Doet uw voordeel in onzen Bijzonderen Uitverkoop - Belangrijke Karpetten-reclame Wandgedierte en andere Insecten GOEDKOOP REIZEN riJÜJL W. NEUTEBOOM Waarom Maatschoenen? SHELL-TOX BEKWAAM STOKER. LEVERPASTEI KINADRUPPELS ik Rijpe Tomaten Door Sauerland en Westfalen LAND- EN TUINBOUW. HAARLEMMERSTR. 130-136 I. DE MOED - MAATSCHOENMAKER BURGERS RIJWIELEN STEGEMAN Co. - Deventer llllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllll §i i Kunstgebitten KINDERWAGEN St. Jorissteeg 16. n. (Slot). Het spijt ons den volgenden morgen dit gezellig tegen de bergen opgebouwde Lü- denscheid, en zijn hartelijke vertegen woordigers. vaarwel te moeten zeggen. De eigenaar van het hotel had ons zelfs in diepen eerbied voor al die schrijvende journalisten, zijn eigen zitkamer afge staan, om ons een „ruhiges Zimmer" te verschaffen! Met groote handigheid laveert de chauffeur de auto door de kronkelende straatjes van de oude binnenstad; op het marktplein worden we nog nèt gesigna leerd door den stadsverslaggever van den „Anzeiger", en verder rijden we weer, om over Attendorn en Altenhundem dien dag Berleburg te bereiken. Dat zuidelijker Sauerland is veel hoo- ger en steiler, biedt daardoor ook steeds onverwachter, imponeerender vergezich ten. De eerste „aanlegplaats" die we nu hebben, en waar we met een uitgebreid tweede ontbijt (om 10 uur in den morgen tl!) ontvangen worden, is het Ehrendenk- inal van de „Sauerlandlsche Gebirge Ver- ein". hoog boven op den Kohlberg is een eenvoudig, doch ruim en confortabel hotel gebouwd, waarin een kleine Ehren- halle ter herinnering aan de oorlogslacht offers is aangebracht. Tevens is er een jeugdherberg bij, waarvan een druk ge bruik wordt gemaakt. Zij, die lid zijn van een jeugdherbergvereeniging, kunnen hier voor een 30 of 60 pfennig (dit is afhan kelijk van hun leeftijd! overnachten, en er hun potje koken op een goed fornuis. Deze jeugdherbergen treffen we trouwens in deze streek zeer veel aan, zelfs in de kleinste dorpen. Ook dit hotel, met zijn matige prijzen, is 's winters geopend, het is dan een centrum voor wintersport. Na weer voor de zooveelste maal ge filmd te zijn voor de verkeersfilm van de „Westfalischer Verkehrs Verband" (we worden al langzamerhand echte filmster ren, en bewegen ons, voor zoover niet ge hinderd door corpulentie of schoenen-vol- steenen, gracielijk voor het toestel, dalen we met den wagen weer af naar Atten dorn, dat sinds een 30 jaren zijn bezoekers iets bijzonders biedt. Door een toeval werd hier n.l. een schitterende druipsteen grot ontdekt. Gedurende het werken in de kalkgroeven, bij het doen springen van de rotsen, kwam plotseling een ondergrond- sche bedding van een vroegere beek bloot. Men zocht verder en vond een uitgestrekt net van gangen en tunnels, met de mooi ste druipsteen formaties, misschien niet zoo geweldig van afmetingen als die in de grot van Han, maar zeker even feeëriek. We worden er wel met een beetje Ame- rikaansche sight-seeing vaart doorge jaagd, maar er staan dan ook nog ette lijke nummers op het programma van dien dag, en we willen de diverse burge meesters niet te lang laten-wachten. Door de uitgestrekte dennenbosschen, die dit „Hohe Sauerland" karakteriseeren, stuiven we verder, over de „Hohe Bracht", een uitzichttoren die tevens een „Wetter- warte" en een station voor vogel onder zoek herbergt, naar het gemoedelijke Al tenhundem, waar we de nieuwe boschaan- plantingen bezoeken. De naburige eiken- hosschen hebben de laatste jaren n.l. veel te lijden gehad van de schadelijke kevers, en. om dit nu tegen te gaan, gaat men in deze aanplantingen op wetenschappelijke wijze de gewoonten van de vogels na, om hun wat meer bescherming te kunnen geven, zoodat zij in grooter aantal de kevers kunnen verdelgen. Onder het zin gen van een lied, waarin „Auf Wieder- sehen" domineert, worden we hier door de leden van den Verkehrs Verein uit geleide gedaan, om tenslotte ruim twee uur te laat in het landelijke Berleburg te arriveeren, de vroegere hoofdstad van het Wittgensteinerland. Des anderen daags bezoeken we het oude slot, dat sinds 1733 de residentie is van de vorsten zu Sayn-Wittgenstein, die ech ter sedert 1806 niet meer regeeren. Tot voor kort was het slot bewoond, maar de grafelijke familie zag zich genoodzaakt, mede door de moeilijke economische om standigheden. een kleiner paviljoen te be trekken. en het slot te sluiten. Ons werd vergund het te bezichtigen, waarbij we tot de conclusie kwamen, dat het wel meer dan jammer zou zijn, als het ge slacht Wittgenstein gedwongen zou wor den, dit slot, dat een waar museum is van laat-Renaissance kunst, onder den hamer te brengen of het te verkoopen aan den een of anderen Amerikaan, die zich toch nooit in dit historie- en traditie rijke land zou kunnen aanpassen. Ook her hadden we graag wat langer vertoefd, maar voor dezen dag staan er nog een fabriek van potlepels en andere houtwaren (gegroeid uit de vroegere huisindustrie) de stad Arnsberg, een druipsteen grot en een Talsperre op het lijstje. We laten ons dus weer gedwee inladen, om naar Arnsberg vervoerd te worden, waar we voor 't eerst onze lui geworden beenen werkelijk moeten inspannen, om den berg met de oude slotruines te be klimmen, en dan. langs steil-glibberige voetpaden over den vroegeren stadswal, de plaats te bezoeken, waar vóór 700 jaren recht gesproken werd: een kleine weide buiten de stadsmuur, waar toentertijd het veemgericht zetelde, 'n Idyllisch plekje is het nu, met aardig panorama op de, op een bergrug gebouwde stad, en de er om heen slingerende Ruhr. Maar ook dit be hoort weer, na een goed diner met een burgemeester die nu eens géén redevoe ring hield (bij eiken burgemeester hier hoort een redevoering!) tot het verleden, en bezoeken we bij Warstein een tweede druipsteen grot, even koud als de eerste. Met koffie en bier worden we weer op temperatuur gebracht, zeggen, voor de zooveelste maal, en naar waarheid, dat het ons „sehr gefreut hat", maken nog een prachtigen rit langs de oevers van de Möhnetalsperre. om dezen dag, met een gezelligen bier-avond in Soest te beëin digen. Laat mij even in het kort iets vertellen over deze „Talsperren". Het oorspronke lijke doel van deze groote kunstmatige meren in het gebergte, is, de watervoor ziening van de groote steden in het Ruhr- gebied (die een totaal bevolking van 3.5 millioen zielen hebben te regelen. De da- gelijksche waterhoeveelheid, die daar noo- dig is, is enorm. Zoo werd ons medegedeeld dat gemid deld 200 L. water per hoofd per dag in het Ruhrgebied gebruikt wordt, tegen 90 Liter in Amsterdam! Voor de watervoor ziening werd ruim 30 jaar geleden de „Ruhr-Talsperre Verein" opgericht. Deze bouwde in dalen, die daarvoor in aanmer king kwamen, groote betonwanden die 't water opstuwden, waardoor reusachtige kunstmatige meren werden gevormd. In 't voorjaar, bij hoogen waterstand van de rivier, worden deze meren dus totaal ge vuld; in den zomer heeft men dan een flinke reserve De „Ruhr-Talsperre Verein" richtte al ruim 20 van deze waterreser voirs op en hij bouwt nog steeds nieuwe. Zoo wordt er nu weer een dam gebouwd voor de Versetalsperre. bij Lüdenscheid, die een inhoud van 32 millioen M3 zal hebben! Later is deze Verein. versmolten met het „Ruhr Verband" die b.v. ook bezin- kingsmeren ging bouwen, (zooals de Hengsteysee er een is) om de rivieren schoon te houden. Dochtermaatschappijen van de „Ruhr Verband" bouwen nu in deze stuwdammen krachtwerken. Het wa ter, dat geregeld afgetapt wordt, en door zijn hoogen stand ten opzichte van den voet van den dam, soms meer dan 25 M. een groote potentieele energie bezit, drijft door middel van waterturbines geweldige generatoren, die hun electrische energie leveren aan de verschillende fabrieken, tramwegen, voor verlichting enz. Deze gelijkmatige energie levering zou dus voldoende zijn bij een even gelijk matige belasting van alle bedrijven. Men heeft hierbij echter tijden van spitsbe- lastingen en minimaal belastingen. Nu zijn er weer speciale installaties gebouwd, om ten tijde van de minimum belasting energie op te zamelen, die weer bij de maximum belasting toegevoerd kan worden aan het electrisch net. Groote pompinstallaties, gedreven door motoren, die het teveel aan electrische energie ge bruiken gedurende de minimaal belasting van het net, pompen water uit het meer (zoo b.v. bij Herdecke en de Eder Tal sperre) in een reservoir, dat op den top van een berg gebouwd is (zoo bij Herdecke 160 M. boven den waterspiegel van de Hengsteysee). Gedurende de spitsuren laat men dat water weer door pijpleidin gen naar beneden stroomen, waar het weer turbines drijft die op generatoren werken. Deze voeren de zoo ontstane extra energie, bij Herdecke is dat 140.000 K.W., dan weer aan het electrisch net toe. De steden Soest en Münster zijn twee steden, die een bijna afgerond overzicht geven van de bouwgeschiedenis van Westfalen. Soest (spreek uit Soost) dat volgens overleveringen, reeds in 400 bestond, en zijn bloeitijd pl.m. 1400 beleefde, en daar na in verval kwam, Munster, de stad die later opkwam en na de middeleeuwen be langrijk was, zooals b.v. de bekende vrede van 1648 reeds aangeeft. Soest, dat gelegen was aan de oude Ro- meinsche verkeersader, den Heilweg, die van het Westen naar het Oosten liep, wordt in 630 voor het eerst genoemd, als de toenmalige aartsbisschop, Cunibertvan Keulen er een kerkje sticht, op de plaats van de tegenwoordige Petrikirche. Later, omstreeks 800, is het reeds een „volkrijk vlek" en in de middeleeuwen moet het ge rekend worden onder de toenmalige „groote" steden van Duitschland, Worms, Keulen Straatsburg, die een bevolking hadden van 15 a 20 duizend zielen. Deze Hanzestad dreef handel met de andere Hanzesteden, aan Noord- en Oostzee ge legen, en breidde zijn rechten steeds uit, zeer tegen den zin van den aartsbisschop van Keulen, zoodat het in 1444 tot een „krach" kwam, en het verschil van mee ning met de wapens beslecht werd. En hoewel de Soestenaren wonnen, ging het toch sindsdien bergaf met hun grootheid. Keulen zat hen te veel dwars, en Soest kwam tot verval. Voor bewonderaars van oude Romein- sche kunst is Soest, de „groene stad" (niet alleen groen door zijn vele parken en tuinen binnen de oude muren, maar ook door de kleur van zijn bouwsteen) een ideaal reisdoel. In het centrum, over het stadsbeeld domineerend, staat de oude Romaansche Domkerk, de Sankt Petro- klus. De geweldige, massale toren van deze oorspronkelijke kruiskerk (later tot een Hallen kerk met 3 beuken, verbouwd) die te groot lijkt voor een religieus gebouw, was vroeger dan ook verdedigingstoren van de stad. Inwendig is het nog bijna een zuiver Romaansch monument, met enkele toevoegingen uit later tijden. Het gewel dige, het machtige, massale overheerscht, kenteekenend voor dezen tijd, van om streeks 1000, toen het religieus leven groo- tendeels gericht was op een voldoening van aardsche behoeften, toen het wereld lijke overheerschte. Typisch zijn hier de wandschilderingen, waarin, wat weinig voorkomt in deze westersche streken, By- zantijnsche invloeden merkbaar zijn. Zoo is de Christus-figuur niet geschilderd, zoo als in de meeste kerken, gezeten op een regenboog, maar op een wereldschen troon Even belangwekkend zijn de twee an dere voorname kerken, de St. Maria zur Höhe en de St. Maria zur Wiese. De eer ste, die gebouwd werd gedurende het over gangstijdperk van Romaansche op Gothi- sche architectuur, is dientengevolge een merkwaardig monument geworden, met één wand met Romaansche vensters, ter wijl de andere met latere. Gothische ven ster-omlijstingen is uitgevoerd. Zooals die kenmerkend zijn voor de Deensche go- thiek. Deze kerk is onsymetrisch gebouwd maar maakt toch een volkomen harmoni- schen indruk; zij is bovendien zóó idyl lisch gelegen, als in de meest teedere Duitsche romans niet beschreven kan worden. Een paar honderd meter verder, vroeger door een moeras er van geschei den, staat de St. Maria zur Wiese, de echt- Noord-Duitsche, gothische kathedraal, met sobere inwendige versiering, met zijn prachtige glasvensters, die door de eeuwen heen bewaard zijn gebleven en een wondermooi patina hebben verkregen. Munster, dat al genoemd wordt ten tijde van Karei de Groote (het werd in 795 gesticht door Ludgerus in de nabijheid van den oud-germaansche nederzetting, Minnigerneford en dat in den Hanze-tijd reeds een belangrijke plaats innam, zette zijn bloei echter later voort dan Soest, en is nu nog steeds de belangrijkste stad van Westfalen. In de 14e eeuw dreef Münster, evenals Soest, handel met de groote steden van het Noorden, Riga en Reval. In de geschiedenis is de stad echter het meest bekend door het optreden van de Wederdoopers in 1534, een godsdienstige sekte, die voornamelijk bestond uit Hol landers. Deze sekte wist zelfs de geheele stad te veroveren, verbande veel, wat aan het katholicisme herinnerde, uit de ker ken, en hield ergerlijk huis onder de be volking. Het stadbestuur, door hen ge vormd, was op socialistischen grondslag gebouwd. Door de belegeringen van de Keizerlijke en bisschoppelijke legers kwam er echter na ander half jaar een einde aan het rijk van „Jan Bockelson van Leyden, koning van Zion", zooals hij zich noemde. Hij en zijn ministers, Krechting en Knip- perdolle, werden voor het raadhuis met gloeiende tangen doodgemarteld en hun lijken, als afschrikwekkend voorbeeld, in ijzeren kooien hoog aan de Lambertikirche opgehangen, welke kooien daar nu nog altijd hangen. Een tweede tijdperk van bloei beleefde Münster in de 17e eeuw, waartoe niet wei nig bijdroeg, dat het gedurende 5 jaren van 1643'48, centrum van de belangstel ling der wereld was. Hoewel in het om gevende land de oorlog woedde, was Mün ster dezen tijd neutraal verklaard, en ge durende deze jaren vonden er de groote vredesonderhandelingen plaats, die een einde maakten aan onzen tachtig-jarigen oorlog en aan den dertigjarigen oorlog, die Duitschland teisterde. Het centrum van de stad is nog steeds het oude Raadhuis, één van de weinige burgerlijke monumenten die in gothischen stijl zijn gebouwd. Hierin is de bekende vredeszaal waar de onderhandelingen over den vrede van '48 plaats vonden. Zeer bezienswaardig is ook de groote burgerzaal, in zuivere gothiek uitgevoerd, en die in deze oorspronkelijke uitvoering bewaard is gebleven. Van de vele andere bezienswaardigheden wil ik slechts den Dom noemen, die oor spronkelijk Romaansch was, maar later, in den gotischen tijd, voltooid werd (zoo het aparte voorportaal) en die veel geleden heeft in den tijd van de Wederdoopers. In later eeuwen heeft men de vernielde of weggehaalde versierselen vervangen door nieuwe, uitgevoerd in Renaissance en Barokkunst, die echter, wat wel jammer is, een eenigszins overladen indruk maken. Op het Domplein bevinden zich nog steeds de statige, deftige kerkvorsten paleizen, terwijl hier en daar in de stad nog heel mooie oude behuizingen van den adel staan. Het sympathieke van Münster is, dat de vroegere gebouwen zoo goed bewaard ge bleven, en. zooals in het centrum der stad, nog haast alle aanwezig zijn. Er zijn enkele straten, met de bekende bogen- galerijen. die uitsluitend Renaissance- gevels hebben, aan welke onvergetelijken indruk geen afbreuk gedaan wordt door de zeldzaam leelijke creaties uit 19e en 20e eeuw. welke we helaas in vele Hollandsche steden zoo vaak tusschen de oude huizen aantreffen. Ook in de onmiddellijke nabijheid van Münster zijn veel merkwaardigheden, zoo b.v. de oude „Wasserburgen", de prach tige kasteelen, diep verscholen in hun parken, waarvan er hier verscheiden zijn, het stadje Haltern, met zijn interessant museum met voorwerpen uit den Romein- schen tijd (er staat zelfs een pottebakkers- oven opgesteld met kruiken, die in de aarde liggen om gebrand te worden), met zijn schedels van reuzen herten, mam- mouth-tanden en beenderen enz. en dicht daarbij de groote „Stansee", waar het Zandvoort is van geheel Westfalen en Ruhrgebied, met groote badhuizen, uitge strekt strand, Kurhaus en alles wat daarbij behoort, enweer zijn matige prijzen. Op den laatsten avond van dezen schit terenden en zoo uitstekend geregelden tocht, werd ons in Münster nog iets zeer bijzonders geboden. De Verkehrs Verein was eerst van plan geweest een eclit natio- nalen bieravond te organiseeren in den „Ratskelder" maar zij kwam later op de ge dachte, ons uit te noodigen voor een mili tair concert in de Münsterhalle. Dit con cert, dat gegeven werd door de gezamen lijke corpsen van de rijksweer, waaraan 500 musici medewerkten, bleek een spora disch gebeuren te zijn in Duitschland. Opgetogen Münster-naren vertelden ons dat het 6 jaar geleden voor het laatst ge geven was en dat het „unglaublich fabel haft" moest zijn. De groote hal, plaats biedend aan 10.000 personen, was dan ook tot den nok toe gevuld. Het orkest, stram militair, en goed „onder sim", speelde voor de pauze eenige bekende nummers van Wagner en Liszt, die, door het geweldige klankvolume, mis schien wat al te daverend waren. Maar na de pauze was het meer in zijn element, en het publiek werd steeds enthousiaster. Daar werden ten gehoore gebracht enkele marchen, waardoor „einem das Herz im Leibe dreht", zooals een Duitsch buurman me toevertrouwde. Indrukwekkend was 't zeker: in stramme paradepas kwamen dwars door de zaal de pijpers en trommels, voorafgegaan door een tamboer en toege juicht door het publiek, naar het podium, waarvoor zij zich opstelden. Het orkest nam de melodie over, en oorverdoovend en machtig schalden de tonen van de oude marschliederen door de zaal. En bij het slot, als een tap-toe gespeeld wordt, daarbij ifooren en zien je vergaat, als het effect nog vergroot wordt door de geheel in duister gehulde zaal, met een enkel lichtpunt dat den dirigent bijlicht, als de pijpers nu met fakkels binnenkomen en een 35 man sterk fanfarecorps zijn wilde klanken de zaal inslingert, als het publiek als één man het „Deutschland" lied meezingt, komen we tot de overtuiging dat het oude Duitschland, met enkele van zijn speciale, militaire eigenschappen, nog diep voortleeft, dat er nog een groote een heidsidee over is, en dat dit sterke, taaie volk, het weer groot en welvarend zal maken. VOOR KLEINE TUINEN. Het stekken van Geraniums en vaste planten. Zij, die gaarne zelf planten kweeken, kunnen nu geraniums (Pelargonium zonale) gaan stekken. We nemen daar voor krachtige, liefst gedrongen scheu ten, met 2 of 3 volgroeide bladeren. Deze stekken snijden we met een scherp mes onder een blad af, zoodat de stengelver dikking ter plaatse juist behouden blijft. Hier is immers reservevoedsel opgehoopt waardoor gemakkelijk wortels gevormd kunnen worden. Om te sterke verdamping tegen te gaan worden de bladeren half doorgesneden. Deze stekken plaatsen we óf in den vollen grond eener bak óf direct in kleine stekpotjes. In het eerste geval worden ze daarin geplaatst zoodra ze ge worteld zijn. We stekken in, met veel scherp zand vermengde bladaarde. Gedu rende de eerste dagen moet bij zonnig weer worden gesproeid en geschermd om verbranden te voorkomen. Het is niet be paald noodig om onder glas te stekker, we doen het echter toch in een bak op dat we de stekken gemakkelijk kunnen beschermen tegen verbranden, en er zoo noodig bij aanhoudend regenweer glas over kunnen leggen. De stekken mogen niet te diep worden gestoken, omdat ze anders licht verrotten. Men kan,nu ook tal van vaste planten gemakkelijk door stek vermenigvuldigen. Soorten als: Nepeta, Veronica, Penstemon, Lavendel, Galega, Anthemis, Phloxsoorten en vele andere, maken nu jonge scheuten, welke we goed kunnen stekken. De stek ken worden steeds onder een bladknoop afgesneden en veelal snijden we ook de onderste bladeren geheel en de overige gedeeltelijk weg om te sterke verdamping tegen te gaan. We stekken in den vollen grond eener bak, in zandige aarde. Door sproeien en schermen zorgen we dat de stekken frisch blijven totdat deze wortels gevormd hebben en dus op eigen beenen kunnen staan. In den bloementuin gaan de eerste dahlia's nu bloeien. De snijsoorten worden door knopdunning gedwongen om groote bloemen te produceeren; daarvoor nemen we de zijknoppen der bloemstengels tijdig weg. Van de tuindahlia's, waarvan we niet snijden, knippen we geregeld uitgebloeide bloemen weg, opdat ze geen zaadknoppen vormen en daardoor minder bloeien. De hooggroeiende dahlia's, vaste planten en zaadbloemen worden nog eens opnieuw aangebonden, opdat ze bij de eerste wind vlaag niet omver waaien. WAALS Gedurende onzen Bijzonderen Uitverkoop geniet U bij een aankoop van een karpet, tapis beige, bouclé, axminster of wilton, de volgende zeer belangrijke voordeelen: Op een 9/4 of 9 Els karpet geniet U 9 x 25 ets is f. 2.25 reductie. Op een 12/4 of 12 Els karpet geniet U 12 x 25 ets is f. 3.— reductie Op een 16/4 of 16 Els karpet geniet U 16 x 25 ets is f. 4.— reductie 1298 INDIEN IJ DUS BINNENKORT EEN KARPET NOODIG HEEFT, STEGT DAN NIET UIT, MAAR KOOPT nET THANS "tpg Zij voorkomen en genezen pijnlijke en zwakke voeten. Zij corrigeeren den voetstand en geven veerenden steun bij het loopen. Dit bevordert de bloedcirculatie en splerfunctie. LELIESTRAAT 96, BIJ DE HEERENSTR. roeit men geheel en zonder beschadiging uit met Verkrijgbaar bij: Drogisterij Firma BRIEJER-BLEIJS Noordeinde 24 - Telefoon 1168 - Leiden 1263 Over te nemen 2 nieuwe le klas luxe met. torpedoterugtrap zwart celluloid stuur, pracht hangveer- zadel uit. de alom bekende fabriek H. BIT ROERS yan Groningen, Yelp. Uiterste prijs Heeren i. 52.50, Dames f.55.— met volle garantie, vqj zicht franco. Br. bur. van dit blad No. 1251 De Leidsche Wasscherij (B. C. J. v. OMMEREN), Haarlem merweg No. 49 alhier, vraagt voor directe indiensttreding: een bekwaam STOKER. Bekend heid met machinerieën zal tot aanbeveling strekken. Alleen zij, die voorzien zijn van prima getuigschriften, zullen in aanmerking komen, 1250 IllllllllllllllllllllllllllliSlllillimillSBIIIIIIIIIII en dan van het goede merk, is werkelijk een delicatesse. OVERAL VERKRIJGBAAR. 1258 5EE en andere tandheelkundige hulp 55 op gemakkelijke condities, voor SE solide personen. Br. Koningin Wilhelminalaan 299, Voorburg. 1009 Ta hunr gevraagd, voor 3 weken een 2 persoons kinder wagens. Aanb. Hessenstraat 27, Katwijk a. Zee. 1252 N.V. DAGABONNEMENTEN n. HEEMSTEDE. HAARLEM, ZANDVOORT. BLOEMENDAAL en AMSTERDAM onbeperkt geldig op dag van afgifte op ALLE N.Z.H. lijnen (ook de Stadslijnen) ALLEEN OP WERKDAGEN. Prijs: VOLWASSENEN. f. 1.50 KIND (4 t.m. 9 jaar) f. 1.00 VRAAGT NADERE VOORWAARDEN aan MARKEN- enVOLENDAMKAARTEN naar V0LENDAM, EDAM en MARKEN onbeperkt geldig op dag van afgifte op ALLE Lijnen der N.Z.H. en 2e N.H.T Dagelijks verkrijgbaar. 6378 Prijs: VOLWASSENEN f. 2.25 KIND (4 t.m. 9 jr.) f. 1.50 CONDUCTEURS en HALTEKANTOREN Dr. NANNING's (VOLKOMEN ALCOHOLVRIJ) WEKKEN DEN EETLUST OP en maken het gebruik van dure versterkings middelen in den regel onnoodig. WACHT II VOOR NAMAAK en let op den naam „Dr. H. (^Canning" buiten op de roode doos en op de flacon. - Prijs f 1.30. 1268 Te koop wegens omstandigheden een zaak in huishoudelijke- en ijzerwaren. Geheel of gedeeltelijk tegen elk aannemelijk bod. Golegen Rijks straatweg 344 c, den Deijl, Wassenaar. 1254 5 pond voor 25 cent, bij 8773a Bij vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te 's-Graven- hage van den 31sten Juli 1931 is uitgesproken het faillissement van A. J. C0LJÉE, zaakwaar- nemeren gemeente-deurwaarder, wonende te Yoorschoten aan de Schoolstraat 43, met benoeming van den EdelAcbtbaren Heer Mr. G. H. B. VAN DEN BOOM, Rechter in gemelde Rechtbank tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende tot Curator. 1282 De Curator, Mr. P. E. BR1ËT. Kantoor Rapenburg No. 36, Leiden. 4—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 8