FINANCIEEL OVERZICHT. INGEZONDEN. LAND- EN TUINBOUW. Het rapport der tinancieele deskundigen - Geen crediethuip zonder politieke stabi liteit - De korte credieten aan Duitsch- land met zes maanden verlengd - De tinancieele plannen der Engelsche regee ring - Drastische maatregelen tot beperking der Amerikaansche petroleum-productie - Verkoop van het restant Java Suiker- oogst 1930. Met een zekere spanning heeft de flnan- cleele wereld uitgezien naar de publicatie van de conclusies, waartoe de internatio nale flnancleele deskundigen, die in Bazel waren samengekomen ter bespreking van den credlettoestand in Duitschland, als resultaat van de onderlinge gedachten- wisseling en de bestudeering van de cre- dietvraagstukken zouden komen. In de afgeloopen week is dit rapport, dat naar den algemeenen rapporteur, den Engel- schen econoom Sir Walter Layton, het „Layton-rapport" is genoemd, gepubli ceerd. Helaas moet al aanstonds worden vastgesteld, dat het verlossende woord, hoe tot een georganiseerde internationale hulpactie voor Duitschland te komen, ook hierin niet wordt gesproken. De samen stellers zijn zich hiervan overigens wèl bewust. Uit het rapport blijkt duidelijk, dat de financieele deskundigen, toen zij zich aan het werk hebben gezet, zich de noodzake lijkheid voor oogen hebben gesteld, om tot een oplossing te komen, die een voor- loopige verlenging der bestaande credieten op korten termijn, en een latere omzetting daarvan in credieten op langen termijn, benevens de verstrekking van nieuwe leeningen aan Duitschland zou hebben omvat. Bij het streven, om deze oplossing in een practische overeenkomst neer te leggen, is men klaarblijkelijk gestuit op het algemeene wantrouwen, dat nog steeds ten opzichte van de stabiliteit der politieke verhoudingen bestaat. Als gevolg hiervan is het rapport, in plaats van een richtsnoer voor de finan cieele hulp aan Duitschland, geworden tot een dringend beroep óp de daarvoor in aanmerking komende regeeringen tot het nemen van spoedige maatregelen, waar door het vertrouwen weder kan worden hersteld. „Wij achten het noodzakelijk," aldus het rapport „dat de regeeringen voor het einde der periode, gedurende welke uitstel voor de bestaande credieten zal worden verleend, de wereld een waarborg zullen bieden, dat de internationale poli tieke betrekkingen op den grondslag van wederzijdsch vertrouwen, dat een voor waarde is voor elke economische oplossing, opgebouwd zijn, en verder dat de door Duitschland te verrichten Internationale betalingen niet het handhaven van de I financieele stabiliteit in gevaar brengen." Hieraan wordt dan nog de dringende aan- i maning toegevoegd, om met het nemen van de noodzakelijke maatregelen niet te treuzelen. Al doen de deskundigen dan ook geen practische. direct doorvoerbare voorstellen met betrekking tot de verdere credletver- I leening aan Duitschland, den kern van de - geheele quaestle hebben zij wel zeer dul- j delijk blootgelegd en verwacht mag wor- I den, dat de suggestieve vorm, waarin de uiteenzettingen zijn vervat, zijn uitwer king niet zal missen. Intusschen had de beurs heel wat liever positieve resultaten t van de langdurige besprekingen gezien. Het eenige, wat thans te Bazel bereikt is, is, dat de verleende credieten door de bankiers met zes maanden zijn verlengd. Als compromis hebben de Dultschers zich bereid verklaard, dat van het tegoed ln Marken, dat door de buitenlandsche cre diteuren in Duitschland wordt aangehou den. onmiddellijk 20 kan worden terug getrokken, en dat dit daarna bij gedeelten kan worden teruggevraagd. Door de thans definitief tot stand ge komen „uitstel-actie" der banken ls men althans een stap verder gekomen. Thans zal Duitschland de quaestle der loopende handelscredieten enz. nader onder de oegen hebben te zien. Zooals de toestand thans is. is het den Dultschers, die schul den aan het buitenland hebben te voldoen en deze ook zelf willen voldoen, op grond van de „Devisennotverordnung" verboden, de desbetreffende bedragen naar het bui tenland over te maken. Zij kunnen deze wel bij een Duitsche bank deponeeren. waarna de deviezencentrale ze al dan niet kan „vrijgeven". Wel zijn voor de finan ciering van den invoer „deviezen" beschik baar gesteld, maar het behoeft geen be toog, dat deze toestand een ernstige be lemmering voor het zakenverkeer vormt. Nu echter met de bankiers overeenstem ming is bereikt zal, naar men mag ver wachten, de toestand ook op ander gebied spoedig meer normaal worden. Op de stemming ter beurze heeft het definitieve tot stand komen van het „uit stel-consortium", evenmin als het rapport der deskundigen, veel invloed uitgeoefend. Wel is tegen het midden der week een koersverbetering ingetreden, doch deze was, behalve aan de technische positie der beurs, toe te schrijven aan enkele bijzon dere factoren, die feitelijk slechts voor een bepaalde afdeeling beteekenls hadden. Een bepaald ongunstlgen indruk maak ten de geruchten, volgens welke de plan nen der Engelsche regeering tot saneering der staatsfinanciën o.a. de heffing van een invoerrecht van 10% op alle fabrikaten en op verschillende levensmiddelen zullen omvatten; slechts de invoer van grond stoffen zou vrij blijven. Het feit. dat het hierbij niet om een protectionistisch streven der Engelsche regeering gaat, doch alleen om een maat regel ter versterking van 's lands schat kist, is slechts een schrale troost voor de buitenlandsche export-lndustrieen, die den schadelijken invloed van de verhooging der Engelsche Invoerrechten zullen onder vinden. Van de verdere plannen der Engelsche regeering tot herstel van het evenwicht in de staatsbegrootlng is nog weinig positiefs bekend; naar wat uitgelekt is, zou het o.a. in de bedoeling liggen, een belasting te heffen op alle vaste rentedragende fond sen, dus op staatsleeningen, obligatiën e d. Men mag wel aannemen, dat voor zoo ver het Engelsche fondsen betreft, die tot dusverre voor buitenlandsche houders van de Engelsche income-tax waren vrijge steld, buitenlanders ook deze nieuwe hef fing niet zullen hebben te betalen. Op de Londensche beurs hebben de geruchten over deze nieuwe belasting echter een druk op het koersniveau van vaste rente dragende fondsen uitgeoefend. Te New York heeft de verbetering, die op enkele dagen was te constateeren, zich niet kunnen handhaven, vooral als gevolg van de omstandigheid, dat de toestand op bankgebied nog altijd zorgen baart. In den jongsten tijd heeft weer een aan tal ditmaal kleinere banken, haar loketten moeten sluiten, terwijl elf spaar banken verklaard hebben, geen uitbeta lingen meer te kunnen doen. De aanhou dend flauwe stemming op de katoenmarkt, de publicatie van ongustige kwartaalcijfers door verschillende maatschappijen en nieuwe dividendverlagingen zijn, tezamen met de geringe bedrijvigheid in de staal industrie, die slechts op ca. 30% van haar capaciteit blijft werken, weinig geschikt geweest, om den beurshandel te stlmulee- ren. Een factor van gunstigen aard, die ook zijn invloed op de Amsterdamsche beurs niet heeft gemist, vormde intusschen een verbetering der prijzen van ruwe petro leum ln de Vereenigde Staten. Deze prijs stijging ls het directe gevolg van de in den Jongsten tijd door de Amerikaansche autoriteiten genomen maatregelen tot be perking der productie in het rijke olie- gebied in Oost-Texas, Sat in den laatsten tijd een hoe langer hoe ernstiger worden de bedreiging voor de Amerikaansche pe troleumindustrie ls gaan vormen. Nog in het begin van dit jaar telde Oost-Texas als petroleum-producent nauwelijks mede. Begin Juli bedroeg de productie echter reeds gemiddeld 350.000 vaten per dag en sindsdien is zij in nog geen vier weken tijds met omstreeks 90% gestegen tot een record van gemiddeld 654.000 vaten per dag, waarmede Texas de grootste pe- troleumproducent van de Vereen. Staten is geworden. Door deze geweldige uitbreiding der productie in Oost-Texas zijn alle plan nen tot beperking der Amerikaansche petroleumproductie tot dusverre mislukt. Alle pogingen om de productie in Oost- Texas aan banden te leggen, werden door het snelle tempo, waarin geboord werd, te niet gedaan. Teneinde hun olie aan de oppervlakte te krijgen, voordat hun buren die zouden wegtappen, hebben de onder nemers him productie zooveel mogelijk opgevoerd. Een en ander heeft tot een volledige ontwrichting van de Amerikaansche petro- leummarkt geleid. De prijzen in het Mid- Continentgebied zijn tot 10 A 22 cents teruggeloopen, tegen 1.26 dollar een jaar geleden en een thans als „fancy-prijs" aandoende noteering van 3.50 dollar in Januari 1921. De in den jongsten tijd geldende prijzen dekken de productiekos ten bij lange na niet. In de Mid-Continent- staten bedragen deze nl. 1.06 1.10 dollar. Eerst in de laatste dagen zijn de petro- leumprijzen in de Vereen. Staten voor het eerst sinds langen tijd gestegen, nu door de gedwongen sluiting der bronnen in Oost-Texas en Oklahoma, een der andere rijke productie-gebieden, de opbrengst der Amerikaansche petroleum-bronnen met sprongen is teruggegaan. In de bedoelde petroleum-terreinen is de staat van beleg afgekondigd en militairen waken er voor, dat aan de productie-beperking de hand wordt gehouden. De stemming voor pe- troleumaandeelen op de New Yorkscho beurs is ln aansluiting aan de prijsver betering voor het product ook iets gun stiger geworden. Op de Amsterdamsche beurs hebben ook aandeelen Koninklijke hiervan geprofiteerd. De verbetering heeft echter geen verderen voortgang kunnen maken, nadat gemeld was, dat de Shell Union Oil Corporation, de Amerikaansche ondermaatschappij der Koninklijke, haar kwartaaldividend op de converteerbare preferente aandeelen, dat tot dusverre 1 3/8% bedroeg, zal passeeren. Deze mede- deellng kwam wel niet geheel onverwacht; uit de vroeger gepubliceerd resultaten over het tweede kwartaal was reeds gebleken dat het surplus der maatschappij als ge volg van de hieraan voor de noodzakelijke afschrijvingen onttrokken bedragen ge heel verdwenen was, zoodat het dividend slechts uit de aanwezige reserves had kun nen worden betaald. Het is begrijpelijk, dat het bestuur hiertoe bij den tegen- woordigen ongunstigen toestand der pe- troleummarkt niet wenscht over te gaan. Naar het bestuur thans mededeelt, heeft in de eerste helft van het jaar een ver dere afschrijving van 6 millloen dollar op de boekwaarde van den voorraad ruwe petroleum plaats gehad, waardoor de voorraden beneden de productie-kosten te boek staan. Nieuwe kapitaalsuitgaven heb ben niet meer plaats en ingrijpende be zuinigingsmaatregelen zijn ingevoerd, zoo dat men meent, de toekomst toch met vertrouwen tegemoet te mogen zien. Suikeraandeelen waren meerendeels ge deprimeerd, als gevolg van sombere be schouwingen over de positie der Java- suikermarkt, die uit Indië afkomstig wa ren. De V I S P. zou bereid zijn, voor elke hoeveelheid superieure suiker uit oogst 1930 biedingen in overweging te nemen, wegens gemis aan financieringsmiddelen Of deze laatste motiveering juist is, moge in het midden worden gelaten. Een feit ls het, dat de V.I-S.P. inmiddels is over gegaan tot den verkoop van het geheele restant superieur uit den oogst van het vorige jaar. tegen een prijs, die men ge tracht heeft geheim te houden, maar die, naar uitgelekt ls, weder aanzienlijk bene den de laatst gemaakte prijzen ligt. Nu speelt de prijskwestie op het oogenblik intusschen niet zoo'n belangrijke rol. De hoofdzaak is wel, dat Java op het oogen blik. waarop het reeds weder met den nieuwen oogst aan de markt is, van der. ouden oogst afkomt. Tot voor kort heeft men aan de mogelijkheid van verkoop van het oogstrestant gewanhoopt. Dat men er thans toch in is geslaagd, het af te zetten, zij het dan ook met prijsoffers, mag eer der als een gunstige factor worden opge vat. Rubberaandeelen zijn weinig in koers veranderd. De koersen zijn reeds in zoo sterke mate aan het lage prijsniveau voor het product aangepast, dat de geringe fluctuaties, die zich thans nog op de rub- bermarkt voordoen, slechts weinig invloed kunnen uitoefenen. In de laatste dagen was de stemming iets optimistischer, op het bericht, dat de regeering van Ceylon aan de gouvernementen der andere rub- ber-produceerende gebieden (Ned. Oost- Indié en Malakka) een voorstel zal doen met betrekking tot het stablliseeren van de rubberprijzen op een niveau tusschen 6 dollar en 9 dollar per lb. (Tegenwoordige noteering ca. 2 3/8 dollar). Het ligt hier bij in de bedoeling, dat de regeeringen een nieuwe belasting zouden heffen, die l in den vorm van rubber betaalbaar zou zijn. Deze rubber zou voor allerlei doel einden gebruikt worden, doch niet voor concurreerenden verkoop op de wereld markt. Wanneer er geen aanwendings mogelijkheden aanwezig zijn, zouden ze I vernietigd worden. Of dit plan meer kans op slagen heeft dan de vele vroegere voorstellen, moet vooralsnog worden af gewacht. Industrlëele fondsen hebben in de af geloopen week slechts weinig in koers ge fluctueerd. Nieuwe factoren, die op het koersverloop van invloed hadden kunnen zijn, deden zich ook niet gelden. Hieronder volgt het gewone overzicht van het koersverloop in de laatste week: Kon. Petroleum 195, 200%, 197, 199. Vorstenlanden 78, 76. Handelsver. „Amsterdam" 286, 272, 278 Javasche Cultuur Mij. 204, 195 Tjepper Cultuur 278, 156. Amsterdam Rubber 67, 70, 69 3/4. Dell Mij. 219, 204 208. Deli Batavia Mij. 170, 173%, 169. Senembah 245, 240. Aku 60, 55. v. Berkels Patent 29 1/4, 40. Ned. Ford 255, 244, 254, 246. Philips Gem. Bez. 83, 79, 84%, 79%. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. KONINGINNEDAG. 31 Augustus, Feest van onze geliefde Koningin. Dan steekt ieder rechtgeaard Leidenaar de Nationale driekleur uit. Dan blijft nie mand thuis, iedereen trekt 's middags naar het Schuttersveld en 's avonds naar het Plantsoen en den Zoeterwoudschen Singel Want de vereeniging „Koninginne dag" heeft een mooi en waardig feest voorbereid; mooier nog dan andere jaren. 's Middags: Reidansen door jonge meis jes, carousselrijden door een aantal keu rige ruiters, dan het feest voor de kin deren, diverse spelen voor kinderen van 814 jaren om fraaie prijzen en tot slot springconcours door dezelfde kranige rijders. 'sAvonds: Nu, daar vertellen we liever nog maar niets van; men moet het gaan zien; 't Plantsoen wordt veranderd in een sprookjesland. Het actieve bestuur van „Koninginne dag" is druk in de weer en heeft zich de welwillende medewerking verzekerd van een aantal dames en heeren. Jammer maar dat men gaarne mee feestviert, maar niet voldoende belang stelt in het werken en streven der ver eeniging, dat men nog zoo weinig voelt van hetgeen ons Leidenaren samenbindt met het Oranjehuis, dat men het nog niet als een eer beschouwd lid van „Ko ninginnedag" te zijn, ja, dat men het zelfs niet beschamend vindt, geen lid van de vereeniging te wezen. Het lidmaatschap bedraagt slechts éen gulden, dat is toch waarlijk voor niemand een finantieel bezwaar. Laat dan op 31 Augustus a.s. naast uw feestklank „Leve de Koningin" het voor nemen zijn om aanstonds lid te worden van de vereeniging „Koninginnedag". werkzaam is, weet bij ondervinding dat men op een dergelijken dag als 3 October en vooral als de feeststemming er inzit, niet naar zijn kapper gaat om zich wat op te laten knappen. Men wil feestvieren en niet anders. De patroons hebben dan het publiek (wat gaarne medewerkt dien dag) ruimschoots in de gelegenheid gesteld zich te laten knippen of scheren. Ik hoop dat ik gesproken heb in de geest van mijn collega's en vertrouw dat het geachte publiek het met mij eens zal zijn. Ik roep nogmaals de medewerking van hen op dien dag in. EEN KAPPERSBEDIENDE. VOOR KLEINE TUINEN. BLOEMPJESDAG. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoeken we u eenige plaats ruimte, bij voorbaat onzen dank. Het Christelijk Militair Verband, be staande uit het Bestuur van het Christ. Militair Tehuis, de Christ. Onderofficiers- vereeniging, Burger en Militair Pro-Rege, hoopt einde Augustus weer zijn bekende, jaarlljksche Bloempjesdag te houden. Deze verschillende, hier boven genoem de corporaties werken samen voor den Nederlandschen Militairen Bond en de Tehuizen. Zij kunnen uw steun niet mis sen. Het gaat er om voor uw zonen of broeders, die meestal in andere plaatsen worden ingedeeld, dan zij woonachtig zijn, een plaatsvervangend ouderlijk te huis aan te bieden, wanneer ze tot den dienstplicht worden opgeroepen. Hoe men ook over ontwapening moge denken, ieder zal gevoelen, zoolang er een leger bestaat, zoolang is er ook dringend behoefte aan inrichtingen, waar onze jonge mannen na het vervullen van hun dagtaak zich thuis gevoelen. In Leiden bezitten we zulk een Tehuis op den Morschweg, waar zij goede lec tuur, ontspanning en gelegenheid vinden om rustig hun studie-werk bij te houden met het oog op hun terugkeer in het burgerleven. Kortom, daar wordt alles voor hen ge daan om het gemis van de huiselijke sfeer zoo weinig mogelijk te doen gevoelen en hen te bewaren voor verkeerde invloeden. Steunt allen dan dit mooie werk door op 29 Augustus a.s. een bloempje te koopen. C. MULDER, Maredijk 149. 3 OCTOBER EN WINKELSLUITING. Met verwondering las ik het stukje van den heer L. Hoe goed misschien bedoeld, dient hij de zaak van de winkeliers en hun personeel op deze wijze allerminst om onzen 3-October-dag tot een waren feest dag te maken. De laatste jaren waren de zaken altijd den geheelen dag gesloten; in 1924, toen de feesten gevierd werden op Vrijdag en Zaterdag, waren beide dagen de zaken ge sloten, slechts enkelen hielden Zaterdags hun winkel open tot 12 uur 's middags. Ik wil echter den heer L. geruststellen, dat de geest van saamhoorigheld in Leiden nog niet zoover zoek is, dat onze sqhoone feestdag van 3 October hierdoor van zijn algemeenheid zou moeten inboeten door enkele winkeliers, die hun zaken niet zou den willen sluiten (uitzonderingen zijn er altijd geweest). Hulde aan het publiek, dat altijd heeft meegewerkt om onzen feestdag tot een algemeene te maken. Het kan weer op den danz van hon ierden winkeliers tn hun personeel rekenen bij hun gewaar deerde medewerking. R. 3 OCTOBER EN DE WERKTIJD VOOR KAPPERSBEDIENDEN. Geachte Redactie, gaarne zag ik onder staand stukje geplaatst: Naar aanleiding van het Ingezonden Stuk van den heer T. wilde ik als kap persbediende het volgende voorstellen: De zaken te openen na de koraalmuziek en deze dan open te houden tot één uur of halftwee. Daarna de zaken voor goed sluiten dien dag. Ik schrijf dit niet om mij op dien dag aan het werk van mijn patroon te ont trekken, doch een ieder, die in ons bedrijf Voorbereidende werkjes voor den winter. Nog gaan we door met het ultplanten van Andijvie. De eerst geplante hoeveel heid is nu al flink aan den groei. Door de vele regens der laatste dagen ls de grond tusschen de planten dicht geslagen en dit belemmert den groei. Maak daarom met schoffel of hark de grond weer spoedig los. Het is nu ook tijd voor het zaaien van veldsla en daar deze groenten tot het voorjaar op het veld blijft, zaaien we op een terzijde liggend stuk grond opdat we bij het spitten en mesten in het vroege voorjaar, dit stuk later afzonderlijk kun- nen behandelen. Op een soortgelijk ge deelte zaaien we ook winterspinazie. Belde groentensoorten worden voor opvolgende oogst in September nog eens gezaaid. Uit de vollegrondschtomaten hebben we de koppen, boven de 4e tros reeds uitgebro ken. Nog steeds snijden we geregeld alle zijscheuten zorgvuldig weg. We plukken nu de eerste vruchten; de laatsten zijn pas gezet en zullen een heele toer hebben om nog rijp te worden. In onze bakken kunnen we nu kropsla zaaien voor winter gebruik. Deze cultuur is niet eenvoudig en eischt veel zorg. Bij voorkeur gebrui ken we de afgedragen meloenen of kom- kommerbakken waarin de grond flink wordt losgespit. We kunnen direct ter plaatse zaaien en leggen dan op afstanden van 25 c.M. telkens eenige zaadjes waar van we straks een plantje behouden. De afstand tusschen grondoppervlakte en glas mag niet grooter zijn dan noodig is op dat de sla zooveel mogelijk licht ontvangt. De eerste tijd blijven de ramen hoog op lucht totdat omstreeks begin October bij het komen der koele nachten de ramen gesloten worden. Bij Invallende koude moet zorgvuldig worden gedekt. We zaaien nu ook bloemkoolplanten, zoogenaamde weeuwen, welke onder glas worden over winterd en ons in het vroege voorjaar plantenmateriaal leveren voor glas- en vollegrondsch cultuur. De jonge zaaiïngen hebben spoedig te lijden van te veel nat, daarom zaaien we in den bak, zoodat we er bij veel regenval een raam over kunnen leggen. We verspeenen de jonge planten in een bak op een afstand van 8 tot 10 c.M. ofwel, we plaatsen ze in kleine potjes welke we in den bak ingraven. Bij strenge koude moeten deze bakken worden gedekt overigens zorgen we dat de planten stevig opgroeien en luchten daarom zooveel mogelijk. LANDBOUW-EXPORT NAAR DUITSCHLAND. De deviezen-noodverordening. Op de vragen van den heer Colijn be treffende de moeilijkheden met betrek king tot den invoer in Duitschland van Nederlandsche landbouwproducten, als gevolg van de door de Duitsche Regee ring bij de deviezen- noodverordening ge troffen bepalingen heeft minister Bee- laerts van Blokland het volgende geant woord Het is den ondergeteekende bekend, dat gedurende den korten tijd, waarin deze verordening in haar oorspronkelijken vorm van kracht was, zich inderdaad ernstige moeilijkheden met betrekking tot den invoer van Nederlandsche producten vooral die van land- en tuinbouw, in Duitschland hebben voorgedaan. Evenwel is door de Duitsche Regeering op 7 Augus tus j.l. wijziging gebracht ln de oorspron kelijke bepalingen van de verordening, tengevolge waarvan het zich laat aanzien, dat ernstige moeilijkheden voor den Ne derlandschen exporthandel kunnen wor den vermeden. Aangezien deze verwach ting ook gegrond is op officieele inlich tingen, mag worden vertrouwd dat zij ln de practljk niet zal worden beschaamd. Deze aangelegenheid heeft van den aan vang af de volle aandacht van de Re geering gehad. De ondergeteekende staat in voortdurend contact met Hr. Ms. ge zantschap te Berlijn, om binnen de gren zen der mogelijkheid te verhoeden, dat de Nederlandsche belangen die bij deze zaak betrokken zijn, worden geschaad. DE UITVOERING DER TARWEWET. De regeeringscommissie voor de uitvoe ring van de Tarwewet 1931 deelt het vol gende mede: Bakkers, die op 1 Sept. 1931 nog in het bezit zijn van tarwebloem of tarwemeel B (ongemengde tarwebloem om meel dus) zullen die bloem of dat meel slechts mo gen gebruiken, indien zij tarwebloem of tarwemeel uitsluitend bereid van inheem- sche tarwe (tarwe door bemiddeling van de Centrale Tarwe-organisatie geleverd), afnemen tot een hoeveelheid, gelijk aan 1/4 van den bij hen aanwezigen bovenbe doelden voorraad tarwebloem of tarwe meel B. teneinde dezen voorraad in over eenstemming te brengen met de tarwe bloem of het tarwemeel, voldoende aan de ministerieele voorschriften. Aan bakkers kan, op hun verzoek aan de Meelcentrale worden toegestaan van hun voorraad tarwebloem of tarwemeel B. 7%% van hun totaal bloem- of meelver- bruik over zes maanden (dit is ongeveer het totaal bloem- of meelverbruik over 2 weken) te verwerken. Zij, die hiervan gebruik maken, worden gedurende dien tijd niet in de gelegenheid gesteld verder onvermengde tarwebloem of -meel te betrekken en zullen dus gedu rende dien tijd geen bonboekjes ontvan gen. GEEN DEENSCHE VARKENS MEER. Uit goede bron vernemen wij, dat de Amsterdamsche Varkensgrossiers besloten hebben geen Deensche varkens meer te verhandelen. Waar de Nederlandsche var kensstapel in de behoeften ruimschoots kan voorzien, zullen de boeren zich over dit besluit slechts kunnen verheugen. AALSMEER. Aanleg Plantsoen. Gemeentewerken alhier is nu begoiuiei met den aanleg van het tweede plantsoen tje, gelegen aan den Stommeerweg, te weerszijden van den ingang Hadleystraa Met het eerste plantsoentje was me reeds langen tijd klaar, doch met hei tweede moest gewacht worden tot het huls van den heer Mosselman gereed wat. d, oude wilgenboomen. een herinnering het „Kloosterhuys" worden zooveel moge" lijk gespaard. ien i tc rooi H' aa a firn !en HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. har Gt be U Geen medisch schooltoezicht. De Raad van deze gemeente kwam b openbare vergadering bijeen. Voorzittei de burgemeester, mr. A. Slob. Afwezig 4 |je! heeren Joore en Vreeken. Op 'n verzoek van het R.K. Kerkbestuu te Nieuw-Vennep om een bijdrage van d gemeente voor de verlichting van he torenuurwerk aldaar werd afwijzend be schikt. Goedgekeurd werd een adres van he R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H.H. Engelbewaarders, gevestigd te Lisse houdende verzoek om gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een school voor lager onderwijs te Abbenes nabij 4 Leeghwater. Een voorstel tot het aanvragen vai Rijksvoorschotten krachtens de landarbel. derswet ten behoeve van J. F. van Moorta te Hoofddorp, werd goedgekeurd. Ontheffing werd verleend van de hoo- gere eischen waaraan een lokaliteit moti voldoen om voor „verlof" in aanmerking te kunnen komen, ten aanzien van he, perceel aan den Spieringweg van J. dt Diele Clercq en het perceel aan den Huig. sloterdljk van P. van Schle. Met betrekking tot een eventueele re- geling van het medlsch-hygiënisch school, toezicht in deze gemeente, deed de Vooi. zitter aan de hand van een daarlot door den wethouder van onderwijs det heer P. Ouwerkerk samengesteld rappoit en naar aanleiding van diens daarin uit voerig omschreven oordeel over dit be langrijk vraagstuk de volgende mede- deeling: B. en W. zijn eenparig van oor. deel, dat in het belang van de algemeene gezondheid van de schoolgaande kinderen een eenvoudige practische regeling van deze nuttige zaak hoogst wenschelijk is, maar moeten tegelijk den wethouder toe geven dat wegens gemis aan voldoend! medewerking een dergelijk plan niet. zal kunnen worden verwezenlijkt. Zij stellen daarom voor te besluiten dat voorloopig van de instelling van een medisch-hyglë- nisch schooltoezicht op de openbare en bijzondere scholen in de gemeente Haar lemmermeer zal worden afgezien en van dit besluit mededeeling te doen aan dr verschillende adressanten, die op de tot standkoming van deze zaak bij den ge meenteraad hebben aangedrongen. De Raad ging hiermede accoord. In verband met ingekomen verroeka betreffende een uitbreiding van 't bulzc.- net van 't provinciaal waterleidingbedrijf stelde de voorzitter voor te besluiten, dat de door de provincie gevraagde garant!! zal worden toegezegd, in dier voege dal de leidingen zullen worden gelegd in di! gedeelten, waar de ongedekte kosten, di! voor rekening van de gemeente blijven, niet meer bedragen dan f. 5 per Jaar en per aangesloten perceel. Aan het einde der zitting sprak de voor 1 zitter nog een afscheidswoord tot de hee- I ren Treur en Vreeken, die geen deel meer zullen uitmaken van den nieuwen Raad Hij bracht hun een woord van dank voor hetgeen zij in het belang van de gemeente hebben gedaan en hoopte dat zij als amb I teloos burger nog lang getuige zullen zijn I van een gezonde ontwikkeling van deze j uitgestrekte gemeente en van een spoedl- gen terugkeer van de welvaart onder de burgerij. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes, Z. van M. v. d. Heuvel en J. van Wijk Johanna Louisa, D. van P. F. Everaardt en L. Bogaart Willem. Z. van J. Timmer en E. Boxman Gerrit, Z. van J. Tienstra en G. Karrs - Maria Barbara Agatha, D. van F. F. Meeg- des en A. van Waard Gerardina Maria, D. van P. J. G. Berndsen en A, C. v. Dammc Elisabeth Jacoba, D. van N. J. Zwager en A. M. Zoetelief Cornelia Gerda. D. van C. van Drunen en G. Baardse Pe tronella Maria, D. van A. H. de Vlieger en M. G. A. Mesman Arie, Z. van D. Kool haas en T. Elshout Josephus. Z. van J. F. Sponselee en L van Laere. Ondertrouwd: K. Smit 30 j. en H. M H. van Walsteijn 22 j. H. van Veen 27 j. en T. Boer 25 j. M. de Vries 24 j. en H van Veen 23 j. C. Mol 18 j. en W D. Versteegh 18 j. Gehuwd: W. A. Huiskens 22 j. en M. Stolwijk 23 j. D. Verton 20 j. en A Hendriks 21 j. A. C. Imanse 23 j. en C. Bauer 22 j. C. Muilwijk 25 j. en E Overbeek 23 j. Overleden: Hendrik Brink 80 j„ .wedr. van G. Timmerman. RW raai erot di 1P 1 leen W leer daai na: HILLEGOM. ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Raad dezer gemeente Is he! volgende adres verzonden: De „Vereeniging tot verdieping var. Protestantsch bewustzijn" ziet zich to: haar leedwezen gedwongen tot het hoofd en het bestuur der gemeente een woord van protest te richten in verband met d: vergunning, die werd toegestaan, een vuurwerk te doen afsteken op den da; des Heeren n.l. op Zondag 16 Augus tus 1.1. Hoewel het bestuur der bovengenoemde vereeniging en de adhaesie-betuigende kerkeraden nl. die der Herv. Gem en der Geref. Gem. met sympathie staan tegenover het feit, dat parochianen en vrienden het priester-jubileum van den weleerw heer pastoor Krook feestelijk wilden gedenken en 't dus geenszins in do bedoeling van dit protest ligt, deze zaak als zoodanig te veroordeelen, kan zij toch niet nalaten om uw bestuur een ernstig getuigenis te doen hooren tegen de toela ting van zoodanig feit op den Zondag, waardoor een groot gedeelte van onze burgerij in haar godsdienstige gevoelens ls gekwetst. Wij meenen dat ernstig den- 2—8

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10