VACANTIE-FOTO'S. 72ste Jaargang DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1931 No. 21896 OFFiCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. ONZE VACANTIE-FOTO'S. Het voornaamste Nieuws van heden. AUTO-ONGEVAL TE NOORDWIJKERHOUT. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Gedurende de maand Augustus openen wij wederom de gelegenheid ons Vacantie-foto's toe te zenden. Doet eens Uw best, amateurs, om aardige kiekjes te vervaardigen! Voor iedere geplaatste foto zullen wij f. 2.50 vergoeden. De beoordeeling blijft geheel aan ons en ingezonden foto's kunnen niet worden teruggegeven. DE DIRECTIE. AANVANGSUREN VEEMARKT EN VETTE VARKENSMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, gelet op het bepaalde bij art. 3 van de Verordening op de Veemarkt hebben be paald, dat de Vette Varkensmarkten en de Veemarkten in het tijdvak aanvan gende met 28 Augustus en eindigende met 2 October a.s. zullen aanvangen te 7 uur voormiddag. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 Aug. 1931. 1386 HET NIEUWE CHRYSLER-PRODUCT DE „PLYMOUTH". Gisteren hebben wij een tochtje ge maakt in 't nieuwe product der Chrysler- fabrieken, de „Plymouth", welke algemeen de aandacht trekt door de aangebrachte veranderingen, als „zwevende kracht" en de „geruischlooze overschakeling", waarbij men niet behoeft te debrailleeren. Een andere bijzonderheid van dezen wagen is voorts de mogelijkheid tot uitschakeling van den motor, het z.g. „freewheelen", waardoor de wagen zonder gasverbruik met eenparig vertraagde beweging blijft doorloopen en 'n belangrijke besparing op olie en benzine van 10 a 20 pCt. wordt j verkregen. Merkwaardig is tevens te kun- I nen constateeren, dat de motor geheel in de kap zweeft, waardoor alle trillingen I volkomen worden opgevangen. De 4-cylinder motor maakt door zijn souplesse den indruk zeker een 6- of 8- I cylinder-motor te zijn. Vooral ook het overschakelen zonder debrailleeren biedt I een groot gemak. Ongetwijfeld beteekent I de „Plymouth", waarvan er door Chrysler- 1 febrieken gemiddeld 1200 per dag worden afgeleverd, een groote 'technische vooruit- j gang. Zij wordt geïmporteerd door André I Ceursvorst te Amsterdam, terwijl de firma Passier de agente voor Leiden en Om- i streken is. Velen inwoners zal gisteren het aardige ,.Plymouth"-reclamewagentje, dat een kruistocht door de stad maakt, wel zijn opgevallen. ZILVEREN JUBILEUM. SCHENKING AAN HET RIJKSMUSEUM VOOR ETHNOGRAFIE. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter algemeene kennis, dat de heer N. A. van Wijk, assis tent-resident, laatstelijk te Saoemlaki, thans met verlof te Zaandam, een houten huisaltaar, afkomstig van de Oostkust van Jamdena (Tanimber), aan den Staat der Nederlanden ten geschenke heeft ge geven, ter plaatsing in het Rijksmuseum voor Ethnographie alhier. Hi] heeft den schenker daarvoor zijn oprechten dank betuigd. By A. W. Sijthoff's Uitgevers Mij. Heden herdenkt de heer P. A. Lezwijn den dag, waarop hij 25 jaar geleden zijn werkzaamheden als boekbinder in het bedrijf van A. W. Sijthoff's Uitgevers Mil. N.V., alhier aanvaardde. Te 10 uur met zijn echtgenoote ten dl- rectiekantore ontvangen, werd de jubilaris j toegesproken door den directeur, den heer S. G. van Looy, die hem onder aanbieding van een enveloppe met inhoud en een bloemstuk hartelijk gelukweDschte met dezen feestdag, daarbij de hoop uitspre kende, dat de jubilaris nog vele jaren zijn beste krachten aan zijn werk zal mogen geven. Daarna werd hij toegesproken door den heer B. P. du Croix, die hem geluk wenschte uit naam van procuratiehouders afdeelingschefs en kantoorpersoneel en daarbij wees op de prettige samenwerking gedurende de afgeloopen 25 jaren. De heer P. Merkelijn bood hem ver volgens een practisch geschenk aan na mens procuratiehouders en afdeelings chefs, benevens een bouquet bloemen aan de echtegenoote van den jubilaris. Ten slotte had de huldiging plaats te midden van zijn kameraden. Hartelijk toe gesproken door den heer L. Prevo, die daarbij nog eenige oude herinneringen ophaalde, werd den jubilaris een lamp, een spiegel en een theekast aangeboden, vergezeld van bloemen en van een door den typograaf C. Hes geteekende fraaie oorkonde als herinnering aan dezen dag. De jubilaris was zeer onder den indruk van al deze bewijzen van waardeering en van vriendschap en dankte ook namens zijn vrouw allen hartelijk, waarna hem gelegenheid werd gegeven den dag verder in den huiselijken kring door te brengen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: Naamlooze Vennootschap Nederlandsche Kraehtvoederfabriek „Mus- kator". Wijk A 186, Oude Wetering. Fa- briceeren van en handel in veevoeder en aanverwante artikelen. Vestiging filiaal: Turfmarkt 2, Leiden, winkel met toonzaal, genaamd „Het Muskatorhuis". De heer S. van Nooten Sz„ arts al hier is met ingang van 16 Augustus a.s. benoemd tot gemeente-geneesheer te Diever (Drente). Mej. P. J C. Kagie alhier is geslaagd voor het examen Engelscli M. O. A. Mej. E. van Heek alhier is geslaagd voor het examen Fransch L. O. De heer J. Munting alhier is ge slaagd voor het examen boekhouden M. O. De dames A. D. Reinders en A. M. Smits alhier zijn geslaagd voor het exa men nuttige handwerken. Onze stadgenoote, mej. M. P. Ie Poole slaagde te Den Haag voor de hoofd akte. Tengevolge van het terugschieten van den slinger van een snijmachine heeft, gistermorgen de 14-jarige leerling-tvpo- graaf J. L. in de drukkerij van de firma M. aan de Breestraat 79, een zoodanigen klap tegen het hoofd gekregen, dat hi1 bloedend werd verwond en door den Eerste Hulpdienst naar het Acart. Ziekenhuis moest worden overgebracht. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden op 5 Aug. 1931: 929 werkzoekenden inge schreven, terwijl op den zelfden datum 1930 dit aantal 427 bedroeg. Opening waarschijnlijk 18 Augustus a.s. Aan een mededeeling van den secretaris generaal der algemeene commissie voor de Nederlandsche deelneming aan de In ternationale koloniale tentoonstelling Pa rijs 1931, dr. C. J. v. d. Waals, gericht aan de leden dier commissie ontleenen wij het volgende' Het comité heeft zijn aandacht bijna geheel aan de wederinrichting van onze expositie moeten wijden, doch het heeft intusschen niet verzuimd terzake van den brand van ons paviljoen aan de regeering een rapport in te dienen, nadat een uit voerig plaatselijk onderzoek was ingesteld Het moet uiteraard aan de regeering wor den overgelaten te beslissen over de wen- schelijkheid om dat rapport openbaar te maken Het heeft naar het oordel van ons comité geen practisch nut over den in houd van het rapport te discussieeren. Het is duidelijk, dat de veranderde om standigheden het comité voor tal van uit gaven plaatst met name de inrichting van een verscherpten bewakingsdienst die niet uit verzekeringsultkeerlngen kunnen worden gedekt, zoodat giften in hooge mate worden gewaardeerd. 't Comité heeft de overtuiging, dat onze nieuwe expositie wederom de volle belang stelling van het publiek tot zich zal trek ken. De herinnering aan het verbrande gebouw met zijn inhoud zal worden le vendig gehouden door een flinke maquette met tal van foto's, waarvoor een eere plaats in de ontvangzaal zal worden in gericht. Het Uitvoerend Comité heeft de opening van het nieuwe paviljoen voorloopig vast gesteld op Dinsdag 13 dezer 's middags 1 drie uur Op dien dag kan de nieuwe gou verneur-generaal van Ned. Indië jhr. mr. B C. de Jonge te Parijs aanwezig zijn op zijn doorreis naar Indië De Nederlandsche regeering zal zich bij de opening waar schijnlijk door een der ministers doen ver tegenwoordigen. terwiil ook onze gezant te Parijs aanwezig zal zijn. Het. comité beeft gemeend, dat het wen- schelijk is bij de opening van het nieuwe paviljoen niet in herhaling te vervallen van de feestelijkheden die ter gelegen heid van de opening van het thans ver brande paviljoen plaats vonden. De plech tigheid van de opening zal daarom een bescheiden karakter dragen en zich be palen tot eenige redevoeringen. Daarna zal een rondgang gehouden worden en een thee worden aangeboden, waarna de Bali- sche dansgroep een korte voorstelling zal geven. Nader zal nog worden bekëüu gemaakt, of de opening van het paviljoen inder daad op 18 dezer zal kunnen doorgaan; het is niet geheel uitgesloten, dat de weersgesteldheid den arbeid aan het pa viljoen dusdanig zal belemmeren, dat de ooening nog eenige dagen zal moeten wor den verschoven. Het Uitvoerend Comité heeft door de omstandigheden moeten afzien van het houden van een „Nederlandsche Week". Het comité heeft evenwel besloten om op den verjaardag van de Koningin het Ne derlandsche terrein in het Bois de Vin- cennes een feestelijk uiterlijk te verschaf fen. Do beperkte addn-.ddeicn laten niet toe luisterrijke fc.ectoiLkiuüen te organi- seeren. hetwelk crniet zal kunnen beletten, dat de Nei—Ganders, die op 31 Augustus op het tentoonstellingsterrein aanwezig zullen zijn, met opgewektheid den geboortedag van ons Staatshoofd zul len gedenken. EZELTJE RIJDEN. (Ingezonden door den heer Vf. BROUWER te Leiden) meeningsverschillen aanleiding hebben ge geven, is het voor de praktijk van belang, voor deze overeenkomst eene bijzondere voorziening te treffen. Voor het verkeer heeft vooral de externe verhouding beteekenis. Voor derden is het van groot belang te weten, hoever de be voegdheid strekt van personen, die als agent of als reiziger optreden. Voorgesteld wordt nu in de wet te be palen, dat de agent de bevoegdheid heeft tot het sluiten van in het bedrijf van zijn principaal gebruikelijke overeenkomst, en tot het in ontvangst nemen van mede- deelingen, welke op de uitvoering van zoo danige overeenkomsten betrekking hebben dat de reiziger de bevoegdheid heeft tot het sluiten van in het bedrijf van zijn patroon gebruikelijke overeenkomsten, onder voorbehoud van de goedkeuring van, zijn patroon (art. 75b nieuw), en dat de derden, met wien de agent of de reiziger heeft gehandeld, zich niet kan herroepen op de omgaande bepalingen, indien hem bekend was of moest zijn, dat de last be perkter was dan die bepalingen medebren gen of dat de last was ingetrokken. Aan den term agent en reiziger is de voorkeur gegeven boven handelsagent en handelsreiziger Deze keuze is niet in strijd met het spraakgebruik, terwij] zij wordt gerechtvaardigd ook door de overweging, dat het optreden van agenten en reizigers niet beperkt is tot het gebied van den han del in wettelijken zin. Verder wordt voorgesteld (in het nieuwe artikel 75d Wetboek van Koophandel) te bepalen, dat de agent en de reiziger recht hebben op het bedongen loon óók voor de overeenkomsten, welke gedurende den loop van hun contract buiten hen om zijn tot stand gekomen met door hen aangebrachte klanten, alsmede dat in het bijzonder de agent en de reiziger, die met uitsluiting van anderen voor een bepaald gebied of bij een bepaalden kring van personen werkzaam zijn gesteld, recht hebben op het bedongen loon voor de overeenkom sten. buiten hen om in dat gebied of bin nen den kring dier personen tot stand komen. Ter bevordering van de rechtszekerheid is de aanstelling van agenten opgenomen onder de feiten, waarvan opgave moet worden gedaan voor de inschrijving in het handelsregister. Naast de voorgestelde bepalingen wordt een wettelijk voorschrift omtrent het af geven van iegimitatiebewijzen niet noodig geacht. Van de zijde van vakorganisaties is ge vraagd om een voorschrift, dat een arbeidsovereenkomst voor langer dan twee maanden schriftelijk moest worden aan gegaan. Voor deze afwijking van hetgeen voor arbeidsovereenkomsten in het alge meen, geldt, alleen voor reizigers, bestaat niet voldoende aanleiding. UITBREIDING VAN HET VERDRAG VAN OSLO? RECHTSVERHOUDING AGENTEN EN HANDELSREIZIGERS Aanvulling van het Burgerlijk wetboek en het wetboek van Koophandel. Ingediend is een wetsontwerp houdende wettelijke bepalingen omtrent de rechts verhouding van agenten en reizigers. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Herhaaldelijk is aangedrongen op wette lijke regeling op het voetspoor van buiten- landsche wetgevingen, van de rechtsver houding van den agent en den reiziger, i Echter verdient de overweging een uitvoe rige regeling, als in buitenlandsche wetten wordt gevonden, geen navolging. De alge meene bepalingen betreffende verbinte nissen en de bijzondere bepalingen betref fende de arbeidsovereenkomst en de over eenkomst van lastgeving maken een uit voerige regeling overbodig. Een aanvulling 1 van den titel van lastgeving in het B. W. en van den vierden titel van het eerste boek van het Wetboek van Koophandel met enkele artikelen schijnt voldoende. Onderscheiden moeten worden de in terne verhouding: de overeenkomst tus- schen den agent of den reiziger eener- en den principaal of den patroon anderzijds, en de externe verhouding: de bevoegd heid van den agent en van den reiziger, den principaal onderscheidenlijk den pa troon aan derden te verbinden. Behoudens ten aanzien van eenige nader te noemen punten behoeven regels voor de interne verhouding niet te worden gege- 1 ven. Er bestaat met name geen reden, voor de reizigers op wie de bepalingen omtrent arbeidsovereenkomst toepasselijk zijn, af te wijken van de regeling, welke voor alle arbeidsovereenkomsten geldt. Slechts ten aanzien van enkele punten met betrekking tot de agentuurovereen komst, welke tot de moeilijkheden en Sociaal-Democratische studie-actie. 't Gentsch soc.-dem. dagblad „Vooruit" schrijft: „Wij meenen te weten, dat er tusschsn de Belgische, Hollandsche en Scandinaaf- sche socialisten op het congres overeen gekomen werd de kwestie van een tol verbond tusschen de genoemde landen grondig te bestudeeren." Het „Volk" merkt daarbij op: Een bijeenkomst als deze is te Weenen inderdaad gehouden, maar er was besloten er geen bericht van te geven in de pers, aangezien de besprekingen zich nog pas in het eerste stadium bevinden. Nu echter „Vooruit" niettemin er van rept, meenen wij wel te doen tot goed verstand van zaken er iets meer van te berichten. De bijeenkomst was uitgeschreven van Belgische zijde en werd door Camille Huysmans gepresideerd. In de Antwerp- sche „Volksgazet" is eenige maanden ge leden het denkbeeld van een verbond tus schen België en Nederland bepleit. Wij hebben daartegen toen bezwaar geopperd, zoowel om economische redenen tde lage Belgische loonen) als om politieke redenen (de nauwe aaneensluiting van België bij BINNENLAND. 18 Aug. opening van het nieuwe Neder landsche Paviljoen te Vincennes (Binnen land, 1ste Blad). Een wetsontwerp, houdende wettelijke bepalingen omtrent den rechtstoestand van agenten en reizigers (Binnenland, 1ste Blad). Het water eischt veie slachtoffers (Ge mengd, 2de Blad). Nog vele branden door inslaan van den bliksem (Gemengd 2de Blad en Laatste 3erichten, 1ste Blad). BUITENLAND. De Duitsche ministers naar Rome vep. trokken (Buitenland, 1ste Blad). De ontwikkeling van den toestand in Duitschiand (Buitenl. en Tel., 1ste Blad). Hevige branden in Konstantinopel en in Honduras (Buitenl. Gemengd, 2de Blad). 20 jaar gevangenisstraf geëischt tegen den vroegeren Spaanschen dictator, gene raal Berenguer. (Tel., Ie Blad.) Noodweer richt in vele landen groote schade aan. (Tel. Ie Blad). Frankrijk) en daartegenover gesteld, dat wij ons veeleer ermee zouden kunnen ver eenigen, wanneer het uiterst beperkte tol verdrag van Oslo tusschen Nederland, België, Denemarken, Zweden en Noorwe gen tot een vrijhandelstolverbond werd uitgebreid. Bij een bezoek van een ver tegenwoordiger van „De Volksgazet" aan Nederland bleek deze laatste gedachte, zoowel bij sociaal-democraten als bij bur gerlijke politici sympathie te vinden en de Belgische partijleiding sloot zich er nader bij aan. Het was nu op dezen grondslag, dat de besprekingen te Weenen plaats vonden. Aanwezig waren België, Nederland, Dene marken en Zweden, elk met een zestal afgevaardigden (voor Nederland: Oude geest, Albarda, Wibaut, Vliegen. De Roode en Ankersmit)Noorwegen is niet bij de Socialistische Arbeiders Internationale aangesloten en dus niet vertegenwoordigd. Vastgesteld werd, dat het allereerst nood zakelijk is, dat in elk land precies bekend wordt, hoe de douane-verhoudingen in elk der andere betrokken landen zijn. Over eengekomen wordt dus, dat uit elk land een der aanwezigen een schets van het toltarief van het land, benevens van de crisismaatregelen van den laatsten tijd en van de in-en uitvoercijfers zal opmaken en die schets aan elk der betrokken landen zal worden toegezonden. Voor Nederland nam Vliegen de zorg van een en ander op zich. Aan Huysmans werd opgedragen dan tegen het eind van dit jaar of het begin van het volgend jaar een nieuwe conferentie bijeen te roepen, waarschijn lijk in Nederland, waar dan aan de hand van het materiaal nagegaan zal kunnen worden, of verdere stappen gewenscht zijn en zoo ja, welke. Inmiddels nam Zweden op zich, te trachten ook de Noorsche partij voor de zaak te winnen en tot deelneming te bewegen. ONTVANGSTEN NED. SPOORWEGEN. Blijkens den staat der geschatte ont vangsten der Ned. Spoorwegen van de maand Juni 1931, werd in vergelijking met de definitieve ontvangsten van desclfde maand over 1930 in totaal f. 1.644 249.88 minder ontvangen. De ontvangsten van de maand Juli 1931 toonen echter een stijgende lijn. .'.an „De Vlasoven" te Noordwijkerhout had gisteren een ernstige aanrijding plaats Auto H 59217, komende van het station, werd op den gevaarlijken hoek in de flank aangereden door een bestelwagen, die van het dorp kwam. De auto, een nieuwe Chevrolet, werd zwaar beschadigd, terwijl een inzittende dame verwon dingen kreeg.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1