VACANTIE-FOTO'S. 72*fe Jaarpang WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1931 No. 21901 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. ONZE VACANTIE-FOTO'S. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleïn Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:i Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Gedurende de maand Augustus openen wij wederom de gelegenheid ons Vacantie-foto's toe te zenden. Doet eens Uw best, amateurs, om aardige kiekjes te vervaardigen! Voor iedere geplaatste foto zullen wij f. 2.50 vergoeden. De beoordeeling blijft geheel aan ons en ingezonden foto's kunnen niet worden teruggegeven. DE DIRECTIE. GEMEENTE-REKENING 1930. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat aan den Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder, gedurende veer tien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar zijn gesteld; de rekening en verantwoording van de inkomsten en uit gaven dezer gemeente over het jaar 1930 met alle daarbij behoorende bescheiden, benevens de verschillende bedrijfsreke- ningen over dat jaar. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 1649 Leiden, 12 Augustus 1931. DOKTER SCHREUDER LEGT DE PRAKTIJK NEER. Mr. De Clercq zelde te meenen ln den geest van den afwezigen kantonrechter te handelen, door op deze plaats den zoo plotseling ontslapen oud-griffier te her denken, in hetzelfde gebouw, waar hij gedurende bijna 30 jaar zijn werkkring met grooten ijver en nauwgezetheid heeft vervuld. Hoewel hij een bescheiden figuur was, die zich nooit op den voorgrond plaatste, heeft hij steeds in zijn werk een warme belangstelling getoond in de zaken, welke hier werden behandeld en herhaaldelijk blijk gegeven van een scherp en juist in zicht in juridische kwesties. Zijn groote liefde voor zijn werk deed hem teveel van zijn krachten vergen en heeft hem tenslotte zijn gezondheid ge kost. Dit is ook de reden, dat ons, aldus spr., geen gelegenheid is geboden hem openlijk dank te zeggen voor alles, wat hij gedurende 20 jaar voor het Leidsche Kantongerecht heeft gedaan. Spr. meent thans te moeten getuigen van aller groote waardeering jegens den overledene en van aller leedwezen, dat hij slechts zoo kort van zijn welverdiende rust heeft mogen genieteq, Spr. gedenkt ook de nabestaanden, die het verlies van zijn verscheiden nog die per voelen dan wij en geeft hen de ver zekering. dat zijn nagedachtenis bij allen, met wien hij door zijn werk in aanraking kwam. in hooge eere zal blijven. De ambtenaar van het O.M., mr. A. v. d. Eist, dankte vervolgens voor de aange name samenwerking, welke er steeds tus- schen het parket en den overledene heeft bestaan. Namens de Leidsche balie schetste mr. E. J. M. M. Bolsius den ontslapene als een man van buitengewone welwillendheid die de advocaten steeds met groote vrien delijkheid is tegemoet getreden. Hoe gaarne hadden ook de Leidsche advocaten hem een langere rust gegund. Spr. eindigde met de verzekering, dat allen een prettige herinnering aan zijn welwillende en be- scheiden figuur zullen bewaren en uitte den wensch. dat zijn geest in dit gebouw zal blijven voortleven. Ten slotte dankte de heer Schravendiik als oudste deurwaarder en de heer Hertel, chef van de griffie namens het griffieper- soneel voor de prettige samenwerking en humane bejegening. Hiermede was deze korte, doch tref fende plechtigheid ten einde. Dr. Schreuder. Naar wij vernemen is heer J. A. Schreu der, die gedurende meer dan 29 jaar hier ter stede als arts is gevestigd, voornemens op 1 Sept. a s. wegens gezondheidsredenen de praktijk neer te leggen. Gedurende langer dan een kwarteeuw was dokter Schreuder controleerend ge neesheer van het spoorwegpersoneel Hoe zeer hij zich ook in die kwaliteit bemind heeft weten te maken, is bij de vierng van zijn zilveren jubileum als zoodanig op ondubbelzinnige wijze gebleken. Teneinde vrienden en oud-patiënten in de gelegenheid te stellen afscheid van hem te nemen, zal dokter Schreuder op Zaterdag 22 Augustus a.s. des nam. van 3 uur tot half vijf receptie houden te zij nen huize Hooglandsche Kerkgracht 21. Dokter Schreuder zal zich metterwoon 'e Apeldoorn vestigen. WIJLEN mr. .1. J. NEUMAN DE LOOS HERDACHT. Een korte, doch treffende plechtigheid. Alvorens hedenmorgen de terechtzitting van het Leidsche Kantongerecht werd ge opend. heeft d" Plaatsvervangende kan tonrechter. mr, W. de Clercq. in tegen woordigheid van de plaatsvervangende kantonrechters, mrs. Bolsius en Nord Thomson en vele advocaten der Leidschs balie den oud-griffier, wijlen mr. J. J. Neuman de Loos herdacht. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Juli 1931. Telef.no. 752, Mevr. Wed. J. Beunick Tijs, Hooge Rijndijk 278 Ld.d- No. 1090, jhr. mr. P. A. G. de Milly, Oegstgeesterlaan 24 No. 313, G. L. Driessen, Heerengracht 13 No. 1298, Mevr. M. C. van der Vlugt, Groenhovenstraat 6 No. 1502, C. Kort, Volmolengracht 17 No. 1585, A. D. van Doorn, Charlotte de Bourbonlaan 158c N. 3070, W. J. M. Orth, Plantsoen 7 No. 1305, H. H. Dingemans, Kagerstraat 4 No. 1710, Mevr. A. GroenKloots, Rijn en Schiekade 15 No. 1580. Johs. Kaapaan en Zn., Hooge Rijndijk 116 No. 182Ó, F. W. Korten. Fagelstraat 24 No. 1137. Fa. Dubbelman en Holswilder, Bouwwerk de Goede Woning, Waldeck Pyrmontstraat No. 1593. G. J. Boter, Magdalena Moonstr. 24 No. 1981, A. H. van der Horst, Kraaierstraat 2 No. 3194, N.V. Paan- akker's Schoenhandel, Haarlemmerstraat 151 No. 1760, H. J. Friedericy, Weth- Juffermanstraat 2, Oegstgeest No. 2623, L. K. Servaas, Fruinstraat 12 No. 2438, A. van Egmond. Postagentschap, annex Telegraaf en Telefoonstation. Haven 2 No. 1992, Mej. G. W. Wijnstok, Geverstr 48 Oegstgeest No. 2070, J. D. Mulder, Magdalena Moonstraat 15. EERSTE LUSTRUMVIERING TRIANON-THEATER. Met Charlie Chaplin's „City Lights". A.s. Vrijdag bestaat het Trianon-Theater aan de Breestraat vijf jaar. De directie heeft begrijpelijkerwijze op middelen ge zonnen om dit eerste lustrum zoo luister rijk mogelijk te vieren en als resultaat van haar navorschingen biedt zij in de komende week het Leidsche publiek Char lie Chaplin's veelbesproken meesterwerk „City Lights". De groote pers is zonder uitzondering uitbundig in haar lof over de wijze, waar op Chaplin, het betrekkelijk eenvoudige scenario heeft uitgewerkt. In het kort mo gen we hieronder den inhoud verklappen. Charlie is in deze rolprent de vagebond, die doelloos door de wereldstad zwerft. Toevallig komt hij in contact met een blind meisje, dat bloemen verkoopt op een der boulevards. Zij voelt zich tot hem aan getrokken en haar toegenegenheid ls hem een bron van vreugde. Na verloop van tijd wordt ze ernstig ziek. De zwerver beraamt middelen om aan geld te komen en wendt zich tot een mil- lionair met wien hij indertijd vriendschap heeft gesloten. Deze schenkt hem inder daad een groot bedrag, maar het ongeluk achtervolgt hem in de gedaante van twee inbrekers, die den millionair willen beroo- ven. Wel weet de zwerver het geld te bemachtigen, doch hij wordt gearresteerd en de millionair herkent hem niet. Als hij na maandenlange gevangenis straf in de maatschappij terugkeert, ver neemt hij, dat het meisje geheel hersteld is en een grooten bloemenwinkel heeft. Hij gaat er heen en staat peinzend voor het winkelraam. Als het meisje een bloemenmand voor het venster plaatst, wordt zij bewogen door medelijden met den haveloozen stak ker en geeft hem een bloem en een geld stuk. De eerste neemt hij aan, het tweede weigert hij. Doch de kleine aanraking met de handen doet haar haar weldoener herkennen, dien zij nog nooit gezien had. En nu ziet ze. niet alleen met. haar oogen. maar met haar geheele hart. Dat is. zeer in het kort. de aandoenlijke geschiedenis, welke Chaplin op onna volgbare wijze heeft neergelegd op het witte doek. We twijfelen er niet aan of duizenden Leidenaars zullen het voorbeeld volgen, dat millioenen over de geheele wereld reeds hebben gegeven en ..City Lights" gaan zien Want „City Lights" is een cinemato grafisch evenement! Geslaagd is te Haarlem voor boofd- acte onderwijzer de heer W. Louwrier, alhier. Mej. J. W. van Loon alhier is ge slaagd voor het examen Engelsch L. O. Vrijdag a.s. hoopt de heer J. Ober den dag te herdenken dat hij voor 50 jaar in dienst trad bij den heer C. H. de Jong schoenfabriek, v.h. Donkersteeg 9, thans Nieuwstraat 28. Begin September zal de jaarlijksche reddingsdemonstratie worden gehouden in het Rijn- en Schiekanaal bij de Wilhel- minabrug alhier. —Naar wij vernemen zal de jubileum tentoonstelling in 1932 van de afd. Oegst geest en Omstreken van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur wederom worden ge houden in café „Zomerzorg", dat te dien einde aanzienlijk vergroot zal worden. Gistermorgen is de 16-jarige A H. in de Pieter de la Courtstraat, toen hij van een ladder wilde overstappen op een 3'/s Meter hooge steiger gevallen, waarbij hij zijn rechterpols brak. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis. Hedenmorgen te ruim half acht is de 17-jarige H. v. d. L., wonende in het Transvaalhof. bij het verrichten van werkzaamheden op het terrein van Wer- nink's betonfabrieken onder een vallende betonplaat terechtgekomen, waarbij hij beide onderbeenen heeft gebroken. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Zieken huis. Op de gisteren gehouden Keuring van nieuwe en zeldzame planten van de Konlnlcl. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde werd aan Campanula Mayi, inge zonden door de Vasteplantenkweekerij K. J. van Veen alhier, een Getuigschrift van Verdienste, toegekend. In ons Blad van Maandag hebben wij abusievelijk medegedeeld, dat het in Arnhem te plaatsen Lorentz-monument vervaardigd is door den beeldhouwer Aug. Falise; dit was onjuist. Bedoeld was O. Wenckebach te Noordwijk. RIJKSBEGROOTING 1932. De Rijksbegrooting van 1932 heeft het departement van Financien verlaten en is aan den Raad van State toegezonden. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Het postvliegtuig naar Indië is gisteren om 4.45 uur uit Djask vertrokken en om 16.46 uur te Jodhpur aangekomen. Het retourvliegtuig van Indië naar Ne derland vertrok gisteren te 12.03 uur van Calcutta en landde te 16.32 uur te Alla habad. Ir. G. P. NIJHOFF. Naar de Telegraaf meedeelt heeft onze regeering aan de Argentijnsche regeering, ir. G. P. Nijhoff, te Brussel (raadgevend ingenieur, hoofdredacteur van het Poly- tech. Weekblad» aanbevolen om een rap port uit te brengen over de behoefte, in deeling en bedrijfswaardigheid van een nieuwe haven te Buenos Aires, waarbij ook de economisch-technische zijde van het vraagstuk onder de oogen zou moeten worden gezien. De Argentijnsche regeering had aan de Nederlandsche regeering gevraagd iemand daarvoor aan te wijzen. Buitenlandsche Zaken had advies in gewonnen bij Amsterdam en Rotterdam en de Amsterdamsch stadsingenieur Ir. W. C. Kohier was door deze gemeenten aan het dept. in Den Haag genoemd. Dit advies van Amsterdam en Rotterdam aan Buitenlandsche Zaken ls niet gevolgd Ir. Nijhoff is oud-ingenieur van den Rijkswaterstaat en heeft zijn bureau te Brussel. DE ONTSLAGEN BIJ PHILIPS. Hoezeer het ontslag bij de N.V. Philips te Eindhoven ook onder het ongehuwde kantoorpersoneel woedt, moge hieruit blij ken, dat thans de protestantsche gezel- lenhuizen te Woensel gesloten zijn, welke vroeger door Philipspersoneel bevolkt werden. (Msb.). ESPERANTOHUIS TE ARNHEM. Gistermiddag is te Arnhem het Espe- rantohuis „Prezikhaaf. dat door de ge meente in bruikleen is afgestaan, officieel in gebruik genomen. De belangstelling was zeer groot. De Ministers van Onder wijs, Kunsten en WetenschaDpen en van Arbeid. Handel en Nijverheid waren ver tegenwoordigd. De openingsrede werd gehouden door den burgemeester van Arnhem, mr. S. J. R. de Monchy. De vertegenwoordigers der ministers brachten gelukwenschen over. Door vele sprekers o.a. professor Casimir en de Esperanto-leeraar Cseh, werd nog het woord gevoerd. o VERSPREIDE BERICHTEN. Naar wij vernemen, heeft H. K. H. Prinses Juliana een bedrag van f. 1000 geschonken aan het comité ten bate van den heropbouw van het Nederlandsche paviljoen op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs. De Groningsche sportvlieger. Stol, die te Metz werd vastgehouden, is weer vrijgelaten. UIT NED OOST-INDIE. BRAND. BUITENZORG, 11 Aug. (Aneta) Blij kens een telegram van den Resident te Pontianak heeft de brand, die gister heeft gewoed, een blok van 19 tijdelijke nood- winkels in het Chineesche kamp geteisterd, waardoor 16 winkels verbrandden. Drie winkels kregen ernstige waterschade De schade bedraagt f. 80.000 waarvan f. 58.000 door verzekering is gedekt. De oorzaak is onbekend, menschenlevens vallen niet te betreuren. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Hoover-plan thans in werking Wat dit inhoudt. De I. B. B. De werkzaamheden van de deskundigen die sinds 17 Juli onder Engelsch presidium te Londen de practische doorvoering van het Hooverplan en het FranschAmeri- kaansch accoord bestudeerden, zijn gis termiddag beëindigd. Om kwart voor vijf werd door de ver tegenwoordigers der in hoofdzaak belang hebbende mogendheden het rapport der deskundigen en om vijf uur het slotpro- tocol geratificeerd. Deze regeling geldt niet alleen voor de Duitsche herstelschulden doch ook voor de intergeallieerde schulden van Enge land, Frankrijk en Italië, en ook van Tsjecho-Slowakije. In principe werd ook besloten tot een moratorium van twaalf maanden voor Hongarije en Bulgarije, die zich alle met deze regeling accoord ver klaarden. Alleen Zuid-SIavië heeft tot nog toe het accoord niet aanvaard. Amerika moet het accoord nog doen ra- tificeeren door het Congres. Niettemin treedt het plan direct in werking. Het practische resultaat van de over eenkomsten ter uitvoering van het Hoo ver-plan, is een ontlasting van Duitsch- land. gedurende het Hooverjaar, ten be drage van 1.593.676.276 rijksmark. Van dit bedrag wordt de kwijting tot den 31sten Juli 1932 zonder rentebetaling opgescho ven en van dit tijdstip af wordt het terug betaald in gelijkmatige deelen. over tien jaar verdeeld, met een rentevoet van 3%. Gedurende het Hoover-jaar worden on veranderd doorbetaald: de dienst van de Dawes- en Young-leeningen, evenals de betalingen aan de Vereenigde Staten met 't oog op de beslissingen van de Mixed Claims Commission voor de Amerikaan- sche rechthebbenden op schadeloosstel ling en de betalingen uit de Duitsch-Bel- gische marken-overeenkomst, tezamen on geveer 200 millioen rijksmark. Bij de beraadslagingen van het comité is de Fransch-Amerikaansche overeen komst van Juli 1931 over de toepassing van het Hooverplan als uitgangspunt genomen. De door Duitschland van 1 Juli 1932 af op te brengen nabetalingen zijn niet aan een uitstel onderworpen. Het moeilijke vraagstuk der leveringen BINNENLAND. Schipper te Alphen aan den Rijn door vallende mast gedood. (Rijnstreek, 2e BI.). Te Venlo is een vier-jarig kind bij het vuurtje stoken levend verbrand. (Gemengd 2e Blad). Nadere bijzonderheden omtrent het drama te Oudenbosch. (Gemengd, 2e Bi.). Tc Wassenaar is overleden de bekende schrijver van kinderboeken de heer C. Joh. Kieviet. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Het Hoover-plan is in werking getreden, daar de experts te Londen tot overeen stemming zijn gekomen. (Buitenl. en Tel., le Blad). Grondwetsdag in Duitschland gisteren herdacht. (Buitenl. le Blad). Verlaging van het disconto en de belee- ningsrente in Duitschland. (Buitenl. le BI.) Oostenrijk richt een bede om hulp tot den Volkenbond. (Buitenl. le Blad). Toenemende overstroomingsramp in China. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad en Tel. le Blad). in natura heeft zijn regeling in de vast legging van bepaalde grondslagen gevon den, welker practische doorvoering door de leden der commissie voor de leveringen in natura te Parijs geregeld zal worden. Met nadruk wordt er in verband hier mede op gewezen, dat de doorvoering van de verdragen inzake de leveringen in na tura geen belasting van de begrooting van Duitschland en geen benadeeling van de Duitsche economie gedurende het Hoo ver-jaar met zich zal brengen. De bij de bank voor internationale her stelbetalingen thans beschikbare credie- ten voor leveringen in natura moeten in de eerste plaats voor de uitvoering van de aangegane contracten worden aange wend en de crediteurstaten hebben zich verplicht, in zooverre dit mogelijk is. mid delen te vinden om een uitstel van de loopende contracten te verhinderen. Nadat de voorhanden zijnde crediet- middelen zijn opgebruikt en voor zoo ver geen andere financieringsmogelijkheden aanwezig zijn, kunnen de regeeringen der crediteurstaten de uitvoering van de aan gegane contracten tot den 30sten Juni 1932 uitstellen. Hierdoor zullen de voorhanden zijnde middelen vooreerst voldoende zijn om een deel der reeds aangegane contracten uit te voeren en het is te verwachten, dat de gemeenschappelijke krachtsinspanning van alle deelhebbenden er toe leiden zal, dat de zware nadeelen van een plotseling ingrijpen worden voorkomen. De bank voor internationale herstelbe talingen is aangezocht, de practische uit voering te verzekeren. Ten opzichte van de Duitsche spoorweg- obligaties. die afgegeven zijn als waarborg voor de 660 millioen mark der onvoor waardelijke annuiteit. is bij 't Londensch accoord nog overeengekomen, dat ook hier de terugbetaling in 10 jaarlijksche termij nen met een vergoeding van 3 pCt rente zal geschieden van 15 Juli 1933 af. Op den vijftienden van iedere maand zullen door Duitschland bij de bank van internatio nale betalingen 55 millioen mark worden gestort, die door de bank weer ter be schikking van de Duitsche spoorwegen worden gesteld. De spoorwegen geven daarvoor obligaties af aan de bank voor internationale betalingen en geven het geld op den eersten van iedere maand aan het Duitsche rijk terug. Daarvoor worden de spoorwegen vrijgesteld van de betaling der belasting voor de schadevergoeding. Op dit punt moeten enkele bijzonderhe den nog geregeld worden. De rijksregee- ring neemt de garantie op zich voor het nakomen der verplichtingen van de rijks- spoorwegen voor de verleende leeningen. De „Germania" schrijft, dat uit den inhoud van het slotprotocol op nieuw dul- EEN GOEDE VANGST. Ingezonden door me], Mooten te Lelden.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1