Aspirin AGENDA. eenig op de wereld TELEGRAMMEN. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Een avontuur aan de Rio-Grande" en „Een straatvlinder". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en famille-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bloscoop- cn Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „O, Pepita" en „Het geheimzinnige tes tament". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Evangeline" en „Nur am Rhein-möcht' ich lieben". 's Woensdags en 's Zaterdags lamiliema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag tot en met Zondag 16 Aug. a s. waargenomen door de apotheken G. F. Reyst, Steenstraat 35, Telef. 136, en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. RECLAME. Uw gezondheid is hei beste juist goed genoeg. Eischt daarom uitsluitend Aspfrin- tabletten in de origi- neele verpakking met het wereldberoemde B A YE R-kruis. UI op or.njo bond On üT^TrknjuTfïj^^lO 1598 delijk blijkt, dat het laatste woord nog niet is gesproken wat betreft de herstel betalingen, daar op deze verlichting van een jaar, jaren met verzwaarde lasten zullen volgen. m In verband met den ernstigen algemee- nen toestand en ten einde een nauwkeurig inzicht te krijgen over de credieten op korten termijn die Duitschiand heeft op genomen en in hoeverre de andere landen daarbij zullen kunnen helpen, heeft de te Bazel vergaderende deskundigen-commis sie der Bank voor Internationale Beta lingen besloten de vertegenwoordigers der Stillhalte-commissie en van de Duitsche bankiersgroepen. die thans nog onder handelingen voeren naar Bazel te ont bieden. Men verwacht dat de vertegenwoordi gers der Stillhalte-commissie hedenavond te Bazel zullen aankomen. In geval van verschil van meening zal de deskundigen-commissie die zich in- tusschen slechts bezig houdt met enkele detailquaesties. als bemiddelaar optreden. Vertegenwoordiger der Amerikaansche crediteuren is Gannon, de Londenschc vertegenwoordiger der Chase National Bank van New-York, die onlangs reeds te Berlijn aan onderhandelingen heeft deel genomen en reeds te Bazel vertoeft. Voor de Engelsche banken zal Tiarka als vertegenwoordiger optreden De Zwit- sersche, Zweedsche en Hollandsche bank- groepen zijn reeds in de deskundigencom missie vertegenwoordigd. Ook de Rijks bank zal worden uitgenoodigd een bijzon deren vertegenwoordiger te zenden. Men neemt aan dat geheimrad dr. Vocke. die reeds aan de besprekingen van den Raad van Beheer van de Bank voor Internatio nale Betalingen heeft deelgenomen, naar Bazel zal worden afgevaardigd. De datum voor het bezoek der Fransche ministers aan Berlijn is nog niet vastge steld. Het meest waarschijnlijke is ech ter, dat deze zal worden bepaald na de Septemberzitting van den Volkenbond. DUITSCHLAND. Viering van „Grondwetsdag" Verlaging van het disconto en de belceningsrente Brüning en Hugenberg. „Grondswetsdag", de jaarlljksche feestdag ter herdenking van het tot stand komen der constitutie van Weimar, is gisteren op plechtige wijze in den Rijksdag gevierd. De groote zittingszaal van het parlement was met zwart-rood-gouden doeken, dg kleuren der republiek, behangen. Boven de sprekerstribune hing de groote Rijksadelaar, terwijl op het spreekgestoelte zelf eet* buste van Freiherr von Stein was geplaatst, den man, die in den Napoleontischen tijd zooveel voor Duitschlands wedergeboorte heeft gedaan. Voorts was van de loge van von Hindenburg de vlag van den rijks president uitgestok Ofschoon de plech igheid pas om twaalf uur een aanvang zou nemen, begon zich reeds om tien een groote menigte voor het Rijksdaggebouw te verzamelen, zoodat om twaalf uur de Platz der Republiek door tallooze belangstellenden was gevuld. Klok slag 12 uur reed de auto van den rijkspresi dent voor, terwijl op hetzelfde oogenblik een compagnie van de Rijksweer in parade pas het plein opmarcheerde. De herdenkingsrede in de zittingszaal werd door den rijkspresident van Financiën, dr. Dietrich, gehouden, die wees op het grootsche reconstructiewerk, dat Duitsch iand sinds 1923, na het eindigen der inflatie, tot stand heeft gebracht. Het Duitsche rijk, aldus de minister, heeft dit echter met uitsluitend uit eigen kracht gewrocht, maar het ondervond daarbij den steun van het door andere volken gespaarde kapitaal, dat tot een totaal van vele milliarden in den vorm van leeningen naar Duitschiand is gevloeid. Helaas werd ons dit geld zeer vaak slechts voor korte perioden geleend, hetgeen den chaos der laatste maanden na zich heeft gesleept Dr. Dietrich vervolgde: Wij zien ons hier bij echter niet slechts geplaatst voor een crisis van het economische leven, doch tevens voor een crisis der verdragen, die aan den wereldoorlog een einde maakten en die beoogde de basis te scheppen voor een nieuw Europa en een nieuwe wereld. Ik hoop, dat deze crisis thans haar hoogte- pnt heeft bereikt. Ten deele is deze crisis een gevolg van de offers, die het Duitsche volk moet brengen, spruit zij voort uit groote gebeurtenissen en invloeden, waarop wij geen invloed vermo gen uit te oefenen. Voor een ander deel echter is zij ongetwijfeld een gevolg van fouten, die zoowel op politiek en admini stratief als op economisch gebied zijn be gaan Duitschiand staat midden in een economische omwenteling. Twee systemen bestrijden elkaar: het kapitalistische en het bolsjewistische. De houding van hst Duit sche volk heeft bewezen, dat het op de bestaande basis wil voortbouwen, dat het bereid is hiervoor offers te brengen. Echter dient gewaarschuwd te worden tegen de opvatting, als zou een wijziging in de onderlinge verhouding tusschen het rijk, de landen en gemeenten alleen reeds de besparingen en bezuinigingen ten gevolge hebben, die noodig zijn, om de openbare Kasten op een redelijk peil terug te brengen. Na de rede van minister Dietrich zong het koor nog een koraal, waarna Rijkskanselier dr. Bruening, voor een korte verklaring het woord voerde. Hij zeide o.a.: De herdenking van de grondwet valt in een tijd van ecenomischen nood. De nood Van heden vindt zijn parallel in de jaren, waarin de groote staatsman Freiherr Von Stein leefd, de wegbereider naar de Duit sche eenheid en vrijheid. Na Stein zouden de burgers van het vereenigde Duitsche volk de dragers r an den vrijen staqt zijn. In de lijn van zijn toekomstverwachtingen ligt de Rijksgrondwet van 11 Augustus 1919 nis belangrijke, zij het dan niet als vol tooide vervulling. De herinnering aan dezen grooten Duitscher zal ons een waarschuwing zijn om alle krachten in te spannen om nood en gevaar te overwinnen. Na de rede van den Rijkskanselier werd de bijeenkomst onder het zingen van het „Deutschland-lied" gesloten Gisteravond heeft Berlijn's burgemeester dr. Sahm ter gelegenheid van het Grond- wetsfeest in de Staatsopera te Berlijn een rede uitgesproken. Spr. wees er op, dat bij de twaalfde vie ring van het Grondwetsfeest het Duitsche Rijk in groote moeilijkheden verkeert. De nood van het oogenblik moet er toe bij dragen, het Duitsche volk tot één natie samen te binden. Deze innerlijke samenhang is een gebie dende eisch. Laat ons, aldus spr, het ge loof aan ons zelf en aan de menschheid niet verliezen. Het is vandaag geen dag om feest te vieren, maar om stil en ernstig den toestand te overdenken. In het lieele Duitsche Rijk staat het feest in het teeken van den honderdsten sterfdag van Von Stein. Nu in dit jaar de nood zoo hoog ge- steger. is, komt de figur van Von Stein weer te midden van het politieke denken in Duitschiand. Nood leert niet alleen bidden, maar leert ook opnieuw zien naar de ge schiedenis van liet vaderland. Spr. herin nerde in dit verband aan den ongelukkigen toestand in 1800 na liet tractaat van Tilsit, toen evenals na 1918 de vrede een voort zetting van den oorlog op andere wijze was. Velen, niet alleen kooplieden, maar ook militairen dachten er over zich aan Napoleon te onderwerpen. uitvoerig schetste spr. de kracht en de verdiensten van Von Stein. Komende tot liet heden, schilderde hij in liet kort de groote vaderlandsliefde van Rijkspresident Von Hindenburg Hij ver.zoiht den aanwe zigen op te staan en bracht een driewerf „Hoch' uit. waarna door het orkest liet Duitschlandlied gespeeld werd. Ook in andere plaatsen is deze dag her dacht. Te Keulen ls het tijdens den fakkelop tocht, welke de Rijksvlag ter gelegenheid van de grondwetsfeestelijkheden had ge organiseerd in Guerzonlch, tot verschil lende incidenten gekomen. Op den hoek van een straat werden uit de menigte plotseling twee schoten op de deelnemers aan den optocht gelost, even wel zonder dat Iemand getroffen werd. De rijksvlagleden geraakten echter hierdoor in een staat van buitengewone opwinding. De politie greep onmiddellijk in, zette de straten af en fouilleerde de voorbijgangers oin te zien of zij wapens bij zich hadden. Alle voorbijgangers werden naar het poll- tlepresidlum opgebracht. Een tweede incident had plaats In de nabijheid van het operagebouw. Hier werden in den stoet twee stukken vuurwerk z.g. donderbussen, geworpen, die eveneens groote verwarring veroorzaakten. Ook hier werden verscheidene arrestaties verricht. De Rijksbank heeft met Ingang van heden het disconto van 15 tot 10% en de beleeningsrente van 20 tot 16% verlaagd. In de gehouden zitting van de Centrale Commissie van de Rijksbank gaf de voor zitter, Rijksdagpresident .Dr. Luther een verklaring. Hij zeide o.a.: De scherpe discontomaatregel van I Augustus had het uitgesproken doel de her Xgttlng van het betalingsverkeer voor te bereiden en de doorvoering hiervan te vergemakkelijken. De verwachtingen zijn geheel vervuld. De overgang tot het nor male bankverkeer heeft zich zonder noe menswaardige ontwijking van het crediet- bestand bij de banken en van den omloop der betalingsmiddelen voltrokken. Na den staat van 7 Augustus is reeds opnieuw 122 mlllioen R.M. bij de Rijksbank belegd en 107 mlllioen R M. In circulatie gebracht! Ook de heropening der spaarbanken is volkomen bevredigend geschied. Aangezien ook overigens in het bedrijfs leven duidelijke sporen van een verbete ring van den toestand merkbaar zijn, meent de Rijksbank niet langer te behoe ven te dralen met het terugbrengen van het Nooddisconto van 15% tot 10°/« en tegelijkertijd van de beleeningsrente van 20% tot 15%. ZIJ is zich er daarbij van bewust dat ook de nieuwe rentevoet aan het Bedrijfsleven nog buitengewone lasten oplegt en beschouwt het als een harer be langrijkste opgaven, harerzijds alles te doen, dat er toe kan meewerken verdere discontoverlagingen mogelijk te maken. Naar de Duitsche Handelsdlenst ver neemt, ls ln de Centrale Commissie ook nog gesproken over de mogelljkhed van de heropening der beurzen. Bij deze be sprekingen werd er op gewezen dat de nog steeds hooge beleeningsrente van 15% voor de heropening der beurzen zal moeten worden verlaagd, aangezien deze buiten sporig hooge beleeningsrente absoluut remmend zal werken op het beursverkeer. Besluiten van welken aard ook zijn niet genomen. De Rijkskanselier zal en dezer dagen een onderhoud hebben met Gehelmrat Hugen berg, den voorzitter der Duitsch-natio- nale partij. Volgens de sociaal-democra tische Vorwarts heeft Rijkspresident Von Hindenburg onlangs den wensch geuit, dat een dergelijke ontmoeting tot stand zou komen. Op aanwijzing heeft de politie gisteren ln een perceel, gelegen aan de Hirtenstrasse te Berlijn, een man gearresteerd, die mede plichtig zou zijn aan den moord op de po litieofficieren. Aangezien in zijn woning wapens en munitie werden aangetroffen, werd direct het geheele huis met de omliggende ge bouwen onderzocht om na te gaan. of nog meerdere wgpens waren verborgen. Omtrent het resultaat van het onderzoek kon de politie nog geen mededeelingen Verstrekken. ENGELAND. Naar een sluitende begrooting? Gandht niet naar Londen? Mc. Donald heeft gisteren te Londen een onderhoud gehad met Snowden en eenige financiers Het gaat blijkbaar daar over, dat men tot lederen prijs een slui tende bgrooting wil verkrijgen. Mc. Donald had ook een onderhoud met sir Clive Wig- rand, den particulieren secretaris van den koning. t Gandhi heeft aan den onderkoning ge telegrafeerd, dat het hem moeilijk zou vallen naar Londen te gaan. In congres- kringen meent men te weten, dat Gandhi zeer ontevreden is over een brief dien de waarnemende gouverneur van Bombay. Hotson, hem zond inzake betaling der grondbelasting in Goedzjerat. Maar de pap wordt niet zoo heet ge geten OOSTENRIJK. Een beroep op den Volkenbond. De Oostenrijksche regeering heeft aan den secertaris-generaal van den Volken bond een schrijven gericht, strekkende om de moeilijkheden van dit land op econo misch en financieel gebied te doen onder zoeken en middelen te doen beramen om deze moeilijkheden op te lossen. In antwoord op dit beroep zullen Avenoi en de directeur van de financieelc afdee- llng, Loveday zich binnen enkele dagen naar Weenen begeven. BULGARIJE. Arrestatie van Macedoniërs. In opdracht van de regeering is be gonnen met de arrestatie van talrijke Macedonische emigranten. Tot nog toe zijn meer dan vijftig Macedoniërs gearres teerd, ontwapend en naar de provincie overgebracht. Deze maatregel staat in ver band met Joego-Slavische maatregelen naaë aanleiding van de vele spoorwegaan slagen. Een Kroatlsch emigrant, de jour nalist Mandekitsjh, is wegens het misbruik maken van de Bulgaarsche gastvrijheid, uit het land gezet. Hij had namelijk po gingen in het werk gesteld, de Kroatische emigranten ln Bulgarije te vereenigen en wIMe een eigen orgaan uitgeven. POLEN. Geen groote manoeuvres. Maarschalk Pilsudski heeft zich naar een badplaats in Oost-Polen begeven om daar weer zijn vacantie door te brengen. Met het oog op den financleelen toe stand worden er geen groote manoeuvres gehouden, alleen oefeningen in divisie- verband. HET HERSTELVRAAGSTUK. LONDEN, 12 Augustus. (V-D.). De vroe gere Staatssecretaris der Amerikaansche Commissie voor de Oorlogsschulden, Gar rard Winston, is te Londen aangekomen. Hij verklaarde ten aanzien van het her- stelvraagstuk dat ten opzichte van het Duitsche probleem twee prlnclpieele voor waarden zullen moeten worden vervuld: 1. Middelen te vinden om de Duitsche industrie gelden op langen termijn te ver strekken en de thans gevolgde ongezonde methode van de verstrekking van gelden op korten termijn, te laten varen; 2. Voortzetting der herstel- en Inter nationale schuldenbetalingen, die even tueel zullen moeten worden aangepast aan de instandhouding van het Duitsche be drijfsleven. Iedere financieele en politieke crisis heeft tot nu toe steeds geleld tot het terug trekken der credieten op korten termijn en aldus tot een verergering van de crisis, zoodat aan dezen toestand een einde moet worden gemaakt. Winston ls van meening dat de Duitsche capaciteit het gemis aan Koloniën en ruwe producten zal kunnen vervangen en dat de Intrekking der herstelbetalingen bin nen Duitschiand in Duitsche munt geens zins 'n te groote last is, aangezien Duitsch iand zijn oorlogsschulden door de inflatie heeft weggewerkt. De binnenlandsche moeilijkheden zijn door een ongezond be talingssysteem en door groote uitgaven voor sociale doeleinden ontstaan Met deze binnenlandsche moeilijkheden heeft de buitenwereld niets te maken. Het minste wat men van Duitschiand mag verwachten is dat het zijn binnen landsche verhoudingen op orde brengt. Winston ontwikkelt het volgend plan, waardoor hij eenerzijds de Duitsche indus trie geld wil geven op langen termijn en anderzijds de herstelbetalingen wil vol doen: De Duitsche industrie moet de Duitsche regeering obligaties verkoopen tegen gel den die in den vorm van belastingen wor den opgebracht, die dan als een soort garantie aan de credlteurstaten kunnen worden doorgegeven. De crediteurstaat die deze obligatie uiteindelijk ontvangt, kan ze op de markt brengen, wanneer het vertrouwen in Duitschiand is hersteld. Hierdoor verkrijgt de Industrie geld op langen termijn. Op deze wijze, aldus Win ston, wordt Iedere druk op de Duitsche valuta uitgeschakeld, de indirecte of uit eindelijke credieteuren van Duitschiand zouden betalingen ontvangen, die zij ln geld zullen kunnen omzetten, terwijl de formeele verplichtingen tusschen de sta ten worden gegarandeerd. LONDEN, 13 Augustus, (V.D.). In aan sluiting op de publicatie van de besluiten der deskundigen voor de uitvoering van het Hoove rplan weet de Washingtonsche correspondent van de „Times" te melden dat waarschijnlijk bij het bijeenkomen van het Amerikaansche congres president Hoover zich openlijker zal bezighouden met het vraagstuk der herstel en oor logsschulden dan men tot nog toe ooit mogelijk heeft geacht. Wanneer er op het oogenblik werkelijk nog een verschil ln opvatting bestaat tusschen Washing ton en Neyr York dan bestaat dat hierin, dat men in financieele kringen een groo- tere bespoediging van de behandeling van deze kwestie noodig acht dan in po litieke kringen Er is geen mensch die een verantwoordelijke positie in Amerika be kleedt, die nog gelooft, dat de betaling der herstel en oorlogsschulden ooit zal worden hervat in den omvang, zooals wordt voorzien door de thans bestaande overeenkomsten. Deze opvatting heeft zoowel bij de bankiers als bij de politici, slechts met dit voorschil dat de eersten hun meening openlijker uitspreken, waar de laatste nog moeten zwijgen. De Amerikaansche bankiers zien bo vendien in, dat het herstel van het Duit sche crediet slechts duurzaam kan zijn, wanneer de last der herstelbetalingen niet weer opnieift/ op Duitschiand drukt doch door internationale overeenkom sten hetzij verminderd, hetzij opgeheven kan worden. De „Morning Post" schrijft, dat men nergens beter dan in de Londensche City den rampzaligen Invloed der herstel- en oorlogsschuld betalingen op de stabiliteit van de markt erkent. LONDEN, 12 Aug. (Ned. Tel. Ag.) Tusschen president Hoover, de leiders van het Congres en den minister van buiten- landsche zaken Stimson zal, na den te rugkeer van dezen laatste uit Europa, een conferentie plaats hebben, waarop, volgens de „Daily Telegraph" het vraag stuk der oorlogsschulden zal worden be sproken. President Hoover heeft reeds te ver staan gegeven, dat het geheele vraagstuk der schulden opnieuw behandeld en ln overeenstemming met de huidige waarde van den dollar zal worden gebracht. WASHINGTON, 12 Aug. (Ned. Tel. Ag.). Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft over het gisteren te Londen gesloten verdrag, een communiqué uitgegeven, dat woordelijk als volgt eindigt: De raadgevingen en voorstellen, welke in het protocol en in het rapport zijn ver vat, betreffen kwesties die tusschen Euro- peesche regeeringen onderling hangende zijn. Er bestaat dus voor de Amerikaansche regeering geen enkele reden deel te nemen aan het rapport of het protocol te onder teekenen, De regeering is zeer tevreden met den voortgang, die de practische uitvoering van de op 20 Juni van "dit jaar door president Hoover ingediende moratorium-voorstellen gevonden hebben. DE OVERSTROOMINGEN IN CHINA. LONDEN. 12 Aug. (VD.j. De „Times' meldt uit Nanking, dat de overstrooming van de Jangtse den waterstand van 1870 heeft overschreden. En nog steeds blijft het water wassen. Te Hatikau is het aantal slachtoffers dat verdronken is tot over de acht duizend gestegen. Naar schatting der Nanking regeering bedraagt de tot nog toe in vier provincies aangerichte schade meer dan 200 millioen dollar. Er zijn meer dan 4 millioen huizen door het het water vernield en 23 millioen menschen zijn dakloos. Ruim twaalf procent der in cultuur gebrachte oppervlakte van het land 1 staat onder water en de najaarsoogst wordt als verloren beschouwd. Men verwacht voor den komenden winter een vreeselijken hongersnood. DE VLIEGERS PANGBORN EN HERNDON. TOKIO. 12 Aug. (V. D.) De Japansche regeering is er thans toe overgegaan de belde Amerikaansche vliegers Fangborn en Herndon. die voorloopig werden vast gehouden omdat zij zonder vergunning over Fransch gebied hadden gevlogen en bovendien boven een verboden söne foto's hadden gemaakt, definitief in arrest te stellen Reads bij hun aankomst was de opwin ding onder de Japansche bevolking te genover de vliegers zeer groot. Sedert dien stonden zij in hun hotel onder be waking der Japansche politie en hadden zij zich aan een zekere beperking hunner bewegingsvrijheid te onderwerpen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. YPEREN. 12 Aug. (Belg. Tel. Ag.) Op een onbewaakte overweg is gistermiddag om 4 uur, een auto met vijf personen er in, in botsing gekomen met den snelltrein Yperen-Comines. Vier der inzittenden werden op slag ge dood, de vijfde werd zeer ernstig gewond. VLIEGER UIT ZEE OPGEPIKT. NEW YORK, 12 Aug. (V. D.) Zondag vertrok de Hondureesche vlieger Capt. Lisandro uit New York voor een nonstop- vlucht naar Tegucigalpa in Honduras. Ten gevolge van den storm moest hij op zee landen, waar hij in uitgeputten toe stand door het s.s. „Biboco" werd op gepikt. ONLUSTEN OP GEHEEL CUBA. NEW YORK, 12 Aug. (V.D.) Uit de ver schillende van Cuba ontvangen berichten blijkt, dat de onlusten zich thans van Havanna hebben uitgebreid over het ge heele land. Gewapende en goed georgani seerde troepen opstandelingen vallen de regeeringstroepen op verschillende plaat sen aan en men beschouwt den toestand als zeer critiek. De stad Santé Clara werd door een troep van 300 opstandelingen aangevallen. Bij de verdediging werden van de regeeringstroèpen dertig man ge dood en 25 gevangen genomen. De revolu tionaire beweging, die onder leiding staat van den oud-president Oeneraal Menocal, terwijl twee andere der voornaamste lei ders zijn Colonel Meditta en Dr. Mendez Penate, is voornamelijk ontstaan door de dictatoriale maatregelen der regeering. PONCET's OPVOLGER. PARIJS, 12 Aug. (Ned. Tel. Ag.) Vol gens een bericht van de „Matin" zal de hoofdredacteur van de „Journale In- dustrielle". Gigneux, die behoort tot de fractie-Maginot. benoemd worden tot op volger van Francois Pencct als onder staatssecretaris voor de nationale eco nomie. o— EEN POOL-MUSEUM. MOSKOU, 12 Aug. (Ned. Tel. Ag). Te Leningrad zal een Pool-Museuin worden op gericht, waarin voornamelijk vondsten zul len worden ondergebracht, die in verband staan met vroegere, beroemde pool-expedi- ties. o— HET BROOD IN RUSLAND. MOSKOU, 12 Ag. (Ned. Tel. Ag.). De Russische regeering heeft op grond van de dit jaar behaalde oogst-resultaten be sloten het broodrantsoen voor de bevolking in de steden van 300 tot 400 gram te verhoogen. HEVIGE AARDBEVING OP NIEUW GUINEA. LONDEN, 12 Aug. (V D Eerst thans ls bericht ontvangen van den districtscom missaris van Eitape op Nieuw Guinea, dat daar op 7 Augustus j.l. een hevige aard beving heeft plaats gehad. De aardbeving duurde veerlig seconden en de natrillingen ervan waren den volgenden morgen nog merkbaar Hoewel groote mater, schade werd veroorzaakt, zijn geen menschenlevens te betreuren. Het Seimograflsch observatorium te West- Broinich bij Londen, had op 7 Augustus te 3.32 uur eèn krachtige aarbeving geregis treerd, die volgens berekening tusschen Borreo en de Fidzji-ellanden moest liggen. JE TOCHT VAN LINDBERGH. NEW YORK, 12 Aug. (V. D.) Maandag kort na middernacht vertrok kolonel Lindbergh met zijn echtgenoote, met wie hij per vliegtuig een tocht naar Japan onderneemt, van Point Barrow in Alaska naar Nome, een afstand van 535 mijl. Hoewel het in zijn bedoeling lag zonder tusschenlanding dezen afstand af te leg gen was het echtpaar gedwongen een lan ding te maken te Shimaref, ongeveer 75 mijl van Nome verwijderd. Niettemin kon het vliegtuig spoedig weer vertrekken en werd Nome gisteren tijdig bereikt. BEZUINIGING IN ENGELAND. LONDEN, 12 Aug. (Reuter) Alle bla den wijzen op de noodzakelijkheid van na tionale bezuiniging. Zij uiten er hun vol doening over dat de regeering vastbesloten is de volgende begrooting in evenwicht te brengen maar vreezen dat de regeering ongeneigd ls de aanbevelingen van de be zuinigingscommissie uit te voeren waar door 96 millioen p. st. zou bezuinigd worden. De „Times" zegt dat hoewel het bank- disconto van 4'/»% het wegvloeien van het goud heeft tegengehouden, dit hooge dis conto iedere poging onmogelijk maakt om de nationale schuld op een lageren In terest te converteeren. De verantwoorde lijkheid voor de maatregelen in verband met den toestand, aldus het blad, berust bij de regeering, die alleen den noodzake lijken grondslag kan leggen voor een vol ledig herstel namelijk een begrooting, door bezuiniging in evenwicht gebracht. De „Daily Express" meldt dat het zoo goed als zeker is dat de regeering tegen het begin der volgende week een confe rentie van alle partijen zal bijeenroepen om den toestand des lands te bespreken. De „Daily Herald", het orgaan der La bour Partij, bepleit dat er bij de houders van nationale schuld op aangedrongen zal worden een lageren Interest te aanvaarden. Volgens het blad acht de regeering de aanbevelingen der bezuiniginscommlssie onuitvoerbaar en gelooft zij dat zij de po sitie van Brittannlë heeft overdreven waardoor in het buitenland onnoodige ze nuwachtigheid is gewekt. LONDEN, 12 Aug. (N.T.A.) Heden- namiddag zal de bezuinigingscommissie uit het kabinet bijeenkomen, naar gisteren bij de besprekingen tusschen Macdonald, Snowden en de voornaamste Britsche ban kiers werd besloten. De ministers zullen hedenmiddag over wegen of de oppositie ook bij de bestudee ring der te treffen bezuinigingsmaat regelen tegenwoordig zal zijn. Waarschijnlijk zal begin der volgende week een conferentie met de leiders der oppositie plaats hebben. MacDonald moet zich met klem tegen een bijeenroeping van het parlement heb ben verzet, daar dit volgens hem meer kwaad dan goed kan doen. Het blad van de Labourpartij de „Daily Hereld", schrijft heden nog in een hoofd artikel, dat het van het grootste gewicht is voor de financieele stabiliteit der we reld. dat Engelands begrooting in even wicht is. De regeering is ervan overtuigd, dat het haar zal gelukken dit te bereiken. Zij zal binnenkort hare plannen mededeelen, zou gauw deze definitief geformuleerd zul len zijn, wat waarschijnlijk reeds ln een Maandag aanstaande te houden kabinets zitting zal geschieden. De Engelsche bankiers hebben zich be reid verklaard met de regeering samen te werken, In financieele kringen is men van meening, dat de staat, door een ver laging der jaarlijks te betalen renten op de oorlogsleeningen, een besparing van 50 millioen pond zal weten te verkrijgen. 3-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2