WETENSCHAPPEN. BURG. STAND VAN LEIHEN GEMENGD NIEUWS. LOON-CONFLICTEN. In een Woensdag gehouden conferen tie met den rijksbemiddelaar Van rJssal- stein is een bij de cocosfabriek Heijmeijer te Apeldoorn dreigend conflict bespro- ken. De f-lrma meent tot een loonjsverla- ging vgn 10 pet. te moeten overgaan met het oog op belangrijke orders, welke zij uit Engeland zou kunnen krijgen. De drie samenwerkende arbeidersorga nisaties, Chr., R-K. en moderne bon den, verklaarden beslist afwijzend tegen over elke .loonsverlaging te staan. De vertegenwoordigers van de R.-K. werkgevers-organisatie, waarbij de fa. Heijmeijer aangesloten is, zullen nader overwegen, of deze aangekondigde verla ging gehandhaafd wordt en de organisa ties van de resultaten dezer overweging in kennis stellen. In de gisteravond te Deventer gehou den vergadering van de leden, aangeslo ten bij den Textielarbeidegsboml De Een dracht, is met groote meerderheid van stemmen besloten, a.s. Woensdag het werk neer te leggen bij de Kon. Ned. Ver. Tapljtfabrieken te Deventer. De andere textlelarbeldersbonden, St. Lambertus en l^nltas, zullen op dien datum eveneens in staking gaan. Hedenavond zal voor de fabriek te Rotterdam een beslissing wor den genomen Het lijdt echter geen twij fel, dat ook hier het advies van de hoofd-> besturen zal worden gevolgd.' (Vad.) Dr. BENDIEN. NEDERL. REISVEREENIGING. Jaarverslag. Reizen en Trekken van 7 Augustus be vat het jaarverslag over 1930 Het aantal leden bedroeg 1 Januari 1930 74293 (11920 nieuw toegetreden en 305 hersteld als lid; door bedanken verloor de vereenlglng 12593, door overlijden 381 en door royement 3565. totaal 156,09 le den) zoodat de stand op 31 December 1930; 70009 was ■Er zijn thans 33 afdeellngeg. In het hoofdbestuur kwajn groote verandering. Er werden uitgeschreven 1008 reizen, waarvan' 455 niet doorgingen De over- bjljvende 553 reizen hadden 18874 deel nemers. Reizen zorgen. en Trekken baarde financieel DE TOESTAND VAN MGR. NOLENS. Lijdend aan een ernstige nierziekte. He,t R. K. blad „Ons Noorden" meldt, dat de ziekte van mgr. Nolens een ern stige nierziekte is. Mgr. Nolens schijnt de Herpen van de ziekte reeds lang bij zich gehad te hebben en gevoeld'. Voor hij enkele maanden geleden naar Genéve ging, openbaarde zich de ziekte in ern stige mate en hun, die hem in die dagen ontmoetten, viel het op, dat hij niet de oude was. In Genéve moest hij zijn taak aan smderen overlaten en ging op me- diséh advies naar Nederland terug. Daar heeft hij nog een enkele maal een wan deling gemaakt en tot midden in den wjnter langs de zee gewandeld, totdat de voortwoekerende kwaal hem op het ziek bed wierp, waar hij nu reeds een maand onder de behandeling der doktoren is, die nu officieel mededeellng hebben gedaan, dat zijn toestand ernstig is. VERSPREIDE BERICHTEN. Het oefeningseskader, bestaande uit Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck", de torpedobooten „Z 7", „Z 8", de onderzee booten „O 9" en „O 10", ls van de oefe- ningsreis naar de Oostzee te' Nleuwediep teruggekeerd. Verleden jaar ls het voorstel van de Dijectie der Ned Spoorwegen in overleg jcet de spoorwegorganisaties om wegens (ie slechte economische toestanden de herziening van reglement dienstvoorwaar- den (A. R D. V.) één jaar uit te stellen, aangenomen. Naar wij vernemen zal, daar de toe standen nog niet verbeterd zijn de herzie ning van het reglement gUsnstvoorwaar- den wederom één jaar uitgesteld worden. Het s.s. „Zeus", van de Kon. Ned. Stosipb. Mij., groot 1504' tons bruto, ge bouwd ln 1901, ls verkocht aan Bérengier en Glannonl te Marseille. Het schip ver trok heden via Barcelona en Genua naar Marseille. UIT NED. OOST-INDIE. IN ARREST GESTELD. KLOTEN. 7 Augustus. (Aneta). De hoofdagent te Soekoredji. L. J. de Boo. die was geschorst ln verband met een gerezen verdenking omtrent knevelarij en mis handeling van gevangenen. Is in preven tieve hechtenis gesteld. GEBOREN Catj-iarlna, d. v. N, Beij en M. C. Meijers Hendrika Helena, d. v. W. Wassink en J. Petit. Jphan Joz.ef Reinier, z. v. J. J. R. Lancel en T. O'wel. Leopold, z. v. W. Fees en F, de Canne. Martha Maria d. v. J.^Molenkamp en J. M. van Tienen. - Johannes Josephus, z v. F. M. van den Dop en A. F. Bentvelzen. Leendert A,drianus, z. v. Ph. C. van den Ing en A. \«a« Egwiond. Judith, d. v. J. J. Spieren burg en J. vap Leeuwen, Elisabeth,'d. v. O Bleyie en W Meijer. Jacoba Cor nelia, d. v. J. W. M. J. Spliethof en M. A. van der Meer. Cornells Johannes Thèo- dorus, z. v. F. van der Nat en J. Koore- man. ONDERTROUWD. W. IJemerik jm. 24 j. en J. H. Langerak ,1d. 18 j. F. L. W. Luijbeh Jm. 25 j. en C. M. Voorham jd..27 j. M. van der Born wedn. 33 j. en G Orivlee gesch. vr. 28 j. J. Hoogervorst jm. 32 j. en A. S. Stikkelorum jd. 21 j. GEHUWD. W. van Haaften jm. en A. A. van Buur- ren jd. OVERLEDEN M. Stekweg gesch. vr. 81 j. J. J. Ne'u- man de Loos. m. 67 j. J. van Dijkhui zen m. 45 1. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Met den kalf- ep melkveehandel nog een vrijwel onveranderden toestand. Dat wil zeggen nog geen aanvoeren van eenige beteekenls en ook was er van een leven- dlgen handel ook nog geen sprake, terwijl de prijzen nog altijd eenige teruggang vertoonen. Gisteren alhier op de Leidsche markt weer een 200 tal gebruiksbeesten, waar onder meerdere goede exemplaren, maar de kooplust was er niet. Men kijkt op heden nog meer naar een melkkoe van een lagen prijs, dan naar een best ge- bruiksbeest. Een juist bewijs dat men de groote som niet kan besteden. Dat teekent den economischen toestand bij den vee houdersstand. Vele boeren zijn de sohade die het mond- «n klauwzeer de laatste jaren aanrichtte nog niet te boven en de be drijfskosten blijven hoog, terwijl de pro ducten in prijs zijn teruggegaan. Vette koeien durfde men gisteren bijna niet naar de markt te brengen. Er waren er bijna de helft minder als anders. Hier van profiteerden dengene die nu wat te koop aanboden, want de prijzen werden wel f. 15 per stuk verhoogd, vergeleken bij de vorige week. De kalverenhandel was nog slechter. Ook de nuchteren golden gisteren overal veel minder. Zulks scheel de wel f.3 per stuk. Schapenhandel alles wat flauwer. De vette lammeren konden van f.24f.29 per stuk opbrengen en overjarige f.28 f.32 behoudens enkele bijzonder beste waar nog wel Iets meer voor werd be- De varkenshandel was ook wel iets flauwer. Te Leeuwarden bedroeg het aantal vette varkens gisteren 1674 stuks. Dit bleek van invloed op de prijzen want de noteéring was tot 1 cent per pond lager als de vorige week, ook voor de zouters. Men dient hier echter de groote- aan voer als oorzaak te noemen. VAN DER S. Bezoek van dr. Josephus Jltta. Donderdag heeft dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, een bezoek gebracht aan dr. Bendien, arts te Zeist, ln verband met de bekende proe ven ,op het gebied der kankerBestrijding. Als resultaat van het onderhoud, dat de voorzitter van den Gezondheidsraad met dr. Bendien heeft gehad, heeft dr. Josephus' Jltta de toezegging gedaan, dr. Bendien ln contact te brengen met de instituten en laboratoria, welke zich bereid verklaard hebben zijn proeven te controleeren. Naar aanleiding van dit bezoek vernam •het Nederlandsch Correspondentiebureau van hem nog de volgende blzonderheden: „Donderdagmiddag kwam ik bij dr. Ben dien en in een langdurig onderhoud heeft deze mij een uiteenzetting van zijn stand punt gegeven en van de resultaten zijner proeven. In Engeland achtte men dit resultaat bevredigend, zoodat men daar op de zaak wenschte door te gaan. Dr. Bendien klaagde over gebrekkige medewerking van Nederlandsche ziekenhuizen en laboratoria, waarvan hij verzocht had zijn onderzoe kingen te mogen uitwerken en nader te controleeren. Hij kon daarvoor niet vol doende gelegenheid krijgen. Door deze houding voelde dr. Bendien zich door de Nederlandsche collega's eenigszins achter gesteld. Thans, zoo vervolgde dr. Jitta, is bet publiek in vólle opwinding, de kranten staan vol met Ingezonden stukken en bijna ledereen bemoeit er zich mee. Patiënten uit verschillende landen komen naar Zeist, ln de hoop daar genezing te vinden. Ik wil er den nadruk op leggen, dr. Bendien heeft dit zelf trouwens verklaard, dat ombrent de mogelijkheid van genezing nog niets uitgemaakt is en nog niets vaststaat. Er is nog geen enkele positieve conclusie te trekken, dat de methode Bendien Inderdaad tot genezing zal kun nen lelden. Uit een humanitair en ethisch oogpunt acht tk het niet verantwoord, ver wachtingen bij de menschen tf wekken, welke wellicht niet verwezenlijkt kunnen worden. Natuurlijk is het onze plicht alles nauw gezet te onderzoeken. Maar dit weten schappelijk onderzoek gaat buiten het publiek om. Niet alleen omdat weten schappelijk onderzoek altijd het beste ge schiedt In de stilte, maar ook, omdat. Indien de resultaten negatief zijn, de publiciteit er beter bulten kan blijven Zijn er werkelijk houvastgevende posi tieve resultaten bereikt, welnu, dan wordt het vanzelf wel bekend. Er zijn nu in ons land verschillende instituten en laboratoria, waaraan men- sehen van naam verbonden zijn, die van het kankervraagstuk een speciale studie hebben gemaakt, en die zich bereid ver klaard hebben de onderzoekingen van dr Bendien te controleeren. Ik zal nu dr. Bendien met deze personen in contact brengen. Op welke wijze dit contact tot stand gebracht zal worden, is thans nog niet bekend In het algemeen ls de houding dezer instituten en laboratoria tegenover dr. Bendien niet onwelwillend, perder het tegendeel. Daarom ls het wellicht goed de aandacht erop te vestigen, dat dr De Bruine Groeneveldt zijn brief op eigen initiatief geschreven heeft. Het Instituut voor Preventieve Geneeskunde als zoo danig staat daar bulten. Ook in Engeland was men van meening, dat er langen tijd noodig zou zijn, alvo rens er positieve gegevens zouden te ver krijgen zlin. Over behandeling en genezing van patiënten werd niet gesproken; het betreft alleen het stellen der diagnose. Voor het overige was het ln het algemeen èen bevestiging van de reeds gepubliceerde berichten." Naar wij vernemen heeft Dr. Bendten de laatste dagen uit ongeveer alle deelen van Europa brieven ontvangen van pro fessoren. die naar Zeist willen komen om de nieuwe methode van kankeronderzoek te bestudeeren en te leeren. Zoo hoog leraren uit Napels. Oostenrijk. Engeland, Parijs en Roemenië. Tal van deskundigen houden zich na- tuurliik bezig met het geval. Terwijl één gedeelte verwachtingen koestert, doet het andere dit niet. Algemeen is echter het oordeel, dat ernstig onderzoek over laneen tUd eerst zal kunnen aantoonen, of dr. Bendien al dan nle.t lets van betee kenls voor de medische wetenschap heeft gevonden. UIT NEERLAND'S GLORIETIJD. Wrak van de „Admiraal Tromp" ontdekt? Naar Reuter seint heeft het bergings- vaartuig „Yartlet" van het Londensch ha venbestuur nabij het Nore-lichtschip aan den mond van de Theems een wrak ont dekt. waarvan men gelooft, dat het is van het Nederlandsche oorlogsschip „Admiraal Tromp", dat daar ln 1667 is gezonken. Duikers hebben vastgesteld, dat de balken voor een groot deel nog in uitstekenden toestand verkeeren. Anker en kabel zijn echter geheel door roest verteerd. Het schip zal worden opgeblazen. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Twee werklieden door gassen bedwelmd. Gisteravond zijn twee werklieden te De venter aan den dood ontsnapt. Zij waren bezig met het maken van een keldervloer ln Ankersmit's katoenfabrieken, toen een schuurtoestel met motor gassen ver spreidde. waardoor de beide mannen wer den bedwelmd. Een hunner. Kroese ge naamd, moest in het St. Joseph-ziekenhuis met behulp van een zuurstofapparaat bij gebracht worden, hetgeen na zeer langen tijd gelukte. De ander kwam spoediger bij. VERKEERSONGEVALLEN. Gisteravond heeft op den straatweg ZwijndrechtRijsoord een ernstig motor ongeluk plaats gehad. Bij het nemen van een bocht reed een motorrijwiel, bestuurd door den heer Van N,, met op de duo zijn vriend J., rechtdoor, tengevolge waarvan Van N, van zijn motor vloog en een zware hoofdjvonde en inwen dige kneuzingen bekwam. In zorgwekken- den toestand werd hij naar 't ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Zijn vriend kwam met den schrik en enkele lichte verwondingen vrij. Op de Mooksche baan onder Malden, is gisteren de auto van den heer V. uit Utrecht tegen een boom gereden en zoo goed als geheel vernield De bestuurder alsook de drie inzittende dames en een heer werden licht gewond en konden zich met een andere auto naar huis begeven. Het ongeluk moet hieraan te wijten zijn, dat de bestuurder §en wesp wilde wegslaan en bij deze beweging het beheer over het stuur verloor. BRANDEN. Gistermiddag is brand ontstaan ln de heerenmodezaak van den heer Meeuws in de Kerkstraat te Helmond. De bewoners waren in verband met de kermisweek af wezig De winkel, gelijkvloers, met alle costuums en stoffen, brandde geheel uit. Een belendende drogisterij en twee woon huizen, waaraan het vuur zich begon mede te deelen, liepen groote waterschade op. De brandweer wist echter het vuur tot het pand van den heer M. te beperken. De schade, welke op eenige duizenden guldens wordt geraamd, wordt door verzekering géaekt. De oorzaak is onbekend. Te Nuenen zijn van een blok van zes arbeiderswoningen er drie door brand ver woest. De inboedels konden gered worden. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Gistermorgen ontstond tengevolge van hooibroel brand in de boerderij van den heer C. van Diepen in de Schermer. Het geheele huis brandde af: de inboedel kon echter gered worden, terwijl ook 'n schuur en een klamp hooi behouden bleven. Ver zekering dekt de schade. AUTOBOTSING NABIJ DEN HELDER. Een gezelschap kinderen uit Den Helder dat Donderdag met zes bussen een uit stapje maakte naar Schoorl en Bergen, be vond zich op den avond van dien dag op den Rijksweg, nabij het vliegkamp De Kooy, op weg naar huis. Een der bussen kreeg gebrek aan benzine, waarop een andere bus daarnaast kwam staan en de chauffeurs overlegden hoe hierin te han delen. Terwijl zij samen spraken, zagen zij uit de richting Den Helder een auto in zeer snelle vaart aankomen. De chauffeur van de tweede bus besloot zljh wagen aan den kant van den weg te zetten, doch voordat hij aan dit voornemen gevolg kon geven, reed de auto zijn bus reeds aan. In deze auto zaten vier jongelui. Door den schok werden de vier inzittenden door de kap geslingerd Drie van hen kwamen zoo goed als met den schrik vrij, doch de vierde, een stoker 2de kl. der marine, klaagde over pijn in de maag en werd met de ziekenauto van het vliegkamp De Kooy naar het Marine Hospitaal te Den Helder vervoerd. De auto werd geheel vernield en is niet verzekerd, terwijl de wagen bovendien aan een ander toebehoorde. De bus kreeg ook schade: een wiel werd er afgereden, een spatbord beschadigd en de carrosserie in gedeukt. De kinderen waren zeer geschrok ken. Met een andore bus werden zij naar huis gebracht. DE GEVAARLIJKE KIPPENDIEF. De vermoedelijke dader van den nach- telijken kippendiefstal te Ede, waarbij de zoon van den landbouwer v. Egdon ln het been werd geschoten ls door de politie op gespoord. Het is zekere H W. uit Blerick. INBRAAK TE ENSCHEDE. Vannacht is alhier ingebroken in den goudsmidswinkel van Van Tiegeler te Enschedé. Drie bakken met ringen ter waarde van f.2060 zijn ontvreemd. De ruit was ingeslagen. Van den dader geen spoor. ZEEHONDEN. Bij den gemeentelijken havenmeester te Zoutkamp (Gron.) zijn in dit jaar reeds meer dan 500 zeehonden aangebracht. Het Rijk vergoedt f.3 per exemplaar. De cada vers van de zeehonden worden voor traan- bereiding gebruikt. ERNSTIG FIETSONGEVAL. Op den Driebergseheweg te Zeist is een fietsongeval gebeurd. De voorvork van een rijwiel, waarop een jongedame reed, brak plotseling, waardoor de berijdster een lee- Hjken val maakte en ernstig verwond bfeef liggen. Een geneesheer verleende de eerste hulp. Het bleek, dat de jongedame een schedelbreuk en een kaakfractuur had opgeioopen en ook een sleutelbeen ge broken nad. Per politie-auto werd het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht. (Tel.) DOOR EEN PAARD GETRAPT EN GEDOOD. Gistermiddag reed de landbouwer Ver steeg naar Delden. Onderweg kreeg hij een trap van zijn paard, met het gevolg, dat hij in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Delden moest worden over gebracht, waar hij aan de bekomen kwetsuren is overleden. (Tel.) AANGEREDEN DOOR EF.N AUTOPED. Gisterochtend is op den Rijswljkscheweg hoek Van Leeuwenhoekstraat te Den Haag de op het trottoir wandelende 63-jarige mevr. A. P.Van Ewonende in laatstge noemde straat, aangereden door een on bekend gebleven jongen met een autoped. Zij kwam te vallen en beliep daarbij een fractuur a. 't rechteronderbeen op, zoodat zij door den G. G. D. naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal aldaar moest worden ge bracht. TASCII GESTOLEN. Gisteravond omstreeks 10 uur werd mevr. D. te Laren, op 't fietspad Hilver sum—Laren ter hoogte van de Utrecht- sche waterleiding, door een onbekend ge bleven persoon lastig gevallen Hij ont rukte haav een taschje. inhoudende 20 gulden. Het mocht de politie nog niet ge lukken den aanrander te achterhalen. MALVERSATIES. Aan de stroocartonfabriek de Dollaard te Nieuweschans zijn bij onderzoek malver saties over de jaren 1916 tot heden ont dekt. In totaal zou er pl.m. f. 200,000 tekort zijn. De op 30 Juni j.l. overleden directeur W. B„ die plotseling overleed, wordt daar van verdacht. Het onderzoek duurt nog voort. Een aandeelhoudersvergadering is uitgeschreven. GEVALLEN EN GEDOOD. De 95-jarige mej. M. Koks uit Oirschot kwam doordat zij struikelde over een steen, zoodanig te vallen, dat zij onmid dellijk daarop overleed. WAARDELOOZE ROODE EN GELE KOOL Men meldt uit Noord-Scharwoude aan de „Msbe": De aan de groote groentenveiling van den Noordermarktbond aangevoerde roode en gele kool kon Donderdag geen enkelen kooper vinden, zoodat de bepaalde fatals minimumprijs van 60 cent per 100 K G. niet eens kon worden bedongen. Een der gelijke toestand is nog nimmer geconsta teerd. ONWEER IN BRABANT. Rondom Eindhoven is de bliksem op tal- looze plaatsen ingeslagen. In Mierlo sloeg de bliksem In een groep kinderen, welke zich in het café Molenheide vermaakte. Een meisje werd getroffen en bleef korten tijd bewusteloos, het had geen verder let sel bekomen. Te Geldrop sloeg de bliksem in bij de fa. v. d. Heijden en Zn. en bij den heer F., die tegen den grond geslagen werd, terwijl op Brankhuizen een vrouw bewusteloos werd geslagen, Verder sloeg de bliksem In dit dorp op den emmer, die een melkende boer tus- schen zijn knieën had en waarbij boer en koe tien meter uit elkaar geslagen werden. In Veldhoren sloeg de bliksem in bij den heer A. v. d. W., een der kinderen werd bewusteloos geslagen en er ontstond een binnenbrandje, een koe werd gedood; in Budel werd een schoorsteen der Zinkfa- brlek getroffen en sloeg de bliksem in bij den heer L. v. H„ waar een binnenbrandje ontstond. DE GIL IN DEN NACHT. Een paar weken geleden verdween te Gouda dg 25-jarige kostganger van mej. B. S„ aan de Zeugestraat. Behalve kleeren, liet hij een onbetaalde pensionrekening van ongeveer f. 20 achter. In den nacht van Donderdag op Vrijdag probeerde de ex-commensaal de woning zijner voorma lige hospita binnen te dringen, ten einde zijn kleeren weer te bemachtigen. De rekening kon hem uitteraard minder schelen. De huisgenooten werden echter wakker; de pensionhoudster deed, wat men in zulke omstandigheden pleegt te doen: zij begon te gillen, weshalve de politie aanrukte, nog tijdig genoeg om den avon tuurlijken commensaal te grijpen. Onder gejoel van buurtbewoners, die in fantasti sche nachtgewaden de straat op waren gerend, werd de jonkman naar veiliger oorden getransporteerd. .Lieve help, wat is er met jou gebeurd?" „Ik struikelde over een van die ijzeren verkeerspennen, dte ze in den weg ge slagen hebben, als veiligheids-lijn voor voetgangers." (Dublin opinion) BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIG ONGELUK OP HET BODENMEER. Door passagiers van het schip dat vaart tusschen FriedrichshafenKonstanz u gistermiddag in de nabijheid van Immers staad een roeiboot ontdekt, die zonder op. varenden ronddreef op het BodenmeerJ Tijdens het onmiddellijk ingestelde onder-! zoek bleek, dat de roeiboot gehuurd wat voor een pleiziertochtje door de familie Hamann. Eerst tegen 7 uur 's avonds werd het lijk gevonden van de 46-jarige mevr Hamanrr,- terwijl de lijken van den vader den zoon én. de dochter nog niet ontdekt zijn. De oorzaak van dit ongeluk b onbekend NOODWEER IN MUNSTERLAND. De laatste dagen hebben hevige orrwedett het westelijk Munsterland geteisterd. Het plaatsje Gemen werd door een wer velstorm bezocht, waardoor een groot gel deelte van den oogst verwoest werd. Et: rij zeer oude llndeboomen op den Rami dorferstraatweg viel aan den storm tel offer. Alle telefoon- en electrische laf dingen ln het gebied van den wervelstori werden vernield. Het verkeer op de wege; moest worden gestaakt, totdat de hinder palen uit den weg waren geruimd. Te Goesfeld sloeg de bliksem in eer loods, welke vol beukenhout was. De loodr ls geheel uitgebrand. Te Legden werden een paard, een veulen en een stier door den bliksem gedood. In het gebied van Gladbeck werden ver scheidene stuks vee door den bliksem ge, troffen, terwijl ook koren en hooimijten in brand geraakten. Bij Dtilmen gingen twee boerenhofste den, die door den bliksem getroffen werden, in vlammen op. Ook de schuren en stallen zijn afgebrand, zonder dat iets gered kon worden. De door den brand aangerichte schade wordt op 250.000 mark geraamd. MISLUKTE ROOFOVERVAL OP EEN PASTORIE. Donderdagmiddag heeft een brutali aanslag plaats gehad op een pastorie te Aken. Een jongeman wenschte den geestelijke te spreken, doch toen deze niet thuis was, dwong hij de alleen thuis zijnde zuster van den geestelijke met een revolver tot afgifte van haar geld. De vrouw verzette zich echter energiek, waarop de jongeman een schot loste, de vrouw met den revol ver eenige slagen op het hoofd gaf en wilde vluchten. De vrouw was echter spoedig buiten it pastorie en riep om hulp. Hoewel de dader reeds was ontkomen, viel de verdenking van de politie op eep voormalig kellner, die met zijn vrouw in de omgeving van de pastorie woonde. Toen de politie 's avonds toegang tot de woning van den kellner verlangde, hoorde zij bin nen twee schoten vallen. Men vond den man met een ernstige hoofdwonde ziel togend op den grond liggen, terwijl zijn 20-jarige vrouw eveneens met een scirat in het hoofd op den grond lag. De vrouw is later overleden. DE MOEITEN VAN EEN RECORD VLUCHT. Over de record-vlucht van den jongen Engelsehen vlieger Mollison van Australië naar Engeland geeft de .Daily Express" yolgende beelden: lste. Op zijn heelen tocht, dus in 8 dagen 22 uur. 25 minuten, heeft Mollison mlndei dan 10 uur geslapen 2de. Toen hl) boven Br.-Indië was, woel zijn stofbril af, zoodat hij 3 dagen met on bedekt gezicht heeft gevlogen. 3de. Toen hij Croydon bereikte, had hl) in 23 uur absoluut gqen rust gehad. Zijn iood-omrande, met bloed beloopen oogej waren bijna dicht getrokken van moeheid 4de, Toen hij op Croydon zijn motor had i afgezet, wilde hij uit zijn vliegtuig stap pen. Maar hij kon niet meer opstaan en behulpzame handen moesten hem er uil dragen en hem op zijn beenen zetten. Wij willen na deze vier korte trekjei niet zeggen: Wie doet het hem na? Want aanlokkelijk lijkt het ons niet. Maar hier mede kunnen zij, die ook wel eens hebben „doorgeroeid", misschien heel in de verb aanvoelen, wat iemand noodig heeft, die record-aspiraties heeft. Mollison zag er bij aankomst als volgt uit: De vlieghelm van zeildoek, met denl neerhangenden rand van achter, die dient! om den nek tegen de tropische zon te be.-y schermen, hing gekreukt en eenigszlni grotesk op zijn hoofd. Zijn gezicht was ruw door verbranding en vol strepen van stof. Een gekreukt! I oude stofjas was om zijn gordel gesnoerde en aan den hals toegeknoopt. Zijn sehoe-l nen en pantalon een oude. die vroegerl bij een uitgaanstoilet gehoord moet heb-| ben waren grijs van het stof. Toen een vriend hem begroette, vroeg hij l „Heb je mijn brief gekregen? Ik zond hem! je voor mijn vertrek." Maar daarop her-! innerde men hem eraan, dat hij sneller, dan elke luchtpost had gevlogen en hi|| lachte en zei: dat vergat ik heelemaal. Spoedig na aankomst kwam er een tele-l gram van Scott, den vorigen recordhouder,! die op het oogenbllk in Essex vertoeft. Datl luidde: Bravo James. Een schitterende presta'lf Ik wist altijd wel, dat jij de beste was. Tot ziens. Charles Beott. De Koning heeft aan Mollison een tele gram met gelukwenschen gezonden we-.p gens zijn kranige prestatie. Onder de talrijke andere gelukwenschen F zijn er namens den raad voor de lucht- I vaart; van Lord Amulree den minister I van luchtvaart; van den gouverneur van I Nieuw Zuid Wales en van Lord Wakefield die den tocht financierde. L N. R. CTi TYPHUS-EPIDEMIE TE KONSTANTINOPEJ In een aantal wijken van Konstanti-| nopel, vooral in de vreemdelingenbuurt Pera Tatavia. heersoht een typhus-epide- mie. Het aantal sterfgevallen is vrtj groot In de kerken der buurt worden openbar? bidstonden gehouden. 2—31

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6