ZWAAR WEER BOVEN ONS LAND DE ZIJL I-S.Z.C. I s DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND 5-12 AUGUSTUS 22 UUR M. T. IN DE WEEK VAN 23 UUR Z. T. UIT DE RIJNSTREEK. ZUID SPORT. LIJK AANGESPOELD. Gistermiddag Is te Castrieupi 500 M. beneden den zeeweg een lijk aangespoeld van een onbekenden Jongeman. DOOR DE VLAMMEN GEDOOD. Te Westendorp bij Varseveld (Gald.i is de 11-Jarlge pleegzoon van den landbouwer H J. Kraan, Leendert van te veld, die bi) het opstoken van den kachel, een bus petroleum in de kachel goot, zooda nig door de nitslaandfe vlammen verwond, dat hij gisternacht aan de gevolgen is be zweken. BUITENLANDSCH GEMENGD. Landlooper: „Zou je denke, dat ze al die werrekelooze nou anneme om de wege te verbetere?" (Passing Show) EEN LAATSTE BOODSCHAP VAN NDNGESSER EN COLLI? Op het strand van de Qostzee-badplaats Westgrlarjd is een ilesch aangespoeld, waarin zich een briefje' bevond, waarop in het Franseh geschreven stond: „'Slacht offers van hun plicht". Nungesser en Colli. Het Fransche consulaat te Hamburg stelt een onderzoek in, of men hier wer kelijk met'een laatste boodschap van de sedert 192^ op hun vlucht over den oceaan verongelukte vliegers, of met een mystificatie te doen heeft. DE „ZEPPELIN" NAAR ENGELAND". Naar van kapitein von Schiller wordt vernomen, zal de oorspronkelijk dp 1$ Jul! vastgestelde vlucht van de „Graf Zeppe lin" naar Engeland thans den 18en Aug. aanvangen. Dien 18den Aug. zal op het vliegveld Croydon bij Londen worden ge land. Er zgl vengflgens een vlucht boven het Vereenlgd Kotrfnkrijk worden onder nemen. Den 19den Aug. zullen de Britsche deelnemers het luchtschip weer verlaten, utaarna de „Zepp" den 20en Aug. op Friedrichshhfen zal terugkeeren. DE BOMAANSLAG OP DEN TREIN. Omtrent den bomaanslag op den D-trein München^pelgrado wordt nog gemeld, dat twee der bij de ontploffing zwaar gewonde passagiers aan hun verwondingen bezwe ken zijn. De eveneens zwaar gewonde professor Ruminoli worstelt met den dood. Men vermoedt, dat de bommen door in het buitenland wonende Kroatische emi granten in dên D-trein zijn gebracht. STORM BOVEN ENGELAND. Gisteravond ls boven Londen qn de zui delijke graafschappen een hevige on weersbul losgebroken, pe hooge zeeén ln het Kanaal en aan de oevers \(an de Theems hadden tót gevolg dat vele ple^ zierjachten me.t een vertraging van vier a vijf uren terugkeerden. De verbinding met Frankrijk was de Slechtste van dit jaargetijde. De storm werd gebigd door een dichten mist waar door een olletankboot van 6000 ton bij Pungeness aan dep grond geraakte. Later ls de boot weer vlot gebracht. EDISON. Hij wil weer aan het werk. Gisteren is medegedeeld, d.at de 84-ja- rige Edison, over wien de laatste dagen zulke ernstige berichten zijn ontvangen, het wat beter maakt. Mag men den correspondent te New York van de News Chronicle gelooven, dan zou Edison er Maandag op gestaan Rebben, zijn bed te vgrlaten. Hij bracht zijn familieleden tot verbazing door naar zijn bibliotheek te wandelen en daar de verslagen in de bladen te gaan lezen over het ernstig verloop van "zijp ziekte. ,,Ik heb nog veel t'e veel dipgen te doen, om nu reeds te kunnen sterven, zei de be jaarde uitvinder en ik ga voort met mijn werk." Edison lijdt aan suikerziekte, Brightsche ziekte, en maagaandoening en algemeene zwakte, tengevolge vah het melkdieet, waarop hij jarenlang geleefd hegft. Zijn dokters, die verklahrd hadden, dat hij nimmer meer aan den arbeid zou kunnen gaan, waren stom verbaasd over Sjn dngeloóflijlfe vitaliteit. En zjj moesten toegeven, dat het niet onmogelijk geacht behoefde t'e worden, dat hij binnenkort nog weer aan het werk kan gaan. Zij noemden zijn herstel een triomf van wils kracht over physieke zwakte. RECLAME. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's-morgens en 'j avonds met NI.VA TANDPASTA 75 cts.pq/'tube, Zbcjs p.'A tube SLACHTOFFERS EN GROOTE SCHADE. Verschillende deelen van ons land zijn gisteren door zwaar weer geteisterd. i In het Westland. Door den hevigen wind moesten ver schillende boomen in enkele plaatsen van het Westland het ontgelden, terwijl in de richting 's GravenzandeHoek van Hol land vele ruiten van kassen en warenhui zen vernield werden. Te Monster waalden vele pannen van het dak af, terwijl van een huis het dak grootendeels werd af gerukt. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. De zware buien trokken in de richting van de Noordzee weg. Tijdens het onweer van gisteravond is in den toren van de Ned. Herv. Kerk te Voorburg de bliksem ingeslagen. Een groot aantal leien zijn van het dak geworpen. Brand is gelukkig niet ontstaan. Voorts sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Brouwer te Ottoland (Z.H.). Het achterste gedeelte van het huis brandde geheel uit. De schade bedraagt ongeveer zevenduizend gulden en wordt door verzekering gedekt. Boven Arnhem en omgeving. Gisteravond omstreeks half zes brak boven Arnhem een hevig onweer los, dat gepaard ging met een wolkbreuk, die in een minimum van tijd straten en buiten wijken onder water zette en het verkeer onmogelijk maakte. Het licht was niet van de lucht. Omstreeks zes uur sloeg da bliksem in een vlaggemast op het booten huisje van den heer S. ln den Rijn nabij den Westervoortschen dijk. Op dat mo ment bevonden zich in of nabij dit huisje ongeveer tien personen, van wie er vijf door den bliksem min of meer ernstig ge wond werden. Het ergste waren mevr. P. en de heer J. H. er aan toe, die beiden be wusteloos bleken te zijn. Voorts bekwamen de 19-jarige mej. A. K„ de 28-jarige S. H én mej. S. v. M. schroeiwonden aan armen of beenen. De doktoren Roest en van Staa pasten op de beide bewustelooze personen kunst matige admehaling toe. Na ongeveer tien minuten mochten zij er in slagen, mevr. P.. die aan het hoofd licht verwond was, weer tot bewustzijn te brengen doch bij den heer A„ bij wien men ongeveer anderhall uur bezig bleef bleken de levensgeesten geweken. Het lijk is naar het gemeentelijk zie kenhuis overgebracht, waarheen ook de vier gewonde dames werden vervoerd, van wie mej. K. en mej. H. na verbonden te zijn zich naar huls konden begeven. De belde anderen zullen waarschijnlijk heden uit het ziekenhuis kunnen worden ont slagen. De heer A. was ongeveer 25 jaar oud en werkzaam bij de PhiUpsfabriek te Eind hoven, doch tijdelijk te Arnhem, waar ook zijn ouders wonen, in militairen dienst. Kort na dit ongeluk sloeg de bliksem in een ketting van het rivierbad voor mannen, dat eveneens ln den Rijn is ge legen. Een gedeelte van het bad geraakte op drift. De personen, die zich ln het baa bevonden, wisten door naar het vrouwen- bad over te klimmen te voorkomen, dat zij door den stroom werden meegesleurd. Bij de tramkruising op de Beukenlaan te Oosterbeek ontspoorde tengevolge van het vele zand en grind, dat zich op de rails had verzameld, een electrisch per sonenrijtuig van de Oostertramweg-Mij., komende uit de richting Heveadorp De wagen kwam dwars over den weg te staan en veroorzaakte een verkeersstagnatie van ruim twee uur, waarvan ook de tram der gemeente Arnhem hinder in den dienst on dervond. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Ook boven Doetinchem en omgeving woedde gisteravond 'n hevig onweer. Te Silvolde sloeg de bliksem in de woning van den fabrieksarbeider J C. De familie zat juist aan tafel. De 51-jarige C. en drie kinderen werden door den bliksem ge troffen, terwijl in de kamer alles vernield werd. C. was direct dood. De kinderen waren bewusteloos, doch kwamen spoedig bij. Het bleek dat zij slechts lichte verwon dingen hadden opgeloopen. C. laat een vrouw en zeven kinderen achter. De Betuwe heeft eveneens van het nood weer te lijden gehad. Te Driel bij Eist sloeg de bliksem in de kapitale hofstede van den heer van Dijk. Het gebouw werd geheel in de asch gelegd, terwijl eenig vee in de vlammen omkwam. Ook de gansche inventaris en de inboedel werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering ge dekt. Te Houten (Utrecht) sloeg de bliksem in de boerderij van den veehouder E. V. ln de Knoest. V„ die in de nabijheid zat te melken bemerkte eensklaps tot zijn grooten schrik, dat vlammen uit het woonhuis opstegen- Zijn vrouw, die binnenshuis was, wist zich zelve en een klein kindje in veiligheid te brengen. De andere huisgenooten zaten nog verder van de boerderij, die zeer af gezonderd is gelegen, te melken. Toen zij, met enkele andere personen uit de omge ving als eerste helpers kwamen opdagen stonden èn het woonhuis èn de boerderij reeds in lichte laaie, en viel van den in boedel maar heel weinig meer te redden. Nadat het vuur binnen in de boerderij reeds geruimen tijd had gewoed, schoof eindelijk het rieten dak ln zijn geheel van het achterhuls en sloegen de vlam men naar den eersten, betrekkelijk dicht bij staanden hooiberg over. Intusschen was de vrijwillige brandweer met de motorspuit gearriveerd. Direct werd met drie slangen water gegeven en spoedig slaagde men er in het vuur in den hooiberg te blusschen en daar de uitbrei ding van den brand te voorkomen. Een steenen schuur die aan den anderen kant der boerderij stond, liep nu ook geen gevaar meer. De brandweer bleef nog geruimen tijd ln de weer om het vuur in de puinhoopen der boerderij te blusschen. De inboedel was slechts laag verzekerd In Brabant. Te Wagenberg bij Breda sloeg tijdens het onweer de bliksem op de R.K, Kerk, tengevolge waarvan de electrische instal latie van het uurwerk werd beschadigd De heer Langenberg, die in de kerk werk zaam was, werd zoo door den schrik be vangen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Reuver zijn gisteravond huis, schuren en stalling van den landbouwer Niemans door blikseminslag afgebrand. Maandagavond woedde, meldt de Msb., boven Deurne. Asten en omgeving een zwaar onweer. In de St. Jozefparochie te Deurne sloeg de bliksem in de woning van den arbeider v. d. W. De vrouw van v. d. Wdie aan tafel zat, werd door het he melvuur getroffen en nog al ernstig ge wond. Haar echtgenoot droeg haar onmid dellijk naar een naburige woning, omdat de bliksem ook brand veroorzaakt had Het huis van v. d, W brandde geheel uit. Ook op het gehucht Wasberg werd een man door den bliksem geraakt, dodh slechts licht gewond. Verder vernielde het hemelvuur gedeel telijk den fabrieksschoorsteen der steen fabriek Van Daal, Goossens en Co., terwijl op het kantoor der fabriek een begin van brand ontstond, welke echter spoedig ge- bluscht kon worden. In een weide werden drie koeien door het hemelvuur gedood. In Asten sloeg de bliksem op de tele foonleiding en vernielde 15 achter elkaar staande telefoonpalen. 1317 ALPHEN. Inbraak in goederenloods. In den afgcloopen nacht werd inge broken in de goederenloods van het sta tion der Staatsspoorwegen alhier. De verschillende goederen, die in de loods aanwezig waren werden nagesnuf feld en opengemaakt. O. m. worden ver mist een pak manufacturen, schoenen, benevens een rijwiel van een der beamb ten. Men heeft zich door het indrukken van een ruit toegang weten te verschaf fen. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Aanrijdingen. Tengevolge van zeer gecompliceerde omstandigheden ni. het gelijktijdig pas- seeren van verschillende auto's en een motorijder werd gistermorgen de ge meente-tuinman v. d. L. nabij de Sta tionsstraat door den hem achterop ko mende auto aangereden; v. d. L. kwam te vallen en bekwam verschillende schaaf wonden terwijl zijn rijwiel deerlijk werd beschadigd. De autobestuurder die het ongeval veroorzaakte en aanvankelijk doorreed, gaf later zelf kennis aan de politie. Het was gisteren wel weer een dag van aanrijdingen. In de Bruggestraat moest een knecht van de fa. V. met een hand wagen het onderspit delven voor een vrachtauto afkomstig uit Bodegraven. De handwagen werd beschadigd, doch de knecht kwam zelf met den schrik vrij. De bestuurder is bij de politie bekend. Nabij de Gouwsluische brug H. R. werd door een autobestuurder van een perso nenauto een straatlantaarn finaal stuk gereden. De bestuurder reed door doch letter en nummer van zijn wagen l{on worden genoteerd, zoodat hij er nog wel j van hooren zal. Bij een bewoner aan de Steenstraat werd gisteren een geval van typhus ge constateerd. In Wijk Hoorn knapte gisteren dooi den hevigen wind een boom af. die bo venop een auto terecht kwam, die licht beschadigd werd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Nicolaas, z. van Th. Hoogenboom en W. van Emmerik; Leonardus Theodorus. z. van C. Witte- man en P M. van der Hulst; Christina Geertruida, d. van P. Wortman en C. H. M. Daleman; Catharina Elisabeth, d. van C. J. van Zei en G. C. Borst; Sebastianus Cornells Alphonsus, z. van A. van Velzen en J. C. Pouw. Overleden: Martha Loos, echtgenoote van Th. van der Zwet, 56 jaar; Martlnus Klerks 41 jaar. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. M. van Schie, van Zoeter- woude; F. Braaksma, van Kollummerland: W. G. Hoogenboom, van Woubrugge; J. M. Nagyova, geb. de Gooyer, van Fertesalmas (Tsj. SI.); P. E. Beck, van Amsterdam; A. van Geest en echtgenoote, van Den Haag; E. B. Derksen en A. M A. Meyer, van Texel; G. Raaphorst, van Haarlem mermeer; C. J. A. de Vette van Wassenaar; Th. F. A. Hogendorp, van Leiden. Vertrokken: B. E. van der Stel, naar Lisse; A. P. C. M. van Straelen, naar Velp; P. Verby, naar Woubrugge; P. J. Straathof, naar Den Haag; M. J. Cozijn. naar Amsterdam; H. van der Klok, naar Schoterland; J. A Wildenburg, naar Nieuwkoop. OEERSTE KW. ©VOUE MAAN OlAATSTE KWARTIER 0NIEUWE MAAN VENUS W MARS JUPITER SATURNUS Dit kaarije is een afbeelding van den sterrenhemel, zooals deze in Nederland op den aangegeven tijd te zien is. Hij die aan gewone geografische kaarten gewend is, zal hierbij opmerken, dat Oost en West hier juist andersom staan dan daar. Dat heeft zijn goede reden; wanneer men na melijk de sterrekaart evenzoo zou construeeren, dan kwamen de sterrebeel- den in spiegelschrift er op te staan en dat bevordert de goede orienteering niet! Trouwens: deze omwisseling is niet hinderlijk, wanneer men slechts in het oog houdt: Ie. dat alle hemellichamen in het Oosten opkomen, in het Zuiden hun hoogsten stand bereiken en in het Westen ondergaan en 2e, dat men slecht dat deel van de kaart voor zich moet nemen, dat overeenkomt met den hemelstreek, waar naar men het oog richt. Dan klopt de zaak precies en is alles duidelijk. De namen van de sterrebeelden zijn in dit kaartje het eerste van de nieuwe maand met drukletters geteekend, ter wijl de namen van enkele der bekendste vaste sterren met schrijfletters zijn aan. gegeven. De lijn, die N. van den Schutter, door Arend. Zwaan, Cassiopeia en Wagenman loopt, heet de galactische equator; zl) duidt de ligging van den melkweg aan. De maan heeft 6 Aug. zijn L.K.: 13 Aug. N.M.; 20 Aug. E.K. en 28 Aug. V.M. Van de planeten is deze en de komende maanden niet veel te zien. Venus (helder- j heid 3.4) is morgenster, zij staat echter te dicht bij de zon om waargenomen te worden; Mars (helderheid 1.8) is avond .1 ster in de Maagd, doch op ons kaartje al ondergegaan; Jupiter (helderheid 1.4) is morgenster in de Kreeft en slechts Sa- turnus (helderheid 0.4) ls op ons kaar- je, laag in het Zuiden, te zien. Van 1012 Aug. zijn er vallende sterren te zien, de z.g.n. Perseïder omdat ze hun radiant of schijnbaar punt van uitstraling nabij het Sterrebeeld Perseus hebben. Ze heeten ook wel „de tranen van den H. Laurentlus." BOSKOOP. Tot secretaris-administrateur van de vereeniglng voor onpersoonlijke reclame „Vifor" is benoemd de heer J. J. Steenbak ker Morélyon Loysen, commies ter secre tarie alhier. o HAZERSWOUDE. De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk voor „Zonnegloren" heeft op gebracht de som van f. 68.30. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Geboi-en: Pieternella, d. van W. van Alphen en P. Kok. Loop der Bevolking. Gevestigd; J. de Rooij en gezin, nood woning, Achthovenerweg 19a M. C. L. Rietveld, Jaagpad 62 Th. Wallwer, v. v. Valk Boumanweg 45 P. Overdevest en gezin, v. d. Valk Boumanweg 37 G. J. v. d. Stoel, Munnikkenweg 2 P. van Waardhuyzen en H. Luijk, Zijldijk 29. Vertrokken: D. de Boer n. Schaesberg, Lichteberg 22 L. F. Homberg n. Am sterdam, J. v. Lennepkade 342 HI S. Postma en gezin n. Kollummerland, Wij- geest A. Gerritsen n. Leiden, Haarlem merstraat 91 L. J. van der Ing n. Zoe- terwoude, H. R. F. 263 R. Lijsten en ge zin n. Leiden, Jan Llevenstraat 21 A. de Jong en gezin n. Duitschland, Wal- deckstr. 35, Herasching. De heer J. J. C. Teijn alhier, is be noemd tot controleur der Tarwewet. 94 naar Neuss, Duitschland, Grete Parmentler, dienstbode, B. 1 naar Gouda. Minrebroedersteeg 8, Christina Wilhelmina Ruis, D. 1 naar Bodegra ven, Prinsenstraat, Hendrik van Lulnea en gezin, arbeider, C. 108 naar Hilver sum, Aaltje Elisabeth van Sprang, leer ling-verpleegster, A. 133 Onze plaatsgenoot de heer G. J. Ro denburg, heeft met gunstig gevolg het examen voor de Fransche Handelscorres pondentie afgelegd. ZWEMMEN. DE ADSPIRANTEN-WEDSTRIJDEN VAN „DE ZIJL." Het programma voor de adspiranten wedstrijden van „de Zijl" op 13 Augustus bestaat uit de nummers 50 M. vrije en rugslag voor jongens en meisjes, 25 M. vrije slag voor jongens en meisjes bene den de 13 jaar en handicap zwemmer voor jongens. Verder zullen dien avond de politienummers verzwommen worden, waaronder die voor den Trianon-wissel- bcker. De heer J. Stotijn, van de H. Z. en P C„ kampioen van Nederland, die op de onderlinge wedstrijden verhinderd was, zal en demonstratie schoonspringen geven terwijl de avond met een polowedstrijd zal worden besloten. RECLAME. OUD-ADE. Windhoos. Tijdens het hevige onweder, dat ziel' gistermiddag in de omstreken van Leiden ontlastte werden door een windhoos enkele boomen nabij de boerderij „Mijn Ouders Wensch" onder deze gemeente, orftworteld terwijl van de woningen van J. Veenswijk en C van der Voort vele pannen zijn af gewaaid. ZWAMMERDAM. Loop der Bevolking. Gevestigd: uit Bodegraven, Adriana Heemskerk, echtgenoote van E. J. Meyer, A. 26 uit 's-Hertogenbosch, Josepha Elisabeth Bax, C. 41 uit Brielle, Cor nells Hoogesteger, barbier. C. 82 uit Boskoop, Marinus Willem Verbrugge, D. 37 uit Gouderak, Pieter Slappendel, bakkersknecht, D. 5 uit Drachten, ge meente Smallmgerland, Jan van dei- Helde, veehoudersknecht, B. 68 uit Rotterdam, Metje Geertje van Meyeren, B. 26 uit Utrecht, Aaltje Elisabeth van Sprang, dienstbode, A 133 uit Beckum, Duitschland Maria Prinz, C. 46 uit Bo- kel, Duitschland Therese Hemken, dienst bode. B. 85 uit Boskoop. Johannes Ver kalk en gezin, vlsschcr. C. 137 Vertrokken' naar Bodegraven. Oud- Bodegraven 15a, Johannes Marinus Vonk en gezin, houtbewerker. C. 137 naar Reeuwijk, Reewal 95, Catharina Geer truida van der Woli, D. 73 naar Alphen a. d. Rijn, Vinkebuurt 1. Gijsberta Goud kuil. dienstbode. B. 77 naar Bodegraven. Jacobus van Gulik en gezin, woonwagen naar Alphen a. d. Rijn, Vinkebuurt, Gerritje van Wijngaarden, dienstbode, A. 164 naar Geldermalsen, Geldersche straat B. 7, Johanna Maria Ververs, dienstbode. B. 53 - naar Koudekerk, A. 26, Maarten Bezuijen, C. 50 naar Al phen a. d. Rijn, Steekterweg 80, Gijsber- tus van Luinen en gezin, landarbeider, A. W aterpolo-Bekerwedstrijd Donderdagavond a.s. (Schiedam) Om den Havenbrugbeker Aanvang 8.15 uur 1387 Entrée 10 ceut ZEILEN. DE ZEILWEEK TE COWES. De race om den door den koning van I Engeland uitgeloofden beker werd gisteren bij de zeilwedstrijden te Cowes gewonnen door „Shamrock" eigenaar Sir Thomas Lipton, in den tijd van 4 uren 16 min. Dit is de eerste maal geweest dat Lipton ge legenheid heeft gehad ln te schrijven voor de wedstrijden. De „Brittannla" van ko ning George werd gisteren teruggetrokken tengevolge van een ongeluk, dat aan boord plaats had. CRICKET. DE FREE FORESTERS. Voor de elfde maal in ons land. In de komende week zullen de Engel- sche Free Foresters, vermoedelijk weer onder leiding van col, A. C. Johnston voor de elfde maal een tournooi door ons land maken. De volgende wedstrijden worden ge speeld. Maandag 10 en Dinsdag 11 Aug. tegen De Flamingo's" op het H.C.C.- veld in den Haag; Woensdag 12 en Don derdag 13 Aug tegen Mr Hamburgers XI te Laren; Zaterdag 15 en Zondag 16 Aug. tegen het Nederlandsch XI op het Rood- en Wit-veld te Haarlem. Voor het Flamineo-X] zijn uitgenoo- digd: E. J. A. Schill. A. M. J. de Beus, Ir. G Bouwmeester. P. G East Jhr P. R- Feith, P. C Hagenaar, Mr J J. Koeleman, K. Leeser R. F. Schill, J. E. V. Schmeink en L. C. F. Winder. 8-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6