R.H.W. Aspirin FRUITSODA ■Vooral A Dames eemg op de wereld KERK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHEBIJ-BERICHTEN. INGEZONDEN. WETENSCHAPPEN. RADIONIEUWS. UIT RUSLAND. DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 19-26 AUG. 22 UUR M.T. 23 UUR Z.T. 19 OEERSTE KW. ©VOUE MAAN 3lAATSTE KWARTIER ©NIEUWE MAAN VRAGENRUBRIEK. WASSENAAR. Intrijding pension „St. Willibrordus". gistermorgen is het pension voor Ouden ia„ dagen „St. Willibrordus' aan de Kerkstraat alhier, officieel ingewijd en l„gebruik genomen. In Juni van dit jaar lvrd het gebouw reeds door de Eerw. Eusters van Boxmeer, die het beheer voeren |o een groot aantal gasten betrokken, maar Terst thans kon worden overgegaan tot de jiwijding. De plechtigheid werd verricht door Deken f, Homulle uit Leiden met assistentie van j Paters van der Kjaauw en Simons en i tegenwoordigheid van een klein aantal ilangstellenden. Nadat het geheele gebouw tas ingezegend, droeg de Deken in de Tjpel een plechtige Hoogmis op. Tijdens (ie Hoogmis zong een zusterkoor onder eiding van den heer J. C. Beuk, organist- Jjrecteur der H. Willebrorduskerk, de Gre- [oriaansche gezangen. Na de Hoogmis begaven allen zich naar groote conversatiezaal, waar koffie en versnaperingen werden geserveerd. Hier werd het eerst het woord gevoerd loor pastoor Tholenaar, namens den voor- fitter van het armbestuur; Z. Eerw. hul- Jigde in het bijzonder den voorzitter, den leer A. L. Rooijakkers, die tijdens zijn langdurige ziekte was blijven medeleven Tiiet alles, wat rondom de stichting plaats greep en zooveel als in zijn vermogen ivas raad en daad had gegeven aan zijn medeleden. Verder bracht hij dank aan den Architect, den aannemers en voorts aan (lien, die tot de totstandkoming van het gebouw hadden medegewerkt. Na deze rede werd door den heer Bijvoet lamens de inwoners van het gebouw een Iraaie Godslamp aangeboden en werd door felle inwoners een danklied aangeheven. De begeleiding was in handen van mevr. van der Meer, piano en van den heer van [Keulen, viool. Hierna nam Deken Homulle het woord, [ia het Armbestuur geluk te wenschen met leze grootsche stichting. Hij twijfelde er iet aan of zij zal, gelegen in een der iooiste gemeenten uit den omtrek, aan [aar doel beantwoorden. Ook het gemeentebestuur wenschte hij geluk, omdat de gemeente een fraaie in- Rchtiing rijker was geworden. Na den Deken voerde de architect, ir. JWouters 't woord. Deze sprak woorden van lof ten aanzien van de oprichters die een feoo groot aandeel hadden gehad bij de Vtsfandkoming van deze inrichting. Do heer Stockmann uitte gevoelens van flank aan de gasten voor het aangeboden geschenk. Nadat de aanwezigen zich eenigen tijd in feestzaal hadden verpoosd, werd een rond gang gemaakt door het gebouw. Behalve Kal van kerkelijke autoriteiten wodnden burgemeester en mevr. Wiegman de ope- ng bij. Onze plaatsgenoote mej. C. L. A. Groenendijk is te 's-Gravenhage geslaagd koor het examen Handenarbeid. RECLAME. lijden vaak na spor tbeoefening aan hoofd pijn. Als altijd helpen ook hier A«oirin- Tabletten snel en zeker. Lef op oranje band en Beyerkruis. Prijs 75 cts.N 1984 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Warmenhuizen, (N.-H.), Iboez.)J. N. Seulijn, te Bellingwolde. Te [Krimpen a. d. IJssel, G. de Vries, te |Heerde. Aangenomen: Naar Ruinerwold, R. J. H. [Erink. te Borger. Bedankt: Voor Weerselo, H. J. M. de [Zwaan, te Wamel. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Vrijhoeve 's-Grevelduin- Capelle. H. van Heijst, te Waardhuizen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Genemuiden ds. M. Heij- fcop te Utrecht. IJMUIDEN, 18 Aug. 1931. YISCHPR1JZEN. Tarbot per K.G. f. 1.65—1.35. Griet per kist van 50 K.G. f. 70—30. Tongen per KG. f. 3.102.45. Zetschol per kist van 50 K.G. f4537. Kleine Schol per kist YJ® 50 K.G. f. 36—5.40. Bot per kist van 5? K-G. f. 112.80. Schar per kist van 50 KG. f16.5011. Vleeten per stuk f. 5 «O. Pieterman en Poontjes per kist van JO K.G. f. 302.70. Groote Schelvlsch per kist van 50 K.G. f.43—37. Middel Schel- Sfth per kist van 50 K.G. f. 32.50—28. Klemmiddel Schelvlsch per kist van 50 KG. f. 16.5013.50. Kleine Schelvisch per kW van 50 K.G. f. 9.10—3. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 73—56. Gullen per kist van 50 K.G. f. 18—2.40. Lengen per |™.k f-110—0.40. Heilbot per K.G. f. 1.60. "btog per kist van 50 K.G. f.8—2.40. Koolvisch per stuk f. 0.80—0.50. Makreel P» kist van 50 K.G. f.21—13.50. „o kisten versche haring f.7—3.70 Per kist. Aangekomen 9 stoomtrawlers: mi met f1871; IJM. 108 met f.3468; mJ" J® met f.4298; IJM. 417 met f.3800; TT»i' ,1 met f 3927; IJM. 244 met f.1211; Tm' met 8400; IJM. 95 met f.3800; «M. 31 met f. 33X0. f E 288 met f. 1033; E. 281 met O ,,k E' *5 met ï- 555; FN. 3 met f.661; U- 218 met f. 589; O. 65 met f.700. ttet I 847S: R°' 1 met f,498; KW' 130 'Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE 3 OCTOBER OPTOCHT. M. de Redacteur, Het Secretariaat der 3 October-Vereeni- glng ls begonnen met het verspreiden van de affiche voor den optocht „Oost en West". Gezien de belangrijkheid van het onderwerp van optocht, en met de over tuiging. dat deze optocht Inderdaad iets heel bijzonders zal worden, werd door het 3 October-Bestuur ook het besluit genomen dit jaar aan de Optochtplannen naar bui ten een groote bekendheid te geven en nog meer dan andere jaren van heel Ne derland de aandacht te vestigen op de a.s. 3 October-Viering. Daarom ls de oplaag der affiche dit jaar ook 1000 stuks in plaats van 400 stuks als andere jaren. Van buiten de stad mocht inderdaad voor de verspreiding der plaat groote medewerking verkregen worden. Tal van groote vervoer Mljen. verleenden mede werking, zoodat de plaat reeds ook op tal van plaatsen ln het buitenland prijkt. Thans komt de verspreiding in Leiden en Omgeving aan de beurt, en doet het Secretariaat een beroep op medewerking. Gelet op de talrijk velen, die dezer dagen voor het Circus Gleich mooie ruimte beschikbaar hebben gesteld voor de circus-reclameplaten, mag toch zeker worden verwacht, dat diezelfde personen en firma's bereid zullen zijn de 3 October- Affiche te plaatsen. Het ls een kleine moeite, en door de ge vraagde welwillende medewerking wordt het Secretariaat ten zeerste geholpen. Een goede verspreiding der kostbare plaat ls niet alleen nuttig maar ook van groot be lang. Het Secretariaat zal aanvragen om de plaat gaame tegemoetzien, en zegt bij voorbaat dank voor de te verwachten me dewerking. Secretariaat 3 Oct.-Ver. Leiden, 18 Augustus 1931. Haagweg 31. PROEVEN IN ENGELAND MET Dr. BENDIEN'S METHODE. Dr. Pineg, pathologist aan het kanker hospitaal te Londen en secretaris van de commissie voor kankeronderzoek in Enge land, zal binnenkort een aantal proeven nemen volgens de methode van dokter Bendien uit Zeist ter diagnoseering van kanker. In Duitschland heeft men een apparaat besteld, zooals dit door dr. Bendien wordt gebruikt. ONTHULLING VAN EEN STANDBEELD DOOR RADIO. Het zal bij velen onzer lezers nog versch in het geheugen liggen hoe Senator Mar coni voor ongeveer 2 jaar aan boord van zijn jacht „Elettra" door middel van ultra korte golfsignalen de electrlsche lichten ontstak op een tentoonstelling welke toen- dertijd in Australië werd gehouden. Binnenkort zal Marconi volgens dezelfde methode het groote Christus-beeld onthul len dat te Rio de Janeiro geplaatst is. Dit beeld staat op den top van de berg Corcovado en beheerscht met zijn c.a. 50 Meter hoogte het geheele stadsbeeld van Rio de Janeiro. ANTI-STORINGS-CAMPAGNE IN FRANKRIJK. Door den Franschen Minister voor Pu blieke Werken is besloten een commissie in het leven te roepen voor het instellen van een onderzoek naar radio-storingen veroorzaakt door hoogspannings-netten, electrische apparaten en dergelijke radio genot-bedervers meer. Ten einde dit onderzoek zoo grondig mogelijk te doen zijn worden afgevaardig den van radio-vereenigingen en andere belanghebbenden verzocht ln deze com missie zitting te nemen of voor dit onder zoek belangrijke gegevens te verstrekken. Menig luisteraar ln ons land zal bij het lezen van dit berichtje de verzuchting slaken: werd dit in ons land nu ook maar gedaan. SLACHTOFFERS VAN HAAR BEROEP. Mogen wij „Wireless World" gelooven, dan zullen binnenkort de stemmen van de Italiaansche omroepsters uit den aether verdwijnen. Dit verdwijnen is niet een gevolg van een tekort schieten in het vervullen van hare plichten als omroepster. De reden van het ontslag is min of meer tragi komisch en het ergste is dat de slacht offers niets in het werk kunnen stellen om hun ontslag ongedaan te maken. De kwestie is nJ. deze. Van de dagelijks bij de Italiaansche omroep-leiding binnen komende correspondentie bestond zoo on geveer drie-kwart uit vurige liefdes-epistels bestemd voor de omroepsters. Deze over vloed van liefdes-betuigingen lag. zoo niet de aangebedenen dan wel de omroeplei- ding wat te zwaar op de maag. met boven vermeld noodlottig gevolg. Met een kleine variant zouden wij kun nen spreken van liefde op het eerste ge hoor. DE RADIO-TENTOONSTELLING IN ENGELAND. De Nationale Radio-Tentoonstelling in Olympia te Londen welke op 18 September a.s. geopend wordt, belooft de grootste te worden van alle tot nu toe gehouden ten toonstellingen op dit gebied in Engeland. Het aantal stands is uitgebreid tot meer dan 450 en worden den aanstaanden be zoekers een aantal nieuwigheden en ver rassingen ln het uitzicht gesteld. DE NIEUWE MüNCHENER ZENDER. In Januari a.s., wordt de nieuwe zender van de Beiersche Radio-Omroep, welke te Goldachof bij Münehen wordt opgesteld, in gebruik genomen. De energie van deze zender zal van 75 tot 150 Kilowatt bedra gen. RUSSISCH TURKESTAN. (Nadruk verboden.). In de zomermaanden ontwaakt bij den modernen mensch het Instinct van den zwerver, den nomade. De gehechtheid aan het geregelde leven, aan de vaste woon plaats die in de wintermaanden zoo sterk is, wordt zwakker, bij velen ontstaat het verlangen naar een kamp, naar primitieve levensomstandigheden, de zucht naar avonturen. Wie maar kan, verlaat zijn stad of dorp en trekt naar het buiten land, er ontstaat een soort moderne vol- kerenverhuizing. In dien tijd ontwaakt ook de belang stelling voor de verre landen, vooral voor die onbekende streken, welke de Wester ling alleen uit boeken kent en waarvan hij uit den aard der zaak een eenigszins romantische voorstelling heeft. De Wes terling denkt dan vee! aan het Oosten, dat hij zich voorstelt naar de films en de Engelsche romans. In werkelijkheid la het Oosten echter geheel anders, pro zaïscher, maar tevens ook Interessanter, veel belovend. Over een dergelijk Oostersch land met een geweldige toekomst en indrukwek kend verleden, Russisch Turkestan, wil ik nu den lezer het een en ander vertellen. De lezer moet echter beginnen met de voorstellingen uit de verhalen van „Dui zend en één Nacht" en de z.g. Oostersche films, made in U.S.A. op te geven. Russisch Turkestan is een uitgestrekt land in Midden-Azië ten Oosten van de Kaspische Zte, het grenst aan Perzië, Arghanistan, Britsch-Indlë en China. Exotischer kan men dus moeilijk iets be denken. Het is een der oudste centra van beschaving, de bakermat van ver schillende volkeren, een land dat veel groote veroveraars had aanschouwd, dat vele geweldige overwinningen en ontzet tende nederlagen heeft gekend, in vroe gere eeuwen een der rijkste en bloeiend- ste landen der wereld, nu een arm en verlaten land, dat echter opnieuw in het begin van een nieuwe bloeiperiode staat. Het is een land waar het verleden en heden, beschaving en barbarij, schoon heid en afzichtelijkheid op een phantas- tlsche, ongelooflijke wijze vermengd zijn. Het land is voor een groot gedeelte wcest en onherbergzaam, de bergen zijn majestueus, de bergkloven zijn roman, tisch. Het landschap in het ontzagwek kende gebergte van Aj-Dere; de Maan bergen. het Dal des Doods behoort tot het imposantste van hetgeen wij op onze planeet kunnen aanschouwen. Eindeloos strekt zich de barre woestijn uit cn bedreigt den moedigen reiziger met den dood. Maar de mensch laat zich niet afschrikken door de bergen van dooi de zon verbleekte beenderen van kamee- len, schapen, paarden en menschen, die zoo onheilwekkend schemeren in den too- verachtigen schijn van de maan. De kara vanen verlaten telkens weer de dorpen en trekken door de onherbergzame woes tijn naar Afghanistan. China, Perzië. Sommige reizigers bereiken hun doel, anderen vinden een vroegtljdigen dood'in de woestijn tijdens een der ontzettende zandstormen of bij een schermutseling met de roofzieke nomaden, die de woes tijn nog steeds onveilig maken. Maar in de woestijn bevinden zich oasen, die den reiziger lokken door den bedwelmenden geur van hun tuinen, door de koele bron nen. En aan den zoom van de woestijn strekken zich vruchtbare streken uit. De woestijn. Bij een Westerling wekt dit fascineerende woord zooveel geda"h- ten en voorstellingen. Maar de woestijn is niet zooals de Westerling denkt, zij is lang piet zoo romantisch en aantrekkelijk. En nomaden, die met hun kudden door dó woestijn en de waterarme steppen aan den rand ervan zwerven, lijken in het ge heel niet op die gelukkige Oosterlingen op de vurige paarden, in romantische ge waden. die ge op de films ziet. Hun on afhankelijkheid, ridderlijkheid, lenigheid enz zijn het product van de phantasie der Westerlingen. Het leven in de woestijn is hard en vol ontberingen. Het voedsel van deze menschen is uiterst sober en lang niet altijd in eenigszins toereikende mate te vinden. De nomade moet zich met zeer weinig tevreden stellen. De woes tijn bezorgt den inwoners scorbut en tuberculose, de kinderen der nomaden lyden aan rachitis, de meesten hebben zieke oogen en maagziekten. Het leven is er hard en wordt geregeld door gewoonten, die duizenden Jaren oud zijn. Daarnaast bestaat er nog zooiets als een burgerlijk wetboek, een wetboek van strafrecht enz., maar deze dingen be staan hoofdzakelijk voor den schijn, het is een soort parade. De eeuwenoude opvattingen der in boorlingen doen ons vreemd aan, zijn ln strijd met onze opvattingen van goed en kwaad, met onze voorstellingen over de nomaden en hun liefde tot de dieren. Zoo bijv. wordt een kameel, die verdwaald raakt nooit gedrenkt, al zou het dier van dorst omkomen; op deze wijze wil men den zwervenden kameel dwingen naar zijn eigenaar terug te keeren. Ën kan hij het niet, dan komt hij maar om. Er ko men immers ook veel menschen in de woestijn om. Officieel heet het, dat Turkestan reeds lang gepacificeerd is en dat de z.g. ,.bas- matsji" (opstandelingen, die tegen het sovjet-regime en voor de oude toestanden vechten) uitgeroeid zijn. In werkelijkheid woedt de strijd tusschen de bolsjewiki en de voorstanders van de Mohamme- daansche wetten onafgebroken voort. Uit Afghanistan, waar de basmatsjl hun hoofdkwartieren hebben, sluipen de ruiters naar Turkestan, vallen de grens bewakers aan, leveren gevechten aan kleine legerafdeelingen en vluchten, zoo dra een grootere legermacht zich vertoont. Een enkelen keer vinden zelfs ware veld slagen plaats. En het gebeurt, dat bols jewiki, die een Turkmen om gastvrijheid vragen, door dezen in zijn huis worden binnengelaten en er rustig slapen, des nachts hooren, hoe hun gastheer en zijn vrienden hun paarden zadelen, hun ge weren schoonmaken, de sabels wetten; daarna weerklinkt hoevengetrappel op den steenachtigen weg en een troep ruiters verwijdert zich ln de richting van de Af- ghaansche grens. De gastvrije Turkmen, dien de sovjet-abtenaren voor een trou wen voorstander van het nieuwe regime hielden, was in werkelijkheid een der basmatsji. Er bestaan in Turkestan veel cellen van de organisatie der Godloochenaars, maar de Profeet wordt er nog even ver eerd als vroeger. Overal zijn er in het land sovjets, boven de regeeringsbureaux wap pert de roode vlag met de sovjet-emble- ZUID venus «w mars jupiter saturnus Den 22en komt het E. K. net op den rand van ons kaartje voor; den 25en staat de maan in den Steenbok- Men dient er rekening mede te ho.uden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen links van den toeschouwer ls, wanneer deze met den rug naar 't Zuiden en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bij sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sterrebeelden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthorizon, waar OOST staat, voor zich, zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Beer) van den toeschou wer is afgewend: men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, Juist zoo, als zij aan den hemel staan. De sterren ln bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben, zijn van de le grootte of helderder; de dikke ronde stippen zijn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere, stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootteklasse. men, maar de macht der vorstengeslach ten is er even groot als vroeger. Een der machtigste dier vorsten is de veel bezongen Kerim-Khan, de algemeen erkende leider der Beloedjzen. Wanneer deze man zich temidden van zijn stam- genooten vertoont, dan worden de zoom van zijn mantel en zijn handen ootmoe dig gekust. Wanneer hij zijn tent dicht bij de Perzischs grens opslaat, dan ver zamelen zich de Beloedzjen aan den Per- zischen kant van het grensriviertje en volgen elke beweging van den machtigen leider. En is de groote zwarte tent ver dwenen, dan trekken zij over 't riviertje, verzamelen de aarde waarop hij gezeten had ln zakjes en keeren naar Perzië terug. De sovjet-grensbewakers schieten op deze mannen, die zij voor contra-bandis- ten aanzien, dooden daarbij eenigen hunner, maar dat weerhoudt de anderen niet bij de eerste de beste gelegenheid hetzelfde te doen. Voor de groote zwarte tent van den ongekroonden heerscher der Beloedzjen liggen veel wollen dekens, waarop de bezoekers neerhurken. In den hoek van de tent staat de „boentsjoek" (een kwast van paardehaar), het oeroude teeken van zijn waardigheid. Aan den boentsjoek hangen twee zakken: een met het gewijde Koran-boek, de tweede met aarde uit Mekka en uit de geboorte-streek van den machthebber. En niet ver van die tent bevindt zich een sovjet Turkestan is in het algemeen het land van de meest onverwachte tegenstrijdig heden. De bevolking is onwetend, de man nen, die de moeilijke kunst van lezen ver staan. zijn er te tellen, de grond wordt op een barbaarsche wijze bewerkt, het graan wordt er met een handmolentje gemalen, er ls gebrek aan alles. En daar naast verrijzen fabrieken, die van de aller nieuwste machines voorzien worden, wor den kolchozen gesticht, waar de maagde lijke grond door tractors diep beploegd wordt, worden hoogescholen opgericht. En er zijn in Turkestan menschen, die ln hun verbeelding reeds het geheele land veranderd zien in een geweldigen kol- chos. Het land zou geïndustrialiseerd wor den, de bevolking zou de voordeelen van electrificatle leeren kennen. Maar die idealen zijn ver van verwezenlijking. Een tiental tractors (typisch is het volgende: de tractors, die in het „rotte Westen" al lang bestaan, worden door de bolsjewiki als een soort toovcrmiddel beschouwd, dat als in een sprookje alles zal veranderen, elk land in een paradijs herschapen) kan echter geen ware revolutie in het econo mische en maatschappelijke leven bren gen en Turkestan blijft nog steeds het achterlijke en arme Oostersche land met trachoom, hooge kindersterfte, vreeselijke vervuiling, armoede. De kolchozen groeien er snel, maar nie mand kan met zekerheid zeggen, of deze nieuwe schepping van de bolsjewiki in het oeroude Aziatisch land een lang leven zullen hebben. Zij kunnen even snel ver dwijnen als zij ontstaan. Op een nacht kan de bevolking der kolchozen de nieuwe bedrijven verlaten en naar de woestijn vertrekken, gedreven door een eigenaardig en onuitroeibaar instinct. Zulke dingen zijn daar overigens al meer voorgekomen. In dat vreemde en raadselachtige land is alles mogelijk. Bedriegen de voortee kenen niet, dan wacht dat land een schit terende toekomst. Er zullen daar Ameri- kaansche steden verrijzen, groote fabrie ken zullen er gebouwd worden en over 'n Jaar of vijftig zal het land geheel on herkenbaar worden. De woestijn zal door spoorwegen door sneden worden en er zal een spoorweg verbinding ontstaan: ParijsMoskou TasjkentHeratDelhiSingapore. Een geweldig kanaal zal Kara-Koem doorsnijden, tienduizenden schapen zul len in de geirrigeerde steppe grazen, plantages van hevea-boomen, rijstvelden, katoenplantages. Het land, dat een brug vormt tusschen verschillende Aziatische rijken met een grootsche toekomst, zal opnieuw in een tuin veranderd worden Tenzij tenzij datzelfde land een vree selijke, titanische worsteling zal aanschou wen, dat Turkestan in een woestenij zal veranderen. Want die gunstige ligging van het land kan het maken tot het tooneel van een geweldigen oorlog Zooals her haaldelijk ln de vorige eeuwen. Overigens is de eerste mogelijkheid veel grooter en Turkestan herrijst telkens weer vroeger ot later uit zijn asch. Het ls moeilijk den Westerling eenige voorstelling van dat merkwaardige en wonderlijke land te geven. Turkestan is schoon en afzichtelijk, rijk en arm, ro mantisch en prozaïsch. Het ls het echte Oosten met al zijn schoonheid en scha duwkanten. Het lijkt weinig op het Oos ten van de roman en films, maar is tevens veel fascineerender, werkt sterk op onze verbeelding, trekt ons onweerstaan baar aan. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Mineraalwater m. "Vruchtensmaak Alleen echt met dit merk. 1906 Limonadefabriek te Leiden. B. v. d. Z. te L. U zult het door her haaldelijk omspoelen met dergelijke mid delen toch moeten vinden. Sch. te L. Eerst goed reinigen met zeep water. Ook die voorwerpen kunnen wor den aangetast, hoewel niet als regel. Aboné Reinigen met water, waarin wat 1 lysol. j G. I. te L. Door stoom van een ketel, j Voorzichtigheid betrachten. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Het is op heden met den Veehandel al net als met alle handelsartikelen. De kooplust ontbreekt en voorzoover de koop lust er is, daar ontbreekt de koopkracht. Het laatste is zeer zeker wel overwegend. Inderdaad zit er bij de boeren weinig koopkracht. Gras is er volop en Indien er geld genoeg was, zou er vee genoeg ver handeld kunnen worden. Toch gaan de laatste paar weken de prijzen niet terug. Op de gisteren gehouden markten even min. We hielden overal denzelfden toe stand. Luie handel, niet veel vee aange boden en toch prijshoudend. Het vette vee voor de slachtbank be stemd, ging ook al weer moeilijk van de hand, men kon ternauwernood de oude prijzen bedingen. Van de kalveren-soorten gingen de prij zen der vette- en gras-kalveren, bij slech ten handel wat terug, terwijl de nuchtere de prijzen ruimschoots konden handha ven. Ook het wolvee. hoewel niet bepaald een vlugge markt, kon de oude prijzen bedingen. Eenigszins ongunstig is het gesteld met de varkensprijzen. Er is een kleine daling in de prijzen ingetreden, tengevolge van minder kooplust voor België. In België gingen reeds de vorige week de prijzen iets naar omlaag; waardoor de Belgische koopers hier te lande natuur lijk minder kwamen besteden, en dan ook veel minder kochten. Enkele kleinere markten konden nog noteeren van 2224 cent, doch te Rotter dam varieerden de prijzen van 21—23 ct. per pond en voor zouters, die mede een daling niet ontkwamen gingen de prijzen van 2122 cent per pond. Toch vreezen we niet direct weer een beteekenende teruggang. Spek en vetten blijven daar voor nogal voldoende afnemers vinden voor den export en tot bevredigende prij zen. Zelfs Duitschland blijft hier nog veel koopen. VAN DER S. RECLAME. 1983 VOORKOMT TANDBEDERF en'poetst 's morgens en 'i-avonds met NI.VA TANDPASTA 75 ets.per '/i tube, 25ds p. 'A tube. 3-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7