UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. INDIE IN ONS MIDDEN. ALPHEN. Te water geraakt. Langs den Westkanaalweg geraakte een 5-jarig zoontje van mej. de Gr. in de langs drn weg gelegen moddersloot. Deze juffrouw, die daar liep te wandelen, stapte pardoes in de sloot en trachtte vergeefs "haar kind tg redden. Door voorbijgangers werden moeder en kind spoedig op het droge gebracht. De komende feestelijkheden der Chr. jj Oranjevereeniging. Wij kunnen thans het officieus pro gramma van de Chr. Oranjevereeniging op Maandag 31 Augustus a.s. vermelden, luidende als volgt: 1 'j Voorm. 8.15 uur. Klokluiden. 8.30: Ko- raalmuziek door de plaatselijke muziek- vereeniging „Arti et Religioni" op het Kerkplein. 9.30, verzameling van de kin- ■1 deren der Chr. scholen op het H.B.S.-ter- •ein. alwaar de kinderen gemeenschappe lijk zullen zingen begeleid door „Arti" en na afloop naar het terrein der Martha- Btichting gaan. welke optocht zal worden ■Bvoorafgegaan door een tweetal muziek- ■fcereenigingen. Op het terrein der Martha- 8 Stichting zullen de kinderen een tractatie ontvangen. Omtrent het middagprogramma kunnen ij voorts mededeelen, dat de verschillen- e volks- en kinderfeesten zullen worden ehouden op het terrein van de Chr. BS. aan de Emmalaan. Het rijk voor- iene en afwisselende programma ver- eldt o.m. Gecostumeerd baldrijven voor ames en heeren van 1418 jaar. Voor heeren is dit een behendigheidswedstrijd in het voortbewegen van een kruiwagen aarop een voetbal, voor dames een kin derwagen met voetbal. Voor kleeding ;orgt de commissie. Vervolgens wedstrij den in orgineele kleederdrachten voor ongens en meisjes van 48 jaar: Blaas- rappen voor jongens van 10—12 jaar en 12—14 jaar; Ringrijden per fiets voor da- es en heeren; Kuipjesteken voor jongens oven 16 jaar; Wedstrijd met vliegende Hollanders" voor kinderen van jaar („Hollanders" mogen niet worden mede gebracht.) Het bekende spel „Haas je, rep je" voor meisjes van 1215 jaar; Even- wichtsboom en touwtrekken voor jongens van 1416 jaar en ouder dan 16 jaar; Baldragen voor meisjes van 810 en 10 12 jaar; Zakloopen voor longens van 8 10 en 1012 jaar; Hoog- en verspringen voor dames en heeren. Aangifte voor de spelen kan geschieden op Zaterdag 22 Augustus a.s. in het gebouw „Concordia" van 2—5 uur. Behalve al deze spelen bevat het programma om 4 uur op het terrein der H.B.S. een groote rij- en springde- monstratie te geven door de alhier te lande bekende rijvereeniging „Kita Se- neng" van Nieuw-Vennep o.a. individueel en gezamenlijk springen (hindernissen en baan), stoelendans en groot Kozakken- nummer. Op het terrein der Martha- Stichtine zal voorts een groot avond feest worden gehouden. Deze mededeelin- gen zijn niet. volledig, daarvoor verwijzen wij naar het spoedig verschijnend offi cieel programma, dat dit jaar voor het eerst in boekvorm wordt uitgegeven. Op getwijfeld belooft een en ander wederom een schitterend feest te worden. „I Ten bate van de Zondagschool Aar- kade werd in de Ned. Herv. Kerk Juliana- ,i istraat een bedrag van f. 84.82'/3 gecollec teerd. BOSKOOP. Kerkelijke grenswijziging. Op de algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, 15e zitting, is het verzoek van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland Itpt grenswijziging tusschen de gemeente IBoskoop en Waddinxveen goedgekeurd. Aanvaring. In de Gouwe onder deze gemeente, heeft I een aanvaring plaats gehad tusschen een der booten van de Maatschappij „Vooruit gang", en de motorboot van den heer Starkenburg. De schade aan laatstge noemd vaartuig Is aanzienlijk. Medcdeelingen aan den Raad. B. en W. deelen den Raad mede, in verband met het in de vorige raadsver gadering genomen besluit tot aankoop van gronden van den heer Turkenburg, dat de overeenstemming inzake den koop prijs met de eigenaren ..Copex" verder met de heeren P. W. Hardijzer, H. van Gelderen en de firma M. Koster en Zn„ voor de gronden over welke de ge meente voor uitvoering van de verbree ding van het begin van den Zijdeweg de beschikking moet hebben is bereikt. Verder deelen B. en W. mede. dat bin nenkort tot afbraak van het voormalig gemeentehuis zal worden overgegaan. Nederlaagwedstrijden. De uitslagen der alhier gehouden voet balwedstrijden zijn als volgt: Boskoopsche Boys 2Olympia 3 24 Boskoopsche Boys 1Bodegraven 2 25. LEIDERDORP. Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch L.O. de heer C. Kooien alhier. NIEUWVEEN. Aan de Ned. Herv. Gem. alhier is verstrekt uit het fonds der Algemeene Synode (fonds noodlijdende kerken en personen) de somma van f.2500 ter her stelling van gebouwen. WADDINXVEEN. OPENING NIEUWE MEUBELFABRIEK. Van de N. V. Kempkes en Co. Alhier vond de officieele opening plaats van de nieuwe fabriekscomplexen van de N. V. Kempkes en Co. in deze gemeente. Het was juist 25 jaar geleden dat de heer Kempkes een meubelfabriek begon en ook juist een half jaar geleden dat de oude fabriek door brand werd vernield. De openingsrede werd uitgesproken door Jhr. Op ten Brauw, president commissaris van de N.V., die dankbaar de ijver en volhar ding herdacht door den heer Kempkes in die 25 jaar aan den dag gelegd. Hierna werd het woord gevoerd door den Burge meester, den heer P. A. Troost, die veel lof bracht aan den heer Kempkes, die kans had gezien al zijn personeel aan het werk te houden. Ook wees hij er op, dat ge durende den bouw steeds de beste har monie bestaan had tusschen het dage lij ksch bestuur der gemeente en de direc tie der N.V. met het resultaat dat er nog een nieuwe weg zal worden aangelegd, zoo dat de fabrieksterreinen ook verlaten zullen kunnen worden naar de groote verkeers wegen. De Burgemeester wees uitdrukke lijk op het groote voordeel dat de gemeen schap heeft als de industrieën in de ge meente zich kunnen ontplooien. Na de rede van den Burgemeester werd het woord gevoerd door den voorzitter van den Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda, den heer Kranenburg. Daarna werd door den heer Starreveld een ge schenk aan de Directie overhandigd, n.l, een tegeltableau, voorstellende „het edele meubelvak", ontworpen en uitgevoerd door den sierkunstenaar Kamerlingh Onnes. De openingsrede werd gehouden in de groote toonzaal van de fabriek, die ver- - sierd was door meer dan vijftig bloem stukken. Daarna werd door den heer Burgemees ter het bedrilf in werking gesteld door het omdraaien van een handel in de machine hal. Intusschen was het geheele personeel aan het werk gegaan en kon de bezichti ging van het gebouw plaats vinden. Het was een lust voor de oogen een zoo mooi bedrijf in vollen gang te aanschouwen. Hoe langer hoe meer worden in deze ge meente meubelen gemaakt die alle critiek glansrijk kunnen doorstaan. Onze gemeente is door den bouw van deze fabriek, weer een prachtig gebouw rijker geworden. Een woord van lof aan den architect, den heer P. D. Stuurman is hier zeer zeker op zijn plaats! De Landbouw. Het warme weder der laatste dagen heeft in den Haarlemmermeerpolder op den groei der verschillende gewassen zijn gunstigen invloed zoodanig doen gelden, dat sommige landbouwers reeds met het maaien van het rijp geworden graan zijn begonnen. De karwijoogst is thans in vol len gang en hier en daar staan de erwten ook reeds op ruiters. Nu nog enkele weken droog weder en de landbouwers zullen al zijn de verwachtingen omtrent de uit komsten niet hoog gespannen toch nog wel tevreden kunnen zijn over de gunstige resultaten, die men dan toch te boeken zal krijgen. Bij de Federatie van Middenstands- vereenigingen te Haarlemmermeer bestaat het plan een winkelweek te organiseeren. Aan de Ned. Herv. Gem. te Nieuw- Vennep is uit het fonds der Alg. Synode (ter voorziening in de geestelijke behoef ten) verstrekt de somma van f. 500 voor een godsdienstonderwijzer in de buurt schap Abbenes, en de gemeente te Haar lemmermeer f. 1000 voor de drie gods dienstonderwijzers der evangelisatie. HILLEGOM. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen ter verkrijging van de hoofd akte onze plaatsgenoot de heer S. Men- sonldes. DE KAAG.. Aan de Ned. Herv. Gem. alhier is uit het fonds der Alg. Synode (tot verbetering der schraalste predikantstraktementen) verstrekt de somma van f.535. KATWITK AAN DEN RITN. Niet is geslaagd voor het examen J Fransch L.O. mej. H. N. de Nie alhier, zo ri als gisteren ab. werd vermeld, doch de heer H. N. de Nie. NIEUWKOOP. Afscheid Ds. Mispelblom Beijer. Zondag hield ds. Mispelblom Beijer ai mer zijn afscheid. Niet alleen als predi kant van de Remonstrantsche Gemeente, kar ook als predikant zelf. Als afscheidsrede had ds. Mispelblom Beijer gekozen naar aanleiding van de «oorden uit Korinthen 113 en volgende «erzen De gemeente was voor dezen laat- s.en morgen zeer talrijk opgekomen om oiijk te geven van haar erkentelijke ge voelens. Wie ds. Mispelblom Beijer ken- "5?. zullen weten wat de Remonstrant- j ene Gemeente ln hem zal missen. all°°p der rede dankte de heer j wart den scheidenden predikant namens J, Gemeente voor alles wat hij in het af- I f l0°Pen anderhalf iaar voor hen geweest po-o? vcrzocht de aanwezigen te zingen 't do nÜ Vcrs van ^04 uit de Bundel van e Protestantenbond, en uitte tevens na- "kns allen de wensch dat het hem goed oent gaan in zijn verdere leven en werk- ZWAMMERDAM. Aan de Ned. Herv. Gem. alhier is verstrekt uit het fonds der Algemeene S.vnode (ter voorziening in de geestelijke behoeften) de somma van f.200 voor den arbeid in den Tempelpolder. AALSMEER. Raadsagenda. Donderdagmiddag a.s., om 2.30 uur. komt de raad der gemeente in openbare zitting bijeen. B. en W. en de Commissie van Ge meentewerken stellen den raad voor om te doen inrichten een staanplaats voor woonwagens op een gedeelte van de zgn. „Vuurlijn" tusschen Aalsmeer en Uithoorn. Verder o.m.: Besluit tot stichting eener nieuwe openbare school voor gewoon lager onderwijs, vier lokalen, in plan Zuid; aan schaffing eener ziekenauto en deze in eigen beheer te exploiteeren; aanschaf fing van een faecaliënauto. Ontslagaanvrage van den gemeente-ontvanger. De heer G. Hazenberg, gedurende een groot aantal jaren gemeente-ontvanger alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd, ingaande 1 Januari 1932. Lage noteering der „Ster van Bethlehem" Thans worden groote partijen van deze bloemsoort aan de veiling alhier ten ver koop aangeboden. Deed deze bloem een tweetal jaren geleden nog een hoogen prijs en bracht zij zelfs tot f. 1.50 per stuk op. sinds dien tijd hebben talrijke kwee kers zich op deze cultuur toegelegd. Het gevolg is nu, dat er overvloed van „sterren" is en de noteeringen gaan nu niet veel hooger dan 30 cent per stuk. Ook andere bloemsoorten, vooral de kasrozen. zijn zeer laag geprijsd; menige partij is zelfs on verkoopbaar en gaat de vuilnisbak in. De handel op het binnenland is, hoofdzakelijk door de vacanties, nu erg slap. Aan het postkantoor alhier en het daaronder ressorteerende hulppostkantoor werd gedurende de maand Juli 1931 inge legd f. 7135,61 en terugbetaald f. 5720,08. Het laatst uitgegeven boekje draagt num mer 3777. Zekere De P. reed met nog iemand op een motorfiets, toen zij het ongeluk hadden te slippen Beiden rolden over den weg. De P. liep eenige verwondingen en een gekneusden arm op. HAARLEMMERMEER. Komnginncfeest. Vanwege de Oranjevereeniging „Abbe nes" zullen aldaar a.s. Woensdag feeste lijkheden worden gehouden, die zoowei voor de ouderen als de kinderen een dag van groot genoegen beloven te worden. Het programma vermeldt o.m. het houden van optochten en een ringrijderij per fiets en per auto nabij de Leeghwater. Mond- en klauwzeer. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer, die in Haarlemmermeer dit jaar op bijna 30 boerderijen heeft ge- heerscht. kan in dezen polder thans wel als geweken worden beschouwd, wijl op al die boerderijen het vee weder hersteld is en zich ln de afgeloopen maand geen enkel nieuw geval meer heeft voorgedaan Het aantal sterfgevallen onder de run deren v:as dit jaar tot heden iets gunstiger dan in 1930 toen in deze gemeente onder het vee van meer dan 160 veehouders vele koeien zijn bezweken. LISSE. Motorrijwiel verbrand. Een lid van het personeel van de „Ho- baho" kwam te dicht met ziln sigaret bij het benzine-reservoir van zijn motorfiets, waardoor deze in brand vloog Niets bleef er van over dan verbogen ijzer! Gasbedrijf. Het gasverbruik over het afgeloopen jaar bedroeg 1.089.660 kub. Meter. De gas- prijs voor kookgas bedraagt 9 cent per kub. M., voor verwarmingsgas 4'/- ct„ voor lndustrlegas 7 ct., en bij vastrecht van minstens f.60 per jaar 5 cent. Het buizen net werd belangrijk uitgebreid. De lengte van het buizennet bedraagt thans onge veer 26 000 Meter. Waarschuwing inzake de Werkloosheid. B. en W. van Lisse hebben een waar schuwend woord laten uitgaan tot hen, die in den winter werkeloos zijn, om toch vooral in deze zomermaanden te sparen voor den komenden winter. Men is ook verplicht zich bij een werkloozenkas aan te sluiten, tenzij men werkelijk grondige bezwaren heeft. Wie niet zelf al het moge lijke doet om de gevolgen der werkloosheid te voorkomen, kan ook niet op steun der gemeenschap rekenen. Laten velen deze ernstige waarschuwing van B. en W. ter harte nemen. Slechte ruil. Mej. Z. plaatste haar nieuw rijwiel tegen het Postkantoor, doch vond deze bij haar terugkomst geruild voor een „oud beestje". SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Gemeenterekening 1930 - Gemeentewerf - Afscheidswoord aan den Notaris. In de gisteravond gehouden vergadering waren afwezig met kennisgeving de hee ren Speelman en Bisschops. De notulen werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Oranje-vereeniging om gebruik van „Sporthoff" voor feestterren op 9 en 10 September. Dit wordt na een opmerking van de heer Verkleij, of over leg gepleegd wordt met de voetbalvereeni- ging, toegestaan. De bewoners van de Kastanjelaan be klagen er zich over, dat het hun bij de demping van de Nieuwe Haven toegezegde, niet wordt uitgevoerd. De voorzitter zegt dat een en ander nu zoo spoedig mogelijk zal worden uitgevoerd. Er is gewacht tot de grond voldoende ingezonden was. Besloten wordt het ter rein in teekening te brengen en dan een beslissing te nemen, inzake overpad van het laatste perceel. Mededeeling gunning rioleering. De voorzitter deelt mede dat op verzoek van den Rijkswaterstaat eerst het gedeelte R.K. Kerk Wasbcckerlaan uitgevoerd zal worden. Is dit in orde, dat wordt de tram baan naar het midden van den weg ver legd en opnieuw bestraat. Voor den winter hoopt men met een en ander gereed te zijn. Staten van achterstand. Deze worden nog inbaar verklaard. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1930. Namens de commissie van onderzoek maakt de heer van Zonneveld enkele op merkingen. Hij wenscht voor elke bestel ling een bon. die weer ingeleverd moet worden Ook over den benzineprijs wordt gesproken. Het blijkt dat de gemeente 1 ct. per liter meer betaalt dan de par ticulieren. De voorzitter beantwoordt de opmerkin gen. Besloten wordt dat de gemeente zelf een benzinepomp zal aanschaffen. Dc reke ning wordt nu goedgekeurd. Wijziging gememtebegrooting 1931. Hei blijkt dat dit noodig is, daar door B. en W. f. 60.000 tijdelijk geleverd is van 't Electriciteitsbureau en nog een bedrag aan Goed wonen. De heer v. Zonfleveld acht hst verkeerd, dat B en W. nu eerst hiervan mededee ling doen. Uit <jit feit blijkt dat we te veel of te vroeg geleverd hebben. Voor het vervolg wenscht hij machiiging van den raad. De voorzitter geeft toe dat er te vroeg geleend is, doch dit vindt zijn oorzaak in de conversieleeningen van 1930. Voor het vervolg is voor het verstrekken van leenin gen de goedkeuring van Ged. Staten noodig. Vaststelling pensioengrondslagen. Deze worden vastgesteld. De rekening en verantwoording over 1930 en de begrooting 1931 van de gezondheids commissie werden goedgekeurd. Bespreking oude Herv. school. Na ampele bespreking wordt besloten de school aan de Herv. Kerk te verkoopen voor f. ÏO.COO. Er komt daar een verbreeding van den weg zoodat er 7 auto's kunnen parkeeren. De voorzitter brengt dank aan de com missie Speelman voor het werk in doze verricht. Begrooting schoolaitsendiznst. D ze wordt goedgekeurd. Als nu wordt aan de agenda toegevoegd: het inrichten van een gemeente-werf. B. en W hadden zich deze gedacht aan het einde van de Oost-Haven en vragen het gevoelen van den raad om boven het magazijn en garage een woning te bouwen. De heer van Breda zou het wenschelijker vinden, de werf bij de reeds bestaande loodsen, dus vooraan te bouwen. De voor zitter zegt, dat deze ontruimd zu'len wor den. Het is gewenscht alles op één plaats te brengen en achteraan is de geschikste plaats. Voor de bestaande loodsen is reeds een bestemming gedacht. De op te richten arbeidsbeurs zou er plaats kunnen vinden en een barak voor besmettelijke ziekten, consultatiebureau voor zuigelingen en T B C. Besloten wordt dit aan B. en W. over te laten. Rondvraag. De beer Verkleij wijst er op, dat bij het woonwagenkamp geen water is. Een der omwonenden is bereid water tc verstrekken als de gemeente hem 30 meter water toestaat. D heer v. Breda wijst op den slechten toestand van de Kastanjelaan en op de Linden'-an, waar het riool boven den weg uitsteekt. D? voorzitter zegt overweging toe; de Lindenlaan is nog niet overgenomen door de gemeente. De heer Warnum informeert naar de ri-uwe muziektent. De voorzi'ter deelt made dat de p'anncn in vergevorderd stadium zijn. Het is de bedoeling aan de Beuke- laan een nisvormige tent te bouwen. Nadat de heer v. Zonneveld geïnformeerd had of er al bezwaren waren ingebracht tegen de vuilbegraving in de Kooi en de lieer Schrama gewezen had op het wen- srhelijke van een afscheiding aan do Charbonlaan, nam do voorzi'ter het woord om een afscheidswoord te spreken tot de 2 vertrekkende raadsleden. De heer v. d Geest heeft reeds 12 jaar zitting gehad en heeft steeds, al was hij als arbeiders afgevaardigde gekozen, met de meeste onpartijdigheid gehandeld, met een open hartigheid en een eerlijkheid, die hem tot eer strekt. De heer v. d. Voet, die niet zoo lang zitting had heeft ook steeds op zuivere wijze de belangen der gemeente gediend. (Applaus). De heeren v. d. Geest en v. d. Voet danken voor de hartelijke woorden en uiten hun b°stc wenschen voor de pemeent'N De voorzitter wenscht nu nog een af scheid te nemen. Onze notaris gaat ons verlaten. HIJ heeft een vooraanstaande positie in deze gemeente bekleed. Bijna ieder Ingezetene heeft hij met raad en daad terzijde gestaan. Hij is zeer gezien om zijn rechtschapenheid. Voor hit zijn rust kon nemen in Zeist is hij door ziekte over rompeld. Hii spreekt den wensch uit. dat hij spoedig hersteld en nog een lange rust moge genieten. (Applaus). Hierna sluiting. Druk vervoer per stoomtram. Met de aangevangen vacanties mag de stoomtram zich in een zeer druk vervoer verheugen. Om alle passagiers te kunnen vervoeren waren gisteren reeds 2 extra- trams noodig en gistermorgen vroeg werd al een extra-tram van Leiden gebruikt. VEUR—LEIDSCHENDAM. De onderlinge vereeniging voor zie- kenhuisverpleging heeft over de maand Juli 117 leden in- pn 19 leden afgeschre ven. Het aantal leden is thans 4078. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Cecilia Sara Cornelia, d. van L. van Werkhoven en Corn. C. de Haas Catharina Maria, d. van H. P. van der Maat en C. A. Zandbergen Nicolaas Alexius, z. van N. de Wolf en A. M. Schulte Johanna Antonia, d. van J. A. Uljee en M. M. van de Groenendaal Johanna, d. van J. A. Verhaegen en M. F. van der Meer Petrus Johannes, z. van P. L. Warmerdam en M. C. van der Salm Johanna Margaretha, d. van W. van Gerven en J. M. A. Langelaan Johannes, z. van Corn, van der Starren en H. Poel- wijk Francisca, d. van Alb. Kortekaas en P. C. Alkmaar Evert, z. van L. Win- gelaar en C. van Doorn Cornells Her- manus, z. van C. J. G. L. Plasmeljer en J. C. van der Meij Anna Catharina, d. van J. Ch. Bles en J. G. Overling. Overleden: Petronella Johanna Cozijn, oud 65 jaar .echtgenoote van P. van den Burg. Aan de Ned. Herv. Gem. alhier is uit het fonds der Alg. Synode (tot verbetering der schraalste predikantstraktementen) verstrekt de somma van f. 600. WARMOND. Burgerlijke stand. Geboren: Johannes Comelis, z. van N. van Dam en C. Zevenhoven Johannes Adrianus Gerardus. z. van A. M. Schaken- bosch en A. H. v. Leeuwen Jacoba, d. van J. v. d. Sleet en J. Verdoes Bastiaan Florenz, z. van H. B. Oskam en D. van Beek Lydla, d. van H. Handgraaf en M. F. van Houten Gijsbertha Hendrika, d. van H. Handgraaf en M. F. van Houten. Getrouwd: D. Spoor jm. oud 24 Jaar en M. A. de Groot jd. oud 21 jaar. Overleden: Johannes Bekker oud 83 jaar weduwnaar van A. Hartveld J. J. A. Kaandorp oud drie maanden, z. van N. W. Kaandorp en A. Waasdorp. Opening Sportterrein. Het sportterrein van de R.K. Voetbai- vereeniging St. Mathias alhier zal op 16 Augustus a.s. officieel worden geopend. De R.K. Muziekvereeniging zal hierbij hare meedwerking verieenen, terwijl zij zal plaats vinden in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, waaronder ook afgevaardigden van het gemeentebestuur. WASSENAAR. Geslaagd voor het diploma der Tuin bouwschool Huls te Lande te Rijswijk mej. G. P. Benthen Sypkens alhiêr. ZEVENHOVEN. De bouw van een nieuwe boerderij voor rekening van den heer A. Breedijk is opgedragen aan de heeren H. Janmaat en C. van Dijk belden te Nieuwveen. (Van onzen Indlschen medewerker). EEN KWIJNENDE KUNSTNIJVERHEID. In bijna alle gewesten van Indië ver staat de bevolking het weven, een nijver heid, die in enkele streken tot een kunst nijverheid werd verheven. Minder alge meen ls het batik, dat hoogere elschen stelt aan de uitvoering. Op Java en voor namelijk in de Minangkabausche landen van Sumatra heeft het batik bestaan als een edele nijverheid, hoog in eere bij het volk zelf en bewonderd door de wester lingen, die er zich vestigden. Het batik mag worden geacht van zuiver Indlschen oorsprong te' zijn en die kunstnijverheid is steeds bevorderd en beloond (wel so bertjes) door de vorsten en den landsadel. Het staat vast: het batik kwijnt al gerui- men tijd en nu pas verscheen wederom een verslag van onderzoek, dat de regee ring opdroeg aan den heer De Kat Ange- llno, en dat tot geen andere uitkomsten leidde dan vroegere onderzoekingen. De oorden waar en de kringen waarin net batik wordt hoog gehouden, krimpen in. Het zou wel goed zijn, indien maatre gelen waren te nemen, die het fraaie werk in zijn aloude eer herstelden, d.w.z. het gansche volk weer de doeken op prijs deden stellen als een kostbaar bezit van elke familie en dat ook wordt gebruikt. Want op het gebruik komt het aan. Men had vroeger de gewone sarongs als een dagelijksche dracht en de fijnere voor uitgang en feest. Het spreekt van zelf, dat de inlandsche ambtenaar er andere sa rongs op na placht te houden dan de ge wone desaman en dat de priaji nooit met dezelfde sarongs voor den dag zou komen als voorname hoofden. Men kan in het binnenland van Java, bij bepaalde gele genheden, nog wel mooie sarongs zien dragen, een adatkleeding, maar het alge meen gebruik van den sarong is weg en de moderniseering van Indië als gevolg van verkeer, van opleiding en opheffing krijgt in haar debet o.m. het kwijnen van de batiknijverheid. Men kan rondgaan en overal naar oor zaken speuren: het wordt een boekwerk vól. Maar ik meen, dat er énkele oorzaken zijn, waaruit alle andere voortvloeiden. Het batikwerk moet vrij duur zijn, omdat er zeer veel arbeid voor wordt verelscht. Niet duur ls de katoenen stof, maar zij moet enkele bewerkingen ondergaan, al vorens te kunnen dienen tot batik. Niet duur is de was, waarmee de batikster het doek beschildert met figuren; niet duur de tjanting, waarin de gesmolten was wordt gegoten; en do verven, waarin het beschilderd doek wordt gedoopt, gebaad, zijn niet duur. Maar het ls de tijd, dien da bewerking in zoo ruime mate verelscht, die betaling vergt, omdat de batikster weken en maanden noodig heeft en moet bestaan en het gezin onderhouden. Dn nog zou het werk niet duur uitvallen, zoo niet de tusschenpersoon, de handelaar, er zijn winst op had gelegd. Toen de westersche nijverheid in sa rong, kain en slendlng artikelen zag voor algemeen gebruik en begreep, dat zij er winst aan kon behalen, is zij begonnen met doeken te drukken en in den handel te brengen tegen lagen prijs. De bevolking nam ze gretig en verwaarloosde ter wille van de kosten gaarne het verschrikkelijk verschil tusschen het voorwerp van fa brieksnijverheid en dat van handwerk. Voeg er bij, dat Chineezen en Indische dames batiksters in dienst namen en op bestelling sarongs lieten vervaardigen ln haar werkplaatsen tegen laag loon en daarbij patronen gebruikten, die ganseh andere motleven vertoonden dan de echt Indische ,en men zal begrijpen dat op die manier van twee zijden de ware batik- kerij werd overlóópen. Zij trok zich terug op enkele plaatsen en kon geen ander al- zetgebied vinden dan de weinige adellijke families. Zoo kon men in den aanvang onzer eeuw het echte batikwerk eigenlijk alleen nog vinden in de omgeving der weinige vorstenverblijven, waar de adat kleeding in eere bleef. Had de inlander méér waarde gehecht aan het eigen hand werk, hij zou niet voetstoots zijn bezwe ken bij de aanbieding van het fabrieks werk tegen lagen prijs. Maar men weet het wel; de inlander is waarlijk niet de eenige, die voor goedkoope aanbiedingen en gemak bezwijkt. Wij doen het nage noeg allen! Een nieuwe slag voor de batikkunstwas, dat de westersche handel de aniline-verf- stoffen kwam aanbieden, in den waren zin van het woord: kwam aanbieden. Want de Duitsche fabrieken zonden haar verfstoffen en lieten in de kampongs van midden-Java demonstraties geven van het baden der beschilderde doeken in kunstmatige verven. Ook dat gemak trok en daardoor namen de aniline-verven de plaats in van de uit planten getrokken verven. Oogenschijnlijk gelijk, waren evenwel de kunstmatige verven in warmte en tint verre de minderen van de inheemsche verven, uit hout en planten verkregen. Nooit kan de aniline-verfstof een meng- kcedoe-rood, een indigo-blauw, een soga- bruin opleveren. Het kwijnen van de batiknijverheid is meer dan een halve eeuw geleden begon nen en zij moet uitloopen op den dood. De ontwikkeling van de inlandsche ;a- menleving ls van dien aard, dat zij tal van westersche gebruiken overneemt en een voorkeur vertoont voor het gemak en de goedkoopte, waardoor het smake loos fabrieksproduct zich onderscheidt van het lnheemsch werkstuk. Het ls Wel te betreuren, maar niet te veranderen en de batikkunst zal bewaard blijven in han den van enkelen die nu en dan voor schaarsche opdracht hun bekwaamheid toonen. DENG AN HORMAT. 3—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7