vroegere gezant te Parijs. Hij behoort tot de liberale partij. Eenige uren nadat de nieuwe ministers gisteren in het Buckinghampaleis den eed hadden afgelegd, werd in Downingstreet 10 de eerste ministerraad gehouden onder leiding van MacDonald De premier zette in groote lijnen de taak van dc regeering uiteen. De bijeenkomst duurde ongeveer een uur. In aansluiting daarop kwam da delijk het kabinet bijeen, dat zooals be kend slechts uit 10 ministers bestaat. Men nam onmiddellijk de grooce vraagstukken ter hand en er werden verschillende kleine commissies benoemd, die de verschillende kanten van de bezuinigingsvoorstellen en de voorstellen voor nieuwe inkomsten zul len behandelen. Deze commissies zullen vrijwel dagelijks bijeenkomen, tot 't werk gereed is. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat nog andere bijzonderheden, dan de reeds bekende, over de plannen van de regeering gepubliceerd zullen worden, voor het par lement bijeenkomt op 8 Sept. a.s. Zoowel voor het Buckingham Palace als voor de ambtswoning van den minister president in Downingstreet had zich een greote menschenmenigte verzameld. Toen MacDonald zijn woning verliet en lang zaam door Downingstreet reed. riep een stem uit de menigte: „Judas". Toen bij zijn aankomst aan het Buckingham Palace een verslaggever MacDonald vroeg of de barometer nog steeds op goed weer stond, antwoordde MacDonald lachend: „Op zeer goed weer." In een omzendbrief aan alle Lagerhuis leden van de arbeiderspartij zegt Mac Donald het te betreuren een besluit te hebben moeten nemen, dat de partij tijde lijk in verwarring moet brengen. Hij zet den toestand uiteen op dezelfde wijze als hij dat gedaan heeft in zijn toespraak voor de radio en verzoekt allen zonder op winding over de zaak na te denken en hun oordeel op te schorten tot hun de toestand duidelijk is geworden en zij beschikken over alle gegevens. In een brief, waarin Thomas zijn hou ding rechtvaardigt tegenover de vakver- eeniging van spoorwegarbeiders, waarvan hij algemeen-secretaris is, zegt hij dat de jongste crisis verhaast is door de bedrei ging van de minderheid van het kabinet, die zich tegen de voorstellen van de meer derheid kantte, te zullen aftreden en maakt hij speciaal gewag van het initiatief des konings, die MacDonald gevraagd heeft een noodkabinet te vormen. Ook Snowden heeft zijn standpunt nog uiteengezet. Het is hetzelfde als dit van MacDonald. zooals deze dit reeds meerdere malen belichtte. Labour heeft echter geen plan te wijken. Het algemeen bestuur van het vakver - eenigingscongres en het nationaal bestuur van de arbeiderspartij hebben gisteren een gemeenschappelijke vergadering gehouden, waarop de vier afgetreden ministers Hen derson, Clynes, Lansbury en Morrison tegenwoordig waren en het woord voerden. Na afloop werd meegedeeld, dat de vol gende motie was aangenomen: „De ver- eenigde vergadering, overwegende den toe- I stand, die ontstaan is door de vorming van het nieuwe ministerie, is eensgezind van meening, dat tegen dat ministerie een krachtig verzet gevoerd moet worden in het parlement en door een volksbeweging. Zij keurt de houding van de afgetreden ministers inzake het weigeren van steun aan het nieuwe bewind goed en beveelt de parlementaire arbeiderspartij aan zichzelf op te werpen als de officieele parlemen taire oppositie.'' Geen der sprekers op de vergadering toonden eenige vijandschap tegenover MacDonald, maar allen verwierpen met kracht den steun van de arbeiderspartij aan het nieuwe ministerie. Het congres der vakbonden heeft een wetsontwerp tot verhooging van de in komstenbelasting voorbereid, dat door de arbeiderspartij in het parlement zal wor den ingediend en waarbij de werkloozen- ondersteuning ongewijzigd zou kunnen blijven, De onafhankelijke arbeiderspartij heeft een oproep verspreid onder al haar afdee lingen. waarin zij er op wijst, dat Mac Donald en de overige ministers, die naar de nationale regeering zijn overgegaan, hebben gehandeld in strijd met de begin selen en het program van de arbeiders partij. Bovendien is. hun daad een schending van het vertrouwen der arbeidersmassa. De onafh. arb. partij zal zoowel in het parlement als in het land zich verzetten tegen elke politiek, die streeft naar bezui niging op de sociale uitgaven en naar ver laging der loonen. Zij roept den generalen raad van het vakvereeniglngs-congres, zoowel als van de arbeiderspartij op, om in het geheele land een campagne te organiseeren van de geheele arbeidersklasse tegen de voorstel len der regeering. Ondanks alle dementi's handhaaft de „Daily Herald" zijn bericht, dat de New- Yorksche Federal Reserve Bank het ver strekken van verdere credleten aan de En- gelsche regeering afhankelijk heeft ge maakt van het nemen van drastische be zuinigingsmaatregelen op de werkloos heidsverzekering. Als bewijs voor zijn be weringen voert het blad een verklaring van den afgetreden departements-secre- taris van het departement van de schat kist aan Volgens deze verklaring heeft MacDonald Maandag in een bespreking met de leiders der departementen uitdruk kelijk verklaard, dat de voorstellen, die de Bank van Engeland had gedaan, naar Amerika getelefoneerd moesten worden, om te vernemen of men er daar mee ac- coord ging. Als verdere kroongetuige voor deze sensationeele bewering wordt aange haald de afgetreden minister van land bouw Addison, die in een rede voor leden van de Labour Party verklaarde, dat de regeering niet is gevallen door een of anderen eisch van de vakvereenigingen, doch omdat van zekere zijde een ander dekkingsplan voor het tekort op de be grooting was geëischt. dan het program dat reeds uitgewerkt bij het kabinet ge reed lag. Dat plan voorzag in een dekking van 56 mlllioen pond sterling en boven dien waren reeds verdere bezuinigingen overwogen, waardoor de begrooting meer dan voldoende in evenwicht zou zijn ge komen. Plotseling was echter den ministers medegedeeld, dat er een anderen weg om het tekort te dekken gevonden moest wor den Hun was te verstaan gegeven, dat de conservatieven en de, liberalen met een verlaging der werkloosheidsuitkeeringen van 10 pCt. accoord gingen en dat de bankiers een dergelflke verlaging wensch- ten. Het was dus niet waar, dat de vak vereenigingen het pistool op de borst der regeering hadden gericht, doch het was het geldkapitaal geweest, dat de bedrei ging had gevormd. Addison verklaarde ten slotte dat dit thema nog niet af was, doch in de komende dagen nog een belangrijke rol zal spelen. De koning is intusschen naar Schotland vertrokken en MacDonald hoopt vanavond nok naar Losseemouth te kunnen gaan. De Duitsche rijkskanselier dr. Brüning heeft den Britschen premier MacDonald naar aanleiding van de vorming van een „natio nale regeering" het volgend telegram ge zonden: „Aanvaard mijn beste wenschen voor een volkomen welslagen van de groote en uiterst gewichtige taak die u in het belang van rw groot land hebt op u ge nomen. Dr. Brüning". MacDonald heeft op dit telegram als volvt geantwoord: ..Ik waardeer uw vriendelijke wenschen ten zeerste en verzoek u mijn oprechten dank te willen aanvaarden. Ramsay Mac Donald." De talrijke moeilijkheden en conflicten, welke een deelneming van Gandhi aan de Ronde Tafel-conferentie in den weg ston den. zoodat zijn wegblijven reeds gemeld was, zijn thans ir, een onderhoud tusschen Gandhi en den onderkoning bijgelegd, zoo dat de mahatma besloten heeft toch nog naar Londen te gaan. Hij zal 29 dezer naar Engeland scheep gaan. Wij gelooven pas aan zijn komst, als hij inderdaad op weg is! o SPANJE. De stakingsbeweging. In de mijnen van Asturië zal op 1 Sep tember de algemeene werkstaking worden uitgeroepen, indien de Regeering op dien dag niet bij decreet den 7-urigen arbeids dag zal hebben ingevoerd. De staking der metaalarbeiders te Barce lona heeft zich nog verder uitgebreid, het personeel van de electrotechnische bedrij ven en v,an andere bedrijven heeft zich bij de beweging aangesloten. Ook te Madrid staken de metaal arbeiders. PORTUGAL. Opstand bedwongen. Te Lissabon is eveneens een militaire opstand uitgebroken, die echter door de regeering spoedig is onderdrukt. De leiders der opstandige beweging zijn gevlucht. Er moeten 50 dooden en 250 gewonden zijn gevallen, daar van geschut en tanks gebruik is gemaakt van regeeringswege. Geruchten loopen, dat ook in Oporto de kazernes zouden zijn bestormd. o ROEMENIE. Alcoholmonopolie. De Roemeensche regeering heeft een wetsontwerp tot invoering van een alcohol monopolie uitgewerkt, dat in den komen den herft aan het parlement zal worden voorgelegd. Het monopolie, dat zoowel de productie als den handel in alcohol regelt, geldt slechts voor spiritualiën, niet voor wijn en bier. ITALIË. Moulin 1 Sept. voor 't gerecht. De Belgische leeraar Moulin, die in April van dit jaar wegens anti-fascistische han delingen in Italië gearresteerd is, een ge beurtenis, die naar men zich herinnert tot demonstraties aanleiding gaf zoowel in België als in Italië, zal op 1 September a.s. met zijn Italiaansche medeverdachten voor de fascistische bijzondere rechtbank ter bescherming van den staat verschijnen. Moulin wordt verdedigd door een advocaat van de juridische faculteit van de univer siteit te Rome. POLEN. Het de sovjets voorgestelde agressieverdrag Evenals vroeger, heeft sovjet-Rusland het Poolsche voorstel van een non-agressie verdrag afgewezen. Toch schijnt de be spreking niet als geheel geëindigd te moe ten worden beschouwd. Opmerkelijk In dit verband is, dat te Berlijn een bezoek van Litwinof wordt verwacht, terwijl ook de Duitsche gezant te Moskou von Dircksen, daar heden zal arriveeren. Willen de Sov jets eerst het Duitsche standpunt leeren kennen? o RUSLAND. Conferenties. De Sovjet-regeering heeft van het Pa- cific-Instituut een uitnoodiging ontvan gen om een delegatie naar de Pacific Conferentie te zenden, die op 1 October a.s. te Hantsjoe in China zal aanvangen. De Sovjetregeering heeft besloten een waarnemer te zenden. Aan de conferen tie wordt verder deelgenomen door de Vereenigde Staten, Engeland, Canada, China. Australië en Japan. (Van Neder- landschen kant zal de heer A. D. A. de Kat Angelino het congres bijwonen). Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft een Japansche economische delegatie op uit noodiging van de Sovjetregeering zich be reid verklaard in September a.s. naar Mos kou te komen. De delegatie zal de indus triegebieden bezoeken om zich op de hoogte te stellen van de doorvoering van het vijfjarenplan, terwijl voorts namens de Japansche industrie onderhandelingen zullen worden gevoerd met Sovjetverte genwoordigers om de wederzijdsche han delsbetrekkingen weer op te nemen. o VEREENIGDE STATEN. De werkloosheid. President Hoover heeft Owen Young benoemd tot lid van de door hem inge stelde werkloosheidscommissie. In verband met deze benoeming heeft Young een bijeenkomst bijgewoond van een aantal leidende financiers en industrieelen ten kantore van Pierpont Morgan, ten einde le voor den komenden winter te nemen steunmaatregelen te bespreken. DE NIEUWE ENGELSCHE REGEERING. LONDEN, 27 Aug. (Ned. Tel. Ag.). De nieuwe regeering heeft besloten de behan deling van de minder belangrijke wets ontwerpen, als de toestemming tot het geven van bioscoopvoorstellingen op Zon dag, voorlooplg op te schorten. Mac Donald hoopt hedenavond naar Schotland te kunnen vertrekken, om weer eenigzins op verhaal te komen. Hij zal dus waarschijnlijk morgen de vergadering van de Labourpartij niet bij wonen. NEW YORK. 27 Aug. (Reuter). Of schoon uit goed ingelichte kringen wordt gemeld, dat nog geen formeele onderhan delingen zijn geopend over een nieuwe Britsche leening, bestaat er toch een be sliste tendens, dat spoedig onderhanae- lingen te verwachten zijn. Het vertrek naar Europa heden van Thomas Cochran, een van de voornaamste firmanten vah J. P. Morgan en Co., de ver tegenwoordigers in de Vereenigde Staten van de Britsche regeering. werd' met be langstelling vernomen, hoewel er geen aan wijzing is, dat deze trip in verband staat met credieten voor Groot-Britannie. Mac Donald verklaarde met betrekking tot een leening. dat het duidelijk dient te worden gemaakt, dat deze geheel afge scheiden dient te zijn van eenig voor te nemen conversatieplan. LONDEN, 27 Aug. (V. D.) De „Daily Express" weet mede te deelen, dat Mac Donald, die in October a.s. zijn 65sten verjaardag viert, zich uit het politieke le ven zal terugtrekken zoodra de Nationale Regeering haar taak beëindigd heeft. In zijn afscheidsrede van de socialistische ministers verklaarde hij, dat hij zeker wist, dat zijn besluit tot vorming van een nationale regeering het einde van zijn loopbaan als leider der Arbeiderspartij be- teefcende. Het blad weet verder mede te deelen, dat Mac Donald na afloop van de komende parlementaire periode een lang durige wereldreis wil gaan maken. o EEN NIEUWE DORNIER X. FRIEDRICHSHAFEN, 27 Aug. (Wolff). Het in opdracht der Italiaansche regeering door de Dornier-fabrieken gebouwde watervliegtuig DO X II zal heden worden afgeleverd. Hedenochtend om 10 uur zal de DO X II starten en over de Alpen naar Genua vliegen. o UIT HET CHINEEESCHE OVERSTROOMINGSGEBIED. LONDEN, 27 Aug. (V. D.) Volgens Engelsche berichten uit Shanghai zijn de Jangtse en de zijrivieren minder gezwol len en is het water in de overstroomde gebieden aan het vallen. Rivierschepen en visschersvaartuigen bergen de lijken der verdronkenen De Chineesche Kamers van Koophandel hebben de regeering verzocht troepen te zenden om plunde ringen te voorkomen. Verscheidene sche pen worden reeds vermist en men vreest, dat zij door rivierpiraten zijn overvallen. HET DUITSCHE BOUWBEDRIJF. BERLIJN, 27 Augustus (V.D.) Alle in- dustriegroepen betrokken bij het bouw bedrijf in Duitschland alsmede verschil lende organisaties op bouwkundig gebied hebben zich in een schrijven gewend tot den Rijkskanselier, dr. Brüning, In het schrijven wijzen zij op de gevaren die tengevolge van de thans gevolgde offi cieele bouwpolitiek het Duitsche bouwbe drijf bedreigen. De brief bevat een op somming van maatregelen, die verbete ringen in den bestaanden toestand zou den kunnen brengen. Het officieele wo- ningbouw-programma voor 1932 moet zonder beperking geheel worden uitge voerd en waar noodig dienen subsidides uit de openbare kassen te worden gege ven. COMMUNISTISCHE RELLETJES TE AKEN. AKEN, 27 Aug. (V.D.) Gistermiddag is het lang onrustig geweest te Aken. Een 30-tal communisten dat wilde demon- streeren, raakte slaags met de politie die onder het uitroepen van: „Sla ze dood!" werd aangevallen. Het Uberfallcommando reed uit en arresteerde 3 communisten die naar de gevangenis werden overge-i bracht. Hoewel de politie met revolvers dreigde is er niet geschoten. o POLEN EN RUSLAND. KOWNO, 27 Augustus. (V.D.). Uit Mos kou wordt gemeld, dat men in officieele Russische kringen aanneemt dat de Rus sische afwijzing van het Poolsche voorstel haar invloed zal doen voelen op de onder handelingen tusschen Sovjet-Rusland en Frankrijk en dat na de mislukking van de besprekingen met Polen waarschijnlijk ook die met Frankrijk zullen mislukken. Men vermoedt, dat de Fransche regeering het initiatief zal nemen tot het voorloopig af breken der onderhandelingen om eerst nadere informaties van de Poolsche regee ring in te winnen. Van officieele Russische zijde wordt medegedeeld, dat Polen zelf schuld is van het afbreken der besprekingen aangezien de Poolsche voorstellen voor Rusland on aannemelijk waren en Polen bovendien verkeerde inlichtingen over de besprekin gen aan Frankrijk en Roemenië heeft ge geven. o DE KATOENAANPLANT. BATON ROUGE (Louisiana), 27 Aug. (Reuter). Gisteravond heeft de Kamer van Afgevaardigden van Louisiana het wetsontwerp van den gouverneur om voor het volgende jaar den aanplant van katoen te verbieden, aangenomen. BRAND TE MARSEILLE. MARSEILLE, 27 Aug. (Belg. Tel. Ag.) Gisteravond is hier een draadloos station der posterijen in asch gelegd. o DE OPSTANDIGE BEWEGING IN PORTUGAL. SEVILLA, 27 Aug. (Belg. Tel. Ag.). Por- tugeesche vliegerofficieren, die er in ge slaagd zijn in Spanje te landen, hebben aan journalisten verklaard, dat de garni zoenen van de vliegkampen Alberca, Cintra en Amadora aan het muiten zijn geslagen. Zij hebben een aantal kazernes gebom bardeerd, o.a. die der genie, waarvan ko lonel Estevez commandant is, een der grootste steunpilaren der dictatuur. De muitende vliegeniers worden gecom mandeerd door Amador Norberto, die mi litair attaché bij de ambassade te Parijs is geweest. De leider der opstandige beweging is kapitein Amador FYanciso. Niet Officieel. 457e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 27 Augustus 1931. 3% Klasse. 4e Lijst. Hoogc Prijzeu: 16455 1000.— 10654 12065 20424 ƒ200.—. Prijzen van 45. 1053 1192 1450 1506 1531 1558 2080 2388 2459 2675 3550 3707 3979 4056 4153 4328' 4516 5161 5248 5815 5899 6355 6363 6422 6562 6774 6791 6830 6983 7238 7310 7319 7447 7598 7703 7718 7793 8020 8160 8278 8548 8985 9023 9146 9395 9571 10201 10260 107S7 10944 11207 11328 11398 11554 11755 11826 12027 12045 12060 12262 12303 12704 12939 12974 13386 13415 13420 13664 14291 14476 14484 14982 15138 15151 15734 16069 16094 16167 16220 16409 16674 16769 16895 17031 17069 17189 17810 18769 18913 19367 20166 20199 20260 20556 20693 20830 IJMUIDEN, 27 Aug. 1931. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.301.70. Griet per kist van 50 K.G. f. 41.5036. Tongen per K.G. f. 2.752.35. Groote Schol per kist van 50 K.G. f.46 Middelschol per kist van 5 K.G. f. 40.5036.50. Zetschol per kist van 50 K.G f. 48.50—31.50. Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 25.505. Schar per kist van 50 K.G. f. 14.5010.50. Roggen per 20 stuks f. 3815. Vleeten per stuk f. 3.80— 2.40. Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 27.508. Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 54.50. Middel Schel visch p. kist van 50 K.G. f. 4338. Klein- middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 17.5015. Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 114.20. Kabeljauw per kist van 125 KG. f. 7858.50. Gullen per kist van 50 K.G. f. 162.55. Lengen per stuk f. 1.05—0.50. Heilbot per K.G. f. 1.70. Wij ting per kist van 50 K.G. f. 3.45—2.85. Koolvisch per stuk f. 0.50—0.22. Makreel per kist van 50 K.G. f. 17.50—13.50. Aangekomen 11 stoomtrawlers: IJM. 189 met f.2900; IJM. 2 met f.3200; IJM. 7 met f.4000; IJM. 64 met f.2200: IJM 180 met f.2300; IJM. 86 met f.1800; IJM. 34 met f.1700; IJM. 35 met f.2300: IJM 52 met f. 2200; IJM. 104 met f. 1600; IJM. 173 met f.1700; IJM. 244 met f.1800; IJM. 31 met f 5800; IJM. 155 met f. 1700; IJM. 130 met f.8000; IJM. 97 met f.1300; IJM. 17 met f. 1260 1 kotter O. 25 met f.650; en in 2 loggers RO. 1 met f.770; KW. 44 met f. 1100. 8-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2