VACANTIE-FOTO'S. 72sle Jaarpang MAANDAG 10 AUGUSTUS 1931 No. 21899 JFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. ONZE VACANTIE-FOTO'S. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: I 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen I waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle i andere advertentlën 35 Cts. per regel 'Kleine Advertentlën A uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. I Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:- Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. iit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Gedurende de maand Augustus ppenen wij wederom de gelegenheid [>ns Vacantie-foto's toe te zenden. )oet eens Uw best, amateurs, om pardige kiekjes te vervaardigen! Voor iedere geplaatste foto zullen vij f. 2.50 vergoeden. De beoordeeling blijft geheel aan bns en ingezonden foto's kunnen piet worden teruggegeven. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden trengen ter algemeene kennis, dat door ren vergunning is verleend aan: a. de Ift'ed. J. Kooreman, geb. M. van Rijn en Vechtverkrijgenden tot het oprichten van Een bewaarplaats voor lompen en been ieren in het perceel Langestraat No. la. Sectie G. No. 1424; c. H. J. Labree en recht verkrijgenden tot het oprichten van een jndergrondsche bewaarplaats voor ben zine in het perceel Boommarkt No. 19, 3ectie G. No. 144; c. H. J. Labree en recht verkrijgenden tot het oprichten van een (kuiperij en kistenmakerij in de perceelen IKoppenhinksteeg Nis. 4, 6 en 8, Sectie I. ■Nis 1393, 1894 en 2147: d. de N.V. Electri- Ische Drukkerij v.h. Taconis en rechtver- [krtjgenden tot het oprichten van een I drukkerij in het perceel Maredijk No. 17, ■Sectie L. No. 886: e. W. Zaalberg en recht verkrijgenden tot het oprichten van een smederii in het perceel Janvossensteeg No. 49, Sectie H. No. 3303. AUG. L. REIMERINGER. Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 10 Augustus 1931. 1560 ONGEWENSCHTE PRACTIJKEN IN DEN RADIO-HANDEL? Bij de commissie ter bestrijding van de misstanden in het volkscredietwezen al hier komen uit verschillende steden gere geld brieven binnen, waaruit blijkt dat haar arbeid in het bijzonder de belang stelling heeft van velen, die bij den radio- handel geïnteresseerd zijn. Een Amsterdamsche importeur schreef o.a.: „Wij kunnen u, mede namens de fabriek, niet anders dan onze volle sym pathie betuigen met uw streven om den bona-fide huurkooper, welke zich voor min of meer langdurigen tijd bindt aan een contract, hetwelk practisch gespro ken geen terugweg voor hem biedt, te- schermen." Behalve de Vereeniging tot Bevordering van de Belangen van den Radio-Handel te Rotterdam, heeft zich ook de Neder- landsche Bond van Radio-Handelaren en de Bond van Ondernemers in de Radio- Branche in Nederland, beide te Amster dam. zich met de Commissie in verbin ding gesteld. Belanghebbenden worden er aan herin nerd dat morgenavond Dinsdag tus- schen 7 15 en 8 uur op het spreekuur van het Bureau voor Sociale Adviezen, Oude Rijn No. 44, alhier, gelegenheid wordt ge geven tot het indienen van klachten en het verstrekken van inlichtingen.. Dr. J. J. NECRDENBURG. t Zaterdag is in Den Haag in den ouder dom van 80 jaar overleden de heer dr. J. J. Neurdenburg, die van 1890 tot 1898 di recteur van de gasfabriek alhier is geweest. HET XVIIIe INTERNATIONAAL ORIËNTALISTEN CONGRES. Het algemeen programma. Aan het XVIIIe Internationaal Oriën talisten Congres, dat van 7 tot 12 Septem ber a.s. alhier gehouden zal worden, zul len ongeveer 700 leden en geassocieerde leden deelnemen, waar onder mannen en vrouwen der wetenschap, afkomstig uit vrijwel alle landen der wereld. Behalve vertegenwoordigers van tal van Acade mies, Universiteiten en verschillende wetenschappelijke instellingen wonen de vertegenwoordigers van de volgende regeeringen het Congres bij, de hoog leeraren: voor Japan: F. Nakai; Zuid- Afnka: B. Gemser; Engeland: C. J. Gadd; Palestina: L. D. Mayer; Noorwegen: Sten Konow; Zweden: C. A. Moberg; Denemar ken: J. Pedersen en A. Christensen; Hedjaz: Hafiz Wahba, gezant te Londen; de Vereen. Staten van Amerika: W. F. Albright, F. Edgerton. E. J. H. Gottheil, E. Was'ourn Hopkins, A. V. Williams Jackson, M. L. Margolis en A. ten Eyck Olmstead; België: Van Langenhove, Bricteux, Carnoy, Lofert, Coppens, Rijck- mans, Boisacq, de la Vallée Poussin, Ca- part, Grégoire en Bommer; Tunis: Merat en Mustapha Sfar; Heilige Stoel: Mgr. E. Tisserant, P. Dhorne en P. Bouyges; Egypte: Toha Bussein. Ahmed Amin Ibrahim en Wist; Polen en China nader aan te wijzen; Duitschland: C. H. Becker, E. Littmann en H. Junker; Ned.- Indië: dr. G. W. J. Drewes; Letland: P. Smits en Marokko: E. Levi Provencal. Met verschillende regeeringen zijn nog onderhandelingen in zake een officieele afvaardiging gaande, terwijl ook eenige regeeringen hebben medegedeeld, dat door de minder gunstige economische omstandigheden het niet mogelijk was een regeeringsafgevaardigde naar het Congres ,te zenden. Het Congresbestuur is ervan op de hoogte gekomen, dat de in Duitschland ingetreden moeilijke verhoudingen, vele Duitsche vakgenooten ertoe genoopt heb ben, hun plan om aan het Congres deel te nemen, op te geven. Het wegblijven van vele Duitsche oriëntalisten van het Con gres zou een zware slag voor het werk van dit XVIIIe Internationale Oriënta listen Congres zijn en het bestuur heeft zich verplicht gevoeld om pogingen in het werk te stellen om de moeilijkheden voor deelneming door de Duitsche congresbe zoekers, zoo veel mogelijk uit den weg te ruimen. Het algemeen programma voor het Congres luidt als volgt: Maandag 7 September 's middags te drie uur: officieele opening van het Con gres in de groote zaal van de Stadsge hoorzaal; gevolgd door een thee in den Hortus Botanicus der Universiteit, aan geboden door het Oostersche Genootschap in Nederland; 's avonds te 9 uur officieele ontvangst door de Nederl. Regeering te 's Gravenhage. Het congres zal worden ontvangen door de ministers van Koloniën en Onderwijs. Woensdag 9 September, 's avonds te 9 uur: officieele ontvangst door het ge meentebestuur in „de Lakenhal". Donderdag 10 September 's avonds te 7 uur: gemeenschappelijke maaltijd der congresleden in het Huis ter Duin te Noordwij k. Vrijdag 11 September: Indonesische kunstavond in de Stadsgehoorzaal. Zaterdag 12 September: Slotvergade ring van het Congres gevolgd door een excursie naar Amsterdam, waar onder meer het Koloniaal Instituut bezocht zal worden. Voor de werkvergaderingen die in de verschillende zalen van de Academie en in de universitaire gebouwen in den om trek der academie zullen gehouden wor den, zijn de volgende secties ingesteld sectie 1 Assyriologie. voorzitter prof. F. Th. M. Böhl uit Leiden: sectie n: Egyp- tologie, voorzitter dr. A. de Buck (Leiden) sectie III: Voor- en Centraal-Azie, voor zitter prof. J. Rahder (Leiden); sectie IV: Verre Oosten en Indonesië, voorzitter prof. Ph. S. van Ronkel (Leiden): sectie V: Indië, voorzitter prof. dr. J. Ph. Vogel (Leiden); sectie VI: Semitische talen en volkeren, voorzitter prof. dr. J. L. Pa- lache (Amsterdam); sectie VII: Oude Testament, voorzitter prof. dr B. D. Eerd- mans (Leiden); sectie VIII: Islam, voor zitter prof. dr. A. J, Wensinck (Leiden) en een autonome sectie van de papyrologen onder voorzitterschap van prof. dr. D. Cohen (Amsterdam). Aan het voornemen om een afzonder lijke sectie in te stellen voor Oostersche kunst is geen gevolg kunnen gegeven worden, doch de mededeelingen op dit gebied gedaan, zijn ingedeeld in die secties, waarin de desbetreffende onder werpen uit chronologisch of geographisch oogpunt beschouwd, thuis hooren. Voor zoover het den Nederlandschen deelnemers aan het Congres betreft, zul len de volgende voordrachten in de ver schillende secties gehouden worden: prof. dr. F Th. M. Böhl (Leiden) over: in scripties met onbekend schrift uit de Leidsche verzameling; prof. dr. C. C. Berg (Leiden)vraagstukken en opgaven van het Javaansche litteratuur-onderzoek: mr. H. G. Gallois, conservator aan het gem. museum te 's Gravenhageweder- zijdsche invloeden tusschen het aarde werk van het Nabije-Oosten en dat van China ten tijde van de T'ang en vroeger; prof. dr. J. L. Pierson. Utrecht: was het Japansch een open lettergrepentaal in de Vile eeuw?; de heer W. F. Stutterheim, directeur van de Middelbare School te Soerakarta (Java)Is slendro terug te voeren tot de Cailendra's?; dr. J Rahder, Leiden' dc Bouddhologie; prof. dr. J. Ph. Vogel. Leiden: het Instituut Kern en zijn doel: dr C. A, Ariens Kappers. Amster dam: de anthropologic van het Nabije Oosten: prof. dr H Th. Obbink. Utrecht: de hoorns van het altaar in de Semitische wereld, in het bijzonder in het Jahvisme. Het bureau van het congres wordt Zon dag 6 September in een der zalen van de Stadsgehoorzaal geopend. Dit bureau staat onder leiding van mej. A. Schippers. LEIDSCHE GEITENFOKKERS- VEREENIGING. STROOZAKKEN VULLEN. Ingezonden door T. ZUN DERMAN te Leiden. Een verregende tentoonstelling. Men schrijft ons: Zaterdag heeit de alhier gevestigde Geitenfokkersvereeniging een tencoonsiel- lmg georganiseerd. Dc D. C.L. heeft niertöe belangloos hare medewerking verleend. Precies om 2 uur vertrok vanai at Papen gracht een 110-tal k.nderen onder leiding van eenige dames en lieeren, naar heo feestterrein. Aldaar waren al verschei dene personen aanwezig, die net terrein, dat bereidwillig was afgestaan door den heer Roelois, in orde hadden gemaakt om de gasten te ontvangen. Alles liep vlot van stapel. Wat hadden de kinderen een pret, toen zij een luchtballon ontvingen, en deze nadat zij allen hun kaartje eraan hadden geheent, los lieten, zoodat 100 ballons het luchtruim kozen. Daarna kre gen wij een demonstratie van afgerichte honden. Onderwijl waren de keurmeesters bezig om de dieren op punten te keuren. Keurmeesters waren de heeren In. Ver hoeven. Rijksveeteeltconsulent en de iand- bouwleeraar H. Roest uit Hoogvliet De heer Rosier kwam namens het ge meentebestuur een kijkje nemen, en tevens om te getuigen van zijn persoonlijke be langstelling. Tot zoover verliep alles in de beste orde. Echter Pluvius was het be stuur niet genegen. Plotseling stroomde het water uit de lucht en werden de gas ten letterlijk weggeregend. Daar de regen aanhield was men tot aller spijt genood zaakt de tentoonstelling te sluiten. Even zij nog vermeld, dat uit Waddinxveen een algevaardigde was gekomen. Hier volgt een lijstje met de namen der prijswinners. Waar geen plaatsnaam is vermeld, woont de inzender in Leiden. Jan Slootweg te Oegstgeest, le prijs, medaille geschonken door den burgemees ter van Leiden; 2de prijs medaille der L. G. V., gewonnen door denzelfde. De kampioensprijs verwierf de heer van Dijk uit Oegstgeest. Verder verwierf een lste prijs de heer Marius uit Oegstgeest. De medaille beschikbaar gesteld door D. C. L. werd gewonnen door den heer Hollander. Genoemde heer won tevens den len prijs uitgeloofd door J. M. v. d. Moolen. Een le prijs beschikbaar gesteld door de L. G. V. won de heer Zandvliet uit Oegst geest De heer v. d. Spek uit Leiden won een len prijs beschikbaar gesteld door den L. G. V. Hij zag zich tevens een 2den prijs toegekend. De heer Bekooij werd winnaar van een prijs beschikbaar gesteld door de Leidsche Courant. Smit uit Leiden ver wierf den len prijs uitgeloofd door de afd. Oegstgeest. Loe zag zich den prijs voor de beste melkgeefster toebedeeld, beschik baar gesteld door het Leidsch Dagblad. De geit van het lid Tegelaar won den 3den prijs, aangeboden door den heer H. W. v. Zijp. Eenige prijzen werden niet toegekend. Jammer dat de regen als spelbreker op trad. Echter alles bijeengenomen, was het een prettige middag voor de kinderen en een dag van propaganda voor de L. G. V. LORENTZ-MONUMENT. De heer F. A. H. Prowaseck. Ruime Cons- cientiestraat (zijstraat Doezastraat) alhier deelt ons mede, dat het in zijn kunstgieterij gegoten monument voor wijlen prof. dr. H. A. Lorentz, dat werd ontworpen door den beeldhouwer Aug Falise te Wageningen en dat begin September te Arnhem zal wor den onthuld, voor belangstellende dage lijks van 10—12 en 35 te bezichtigen is (Zaterdags niet). Eveneens is daar te zien echter alleen nog vandaag een door denzelfden beeldhouwer ontworpen ade laars-groep en een groep, voorstellende eenige garnalenvisschers, beide bestemd voor de Nederlandsch-Indische afdeeling der Parijsche koloniale tentoonstelling. ONVERANTWOORDELIJKE AUTOBESTUURDER. Gisteravond te ruim acht uur reed op den Morschweg een auto, waarvan de bestuurder, te oordeelen naar den slin gerenden gang van den wagen, dronken moest zijn. Twee politieagenten, die ter plaatse dienst deden, sommeerden den man. den woonwagenbewoner C. K. om te stoppen doch deze voldeed niet aan het bevel en reed door. De agenten sprongen daarop achterop den auto en wisten door de remmen aan te zetten, den wagen tot stilstand te brengen. Toen de politie tot arrestatie wilde overgaan, verzette K. zich daar krachtdadig tegen, daarbij geholpen door een mede-inzittende A. R. Er vielen heel wat harde klappen met de sabel voor dat de politie het tweetal eindelijk over meesterd en in verzekerde bewaring ge steld. Een tijdelijk politie-agent, die as sistentie verleende, werd mishandeld. Tegen beiden is proces-verbaal opge maakt, terwijl de auto in beslag werd ge nomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: Fa. J. P. C. Meerburg, Nieuwe Rijn 30. Behangerij en stoffeerderij. De vennoot schap onder firma is ontbonden, terwijl de zaak wordt voortgezet onder denzelfden naam door den heer P. J. Weyenbergh, Leiden, als eenig eigenaar. De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga, is tot nadere aankondiging verhinderd spreekuur te houden. Reserve-officier 2e kl. E. J. Roelf- sema, bij den mil. geneesk. dienst alhier voor eerste oefening onder de wapenen, vertrekt 15 dezer met groot verlof. Mej. A. H. E. Peters alhier is ge slaagd voor het examen Fransch L. O. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: volw. Datum pers. kinderen tot. Maandag 3 Aug. 29 29 Dinsdag 4 Aug. 29 29 Woensdag 5 Aug. 33 33 Donderdag 6 Aug. 30 30 Vrijdag 7 Aug. 31 31 Zaterdag 8 Aug. 26 26 GASTEN OP SOESTDIJK. Zaterdag kwamen ten paleize Soestdijk, als gasten van de koningin-moeder, de nicht van H. M„ prinses Ellen en haar echtgenoot de graaf van Athlone, oud-gou- verneur-generaal van Zuid-Afrika, met hun dochter May. Zij zullen eenigen tijd op Soestdijk blijven. AFBETALINGSHANDEL. zen bond van belanghebbenden. Te Amsterdam is opgericht de „Bond van Belanghebbenden bij den Verkoop op Termijnbetaling". Deze bond stelt zich ten doel: „het stre ven naar verkrijging van een afdoende rechtsgeldige regeling ten einde volledige rechtszekerheid te verkrijgen inzake huur koopcontracten; het bevorderen van den goeden naam en het aanzien van den han del op termijnbetaling als blijvend econo misch instituut; het verzamelen van sta tische gegevens en het daaruit samenstel len van statistieken ten behoeve en ten dienste van den handel op termijnbeta ling; het verstrekken van inlichtingen ten behoeve en ten dienste van voornoemden handel". o J. HAiMDORFF OVERLEDEN. Gisteren is na een langdurige ziekte, in den ouderdom van 71 jaar overleden, de bekende Larenaar J. Hamdorff. Hij was de stichter van het bekende hotel Hamdorff, dat een belangrijk centrum der kunste naarswereld is geworden. De ontslapene was tot op heden wet houder van Laren. Door zijn toedoen heb ben vele kunstenaars zich te Laren geves tigd, o.m. Israels en Mauve. O.m. heeft hij het initiatief genomen tot het houden van Kunsttentoonstellingen, die vanaf 1912 plaats hadden. Ook de oprichting van de Vereeniging voor Beeldende Kunsten La renBlaricum geschiedde met zijn steun. De gemeente Laren heeft aan hem zeer veel te danken. BINNENLAND. Nederl. rapport aan den Volkenbond, inzake de bewapening van ons land. - (3e Blad). Het Tweede Kamerlid dr. J. Severijn benoemd tot professor te Utrecht. (Kerk en School. 2e Blad). Een reeks ongevallen op den weg. (Gemengd, 2e Blad). De nationale athletiek-kampioenschap- pen te Amsterdam. (Sport, 3e Blad). Internationaal voetbal in Alphen-aan- den-Rijn. (Sport 3e Blad). BUITENLAND. Het Volksentscheid in Pruisen brengt een nederlaag voor de uitersten van rechts en links. (Buitenl. en Tel. le Blad). De Duitsche ministers hebben hun be zoek aan Rome beëindigd. (Buitenl. en Tel. le Blad). Mussolini zal het Duitsche bezoek beant woorden door naar Berlijn te komen. (Buitenl. le Blad). Aanslag op den D-trein BazelBerlijn. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad en Tel. Ie BI.), DE DUITSCHE DEVIEZEN NOOD VERORDENING. Vragen van den heer Colijn. De heer Colijn, lid der Tweede Kamer, heeft zich met de volgende vragen tot den Minister van Buitenlandsche zaken ge richt: Heeft de minister kennis genomen van de meening in zekere kringen van Duitsch land, b.v. tot uiting komende in de „Frank furter Zeitung" van 5 Augustus j.l., om trent „Devisen zwangswirtsehaft"? Deelt de minister de in dat artikel uit gesproken vrees, dat, langs den omweg van de „Devisennotverordnung", aan den in voer van onze landbouwproducten in Duitschland ernstige moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd? Is de regeering bereid aan deze aange legenheid onverwijld haar aandacht te schenken en, zoo noodig, stappen te doen ter voorkoming van dit onheil voor onzen landbouw? Blijkens bij H. M.'s gezant te Berlijn in gekomen mededeeling is de Duitsche nood verordening inzake deviezen, voor zoover den invoer betreft, opgeheven. GROOTE OPDRACHT VOOR NEDERL. SCHEEPSBOUWWERF. Naar het „Dgbl. v. N. Br." verneemt heeft de N.V. Scheepsbouwwerf „Moerdijk's Welvaren" te Moerdijk van de Paraguaan- sche regeering de opdracht ontvangen tot het bouwen van 5 vrachtschepen van 1500 ton elk en 2 ferrybooten, groot 1000 ton. Het is een werk van niet minder dan 5 millioen gulden, waaraan 250 a 300 ar beiders gedurende 2 tot 2>/- jaar werkzaam kunnen zijn. In verband met het hooge bedrag en het feit, dat een werk als het onderhavige sterk er toe zal bijdragen de heerschende werkloosheid onder de scheepsbouwers te lenigen, is aan de Ne- derlandsche regeering gevraagd om voor genoemde som, waarvoor de Amsterdam- sche Bank credietgeefster zal zijn garant te zijn. De beslissing van de regeering wordt spoedig verwacht. Ir. Th. F. A. DELPRAT 80 JAAR. Zaterdag vierde de heer Th. F. A. Del- prat, oud-hoofdingenieur in Nederlandsch- Indië en oud-wethouder van Amsterdam zijn 80-sten verjaardag. De woning van den jubilaris was in een bloementuin herschapen. Onder de vele bloemstukken waren er van het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap, de Mid delbare Technische School te Amsterdam en de Vereeniging Het Nederlandsch Fa brikaat, afd. Amsterdam. In den loop van den middag kwamen velen den jubilaris gelukwenschen. Onder dezen bevonden zich o.a. de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, en tal van vertegenwoordigers uit handel, bankwezen en industrie, benevens corpo raties, waarin de jubilaris een functie had bekleed.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1