AGENDA. AMERIKAANSCHE NOTITIES BUITENLAND. H. P. H KEEREWEER TELEGRAMMEN. HEDEN: Breestraat 39: Alg. verg. v. aandeel houders N V. H. G. v. Luyken. 8 uur nam. Noordwijk, Casino: „Rotterdamsch Hof stad Tooneel. „De Wonderdoktoor". 8 uur 15 nam. Woensdag. Oud-PoelgeestKinderzendingsfeest. 2 uur 'nam. Katwijk aan Zee, Zeesteeg: Ds. van Oost (Zeist), 8 ur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" HoogewoerdVoor stellingen te 8 uur. „Hofschandaaltjes" en „Grootstadban dieten". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëté-voorstclUngen. Dagelijks te 8u. „De markiezin v an Pompadour" en „Muiterij aan boord". 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „De zanger van Sevilla" en „Maha- moelia". 's Woensdags en 's Zaterdags familiema- tlnée. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterie 4—5 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 810 uur nam. MUSEA. Stedelijk Museum dc Lakenhal, Lange Scheistraat 2. Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u. in Maart, April en Mei van 104 uur, in Juni, Juli Augustus en September van 105 uur, in October van 104 uur. Zon dags vanaf halféén. Entrée Zondags kos teloos. Maandags f.0.25, overige 'dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 Dec 1 Febr. van 10—3 uur. 1 Febr. tot 1 April van 104 uur. 1 April—1 Oct. van 10—S uur. 1 Oct.—1 Dec. van 104 uur. Zondags van 14 uur. Entrée Maan dags f. 0.25 overige dagen f. 0.10. Geologisch Mineralogisch Museum, Garenmarkt. lederen dag van 9—12 en van 1.304 uur. Zondagen gesloten. Kos teloos. Ethnographisch Museum, Rapenburg 67 —69 en Breestraat 18. Op werkdagen van 104 uur. Entrée Maandags f0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist, v. d. Werff- park. Werkdagen 8.30—12, 1.30—5, Zater dags 8.30—12. Kosteloos. Prentenkabinet, Kloksteeg 25. Op werk dagen van 1.304.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg. Dagelijks van 9—12.30 en 26 uur. Kosteloos. Hortus Botanicus, Rapenburg 73. Alle werkdagen van 1 April30 Sept. 96 uur. 1 October—31 Maart 9—4 uur. Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. Ned. Hist. Natuur wetenschappelijk Museum (Stationsweg): Alle werkdagen behalve 's Maandags van 10—4 u.; 's Zon dags 14 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 3 Aug. tot en met Zondag 9 Aug. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8. Tele foon 552. PROTEST TEGEN DE A.T.O. Uit Zceuwsch-Vlaanderen. Door den heer Jac. Smeets te Oostburg (Zeel.) en een groot aantal andere han delaren in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen werd een request aan Z. Exc. den Minis ter van Waterstaat gezonden waarin met klem wordt gewezen op de schadelijke gevolgen welke het bedrijfsleven aldaar ondervond van de inmenging der N V. Algemeene Transport Onderneming, er op wijzende, dat de A. T. O. practijken tevens in hooge mate schadelijk zijn voor de ge voelens van saamhoorigheid van Zeeuwsch Vlaanderen met overig Nederland. Zij verzoeken den minister te willen verbieden dat A. T. O. zich nog langer in deze zuiver Zeeuwsch-Vlaamsche aangelegen heid mengt. o ORANJEFEESTEN TE BAARN. Oe Oranjefeesten te Baarn zijn gister ochtend om acht uur aangevangen met het op den Oude Brink ten gehoore brengen van gewijde muziek door de Baarnsche harmonie Crescendo. Om halfelf werd ten Paleize Soestdijk aan de Hooge Ambachtsvrouwe van Baarn een grootsche bloemenhulde gebracht door een optocht van kinderen en allen, die van hun sympathie voor Haar wilden doen blijk geven Op deze wijze namen duizenden, met hun kinderen aan deze huldebetooging deel, met het gevolg, dat ongeveer drie kwartier noodig was, alvo rens het einde van den stoet het bordes van het Koninklijk Paleis was gepasseerd. Aan den voet van het bordes hadden plaats genomen de Koningin Moeder, de Koningin en Prinses Juliana. De voet van 't bordes was onder de bloemen bedolven. Terwijl de stoet voorbijtrok, speelde op het gazon voor het Paleis de Harmonie Crescendo verschillende vaderlandsche lie deren. Toen de Koninklijke Famile, na afloop zich in het Paleis wilde terugtrek ken, hief het publiek op straat spontaan luide hoera's aan. Bij het terugmarcheeren naar het dorp had de Harmonie de goede idee om voor het ziekenhuis aan de Torenlaan eenlge liederen te spelen, welke door de zieken achter de ramen werden aangehoord. 's Middags maakte de Koninklijke Familie den gebruikelijken rijtoer en "s avonds bezocht Prinses Juliana het vuurwerk. (Vad.) DE REIS VAN DE INDISCHE PRINSEN. De hier te lande vertoevende Indische prinsen zijn hedenochtend voor eenlgen tijd naar Londen vertrokken, vanwaar zij rechtstreeks zullen doorreizen naar Parijs, om bij de opening van het herbouwde Ne- derlandsche Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling tegenwoordig te zijn. Na het verblijf te Parijs volgt een bezoek aan Berlijn, Begin September is het prinselijk gezel schap hier te lande terug, om Dinsdag 15 September de opening van de Staten- Generaal bij te wonen. Baron van Nagel!, oud-administrateur van de Deli-Maatschappij, zal de prinsen op hun reis in het buitenland vergezellen. o Mgr. NOLENS. De „Resb." weet te melden, dat op een hervatting van de parlementaire werk zaamheden van Mgr. Nolens, zooals men het blad van betrouwbare zijde mede deelde, niet meer gerekend mag worden. o VERSPREIDE BERICHTEN. De heer dr. J. Wetter, geneesheer aan de stichtingen te Wolfheze. is met ingang van October benoemd tot geneesheer directeur der stichting ..Dennenoord" te Zuidlaren. Ten gemeentehuize van Zeist werd gisteren de geboorte aangegeven van de 25 000ste ingezetene van deze gemeente. o- UIT NED. OOST-INDIE. DE „SUMATRA". BATAVIA, 3 Augustus (Aneta). In de memorie van antwoord op het afdeelings- verslag van den Volksraad omtrent de be grooting voor het Departement van Ma rine, deelt de regeering mede, dat de totaalkosten van de herstelling van Hr. Ms. kruiser Sumatra" f. 240.000 bedragen, waarvan f. 220.000 komen ten laste van de rijksbegrooting. Gerekend wordt dat de reparatie van de „Sumatra" half Septem ber gereed zal zijn. o DE SALARISKORTING AFGEWIMPELD? BATAVIA, 4 Augustus (Aneta). De Volksraad nam met. 29 tegen 26 stemmen aan een amendement ingediend door den heer R. P. Soeroto (Nationalist, doch par tijloos) om de salariskorting geheel teniet te doen. (Van onzen correspondent.). HITTEGOLF. Dezer dagen las ik in de uit Holland ontvangen kranten, hoe men daar telegra fisch ingelicht werd omtrent de hittegolf, die wij hier begin Juli mochten genieten, terwijl het thuis het tegenovergestelde scheen te zijn. Sindsdien zijn wij een paar dagen afgekoeld, maar ik betwijfel, of de temperatuur in al die weken veel beneden de tachtig graden is gekomen. Inmiddels wensch ik mijn lezers geenszins toe, wat zij een 'Amerikaanschen hittegolf plegen te noemen en die in werkelijkheid heel wat anders en ergers is dan zij zich kunnen voorstellen. Om een beetje klem bij mijn betoog te zetten, haal ik aan wat een hltte-deskun- di'ge mededeelde. In de Ziegfeld Follies van 1931, de groote revue, bekend om het le gioen mooie meisjes in koor en ballet, doet een danseres mee, Reri geheeten, die nog twee maanden geleden op een eiland je in de tropische Zuidzee woonde, nog nooit van New York, Broadway, laat staan van Ziegfeld gehoord had. De nu overleden knappe filmregisseur Murnau, aan wien wij eenige heel mooie tilms te danken heb ben, ontdekte het eiland en Reri, filmde daar met behulp van Flaherty, die Nanook gemaakt heeft, een verhaal, dat als „Ta boe" op het oogenblik volle zalen in New York trekt om de feeërieke opnamen en het ongekunstelde van drama en spelers. Ziegfield zag de film, beschouwde met deskundig oog Reri en liet haar overko men Reri, die gebroken Fransch spreekt behalve haar eigen taal. vindt alles even verbazingwekkend, is dol op Coney Island en heete worstjes, mooie japonnen en een klappend publiek, maar kan niet tegen de hitte hier. Of het bij haar niet warm was, vroeg een Interviewster. Ja, zoo warm, dat men er altijd bijna naakt rondloopt, maar de warmte is er uit te houden, hier niet. Ik ken hier een landgenoot, die lang in ons Soerabaja heeft gewoond, dat onder de Indië-kenners berucht is om het moor dende klimaat. Deze man geeft de voor keur aan Soerabaja boven een Amerlkaan- sche hittegolf, waarin hij ter zijde gestaan wordt door een dames-kennis van mij, die Singapore en Indo-Chlna niet zoo erg vindt. Dit zal m'n lezers allemaal erg won derlijk voorkomen, die in Amerika met haar Europeesche huizen- en kleedings- stijl toch allerminst een tropisch land zien en toch is het een feit, dat wij hier van Mei tot en met October, dat is de helft van het jaar, buitengewoon van de warm te kunnen lijden. Ik zeg: kunnen lijden, in tegenstelling met Singapore en Soera baja, waar de warmte dag aan dag door gaat, hebben wij hier tenminste eenlge afwisseling. Waar echter tegenover staat, dat het bij een hittegolf dan ook absoluut niet om te harden is. De laatste drie weken zijn eenvoudig een lijdensgeschiedenis geweest en op het moment, dat ik dit schrijf, zijn de voorspellingen van windverandering en afkoeling heelemaal niet uitgekomen: het is om te stikken. Het begin van deze pe riode kostte over een groot deel van Oost en Midden-Amerlka aan meer dan ell honderd menschen het leven en ofschoon de hitte daar dikwijls indirect de oorzaak van is, moet men zulke getallen toch wel degelijk als een peilschaal van de hitte intensiteit beschouwen. Natuurlijk moet men zich niet voorstellen, dat al die men schen op straat neervallen en de ambulan ces door de straten rennen om hen op te rapen Er komen gevallen onder voor van verdrinken bij het zwemmen, uit ramen en balkons vallen, maar ook veel gevallen van harri'jders en zelfmoorden van men schen, die 't niet meer kunnen uithouden! De vorige week hingen zich op één dag drie menschen on, die de hoooschap ach terlieten. dat de hitte hen krankzinnig maakte. Was he, nu maar at- hitte! Hoe komt het dat de blanken het in de tropen wel kunnen bolwerken, al lijden zij er lichamelijk en geestelijk onder en moeten zij om de zooveel jaar met verlof naar het vaderland toe? Hoe komt het, dat men een Sahara kan doortrekken, waar het veel warmer is dan de 98 of 99 graden, die wij hier beleven? Wij kunnen onzen dorst lesschen zooveel we willen met ijskoude dranken en roomijs, wij kunnen baden, koelte opvangen in een snellen autotocht, in de schaduw van de binnenkamer zelfs de luchtigste kleeding versmaden en toch! Toch hangen sommige stumperds zich op. Wat kan de reden zijn? De oorzaak ligt in het abnormale voch tigheidsgehalte van de lucht bij een extra hooge temperatuur. De lucht is zoo ver zadigd van vocht, dat de huidafstraling er door bemoeilijkt wordt en men dien tengevolge een buitengewoon onaange naam gevoel van zwaarte krijgt, van niet kunnen ademhalen, dat we toch ook door onze poriën doen. Het is, alsof de wereld om ons in natte watten verpakt is, de top pen van de wolkenkrabbers zijn versluierd in mistwolken, een volkomen gebrek aan wind houdt alle stadsgeuren beneden en alles voelt klam aan. Mijn schrijfmachine lint, dat niet nieuw meer is, drnkt zoo vochtig en donker af, alsof het pas uit den winkel is gekomen. Mijn huisdeur kan al geen drie weken meer dicht, wat met buiten wonen zoo erg niet is omdat er een deur van vliegengaas voor staat. Mijn schrijfbureaux thuis en op mijn kantoor zijn zoo ontzet en verwrongen, dat de laden niet meer schuiven willen en van afsluiten geen sprake kan zijn. Mag ik het nog een beetje duidelijker maken? Onze lucifers kunnen niet aangestreken worden, de koppen vallen er als pap af.. Dat verstaan wij onder een hittegolf, niet dat de thermometer klimt tot 98, 99 en boven 100 graden, maar dat de vochtig heidsmeter op 98, d.i. twee graden van het verzadigingspunt, komt af te staan. Bij 74 hitte en 98 vocht is 't bijkans onhoud baar, terwijl bij 98 hitte en 46 vocht de menschheid het wel warm heeft, maar er niet onder gebukt gaat. Ik geloof eerder, dat „de Amerikaansche hitte |-lf" in ons vaderland niet anders is dan een goede, droge hitte, die men, indien zij meer voor kwam niets bijzonders zou gaan vinden, veel beter :ou men die een Indische hitte golf kunnen noemen. En wanneer de tele grammen uit Amerika spreken van een hittegolf, die zooveel menschen het slacht offer heeft gemaakt, dan zouden zij ver standiger doen het een klamme golf te noemen, want ferme heete dagen maken zoo goed als geen slachtoffers. Wanneer men in het milde jaargetijde naar Ame rika vaart, komt men onderweg, op een of twee dagen afstand van de Amerikaan sche kust, de warme Mexikaansche golf stroom tegen, die grootendeels voor ons West-Europeesche klimaat verantwoorde lijk is. Zonderling genoeg ondervindt Noord-Amerika er weinig of niets van, dat dan ook een echt landklimaat bezit. Plot seling zakken de reizigers in hun ligstoelen de druppels komen aan de zoldering van het schip te hangen en iedereen komt onder den druk van hel vochtige warmci atmosfeer te zitten, pet doet mij altijd denken aan het 's winters met een dikke overjas aan binnenstappen van een goed warm gestookt zwembassin binnenshuis; men ruikt er de vocht en ademt er be klemd, zóó erg en nog een beetje erger is Amerika tijdens een hittegolf. Wat er tegen te doen is? 'n Bitter beet je! Luchtverplaatsing brengt eenige op luchting, dus iedereen tracht voor een electrische waaier te komen zitten of waait zich met een vijf cents Japansche of Chi- neesche waaier wat luchtstrooming toe. Niet dat het koel is, maar de stilstand van de atmosfeer is zoo martelend. In de on- dergrondsche, op de vlaductspoor en in gewone treinen zuigt de snelle vaart broei warme lucht door de achter elkaar open staande wagens en dat helpt tenminste, de subway heeft bovendien in elke wagen drie groote waaiers aan het plafond, die rondzoemen. De treinen hebben dat niet en aangezien wij altijd een eind onder den grond moëten rijden is het een ramp wanneer wij een paar minuten stilstaan. Ik maakte het juist een paar dagen ge leden mee, dat de reizigers na een paar minuten in die donkere loodzware tunnel hoogst en hoogst nerveus werden, zóó dat het er gek uit ging zien, de menschen wilden er uit. Een gematigde schatting stelde het aantal dagjesmenschen, dat op een Zon dag Coney Island en het strand bezocht op minstens een millioen; tien verdron ken er en letterlijk honderden werden op het nippertje gered. Men weet hoe Coney Island een groote voorjaarskermis is, die vooral uitmunt in montagnes russes en roetsbanen, die de inzittenden den adem benemen van snelheid en griezeligheid. Het laatste is een factor van pret, maar het drukke bezoek aan al die dingen is ook wel degelijk te verklaren uit een behoefte aan afkoeling door snel vooruit te schieten. En dan zijn overal ijslekker- nijen te krijgen en is de zee er met het strand, die zoo vol raken, dat het meer op een pot met pieren lijkt dan een plek om verkoeling op te zoeken. Op zoo'n Zondag gaan de kinderen met tientallen aan het verdwalen, worden bij de poli tie gebracht, die hen tot de „lollypop- brigade" bevordert elk kind krijgt zoo'n reusachtig zuiginstrument en wacht ver der rustig op de komst van hun familie, die altijd komt opdagen. En die over een auto beschikken gaan er 's Zondags op uit, liefst zoo ver en zoo hard mogelijk en tegen den avond ontstaan er in een groo- ten kring om de stad, bij voorname kruis punten, opstoppingen van wagens, die twee uur en langer onwrikbaar blijven, zoodat de kwade humeuren en het stil staan alle winst van het rijden weer te niet doen. Op weekdagen lijdt de massa en dat bedoel ik letterlijk. Een opgepakte subway in zulk weer is erger dan de Vereeniging van Dierenbescherming voor het vervoer van kippen of schapen laat passeeren De huizen en apartementen zijn goed beschermd tegen de winterkou, maar bakkersovens in dezen tijd van het jaar, is het dan wonder dat duizenden het overdag en 's nachts in de buiten lucht zoeken, door hun nachtleger in de parken of aan het strand op te slaan? En in alle straten van de dicht bevolkte armere buurten zet de brandweer dou ches neer. waaronder de jeugd den hee- len dag leeft, nadat alle rijverkeer is stilgezet. De Roodhuiden liepen hier vroe ger toch ook drie kwart naakt? o DE ALGEMEENE TOESTAND. De I.B.B. De Raad van Beheer der I. B. B. heeft in zijn zitting van gisteren o.a. de rap porten over den toestand in Oostenrijk en in Hongarije in ontvangst genomen, over welker draagwijdte en uitwerking tot nog toe geen besluiten zijn genomen. Nadere berichten hierover zijn ook aan de pers niet verstrekt. De Raad van Beheer heeft bovendien het rapport over den stand der Bank op het einde van Juli goedgekeurd. o DUITSCHLAND. Het kabinet houdt besprekingen Hugenberg bij Hindenburg. Het Rijkskabinet heeft gistermiddag de Vrijdagmiddag aangevangen beraadsla gingen met de vooraanstaande leden uit het bedrijfsleven voortgezet. Aan de be sprekingen, die eenige uren duurden, werd behalve door de leden van het kabi net en den president van de Rijksbank, dr. Luther, deelgenomen door geheimraad Schmitz van de I. G. Farben, geheimraad Buecher van het Reichsverband der Duit- sche industrie, staatssecretaris Dr. Dern- burg als president van de Accept- en Ga- rantiebank, den vroegeren minister van Financiën dr. Hilferding, zoomede door prof. Warnbold als landbouwkundig expert. Bij de besprekingen werd het Rijkska binet op de hoogte gesteld van de mee ning der genoemde persoonlijkheden. Besluiten zijn niet genomen. De beraad slagingen, welke de volgende dagen door de economische commissie uit het kabinet tezamen met de deskundigen van de daar voor in aanmerking komende kringen zullen worden voortgezet, betreffende de voorbereiding van het Economische Nood plan. waarover Rijkskanselier Dr. Brue- ning hedenavond in een radiorede uiteen zettingen zal geven. Dr Hugenberg, de voorzitter van de Duitsch-nationale partij, heeft Zaterdag een bezoek bij Rijkspresident von Hinden burg gebracht. Over doel en strekking van het gesprek is noch officieel, noch offi cieus iets meegedeeld. Volgens de opvatting van goed inge lichte kringen was het doel om het aan de Duitsch-nationale partij mogelijk te maken na afloop van de volksstemming over de ontbinding van den Pruisischen Landdag de tegenwoordige rijksregeering dichter te naderen. Dit zou natuurlijk alleen zin hebben als de volksstemming succes heeft, hetgeen nog zoo zeker niet is. Volgens anderen heeft Hugenberg Hin denburg willen winnen voor een soort mo- ratrium voor den landbouw in het Oosten. o ENGELAND. De opstand in Birma. Uit Simla wordt gemeld,, dat, na dc maandenlange actie tot onderdrukking van den opstandbeweging in Birma, de onderkoning zich thans genoodzaakt heeft gezien, den „noodtoestand" af te kondigen en dat hij de lokale regeering bij verorde ning de verststrekkende bevoegdheden heeft gegeven. Reeds geruimen tijd heeft men overwogen, den staat van beleg af te kondigen, doch de klimatologische en geografische omstandigheden maakten gedurende den moesson elke militaire operatie onmogelijk. Volgens een officieele mededeeling is, onder den naam van Unyana. de geheim zinnige leider van den opstand in de Sjan-Staten aangehouden, die, naar men anderzijds beweert, niemand anders zou zijn dan Sayasan, den leider van den opstand in Tharawaddy. o SPANJE. Stakingen. Te Barcelona zijn weer 38000 metaalar beiders in staking gegaan. CHINA. Een vijand van Nanking uitgeschakeld. Na een veldslag van verscheidene dagen langs de spoorlijn van Peking naar Han- kau, tusschen Tsjiach wang en Paoting foe, op 90 mijl ten Z. van Peking, zijn de opstandige troepen van generaal Sji hoei sjan op de vlucht gedreven door generaal Tsjang hsoe liang, den dictator van Moekden. De vluchtende rebellen zijn de provincie Sjantoeng binnengedrongen en Sji hoei sjan heeft zijn lot gesteld in handen van den gouverneur van Sjantoeng, dien hij om een vrijgeleide verzocht. Dit is ver leend voor het buitenland. Een der gevaarlijkste tegenstanders van Nanking is hiermede terzijde gesteld. o ZUID-AFRIKA. Onlusten in Natal. In Natal zijn wederom onlusten uitge broken tusschen de stammen. Verschei dene duizenden inlanders namen aan bloedige gevechten deel, waarbij naar men gelooft velen den dood vonden. De onlusten zijn uitgelokt door haat, bestaande tusschen de volgelingen van „Geba", candidaat voor het hoofdschap in het district Misinga, in het graafschap Weenen, en de volgelingen van Moezan- kijeza, het wettig hoofd. Troepen zijn naar de plaats der onlus ten gezonden, terwijl militaire vliegmachi nes hun medewerking zullen verleenen bij het onderdrukken van de onlusten. Nader wordt gemeld dat Zondag 700 Inlanders zich op hun tegenstanders in hun kraal storttten. De vrouwen en kin deren, die door schrik en ontsteltenis werden bevangen, vluchtten naar de heu vels. De aanval werd met verlies van acht man aan dooden afgeslagen. Gistermor gen bij het aanbreken van den dag deden 2000 inlanders opnieuw een aanval, doch zij werden geheel in de pan gehakt. Tie rende horden joegen de aanvallers mijlen ver over het land voort. RECLAME. BEGRAFENISSEN Tel. eei AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE U'i\ -■u-a— 4782 VOOR DEN VREDE. MAAGDENBURG, 4 Aug. (Wolff). Giste ren heeft hier op een groote vredesdemon stratie welke door de Rijksbannier Zwart- Rood-Goud, was georganiseerd de presi dent van de grootste Fransche bond van oud-strijders, de Abbé Bernard Scoret, in het Duitsch het woord gevoerd. Hij ver klaarde onder andere, dat alle 3 millioen leden der bij de Confederation aangesloten vijf bonden van oud-strijders, voorstanders waren van een vrede onder de volkeren op de basis van gelijke rechten. o DE DUITSCHE CREDIETEN. NEW YORK, 4 Aug. (V. D.) Naar aan leiding van sommige berichten uit New York is in sommige kringen de vrees opge komen. dat de Amerikaansche bankiers, de onderhandelingen met de'Dultsche Rijksbank voeren over de verlenging van de credieten op korten termijn optraden namens alle groote Amerikaansche bank instellingen. Volgens de laatste berichten zouden sommige New Yorksche banken hun cre dieten op korten termijn, speciaal hun goederenwissels reeds eerder hebben op genomen, teneinde hun wisselaffaire's dis door de Deviezencontrole van de Rijks bank in gevaar zouden kunnen komen, te waarborgen. Daarentegen zijn de banken bereid om de aan Duitsche gemeenten en bank- firma's verstrekte credieten op korten termijnen nog voor een nader te bepalen periode te verlengen. Walstreet verlangt echter, dat ten aanzien van de behande ling der credieten op korten termijn vol ledige overeenstemming wordt verkregen met de Engelsche, Fransche, Nederland- sche en Zwitsersche banken. Hierover zullen besprekingen worden gevoerd, die waarschijnlijk eenige dagen zullen duren. Het converteeren der cre dieten op korten termijn en credieten op langen termijn acht men in Wallstreet niet verstandig. Beter zou de te Londen ingestelde commissie doen. door de mogelijkheid U onderzoeken van nieuwe credieten op" langen termijn. Van geen enkelen kleiner bankier kan men verwachten, dat ht„ zonder meer in een converteering zou in stemmen. Bovendien heeft Duitschland ook credieten op korten termijn noodig voor zijn buitenlandschen handel. UITWISSELING VAN LEERLINGEN. PARIJS, 4 Aug. (V. D.) Gisteren zijn zeventig Fransche schoolmeisjes uit Parijs met den Berlijnschen trein naar Duitsch land vertrokken om hun vacantie in Duitsche gezinnen door te brengen. Met denzelfden trein zijn tachtig Duitsche schoolmeisjes, die een maand vacantie in! Frankrijk hebben doorgebracht, naar Duitschland teruggekeerd. Sedert eenige) jaren, heeft deze uitwisseling van scholie-l ren tusschen Frankrijk en Duitschland, plaats, teneinde hun in de gelegenheid tc stellen eikaars land en volk te leeren kennen. DE OUSTRIC-AFFAIRE. PARIJS, 3 Aug. (Belg. Tel. Ag.). De ban kier Oustric Is in gezelschap van inspec teurs van politie naar Menton vertrokken, alwaar hij met den Italiaanschen finan cier Gualine zal v,'orden geconfronteerd. o POINCARÉ. PARIJS, 4 Aug. (V. D.). De oud-minister president Poincaré is thans weer zoover hersteld, dat hij op 23 Aug. a.s. het groote oorlogsgedenkteeken te Marbotte bij Champigny zal inwijden. Men verwacht, dat Poincaré bij deze gelegenheid een belangrijke politieke rede zal houden.1 Bij de inwijding zal een groot aantal ge- j' neraals en vooraanstaande leden van de[ Fransche Katholieke vereeniging aanwe zig zijn. o UIT SPANJE. SEVILLA, 3 Aug. (Belg. Tel. Ag.). De met het onderzoek naar de jongste gebeurte-1 nissen in Sevilla belastte parlementaire I commissie, heeft een document ontvangen, I dat betrekking heeft op den oorsprong der troebelen in Andaloesiè. Deze zouden klaar blijkelijk geen ander doel hebben gehad dan het afleiden van de aandacht van het 1 land, van de gebeurtenissen in Catalonlè Het document dat geteekend is, noemt de namen van hooggeplaatste persoonlijk heden te Barcelona en geeft een opsom ming van de geldelijke bijdragen die de leider der beweging in Andaloesië zou heb-1 ben ontvangen. Men verzekert dat de"1 commissie in de Cortes deze brief zal voor- j lezen. o TE GERINGE KOLENWINNING IN HET DONETZ-BEKKEN. MOSKOU, 4 Aug. (V. D.) Volgens eenfl officieele Russische mededeeling bedroeg de kolenproductie in het Donetz-bekken n in de maand Juli 3.980.000 ton, of slecht ji 65 pet. van de productie, die het Donetz- bekken volgens het opgestelde prograr per maand moet opleveren. Officieel word: door de Russische en Ukrainsche Sovjet-, autoriteiten verklaard, dat'een verdere daling van de kolenproductie in het Do netz-bekken de uitvoering van dit deel van het 5-jaren plan, ernstig in geval kan brengen. Indien er geen veranderinr komt overweegt men de mllitajiseerinc van het Donetzgebied, een maatregel, dif totnogtoe door alle instanties der com munistische partij is afgewezen. Men heeft voor het Donetz-gebied tienduizend arbeiders noodig, doch totnogtoe moe!'.: men er niet in slagen een zoo groot aan tal aan te werven. 2-1 i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2