„ARNHEM" AGENDA. UIT DE RAADZAAL. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. LEVENS- H VERZEKERING MAATSCHAPEN TELEGRAMMEN. HEDEN: Katwijk aan Zee, Zeesteeg: Ds. van Oost (Zeist), 8 ur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Hofschandaaltjes" en „Grootstadban dieten". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8u. „De markiezin v an Pompadour" en „Muiterij aan boord". 's Woensdags en 's Zaterdags matlnée te 2 uur. „Trlanon-Th'eater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „De zanger van Sevilla" en „Maha- moelia". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Echeistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u. in Maart, April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli Augustus en September van 10—5 uur. in October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f.0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec.1 Febr. van 103 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April—1 Oct. van 10—5 uur. 1 Oct.—1 Dec. van 104 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f.0.25 overige dagen f.0.10. Geologisch Mineralogisch Museum, Garenmarkt. lederen dag van 912 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 10—4 uur. Entrée Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12, 1.305, Zater dags 8.3012. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 912.30 en 2—6 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 9—6 uur. 1 October—31 Maart 9—4 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenschappelijk Museum (Stationsweg): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 u.; 's Zon dags 1—4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 Aug. tot en met Zondag 9 Aug. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8. Tele foon 552. LANDARBEIDERS STAKING IN DRENTHE. Hel werk van den rijksbemiddclaar. Uit Drente meldt men aan de N R.Crt.: De rijksbemiddelaar de heer J. B, Wes- terdijk vertoeft thans in het stakingsge- pied in Zuid-Oost-Drente, om in de dor pen. waar gestaakt wordt plaatselijk te onderhandelen met de werkgevers- en arbeiders-vertegenwoordigers. Maandag werd eep conferentie gehouden te Em- menerfscheiderveen voor deze plaats, als mede voor Emmercompascum en Mun- sterscheveld, en te Erica voor dit dorp en voor Nieuw-Amsterdam en Oranjedorp. In eerstbedoeld district verklaarden de werkgevers, thans genoegen te nemen met het oude contract, mits de loonen voor korenmaaien en aardappeldelven zouden worden verlaagd met 5 pCt. Vandaag zul len de organisaties daarover beslissen. Te Erica stelden de werkgevers voor een loonsverlaging in te voeren van 5 percent voor korenoogst, 7 percent voor het aard- appelrooien en 10 percent voor het bieten- rooien Dit voorstel ls in een onmiddellijk gehouden vergadering van de werkne- mers-vereeniglngen verworpen, zoodat de' staking daar voortduurt. Verder wordt ge confereerd te Gasselternijveen, tevens voor Drouwenermond en Nleuw-Buinen. en Donderdag wordt te Musselkanaal een conferentie gehouden voor de georgani seerde werkgevers uit de monden. De landbouwers gaan intusschen regel matig met de oogstwerkzaamheden voort, die mede dank zij het gunstige weer. een vlot verloop hebben. Te Nleuw-Weerdinge hebben de werkgevers gemeenschappelijk een groote maalmachine voorzien van bindapparaat, aangeschaft, om het koren zonder arbeidershulp te kunnen maaien. De arbeidersorganisaties hebben zich vandaag in verbinding gesteld met den minister van binnenlandsche zaken en landbouw omtrent de uitvoering van de werkverschaffing te Sleen. Ingevolge de bepalingen is namelijk voor deze- gemeente het aantal tewerkgestelden aanmerkelijk ingekrompen, en worden bij de werkver schaffing niet geplaatst arbeiders uit Veenoord, omdat dit dorp deel van het stakingsgebied uitmaakt. Voor de. arbei ders uit die plaats hebben thans de orga nisaties op plaatsing aangedrongen. o VERSPREIDE BERICHTEN. De heer jhr dr. mr. H. A. van Kar- nebeek, Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land zal met ingang van heden gedurende eenigen tijd met verlof afwezig zijn. WARMTE- STEMMING Warm was het Maandag zeer warm. Blijkbaar bracht deze hitte in de Raad zaal een geprikkelde stemming, met ge volg, dat er een zeer agressieve toon in de meeste op- en aanmerkingen viel te beluisteren, zooals bij het scheiden van den termijn van zitting anders niet ge bruikelijk is. De agenda gaf daartoe ove rigens ook weinig aanleiding, goed be schouwd, doch warmte is vaak lastig De kwestie over grondaankoop liep tenslotte met een sisser af en wethouder Splinter kan tevreden zijn over den gang van zaken, die hem volkomen rehabili teerde tegenover aanvallen ln ingezonden stukken in ons blad. Aan zijn integriteit kan niet getornd worden en deze eer zij hem van harte geschonken. Of het verstandig was over te gaan tot een zitting met gesloten deuren, be twijfelen wij, want al verzekerde de heer Wilmer ook nog zoo categorisch, dat daar niets is gezegd, wat ook niet in het open baar gezegd had kunnen worden, hetgeen wij gaarne bereid zijr. te aanvaarden, de publieke opinie zoekt daar altijd toch iets achter. Daarop volgde de Leidsche Hout. Ge sneden koek, doch heel wat woorden zijn daarover vuil gemaakt, waarbij ook de politiek zich geducht deed gevoelen. Wij zullen daarop niet meer ingaan; consta- teeren wij nog slechts, dat de L.H. allei sympathie heeft, zij het helaas dat deze niet geheel „eensgezind van bedoeling" kan worden genoemd. De heer Bosman had terecht succes met zijn voorstel, in het belang van het aankweeken van goe den burgerzin, waaruit de L.H. ook is voortgesproten; de heer Schüller zag het zijne verworpen en stemde daarop met enkele zijner partijgenooten tegen de sub sidie, die voor het toch reeds niet over dadig onderhoud broodnoodig was. Volmondig sluiten wij ons aan bij den aandrang op goed toezicht en verwijdering van enkele misstanden als bij den pias vijver. We zijn trouwens overtuigd, dat het Bestuur daaraan alle aandacht zal schen ken. Gelet op de hitte had de raad er toen genoeg van en besloten werd dank zij het zich vergissen van twee SD.A.P.'ers bij het uitbrengen van hun stem! de verdere agenda uit te stellen behoudens het afdoen van enkele noodzakelijke ha- merpunten. Het spoedeischend voorstel van wethou der Tepe inzake de Meisjes-H.B.S, bracht de gemoederen nog weer opnieuw in ge vaarlijke deining, doch tenslotte wist hij het verzet te breken en werd het voorstel z.h.st. aanvaard. Warmte doet den raad geen goed Op 66-jarigen leeftijd is te Amster dam overleden dr. J. Hoeksma, oud-direc teur der Eerste Openbare Handelsschool alhier. Te Amsterdam ls plotseling over leden de heer Th. C. L, Smit, notaris en voorzitter van de Broederschap der Nota rissen in Nederland. De gewone audiëntie van den minis ter van Justitie zal Vrijdag 7 Augustus a.s. niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. NA DE VERWERPING VAN DE SALARISKORTING IN DEN VOLKSRAAD BATAVIA, 4 Aug. (Aneta). Na de aan neming van het amendement-Soeroso, tot algeheele tenietdoening van de sala riskorting, is een motie ingediend door de heeren mr. R. A. A. Fruijn (Vad. Clubi. mr. van Helsdingen (C. S. PD en B. Roep (P. E. B.i, waarin de regeering wordt uitgenoodigd om, indien zij de amende menten op posten inzake de 10 pet. kor ting op de salarissen der ambtenaren niet aanvaardt, terug te komen op haar voornemen om de salarissen met ingang van 1 Januari 1932 nogmaals met 5 pet. te verminderen. Na een korte, niet open bare, onderlinge beraadslaging werd de motie ingetrokken, omdat bleek dat geen enkel Inheemsch lid zich voorstander van een dergelijke motie verklaarde, o SURSEANCE VAN BETALING. BATAVIA, 5 Aug. (Aneta) De ban kiers-firma Van Heusden en Mees heeft surseance van betaling aangevraagd. o OOGST MISLUKT. SERANG, 4 Aug. De Gouverneur van West-Java heeft een bezoek gebracht aan Tjarenan in Oost Bantam alwaar 75%, van de oogst ls mislukt, hetgeen te ernstiger is, waar de beide vorige oogsten eveneens zijn mislukt. De noodige maatregelen tot steunverleening zijn getroffen terwijl de lrigatie van dit thans nog niet bevloeid ge bied in voorbereiding is. IJMUIDEN, 5 Aug. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.601.30; Griet p. kist van 50 K.G. f. 7025; Tongen per Kg. f. 3.102.35; Middelschol per kist van 50 K.G. f. 41; Zetschol f. 46—33; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 2711; Rog gen per 20 stuks f. 30; Vleeten per stuk f. 3 502.15; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 4.202.10; Groote Schelvlsch f. 41; Middel Schelvlsch f. 36 —28; Kleinmiddel Schelvlsch f. 18—11.50; Kleine Schelvlsch f. 8.502.60; Kabeljauw per'kist van 125 K.G. f, 7545; Gullen p. kist van 50 K.G. f. 161.90; Lengen per stuk f. 0.10—0.59; Heilbot per K.G. f. 1 35; Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.101.80; Koolvisch per stuk f. 0.20; Makreel per kist van 50 K.G f. 85.50. Aangevoerd 800 kisten versche haring Prijzen f, 3.101.25 per kist. Aangekomen 9 Stoomtrawlers. IJM. 283 met 30 last pekelharing. IJM. 58 met f. 3147; IJM, 2 met f. 3281; IJM. 119 met f. 2100; IJM. 59 met f. 2076; IJM. 405 met f 2045: IJM, 64 met f. 1740; IJM. 155 met f. 1359: IJM. 117 met 12284; ON. 152 met f. 3332; en de logger K.W. 56 met f. 689 besomming. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar Rome Een werkloosheids conferentie voorgesteld. Brüning's jongste rede is zeer waardig van toon en zal o.i. in het buitenland overal een goeden indruk maken. Hedenavond gaan Brüning en Curtius naar Rome. De Duitsche gezant gaat hen tot de Brennen tegemoet. De „Giornale d'Italia" (het officieuze blad) verklaart dat de Duitsche ministers in Italië met dezelfde hartelijkheid en met hetzelfde gevoel voor de beteekenis van het bezoek zullen worden ontvangen als op Chequers. Green, voorzitter van de Amreikaansche federatie van den Arbeid, geeft Hoover in overweging een conferentie van economen bijeen te roepen tot het lenigen van dt werkeloosheid. Green meent, dat de tegen woordige economische structuur der Ver. Staten een volstrekte mislukking is. o BELGIE. De mijnindustrie. De „Peuple" maakt bekend dat de pa troons in de Belgische steenkoolindustrie de loonovereenkomst 1 Augustus hebben opgezegd. o DUITSCHLAND. Radiorede van den Rijkskanselier. Rijkskanselier dr. Brüning heeft gister avond de volgende radiorede uitgesproken: Zes weken geleden heb ik reeds op deze zelfde plaats het Duitsche Volk toege sproken. WIJ stonden toen onder den in druk van den grooten historischen stap van president Hoover, waardoor Duitsch- land voor een jaar bevrijd zou worden van de betaling van de reparatieverplich tingen. Juist toen heb ik gewaarschuwd voor de illusie, dat wij na aanvaarding van dit grootsche plan al de moeilijkheden zouden hebben overwonnen. Deze bezorgd heid is, gelijk de ontwikkeling in den tus- schentijd heeft aangetoond, juist gebleken. Het Duitsche Volk heeft de alle lagen der bevolking treffende zware beproevin gen met voorbeeldige rust gedragen en zijn natuurlijken zin voor rust en orde bewaard en daarmede de onvoorwaarde lijke bewondering van de geheele wereld gevonden. Het Duitsche publiek heeft er recht op door de Rijksregeering te worden ingelicht over de gebeurtenissen van de laatste weken, vooral daar de volksver tegenwoordiging. de Duitsche Rijksdag, handelende met verstandig staatsmans inzicht, den wensch der Rijksregeering ge volgd heeft en afgezien heeft van een zomer bij een komst in dezen crisistijd. De Rijksregeering was in de afgeloopen maanden gedwongen bij haar maatregelen en vooral ln de reparatiepolitiek, zonder zich om agitatiebehoeften te bekommeren, behoedzaam op te treden, aangezien zij zich bewust was van de gevaren voor de Duitsche geldmarkt. Deze politiek is dik wijls niet begrepen De politieke en econo mische gebeurtenissen zijn in de laatste zes weken buitengewoon snel op elkander gevolgd. Het plan-Hoover is in zijn essen- tieele inhoud werkelijkheid geworden. Zij het ook met een vertraging van verschei dene weken, welke vertraging op 't Duit sche zakenleven ernstige reactie heeft ge had, door het onttrekken van buitenland- sche credieten op korten termijn ten be drage van milliarden uit de Duitsche bankwereld. Dit was voor ons zakenleven een plotseling en gevaarlijk bloedverlies, dat ernstige beroeringen en storingen in het betalingsverkeer met zich mee moest brengen. Een belangrijke vooruitgang is echter de leer, die men uit deze crisis getrokken heeft, waardoor de geheele wereld het er eens over is geworden, dat het lot der vol keren nauw met elkander verbonden is, dat storingen in het organisme van een zoo groot economisch lichaam als het Duitsche Volk niet zonder ernstige conse quenties ook in het buitenland kunnen lelden. Geen politicus kan thans meer de juist heid betwijfelen van de stelling, dat de nood van het eene volk niet het voordeel van het andere kan zijn. Zes weken ge leden heb ik dan ook gezegd, dat het. lot van Europa en van de wereld daarvan afhankelijk is, dat zij, die een tragisch noodlot in den wereldoorlog tot. vijanden deed worden, thans de kracht vinden tot besluiten, welke de algemeen klemmende nood van hen eischt. Ik zei toen in het bijzonder, dat de Duitsche regeering zich er van bewust was, welke belangrijke rol de toekomstige vorm van de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland had, Intusschen is het Duitsche staatsbezoek te Parijs tot stand gekomen, waarbij ver volgens de conferentie der zeven mogend heden te Londen aansloot. Op deze con ferentie zijn de bezoeken van de Amerl- kaansche en Engelsche staatslieden aan Berlijn gevolgd. Morgenavond begeef ik mij op ultnoodiglng der Itallaansche regeering tezamen met den minister van Buitenlandsche Zaken naar Rome. Ik hoop, dat wij binnenkort de te Parijs aangevangen Duitsch-Fransche bespre kingen bij het tegenbezoek van de Fran- sche staatslieden te Berlijn zullen kunnen voortzetten. De resultaten van deze bui tenlandsche politieke besprekingen zijn natuurlijk slechts een eerste stap op een weg, aan het einde waarvan, naar wij hopen, een duurzame internationale cor poratie zal staan. Tusschen het eerste resultaat van zulke bijeenkomsten en de door den dringenden nood opgewekte verwachtingen zal altijd een smartelijke afstand blijven bestaan. Hoezeer ik dit gevoel ook begrijp en waar deer, het zou toch betreurenswaardig zijn, wanneer dergelijke aanvankelijke desil lusies in staat zouden blijken den vastbe sloten wil, om op den begonnen en op den duur alleen succesvollen weg voort te gaan, te remmen. In Duitschland is van tijd tot tijd ge sproken over de mogelijkheid van een bui tenlandsche leening en is de Rijksregee ring verweten, dat zij om verkeerd begre pen prestige-redenen de gedachte aan een dergelijke leening niet nader heeft uitge werkt. Met nadruk is de Rijksregeering tegen deze opvatting opgekomen. Ik stel thans opnieuw vast, dat een groote bui tenlandsche leening, zoowel voor het oogenblik als voor geruimen tijd buiten de reëele politieke mogelijkheden ligt. Duitschland en zijn zakenleven zijn der halve vooreerst aangewezen op „Selbst- hilfe" en op 't vertrouwen in eigen kracht. Niemand mag zich hierbij bezorgd ma ken, dat deze houding van de Rijksregee ring een uitvloeisel is van overdreven nationalisme. Niemand kan meer overtuigd zijn van de internationale verbondenheid van alle landen dan de Rijksregeering. Het is uit gesloten, dat wij Duitschland kunnen om geven met een Chineeschen muur, waar binnen het Duitsche Volk, voorziende in eigen behoeften uitsluitend met eigen handel en wandel, zou kunnen leven. Het Duitsche zakenleven is en blijft aange wezen op nauwe handelspolitieke samen werking met het buitenland. De Rijkskanselier ging vervolgens over tot bespreking van het Volksbegehren in Pruisen en legde daarbij den nadruk er op. dat deze aangelegenheid een zuiver Pruisische zaak is Als staatsburger niet als politicus aldus verklaarde Brü ning, zult u mij niet aan de stembus zien. Niet de toespitsing van de politieke partijtegenstellingen is thans geboden, maar overbrugging van deze tegenstellin gen ter doorvoering van een opbouwende staatspolitlek. die aan Duitschland zijn plaats als gelijk berechtigde in het kader van de groote staatsvolkeren moet ver zekeren, ten einde te zamen met hen de groote taak op te lossen, waarvoor de nood van een geheele wereld gelijk die zijns ge lijken nog niet heeft gezien, de menschheid in deze uren stelt. Behalve in de pers van uiterst rechts en links, heeft deze rede algemeen een zeer goed onthaal gevonden. Na den gunstigen inzet, die de gedeel telijke hervatting van het vrije betalings verkeer bij de provinciebanken en bij de Berlijnsche banken Maandag heeft gehad, is het betalingsverkeer ook gisteren naar voldoening verloopen. De stortingen zijn grootendeels gestegen. De hervatting van het volledige betalingsverkeer, die heden zal plaats vinden, is zoo zorgvuldig voor bereid, dat de bankkringen geen moeilijk heden vreezen. o BULGARIJE. Klacht over Griekenland. Malinof, de Bulgaarsche premier, heeft meegedeeld, dat de Bulgaarsche regeering zich tot den Volkenbopd zal wenden, om dat Griekenland Zaterdag verzuimd heeft de gelden te storten, waartoe het volgens de overeenkomst Molof-Kaphandaris in zake de vergoedingen voor de liquidatie van de eigendommen van de uitgewisselde bevolking verplicht was. Griekenland wei gert deze betaling, daar deze precies zon opwegen tegen wat het uit anderen hoofde van Bulgarije eischt. Hieromtrent bestaat sinds lang een geschil, waarover beide re geeringen in het begin des jaars den En- gelschen minister Henderson als arbiter hebben aangewezen. De vrees, dat het bij de uitvoeringv an het plan Hoover schade zou leiden, schijnt overigens ook aan Grie- kenlands houding niet vreemd te zijn. ■O VEREENIGDE STATEN. De Amerikaanschc vloot. In een nieuw document, door het depai- tement van Marine gepubliceerd, wortt de noodzakelijkheid betoogd, van het jn stand houden van een vloot voor de Ver. Staten in zoodanigen staat, dat zij ingeial van oorlog een snelle uitbreiding mogelik maakt. Het document herhaalt opnieiw het voornemen der Vereenigde Staten tot het in het leven roepen, in stand houden en het aanwenden van een vloot van een eersten rang in overeenstemming met de verdragen van Londen en Washington. Ooi: worden nieuwe bepalingen overvo- gen voor de industrieele mobilisatie in tijd van oorlog RECLAME. waarborgt U en Uw gezin een onbezirgde toekomst. 5149 MAC DONALD GAST VAN STIM50N. LONDEN, 5 Augustus. (Ned. Td. Ag.) De bijeenkomst tusschen Mac Doiald en den Amerikaanschen minister van Bui tenlandsche Zaken, zal plaatshetben in het plaatsje Rogart (graafschap Suther land), waar Stimson een huis lehuurd heeft. Mac Donald zal morgen met zijndochter naar Rogart vertrekken en daar nlnstens twee dagen Stlmson's gast zijn. Beide staatslieden zullen zich vooral bezighouden met den toestand in Duitsch land, waaromtrent Mac Donald lit Lon den de berichten zullen worden doorge zonden. Mac Donald schijnt optimistsch ge stemd te zijn en hij hoopt dat le zaken spoedig in orde zullen komen. o DE DUITSCHE CREDIETJN. NEW YORK, 5 Augustus. (Riuter). De bankiers-commissie, die het plai van dr. Luther onderzoekt voor het landhaven der credieten aan Duitschland leeft haar advies uitgebracht, dat thans naar de flnancleele centra in Europa is gezonden. Reuter meent te weten, dat <fe commis sie het plan van Luther eenig;zins heeft gewijzigd, om de credieten aantrekkelijker tie maken voor de Amerikaanscle markten, zonder aan Duitschland een lieuwe last op te leggen. OVERSTROOMING IN DEXICO. TAMPICO, (Mexico), 5 Augistus. (Reu ter). Ten Noorden van Vera Jruz hebben overstroomingen plaatsgehac over een uitgestrektheid van 9500 vlffkante mijl. Men vreest dat talrijke persoien zijn om gekomen, Reeds zijn vier lijk.-n gevonden. DE DONATBANK. BERLIJN, 5 Aug. (V.D.). Nu de Donat- bank heeft verklaard, dat zij alle op haar getrokken en bij de postkantoren gepre- senteerde cheques, alsmede stortingen voor belastingbetaling na onderzoek zal uitbetalen, hebben de postkantoren op. dracht gekregen om alle chèques van de Donat-bank te accepteeren en te behan delen als die der andere particuliere banken. o MOEILIJKHEDEN IN SPANJE. SEVILLA, 4 Augustus. (Belg. Tel. Ag.), Heden had in de gevangenis van Seville een opstand van gevangenen plaats. Deze opstand zou verband houden met de ver dwijning van Reda, de mecanicien van Franco, die ongesteld was en deswege naar het ziekenhuis werd vervoerd, doch de gevangenen, die elke verklaring weigerden begonnen met het smijten van eetketels en het vernielen van deuren en vensters. Zij deden een aanval op de tralies hun ner cellen, doch toen zij door de bewakers werden beschoten, kwamen zij weer tot kalmte. Een compagnie infanterie surveil. leert in de omgeving der gevangenis, ge reed om in te grijpen. De gevangenis, die reeds langen tijd bouwvallig is, biedt thans met zijn verniel de deuren en vensters weinig waarborgen voor veiligheid. In de provincie is een algemeene werk staking uitgebroken. DE OVERSTROOMING IN CHINA. WASHINGTON, 4 Augustus. (Ned. Tel. Ag). De Amerikaansche consul te Hankau heeft aan het departement van Buiten landsche Zaken medegedeeld, dat tenge volge van de slechte toestanden, waar onder de door de toverstrooming getroffen personen leven, het uitbreken van ern stige epidemiën onvermijdelijk ls. Duizenden vluchtelingen lijden vreese- lijk door gebrek aan levensmiddelen, ge brek aan hygiënische verzorging en ge brek aan ruimte. In de Buitenlandsche Concessie te Han kau staat het water op sommige plaatsen zeven meter hoog. o EEN GEVAARLIJKE NEGER. BIRMINGHAM (Alabama), 5 Augustus. (Reuter). Bij het maken van een auto tochtje werden drie jonge dames op een buitenweg door een met een revolver ge- wapenden neger aangehouden. De neger dwong de dames uit te stap pen en hield hen vier uur in het boscb vast. Toen de meisjes tenslotte trachtten te ontvluchten, loste de neger eenlge schoten waardoor een der meisjes werd gedood e: de twee anderen ernstig werdén gewond, o DE WERKLOOSHEID IN AMERIKA. WASHINGTON, 4 Augustus. (Reuter). President Hoover heeft zich in een heden gepubliceerde mededeeling bezig gehou den met de pogingen der regeering om het werkloosheidsvraagstuk te verbeteren. Reorganisatie van het departement voor arbeidsbemiddeling heeft tot resultaat gehad, dat in de afgeloopen vier maanden 638.699 arbeiders aan werk zijn geholpen. Teneinde de werkloosheid te lenigen waren 758 bouwplannen opgesteld, waar van de kosten op 450 millioen dollar wor den geschat. o DE WERKLOOSHEID IN AUSTRALIË. MELBOURNE, 5 Augustus. (V.D.). Heden zal te Melbourne de Australische leenings- commissie bijeenkomen bestaande uit d» eerste ministers der verschillende staten. Hoofdpunt van bespreking zal uitmaken het probleem der financiering van de voortdurend groeiende werkloosheid. De minister-president van West-Australië sir John Mitchell wenscht dat er te Londen zal worden aangedrongen op het verstrek ken van een leening aan Australië, doch het is zoo goed als zeker, dat dit voorstel in de vergadering geen meerderheid zal vinden. Het is echter waarschijnlijk, dat de banken thans bereid zullen zijn de regeering bij te springen met tijdelijke credieten voor bedragen van verscheidene millioen pond sterling. Reeds zijn de noo dige maatregelen getroffen voor het zoo spoedig mogelijk uitschrijven van een lee ning voor de 565 millioen pond sterling bedragende schuld te egaliseeren. Alge meen gelooft men dat gezien het doel der leening en de bereidwilligheid der ban ken deze thans alle kans van slagen heeft. ONTPLOFFING. HALLE, 5 Aug. (V.-D.) Op het land goed Würdinhof brak gisterenmiddag in een schuur brand uit, doordat een tractor ontplofte toen de tank werd voorzien van nieuwe benzine. Ook het naast de schuur gelegen korenveld vloog in brand, zoodat 4 morgen koren verbrandde. De monteur en twee in de schuur werkzame bejaarde vrouwen liepen zoo ernstige brandwonden op, dat zij naar het ziekenhuis te Halle overgebracht moesten worden, waar kor ten tijd later een der vrouwen overleed. De toestand van de beide andere gewon den is zorgwekkend. o HONGAARSCHE MACHTIGINGSWET. BOEDAPEST, 5 Aug. (V. D.) Na de goedkeuring door het Huis van Afgevaar digden heeft gisteren het Hoogerhuis de machtigingswet aangenomen, waardoor het Kabinet Bethlen voor den tijd van een jaar zoo verstrekkende volmachten krijgt, als het gedurende tien jaar van zijn bestaan nog nooit heeft gehad. Bij de debatten verklaarde Graaf Johan Hadik zich 'voor een Fransch georien- teerde politiek. o ALGEMEENE STAKING TE HAVANNA. LONDEN, 3 Aug. (V. D.) Uit Havanna wordt gemeld, dat aldaar een algemeene staking van 24 uur is afgekondigd als sympathiestaking voor het tramperso neel, dat wegens salarisvermindering in staking is gegaan. De arbeiders ln het electriciteitsbedrijf en de omnibus-chauffeurs hebben h?t werk totnogtoe echter niet neergelegd. In de stad heerscht rust, doch als veilig heidsmaatregel hebben politie en milli- tair garnizoen versterking gekregen. S-l

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2