Uit den Leidschen Raad. Br RESTANTEN -TpS Zomerartikelen, Badartikelen, enz. DAROL FARGUHAR'S NACHTWANDELING 72ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Dinsdag 4 Augustus 1931 Derde Blad No. 21894 LAND- EN TUINBOUW. FEUILLETON. Geprikkelde stemming door de warmte - Subsidie aan den Leidschen Hout - De agenda niet afgewerkt. Na Wjna 1'/= uur wordt de zitting her opend. De heer SCHÜLLER stelt vervolgens verschillende vragen, waarop wethouder SPRINTER antwoordt. Deze betoogt o.a., dat de grond toebehoort aan de heeren Vlieland, Beurze, Segaar en v, d. Spek. De kasten van het bouwrijp maken bedragen pl.m. f. 4.15 per vlerk. Meter. De bouwdiepte der beide perceelen is respectievelijk 75 en 35 M. De gemeente koopt den grond van den heer De Jong van het Woningbureau te Oegstgeest, die op zijn beurt de gronden had gekocht van den heer Van Zijp. Hij geeft de verzekering, dat B. en W. niets bekend is omtrent een uitkeering van l'/a procent, welke bijwijze van provisie zou zijn verstrekt, evenmin als van een bepaald geldbedrag. B. en W. achten den prijs wel hoog, doch ryet te hoog, want de gronden zijn zeer gunstig gelegen. De gronden sluiten niet aan bij het gemeentg-eigendom, doch zijn daarvan door een sloot gescheiden. Deze wetering is eigendom van den heer Noord man. De heer SCHÜLLER wist dit laatste niet. Bpr. zou graag willen weten, wie de taxa teur is geweest. Wethouder SPLINTER zegt, dat geen taxatie heeft plaats gehad buiten de des kundigen in het college om. De heer SCHÜLLER Vindt daarin aan leiding om te zeggen, dat hij dezen prijs tp hoog acht; hij weet, dat deze hooge prijs straks de volkshuisvesting zal druk ken en neemt overigens genoegen met de Verzekering van den wethouder. De heer BERGERS betoogt, dat de ge meente niets te maken heeft met een uit keering. Dat is nu eenmaal handelsge bruik. De heer SCHÜLLER herhaalt, dat hij wel genoegen neemt met de bewering van den wethouder, dat het college daarvan on kundig was, doch dat zegt nog niet, dat de transactie niet heeft plaats gehad. De heer WILMER deelt mede, dSt in de geheime vergadering niets is gezegd, dat ook niet in een openbare zitting gezegd had kunnen worden. Het verwondert spr., dat de heer Schül- ler niet met dit voorstel kan meegaan, want de raad wist, dat dit voorstel zou komen en er Is sindsdien niets veranderd. De heer KOOISTRA vraagt of de wet houder voornemens is stelling te nemen tegen de insinuatie in een Ingezonden stuk in ons Blad. .De heer VAN ES spreekt zijn volle ver trouwen uit in den wethouder van Fabri cage. Hij acht het evenwel een te grootc eer tegenover den steiler van het stuk, zulks te doen in den vorm van een motie. De heer PARMENTIER vindt 't vreemd, dat de heer Schüller niet met het voorstel kan meegaan, waar hij zelf en de geheele S. D. A. P. aan de totstandkoming van dezen aankoop heeft medegewerkt. De heer SCHÜLLER heeft niet geweten, dat deze grond piet aansluit bij het i andere gemeente-terrein. Hij zal ook niet i tegen het voonstel stemmen, maar houdt vol, dat de prijs te hoog is. Wethouder SPLINTER heeft zich ook ge- ergerd aan de minderwaardige critiek In het ingezonden stuk. In de afgeloopen 4 jaar heeft hij er nooit aan gedacht een cent provisie bij grondaankoopen aan te tifmen. f Applaus). De heer HITMAN meent, dat de prijs van t. 2.50 te hoog is. Overigens zegt hij, dat de praatjes in de wereld zijn gekomen zonder dat daarvoor redelijke grond bestond. Het voorstel wordt tenslotte z. h. st. met algemeene stemmen aangenomen. 16o. Praeadvles op het verzoek van dn N.V. Lskjsche Duinwater Maatschappij, om goedkeuring van een plan tot den. bouw van een machinistenwoning nabij den watertoren te Katwijk. (178) Conform besloten. 17o. Voorstel tot inbreng in het Ge meentelijk Grondbedrijf van het niet voor Woonwagenkamp bestemde gedeelte van het perceel weiland aan- en nabij den Lagen Morschweg en van eenigc percee len weiland c.a. ten oosten van de Haar- iemmertrekvaart. (179) Conform besloten. DE LEIDSCHE HOUT. 18o, Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 27 Augustus 1928, voor- zooveel betreft de begrenzing van de aan de stichting „Fonds voor Aanleg, Onder houd en Beheer van Wandelparken" in erfpacht gegeven perceelen weiland c.a. (181) De heer BERGERS klaagt, dat de bezoe kers den Hout niet in ee.re houden, zooals behoort, hem zelfs vernielen. Is daar niets tegen te doen De VOORZITTER zegt, dat dit vernielen al veel is verminderd en dat er verder tegen opgetreden zal worden. Conform wordt dan besloten. 19o. Voorstel In zake de toekenning van een subsidie aan het „Fonds voor Aanleg, Onderhoud en Beheer van Wandelpar ken", ten behoeve van het onderhoud van den Leidschen Hout en tot vaststel ling van den desbetreffenden begroo- tingsstaat. (182) De heer SCHÜLLER zegt, dat zijn frac tie altijd welwillend stond tegenover den Leidschen Hout en Sat nog doet. Het on derhoud was den laatsten tijd echter niet in orde. Het bestuur had geen geld en klopt nu aan om subsidie. Daar is z. i. niets tegen, doch het bestuur moge ook eens denken aan de arbeidsvoorwaarden en salarissen der arbeiders, die z i. zeer slecht zijn. De salarissen zijn plm. 40 ct. per uur, berekent hij, 's Zondags is er zells wachttijd, die ze in de week terug krijgen, zonder toeslag of wat ook. Het spijt spr. dat de burgemeester niet aanwezig is öm hierop te antwoorden. Er mag toch, nu van gemeentewege wordt gesteund, rekening worden gehouden met gerechtvaardigde eischen. Hij stelt voor de Ioonen der arbeiders gelijk te maken aan de minimum-loonen van het vastaangesteld gemeente-perso neel. De heer GROENEVELD hoorde, die het toezicht is opgedragen aan den tuinman van Endegeest voor f. 500. Daartegen heeft hij bezwaar. Tuinman van Endegeest is een volledige betrekking. Ook met het oog op de werkloosheid heeft'hij bezwaar tegen zoo'n regeling. De heer v. ES zal zich niet verzetten tegen dit voorstel. De Hout Is de moeite waard te onderhouden en dit liet al te wenschen over. Hij heeft echter bezwaar tegen het z.g. piaswater waar Jongens en meisjes in badpakken of zwembroekjes in plassen en dat hoort z. i. daar niet. Zeer onhygiënisch is, dat er ook behoeften wor den gedaan in dat water. De heer MANDERS vestigt de aandacht er op, dat wllgenboschjes aan den War- monderweg het uitzicht belemmerd voor het verkeer. Mevr. BRAGGAAR wijst, op het vervul len der W. C.'s en dringt aan op groote reinheid. De toegang derwaarts gaat over gruis en dat is lastig. Het toezicht is gebrekkig en verdient verbetering. De heer BOSMAN gelooft, dat de heer Schüller overdrijft. De ioonen moeten ver geleken worden bij die in het particuliere bedrijf en dan zijn ze in den Hout niet slechter. De heer Schüller wil van de ar beiders gemeente-werklieden maken,»spr. niet. Wat het toezicht betreft, er zal daarmee gehandeld worden naar behoefte Dit geldt ook voor den piasvijver, waar grooten zelfs daarvan eerst wilden „profiteeren". De vernieling viel den heer v. Nes ook mee. Het bestuur heeft echter eerst eens willen toezien, hoe het gaat. Het publiek moet opgevoed worden. Over verschillende dingen, nu genoemd, zal hij het bestuur inlichten. Spr. zou gaarne bij het toekennen der subsidie zien vervallen de voorwaarde van het aftrekken der contributies. Anders zullen er z. i. geen contribuanten meer komen. Bovendien, vaak komen giften in met bijzonder doel. Hoe moet het dan daarmee en waar is de grens? De ge meente houdt toch altijd het heft in han den, daar zij zelf de subsidie geregeld vaststelt Wethouder GOSLINGA zegt, dat de S. D. A. P. niet steeds bereidwillig stond te genover den Hout, zie het stemmen in Oct. 1928 tegen het totstandbrengen in werk verschaffing, wat de eeni^ manier was. De eer is dus geheel aan de burgerlijke partijen Hongerloonen zijn niet betaald, dat betwist hij ten stelligste. Spr. hoopt op verder vertrouwen in het bestuur. Het publiek moet meewerken, anders mislukt het onderhoud. Toezicht alleen kan niet baten. Wat de ieonen betreft spr. steunt den heer Bosman in dezen: deze moeten vast gesteld worden als in het particuliere be drijf en dat wordt gedaan ook. Het voor stel Schüller zou alle particulier initiatief in den Hout dooden en juist in tegenover- gestelden zin moet gewerkt worden. Het toezicht is slechts een bijbetrekking, Is niets voor een werklooze. Er moet be stendigheid in zijn en de oplossing met den chef-tuinman van Endegeest is z.i. een zeer gelukkige, ook wat kennis betreft. Het bezwaar van den heer Bosman be grijpt spr. niet, daar het zoo in den brief van den L. H. zelf staat. Doch z. i. zal de f. 5000 hard noodig zijn voor onderhoud. Laat men het eens een jaar aanzien. De arbeidsvoorwaarden wil spr. gaarne nader in het bestuur bespreken, dat zegt hij den heer Scpüller toe. De heer BOSMAN zal toch het voorstel doen, de door hem aangevochten voor waarde gedaan, omdat men bang was, dat de raad anders niet aan een sub sidie wilde te schrappen. Een jaar pro- beeren lijkt hem gevaarlijk. De heer DE REEDE beaamt dit laatste. Ook bü vindt, dat de publieke belangstel ling zal worden gedood. En f. 5000 is zeer besoheiden meent hij. De heer v. ES steunt de heer Bosman van harte evenals de heer BERGERS, die het verloop van particuliere belangstelling illustreert met „Schoolkindervoeding." B. en W. zijn bereid het voorstel Bos man over te nemen. De heer SCHÜLLER komt op tegen de trap van den heer v. Es aan de arbeiders- Zeker. er is nog veel te verbeteren, doch dat is de schuld van de kapitalistische klasse. Laat de heer v. Es eens de zwij nerij zien op een Zendingsfeest, De burgerlijke klassen hebben den L. H. voor elkaar gebracht met lage Ioonen, de S. D. A. P. had dit gewild met fatsoenlijke Ioonen. Niet betaald worden echter de Ioonen van bloemisten etc., doch de Ioonen der warmoeziers. Trouwesn, de Ioonen zijn hier schandalig, zie de tusschentijdsche verhooging aan de Gestichten etc. Leiden staat op de 39e plaats van de 46 gemeen ten van gelijke grootte. Geven wij subsidie dan mogen daaraan voorwaarden worden verbonden. Feitelijk is de heele zaak z.i. toch een gemeente- kwestie, daar het zoo geprezen particuliere initiatief slechts bestaat bij de gratie der gemeente-flnanclën. Hij beveelt zijn voor stel ten zeerste aan. De heer GROENEVELD meent, dat een L. H. ook zonder werkverschaffing tot stand is te brengen. De gemeente had het ook geheel op eigen houtje kunnen ge daan hebben, want het is een algemeen belang. Particulier initiatief is soms goedkooper door de arbeidsvoorwaarden en zoo was het ook hier.iSpr. blijft afkeuren, dat de tuinman van Endegeest het toezicht beheert. Laat de L. H. een eigen chef tuinman nemen. Vooral in tijden van werkloosheid oordeelt hij bijbetrekkingen uit den booze. De heer WILMER is het met de theore tische verdediging der ioonen niet eens (n.i. dat er meer aanbod is dan vraag en de concurrenten met andere bedrijven), doch het voorstel Schüller acht hij ge vaarlijk, omdat z.i. daaruit zou voort vloeien binnen zeer afzienbaren tijd, dat de L. H, wordt een gemeentelijke instel ling en het is de vraag, of dan op zelfden voet het werk zou kunnen worden voort gezet. De heer v. d. REYDEN komt op tegen de beschuldiging van den heer Schüller inzake Zendingsfeesten. Hij ontkent ten stelligste dat daar onzedelijkheid gebeurt. Het voorstel Schüller wordt verworpen met 1611 stemmen. Voor de S.D.A.P. en de heeren v. Tol en Eikerbout. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 225 stemmen. Tegen de heeren Groeneveld, Verwey, Schüller, de Waal en mevr. Braggaar. Wanneer de voorzitter dan de zitting wil schorsen, wordt gevraagd, of de an dere punten niet kunnen worden aange houden. Enke'le punten moeten nog wor den afgehandeld, zegt de voorzitter. De heer MANDERS dient daarop een voorstel in, deze punten af te doen en dan de zitting te verdagen. RECLAME. 1287 50 PROCENT BENEDEN DE WAARDE. ZIET ONZE ETALAGES. Haarlemmerstraat h. Donkersteeg 2-4-6 Dit wordt aangenomen met 1514 st. 24o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de splitsing van het schoolgebouw aan qeUulwenbode- straat en van het makgp van een tweeden toegang tot dat gebouw. (190) De heer GROENEVELD vraagt of dit nog kan in de vacantie; het lijkt hem onmogelijk. Wethouder TEPE zegt, dat in het artikel staat: opleveren op 15 Aug. en dus zal het gebeuren. CJonform wordt besloten. 25o. Voorstel tot beschikbaarstelling* van gelden ten behoeve van de aansluiting van wijk xn aan de Centrale rioleerlng. 191) Conform besloten. 26o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de vernieu wing van het wegdek van met Noordeinde. (192) De heer BERGERS, komt er nu een weg dek dat afdoende is of weer een proef? De hqer SCHÜLLER wijst er op, djit hl) destijds direct heeft gewaarschuwd tegen deze proefnemingen. Z. h. st. wordt het vooïstel aangenomen. 28o. Voorstel tot wijziging der begroo ting, dienst 1931, in verband met de meer dere uitgaven van de Gemeentelijke Conj- missie vqpr Maatschappelijk Hulpbetoon en van den steun aan uitgetrokken werk- loosen. (194) Z. h.st. aangenomen. SPOEDEISCHENB VOORSTEL. Wethouder TEPE stelt spoedeischend voor f. 2250 te voteeren voor de Meisjes H. B.S. voor meerdere lesruimte. De heer GROENEVELD zegt, dat hierin de Commissie voor Onderwijs niet gekend is. Het voorstel is z.i. niet voldoende to overzien en hij zal tegenstemmen. Het was wel degelijk tc voorzien. Wethouder TEPE: zeer positief niet te voorzien De heer SCHÜLLER: De Commissie van Fabricage weet er ook niets vary. Ook hij zal niet meegaan. De WETHOUÜER: dus u wilt de Meisjes H. B. S. in verlegenheid laten zitten? De heer HUURMAN meent, dat B. en W. in dezen vertrouwen verdienen. Wanneer geroepen wordt: „stemmen", zegt de Heer KOOISTRA, dat hij niet voorstemmen zal, waar blijkbaar toch de meerderheid van haar macht misbruik wil makén, De heer VAN ES wijst er op, dat de Meisjes H.B.S. anders in ongelegenheid komt en hij zal daarom meegaan De S.D.A.P. leeft van het zaaien van ontevi£- denheid; dit is mogelijk onder de arbei ders, doch niet in den raad. De heer GROENEVELD wil geen sprong in het duister doen. De heer HUURMAN vraagt de S.D.A.P. den wethouder dan nadere toelichting te verzoeken, doch de S, D. A. P. weigert dit. De wethouder moet dit eigener beweging doen. De heer HUURMAN zal hot dan zelf doen en vraagt, waarom uitbreiding noo dig is en wat er zal gebeuren voor de f. 2250. Wethouder TEPE zal dan uitvoeriger zijn; gelet op de temperatuur en de stem ming is hij strakq kort geweest. Reeds geruimen tijd geleden heeft de directrice er op gewezen, dat de ruimte aan de Meisjes H. B. S. volgend seizoen niet meer voldoende zou zijn. Gemeente werken heeft een uitvoerig uitbreidings plan ontworpen van rond f90 000. Maar intusschen is er een andere kwestie gerezen ook aan het Gymnasium. Daar heeft men het ruimte-tekort door seml-permanenten bijbouw getrachtte lossen, doch dit plan werd niet sympathiek in de Commis sie van Onderwijs ont\>angen en spr. vond een nieuwe oplossing^ de Meisjes H.B.S. kon in 't Gymnasium worden onderge bracht. doch deze kwestie is nog niet af doende opgelost, al voeR de rector er wel voor. Jntusschen moet voor de Meisjes H. B. S. iets gevonden worden en dé directrice stelde voor op zolder een lokaal te maken, hetgeen zij beteT vond dan elders ruimte te zoeken. Dit is door Gemeentewerken uitgewerkt en vandaar dit spoedeischend voorstel. De heer GROENEVELD zal thans mee gaan al is hij niet geheel bevredigd, daar z.i. de C. wel was te kennen geweest. Ook het voorstel op zich zelf bevredigt hem niet, doch er zal thans niets meer aan te doen zijn. De heer SCHÜLLER oordeelt het plicht, dat de wethouder djrect had meegedeeld, wat hij nu doet in 2 instapte)). De raads leden behpeveh niet te zijn de jongens wqartoe de he'èr Huurman zleh tenslotte leende. Z. h. st. wordt het voorstel dap aange nomen. RONDVRAAG. De heer KOOLp zegt dat aan tijdelijke krachten bij de gemeente inslag is aan gezegd, Is dit ontslag niet op te.schorten? De VOORZITTER zegt, dat dit in over weging zal worden genomen om tenslotte den heer Schüller antwoord te geven o.p vragen betreffende de werktijden dei- brugwachters, welke materie r>og in onder zoek is bij het G.O. Hierna sluiting. DE VERKOOPPRIJZEN DER RALI- ZOUTEN "iN* NEDERLAND Vanwege de drie centrale landbouwor ganisaties wordt medegedeeld: Ten vervolge op de eenigén tijd geledep begonnen onderhandelingen met de Kali- producenten te Berlijn en Mühlhause heb ben de drie centrale landbouworganisaties de Chr. Boeren- en Tuindersbo'nd in Nederland, de Katij. Ned. Boeren- en Tulpdersbond en het1 Kon-, Ned. Land- bouwcomfté Zaterdag jj. een confe rentie gehouden met*een tweetal vertegen woordigers van de producenten voor noemd. Bij de bespreking werd van de zijde der Kah-producenjen verklaard, dat hun prij zen in verband met de productle-kosjeii der kalizouten niet kunnen worden ver laag^. Toveps werp aan de hand van overge legde cijfers aangetoond, dat, ten aanzien van de kali-prijzen Nederland in een zee* gunstige positie verkeert in vergelijking met het buitenland. De kali-producenten verklaarden jich bereid het tusscher) hen en de Ned. Spoor wegen loopende contract niet te vernieu wen, maar ertoe zuiien medewerken, dat een soortgelijk contract wordt gesloten met de Nederlandsche afnemers. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen, dat de te bedingen spoorvrachtreducties in den ver volge geheel en uitsluitend aan deze af nemers tèn goede zullen konien. Voorts is bij deze bespreking gebleken, dat ten gevolge v&n de toezegging van de zijde der kali-produeeenten, dat zij uit do rabatten volstrekt geen voordeel voor zichzelf wenschen, de prijs door de ver- koopers iets lager zal kunnen worden ge steld. Tenslotte kan worden vermeld, dat de kali-producenten hebben medegedeeld, dat het in hun bedoeling ligt bij de vast stelling van de verkoopprijzen der kali- zouten, voortaail tijdig vooraf overleg te plegep met -de vergadering van de dage- lijk5che besturen der drie centrale land bouworganisaties. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 13) Wat wil je in 's hemels naam daarmee zeggen? Je kapitaal? Al wat je in de we reld bezit? Zeg nu geen mallepraat bij dergelijke gewichtige dingen. Vertel me nu eerst wat er is voorgevallen voor da noodlge maatregelen werden genomen. Begin met het begin en deel me alles in bijzonderheden mede. Best, oom. -Met zijn rug tegen een hoek van den schoorsteenmantel geleund en het gelaat ryar den stoel van den ouden heer ge keerd, had kapitein Farquhar eenigszins bet gevoel van een stouten schooljongen, die op een of anderen streek wordt be trapt. In geregelde volgorde verhaalde hij alles wat er gebeurd was op dien nood- Jottigen dag van Augustus, toen zijn oom tusschen leven en dood zweefde. Nu, zei de oom, na alles met aan dacht te hebben aangehoord, de zaak lijkt we nogal eenvoudig. Toen je de politie had opgebeld, wié heeft toen het onder- spek in handen genomen? Ik denk wel, dat je eerste gang is geweest naqr Wilkens en Stibbs, onze gewone advocaten. Weet Je ook, welken raadsman de gevangene heeft genomen? Gevangene? herhaalde Darol Far- qul^r wezenloos, en alleen de klank van het woord bracht een uitdrukking van af schuw op 2ajn gezicht. Nu ja, die juffrouw Curtis. Je hebt me verteld, dat zij een ontvangbewijs voor de parels had geteekend en ze daarna „Het parelsnoer verdwenen?" in de brandkast had geborgen. Het is in Ieder geval een bof, dat we haar hand- teekening hebben. Waar zit ze? Natuurlijk is men wel zoo wijs geweest het meisje niet onder borgtocht op viije voeten te laten. Neen, maar. Dan is dat tot zoover in orde. Maar, hernam Darol op wanhopigen toon, ik moet u nog mededeelen, dat ik haardat lk haar niet heb laten arresteeren. Het duurde een oogenblik voor de oude Farquhar begreep wat zijn neef hem daar had onthuld en in angstige spanning, wachtende wat er nu komen zou, zag de jonge man hoe diens lippen zich bewo gen alsof zij woorden wilden zeggen, die hij niet kon uitbrengen. Ten slotte vroeg hij enkel: Waar is zij heengegaan? Dat zou ik niet kunnen zeggen. Wat wil je daarmee zeggen? Wat zit er achter die onbegrijpelijke achteloos heid van je? Meende je daardoor de waar heid te kunnen ontdekken? Hoe kwam je daartoe? Hij bemerkte, hoe de oude man zich steeds driftiger maakte en in zijn toorn zijn woorden niet meer in bedwang had. Je bent een gek van een kerel ge weest. de slet is tusschen je vingers door geglipt. Hoe ben je er toe gekomen? Waar om heb je de detectives niet onmiddellijk op haar afgestuurd? Nu zal het wel te laat zijn. Zy is er van door, weg, zit le New-York of de hemel weet waar! Het halssnoer is vast en zeker uit elkaar ge haald en de parels zijn naar de vier wind streken verspreid, zoodat er geen zoeken naar is. Hier Is er een en elders een ander! Die meid heeft zich al vier maal vermomd, ezelsveulen! Ze heeft ons beet gehad. Ik ben overtuigd, dat ze een oude bekende is van elk dievenhol van Eufopa. Het is vast en zeker een oudgediende in het vak. En jy liet haar vertrekken! Wat heb je toch daarby gedacht in 's hemels naam? Wat kon hy op dit alles antwoorden? Het spijt me verschrikkeiyk, oom. De stem van den jongen man klonk nog stroever en bitser dan van den ouden heer. Ik heb me aan geen enkele slordig heid schuldig gemaakt Maar hoe wil je het anders noemen? Je was zoo idioot te denken Neen, oom, begryp me goed. Ik noemde me zooeven verantwoordelijk, doch niet op dat punt. Ik wist zeer goed, dat er zooveel tegen- juffrouw Curtis was aan te voeren, dat er alle reden was om haar aan te houden. Maar ik heb-haar zelf' gezegd, dat er geen gevolg aan de zaak zou worden gegeven. jy.... Jawel. Ik wist, dat haast onvermyde- lUk zooveel bezwarends tegen haar was in te brengen, dat een veroordeehng. was te verwachten. Maar lk had het gevoel.... Zün stem stokte en terwyl hy een oogen blik later voortging, klonk er byna een smeekbede van een knaap uit: Beste oom! U weet, of neen, u weet het niet, wat zoo iets voor mij beteekentNog altijd na de jaren, die ik in gevangenschap heb doorgebracht. Neen, ik had het gevoel, dat ik het niet zou kunnen aanzien, dat de politie haar meenam. De lange en pijnlijke stilte, welke daar op volgde, werd verbroken door een zon derling geluid van den ouden mfin, een woord dat met geen letters is weer te geven, een soort van uitroep, waarin een summum van minachting was byeenge- voegd. En hy liet daarop een zin volgen, die hy als het ware den voor hem staan-,., den slanken jongen man in het gelaat slingerde Zoo, zit daar de kneep? Elk spoor van aandoening verdween van het gelaat van den jongen man en terwyl hy met stuurschen blik den ouden man aanzag, vroeg hy: Wat wil u daarmede zeggen, oom? Nu, die meid! Dat is een slimmerd geweest! Ze heeft je leelijk by den neus gehad! Ik behoef het je eigenlijk niet te vragen, maar hoe sta je met haar? Ze is niets voor mij! Ie denkt zeker, dat ik dat voor zoete koek opeet? Het is de waarheid, zeide Darol Far quhar op yskouden toon. Hy zei dit kalm en met nadruk, beden kend, dat de man, die hem aldus had toe gesproken, een oude en ziekeüjke man was. Hy zat daar tegenover hem, volko nsen gekleed met boord, das en dasspeld. maar hy was niettémin een zwak, oud mannetje, andersDe jonge Farquhar .was inderdaad woedend geworden bij ye woorden van zijn oom .Hy zou met alle geqoe'gen het ledige glas vgn de tafel hebben opgenomen en het hem in het ge zicht hebben gegooid als straf voor de beleedigende wijze waarop hjj den naam van dat meisje had genoemd. Hij had eigeniyk niet toomlger kunnen zijn wan neer het meisje, dat hy zich tot levens gezellin had uitverkoren, was beleedigd geworden Intussohen speelde vooralsnog geen enkel meisje een red in zijn leven cn dat vond zyn oorzaak in een geschiedenis welke vóór het begin van dit verhaal zich had afgespeeld. Daarover willen we het thans niet hebben. Op dit oogenblik stond den jongen Farquhar enkel het beeld van de van diefstal beschuldigde kantoorjuf frouw voor den geest. Hy zag Sheila Cur tis weer voor zich, zooals zy voor hem had gestaan op dat afschnwehjke oogenblik dat hij haar wegjoeg. Het leek wel alsof zy na In de ziekenkamer van zyn oom stond Ln dezelfde houding als in het som bere kantoor. Hy zag haar weer voor zich met het hoedje vast om haar hoofd ge sloten, met haar vriendeiyk gezichtje met groote oogen. met haar slanke gestalte ln een donker, nauwsluitend costuum en de zwarte, glanzende kaplaarzen, even zwart en glanzend als de beide lokken, die als een kronkel over haar frissche wangen hingen. Eerlijke verontwaardiging sprak uit heel haar houding, klonk ook uit den toon van haar meisjesachtige stetp: „Q: heb u myn woord van eer gegeven!" Op dat oogenblik gebeurde qr iets wonc deriyks in het gemoed van den jongen man: voor het eerst kwam een igevoel van twyfel aan de schuld van het meisje by hem op. .(Wordt vervolgcy

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9