VACANTIE-FOTO'S. 72ste Jaargang dinsdag 11 augustus 1931 No. 21900 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Scherts In Schets. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlên uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Gedurende de maand Augustus [openen wij wederom de gelegenheid bns Vacantie-foto's toe te zenden. Doet eens Uw best, amateurs, om aardige kiekjes te vervaardigen! Voor iedere geplaatste foto zullen wij f- 2.50 vergoeden. De beoordeeling blijft geheel aan Ions en ingezonden foto's kunnen niet worden teruggegeven. DE DIRECTIE. OVERDRACHT RECTORAAT. Op Maandag 21 September, des namid dags te 2 uur, zal de rector magnificus, prof. dr. Ph. Vogel, In het groot audito rium der Leidsche universiteit verslag uitbrengen van de lotgevallen der univer siteit in het academiejaar 1930/1931 en daarna de rectorale waardigheid overdra gen aan zijn opvolger, prof. dr. J. J. Blanksma. Als secretaris van den academischen senaat der Leidsche universiteit zal voor het academiejaar 1931/1932 optreden prof. dr. J. H. Zaayer. BEGRAFENIS VAN Dr. J. J. NEURDENBERG. De burgemeester van Utrecht houdt een grafrede. Onder groote belangstelling heeft gis termiddag op Oud Elk en Duinen te Den Haag de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. J. J. Neurdenberg, oud-directeur van de gas fabrieken te Breda. Leiden en Utrecht. Aan de groeve heeft het eerst het woord gevoerd de burgemeester van Utrecht, mr. J. P. Fockema Andreae, die namens het Utrechtsche gemeentebestuur uiting gaf aan de waardeering jegens den over ledene. Van zijn veelzijdige gaven heeft de gemeente ruimschoots partij kunnen trekken. Hij was steeds een vertrouwde raadsman, onkreukbaar en met groote toewijding, die het volle vertrouwen genoot Namens de vereeniging van gasfa'ori- kanten sprak de voorzitter, ir. J. Russen uit Den Haag, die in enkele woorden den levensloop van den overledene schetste. Zijn vele vrienden zijn dankbaar voor alles wat hij gedaan heeft en zullen zijn nagedachtenis In eerbiedige herinnering houden. Een zoon dankte ten slotte voor de be langstelling. Er was een fraaie krans van de vereeni ging van gasfabrikanten. ACADEMISCH ZIEKENHUIS. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijn bij kantoren werd in den loop der maand Juli, op spaarbankboekjes ingelegd de som van f. 122.636.63 en terugbet. f. 109.458.03. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 13.178.60. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 71. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f7750 en afge schreven f. 4200. Derhalve meer in- dan afgeschreven f3550. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedroeg 4. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag vSn f. 1000. PARKCONCERT. Het programma voor het concert te geven op Vrijdag 14 Augustus a.s. in het Plantsoen (Musis Sacrum), 's avonds 3 uur precies, door de Harmoniekapel „Trouw en Durf", directeur de heer J. Neordanus Sr., luidt als volgt: 1 Kaiser Friedricht Marsch. C. Friede- uian; 2. Ouverture „Orphée aux Enfers", J. Offenbach; 3. Grande Valse „Les Roses du Midi", J. Strauss; 4. Luisa di Mont- foort, M Bergson (solo door clarinet door den heer W. F van der Spree); 5. Sur dn Marche persan, A. W. Ketêlby. Pauze 6. Marsch La Sollonel, J. Noor- danus; 7. Ouverture „König Mydas", E. Eilenburg; 8. Suite Oriëntale, F. Popy; Les Bayadères; b. Au Bord du Gange; V Les Almées (Danse),; d. Patrouille; 9. Gésina Marsch, G. Dekens. Het publiek wordt beleefd verzocht ge durende het concert niet te loopen, en dit programma uit te knippen. Jaarverslag over 1930. Aan bovengenoemd jaarverslag is het volgende ontleend; Het jaar 1930 toont in zijn beloop een gestadige uitbreiding, welke zich voorna melijk in de eerste negen maanden vol trokken heeft. In den loop van deze periode werden met uitzondering van de afdeeling Heel kunde alle diensten, die aan het einde van 1929 nog in het oude Ziekenhuis wa ren, ondergebracht in het nieuwe Zie kenhuis. Op 5 Februari 1930 werd de zuster- ziekenafdeeling in gebruik genomen. 12 Maart 1930 kon worden overgegaan tot sluiting van de keuken in het oude Ziekenhuis; van dien datum af werd de afdeeling Heelkunde verzorgd door de keuken van het nieuwe Ziekenhuis. Hoe wel de transportdienst hierdoor Werd verzwaard waren de voordeelen, die met de sluiting van de oude keuken verkregen werden, belangrijk. 1 Mei ging de apotheek naar de voor haar bestemde modern ingerichte locali- teiten over. Dit feit was van bijzonder belang. In de eerste plaats omdat hierbij zoo duidelijk naar voren kwam, wat er bereikt kan worden bij goede samenwerking. In de tweede plaats omdat het moge lijk bleek in den kortst mogelijken tijd een nieuwe werkverdeeling in de nieuwe omgeving door te voeren, die het bedrijf als zoodanig zeer ten goede kwam. In de derde plaats konden door het in voeren van vereenvoudigingen ten op zichte van de aflevering van verschillen de desinfectantia tijd en moeite uitge spaard worden, die aan andere zaken ten goede kwamen. Deze hervormingen maakten het moge lijk, dat voorloopig met hetzelfde perso neel een bedrijf van zooveel grooter om vang, vooral wat localiteiten betreft, kan worden geëxploiteerd. Op 14 Maart werd de Dermatologische afdeeling geopend. Op 5 April werd het tweede gedeelte van het Administratie-gebouw in gebruik genomen. Aan het einde van het verslagjaar kon met het wasschen van een gedeelte der patiëntenwasch in de nieuwe wasscherij een aanvang worden gemaakt. In den loop van het jaar werd de afdee ling Verloskunde uitgebreid met 15 bed den, waardoor het aantal beschikbare plaatsen werd gebracht op 100, vermeer derd met de jonggeborenen en de con- veuse kinderen. Dit had tot gevolg, dat het gemiddeld aantal patiënten per dag van deze afdeeling steeg van 118 tot 147, de geboren en opgenomen kinderen inbe grepen. Omdat op deze afdeeling een groot gedeelte der patiënten kosteloos wordt verpleegd, beteekent deze uitbrei ding vermeerdering van uitgaven, geen verhooging van inkomsten echter. Hier door moet worden verklaard, dat de ont vangst per verpleegdag over 1930 eenigs- zins is teruggeloopen (voor 1929 bedroeg deze per verpleegdag f. 1,695 voor 1930 f. 1,67 De ontvangsten per in rekening gebrachten verpleegdag steeg echter van f.2,26'/. tot f. 2,28). Het verbruik aan minerale wateren be droeg voor enkele soorten: Vichy Céle tin 440 flesschen; Ems 590 kruiken; Franz Joseph bitterquelle 108 flesschen. Het verbruik wijnen en gedestilleerd was iets minder dan in het voorafgaande jaar, het daarvoor uitgegeven bedrag uiteraard iets Jager. Het verbruik bedroeg aan: Médoc 79/2 flesschen; Tokayer 519/2 flesschen; Cognac 237/2 flesschen; Brandewijn 11/2 flesschen. De kosten waren dit jaar f. 1527,26 te gen f.-1788,44 over 1929. De uitgaven ten behoeve van de apo theek bedroegen: aan salarissen f. 17.451,03; geneesmiddelen f. 53.308,57; verbandmiddelen f. 23.319,18. Gedurende het verslagjaar werden 250 personen als nieuw dienstpersoneel inge schreven, terwijl 211 personen den dienst verlieten. Behalve deze mutatiën vonden er 253 inwendige plaats door wijziging van rang. Op den 4den Juni vonden de over gangsexamens plaats van het eerste naar het tweede studiejaar. Bevorderd werden 33 leerling-verpleegsters. Van het tweede naar het derde leerjaar hadden deze examens plaats op 7 Juni. Er slaagden 56 leerling-verpleegsters. De eind-examens ter verkrijging van het diploma A voor ziekenverpleging had den plaats op 2. 3, 5, 6, 10. 11, 12 Juni en 9 Juli en op 18 en 20 December. Het diploma werd uitgereikt aan 44 zusters; afgewezen 11 zusters. Het aantal poliklinisch behandelde pa tiënten in de verschillende afdeelingen bedroeg in de Polikliniek Heelkunde 5618; Geneeskunde 3697; Keel-, Neus- en Oor heelkunde 4276: Gynaecologie 2056: Ver loskunde 1491; Oogheelkunde 6407; Der matologie 1611; Kindergeneeskunde 2135. Op de Röntgen-afdeelingen werden in 1930 röntgenologisch onderzocht 7775 pa- tiénten waarbij werden vervaardigd onge veer 17928 röntgenogrammen. Met röntgenstralen werden behandeld 301 patiënten. Hoogtezon-, diathermie- en radiumbehandeling werd toegepast op 150 patiënten. Er werden gedurende 1930 opgenomen 6414 patiënten (vorig jaar 5466) en ont slagen 5745 patiënten (v. j. 4818), terwijl 293 patiënten stierven (v. j. 290). De kosten der voeding bedroegen in totaal f. 175.861.19 (v. j. f. 161.448.37) of f. 0.6325 per dag per patiënt. De ontvangsten der verpleging bedroe gen f. 275.338.83 op 164.476 verpleegdagen. De exploitatie-rekening geeft een na- deelig saldo aan van f. 813.058.06. Het waterverbruik bedroeg in totaal 102.527 kub. M.; het gasverbruik 107402 kub. M.; 't stroomverbruik 287041 K.W.U. De kosten der verwarming bedroegen f. 41764.28; er werd 200462 K.G. ijs ver bruikt. CHR. GEREF. ZONDAGSSCHOOL „HET MOSTERDZAADJE". Gisteren maakte een 50-tal kinderen, ter gelegenheid van het 12'/i-jarig be staan, van bovengenoemde Zondags school, een uitstapje naar Katwijk. Het weer, dat zich aanvankelijk niet gunstig liet aanzien, klaarde 's middags tcch eenigszins op, zoodat het toch nog een recht gezellige dag werd. In een lunchroom werden de kinderen op een en ander onthaald, waarna er onder leiding van mej. E. Laman ver schillende spelen werden uitgevoerd. Om zeven uur keerden allen voldaan huiswaarts en zal in menig gezin nog lang nagepraat zijn over den heer lijken dag. Het geheel stond onder leiding van den heer E. Durkstra. KEURINGSDIENST VAN WAREN. Bij de drukkerij Louis H. Becherer al hier is het verslag verschenen van de werkzaamheden van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden over 1930. Het volgende is er aan ontleend: Er werden 11522 monsters ter onder zoek naar het laboratorium vervoerd. Behalve een groot aantal mondelinge waarschuwingen door de keurmeesters werden ook een aantal schriftelijke waar schuwingen gegeven of besprekingen ge houden met de betrokken personen (in totaal 2692). terwijl 50 processen-verbaal werden opgemaakt. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe Inschrijving: Naamlooze Ven nootschap Paanakker's Schoenhand,el. 'f). Leiden. Haarlemmerstraat 151. Hoofdz.: Amsterdam, Pi. Kerklaan 3335. GOEDKOOPE TREIN NAAR PARIJS. Aangemoedigd door het groote succes, dat de Ned. Spoorwegen met den extra- trein naar Parijs op 6 Augustus j.l. gehad heeft, zal Donderdag 20 Augustus a.s. wederom een goedkoope trein 2de en 3de klasse van Amsterdam, Haarlem en Leiden naar Parijs loopen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan hier ter stede (St. Petrusparochie) den weleerw. heer H. Bangert. kapelaan te 's-Gravenhage. Bij Kon. Besluit is aan den reserve- eerste-luitenant F. Hoogendijk van het 6de regiment veld-artilierie op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend De kapitein C Dekker van het 4de Regiment Infanterie, met ingang van 1 i Augustus overgeplaatst bij het 22e Regi- ment Infanterie te Ede, zal zijn bestem ming op 31 Augustus ek volgen Bij de politie is een rijwiel te be vragen, dat onbeheerd op den Haagweg werd gevonden. Bij de drukkerij N.V „De Leidsche Courant" is een reclamebiljet uitgekomen, geteekend door ,den ontwerper van den a.s. 3-October-optocht. den heer D. van Driest. De plaat stelt voor eenige typen uit Oost- en West-Indië met op den achter grond de bekende klaroen-blazer te paard. De gelukkig gekozen kleurencombinatie doet de aandacht onmiddellijk op de plaat vallen. Blijkens ons toegezonden reclame biljet zullen op de dagen, waarop het cir cus Gleich hier ter stede voorstellingen zal geven n l van 1720 Augustus ver scheidene extra-treinen, trams en auto bussen worden ingelegd, zoodat de be zoekers uit de omstreken na afloop der voorstellingen hun woonplaats nog kun nen bereiken. SALARISKORTING VOOR AMBTENAREN OP ARBIEDSCONTRACT. Gedwongen sparing. Met ingang van 1 September a.s. zal van de salarissen van alle Rijksambtenaren, die op arbeidscontract werken, 4 procent ge kort worden. De uit deze korting verkregen gelden worden, vermeerderd met éénzelfde be drag. voor den betrokkene op rente vast gezet, en bij het verlaten van den dienst aan hen uitgekeerd. „Vad." ZICH HECHTEN AAN IEMAND. DE OPLEIDING VAN VERKEERSVLIEGERS. AANSLUITEND BIJ DE OPLEIDING VOOR STUURMAN TER KOOPVAARDIJ. Een persconferentie te Den Haag. De toeneming van het luchtverkeer maakt voortdurend nieuwe voorzieningen noodig. vooral in een land als het onze, waar, dank zij de K.L.M., de luchtvaart een goede reputatie heeft gekregen, die gehandhaafd moet worden. Het is daar voor noodig. dat niet alleen aan de tech nische verbeteringen aandacht wordt ge schonken, doch dat daarnaast de toevoer van bekwame piloten verzekerd wordt. Tot nu toe betrok de K.L.M. haar pilo ten van den militairen luchtvaartdienst en gaf hun een aanvullende opleiding, met het oog op de bijzondere eischen, die het verkeersvliegen stelt. Op den duur kon deze wijze van oplei den echter niet bevredigen en daarom is gezocht naar een oplossing. Men meent deze thans te hebben gevonden en in ver band daarmee heeft het hoofd van de afdeeling luchtvaart van het departement van waterstaat, de heer De Veer. de pers in het gebouw zijner afdeeling aan de Heerengracht daaromtrent nadere inlich tingen gegeven, waarbij mede aanwezig waren de inspecteur van de luchtvaart, de heer v. Ede v. d. Pais en de directeur van de K.L.M., de heer Plesman. De heer De Veer zette uiteen, dat bij onderzoek van de theoretische eischen ge bleken is. dat deze het nauwst aansluiten bij de opleiding voor stuurman ter koop vaardij. Men heeft daarom besloten een proef te nemen met het verbinden van beide opleidingen. De opleiding zal geschieden in het in ternaat van de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam, met medewerking van de Nationale Luchtvaartschool voor de eerste opleiding tot vliegen en verder van de K L.M. voor de hoogere opleiding en het verkrijgen van practische bekwaamheid. De opleiding geschiedt gelijktijdig voor stuurman ter koopvaardij, en voor ver keersvlieger. In verband met deze dubbele opleiding is het gewenscht, dat zij, die voor vlieger worden opgeleid, niet een driejarige H.B.S.-opleiding hebben, welke voor toelating tot de zeevaartschool ge- eischt wordt, doch het einddiploma H.B.S. 5-jarigen cursus bezitten. Zij, die toege laten wenschen te worden mogen niet jonger dan 17 en niet ouder dan 21 jaar zijn. Zij werken tegelijk voor hun stuur mansdiploma en hun verkeersvliegerbre vet. Na twee jaar behalen zij in normale omstandigheden hun einddiploma, een half jaar of een jaar later zijn zij geheel gereed om als verkeersvlieger te worden aangesteld. De studiekosten zijn f. 1000 per jaar, hetgeen f 400 hooger is dan voor hen, die uitsluitend voor stuurman worden opge leid. Dit hoogere bedrag houdt verband met de hooge kosten van deze opleiding voor het Rijk. Wie een militair dienst verband aangaat krijgt echter een toe lage van f. 500, zoodat voor hem de kosten slechts f. 500 bedragen. Er bestaat geen verplichting om na ge slaagde opleiding bij de K.L.M. of elders te dienen en omgekeerd is de K.L.M. niet verplicht de opgeleide vliegers in haar dienst te nemen. Op deze wijze hoopt men een korps vliegers te kweeken, dat aan de hooger wordende eischen van het luchtverkeer zal voldoen en dat naast bekwaamheid, die zelfstandigheid zal toonen te bezitten, die onmisbaar is voor hem aan wiens hand menschenlevens, kostbare toestellen en bagage worden toevertrouwd. Anderzijds meent men aan hen. die aan deze eischen voldoen, met vol vertrouwen de keuze van het beroep van vlieger te kunnen aanbevelen. Men vangt aan met drie leerlingen, waarvoor reeds een oproep gepubliceerd is; de sollicitatie sluit op 25 Augustus. BINNENLAND. De opleiding van verkeersvliegers; een geheel nieuwe regeling. (Binnenland, le Blad). Een salariskorting van 4 pCt. (bestemd om te sparen) voor rijksambtenaren, die op arbeidscontract werken. (Binnenland, le Blad). De haringprijzen; bijzondere maatrege len te Scheveningen. (Binnenland, le Blad). Een vergadering te Hillegom in zake prijsregeling voor hyacinthen. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). Zeilboot nabij Zevenhuizen omgesla gen; twee inzittenden verdronken. (Laat ste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Maatregelen na het Volksentscheid in Pruisen. (Buitenl., le Blad). Geruchten omtrent Briand's voorne mens. (Buitenl. en Tel., le Blad). Bestaat in Duitschland een communis tische moord-centrale? (Buitenl. en Tel., le Blad). Aan den commandant van de kweek school wordt voor deze opleiding toege voegd de heer Aler van de K.L.M., terwijl tevens wordt ingesteld een commissie van advies, onder voorzitterschap van den heer v. Ede van de Pais en waarin voorts zitting zullen hebben de inspecteur van het nijverheidsonderwijs de heer v. Al phen de Veer, de directeur der K.L.M., de heer Plesman, een deskundig vlieger, waarschijnlijk de heer Versteegh van Soesterberg en als vertegenwoordiger van de commissarissen der kweekschool de heer Gallée. De jongelui, die zich voor de opleiding aanmelden en men verwacht, dat zich velen zullen aanmelden worden onder worpen aan een strenge medische keu ring en ook overigens aan een zorgvul dige selectie, zoodat de drie, die overblij ven, ook waarlijk de meest geschikte kan achten. Niettemin worden tevens drie re serves uitgezocht, die gedurende vier maanden de vlieger-opleiding volgen en van wie, indien een der drie eerst aange wezenen in den loop van die vier maan den minder geschikt mocht blijken, er zijn plaats kan innemen. De reservisten opleiding eindigt overigens ,na vier maanden. Het aanvangssalaris van de jonge vlie gers zal f.2500 4 f.3000 bedragen; het zal bij het doorloopen der verschillende ran gen. welke zullen worden ingesteld, kun nen stijgen tot f. 12000 per jaar. De annmelding geschiedt bij den direc teur van den luchtvaartdienst aan het departement van waterstaat. Heeren gracht 2, waar men tevens nadere inlich tingen kan bekomen. EEN TRANSACTIE DIE NADEELIG IS. Ontwrichting van den katoenhandel? De Vereeniging voor den Katoenhandel te Rotterdam heeft aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgende telegram gezonden. „De Vereeniging voor den Katoenhandel te Rotterdam neemt de vrijheid onder de aandacht van Uwe Excellentie te bren gen, dat zij vernomen heeft, dat er onder handelingen gaande zijn tusschen de American Farm Board en het Duitsche Gouvernement omtrent den verkoop en financiering van ongeveer 800.000 balen Noord-Amerikaansche katoen op lang crediet ter waarde van 40 millioen dollar. De verkoop van een zoo groote hoeveel heid katoen zal den geheelen katoenhan del tusschen Nederland en Amerika en Nederland en Duitschland. alsmede met geheel centraal Europa ontwrichten en zal niet nalaten op den handel in verschillen de soorten katoen van niet Noordameri- kaansche oorsprong een desorganiseerendc invloed uit te oefenen Het ligt voor de hand, dat zulk een transactie ook een zeer ongunstigen in vloed zal uitoefenen op den export van onze Nederlandsche Katoenindustrie naar onze Koloniën. Weshalve zij Uwe Exc. beleefd verzoekt met den meest mogelijken spoed de noo- dlge stappen te willen overwegen ten einde te trachten de uitvoering der bovenbe doelde transactie als nadeelig voor den Nederlandschen handel en industrie te verhinderen. „HA."

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1